Avrupa Parlamentosu İsminin Anlamı Nedir?

Avrupa Parlamentosu İsminin Anlamı Nedir?

Avrupa Parlamentosu İsminin Anlamı Nedir?

Avrupa Parlamentosu İsminin Anlamı Nedir?

Avrupa Parlamentosu İsminin Anlamı

Avrupa Parlamentosu İsminin İstatistikleri

İsminin Anlamı Nedir?

Binlerce ismin anlamını bulun. İsim kökeni, analizi, falı, istatistikleri gibi birçok bilgiye tek tık ile ulaşın. Eğlenceli etkinlikler ile birlikte sosyal madyada paylaşın. Nerden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Yukardaki canlı aramayı kullanın veya popüler isimlere göz atın.

 

İsim, özel-genel (cins), canlı-cansız, somut-soyut tüm varlık, kavram ve olayları karşılayan sözcüklerdir. Sıfat, zarf, zamir gibi kelime grupları isim soylu kelimeler olarak kabul edilir. Türkçede isimler genel olarak kabul edilen dört farklı şekilde sınıflandırılır:

Avrupa Parlamentosu İsmi Caiz Mi?

Avrupa Parlamentosu İsminin Resmi Avrupa Parlamentosu İsminin Numeraolojisi

Avrupa Parlamentosu İsminin Anlam Falı

Avrupa Parlamentosu İsminin Anlam Falı Avrupa Parlamentosu İsminin Kader Sayısı Ve Kişilik Özellikleri Avrupa Parlamentosu İsminin Analizi Avrupa Parlamentosu İsminin Anlam Yorumu

Avrupa Parlamentosu İsminin Numeraolojisi

Avrupa Parlamentosu İsmi Caiz Mi? Avrupa Parlamentosu İsmili Ünlüler Avrupa Parlamentosu İsminin Arapça Yazılışı Avrupa Parlamentosu İsminin Çince Yazılışı

Avrupa Parlamentosu İsminin Resmi

Avrupa Parlamentosu İsminin Japonca Yazılışı Avrupa Parlamentosu İsminin Hiyeroglif (Mısır) Yazılışı Avrupa Parlamentosu İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Avrupa Parlamentosu İsminin Anlamı

Avrupa Parlamentosu İsminin Anlamı, Avrupa Parlamentosu İsminin İstatistikleri

Avrupa Parlamentosu İsminin Resmi, Avrupa Parlamentosu İsminin Numeraolojisi, Avrupa Parlamentosu İsminin Anlam Falı, Avrupa Parlamentosu İsminin Kader Sayısı Ve Kişilik Özellikleri,

Avrupa Parlamentosu isminin sözlük anlamı

Avrupa Parlamentosu İsminin Analizi, Avrupa Parlamentosu İsminin Anlam Yorumu, Avrupa Parlamentosu İsmi Caiz Mi?, Avrupa Parlamentosu İsmili Ünlüler, Avrupa Parlamentosu İsminin Arapça Yazılışı,

Avrupa Parlamentosu İsminin Arapça Yazılışı

Avrupa Parlamentosu İsminin Çince Yazılışı, Avrupa Parlamentosu İsminin Japonca Yazılışı, Avrupa Parlamentosu İsminin Hiyeroglif (Mısır) Yazılışı, Avrupa Parlamentosu İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Avrupa Parlamentosu İsminin İstatistikleri

Avrupa Parlamentosu İsminin Anlamı Nedir?

Avrupa Parlamentosu

Koordinatlar: 48°35′51″N 7°46′09″E / 48.597512°K 7.769092°D / 48.597512; 7.769092
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avrupa Parlamentosu
9. Avrupa Parlamentosu
Arma veya logo
Tür
Tür
Dönem sınırı
5 yıl
Tarih
Kuruluş10 Eylül 1952 (71 yıl önce) (1952-09-10)
Başkanlık
Başkan
Roberta MetsolaEPP
18 Ocak 2022 tarihinden beri
Başkan Yardımcıları

3 Temmuz 2019 tarihinden beri
Büyük Parti Lideri
Manfred WeberEPP
4 Haziran 2014 tarihinden beri
2. Büyük Parti Lideri
Iratxe GarcíaS&D
1 Temmuz 2019 tarihinden beri
Yapı
Sandalye705
Siyasi gruplar
Komisyonlar
Seçimler
Nispi temsil (Liste ve TDO)
Son seçim
23-26 Mayıs 2019
Toplantı yeri
1.: Louise Weiss: Strazburg, Fransa (fotoğraf)
2.: Espace Léopold: Brüksel, Belçika
Sekreterlik: Lüksemburg & Brüksel
Website
europarl.europa.eu

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği'nde yaşayan 450 milyon nüfusu temsil eder ve temel işlevi bir siyasi güç olarak topluluk politikalarının hazırlanması için gereken kararları üretmektir.[1][2][3]

Avrupa Parlamentosu, yasama sürecine katılır, bütçeye ilişkin yetkiler taşır ve Komisyon ve Konsey’i denetleme yetkisini de bünyesinde barındırır. Parlamento, Avrupa Komisyonu üyelerinin tayinlerinin onaylanması ve üçte iki oy çoğunluğuyla Komisyon’u görevden alma yetkilerine sahiptir. Ayrıca, Komisyon programını onaylayıp, Komisyon ve Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi'ne yazılı ya da sözlü sorular yönelterek Avrupa politikalarının işleyişini izler.

Avrupa Parlamentosu’nun işlevleri arasında, araştırma komisyonları kurmak ve Avrupa Birliği vatandaşlarının dilekçelerini incelemek de vardır. Birlik anlaşması uyarınca Parlamento, Avrupa Birliği kurumlarının yürüttükleri faaliyetlerin uygulanması sürecinde gündeme gelebilecek görevi kötüye kullanma sorunlarına ilişkin olmak ve vatandaş şikayetlerini incelemek üzere bir ombudsman atama yetkisine sahiptir.

Bütçe konusuna ilişkin olarak ise, Avrupa Parlamentosu, Konsey ile yetkileri paylaşır. Yıllık bütçeyi onaylar ve bütçe uygulamasını izler.

Avrupa Birliği mevzuatının hazırlanmasındaki işlevi ise şöyle: Komisyon tarafından hazırlanan mevzuat önerilerinin yürürlüğe konmasında Konsey ile yetki paylaşıyor. 1986’da Avrupa Tek Senedi’nin kabulünü izleyerek mevzuata ilişkin yetkileri arttırılan Parlamento, Birlik Anlaşması paralelinde de önemli bazı konulardaki yönetmelik ve yönergelerin kabulünde Konsey ile eşit statüye taşınmış durumda. Yine aynı şekilde önem taşıyan bazı kararlar ve anlaşmalar (örneğin yeni üyelerin katılımı gibi) konusunda da Konseyin, Parlamentonun onayını alması gerekiyor. Faaliyetlerini Strazburg, Lüksemburg ve Brüksel’de yürütüyor.

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Temelinde, 1951’de kurulan ve ilk toplantısını 78 üyeyle 1952 yılında yapan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu (AKÇT) yatmaktadır. AKÇT, Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun kurulmasını izleyerek 1958’de Avrupa Toplulukları Parlamenterler Meclisi adını alarak; bu ortak parlamentonun 1958’deki üye sayısını ise ulusal parlamentolarca tayin edilen 142 üye oluşturmaktadır. 1979’da 410 üye söz konusu iken, Yunanistan ve onu izleyerek Portekiz ve İspanya’nın da katılımından sonra meclis üye sayısı 518’e çıkmıştır. İsveç, Avusturya ve Finlandiya’nın katılımlarını izleyerek parlamentonun üye sayısı artmıştır. 1979’dan bu yana tek dereceli genel seçimle işbaşına gelen Avrupa Parlamentosu’nun üyeleri, AB’nin üye sayısını 25’e çıkarttığı genişleme ile birlikte 732’e ulaşmıştır. 2007 yılındaki genişleme ile birliğin nüfusu artmıştır. Böylece parlamenter sayısı 736'ye çıkmıştır.

Genişletilmiş Başkanlık Divanı, Parlamento’nun temel karar alma organıdır. Genişletilmiş Başkanlık Divanı, başkan ve başkan yardımcılarının biçimlendirdiği divan; divan üyeleri ve siyasi grup liderlerinden oluşmaktadır.

AB genişleme sürecindeki işlevi[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Parlamentosu’nun genişleme sürecindeki işlevi Avrupa Birliği'ni Kuran Anlaşma, madde 49’da net bir şekilde özetleniyor: 49. madde içindeki ilgili bölüm şöyle: “6. maddenin 1. paragrafında belirtilmiş olan ilkelere uyan her Avrupalı devlet Birlik’e üye olmayı talep edebilir. Devlet, başvurusunu Konsey’e yöneltir. Konsey de Komisyon’un görüşünü ve Avrupa Parlamentosu üyelerinin salt çoğunluğu ile verilmiş olumlu oyu aldıktan sonra, oy birliği ile karar verir.”

Bir diğer ifade ile, Parlamento’nun değerlendirmeleri sonucunda salt çoğunlukla olumlu bir karara varılmaması halinde yeni üyenin kabulü olanaksızdır.

Parlamento’nun genişleme sürecindeki işlevlerinden bir diğeri de aday ülkelere ilişkin raportörlerin belirlenmesidir. Söz konusu raportörler, aday ülkelerin siyasi, ekonomik ve sosyal yapıları ile ilgili olarak toplanan bilgileri Parlamento’ya iletme görevini üstlenir ve toplanan bilgileri güncelleştirir.

Parlamento Genel Sekreterliği tarafından aday ülkelerin gelişimi ve hazırlanma süreci ile ilgili bilgi akışının hızlandırılması amacıyla oluşturulmuş bir de “Genişleme Görev Grubu” vardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Brand, Constant and Wielaard, Robert (8 Haziran 2009). "Conservatives Post Gains In European Elections". The Washington Post. Associated Press. 27 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2010. 
  2. ^ Ian Traynor (7 Haziran 2009). "Misery for social democrats as voters take a turn to the right". The Guardian. Birleşik Krallık. 27 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2010. 
  3. ^ "18 new MEPs take their seats". European Parliament. 10 Ocak 2012. 11 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]İsminin Anlamı Nedir? Kategorisinden Haberler


  • Avrupa Parlamentosu İsminin Anlamı Nedir? Nedir?:Avrupa Parlamentosu İsminin Anlamı Nedir? Nedir?
  • Avrupa Parlamentosu İsminin Anlamı Nedir? İsminin Anlamı:Avrupa Parlamentosu İsminin Anlamı Nedir? İsminin Anlamı
  • Avrupa Parlamentosu İsminin Anlamı Nedir? İsminin İstatistikleri:Avrupa Parlamentosu İsminin Anlamı Nedir? İsminin İstatistikleri
  • Avrupa Parlamentosu İsminin Anlamı Nedir? İsminin Analizi:Avrupa Parlamentosu İsminin Anlamı Nedir? İsminin Analizi

Steatoda alboclathrata, Bria Vinaite, Belçika, École nationale supérieure de chimie de Paris, Kelbecer, Yahudi İspanyolcası, Mehmet Emin Yurdakul, Andrey Andreyev, Enişte, 2004 Hint Okyanusu tsunamisi, Marağa Katliamı, Ermeni azınlıklar, İmparator Jimmu, Eray Fırat, Rusyanın çay kültürü, Penaltı vuruşu, Thymus origanoides, Kuzey Ege Adaları, Aşamalı devrim teorisi, Lanaudière, Memelilerin evrimi, Pyotr İlyiç Çaykovski, Kumyalı, Japon militarizmi, T. L. Heath, Colobura, Thetford Mines, Nusantara, Salvia leucophylla, Özgür Gazze Hareketi, Heteropoda christae, Solanum oxyphyllum, III. Yezîd, Türkiye 21 yaş altı millî futbol takımı, Amaranthus gangeticus, İrec, Macrovipera lebetinus, İtalya cumhurbaşkanı, Geghhovit, Gustavo Morínigo, Michael Jakobsen, Citharichthys, ODTÜ Arkeoloji Müzesi, Zamenis hohenackeri, Takım sporu, Chaim Walkin, Fujiidera, Shumpei Inoue, Lepontin Alpleri, Metellina segmentata, Doja Cat diskografisi, Kunzeana, Chalcomitra, Fiil cümlesi, Poales, TSK Üstün Hizmet Madalyası, James Rivière, Eko sosyalizm, Atilla Ateş, BC Krasnye Krylia, Malavi Üniversitesi, Oxyopes nigripalpis, dr. dre, Max Poll, Cebrayıl rayonu, Drummondville, Serhat Akyüz, Mozambik bayrağı, The Meaning of Love, Zenate, Alman savaş suçları, Cryphalus, Graz, Victoriaville, Türkiye Spor Yazarları Derneği Kupası, Ekonomist, Cowansville, Samet Ağaoğlu, Expresyonizm, Pygoderma, Talhadas, Süleyman Selim Efendi, Hadron, Ereğli, Akün Sahnesi, Vera Popova, Rafael Alonso, Johnny Test bölümleri listesi, Polistes sulcifer, 11 Kasım 1918 Ateşkesi, Esenköy, Reşadiye, Thomas Doll, Raised by Another, Dumas, Thalamita gloriensis, Gırnatalı XII. Muhammed, Crotalus scutulatus, Cenk Renda, J.R Bremer, Calosoma iranicum,
Topolojik Nedir?, Hasan Bitmez Kimdir?, Topoğrafik Nedir?, Sancak-ı Şerif Anlamı Nedir, Sancak-ı Şerif Nasıl Oluştu, Sancak-ı Şerif Tarihi, Sancak-ı Şerif Renkleri, Sancak-ı Şerif Tasarımı, Lütfi İlteriş Öney Kimdir?, Ufuk Değerliyurt Kimdir?, Folklorik Nedir?, Rana Berk Kimdir?, Toplum Dışı Nedir?, Fokurdak Nedir?, Toplum Bilimsel Nedir?, Fodulca Nedir?, Ayla Bedirhan Çelik Kimdir?, Harun Özgür Yıldızlı Kimdir?, Samara bayrağı Anlamı Nedir, Samara bayrağı Nasıl Oluştu, Samara bayrağı Tarihi, Samara bayrağı Renkleri, Samara bayrağı Tasarımı, Figen Yıldırım Kimdir?, Flüoresan Nedir?, Ayhan Özçelik Kimdir?, Toplanık Nedir?, İzzet Kaplan Kimdir?, Mühip Kanko Kimdir?, Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?,