Atila Sertel Kimdir?

Atila Sertel Kimdir?

Atila Sertel Kimdir?

Atila Sertel Nereli

Atila Sertel Kaç Yaşında? Atila Sertel Boyu Kaç Atila Sertel Kaç Kilo Atila Sertel Doğum Tarihi Atila Sertel Ne Demektir? Atila Sertel Anlamı Nedir?
Atila Sertel Kimdir? , Atila Sertel Nereli , Atila Sertel Kaç Yaşında? , Atila Sertel Boyu Kaç , Atila Sertel Kaç Kilo , Atila Sertel Doğum Tarihi , Atila Sertel Ne Demektir? , Atila Sertel Anlamı Nedir?
Kim Kimdir? Biyografiler

Biyografi Paralel Yaşamlar'ın 1727 tarihli üçüncü edisyonu Kim Kimdir? Biyografi Biyografi ya da yaşam öyküsü, bir kişinin yaşamını ayrıntılı bir biçimde açıklayan bir edebiyat türüdür. Kişi kendi hayatını anlatıyorsa buna otobiyografi, şairlerin yaşam hikayesi anlatılıyorsa da buna tezkire denir. Biyografiler eğitim, iş, ilişkiler ve ölüm gibi temel olaylardan daha fazlasını içerir. Bir biyografi, bir konunun yaşam öyküsünü sunar, deneyimle ilgili samimi ayrıntılar da dahil olmak üzere yaşamlarının çeşitli yönlerini vurgular ve öznenin kişiliğinin bir analizini içerir.

Kim Kimdir? Biyografi

Biyografik eserler genellikle kurgusal değildir, ancak kurgu bir kişinin hayatını betimlemek için de kullanılabilir. Kim Kimdir? Biyografi Biyografik kapsamın derinlemesine bir biçimine eski yazı denir. Edebiyattan filme kadar çeşitli mecralarda yapılan çalışmalar biyografi olarak bilinen edebiyat türünü oluşturur.

Atila Sertel
Atila Sertel Kelimesinin Anlamı Nedir? Atila Sertel Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Atila Sertel Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı
Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:
Atila Sertel - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Atila Sertel - Oranlamak Atila Sertel - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı
Atila Sertel - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.
Atila Sertel - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Atila Sertel - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler
 - dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek
 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Atila Sertel
Atila Sertel Nedir? Atila Sertel Ne demek? , Atila Sertel Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Atila Sertel
Atila Sertel Kelimesinin Anlamı? Atila Sertel Ne Demek? Atila Sertel Ne Demektir? ,Atila Sertel Analizi?
Atila Sertel
Atila Sertel Anlamı Nedir? Atila Sertel Ne Demektir?, Atila Sertel Açıklaması Nedir? , Atila Sertel Cevabı Nedir? , Atila Sertel Kelimesinin Anlamı?

Atila Sertel Kimdir?

Atila Sertel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atila Sertel
Türkiye Büyük Millet Meclisi
26 ve 27. dönem milletvekili
Görev süresi
1 Kasım 2015 - 14 Mayıs 2023
Seçim bölgesi 2015 - İzmir (II)
2018 - İzmir
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı
Görev süresi
27 Eylül 2009 - 20 Şubat 2015
Yerine geldiği Nazmi Bilgin
Yerine gelen Yılmaz Karaca
Kişisel bilgiler
Doğum 23 Temmuz 1956 (67 yaşında)
Eskişehir, Türkiye
Partisi Cumhuriyet Halk Partisi
Diğer siyasi
bağlantıları
Sosyaldemokrat Halkçı Parti (1991)
Evlilik(ler) Ziynet Sertel
Bitirdiği okul Ege Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi
Mesleği Gazeteci

Atila Sertel (d. 23 Temmuz 1956), Türk, siyasetçi ve gazetecidir. Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinden beri Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde İzmir'in 2. bölgesinden Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) bağlı olarak milletvekilliği yapmaktadır. 2009 yılından 2015 yılına kadar Türkiye Gazeteciler Federasyonu'nda başkanlık yapmıştır.

İlk yılları ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

23 Temmuz 1956 tarihinde Eskişehir'de doğan Atila Sertel, liseyi bitirdikten sonra 1982 yılında Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü'nde lisans öğrenimini tamamladı. 2020 yılında ise Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin Adalet Bölümü'nden önlisans diploması aldı. Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu'nda öğrenim gördüğü yıllarda Milliyet, Güneş, Yeni Asır ve Hürriyet gazetelerinde yazmaya başladı. Haber müdürlüğü ve köşe yazarlığı yaptı. 1991 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kendisi açısından başarısız geçen milletvekili seçimlerinden sonra gazeteciliğe dönerek Ekonomi Gazetesi'nde haber müdürü oldu ve Gazete Ege'nin editörlüğünü yaptı.[1]

1989 yılında DSP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çamur döneminde Sertel, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde Basın ve Halkla İlişkiler bölüm müdürü olarak çalıştı. Eşi Ziynet Sertel ile Ajansı Reklamcılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ni kurduktan sonra bir de yayıncılık şirketi açtı. 2000 yılında Şehir ve Başkan dergisinin yayınına katkıda bulundu.[2]

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Atila Sertel, 27 Eylül 2009 tarihinde Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı oldu. Ayrıca Türkiye Gazeteciler Cemiyeti İzmir Şube Başkanı ve İcra Kurulu Üyeliği görevini yürütüyordu.[3] Görevi sırasında iktidarda yer alan Adalet ve Kalkınma Partisi'ni eleştirdi ve Türkiye'de basın özgürlüğünün bastırılması iddialarıyla ilgili eleştiride bulundu.[4][5] Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde milletvekili adayı olmak için görevinden istifa etti.[6]

Siyasetçilik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyaldemokrat Halkçı Parti[değiştir | kaynağı değiştir]

1991 genel seçimlerinde Sertel, İzmir'in seçim bölgesinde Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den (SHP) milletvekili adayı oldu. Ancak bölgeler arasında %25 seçim barajı olmasından dolayı, SHP'nin %23,8 oy almasıyla milletvekili olamadı. Bununla birlikte, 14.820 tercihli oy ile, başlangıçta ikinci sırada yer almasına rağmen SHP'nin il aday listesinde birinci sırayı almayı başardı.[7]

Cumhuriyet Halk Partisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Atila Sertel, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlığından istifa ettikten sonra Haziran 2015 genel seçimlerine katıldı. İzmir'in ikinci seçim bölgesi için yapılan aday seçimlerine girdi ve genel olarak listelerde altıncı sırada yer aldığı anlamına gelmekle birlikte üçüncü oldu. Adı belli olmayan CHP eylemcileri tarafından yapılan bir şikayet üzerine Yüksek Seçim Kurulu, adayların bu tür kuruluşlarla olan bağlantılarını sona erdirmek için son tarihten sonra Basın Bülteni Vakfı (BİK) genel kurul toplantısına katıldığı gerekçesiyle Sertel'in adaylığını iptal etti.[8] Partinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şikayette bulunan ve bilinmeyen CHP destekçilerinin üyeliklerinin askıya alınacağını söyleyerek karara tepki gösterdi.[9]

Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde CHP'nin aday listesinde altıncı olan Atila Sertel milletvekili seçildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Atilla Sertel (1956 - .... )". 11 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2017. 
 2. ^ "CHP İzmir milletvekili adayı Atilla Sertel kimdir?". Gözcü. 30 Mart 2015. 11 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2017. 
 3. ^ "Atilla Sertel Biyografisi". 11 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2017. 
 4. ^ "AKP'yi eleştirdi diye yaka paça gözaltına alındı". Cumhuriyet. 24 Ağustos 2014. 11 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2017. 
 5. ^ "AK Parti kongresine 6 gazete alınmayacak". Milliyet. 18 Nisan 2015. 11 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2017. 
 6. ^ "Görevinden istifa etti CHP'den milletvekili adayı oldu". 20 Şubat 2015. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2017. 
 7. ^ "ATİLLA SERTEL 2009-2015". Türkiye Gazeteciler Federasyonu. 22 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2017. 
 8. ^ "AK Parti kongresine 6 gazete alınmayacak". Sözcü. 18 Nisan 2015. 11 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2017. 
 9. ^ "Kılıçdaroğlu, Atilla Sertel için konuştu: CHP'de kalamazlar". Cumhuriyet. 20 Nisan 2015. 11 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]Kim Kimdir Biyografi Kategorisinden Haberler


 • Atila Sertel Kimdir? Kimdir?:Atila Sertel Kimdir? Kim Kelimesi Ne Anlama Geliyor? Atila Sertel Kimdir? Türk Dili Tarih Boyunca İlişki Kurduğu Medeniyetlerin (Ülkelerin) Dillerinden Kelimeleri Kendi Bünyesine Katmış Ve Bu Sayede Çok Zengin Bir Dil Oluşturmuştur. Atila Sertel Kimdir? Hal Böyle Olunca, Türkçe De Gündelik Hayatta Karşımıza Çıkan Bazı Sözcüklerin Anlamına Bilemeyebiliyor İlginç Bulabiliyoruz. Atila Sertel Kimdir? Son Zamanlarda Anlamı Merak Edilen Kelimelerden Olan Kim Ne Demek? TDK ye Göre Kim Sözcüğü Ne Anlama Geliyor? Kim Kelimesinin Kökeni Ne Kim Kelimesinin Kaç Anlamı Var TDK ye Göre Anlamı Nedir?
 • Atila Sertel Kimdir? Biyografisi?:Biyografi, Atila Sertel Kimdir? Alanında Tanınmış Kişilerin Hayatlarını Anlatan Yazım Türüdür. Atila Sertel Kimdir? Bu Yazım Türünün Temellendiği Yer Gerçekliktir. Atila Sertel Kimdir? Gerçek Dışı Olaylar Ve Yaşanmamış Hayatlar Temel Alınarak Biyografi Yazılamaz. Atila Sertel Kimdir? Anlatılan Kişi Gerçekten Yaşamış Olmalı Ve Kaleme Alınan Yazı Bu Kişinin Gerçekte Yaşadıklarını Konu Edinmelidir.
 • Atila Sertel Kimdir? Kaç Yaşında?:Atila Sertel Kimdir? Kaç Yaşında? Günlük Hayatın İçerisinde, Televizyon Programlarında, Basılı Ve Dijital Dergi, Gazetelerde Karşılaşılan Kelimelerin TDK Sözlüğündeki Karşılığı Merak Ediliyor. Atila Sertel Kimdir? Kaç Yaşında? Yas Ne Demek Ve Ne Anlama Gelir? Yas Kelimesinin Anlamı İle Birlikte Kökeni Ve Doğru Yazılışı İle Örnek Cümlelere Buradan Ulaşabilirsiniz. Atila Sertel Kimdir? Kaç Yaşında? İşte Uzun Yıllardır Dilimizde Olan Ve Günlük Hayatta Sıklıkla Karşımıza Çıkan Yas Kelimesi Ne Demek TDK ya Göre Anlamı Yas Kelimesinin Kaç Anlamı Var Kökeni Ne Sorularının Cevabı
 • Atila Sertel Kimdir? Nereli?:Atila Sertel Kimdir? Nereli? Nereli Kelimesi Günlük Hayatta Vatandaşların Sıklıkla Kullandığı Kelimelerden Bir Tanesidir. Atila Sertel Kimdir? Nereli? Dilimizde Yer Alan Nereli Kelimesi, Gerek Günlük Hayatta Gerekse Sosyal Medyada Kullanılan Sözcüklerden Birisi Olarak Öne Çıkmaktadır. Atila Sertel Kimdir? Nereli? Türk Dil Kurumu na TDK Göre Çeşitli Anlamları Olan Nereli Kelimesi Türkçe de Tek Başına Ya Da Farklı Cümleler İle Beraber Kullanılabilir. Atila Sertel Kimdir? Nereli? Nereli Kelimesi Ne Demek Ve TDK ya Göre Nereli Sözcüğünün Anlamı Nedir Sorularının Yanıtlarını Arayanlar Doğru Yerdeler! Peki Nereli Kelimesinin Kökeni Ne? Nereli Kelimesinin Kaç Anlamı Var? Nereli TDK ye Göre Anlamı Nedir? İşte Cevabı.

Mawtini, Arnavutluk Sosyalist Partisi, Tout (şirket), Judy McGrath, Kutadgubilig, East Coker, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, WWE Diva Search, Cynthia Breazeal, Han Yunus Muharebesi, Kuzey Anadolu Dağları, Junior (1994 film), Arnavutluk kadın millî futbol takımı, Samuel Pepys, 1935 FA Cup Finali, Hindistan hükûmeti, Weki Meki, Avşarağzı, WWE Afterburn, Thomas Kessler, Montreal Kazığı, Karşıyaka, Adilcevaz, Çirkin ve Cesur, Teotihuacan, Brian Nielsen, Göksel Arsoy, Nina Kraljić, Hell in a Cell (2010), Gorgosaurus, 4 Kasım, Moleküler orbital, The Hershey Company, 2015 Fenerbahçe Spor Kulübü Olağan Kongresi, Nu Metal, Jingoizm, NGC 4286, 1868 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri, İçişleri Bakanlığı (Yugoslavya), 1844 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri, Rabin şifreleme sistemi, Eastwood, Nottinghamshire, SV Darmstadt 98, Magyar Televízió, Milliyet Haber Ajansı, Artvin Çoruh Üniversitesi, Eda Ece, Nasıriye, Aleksandros Ciolis, Nasiriye, Libya arması, Büyükusta, Sodyum perklorat, Fulvia Plautilla, Aleksandros (Trabzon ortak imparatoru), Kraliyet Mühendislik Akademisi üyeliği, Ademir, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Türkiye cumhurbaşkanı eşleri listesi, Güneş yanığı, Secde Suresi, Divaniye, 2020 Beyaz Rusya devlet başkanlığı seçimi, QB64, Shadowhunters bölümleri listesi, Nağara, Calculate Linux, Bladen, 1990 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı seçimi, Michael Anderson, Kálmán Mészöly, Galatasaray futbolcuları listesi, Manohla Dargis, Kazaklar (Slav), Besni, Samtshe, Çiftçiler Holding, Adam Voleybol Spor Kulübü, 100 Years (film), Aleksandros Kalimaki Paşa, Peşmerge, Sunbeam, Neneh Cherry, Hankel fonksiyonu, Mihaliç peyniri, Sierra Leone devlet başkanları listesi, Jason Ritter, San Marco in Lamis, Lufengpithecus, I. Georgios Nişanı, Yahya Karaca Paşa, Fatıma binti Muhammed, Aleksandros Grigoropulos, 420 (kenevir), Tite (futbolcu), Muzaffer Akalın, Yuto Uchida, NGC 6302, Yasuhito Tomita, 1159, Uludağpare,
Saadet Diriarın Kimdir?, Mesut Niziplioğlu Kimdir?, Mehmet Çetin Kimdir?, Şapşalca Nedir?, Ekvator Gineli İsminin Anlamı Nedir?, Ekvator Gineli Nedir?, Yaraşır İsminin Anlamı Nedir?, Söbe İsminin Anlamı Nedir?, Bekir Atahan Kimdir?, Muhtekir İsminin Anlamı Nedir?, Yılkı Nedir?, Şapşalak Nedir?, Aygerim Kojakanova Kimdir?, Ekvadorlu İsminin Anlamı Nedir?, Ekvadorlu Nedir?, Yaraşıksız İsminin Anlamı Nedir?, Soyut İsminin Anlamı Nedir?, Muhtar İsminin Anlamı Nedir?, Aybüke Gezerel Kimdir?, Yılışkan Nedir?, Mültesim Nedir?, Ekşimtırak İsminin Anlamı Nedir?, Ekşimtırak Nedir?, Papua Yeni Gine bayrağı Anlamı Nedir, Papua Yeni Gine bayrağı Nasıl Oluştu, Papua Yeni Gine bayrağı Tarihi, Papua Yeni Gine bayrağı Renkleri, Papua Yeni Gine bayrağı Tasarımı, Ayfer Tunç Kimdir?, Nevra İmamoğlu Kimdir?, Yaraşıklı İsminin Anlamı Nedir?, Soyungan İsminin Anlamı Nedir?, Şapkasız Nedir?, Muhtaç İsminin Anlamı Nedir?, Ekşimsi İsminin Anlamı Nedir?, Mehmet Murat Yaprak Kimdir?, Şapkalık Nedir?, Ekşili İsminin Anlamı Nedir?, Gökhan Özer Kimdir?, Yaraş İsminin Anlamı Nedir?, Soyu Tükenmiş İsminin Anlamı Nedir?, Muhrik İsminin Anlamı Nedir?, Metin Karadeniz Kimdir?, Songül Koçdağ Kimdir?, Ayfer Er Kimdir?, Yıldızsı Nedir?, Şapkalı Nedir?, Mülhit Nedir?, Yararsız İsminin Anlamı Nedir?, Soysuz İsminin Anlamı Nedir?, Muhnik İsminin Anlamı Nedir?, Feime Akıncı Kimdir?, Ayfer Dönmez Kimdir?, Ekstra İsminin Anlamı Nedir?, Yararlı İsminin Anlamı Nedir?, Bilsay Kanat Kimdir?, Soylu Soplu İsminin Anlamı Nedir?, Muhlis İsminin Anlamı Nedir?, Panama bayrağı Anlamı Nedir, Panama bayrağı Nasıl Oluştu, Panama bayrağı Tarihi, Panama bayrağı Renkleri, Panama bayrağı Tasarımı, Ayfer Akansel Altay Kimdir?, Yıldızlararası Nedir?, Eksiltili İsminin Anlamı Nedir?, Eksiltili Nedir?, Rahmi Vardi Kimdir?, Yararcı İsminin Anlamı Nedir?, Soylu İsminin Anlamı Nedir?, Muhkem İsminin Anlamı Nedir?, Yıldızlama Nedir?, Eksiksiz İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Altunbaş Kimdir?, Ayhan Aras Kimdir?, Jordan Ayew Kimdir?, Burak Sarıbıyık Kimdir?, Yarar İsminin Anlamı Nedir?, Soy İsminin Anlamı Nedir?, Muhip İsminin Anlamı Nedir?, Yıldızı Düşük Nedir?, Şanlı Şöhretli Nedir?, Eksikli İsminin Anlamı Nedir?, Eksikli Nedir?, Ayesha A. Malik Kimdir?, Yaramaz İsminin Anlamı Nedir?, Sosyolojik İsminin Anlamı Nedir?, Muhil İsminin Anlamı Nedir?, Eksik İsminin Anlamı Nedir?, Ayelet Şaked Kimdir?, Tuğrul Gök Kimdir?, Palau bayrağı Anlamı Nedir, Palau bayrağı Nasıl Oluştu, Palau bayrağı Tarihi, Palau bayrağı Renkleri, Palau bayrağı Tasarımı, Yıldırımlı Nedir?, Şanjanlı Nedir?, Hikmet Hatunoğlu Kimdir?, Eksi İsminin Anlamı Nedir?, Onur Tosunöz Kimdir?, Yaralı İsminin Anlamı Nedir?, Sosyokültürel İsminin Anlamı Nedir?, Muhik İsminin Anlamı Nedir?, Ayduk Koray Kimdir?, Ekseri İsminin Anlamı Nedir?, Medine İlay Yıldırım Kimdir?, Yaraksız İsminin Anlamı Nedir?, Sosyoekonomik İsminin Anlamı Nedir?, Muhayyer İsminin Anlamı Nedir?, Sevda Karaca Demir Kimdir?, Aydoğan Vatandaş Kimdir?,