AT-16 Scallion Nedir?

AT-16 Scallion Nedir?

AT-16 Scallion

AT-16 Scallion Nedir?
AT-16 Scallion Ne demek?
AT-16 Scallion Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
AT-16 Scallion İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
AT-16 Scallion
AT-16 Scallion Kelimesinin Anlamı? AT-16 Scallion Ne Demek?
AT-16 Scallion Ne Demektir? AT-16 Scallion Analizi?
AT-16 Scallion
AT-16 Scallion Anlamı Nedir? AT-16 Scallion Ne Demektir?
AT-16 Scallion Açıklaması Nedir? AT-16 Scallion Cevabı Nedir?
AT-16 Scallion Kelimesinin Anlamı?
AT-16 Scallion
AT-16 Scallion Kelimesinin Anlamı Nedir? AT-16 Scallion Kelimesinin Anlamı Ne demek?
AT-16 Scallion Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

AT-16 Scallion Nedir?

AT-16 Scallion

Vikipedi, özgür ansiklopedi
9K121 Vikhr
9K121 AT12 MAKS2005.jpg
Çeşidi havadan karaya güdümlü tanksavar füzesi
Uyruğu Rusya Rusya
Hizmet geçmişi
Hizmet 1990–
Kullanıcılar Rusya
Üretim tarihi
Tasarımcı Almaz-Antey - Almaz S.I.C
Üretici KBP Endüstriyel Tasarım Bürosu
Üretildiği tarih 2007
Özellikler
Ağırlık 45 kg
Uzunluk 2.80 m
Genişlik 519 mm
Namlu Çapı 130 mm
Etkili menzil 8-10 km

Kanat genişliği 380 mm
İtici güç Lazer ışın güdümlü
Seyir irtifası 30000 m
Platform Helikopterler

Savaş Uçağı


9A1472 Vikhr (Rusça: Вихрь, Türkçesi Kasırga) Rusya tarafından geliştirilen lazer ışın güdümlü tanksavar füzesidir. GRAU adı "9K121",NATO rapor adı ise AT-16 Scalliondur. Füze Ka-50, Ka-52 helikopterleri ve Su-25T savaş uçağından fırlatılır. 1990 yılında Rus Ordusunda kullanılmaya başlandığı düşünülen füze ilk olarak 1992 yılındaki Farnborough Hava Gösterisi sırasında halka izlettirilmiştir.

Füze her türlü zırhlı bunlar içerisinde yarı etkin zırhla kaplı araçlarda dahil olmak üzere hareketli yer hedeflerine karşı hava savunma sistemlerinin durumuna göre gündüz helikopterden 8 km'den, savaş uçağından ise 10 km öteden ateşlenebilir. Gece ise bu mesafe 5 km düşmektedir.

Vikhr füzesi Vikhr-M sisteminin bir parçası olup, sistem içerisinde otomatik nişangah ve katlanabilir fırlatıcı bulunmaktadır.

Otomatik nişangah TV ve kızılötesi kanallar sayesinde hedefi izlemekte,lazer ışınlı füze kontrol, lazer menzil ölçer, otomatik hedef takibi ve dijital bilgisayarla hedef izlenmektedir. Otomatik nişangah sayesinde hedef hem gündüz hem de gece belirlenip izlenebilmektedir. Otomatik hedef takip sistemi ve güdülmeme sistemi silaha kesin bilgiler vererek füzenin ne zaman ateşlenmesi gerektiğini bildirir. Mühürlü taşıma zarfı içerisindeki füze bünyesinde HEAT sınıf savaş başlığı, dahili füze, hava dinamiği kontrol erişim düzeneği, elektronik kontrol, motor ve lazer algılayıcı bulunmaktadır.

Çok amaçlı savaş başlığı sayesinde (ikili patlayıcılı HEAT ve ilave şarapnel kuşağı bulunmaktadır) füze zırhlı, hava ve kara hedeflerine karşı da kullanılabilir. Bu kıymetli özelliğinden ötürü 9M120 Ataka-V gibi üç farklı füze başlığına ihtiyaç duymadan bu işi tek savaş başlıkla halledebilmektedir. Bünyesindeki itici füze yardımıyla 500 m/s hızla giden hava hedeflerine karşı en fazla 5 metrelik bir yanılma payı ile hedefini bulur.

Vikhr füzesi ateşlendikten sonraki bilgi iletişimindeki titiz doğruluğun en önemli sebebi sahip olduğu lazer ışınlı kontrol sistemidir. Vikhr füze kontrol sisteminin sinyal alıcılarının yan yüzlerde olmasından ötürü füze her türlü sinyal bozucu düzeneğe karşı yüksek seviyede korunmaktadır.

Sahip olduğu otomatik hedef izleme ve yüksek hassaslıkta füze kontrol sistemleri yasinde nokta hedeflere karşı yüksek vuruş yüzdesine (raporlara göre duran hedeflerde %95) sahiptir.

Füze tekli ve ikili olarak aynı andan aynı hedefe hedeflenebilir ki bu da hedef üzerinde çok daha ölümcül bir hasar bırakır.

Füze sahip olduğu yüksek uçuş hızı sayesinde hedefine çok çabuk varabilir. Fırlatma sistemi 10 km'lik bir menzilden 30 saniyelik bir zaman dilimi içerisinde iki ila dört farklı hedefe ateşlenme imkânı sunmaktadır. Bu kendinden önceki füze sistemlerine nazaran 3 ila 4 kez daha fazla ateş gücü demektir.

9M120 Ataka-V ile ilgili karışıklık[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'li yılların sonlarına kadar SSCB yapımı birçok füze ile ilgili yanlış bilgiler bulunmaktaydı. Soğuk Savaşın sona ermesi ile bunların birçoğu gün yüzüne çıktı. Ancak hala Batı ülkelerinde yayınlanmakta olan kitapların %90 ı bu gibi bilgilerle doludur.

Bu kitaplar içerisinden fazla karışıklık yaşananlar ise 9M120 Ataka-V ve 9A1472 Vikhr sistemidir. Rusya pazarında yarışan bu iki sistem birbirinden tamamı ile farklı sistemlerdir. 9M120 Ataka-V füzesi Mil Moskova Helikopter Fabrikası, 9A1472 Vikhr ise Suhoy ve Kamov tarafından onaylanmıştır. 9M120 helikopterden sekiz namlulu fırlatma aparatı ile, 9A1472 uçak kanadından doğrudan veya helikopterden altı namlulu fırlatma aparatından atılmaktaydı. Dört namlulu fırlatma aparatı ise bir tür kısa menzilli uçaksavar füzesi olan Iglaya aitti. Rusların hava kuvvetleri bünyesinde tanksavar füzelerini ateşlemek için dört namlulu fırlatıcısı bulunmuyordu. Günümüzde ağırlıktan ötürü bu değişmiş olabilir.

Bunların dışında diğer bir hata da kullandıkları güdülmeme sistemi ile ilgiliydi:

  • 9M120 Ataka-V radyo sinyalli SACLOS ve Mi-24V ve kara birlikleri tarafından sıkça kullanılan kullanılan geliştirilmiş 9M114 Shturm sistemine sahipti. Bu sistemin her ne kadar uzun menzillerden ateşlendiği durumlarda isabet oranını düşse de her türlü hava koşulunda fırlatma yapabilmekteydi.
  • Bunun yanında 9A1472ler "lazer ışın güdümlü füzedir". Batı ülkelerinde en fazla karışıklığa sebep olan bilgi eksikliği budur. Batılı çözümleyiciler Sovyet tasarımcıların (KPB Endüstriyel Tasarım Bürosu) geliştirdikleri füze üzerinde aynen AGM-114 Hellfire da bulunan yarı etkin lazer güdümleme (lazer güdümlü bomba benzeri) sisteminin kullanıldığını varsaymışlardır. İlk zamanlarda çizilen minyatür kopyalarında füze Kh-29L benzeri olarak düşünülmüştür. (ya da "AS-14 Kedge" geniş yarı etkin lazer güdümlü füze aerodinamik yapısını R-73den almış).

Elde edilen ilk kaliteli resimlerinden bile tam bir karara varılamamıştır. Bunun nedeni resimler üzerinde görünen bir güdümleme sistemi görülememesidir. Hatta bazı kimseler bu füzenin güdümsüz roket sistemi olduğunu bile ileri sürmüştür.

Kısaca anlatmak istediğimiz şudur: NATOnun pahalı ve nazik teknolojisine karşın Ruslar çok daha farklı bir yol izlemekteydi. Bu seride füzenin arka yüzündeki görüntüsüz detektörler fırlatma platformuna doğru dönük olarak bulunmakta, güdümleme ise bu detektörlerden düşen lazer ışınını takip ederek olmaktaydı. (yarı etkin lazer tarayıcılarında sistem hedef üzerinden yansıyan lazer ışınına doğru ilerler). Rusların bulduğu bu sistem aslında çok daha ucuz ve karşıt savunma sistemleri tesirsiz kalmaktaydı.

Sovyet tasarımcılar bu düşük maliyetli tarayıcıların yanında yeni bir uçuş kontrol sistemi de geliştirmiştir: Sabitlemiş kanatçıklar füzenin uçuşu esnasında kendi çapı ekseninde dönmesine ve tek bir hareketle füzenin rotasında değişiklik yapmaya yarıyordu. Bunun sonucunda aynı maliyete Batı ülkeleri bir adet füze yapabilirken Sovyetler beş adet füze yapıyordu. Füzelerin karşıt sistemler ile tesirsiz hale getirilmesini önlemek için pilotların aynı anda iki adet füzeyi ateşlemesi teşvik ediliyordu.

Kullanıcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Russia's Arms Catalog 2004
  • Jane's Air Launched Weapons, Issue thirty six.
Sovyetler Birliği ve Rusya tarafından geliştirilen füze sistemleri


Haberler Kategorisinden Haberler


  • AT-16 Scallion Nedir? Nedir?:AT-16 Scallion Nedir? ile ilgili AT-16 Scallion Nedir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz AT-16 Scallion Nedir? Ne Demektir? AT-16 Scallion Nedir? Açıklaması Nedir? AT-16 Scallion Nedir? Cevabı Nedir? AT-16 Scallion Nedir? Kelimesinin Anlamı? AT-16 Scallion Nedir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. AT-16 Scallion Nedir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. AT-16 Scallion Nedir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? AT-16 Scallion Nedir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? AT-16 Scallion Nedir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
  • AT-16 Scallion Nedir? Açıklaması?:AT-16 Scallion Nedir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir. AT-16 Scallion Nedir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur AT-16 Scallion Nedir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir AT-16 Scallion Nedir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. AT-16 Scallion Nedir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
  • AT-16 Scallion Nedir? Gerçek mi?:AT-16 Scallion Nedir? ile ilgili AT-16 Scallion Nedir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam AT-16 Scallion Nedir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. AT-16 Scallion Nedir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
  • AT-16 Scallion Nedir? Hakkında?:AT-16 Scallion Nedir? ile ilgili AT-16 Scallion Nedir? burada bulabilirsiniz. AT-16 Scallion Nedir? Detaylar için sitemizi geziniz AT-16 Scallion Nedir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler AT-16 Scallion Nedir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz

İşbara Teriş Kağan, NGC 5078, Kaufland, Big Island, Demons of the Punjab, Maku şehristanı, Ecclesiazusae, Munçak, Abutiu, Rendaku, Picasso, IV. Giorgi Gurieli, Macar alfabesi, Gonio Kalesi, Basketbolda Olimpiyat madalyası kazananlar listesi, Batıni, Karca, Mondays in the Sun, Doraemon, San Sebastian, Yakorit, Ulusal Emek Konfederasyonu, Wikimania, Genomik, New Frontiers programı, Mongkut, Mihail Dostoyevski, Destan, Bruno Kreisky, Thomas Libiih, Ayato Hasebe, Anna Trinçer, Doğanlı, Yıldızeli, Ermenistan Millî Galerisi, Microsoft Vizact, Eldorado Maden Ocağı, Eternal Fire, Maya el yazmaları, I Wanna Dance With Somebody, IV. Mamia Gurieli, Seyfüddin Amidî, Carpinus kweichowensis, Bundesautobahn 270, Kronolojiler listesi, Ak kanatlı toygar, Doğal, Diego Milito, Meryemin ölümü, Rabelais, Thorvald Stauning, Andican, Sarımiye Camii, Bejan Dadiani, Kaya kerkenezi, Kuzey Zazaca, Merzifon Saat Kulesi, Trevanian, Volvo F88, Karl Marx, Keylor Navas, Feridun Cemal Erkin, Brewster Kahle, Sōkō Kihei Votoms, Andoni Zubizarreta, Palm yağı, Svante Thuresson, Mineralog, Abdül Vahab Mircan, Translara olan çekim, Chieko Hase, Jimmy Adamson, Demetrio Albertini, Sotiris Kaiafas, Eric Cantona, Morfin, Serse, Gloria Henry, Intel, 2013 Akdeniz Oyunlarında Arnavutluk, Streitkräftebasis, Perdövites, Hamid Sultanov, Prakrit, Rákóczi Bağımsızlık Savaşı, Süleyman Nevzat Korkmaz, Graeme Souness, Lens, Steve Bloomer, Microsoft Lumia 540, Mollaismail, Lidl, Zafer Takı, IUCN Kırmızı Listesi, Ulmus szechuanica, Uluğ Bey, iucn kırmızı listesi, Mouillacitherium, Kembo Uba Kembo, Ali Zorlu, Moncrivello,
Ahmet Okur (bürokrat) Kimdir?, Kaymaklı İsminin Anlamı Nedir?, Anna Smaşnova Kimdir?, Tenzilâtsız İsminin Anlamı Nedir?, Promosyonlu İsminin Anlamı Nedir?, Nobran İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Yenişehirlioğlu Kimdir?, Çarliston Marka İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Öztürk Kimdir?, Alevsiz İsminin Anlamı Nedir?, İri İsminin Anlamı Nedir?, Galaksinin Koruyucuları 2, Fiyakalı İsminin Anlamı Nedir?, Galeyanlı Nedir?, Çatal Yürek Nedir?, Abubakar Salim Kimdir?, Alevli İsminin Anlamı Nedir?, Galaksinin Koruyucuları, Kayıtsızca İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Mansuryan Kimdir?, Profesyonel İsminin Anlamı Nedir?, Çarksız İsminin Anlamı Nedir?, Nizâr İsminin Anlamı Nedir?, Azer Bülbül Kimdir?, Obruklu Nedir?, İrhas İsminin Anlamı Nedir?, Fitopatolojik İsminin Anlamı Nedir?, Çatal Sakal Nedir?, Anna Schudt Kimdir?, Aletli İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Kubilay Kimdir?, Kayıtsız Şartsız İsminin Anlamı Nedir?, Fırlama Çöpçüler, Anna Schell Kimdir?, Ahmet Ogan Kimdir?, Abu Julia Kimdir?, Çarklı İsminin Anlamı Nedir?, Alesta İsminin Anlamı Nedir?, İrençäk İsminin Anlamı Nedir?, Fitneci İsminin Anlamı Nedir?, Galaktore Nedir?, Tenzilatlı İsminin Anlamı Nedir?, Problemsiz İsminin Anlamı Nedir?, Nizamsız İsminin Anlamı Nedir?, Fare Şehri, Ali Rıza Kaşkayan Kimdir?, Anna Rogowska Kimdir?, Kayıtsız İsminin Anlamı Nedir?, Alerjisiz İsminin Anlamı Nedir?, İranlı İsminin Anlamı Nedir?, Çarkıt İsminin Anlamı Nedir?, Fitne Kumkuması İsminin Anlamı Nedir?, Gaiz Nedir?, Tentesiz İsminin Anlamı Nedir?, Problemli İsminin Anlamı Nedir?, Nizamlı İsminin Anlamı Nedir?, Avni Dilligil Kimdir?, Anna Rigon Kimdir?, Ali Rıza İmamifer Kimdir?, Omid Abtahi Kimdir?, Alerjili İsminin Anlamı Nedir?, En Süper Kahraman, Kayıtlı İsminin Anlamı Nedir?, Obez Nedir?, İradi İsminin Anlamı Nedir?, Fitne Fücur İsminin Anlamı Nedir?, Çat Pat Nedir?, Çarıksız İsminin Anlamı Nedir?, Anna Puu Kimdir?, Alerjik İsminin Anlamı Nedir?, Easy Street (film, 1917), Ali Rıza Hurşidi Kimdir?, Ahmet Nur Çebi Kimdir?, Tentenesiz İsminin Anlamı Nedir?, Problematik İsminin Anlamı Nedir?, Nizami İsminin Anlamı Nedir?, İrfan Atasoy Kimdir?, Kayışçı İsminin Anlamı Nedir?, Aleni İsminin Anlamı Nedir?, Anna Prelević Kimdir?, Abşir Ömer Çama Kimdir?, Pürtelaş Nedir?, Nüzullü Nedir?, İradesiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz İsminin Anlamı Nedir?, Çarşafsız Nedir?, Çarıklı İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Hakiki Kimdir?, Dur! Yoksa Annem Ateş Edecek, Yılmaz Yaşar Kimdir? Yılmaz Yaşar Nereli Yılmaz Yaşar Kaç Yaşında?, Alengirli İsminin Anlamı Nedir?, Anna Poslavska Kimdir?, Tenteneli İsminin Anlamı Nedir?, Problem İsminin Anlamı Nedir?, Niyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Cüneyt Arkın Kimdir?, Kayıp İsminin Anlamı Nedir?, Doğal Kahramanlar, Pürsıhhat Nedir?, İradeli İsminin Anlamı Nedir?,