April Glaspie Kimdir?

April Glaspie Kimdir?

April Glaspie Kimdir?

April Glaspie Nereli

April Glaspie Kaç Yaşında? April Glaspie Boyu Kaç April Glaspie Kaç Kilo April Glaspie Doğum Tarihi April Glaspie Ne Demektir? April Glaspie Anlamı Nedir?
April Glaspie Kimdir? , April Glaspie Nereli , April Glaspie Kaç Yaşında? , April Glaspie Boyu Kaç , April Glaspie Kaç Kilo , April Glaspie Doğum Tarihi , April Glaspie Ne Demektir? , April Glaspie Anlamı Nedir?
Kim Kimdir? Biyografiler

Biyografi Paralel Yaşamlar'ın 1727 tarihli üçüncü edisyonu Kim Kimdir? Biyografi Biyografi ya da yaşam öyküsü, bir kişinin yaşamını ayrıntılı bir biçimde açıklayan bir edebiyat türüdür. Kişi kendi hayatını anlatıyorsa buna otobiyografi, şairlerin yaşam hikayesi anlatılıyorsa da buna tezkire denir. Biyografiler eğitim, iş, ilişkiler ve ölüm gibi temel olaylardan daha fazlasını içerir. Bir biyografi, bir konunun yaşam öyküsünü sunar, deneyimle ilgili samimi ayrıntılar da dahil olmak üzere yaşamlarının çeşitli yönlerini vurgular ve öznenin kişiliğinin bir analizini içerir.

Kim Kimdir? Biyografi

Biyografik eserler genellikle kurgusal değildir, ancak kurgu bir kişinin hayatını betimlemek için de kullanılabilir. Kim Kimdir? Biyografi Biyografik kapsamın derinlemesine bir biçimine eski yazı denir. Edebiyattan filme kadar çeşitli mecralarda yapılan çalışmalar biyografi olarak bilinen edebiyat türünü oluşturur.

April Glaspie
April Glaspie Kelimesinin Anlamı Nedir? April Glaspie Kelimesinin Anlamı Ne demek? , April Glaspie Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı
Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:
April Glaspie - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek April Glaspie - Oranlamak April Glaspie - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı
April Glaspie - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.
April Glaspie - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! April Glaspie - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler
 - dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek
 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

April Glaspie
April Glaspie Nedir? April Glaspie Ne demek? , April Glaspie Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
April Glaspie
April Glaspie Kelimesinin Anlamı? April Glaspie Ne Demek? April Glaspie Ne Demektir? ,April Glaspie Analizi?
April Glaspie
April Glaspie Anlamı Nedir? April Glaspie Ne Demektir?, April Glaspie Açıklaması Nedir? , April Glaspie Cevabı Nedir? , April Glaspie Kelimesinin Anlamı?

April Glaspie Kimdir?

April Glaspie

Vikipedi, özgür ansiklopedi

April Catherine Glaspie (d. 26 Nisan 1942), Amerikalı eski diplomat. 1991 yılındaki Körfez Savaşı'na kadar ulaşan süreçteki rolü ile bilinir.

Meslek öncesi yaşam ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Glaspie, Vancouver kentinde doğdu ve 1963 yılında Kaliforniya, Oakland'da bulunan Mills Koleji'ni bitirdi. Sonra Johns Hopkins Üniversitesi'nin Paul Nitze İleri Uluslararası Çalışmalar bölümünden 1965 yılında mezun oldu.

1966'da Glaspie, Birleşik Devletler Diplomatik Hizmetler'ine girdi ve orada Orta Doğu uzmanı oldu. Kuveyt, Suriye ve Mısır'daki görevlerden sonra 1989 yılında Irak'a ABD Büyükelçisi olarak atandı. Böylece ABD'nin bir Arap ülkesine atadığı ilk kadın büyükelçi oldu. Saygın bir Arap dili ve edebiyatı uzmanı olarak ün kazandı ve eserleri Irak hükûmeti ile kültürel ve ticari bağlantıları genişletti.

Sonrasında, Glaspie ABD'nin Birleşmiş Milletler'in New York kentindeki görev yerine atandı. Daha sonra Güney Afrika'da ABD'nin Cape Town Başkonsolosu olarak görevlendirildi. 2002 yılındaki emekliliğine kadar bu görevi sürdürdü.

Bağdat büyükelçiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Saddam Hüseyin ile görüşmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

April Glaspie'nin Saddam Hüseyin ile ilk buluşması, Hüseyin'in çevirmeni Sadun el Zübeydi eşliğinde

Glaspie'nin Bağdat'a Büyükelçi olarak atanması, ABD'nin İran-Irak Savaşı'nda Irak hükûmetine 1980 ve 1988 yıllarında örtülü desteği verdiği bir dönemin ardından gerçekleşti.

Bu bağlamda, Glaspie Irak Başkanı Saddam Hüseyin ve Başbakan Tarık Aziz ile 25 Temmuz 1990'da ilk görüşmesini yaptı. 25 Temmuz 1990'da ABD Devlet Bakanlığı'na çektiği telgrafta görüşmeyi şu biçimde aktardı:

Saddam, 25 Temmuz'da büyükelçiye; Mübarek, Kuveyt ve Irak delegasyonunun Riyad'da buluşmasını ayarlamış bulunuyor ve 28, 29 veya 30 Temmuz'da Kuveyt veliahtı olan Prens bir dizi ciddi görüşmeler için Bağdat'a gelecek. Bundan önce "Ciddi hiçbir şey olmayacak," Saddam, Mübarek'e söz verdiğini söyledi, dedi.[1]

En azından iki şifreli telgraf yayımlandı. Birleşik Devletler Devlet Bakanlığı bu telgrafların doğruluğunu onaylamadı, fakat Glaspie'nin telgrafı George Bush Kütüphane ve Müzesi tarafından ve Margaret Thatcher Vakfı tarafından açıklandı.

Şifreli telgrafın bir versiyonunda Glaspie diyor ki:

Görüyoruz ki birliklerin önemli bir miktarını güneye sevk etmiş bulunuyorsunuz. Normal olarak bunların hiçbiri bizi ilgilendirmez, fakat Kuveyt'e karşı bir tehdit bağlamında bunlar yapılıyorsa, bu şekilde bizi ilgileniren bir sorumluluk doğar. Bu nedenle, arkadaşlık ruhu için size sormak üzere bir talimat almış bulunuyorum, bir karşı durmadeğil; niyetinizle ilgili: Birliklerinizi neden Kuveyt sınırına o kadar yakınına topladınız?

Sonrasında şifreli telgrafta Glaspie diyor ki:

Sizin Arap-Arap ihtilaflarınız hakkında bir görüşümüz yok, Kuveyt'le tartışmanızda olduğu gibi. James Baker beni talimatı vurgulamam için görevlendirdi, ilk 1960'larda Irak'a verildiği gibi, Kuveyt meselesi Amerika ile ilgili değildir.

Şifreli telgrafın New York Times'ta yayımlanan başka bir versiyonunda (23 Eylül 1990) Glaspie diyor ki:

Fakat Arap-Arap ihtilafınız hakkında bir görüşümüz yok, Kuveyt ile sınır anlaşmazlığınızda olduğu gibi. Ben 1960'larda ABD'nin Kuveyt Büyükelçiliğinde bulunuyordum. Bu süreç boyunca aldığımız talimat, bu mesele üzerinde bir görüş açıklamamamız ve bu mesele ABD'nin bir ortak meselesi değildir. James Baker, resmi sözcümüzü bu talimatı vurgulaması için görevlendirmiş bulunuyor. Bu sorunu Arap Birliğinin Genel Sekreteri Klibi veya Mısır başkanı Mübarek'e bakarak çözmeyi umuyoruz. Bütün umudumuz bu meselenin hızlı bir şekilde çözülmesidir.

Bu şekilde ifade edilen şifreli telgraflar kamuya açıklandığında, Glaspie Irak'ın 2 Ağustos 1990'da Kuveyt'i işgal etmesine belirtilmeyen bir onay vermekle suçlandı, Glaspie'nin ifadesindeki Sizin Arap-Arap ihtilaflarınızda bir görüşümüz yoksözleri tartışıldı ve Kuveyt meselesi Amerika'nın bir ortak meselesi değildir.sözleri Saddam Hüseyin tarafından Kuveyt konusunu kendi gördüğü biçimde yürütmek üzere bir özgürlük tanındığı yönünde yorumlandı. Buna ek olarak Hüseyin'in girişeceği bir işgalin eğer ABD'nin gücü ile karşılaşacağı yönünde açık bir uyarı verilmiş olması halinde Saddam Hüseyin'in Kuveyt'i işgal etmeyeceği tartışıldı.[2][3] Gazeteci Edward Mortimer, Kasım 1990'da New York Review of Books'ta şöyle yazdı:

Daha öte olasılıkla görülüyor ki, Saddam Hüseyin İşgalle ileri gitti çünkü O ABD'nin sözlü kınamadan daha ileri bir karşı harekete gitmeyeceğine inandı. Bu, 25 Temmuz'da ABD Büyükelçisi April Glaspie ile görüşmesinden ve Washington'daki State Department görevlilerinin eş zamanlı olarak alenen ABD'nin Kuveyt'e herhangi bir güvenlik taahhüdünü yalanlamasından, ve de hem Reagan hem de Bush yönetimlerinin ABD senatosunun önceki uluslararası hukuk dallarında Irak'ta bir yaptırımın önüne geçmiş olmalarından bir çıkarsamaydı.

Eylül 1990'da, bir çift İngiliz gazetecisi Glaspie'yle Saddam Hüseyin ile görüşmesinin dökümleri üzerinden tartıştılar. Glaspie, Açıklıkla, düşünmedim, ve hiç kimse Irak'ın bütün Kuveyt'i alacağını düşünmedi.[4]

Nisan 1991'de Glaspie ABD Dış Ilişkiler hakkında Senato Komitesi'nde doğruladı. 25 Temmuz buluşmasında Saddam Hüseyin'i defalarca Kuveyt tartışmasında güç kullanmaya karşı uyardığını söyledi. Ek olarak Hüseyin'in Kuveyt'i işgal edeceğini inkar ederek kendisine yalan söylediğini belirtti. Kendisine Saddam Hüseyin'in, ABD'nin Kuveyt işgalini nasıl olup da onayladığı yorumunu çıkardığı sorulduğunda, Biz sersemce Saddam'ın aptal olduğunu anlamadık.dedi. Temmuz 1991'de Devlet sözcüsü Richard Boucher bir basın bilgilendirmesinde dedi ki:[5]

Büyükelçi Graspie'nin raporunun doğru olduğuna inanıyoruz. Bize bir dizi görüşmenin sonrasında aldığı notları içeren telgraflar gönderdi. Komitenin önünde 5 saat veya daha fazla Saddam Hüseyin ile bu görüşmesini içeren tanıklık yaptı.

Glaspie'nin Irak'tan gönerdiği görüşmesi ile ilgili telgraflar artık tasnif dışıdır.[4] Glaspie'nin Hüseyin'le görüşmesinin raporları hakkında Bush: "Irak'la ilişkilerimizi yayması ve derinleştirmesi talimatı verildi." dedi. Hüseyin, görevde, Bush'a "Ilımlı İlşkiler" önerdi ve "kesin olarak samimiyet" ile savaş istemediğini, telgrafında söyledi.[6]

Glaspie'nin kendisi yıllarca Irak'taki hareketleri hakkında sessiz kaldı. Ama Mart 2008'de Lübnan gazetesi Dar Al-Hayat'a bir röportaj verdi.[7] Burada, bir pişmanlığı bulunmadığını söyledi. "Sona erdidedi ve "Hiç kimse ayıbı almak istemiyor. Ben ayıbı almaktan tamamiyle mutluyum. Belki ben Saddam Hüseyin'i söylediğimiz şeyi yapacağımıza inandıramadım, fakat bütün dürüstlükle, Ben dünyadaki hiçbir kişinin O'nu ikna etmeyi başarabileceğini düşünmüyorum."

Röportajda, Glaspie; Hüseyin ile olan görüşmesinin Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'ten Irak Başkanına gelen bir telefon ile kesildiğini belirtti. Hüseyin'in, Glaspie'ye; telefonda Mübarek'i Kuveyt anlaşmazlığını çözmeye çalışacakları hususunda temin ettiğini, söylediğini anlattı. Telgrafları bu biçim olayların anlatımı ile sürerken, Irak kayıtları, Hüseyin'in İngilizce çevirmeni Sadun el Zubeydi tarafından hazırlanan kayıtlarda Hüseyin'in Mübarek ile olan telefon görüşmesinin Glaspie ile buluşmasından önce olduğu belirtilir.

Geçmişe bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

2002'de, Glaspie-Hüseyin görüşmesine yeni bir bakış getiren Ortadoğu İlişkileri Washington Raporu, ABD'nin Katar eski Büyükelçisi Andrew Kilgore tarafından yayımlandı. Kilgor görüşmeyi şöyle özetledi:[8]

Görüşmelerinde, ABD Büyükelçisi Saddam'a ABD'nin Arap-Arap anlaşmazlığına karşı Irak'ın Kuveyt ile sınır anlaşmazlığı gibi bir konuda duruş almayacağını açıkladı. O (Glaspie), açıkça söyledi, nasıl olursa olsun, bu barışçıl anlamlardan farklı bir şey idi.

Glaspie'nin, Hüseyin O'na Cidde'de olması beklenen görüşme protokol için, takip edecek asıl tartışmalar Bağdat'ta yapılacak dediğinde geniş ölçüde rahatladı.

Büyükelçinin sorusuna verdiği yanıtta, Hüseyin, Kuveyt veliaht prensi Şeyh Saad Abdullahın müteakip görüşmeler için Bağdat'a geleceği zaman hakkında tarih verdi. Geriye bakıldığında Saddam Hüseyin'in bu tavrının bir aldatma olduğu görünüyor.

İkinci ve üçüncü paragraflardan çıkarılan sonuç, Glaspie ve Hüseyin görüşmesinin şifrelerinde ifade edilenlerin Irak tarafından açıklananlar ile aynı olmadığı görülüyor. Eğer görüşmenin tam metni var olsa, yahut Devlet Bakanlığı Glaspie'nin telgraflarındaki gizliliği kaldırırsa, Glaspie'nin durumu hakkında farklı bir değerlendirmeye ulaşılabilir.

ABD'nin aynı dönemde Suudi Arabistan Büyükelçisi olan James Akins, 2000 yılında PBS'e verdiği röportajda bir hayli farklı sunum yaptı:[9]

Glaspie, ABD çizgisini düz bir şekilde takip etti, dost ülkeler arasındaki sınır anlaşmazlıkları hususunda tavır almamaktan yana olan bir tutumdu bu. Bu standarttır. Bu her zaman söylediğiniz bir şeydir. Şunu söyleyemezdiniz: 'Başkan, eğer gerçekten Kuveyt'in işgalini göz önünde bulunduruyorsanız, Tanrıdan, saraylarınızın üzerine Tanrı'nın gazabını indireceğiz, ve ülkenizi ve hepinizi yıkacağız.'Bunu söyleyemezdi, ben de söyleyemezdim. Herhangi bir diplomat da bunu söyleyemezdi.

Glaspie'nin Bağdat'taki diplomatik misyon şefi olan Joseph C. Wilson, 14 Mayıs 2004'teki röportajında O'nun Hüseyin ile görüşmesine değindi: "Irak katılımcısı görüşmede... bana açık biçimde dedi ki, Saddam yanlış anlamadı, yeşil veya sarı bir ışık aldığını düşünmedi."

Wilson ve Atkins'in bu sorudaki bakışları, bir 1996 TV röportajında Irak eski Başbakanı Tarık Aziz'in ifadesi ile aynı çizgidedir, Kuveyt'in işgalinden önce Irak ABD'nin bir askeri müdahalesinin olasılığı hakkında bir yanılsama görmedi. Benzer biçimde, 2000 yılındaki bir röportajda Aziz, "Karışık sinyaller yoktu." ve daha öte ayrıntılı olarak:

... olağan bir görüşme idi... Glaspie, herhangi bir uzman diplomatın söyleyeceğinden, hükümetinin önceki açıklamalarının dışında olağan dışı bir şey söylemedi. Başkan (Saddam Hüseyin)'in bir şeyi izlemesini istemedi. Hazırlıklı değildi. Washington'daki insanlar uykuda idi, böylece Washington'dan herhangi bir kişi ile görüşerek talimat almak için bir yarım saat gerekti. Söylediği şeyler rutindi, Başkan (Saddam Hüseyin)'in O'ndan başkan Bush'a aktarmasını istediği konularda yorumları klasik yorumlardı.[10]

Brookings Enstitüsünden Kenneth Pollack, New York Times'ta yer alan 21 Şubat 2003 tarihli yazısında, Edwar Mortimer gibi, gözlemcilerin bakışları ile hemfikir değildir:

Gerçekte, bütün kanıtlar zıttını gösteriyordu: Saddam Hüseyin büyük olasılıkla muhtemelen Kuveyt'i özgürleştireceğimize inamıştı, ama kendisini belki de oraya, 120 bin muhafız askeri ile kolayca ve hızlı biçimde yok edebileceği hafif bir birlik göndereceğimize inandırmıştı. Bundan sonra, Washington'un bu fetihi kabulleneceğini varsaydı.

John Mearsheimer ve Stephen Walt isimli profesörler, Foreign Policy'ın Ocak/Şubat 2003 sayısında, Saddam Hüseyin'in ABD'ye Kuwayt işgaline nasıl bir tepki vereceğini anlamak için yaklaştığını yazdılar. Glaspie'nin yorumu ile aynı doğrultuda "Biz Arap-Arap ihtilafında bir görüşe sahip değiliz, Kuveyt ile olan sınır anlaşmazlığınızda olduğu gibi." ABD Devlet Bakanı daha önce Saddam Hüseyin'e, Washington Kuveyt'e özel bir savunma veya güvenlik taahhüdü olmadığını söylemişti. Birleşik Devletler Irak'a yeşil bir ışık yakmayı kast etmemiş olabilir, ama yaptığı etkili bir biçimde buydu."[11]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Saddam's message of friendship to president Bush (Wikileaks telegram 90BAGHDAD4237)". U.S. Department of State. 25 Temmuz 1990. 23 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2011. 
 2. ^ Saddam's message of friendship to George Bush 5 Nisan 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Sept 23, 1990
 3. ^ Excerpts From Iraqi Document on Meeting with U.S. Envoy 25 Mayıs 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Sept 23, 1990
 4. ^ a b Ex-Envoy Details Hussein Meeting 26 Kasım 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. washingtonpost.com
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2012. 
 6. ^ "Washington Post'ta telgraf" (PDF). The Washington Post. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 26 Şubat 2012. 
 7. ^ "Dar Al Hayat". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2012. 
 8. ^ "Tales of the Foreign Service: In Defense of April Glaspie" 24 Temmuz 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Washington Report on Middle East Affairs, August 2002
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2012. 
 10. ^ "Transcript of Tariq Aziz interview". 19 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2012. 
 11. ^ John Mearsheimer and Stephen Walt (Ocak-Şubat 2003). "An unnecessary war". Foreign Policy, 134. s. 54. 


Kim Kimdir Biyografi Kategorisinden Haberler


 • April Glaspie Kimdir? Kimdir?:April Glaspie Kimdir? Kim Kelimesi Ne Anlama Geliyor? April Glaspie Kimdir? Türk Dili Tarih Boyunca İlişki Kurduğu Medeniyetlerin (Ülkelerin) Dillerinden Kelimeleri Kendi Bünyesine Katmış Ve Bu Sayede Çok Zengin Bir Dil Oluşturmuştur. April Glaspie Kimdir? Hal Böyle Olunca, Türkçe De Gündelik Hayatta Karşımıza Çıkan Bazı Sözcüklerin Anlamına Bilemeyebiliyor İlginç Bulabiliyoruz. April Glaspie Kimdir? Son Zamanlarda Anlamı Merak Edilen Kelimelerden Olan Kim Ne Demek? TDK ye Göre Kim Sözcüğü Ne Anlama Geliyor? Kim Kelimesinin Kökeni Ne Kim Kelimesinin Kaç Anlamı Var TDK ye Göre Anlamı Nedir?
 • April Glaspie Kimdir? Biyografisi?:Biyografi, April Glaspie Kimdir? Alanında Tanınmış Kişilerin Hayatlarını Anlatan Yazım Türüdür. April Glaspie Kimdir? Bu Yazım Türünün Temellendiği Yer Gerçekliktir. April Glaspie Kimdir? Gerçek Dışı Olaylar Ve Yaşanmamış Hayatlar Temel Alınarak Biyografi Yazılamaz. April Glaspie Kimdir? Anlatılan Kişi Gerçekten Yaşamış Olmalı Ve Kaleme Alınan Yazı Bu Kişinin Gerçekte Yaşadıklarını Konu Edinmelidir.
 • April Glaspie Kimdir? Kaç Yaşında?:April Glaspie Kimdir? Kaç Yaşında? Günlük Hayatın İçerisinde, Televizyon Programlarında, Basılı Ve Dijital Dergi, Gazetelerde Karşılaşılan Kelimelerin TDK Sözlüğündeki Karşılığı Merak Ediliyor. April Glaspie Kimdir? Kaç Yaşında? Yas Ne Demek Ve Ne Anlama Gelir? Yas Kelimesinin Anlamı İle Birlikte Kökeni Ve Doğru Yazılışı İle Örnek Cümlelere Buradan Ulaşabilirsiniz. April Glaspie Kimdir? Kaç Yaşında? İşte Uzun Yıllardır Dilimizde Olan Ve Günlük Hayatta Sıklıkla Karşımıza Çıkan Yas Kelimesi Ne Demek TDK ya Göre Anlamı Yas Kelimesinin Kaç Anlamı Var Kökeni Ne Sorularının Cevabı
 • April Glaspie Kimdir? Nereli?:April Glaspie Kimdir? Nereli? Nereli Kelimesi Günlük Hayatta Vatandaşların Sıklıkla Kullandığı Kelimelerden Bir Tanesidir. April Glaspie Kimdir? Nereli? Dilimizde Yer Alan Nereli Kelimesi, Gerek Günlük Hayatta Gerekse Sosyal Medyada Kullanılan Sözcüklerden Birisi Olarak Öne Çıkmaktadır. April Glaspie Kimdir? Nereli? Türk Dil Kurumu na TDK Göre Çeşitli Anlamları Olan Nereli Kelimesi Türkçe de Tek Başına Ya Da Farklı Cümleler İle Beraber Kullanılabilir. April Glaspie Kimdir? Nereli? Nereli Kelimesi Ne Demek Ve TDK ya Göre Nereli Sözcüğünün Anlamı Nedir Sorularının Yanıtlarını Arayanlar Doğru Yerdeler! Peki Nereli Kelimesinin Kökeni Ne? Nereli Kelimesinin Kaç Anlamı Var? Nereli TDK ye Göre Anlamı Nedir? İşte Cevabı.

Edebi metinler, Beşkaya, Tercan, Battle Creek, Michigan, Türkiyedeki siyasi partiler listesi, Celali takvimi, Winston Smith, Great Altcar, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, 2020 yapımı Türk filmleri, Tropojë ilçesi, Domuz yetiştiriciliği, Yoon Bomi, Eden Hazard, 1927 Türkiye genel seçimleri, Uludağ Millî Parkı, Tevfik Bıyıklıoğlu, Kırım Özerk Cumhuriyeti, En İyi Film New York Sinema Eleştirmenleri Birliği Ödülü, Krice, Bakır, Hitit Veba Salgını, Brazzers, Saraylar listesi, Cunard Line, Salk Institute, Hemşire Jackie, Argyreia nervosa, NGC 4114, En İyi Erkek Sunucu Altın Kelebek Ödülü, Almanyanın eyaletleri, Yafa Kuşatması, İlhan Aşkın, Branka Katić, Tavuk ırkları listesi, Trabzon Kuleleri, Yorgos Çolakoğlu, Piyade Okulu Komutanlığı, Sürdürülebilirlik bilimi, Maskeli Beşler (film), Uluslararası Göç Örgütü, Marlène Schiappa, Nantou, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Kiev Balesi, You Cant Win Em All, Breaking Bad karakterleri listesi, Hardy Krüger, NGC 4284, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, Outlook Express, Mahinur Özdemir, Sergey Bubka, Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm, Sıla şarkıları listesi, Semptomatik tedavi, Libya, Spektrum, Chapoda, Tom Clancys Rainbow Six, James Arthur, Nusayrî, Strigops, Yalavanc, Zofia Mrozowska, Cornel Wilde, İnuvialuit, Humberstone ve Santa Laura Güherçile Madeni, Ses kaydı ve yeniden yapım, László Székely, Buyin ve Miyandeşt, Servet Gündoğdu, Melih Kotanca, Hervé Renard, Ouran Kōkō Host Club, Danika Yarosh, Barbaros Hayreddin Zırhlısı, Matsalu Millî Parkı, TCL Chinese Theatre, Carl Sagan, Kısa ve Acısız, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Horacio Elizondo, 24. Uluslararası İstanbul Film Festivali, Top Industrial Managers for Europe, Toplumsal eleştiri, Zabergan, En İyi Kadın Oyuncu Washington DC Bölgesi Sinema Eleştirmenleri Derneği Ödülü, Yaracuyanos Fútbol Club, Kule Köprüsü, Takahiro Satō, Ahmet Cevdet Paşa, 1931 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi, İvan Pavlov, Ivan Pavlov, Marta Vieira da Silva, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık, Rosemarynin Bebeği (film, 1968), Antimatter, 8. yüzyıl Müslüman tarihinin zaman çizelgesi, Witold Hurewicz,
Aleaddin Yakan Kimdir?, Boncuk Boncuk İsminin Anlamı Nedir?, Velveleci İsminin Anlamı Nedir?, Sıkı İsminin Anlamı Nedir?, Mevut İsminin Anlamı Nedir?, Herifceğiz İsminin Anlamı Nedir?, Dost Canlısı İsminin Anlamı Nedir?, Bomboz İsminin Anlamı Nedir?, Tuğberk Güzel Kimdir?, Yanıcı Nedir?, Soğukkan Nedir?, Aldy Bernard Kimdir?, Herhangi Bir İsminin Anlamı Nedir?, Dost İsminin Anlamı Nedir?, Serhat Çelik Kimdir?, Oğuzhan Ünal Kimdir?, Sıkça İsminin Anlamı Nedir?, Mevsuk İsminin Anlamı Nedir?, Bomboş İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Hun Kimdir?, Veysel Dönmez Kimdir?, Yangısız Nedir?, Bombol İsminin Anlamı Nedir?, Herhangi İsminin Anlamı Nedir?, Dosdoğru İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Güzel Kimdir?, Velut İsminin Anlamı Nedir?, Sık İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bombok İsminin Anlamı Nedir?, Yangılı Nedir?, Soğukbez Nedir?, Hercümerç İsminin Anlamı Nedir?, Dore İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Güner Kimdir?, Dore Nedir?, John Aldridge Kimdir?, Kırgızistan bayrağı Anlamı Nedir, Kırgızistan bayrağı Nasıl Oluştu, Kırgızistan bayrağı Tarihi, Kırgızistan bayrağı Renkleri, Kırgızistan bayrağı Tasarımı, Bombesiz İsminin Anlamı Nedir?, Vehimli İsminin Anlamı Nedir?, Sıhri İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimsel İsminin Anlamı Nedir?, Özgür Şimşek Kimdir?, Atilla Gülan Kimdir?, Emre Karabacak Kimdir?, Yangaz Nedir?, Ekrem Erdin Kimdir?, Hercaice İsminin Anlamı Nedir?, Dopdolu İsminin Anlamı Nedir?, Bombeli İsminin Anlamı Nedir?, Yeşim Karadağ Kimdir?, Atilla Girgin Kimdir?, Adrián Aldrete Kimdir?, Vefasız İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhi İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimli Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bolca İsminin Anlamı Nedir?, Soğdca Nedir?, Hercai İsminin Anlamı Nedir?, Donuk İsminin Anlamı Nedir?, Hikmetli Nedir?, Atilla Dorsay Kimdir?, Berkay Akkuş Kimdir?, Bol İsminin Anlamı Nedir?, Sophie Aldred Kimdir?, Vefalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatsiz İsminin Anlamı Nedir?, Mevrut İsminin Anlamı Nedir?, Soğansı Nedir?, Mökkem Nedir?, Herbivor İsminin Anlamı Nedir?, Donlu İsminin Anlamı Nedir?, Donlu Nedir?, Niler Albayrak Kimdir?, Boklu İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Enes Süzen Kimdir?, Atilla Ateş Kimdir?, Möblesiz Nedir?, Bok İsminin Anlamı Nedir?, Her Bir İsminin Anlamı Nedir?, Don Yağı İsminin Anlamı Nedir?, Vefakâr İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatli İsminin Anlamı Nedir?, Mevkut İsminin Anlamı Nedir?, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Boğunuk İsminin Anlamı Nedir?, Resül Kaplan Kimdir?, Soğanımsı Nedir?, Mozambikli Nedir?, Hepçil İsminin Anlamı Nedir?, Dominikli İsminin Anlamı Nedir?, Dominikli Nedir?, Aldo Polo Kimdir?, Atilla Atalay Kimdir?, Veciz İsminin Anlamı Nedir?, Sığ İsminin Anlamı Nedir?, Mevdu İsminin Anlamı Nedir?, Boğumlu İsminin Anlamı Nedir?, Nilay Barkın Kimdir?, Atilla Andaç Yapıcıer Kimdir?,