Alper Çağlar Kimdir?

Alper Çağlar Kimdir?

Alper Çağlar Kimdir?

Alper Çağlar Nereli

Alper Çağlar Kaç Yaşında? Alper Çağlar Boyu Kaç Alper Çağlar Kaç Kilo Alper Çağlar Doğum Tarihi Alper Çağlar Ne Demektir? Alper Çağlar Anlamı Nedir?
Alper Çağlar Kimdir? , Alper Çağlar Nereli , Alper Çağlar Kaç Yaşında? , Alper Çağlar Boyu Kaç , Alper Çağlar Kaç Kilo , Alper Çağlar Doğum Tarihi , Alper Çağlar Ne Demektir? , Alper Çağlar Anlamı Nedir?
Kim Kimdir? Biyografiler

Biyografi Paralel Yaşamlar'ın 1727 tarihli üçüncü edisyonu Kim Kimdir? Biyografi Biyografi ya da yaşam öyküsü, bir kişinin yaşamını ayrıntılı bir biçimde açıklayan bir edebiyat türüdür. Kişi kendi hayatını anlatıyorsa buna otobiyografi, şairlerin yaşam hikayesi anlatılıyorsa da buna tezkire denir. Biyografiler eğitim, iş, ilişkiler ve ölüm gibi temel olaylardan daha fazlasını içerir. Bir biyografi, bir konunun yaşam öyküsünü sunar, deneyimle ilgili samimi ayrıntılar da dahil olmak üzere yaşamlarının çeşitli yönlerini vurgular ve öznenin kişiliğinin bir analizini içerir.

Kim Kimdir? Biyografi

Biyografik eserler genellikle kurgusal değildir, ancak kurgu bir kişinin hayatını betimlemek için de kullanılabilir. Kim Kimdir? Biyografi Biyografik kapsamın derinlemesine bir biçimine eski yazı denir. Edebiyattan filme kadar çeşitli mecralarda yapılan çalışmalar biyografi olarak bilinen edebiyat türünü oluşturur.

Alper Çağlar
Alper Çağlar Kelimesinin Anlamı Nedir? Alper Çağlar Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Alper Çağlar Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı
Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:
Alper Çağlar - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Alper Çağlar - Oranlamak Alper Çağlar - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı
Alper Çağlar - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.
Alper Çağlar - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Alper Çağlar - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler
 - dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek
 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Alper Çağlar
Alper Çağlar Nedir? Alper Çağlar Ne demek? , Alper Çağlar Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Alper Çağlar
Alper Çağlar Kelimesinin Anlamı? Alper Çağlar Ne Demek? Alper Çağlar Ne Demektir? ,Alper Çağlar Analizi?
Alper Çağlar
Alper Çağlar Anlamı Nedir? Alper Çağlar Ne Demektir?, Alper Çağlar Açıklaması Nedir? , Alper Çağlar Cevabı Nedir? , Alper Çağlar Kelimesinin Anlamı?

Alper Çağlar Kimdir?

Alper Çağlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alper Çağlar
Eylül 2008'de Alper Çağlar
DoğumSüleyman Alper Çağlar
1 Eylül 1981 (42 yaşında)
Ankara
MeslekYönetmen

Süleyman Alper Çağlar (d. 1 Eylül 1981, Ankara, Türkiye), Türk yönetmen, yapımcı ve senarist.

Yaşamı ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Eylül 1981'de 3 çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu olarak Ankara’da dünyaya geldi. Babası Arif Çağlar, annesi Perihan Çağlar, ablası Eda Çağlar ve merhum kız kardeşi Ecehan Çağlar'dır.

Küçüklüğünden beri sinemaya ve öykü anlatmaya ilgisinden dolayı Robert Kolej bünyesindeki lise hayatı boyunca irili ufaklı birçok öykü, animasyon ve çizgi romanı tasarlayan Alper Çağlar, gerçek anlamda ilk filmini Lise 2 senesinde Kırgızistan'da çektiği belgesel filmi "Not So Far Away" adlı eserle gerçekleştirdi. Lise eğitimi ardından kazandığı burs ile Amerika'da University of Virginia'da okuyan Alper, eğitimini Medya İlişkileri, İletişim ve son olarak Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünde tamamladı.

Yapıtları[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 yılında ilk kurmaca filmi olan "4 Saat"i yönetti. Bilkent Üniversitesi'nin olanakları ile yapılan 44 dakikalık film takdir topladı ve senarist İzzeddin Çalışlar'ın önerisi ile filmi izleyen Sinan Çetin ve eşi Rebekka Haas Alper Çağlar'a Plato Film Şirketi'nde çeşitli reklam ve film projelerinde fırsat verdiler.

2006 yılında CaglarArts Limited adındaki yapım şirketini kurdu ve ardından "Bukalemun" adında bir kısa metraj film çekti. Otistik bir adamın insanüstü oyunculuk yeteneğini anlatan ve 4 Saat'ten tamamen farklı bir tarzda olan bu filmi Altın Portakal Film Festivali'nde gösterildi ve Akbank Kısa Film Festivali'nde finale kaldı.

2007'de, 1950'lerin Kara Film ve ucuz dedektif romanlarından esinlenmiş ve kendine has fantastik öğeleri olan "Camgöz" adlı bir kısa film yazıp çekti. Film Akbank Kısa Film Festivali ve birçok farklı yarışma bünyesinde ödül kazandı.[1][2]

2007 yılı sonundan 2008 yılı baharına dek askerlik görevini yapan Çağlar, döndükten kısa süre sonra, Eylül 2008'de ilk uzun metraj filmi olan "Büşra"nın hazırlıklarına başladı ve 2009 yılının Temmuz ayında çekimleri tamamladı. Film 19 Mart 2010'da vizyona girdi.

2012 yılında ikinci uzun metraj filmi olan "Dağ" üzerine çalışmaya başladı. Film 16 Kasım 2012'de vizyona girerek sinemalarda yaklaşık 300.000 kişi tarafından izlendi, genellikle olumlu yorumlar aldı ve Çağlar'ın ses getiren ilk projesi oldu.[3]

2014 yılında yeni uzun metraj filmi "Panzehir"i vizyona soktu.

Dağ 2 ve Sonrası Dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

2016 yılında, kendisine asıl ünününü kazandıracak olan devam filmi "Dağ 2" için çalışmalara başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri projeye ekipman, eğitim ve tesis desteği sağladı.[4] 4 Kasım 2016'da vizyona giren film toplamda 3.600.000 gişe yaparak 2016 yılının en çok izlenen filmi oldu.[5] Film ayrıca Altın Palmiye Türkiye Ödül Töreni'nde 2017 yılının sinema filmi seçilirken Çağlar'a da yılın sinema yönetmeni ödülünü getirdi.[6]

2017 yılında; ön çekimli, 1'er saatlik 6 bölümden oluşan mini dizi projesi Börü'yü duyurdu.[7] Dizi 2018 yılında yayınlandı ve oldukça olumlu yorumlar aldı.

Yine 2018'de dizinin finali için Börü (film) filmi vizyona girdi.

2021 yılı Ocak ayında Börü 2039 adlı bilimkurgu-aksiyon türündeki internet dizisi projesinin duyurusunu yaptı.[8] BluTV platformunda yayınlanan dizi 28 Aralık 2021'de yayına girdi.[9]

Alper Çağlar, 2018 yılından beri Göktürkleri konu alan "Göktürk" film üçlemesi üzerinde çalışmaktadır. Seri, Çağlar'ın şu ana kadar yaptığı en büyük bütçeli ve en kapsamlı proje olma özelliği taşır. Üç filmden oluşacağı açıklanan bu seri hâlen yapım aşamasındadır.

Yapıtlarındaki Temalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Alper Çağlar'ın filmleri genellikle ana karakter olarak anti-kahramanlar içermektedir. Kendi bünyelerindeki pişmaniyet ve kusurları ile filmin öyküsü boyunca mücadele eden bu kahramanlar, filmin çözülümünde genelde mutlak bir biçimde değişirler. Filmlerinde şiddet, argo dil ve pop-kültür referanslarının bol olduğu yönetmen, zamanın bozulduğu, dinamik ve kasti olarak düzensiz kurgudan hoşlanmaktadır. Ekibi tarafından detaylara olan saplantısı ile bilinen Çağlar, oyuncularını doğaçlamaya teşvik eder. Filmin görsel tutarlılığı ve oyuncuların mizanseni anlaması için storyboard ile çalışır.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Yapım Tür
2004 4 Saat Sinema filmi
2006 Bukalemun Sinema filmi
2007 Camgöz: Kan ve Vanilya Sinema filmi
2009 Büşra Sinema filmi
2012 Dağ Sinema filmi
2014 Panzehir Sinema filmi
2016 Dağ II Sinema filmi
2018 Börü Televizyon dizisi
2018 Börü Sinema filmi
2021- Börü 2039 İnternet dizisi
Belirsiz İlk Göktürk Sinema filmi
Belirsiz Dağ III Sinema filmi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Akbank 4'üncü Kısa Film Festivali ödülleri". CNN Türk. 27 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2021. 
 2. ^ "Akbank ve Sanat - Camgöz". 26 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2021. 
 3. ^ "Box Office Türkiye - Dağ". 27 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2021. 
 4. ^ "Dağ 2 Filminin Teknik Detayları". 26 Ekim 2016. 27 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2021. 
 5. ^ "Box Office Türkiye - Dağ 2". 14 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2021. 
 6. ^ "Altın Palmiye Türkiye Ödülleri - 2017". 27 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2021. 
 7. ^ "Börü - Duyuru Fragmanı". 27 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2021. 
 8. ^ "Börü 2039 - Duyuru Fragmanı". CaglarArts. 17 Ocak 2021. 27 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2021. 
 9. ^ "Börü 2039 - Çıkış Fragmanı". CaglarArts. 19 Aralık 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]Kim Kimdir Biyografi Kategorisinden Haberler


 • Alper Çağlar Kimdir? Kimdir?:Alper Çağlar Kimdir? Kim Kelimesi Ne Anlama Geliyor? Alper Çağlar Kimdir? Türk Dili Tarih Boyunca İlişki Kurduğu Medeniyetlerin (Ülkelerin) Dillerinden Kelimeleri Kendi Bünyesine Katmış Ve Bu Sayede Çok Zengin Bir Dil Oluşturmuştur. Alper Çağlar Kimdir? Hal Böyle Olunca, Türkçe De Gündelik Hayatta Karşımıza Çıkan Bazı Sözcüklerin Anlamına Bilemeyebiliyor İlginç Bulabiliyoruz. Alper Çağlar Kimdir? Son Zamanlarda Anlamı Merak Edilen Kelimelerden Olan Kim Ne Demek? TDK ye Göre Kim Sözcüğü Ne Anlama Geliyor? Kim Kelimesinin Kökeni Ne Kim Kelimesinin Kaç Anlamı Var TDK ye Göre Anlamı Nedir?
 • Alper Çağlar Kimdir? Biyografisi?:Biyografi, Alper Çağlar Kimdir? Alanında Tanınmış Kişilerin Hayatlarını Anlatan Yazım Türüdür. Alper Çağlar Kimdir? Bu Yazım Türünün Temellendiği Yer Gerçekliktir. Alper Çağlar Kimdir? Gerçek Dışı Olaylar Ve Yaşanmamış Hayatlar Temel Alınarak Biyografi Yazılamaz. Alper Çağlar Kimdir? Anlatılan Kişi Gerçekten Yaşamış Olmalı Ve Kaleme Alınan Yazı Bu Kişinin Gerçekte Yaşadıklarını Konu Edinmelidir.
 • Alper Çağlar Kimdir? Kaç Yaşında?:Alper Çağlar Kimdir? Kaç Yaşında? Günlük Hayatın İçerisinde, Televizyon Programlarında, Basılı Ve Dijital Dergi, Gazetelerde Karşılaşılan Kelimelerin TDK Sözlüğündeki Karşılığı Merak Ediliyor. Alper Çağlar Kimdir? Kaç Yaşında? Yas Ne Demek Ve Ne Anlama Gelir? Yas Kelimesinin Anlamı İle Birlikte Kökeni Ve Doğru Yazılışı İle Örnek Cümlelere Buradan Ulaşabilirsiniz. Alper Çağlar Kimdir? Kaç Yaşında? İşte Uzun Yıllardır Dilimizde Olan Ve Günlük Hayatta Sıklıkla Karşımıza Çıkan Yas Kelimesi Ne Demek TDK ya Göre Anlamı Yas Kelimesinin Kaç Anlamı Var Kökeni Ne Sorularının Cevabı
 • Alper Çağlar Kimdir? Nereli?:Alper Çağlar Kimdir? Nereli? Nereli Kelimesi Günlük Hayatta Vatandaşların Sıklıkla Kullandığı Kelimelerden Bir Tanesidir. Alper Çağlar Kimdir? Nereli? Dilimizde Yer Alan Nereli Kelimesi, Gerek Günlük Hayatta Gerekse Sosyal Medyada Kullanılan Sözcüklerden Birisi Olarak Öne Çıkmaktadır. Alper Çağlar Kimdir? Nereli? Türk Dil Kurumu na TDK Göre Çeşitli Anlamları Olan Nereli Kelimesi Türkçe de Tek Başına Ya Da Farklı Cümleler İle Beraber Kullanılabilir. Alper Çağlar Kimdir? Nereli? Nereli Kelimesi Ne Demek Ve TDK ya Göre Nereli Sözcüğünün Anlamı Nedir Sorularının Yanıtlarını Arayanlar Doğru Yerdeler! Peki Nereli Kelimesinin Kökeni Ne? Nereli Kelimesinin Kaç Anlamı Var? Nereli TDK ye Göre Anlamı Nedir? İşte Cevabı.

Orta Avrupa Yaz Saati, Pontinha, İn vitro fertilizasyon, Coming to America, Uboot Type VII, Rive dArcano, Kan tahlili, Semt Garajı Tren İstasyonu, Michel Rocard, Su böreği, İsmet Yurtsu, 1923 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi, Anthony Mackie, Köy tüzel kişiliği, Nişli Mehmed Paşa, X. Konstantinos, 15 Temmuz Kızılay Milli İrade (Ankara metrosu), II. Béla, Gökhan Çetinsaya, Kıbrıs Cumhuriyeti 21 yaş altı millî futbol takımı, Tayyibe Gülek, Sayıların tarihi, Winona Ryder, Asvan, fifa dünya kupası maskotları, FIFA Dünya Kupası maskotları, İyi niyet elçisi, Hippias, We Werent Born to Follow, Küçük gerçek balina, Andrew Lloyd Webber, Rahim Huseynov, Rahim Hüseynov, Ammoperdix, Uruguay devlet başkanları listesi, Ülkelere göre sıcaklık ortalaması listesi, Walkman, WrestleMania X8, 1924 FA Cup Finali, Kırşehir milletvekilleri listesi, Cheiracanthium inclusum, Klasik Türk müziği, Smita Nair Jain, Özgür ve açık kaynak kodlu Android yazılımları listesi, Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, Cinsel kimlik, 2022 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı, Balo elbisesi, Albano Laziale, Tiren Denizi, Alıntı kelime, David Beckham, Hollandanın şehirleri, Cinayet bölümleri listesi, Niğdede 1994 Türkiye yerel seçimleri, Uzak geleceğin zaman çizelgesi, antalya milletvekilleri listesi, Gustav Vigeland, Dionatan Teixeira, Namık Kemal Lisesi (İzmir), MÖ 10. yüzyıl, Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, Irak Baas Partisi, Ferdinand Bauer, 18 Eylül, Narlıkapı, 2 Hearts, Vefa Temel, Âtıf Benderlioğlu, Heckler Koch G3, Uşakizade Köşkü, Myanmar merkezli havayolu şirketleri listesi, Iris furcata, Çelik, Akaishi Dağları, Palazzo della Ragione, Andrea Kdolsky, Rhodophyta, Ergatif diller, John Burdon Sanderson Haldane, Orăștie Dağlarındaki Daçya Kaleleri, Trabzonspor PAF, Kongo Krizi, Papilionidae, İhvan, Tüfekçidere, Ladik, Walter Wagner, Velež Mostar, St. Moritz, Caorso, Nükleer fisyon, Zune yazılım, Battipaglia, NGC 5772, Corry Brokken, Uluslararası Sanal Otorite Dosyası, 1. F.C. Köln, Piteas, Yerleşme coğrafyası, Ünlem,
Boncuksuz İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Mutman Kimdir?, Norma Aleandro Kimdir?, Venezuelalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıkı Ağızlı İsminin Anlamı Nedir?, Mevzii İsminin Anlamı Nedir?, Yanık Rüzgar Nedir?, Soğukkanlı Hayvanlar Nedir?, Muakkip Nedir?, Hersli İsminin Anlamı Nedir?, Dostça İsminin Anlamı Nedir?, Kiribati bayrağı Anlamı Nedir, Kiribati bayrağı Nasıl Oluştu, Kiribati bayrağı Tarihi, Kiribati bayrağı Renkleri, Kiribati bayrağı Tasarımı, Boncuklu İsminin Anlamı Nedir?, Ahmet Oral Kimdir?, Evren Şahin Kimdir?, Atilla Koç Kimdir?, Aleaddin Yakan Kimdir?, Boncuk Boncuk İsminin Anlamı Nedir?, Velveleci İsminin Anlamı Nedir?, Sıkı İsminin Anlamı Nedir?, Mevut İsminin Anlamı Nedir?, Herifceğiz İsminin Anlamı Nedir?, Dost Canlısı İsminin Anlamı Nedir?, Bomboz İsminin Anlamı Nedir?, Tuğberk Güzel Kimdir?, Yanıcı Nedir?, Soğukkan Nedir?, Aldy Bernard Kimdir?, Herhangi Bir İsminin Anlamı Nedir?, Dost İsminin Anlamı Nedir?, Serhat Çelik Kimdir?, Oğuzhan Ünal Kimdir?, Sıkça İsminin Anlamı Nedir?, Mevsuk İsminin Anlamı Nedir?, Bomboş İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Hun Kimdir?, Veysel Dönmez Kimdir?, Yangısız Nedir?, Bombol İsminin Anlamı Nedir?, Herhangi İsminin Anlamı Nedir?, Dosdoğru İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Güzel Kimdir?, Velut İsminin Anlamı Nedir?, Sık İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bombok İsminin Anlamı Nedir?, Yangılı Nedir?, Soğukbez Nedir?, Hercümerç İsminin Anlamı Nedir?, Dore İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Güner Kimdir?, Dore Nedir?, John Aldridge Kimdir?, Kırgızistan bayrağı Anlamı Nedir, Kırgızistan bayrağı Nasıl Oluştu, Kırgızistan bayrağı Tarihi, Kırgızistan bayrağı Renkleri, Kırgızistan bayrağı Tasarımı, Bombesiz İsminin Anlamı Nedir?, Vehimli İsminin Anlamı Nedir?, Sıhri İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimsel İsminin Anlamı Nedir?, Özgür Şimşek Kimdir?, Atilla Gülan Kimdir?, Emre Karabacak Kimdir?, Yangaz Nedir?, Ekrem Erdin Kimdir?, Hercaice İsminin Anlamı Nedir?, Dopdolu İsminin Anlamı Nedir?, Bombeli İsminin Anlamı Nedir?, Yeşim Karadağ Kimdir?, Atilla Girgin Kimdir?, Adrián Aldrete Kimdir?, Vefasız İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhi İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimli Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bolca İsminin Anlamı Nedir?, Soğdca Nedir?, Hercai İsminin Anlamı Nedir?, Donuk İsminin Anlamı Nedir?, Hikmetli Nedir?, Atilla Dorsay Kimdir?, Berkay Akkuş Kimdir?, Bol İsminin Anlamı Nedir?, Sophie Aldred Kimdir?, Vefalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatsiz İsminin Anlamı Nedir?, Mevrut İsminin Anlamı Nedir?, Soğansı Nedir?, Mökkem Nedir?, Herbivor İsminin Anlamı Nedir?, Donlu İsminin Anlamı Nedir?, Donlu Nedir?, Niler Albayrak Kimdir?, Boklu İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Enes Süzen Kimdir?, Atilla Ateş Kimdir?, Möblesiz Nedir?, Bok İsminin Anlamı Nedir?, Her Bir İsminin Anlamı Nedir?, Don Yağı İsminin Anlamı Nedir?, Vefakâr İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatli İsminin Anlamı Nedir?, Mevkut İsminin Anlamı Nedir?,