Akın Öztürk Kimdir?

Akın Öztürk Kimdir?

Akın Öztürk Kimdir?

Akın Öztürk Nereli

Akın Öztürk Kaç Yaşında? Akın Öztürk Boyu Kaç Akın Öztürk Kaç Kilo Akın Öztürk Doğum Tarihi Akın Öztürk Ne Demektir? Akın Öztürk Anlamı Nedir?
Akın Öztürk Kimdir? , Akın Öztürk Nereli , Akın Öztürk Kaç Yaşında? , Akın Öztürk Boyu Kaç , Akın Öztürk Kaç Kilo , Akın Öztürk Doğum Tarihi , Akın Öztürk Ne Demektir? , Akın Öztürk Anlamı Nedir?
Kim Kimdir? Biyografiler

Biyografi Paralel Yaşamlar'ın 1727 tarihli üçüncü edisyonu Kim Kimdir? Biyografi Biyografi ya da yaşam öyküsü, bir kişinin yaşamını ayrıntılı bir biçimde açıklayan bir edebiyat türüdür. Kişi kendi hayatını anlatıyorsa buna otobiyografi, şairlerin yaşam hikayesi anlatılıyorsa da buna tezkire denir. Biyografiler eğitim, iş, ilişkiler ve ölüm gibi temel olaylardan daha fazlasını içerir. Bir biyografi, bir konunun yaşam öyküsünü sunar, deneyimle ilgili samimi ayrıntılar da dahil olmak üzere yaşamlarının çeşitli yönlerini vurgular ve öznenin kişiliğinin bir analizini içerir.

Kim Kimdir? Biyografi

Biyografik eserler genellikle kurgusal değildir, ancak kurgu bir kişinin hayatını betimlemek için de kullanılabilir. Kim Kimdir? Biyografi Biyografik kapsamın derinlemesine bir biçimine eski yazı denir. Edebiyattan filme kadar çeşitli mecralarda yapılan çalışmalar biyografi olarak bilinen edebiyat türünü oluşturur.

Akın Öztürk
Akın Öztürk Kelimesinin Anlamı Nedir? Akın Öztürk Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Akın Öztürk Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı
Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:
Akın Öztürk - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Akın Öztürk - Oranlamak Akın Öztürk - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı
Akın Öztürk - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.
Akın Öztürk - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Akın Öztürk - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler
 - dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek
 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Akın Öztürk
Akın Öztürk Nedir? Akın Öztürk Ne demek? , Akın Öztürk Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Akın Öztürk
Akın Öztürk Kelimesinin Anlamı? Akın Öztürk Ne Demek? Akın Öztürk Ne Demektir? ,Akın Öztürk Analizi?
Akın Öztürk
Akın Öztürk Anlamı Nedir? Akın Öztürk Ne Demektir?, Akın Öztürk Açıklaması Nedir? , Akın Öztürk Cevabı Nedir? , Akın Öztürk Kelimesinin Anlamı?

Akın Öztürk Kimdir?

Akın Öztürk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Akın Öztürk
HV.PLT.1973-52
2014'te Öztürk.
Doğum21 Şubat 1952 (71 yaşında)
Çamlıköy, Gümüşhane, Türkiye
Bağlılığı Türkiye
Branşı Türk Hava Kuvvetleri
Hizmet yılları1973-2016
Rütbesi Orgeneral[a]
Birimi
 • TSK Tel Aviv Askerî Ataşeliği
 • HVKK Eğitim Daire Başkanlığı
 • HVKK İstihbarat Başkanlığı
 • YAŞ Üyeliği
Komutası
Çatışma/savaşlarıUçuş Yasağı Harekâtı
Ödülleri
Ailesi
EşiTülay Öztürk
Çocukları2

Akın Öztürk (d. 21 Şubat 1952), Türk asker. Eski Türk Hava Kuvvetleri Komutanı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edildi ve 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

Yaşamı ve askerî kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

21 Şubat 1952 tarihinde Gümüşhane'ye bağlı Çamlıköy'de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Erzincan'da tamamladı.

1973 yılında Hava Harp Okulundan, 1975 yılında Uçuş Okulundan mezun oldu.

1973-1975 yılları arasında 2. Ana Jet Üs Komutanlığında jet pilotu eğitimini ve 3. Ana Jet Üs Komutanlığında F-100 uçaklarında harbe hazırlık eğitimini tamamladı. 1975-1981 yılları arasında 7. Ana Jet Üs, 172. Filo Komutanlığında F-100 ve F-4 uçaklarında kol uçucusu olarak görev yaptı. 1981 yılında atandığı 1. Ana Jet Üs Komutanlığında ise 1985 yılına kadar 111. Filo Komutanlığı Kol Uçucusu ve Üs Standardize ve Kıymetlendirme Kısım Amirliği görevlerinde bulundu. 1985 yılında girdiği Hava Harp Akademisinden 1987 yılında mezun oldu. Kurmay subay olarak atandığı 3. Ana Jet Üs Komutanlığında 1989 yılına kadar standardize ve kıymetlendirme subayı ve filo eğitim subayı olarak görev yaptı. 1989 yılında F-16 uçağına geçiş yapmasının ardından 1989-1991 arasında 4. Ana Jet Üs Komutanlığı, 141. Filo Harekât Subayı ve 1991-1993 yıllarında 141. Filo Komutanı olarak görev yaptı.

1993-1996 yıllarında Hava Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim Daire Başkanlığında Yurt Dışı Kurs Plan Subaylığı ve takiben Uçuş Eğitim Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1994-1995 yıllarında NATO kapsamında icra edilen Uçuş Yasağı Harekâtı'na Kıdemli Millî Temsilci olarak katıldı. 1996-1998 yıllarında Türk Silahlı Kuvvetleri Tel Aviv Askerî Ataşesi olarak görev yaptı, 1998-2000 yılları arasında ise 6. Ana Jet Üs Harekât Komutanlığı görevini üstlendi.

2000 yılında tuğgeneral rütbesine terfi etti. 2002 yılına kadar Hava Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim Daire Başkanlığı görevini yürüttü. 2002 yılında 9. Ana Jet Üs Komutanlığı görevine atandı.

2004 yılında tümgeneral rütbesine terfi ederek sırasıyla 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığına, 30 Ağustos 2006 tarihinde 2. Ana Jet Üs Komutanlığına atandı. 2008 yılında görev süresi uzatıldı ve 30 Ağustos 2008 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığına atandı.

2009 yılında korgeneral rütbesine terfi ederek Genelkurmay ATASE Başkanlığına atandı ama 2. Hava Kuvveti Komutanlığına atanan Korgeneral Mustafa Çotuksöken'in istifa etmesi üzerine onun yerine 2. Hava Kuvveti Komutanı olarak atandı ve 2011'e kadar görev yaptı. 2011-2013 yılları arasında Hava Eğitim Komutanlığı yaptı.

Balyoz davası kapsamında terfi sırasında önünde bulunan birçok komutanın tutuklanmasının ardından 2013'te orgeneral rütbesine terfi etti. 2013-2015 yılları arası Hava Kuvvetleri Komutanı olarak görev yaptı. Görev süresi dört yıl olduğu ve yaş haddine gelmediği için emekli olmadı ve 2015'te Yüksek Askerî Şûra üyeliğine atandı.

Kırk üç yıllık uçuş hizmeti boyunca F-16, F-4, F-5, F-104, F-100, EUROFIGHTER, JAS 39, T-38, T-37, KT-1T, T-33, T-34, T-41, SF-260, G550, GULF-IV, CIT-VII, CN-235, KC-135, A400M, E-7T, UH-1H, AS-532, T-129 ATAK ve HÜRKUŞ uçakları başta olmak üzere otuz farklı tipte 5.800 saat havada kaldı.[1][2]

15 Temmuz darbe girişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

15 Temmuz 2016 darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığında gözaltına alındı.[3] Yapılan sorgusunun ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Savcılık ifadesinde hakkındaki iddiaları reddetti. Öte yandan Anadolu Ajansı, ilk geçtiği haberde Akın Öztürk'ün "darbe" yapmak isteğiyle hareket ettiğini söylediğini duyurdu. Ajans daha sonra bu habere düzeltme geçerek Akın Öztürk'ün ifadesinde darbe girişimini engellemeye çalıştığını ve darbeyi yönetmediğini açıkladığını duyurdu.[4][5] Ajans bu düzeltmeyi Hava Kuvvetlerince yayımlanan bir bildiriden ötürü yapmıştır.[3] Öte yandan bu bildiriyi bizzat Akın Öztürk, tutuklanmadan önce kaleme alıp yayımlatmıştır.[3] Darbeyi girişiminde bulunan cunta olduğu iddia edilen Yurtta Sulh Konseyinin atama listesinde kendisine Genelkurmay İkinci Başkanlığı görevi verilmiştir.[6]

Tanık ifadeleri sonrası 18 Temmuz 2016 tarihinde yirmi altı amiral ve general ile birlikte tutuklandı.[7][8] 21 Temmuz 2016'da TSK, Öztürk'ün darbe girişimine karşı 4. Ana Jet Üssü'ndeki darbe yanlısı faaliyete geçen askerleri ikna etmesi için görevlendirildiğini duyurmuştur.[9][10] Daha sonra 27 Temmuz 2016 tarihinde yayımlanan "Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK/668)" ile Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edildi.[11][12]

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince "Genelkurmay Çatı Davası" kapsamında 22 Mayıs 2017'de yargılanmaya başlanan Öztürk, yargılanması sırasında FETÖ/PDY üyesi olmadığını, savunmasında darbecileri vurmuş olsaydı kahraman olabileceğini ancak şu an vatan haini olarak yargılandığını söylemiş,[13] darbe girişimi için "üst akıl" ifadesini kullanmıştır.[14] Yapılan yargılama sonucunda "anayasayı ihlal" suçundan bir defa, "Cumhurbaşkanı'na suikast girişimi" suçundan bir defa ve "kasten öldürmek" suçundan 139 defa olmak üzere toplam 141 defa ağırlaştırılmış hapis cezası aldı. Öztürk, ayrıca Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde 1 Ağustos 2017 tarihinde başlanan "Akıncı Üssü Davası" kapsamında da yargılanmaya başlamış olup bu mahkemece yargılaması devam etmektedir.

15 Temmuz akşamı belirli hedefleri bombalattığı[15] gerekçesi ile 79 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan damadı, eski 141. Filo Komutanı Yarbay Hakan Karakuş, darbe girişiminde hava trafiğini yönetmekle suçlanmaktadır.[16][17] Karakuş, kayınpederi Akın Öztürk aleyhine ifade vermeye zorlandığını öne sürmüş ve kayınpederinin FETÖ ve darbe ile alakası olmadığını ifade etmiştir.[18] Karakuş, kendisine ait olduğu Adli Tıp Kurumunca belirlenen telsiz görüşmeleri ve emirlerini de reddetmiştir.[19]

Darbe girişimin başarısız olmasından sonra dönemin Türk Hava Kuvvetleri komutanı Abidin Ünal'a, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kastederek Zaten adamı da yakalayamamışlar dediği iddia edilmektedir.[20]

Ergenekon ve Balyoz soruşturmaları neticesinde birçok generalin ordudan ihraç edilmesi sonucu terfi sırasında önü açıldığı ve böylece orgeneralliğe kadar yükseldiği öne sürülmektedir.[21][22] Darbe gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimini yöneten eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş de "Bakın, hiç ayırmadan söylüyorum: Ergenekon ve Balyoz süreci olmasaydı Akın Öztürk korgeneral dahi olamazdı." demiştir.[23][24]

Rütbesi, kadrosu ve kılıcı geri alındı.[25] Darbeye katılmakla suçlanan ve ceza alan askerler arasında en yüksek rütbeye sahip kişidir. Başarısız darbe girişimi sonrası Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edilerek er rütbesine düşürülmüş ve mal varlığına el konulmuştur.[26] 2019'da 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır.[27]

Güneş Çalışma Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 yılında Tuncay Özkan, içerisinde Hava Kuvvetleri Komutanlığında görevli 15 bin subay ve astsubay hakkında bilgiler içeren bir taşınır belleği dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ'a teslim etmiştir. Belgeler içerisinde subaylara dair kişisel bilgiler, yakın ilişkiler içerisinde oldukları cemaat ve yapılanmalara dair bilgilerin mevcut olduğu belirtilmektedir. Haklarında bilgi verilen bu subay ve astsubayların araştırılması için Genelkurmay tarafından Güneş Çalışma Grubu adında bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Grubun başına o dönem Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanı olan Akın Öztürk getirilmiştir. Akın Öztürk'ün bu taşınır belleği imha ettirdiği iddia edilmektedir. Bununla beraber Öztürk ve dönemin Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Erdoğan Arslantaş, verilen yönetim bellekte adları geçen subaylar arasında Fetullahçı yapılanma ile yakın ilişkiler içerisinde olanların da aklanması için Genelkurmay'a bir rapor göndermiştir.[28][29][30][31]

Kişisel yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tülay Öztürk ile evli olup iki çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.[2][32]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Aldığı ceza sebebiyle rütbesi söküldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Komutan Biyografisi". Türk Hava Kuvvetleri. 10 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 2. ^ a b "Akın Öztürk kimdir?". Milliyet. 16 Temmuz 2016. 13 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ a b c "Akıncı Davası İddianamesi" (PDF). Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı. 2017. 4 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 2 Haziran 2020. 
 4. ^ "Hava Kuvvetleri Komutanı Öztürk'ün ifadesi". Anadolu Ajansı. 18 Temmuz 2016. 22 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 5. ^ "Akın Öztürk'ün ifadesi". Hürriyet. 18 Temmuz 2016. 26 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 6. ^ "Akın Öztürk son savunmasıyla hakim karşısında". Anadolu Ajansı. 1 Mart 2019. 12 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2020. FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin davaya, sözde yurtta sulh konseyi üyesi olduğu belirtilen sanıkların esasa ilişkin savunmalarıyla devam edildi. 
 7. ^ "Akın Öztürk tutuklandı". Ensonhaber.com. 18 Temmuz 2016. 14 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 8. ^ "FETÖ'nün inkar stratejisi: Akın Öztürk". Anadolu Ajansı. 28 Şubat 2019. 1 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2020. FETÖ'nün darbe girişiminin yönetim kadrosu sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinden en yüksek rütbeli olan eski orgeneral Akın Öztürk, tanık ifadeleri ve kendisine ait olduğu tespit edilen görüntüleri reddederek inkar stratejisini sürdürdü. 
 9. ^ "Türk Silahlı Kuvvetleri Basın Faaliyetleri, Duyuru". Türk Silahlı Kuvvetleri resmi internet sitesi. 29 Temmuz 2016. 25 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 10. ^ "TSK'dan 15 Temmuz açıklaması". Hürriyet. 21 Temmuz 2016. 14 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 11. ^ "Resmi Gazete; Kararlar". T.C. Resmî Gazete. 27 Temmuz 2016. 21 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2020. 
 12. ^ "Erdoğan ve hükümet ihraç kararlarını YAŞ'a bırakmadı; 149 general ve amiral ordudan atıldı". T24. 27 Temmuz 2016. 25 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2016. 
 13. ^ "Akın Öztürk: Kahraman olabilirdim şu an vatan hainiyim". Sözcü. 7 Ağustos 2017. 7 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2018. 
 14. ^ "Akın Öztürk'ten darbe girişimi için 'üst akıl' ifadesi: Birileri birilerini kullandı". Sputnik. 7 Ağustos 2017. 7 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2018. 
 15. ^ "FETÖ'nün inkar stratejisi: Hakan Karakuş - YouTube". www.youtube.com. 30 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2020. 
 16. ^ "Akıncı Üssü davasında 79'ar kez ağırlaştırılmış müebbet istemi". Sputnik. 21 Ocak 2020. 29 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2020. 
 17. ^ "Akıncı Üssü davasında 4 sivil ve 10'dan fazla eski askere 79'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi". Üsten kalkan F-16 uçaklarının pilotlarını idare ettiği ya da doğrudan TBMM ya da güvenlik kurumlarını bombaladıkları gerekçesiyle eski yarbay Hakan Karakuş, eski pilot yüzbaşı Hüseyin Türk, eski pilot yarbay Hasan Hüsnü Balıkçı, eski binbaşı Mehmet Fatih Çavur, eski yüzbaşı Ahmet Tosun, eski tuğgeneral Recep Sami Özatak, eski tuğgeneral Kemal Mutlum, eski albay Ali Durmuş, eski binbaşı Murat Bicil, eski binbaşı Ali Karabulut ve eski yüzbaşı Mustafa Mete Kaygusuz da 79 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. BBC Türkçe. 26 Kasım 2020. 26 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2020. 
 18. ^ "Akın Öztürk'ün damadı Karakuş: Talimatları bir MİT'çiden aldık". Sputnik. 29 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2020. 
 19. ^ "Darbe günü 'elinize sağlık' dedi mahkemede reddetti". Yeni Şafak. 18 Şubat 2019. 29 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2020. 
 20. ^ "Üçok: Hava Kuvvetleri Komutanı Ünal, bana anlattıklarını savcıya da anlatmalı". Sputnik Türkiye. 25 Mayıs 2017. 27 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2020. 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin FETÖ çatı davasında ilk savunmayı yapan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk'ün söylediklerini Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle'de değerlendiren Üçok, "Tekrar mahkemeye ifade vermeye gitmesi gereken biri var, o da Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal. Kendisi anlattı, o gece Öztürk'le konuşmuşlar" dedi. 
 21. ^ "FETÖ'cü Akın Öztürk TSK içinde nasıl yükseldiği ortaya çıktı! - Bursatv". Bursa TV. 27 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2020. 
 22. ^ "Darbenin elebaşı". www.sozcu.com.tr. 18 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2020. 
 23. ^ Şafak, Yeni (20 Mayıs 2019). "Darbeci general Sönmezateş: Ergenekon ve Balyoz olmasaydı Akın Öztürk korgeneral dahi olamazdı". Yeni Şafak. 20 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2020. 
 24. ^ "'Ergenekon ve Balyoz olmasaydı, Akın Öztürk korgeneral dahi olamazdı'". Sabah. 20 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2020. 
 25. ^ "Akın Öztürk rütbesini ve kılıcını geri istedi". Cumhuriyet. 24 Ekim 2017. 24 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2018. 
 26. ^ "Akın Öztürk'ün mal varlığına el konuldu". Milliyet. 3 Ağustos 2016. 25 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 27. ^ Gall, Carlotta (20 Haziran 2019). "Turkey Jails 151 for Life for Roles in Failed 2016 Coup". The New York Times (İngilizce). ISSN 0362-4331. 14 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ekim 2019. 
 28. ^ "Tuncay Özkan'ın ulaştırdığı 'flash bellek' 'TSK'nın itibarı zedelenir' diye araştırılmamış". T24. 31 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2020. 
 29. ^ "Tuncay Özkan'ın savcıya verdiği flash diskte neler var". odatv. 30 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2020. 
 30. ^ ANKARA, Rifat BAŞARAN /. "'FETÖ'nün flaş belleği imha edildi'". www.hurriyet.com.tr. 30 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2020. 
 31. ^ "Tuncay Özkan'ın ihbarı 'TSK'dan intikam almak istiyorlar' diye kapatılmış". www.sozcu.com.tr. 2 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2020. 
 32. ^ "Korg. Akın Öztürk (1952 - .... )". Kim Kimdir?. 2013. 10 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2020. 
Askerî görevi
Önce gelen:
Mehmet Erten
Türk Hava Kuvvetleri Komutanı
22 Ağustos 2013 – 14 Ağustos 2015
Sonra gelen:
Abidin Ünal
Kim Kimdir Biyografi Kategorisinden Haberler


 • Akın Öztürk Kimdir? Kimdir?:Akın Öztürk Kimdir? Kim Kelimesi Ne Anlama Geliyor? Akın Öztürk Kimdir? Türk Dili Tarih Boyunca İlişki Kurduğu Medeniyetlerin (Ülkelerin) Dillerinden Kelimeleri Kendi Bünyesine Katmış Ve Bu Sayede Çok Zengin Bir Dil Oluşturmuştur. Akın Öztürk Kimdir? Hal Böyle Olunca, Türkçe De Gündelik Hayatta Karşımıza Çıkan Bazı Sözcüklerin Anlamına Bilemeyebiliyor İlginç Bulabiliyoruz. Akın Öztürk Kimdir? Son Zamanlarda Anlamı Merak Edilen Kelimelerden Olan Kim Ne Demek? TDK ye Göre Kim Sözcüğü Ne Anlama Geliyor? Kim Kelimesinin Kökeni Ne Kim Kelimesinin Kaç Anlamı Var TDK ye Göre Anlamı Nedir?
 • Akın Öztürk Kimdir? Biyografisi?:Biyografi, Akın Öztürk Kimdir? Alanında Tanınmış Kişilerin Hayatlarını Anlatan Yazım Türüdür. Akın Öztürk Kimdir? Bu Yazım Türünün Temellendiği Yer Gerçekliktir. Akın Öztürk Kimdir? Gerçek Dışı Olaylar Ve Yaşanmamış Hayatlar Temel Alınarak Biyografi Yazılamaz. Akın Öztürk Kimdir? Anlatılan Kişi Gerçekten Yaşamış Olmalı Ve Kaleme Alınan Yazı Bu Kişinin Gerçekte Yaşadıklarını Konu Edinmelidir.
 • Akın Öztürk Kimdir? Kaç Yaşında?:Akın Öztürk Kimdir? Kaç Yaşında? Günlük Hayatın İçerisinde, Televizyon Programlarında, Basılı Ve Dijital Dergi, Gazetelerde Karşılaşılan Kelimelerin TDK Sözlüğündeki Karşılığı Merak Ediliyor. Akın Öztürk Kimdir? Kaç Yaşında? Yas Ne Demek Ve Ne Anlama Gelir? Yas Kelimesinin Anlamı İle Birlikte Kökeni Ve Doğru Yazılışı İle Örnek Cümlelere Buradan Ulaşabilirsiniz. Akın Öztürk Kimdir? Kaç Yaşında? İşte Uzun Yıllardır Dilimizde Olan Ve Günlük Hayatta Sıklıkla Karşımıza Çıkan Yas Kelimesi Ne Demek TDK ya Göre Anlamı Yas Kelimesinin Kaç Anlamı Var Kökeni Ne Sorularının Cevabı
 • Akın Öztürk Kimdir? Nereli?:Akın Öztürk Kimdir? Nereli? Nereli Kelimesi Günlük Hayatta Vatandaşların Sıklıkla Kullandığı Kelimelerden Bir Tanesidir. Akın Öztürk Kimdir? Nereli? Dilimizde Yer Alan Nereli Kelimesi, Gerek Günlük Hayatta Gerekse Sosyal Medyada Kullanılan Sözcüklerden Birisi Olarak Öne Çıkmaktadır. Akın Öztürk Kimdir? Nereli? Türk Dil Kurumu na TDK Göre Çeşitli Anlamları Olan Nereli Kelimesi Türkçe de Tek Başına Ya Da Farklı Cümleler İle Beraber Kullanılabilir. Akın Öztürk Kimdir? Nereli? Nereli Kelimesi Ne Demek Ve TDK ya Göre Nereli Sözcüğünün Anlamı Nedir Sorularının Yanıtlarını Arayanlar Doğru Yerdeler! Peki Nereli Kelimesinin Kökeni Ne? Nereli Kelimesinin Kaç Anlamı Var? Nereli TDK ye Göre Anlamı Nedir? İşte Cevabı.

Oulu, The Kennel Club, Raymond Loewy, Derepazarı, Bilim tarihçileri listesi, Böcek bilimi, Marañón zehirli ok kurbağası, Solunum yolları enfeksiyonu, Heinz Harmel, Maxime Baca, The Humsafar Trust, Arthur Schopenhauer, Friends, Sinopta 1934 Türkiye yerel seçimleri, Don Kazakları, Vytautas Sakalauskas, CF América, Hızlı Yaşamak, Orta Çağ mimarisi, Osiel Cárdenas Guillén, Antonio Negri, Corrado Olmi, Tony Moore, Marion Cotillard, Lee Grant, TBMM, Magarsus, Kan kanseri, Antonie Pannekoek, 2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan anketler, Aşırı insan nüfusu artışı, Blue Sky Studios, CNN Türk tarafından yayınlanan programların listesi, Cetveldeki yıldızlar listesi, Paris Antlaşması 1783, Elodie Bouchez, Jennifer Jason Leigh, Shirley MacLaine, Ahmet Karademir, Maria Kaczyńska, Vanessa Redgrave, Plaza Suite, Fransızca işaret dili, Poppy Playtime, İnanç özgürlüğü, Helen Mirren, Edgar Manas, Yönetim biçimlerinin listesi, Amfibi Deniz Piyade Tugayı, Gökhan Özen diskografisi, İyon düzeni, 2014 Irak ve Suriye saldırıları, Çapanoğlu Ailesi, Norma Aleandro, Weikersheim, Temel fonksiyon, Diane Kruger, Elizabeth Taylor, Ksilofon, Abdülkadir Ateş, Tricesimo, Hoplodactylus, Ayas Paşa, Edebey, İnegöl, Tuz Mağarası, 2018 Estoril Açık, Cleopatra (2003 film), AJ Applegate, Türkiyede heykel, Bayraklarında Birleşik Krallık bayrağı bulunan ülke ve bölgeler listesi, İkili iktidar, Watauga County, Drassyllus pumiloides, Osmanlı Halifeliği, 50 First Dates, Mechelen (bölge), Sıra Dışı, İstanbul milletvekilleri listesi, Pazartekke, 2020 Ermenistan protestoları, Ligue des Champions, Hasan Murat Mercan, Hanna Schygulla, Fransa Millî Kütüphanesi, Icewind Dale, Karaabdülbaki, İzmit, Kei Ikeda, Amerika’nın Favori Mimarlık Listesi, Zeytinburnu Tren İstasyonu, Gürcüstan, Benguela Bölgesi, Komedi filmleri listesi, Cağırtlak kebabı, Otto Finsch, Marston Trussell, Yeldeğirmeni, Adaklı, Etimolojik, Afganistan cumhurbaşkanları listesi, Bohemya, Linda Mvusi,
Boncuksuz İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Mutman Kimdir?, Norma Aleandro Kimdir?, Venezuelalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıkı Ağızlı İsminin Anlamı Nedir?, Mevzii İsminin Anlamı Nedir?, Yanık Rüzgar Nedir?, Soğukkanlı Hayvanlar Nedir?, Muakkip Nedir?, Hersli İsminin Anlamı Nedir?, Dostça İsminin Anlamı Nedir?, Kiribati bayrağı Anlamı Nedir, Kiribati bayrağı Nasıl Oluştu, Kiribati bayrağı Tarihi, Kiribati bayrağı Renkleri, Kiribati bayrağı Tasarımı, Boncuklu İsminin Anlamı Nedir?, Ahmet Oral Kimdir?, Evren Şahin Kimdir?, Atilla Koç Kimdir?, Aleaddin Yakan Kimdir?, Boncuk Boncuk İsminin Anlamı Nedir?, Velveleci İsminin Anlamı Nedir?, Sıkı İsminin Anlamı Nedir?, Mevut İsminin Anlamı Nedir?, Herifceğiz İsminin Anlamı Nedir?, Dost Canlısı İsminin Anlamı Nedir?, Bomboz İsminin Anlamı Nedir?, Tuğberk Güzel Kimdir?, Yanıcı Nedir?, Soğukkan Nedir?, Aldy Bernard Kimdir?, Herhangi Bir İsminin Anlamı Nedir?, Dost İsminin Anlamı Nedir?, Serhat Çelik Kimdir?, Oğuzhan Ünal Kimdir?, Sıkça İsminin Anlamı Nedir?, Mevsuk İsminin Anlamı Nedir?, Bomboş İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Hun Kimdir?, Veysel Dönmez Kimdir?, Yangısız Nedir?, Bombol İsminin Anlamı Nedir?, Herhangi İsminin Anlamı Nedir?, Dosdoğru İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Güzel Kimdir?, Velut İsminin Anlamı Nedir?, Sık İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bombok İsminin Anlamı Nedir?, Yangılı Nedir?, Soğukbez Nedir?, Hercümerç İsminin Anlamı Nedir?, Dore İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Güner Kimdir?, Dore Nedir?, John Aldridge Kimdir?, Kırgızistan bayrağı Anlamı Nedir, Kırgızistan bayrağı Nasıl Oluştu, Kırgızistan bayrağı Tarihi, Kırgızistan bayrağı Renkleri, Kırgızistan bayrağı Tasarımı, Bombesiz İsminin Anlamı Nedir?, Vehimli İsminin Anlamı Nedir?, Sıhri İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimsel İsminin Anlamı Nedir?, Özgür Şimşek Kimdir?, Atilla Gülan Kimdir?, Emre Karabacak Kimdir?, Yangaz Nedir?, Ekrem Erdin Kimdir?, Hercaice İsminin Anlamı Nedir?, Dopdolu İsminin Anlamı Nedir?, Bombeli İsminin Anlamı Nedir?, Yeşim Karadağ Kimdir?, Atilla Girgin Kimdir?, Adrián Aldrete Kimdir?, Vefasız İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhi İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimli Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bolca İsminin Anlamı Nedir?, Soğdca Nedir?, Hercai İsminin Anlamı Nedir?, Donuk İsminin Anlamı Nedir?, Hikmetli Nedir?, Atilla Dorsay Kimdir?, Berkay Akkuş Kimdir?, Bol İsminin Anlamı Nedir?, Sophie Aldred Kimdir?, Vefalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatsiz İsminin Anlamı Nedir?, Mevrut İsminin Anlamı Nedir?, Soğansı Nedir?, Mökkem Nedir?, Herbivor İsminin Anlamı Nedir?, Donlu İsminin Anlamı Nedir?, Donlu Nedir?, Niler Albayrak Kimdir?, Boklu İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Enes Süzen Kimdir?, Atilla Ateş Kimdir?, Möblesiz Nedir?, Bok İsminin Anlamı Nedir?, Her Bir İsminin Anlamı Nedir?, Don Yağı İsminin Anlamı Nedir?, Vefakâr İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatli İsminin Anlamı Nedir?, Mevkut İsminin Anlamı Nedir?,