Akın İpek Kimdir?

Akın İpek Kimdir?

Akın İpek Kimdir?

Akın İpek Nereli

Akın İpek Kaç Yaşında? Akın İpek Boyu Kaç Akın İpek Kaç Kilo Akın İpek Doğum Tarihi Akın İpek Ne Demektir? Akın İpek Anlamı Nedir?
Akın İpek Kimdir? , Akın İpek Nereli , Akın İpek Kaç Yaşında? , Akın İpek Boyu Kaç , Akın İpek Kaç Kilo , Akın İpek Doğum Tarihi , Akın İpek Ne Demektir? , Akın İpek Anlamı Nedir?
Kim Kimdir? Biyografiler

Biyografi Paralel Yaşamlar'ın 1727 tarihli üçüncü edisyonu Kim Kimdir? Biyografi Biyografi ya da yaşam öyküsü, bir kişinin yaşamını ayrıntılı bir biçimde açıklayan bir edebiyat türüdür. Kişi kendi hayatını anlatıyorsa buna otobiyografi, şairlerin yaşam hikayesi anlatılıyorsa da buna tezkire denir. Biyografiler eğitim, iş, ilişkiler ve ölüm gibi temel olaylardan daha fazlasını içerir. Bir biyografi, bir konunun yaşam öyküsünü sunar, deneyimle ilgili samimi ayrıntılar da dahil olmak üzere yaşamlarının çeşitli yönlerini vurgular ve öznenin kişiliğinin bir analizini içerir.

Kim Kimdir? Biyografi

Biyografik eserler genellikle kurgusal değildir, ancak kurgu bir kişinin hayatını betimlemek için de kullanılabilir. Kim Kimdir? Biyografi Biyografik kapsamın derinlemesine bir biçimine eski yazı denir. Edebiyattan filme kadar çeşitli mecralarda yapılan çalışmalar biyografi olarak bilinen edebiyat türünü oluşturur.

Akın İpek
Akın İpek Kelimesinin Anlamı Nedir? Akın İpek Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Akın İpek Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı
Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:
Akın İpek - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Akın İpek - Oranlamak Akın İpek - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı
Akın İpek - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.
Akın İpek - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Akın İpek - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler
 - dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek
 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Akın İpek
Akın İpek Nedir? Akın İpek Ne demek? , Akın İpek Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Akın İpek
Akın İpek Kelimesinin Anlamı? Akın İpek Ne Demek? Akın İpek Ne Demektir? ,Akın İpek Analizi?
Akın İpek
Akın İpek Anlamı Nedir? Akın İpek Ne Demektir?, Akın İpek Açıklaması Nedir? , Akın İpek Cevabı Nedir? , Akın İpek Kelimesinin Anlamı?

Akın İpek Kimdir?

Akın İpek

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hamdi Akın İpek (d. 3 Mart 1963, Adana), Türk iş insanıdır.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Annesi Melek İpek, babası Ali İpek'tir. Ankara TED (Türk Eğitim Derneği)'den sonra İngiltere'de 4 yıllık ekonomi okudu, Hacettepe Üniversitesi'nde işletme eğitimi aldı. Aslen Kahramanmaraş'lıdır. Babası Ali İpek tarafından kurulan İpek Matbaacılık’ın ve Koza İpek Holding’in yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. İpek Üniversitesi’ni kurmuştur.[1]

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1948 yılında babası Ali İpek tarafından kurulan İpek Matbaacılık ve Koza İpek Holding'in yönetim kurulu başkanıdır. Ankara'da bulunan İpek Üniversitesi'ni kurmuştur. Aynı zamanda bu üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yapmıştır.[2] İpek Üniversitesi: Koza İpek Eğitim Hizmet Yardım vakfı tarafından 2011 yılında Ankara'da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir.[3] Türkiye'nin ilk ve tek sanat ve sosyal bilimler üniversitesi olma özelliğini taşıyan üniversite 2013-2014 akademik yılında ilk öğrencilerini aldı.[4]

1996 yılında vefat eden babasından miras kalan davetiyecilikle başladığı işini medyayla devam ettirdi. daha sonra 20 milyon dolarını peşin ödeyerek 45 milyon dolara Bergama'daki 'Ovacık Madeni'ni aldı.[1]

2003 yılına kadar Koza davetiye olarak bilinen şirket şimdi bambaşka bir yerde. Yabancı bir şirketin (Eurogold- Newmont) elinde olan Bergama'daki altın madeni Ovacık Madene'ni satın aldı. Koza Altın olarak devam etti.

2005 yılında Ciner Grubu'ndan Bugün Gazetesi'ni aldı. Akın İpek, 2008 yılında Gazeteci Tuncay Özkan'ın kurduğu Kanaltürk Televizyonu radyosu ve İnternet sitesini satın aldı. Sonrasında Bugün TV ve Kanaltürk Radyo'yu kurmuştur. 2014 Yılında ise Millet Gazetesini kurdu.[5]

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından terör suçlusu olarak gri listede aranmaktadır.[6][7]

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Akın İpek, Evli ve 3 çocuk babasıdır. Annesi Melek İpek'tir.[1]

Hakkındaki iddialar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesince iddianamesi kabul edilen Fethullahçı Terör Örgütü'ne mali yardım sağlamak suçlamasıyla 1 Eylül 2015 sabahında Koza İpek grubuna yönelik operasyon kapsamında hakkında gözaltı kararı alınmış, ancak yurt dışında olduğu için bir işlem yapılamamıştır.[8] 2 Eylül tarihinde hakkında tutuklama kararı çıkarılan[9] İpek yaptığı açıklamada İngiltere'de olduğunu ifade etmiş ve hakkındaki iddialarla ilgili bir takım açıklamalarda bulunmuştur.[10] Hakkında tutuklama kararı çıkarılan İpek, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan arananlar listesinde Gri listede yer almaktadır.[11] 5 Ekim 2016'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile ilgili açılan "çatı" davasını gören olan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın yurt dışında bulanan firari sanıklarından Hamdi Akın İpek'in de arasında bulunduğu sanıkların iadesine ilişkin talep yazısını Adalet Bakanlığına gönderdi.[12] 22 Kasım 2016 itibarıyla Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 73 kişi hakkında "Anayasayı ihlale teşebbüs etmek, silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, hükümeti yıkmaya teşebbüs etmek" suçlamasıyla açılan dava kapsamında gıyabında yargılanmaya başlandı.[13] 24 Ocak 2017 tarihinde yapılan açıklamaya göre Hamdi Akın İpek'in tüm mal varlığına el konuldu.[14]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c "Arşivlenmiş kopya". 11 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2016. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2016. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2016. 
 4. ^ https://web.archive.org/web/20161020202436/https://akinipek.co.uk/2016/09/19/henuz-yolun-basiydi-fakat-bir-hayal-gercek-olmustu/
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2016. 
 6. ^ "Wanted List". en.terorarananlar.pol.tr. 19 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2022. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2022. 
 8. ^ "'Koza-İpek' soruşturmasında gözaltına alınan yedi kişi serbest bırakıldı - Diken haberi". 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2017. 
 9. ^ "İpek hakkında tutuklama kararı". aa.com.tr. 2 Eylül 2015. 4 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2017. 
 10. ^ "Akın İpek: İngiltere'deyim". hurriyet.com.tr. 3 Eylül 2015. 6 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2017. 
 11. ^ "T.C İçişleri Bakanlığı Arananlar Listesi". 13 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2017. 
 12. ^ "Akın İpek'in iadesinde flaş gelişme". haberturk.com.tr. 5 Ekim 2016. 4 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2017. 
 13. ^ "FETÖ çatı davası başladı". hurriyet.com.tr. 22 Kasım 2016. 4 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2017. 
 14. ^ "Akın İpek'in tüm mal varlığına el konuldu". tr.sputniknews.com. 24 Ocak 2017. 4 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]Kim Kimdir Biyografi Kategorisinden Haberler


 • Akın İpek Kimdir? Kimdir?:Akın İpek Kimdir? Kim Kelimesi Ne Anlama Geliyor? Akın İpek Kimdir? Türk Dili Tarih Boyunca İlişki Kurduğu Medeniyetlerin (Ülkelerin) Dillerinden Kelimeleri Kendi Bünyesine Katmış Ve Bu Sayede Çok Zengin Bir Dil Oluşturmuştur. Akın İpek Kimdir? Hal Böyle Olunca, Türkçe De Gündelik Hayatta Karşımıza Çıkan Bazı Sözcüklerin Anlamına Bilemeyebiliyor İlginç Bulabiliyoruz. Akın İpek Kimdir? Son Zamanlarda Anlamı Merak Edilen Kelimelerden Olan Kim Ne Demek? TDK ye Göre Kim Sözcüğü Ne Anlama Geliyor? Kim Kelimesinin Kökeni Ne Kim Kelimesinin Kaç Anlamı Var TDK ye Göre Anlamı Nedir?
 • Akın İpek Kimdir? Biyografisi?:Biyografi, Akın İpek Kimdir? Alanında Tanınmış Kişilerin Hayatlarını Anlatan Yazım Türüdür. Akın İpek Kimdir? Bu Yazım Türünün Temellendiği Yer Gerçekliktir. Akın İpek Kimdir? Gerçek Dışı Olaylar Ve Yaşanmamış Hayatlar Temel Alınarak Biyografi Yazılamaz. Akın İpek Kimdir? Anlatılan Kişi Gerçekten Yaşamış Olmalı Ve Kaleme Alınan Yazı Bu Kişinin Gerçekte Yaşadıklarını Konu Edinmelidir.
 • Akın İpek Kimdir? Kaç Yaşında?:Akın İpek Kimdir? Kaç Yaşında? Günlük Hayatın İçerisinde, Televizyon Programlarında, Basılı Ve Dijital Dergi, Gazetelerde Karşılaşılan Kelimelerin TDK Sözlüğündeki Karşılığı Merak Ediliyor. Akın İpek Kimdir? Kaç Yaşında? Yas Ne Demek Ve Ne Anlama Gelir? Yas Kelimesinin Anlamı İle Birlikte Kökeni Ve Doğru Yazılışı İle Örnek Cümlelere Buradan Ulaşabilirsiniz. Akın İpek Kimdir? Kaç Yaşında? İşte Uzun Yıllardır Dilimizde Olan Ve Günlük Hayatta Sıklıkla Karşımıza Çıkan Yas Kelimesi Ne Demek TDK ya Göre Anlamı Yas Kelimesinin Kaç Anlamı Var Kökeni Ne Sorularının Cevabı
 • Akın İpek Kimdir? Nereli?:Akın İpek Kimdir? Nereli? Nereli Kelimesi Günlük Hayatta Vatandaşların Sıklıkla Kullandığı Kelimelerden Bir Tanesidir. Akın İpek Kimdir? Nereli? Dilimizde Yer Alan Nereli Kelimesi, Gerek Günlük Hayatta Gerekse Sosyal Medyada Kullanılan Sözcüklerden Birisi Olarak Öne Çıkmaktadır. Akın İpek Kimdir? Nereli? Türk Dil Kurumu na TDK Göre Çeşitli Anlamları Olan Nereli Kelimesi Türkçe de Tek Başına Ya Da Farklı Cümleler İle Beraber Kullanılabilir. Akın İpek Kimdir? Nereli? Nereli Kelimesi Ne Demek Ve TDK ya Göre Nereli Sözcüğünün Anlamı Nedir Sorularının Yanıtlarını Arayanlar Doğru Yerdeler! Peki Nereli Kelimesinin Kökeni Ne? Nereli Kelimesinin Kaç Anlamı Var? Nereli TDK ye Göre Anlamı Nedir? İşte Cevabı.

Kral Baudouin Stadyumu, Hasan Ali Toptaş, Bireyci, Tarımsal kimya, Pinara, NGC 80, Pınara, Solanum rantonnetii, Universal Stüdyoları, Nîmes, katar emirleri listesi, Kardeş Payı karakterleri listesi, İrlandalı, Curcuna Adası, Korsholm, Windows Aero, Manyetodirenç, Maruf, Korgun, MegaCharts, İPhone 12 Pro Max, A Man Without Honor, Karl Gebhardt, Chevrolet Impala, Kelbecer Rayonu, Mustafa Sandal tarafından yazılmış şarkılar listesi, Yönetici yapımcı, Papağan listesi, Darius (video oyunu), Saprissa, 1835, Üzüm üretimine göre ülkeler listesi, Polyhedron, 2002 Vuelta a España, Finlandiya gazeteleri listesi, Panzehir (film), Aktör, Ermeni alfabesi, Ayrancı, Ali Fidan, Sumitomo Mitsui Banking Corporation, Ryswick Antlaşması, Potasyum iyodür, Otis Redding, Dai Nippon Printing, Alexander Melnikov, Yuva, Bolu, Açık yıldız kümesi, Kopenhag, Çetin İnanç, Kuzey Amerika, İnsan hakları, Aves, Jerry Goldsmith, Cuatrecasasiella, Fenikeliler, Özkürtün, 5,7×28mm, Fokker Dr.I, Psychonauts, Sarıhumma, Kobe, Fin İstihbarat Araştırma Kurumu, Wassily Leontief, Bilim felsefesi, Assuva, Fawlty Towers, Latin harfleri, 2012 UEFA Süper Kupası, Horatius, Florent Chaigneau, Salur, Manavgat, A Haunting, 2015 UEFA Avrupa Ligi Finali, Selçuk İnan, Eguisheim, Mezamorta Hüseyin Paşa, Nöroloji ve nöroşirürji tarihi, Hurrice, A priori, Awali, Panther, 1. Demokrasi ve Atılım Partisi Olağan Büyük Kongresi, Turku, Türkü, Kendra Harrison, Yakın parlak yıldızlar listesi, Türkiyeye göçler, Farciennes, Aktepe, Pazar, Bertil Ohlin, Ali Fırat Okur, Muş ili genel seçim sonuçları, Ülkelere göre idari bölümler listesi, Fukuoka, Yelena Rıbakina, Benjamin Tucker, Mutazıd, Kaşmer şehristanı, Aconitum longiracemosum, Dostlar Tiyatrosu,
Aleaddin Yakan Kimdir?, Boncuk Boncuk İsminin Anlamı Nedir?, Velveleci İsminin Anlamı Nedir?, Sıkı İsminin Anlamı Nedir?, Mevut İsminin Anlamı Nedir?, Herifceğiz İsminin Anlamı Nedir?, Dost Canlısı İsminin Anlamı Nedir?, Bomboz İsminin Anlamı Nedir?, Tuğberk Güzel Kimdir?, Yanıcı Nedir?, Soğukkan Nedir?, Aldy Bernard Kimdir?, Herhangi Bir İsminin Anlamı Nedir?, Dost İsminin Anlamı Nedir?, Serhat Çelik Kimdir?, Oğuzhan Ünal Kimdir?, Sıkça İsminin Anlamı Nedir?, Mevsuk İsminin Anlamı Nedir?, Bomboş İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Hun Kimdir?, Veysel Dönmez Kimdir?, Yangısız Nedir?, Bombol İsminin Anlamı Nedir?, Herhangi İsminin Anlamı Nedir?, Dosdoğru İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Güzel Kimdir?, Velut İsminin Anlamı Nedir?, Sık İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bombok İsminin Anlamı Nedir?, Yangılı Nedir?, Soğukbez Nedir?, Hercümerç İsminin Anlamı Nedir?, Dore İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Güner Kimdir?, Dore Nedir?, John Aldridge Kimdir?, Kırgızistan bayrağı Anlamı Nedir, Kırgızistan bayrağı Nasıl Oluştu, Kırgızistan bayrağı Tarihi, Kırgızistan bayrağı Renkleri, Kırgızistan bayrağı Tasarımı, Bombesiz İsminin Anlamı Nedir?, Vehimli İsminin Anlamı Nedir?, Sıhri İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimsel İsminin Anlamı Nedir?, Özgür Şimşek Kimdir?, Atilla Gülan Kimdir?, Emre Karabacak Kimdir?, Yangaz Nedir?, Ekrem Erdin Kimdir?, Hercaice İsminin Anlamı Nedir?, Dopdolu İsminin Anlamı Nedir?, Bombeli İsminin Anlamı Nedir?, Yeşim Karadağ Kimdir?, Atilla Girgin Kimdir?, Adrián Aldrete Kimdir?, Vefasız İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhi İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimli Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bolca İsminin Anlamı Nedir?, Soğdca Nedir?, Hercai İsminin Anlamı Nedir?, Donuk İsminin Anlamı Nedir?, Hikmetli Nedir?, Atilla Dorsay Kimdir?, Berkay Akkuş Kimdir?, Bol İsminin Anlamı Nedir?, Sophie Aldred Kimdir?, Vefalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatsiz İsminin Anlamı Nedir?, Mevrut İsminin Anlamı Nedir?, Soğansı Nedir?, Mökkem Nedir?, Herbivor İsminin Anlamı Nedir?, Donlu İsminin Anlamı Nedir?, Donlu Nedir?, Niler Albayrak Kimdir?, Boklu İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Enes Süzen Kimdir?, Atilla Ateş Kimdir?, Möblesiz Nedir?, Bok İsminin Anlamı Nedir?, Her Bir İsminin Anlamı Nedir?, Don Yağı İsminin Anlamı Nedir?, Vefakâr İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatli İsminin Anlamı Nedir?, Mevkut İsminin Anlamı Nedir?, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Boğunuk İsminin Anlamı Nedir?, Resül Kaplan Kimdir?, Soğanımsı Nedir?, Mozambikli Nedir?, Hepçil İsminin Anlamı Nedir?, Dominikli İsminin Anlamı Nedir?, Dominikli Nedir?, Aldo Polo Kimdir?, Atilla Atalay Kimdir?, Veciz İsminin Anlamı Nedir?, Sığ İsminin Anlamı Nedir?, Mevdu İsminin Anlamı Nedir?, Boğumlu İsminin Anlamı Nedir?, Nilay Barkın Kimdir?, Atilla Andaç Yapıcıer Kimdir?,