İçişleri Bakanlığı’ndan destek kampanyalarına ilişkin izahat

İçişleri Bakanlığı, TBMM'nin iradesi ile yasalaşan 2860 sayılı Takviye Toplama Kanunun uygulanmasının altını çizmek için Valiliklere gönderilen Bakanlığımızın 30 Mart 2020 tarih ve 6051 sayılı Genelgesine ilişkin yapılan değerlendirmeler nedeniyle bir açıklama yapılması.

Gündem 31.03.2020, 23:40
İçişleri Bakanlığı’ndan destek kampanyalarına ilişkin izahat

İçişleri Bakanlığı, TBMM'nin iradesi ile yasalaşan 2860 sayılı Takviye Toplama Kanunun uygulanmasının altını çizmek için Valiliklere gönderilen Bakanlığımızın 30 Mart 2020 tarih ve 6051 sayılı Genelgesine ilişkin yapılan değerlendirmeler nedeniyle bir açıklama yapılmasının gerektiğini bildirdi.

Bakanlığın internet sitesinden yaptığı açıklamada, “2860 sayılı Destek Toplama Kanununda ulus yararına uygun olarak, amaçlarını yerine getirmek, muhtaç kişilere takviye sağlamak ve halk hizmetlerinden bir ya da birkaçını gerçekleştirmek veya desteklemek üzere hakiki kişiler, dernekler, kurumlar, vakıflar, spor kulüpleri, gazete ve dergilerin Kanunu 6'ıncı maddesi uyarınca yetkili makamlardan izin elde etmek şartı ile yardım toplayabilecekleri düzenlenmiştir” ifadeleri yer aldı.

Yardım kampanyası kanuna uygun olmalı

Gerçek kişiler, kurumlar, dernek ve vakıfların, bir banka hesabını duyuru ederek veya bir makbuz karşılığında para toplayabilmesi için muhakkak bu Kanun hükümlerine uygun hareket etmesi gerektiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “Bu kapsamda takviye biriktirmek için destek toplanacak yer bir ilin aniden fazla ilçesini kapsıyorsa o ilin valisi, takviye birleştirme faaliyeti ansızın artı ili kapsıyorsa yardım birleştirme faaliyetine girişecek gerçek ya da tüzel kişilerin mesken yerinin bulunduğu ilin valisinden izin alınması gerekmektedir. aynı zamanda Kanunda izni veren valilik kadar ilgili valiliklere ve İçişleri Bakanlığına data verileceği hüküm altına alınmıştır. Keza anılan Kanunun 6'ıncı maddesinde Cumhurbaşkanı kararı ile kurumlar, dernek ve vakıfların valiliklerden müsade almaksızın takviye toplayabileceği de hüküm altına alınmıştır.
Fakat son günlerde yerel yönetimler başta almak üzere bazı kurum, vakıf ve derneklerin 2860 sayılı Takviye Toplama Kanununun açık hükümlerine rağmen herhangi bir müsade almadan bazı banka hesapları ilan ederek destek birleştirme faaliyetine giriştikleri görülmüştür” denildi.

“Belediyeler, görevleri ile sınırlı almak üzere bağış alabilmektedir”

Bakanlıktan yapılan açıklamada, belediyelerin, 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununda kendilerine verilen görevler çerçevesinde koşullara bağlı/şartsız bağış yapmak isteyen vatandaşların her işlemi için ayrı ayrı elde etmek üzere başvurusundan sonradan belediyenin görevleri ile sınırlı elde etmek üzere bağış alabileceklerinin altını çizdi. Hem, şartlı bağışlar için her bir vatandaşın bireysel müracaatından sonradan 5393 sayılı Belediye Kanununun 18/g maddesi gereğince belediye meclisinin kararının bağış kabul edebileceğini de açıklanmış açıklamada şunlar kaydedildi,

“Tekrar her bir vatandaşın kişisel başvurusundan daha sonra 5393 sayılı Belediye Kanununun 38/l maddesi uyarınca belediye başkanının onayından sonra koşulsuz bağışlar alabilmektedirler. Görüleceği üzere Belediye Kanunu ile düzenlenen husus net bir şekilde BAĞIŞTIR ve her bir vatandaşın başvurusu üzerine yetkili organın vereceği kararlar çerçevesinde operasyon yapılabilecektir. 2860 sayılı Yardım Birleştirme Kanununun destek toplaması hususları ile bir ilişkisi bulunmamaktadır.

sonuç olarak, bir hesap açılarak ve/ya da makbuz karşılığında, bunun dışında bir yönetimle ilgili operasyon olmaksızın ilan edilen bir kampanya ile vatandaşlardan para/destek toplanabilmesi ancak 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu hükümlerinin usul ve esasları çerçevesinde olmaktadır”.

“Aracısız Olarak Cumhurbaşkanlığınca vazife verilmesi gerekmektedir”

Yapılacak kampanyalarının, 2860 sayılı Takviye Birleştirme Kanunu hükümlerinin usul ve esasları çerçevesinde olması için aracısız Cumhurbaşkanlığınca kesin bir kuruma, kişiye, vakıf ve derneğe görev verilmesi ya da yetkilendirme yapılması, yardımın kapsamına tarafından vilayet valisinden müsade alınması gerektiğinin belirtildiği açıklamada, “Kayıtlı hukuki düzenlemelere uyulmadan yapılacak destek birleştirme faaliyetleri, 2860 sayılı Takviye Toplama Kanununa açıkça kuraldışılık teşkil edecektir.

Bu kapsamda Bakanlığımız yapılacak tespitlerde, Destek Birleştirme Kanunu hükümlerine aykırı etkinlik yürütenler hakkında ilgili Kanunun 6. maddesinin “İzin alınmadan girişilen takviye toplama faaliyetleri güvenlik kuvvetlerince hemencecik menedilir ve sorumlular hakkında kovuşturma yapılır.” hükmü çerçevesinde gerekli işlemleri her aykırılıkta yaptığı gibi yapacaktır/yapmaktadır. Bakanlığımızca korunmaya çalışılan hususun 2860 sayılı Takviye Birleştirme Kanunu hükümleri yani Kanun koyucunun TBMM'nin iradesi ve kamu düzenin tesisidir” ifadeleri yer aldı.

Muhammet Mücahit Dereli
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
16°
kapalı
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:36
Yatsı 22:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P