Gezegen Dokuz Hipotezi Yeni Çalışmada Büyük Bir Darbe Getiriyor . comExtremeTech

Gezegen Dokuz Hipotezi Yeni Çalışmada Büyük Bir Darbe Getiriyor . comExtremeTech

Gezegen Dokuz Hipotezi Yeni Çalışmada Büyük Bir Darbe Getiriyor . comExtremeTech
Gezegen Dokuz Hipotezi Yeni Çalışmada Büyük Bir Darbe Getiriyor . comExtremeTech

Eskiden kaç tane gezegen olduğunu bilmek kolaydı dokuz. Bilim adamları, gezegen olarak neyin sayılacağını yeniden düşünmeye başlamadan önce, bütün bir nesil boyunca dokuz gezegen olmuştu. Plüton çıktı, ancak bazı gökbilimciler orada pusuya yatmış gerçek bir dokuzuncu gezegen olduğuna inanıyor. Diğerleri ikna olmadı ve tartışma gezegenin dokuz şüphecisinin lehine değişmeye başlıyor.

Açık olmak gerekirse, çeşitli zamanlarda onuncu (veya dokuzuncu) bir gezegenin Dünya ile çarpışacağını iddia eden çatlaklar oldu. Gezegen Dokuz ile ilgili bilimsel tartışma, astronomlar Michael Brown ve Konstantin Batygin tarafından kaleme alınan 2016 tarihli bir araştırmaya odaklanıyor. Çift, sayısız aşırı Neptün trans-Neptün nesnesinin (ETNO) alışılmadık yörüngelerinin, dış güneş sistemindeki büyük, keşfedilmemiş bir nesnenin sonucu olabileceğini gösteriyor.

Diğer bilim adamları bu iddialara anlaşılır bir şekilde şüpheyle yaklaşıyorlardı, ancak Brown ve Batygin tarafından sunulan kanıtlar, Gezegen X hakkındaki komplo teorileri kadar kolay reddedilemiyordu. Çalışmada belirtilen yörüngeler tuhaf ve öyle de orada büyük bir şey olduğu fikrini destekleyin Yine de onun bir gezegen olduğunu bilmiyoruz ve matematik onun Dünya’dan önemli ölçüde daha büyük olması gerektiğini gösteriyor. Öyleyse nerede?! Bazı bilim adamları Gezegen Dokuz’un aslında küçük bir kara delik olabileceğini tahmin ettiler . comsonuçta Dokuz Gezegen için elimizdeki tek kanıt yerçekimi.

Michigan Üniversitesi’nden Kevin Napier liderliğindeki yeni bir baskı öncesi çalışma, alternatif bir açıklama öne sürüyor. Ekip, belki de dış güneş sistemindeki ETNO yörüngelerinin varsayılan kümelenmesinin önyargılı verilerin neden olduğu bir yanılsama olduğunu söylüyor. Napier’e göre, küçük ETNO’ları bu kadar uzak mesafelerde görmek çok zor. Bu nedenle gökbilimciler, hem günün hem de yılın zamanını not ederek, teleskoplarını gökyüzünün belirli bölgelerine odaklanmak için ayarlamalıdır. Sonuç, iddia edildiği gibi, ETNO’ların eksik bir görünümüdür. Yani, kümeleme gerçekte kümeleme değildir . combunlar yalnızca Brown ve Batygin’in kataloğa aldığı nesnelerdir.

Gezegen Dokuz, ETNO yörüngelerinin kümelenmesinin nedeni olabilir.

Ekip, dahil edilmeyen 14 ETNO’yu kontrol ederek bir adım daha ileri gitti İlk Gezegen Dokuz makalesinde. Bu nesnelerin sözde Gezegen Dokuz’dan etkilendiğine dair hiçbir gösterge bulamadılar.

Bu çalışmanın yine de hakem tarafından incelenmesi gerekiyor, ancak ekip kendinden emin görünüyor. Hatta bazıları Twitter’da saçma sapan konuşuyor. Bu konuda kimin haklı olduğunu zaman gösterecek, ancak Gezegen Dokuz taraftarlarının mücadeleyi sürdürmek için bazı yeni kanıtlara ihtiyacı olacak.

Sizlere Bildirisw w w Yer Alan Tüm İçerikler Okurları Bilgilendirmek Amacıyla Başka Sitelerden Alınmış veya Derlenmiş Toparlanmıştır ve Bilgilerin Doğruluğu Garanti Edilememektedir. Telif hakkı ya Da Öneri / Şikayet İçin lütfen Mail Atınız Ve Anında İlgilenelim

Next Post

İZLEYİN Azim Bugün '7 Dakikalık Dehşet' ile Mars'a İniyor . comExtremeTech

Per Şub 18 , 2021
İZLEYİN Azim Bugün ‘7 Dakikalık Dehşet’ ile Mars’a İniyor . comExtremeTech Yaklaşık sekiz buçuk yıl önce, Curiosity’nin Marsfall’ı seyretmek için gece yarısından çok sonraya kadar uyanık kaldım. O zamanlar, tüm […]
İZLEYİN Azim Bugün '7 Dakikalık Dehşet' ile Mars'a İniyor . comExtremeTech

Benzer Bilgiler

Son Yazılar