Chromebook’lar Mac’leri İlk Kez Outsellediğinden Microsoft Pazar Payını Taşıyor . comExtremeTech

Chromebook'lar Mac'leri İlk Kez Outsellediğinden Microsoft Pazar Payını Taşıyor . comExtremeTech

Chromebook'lar Mac'leri İlk Kez Outsellediğinden Microsoft Pazar Payını Taşıyor . comExtremeTech
Chromebook’lar Mac’leri İlk Kez Outsellediğinden Microsoft Pazar Payını Taşıyor . comExtremeTech

Bilgisayar satışları 2020 boyunca patladı ve yarı iletken kazançları hızla arttı. En azından geleneksel Windows işi söz konusu olduğunda, tezahürat edecek çok şeyi olmayan bir şirket Microsoft’tur. On yıllardır “PC endüstrisi” ve “Windows PC” endüstrisi hakkında eşanlamlıymış gibi konuştuk. 2020 PC gönderileriyle ilgili yeni veriler, olmamamız gerektiğini gösteriyor.

Emil Protalinski’nin GeekWire için yazdığı gibi, “Bu, Google için büyük bir kazanç ve hem Apple hem de Microsoft için bir uyarı. Ayrıca uygulama ve oyun geliştiricilerine Chrome OS’nin artık göz ardı edilemeyeceğini bildiriyor. ” Aşağıdaki paragrafta alıntılanan veri noktaları IDC’ye aittir.

2020’nin ilk çeyreğinde Apple yüzde 5,8, Google yüzde 5,3 ve Windows yüzde 87,5 pazar payına sahipti. 2020’nin 4. çeyreğinde Microsoft ’un pazar payı yalnızca yüzde 76,7’ye düştü. Apple, dördüncü çeyrekte yüzde 7,7 hisseye sahipti ve Chromebook’lar pazarın yüzde 14,4’ünden az olmadı. Tüm yıl rakamları, Microsoft’un pazarın yüzde 85,4’ten yüzde 80,5’e gerilediğini, Chrome OS’nin yüzde 10,8 ve Apple’ın yüzde 7,5’e düştüğünü gösteriyor.

Tüm yıl rakamları o kadar çarpıcı değil. üç aylık rakamlar, ancak yine de Chrome OS’nin yüzde 4,4 pazar payı talep ettiğini gösteriyor (2019’da pazarın yüzde 6,4’ünü elinde tutuyordu).

Bu, ARM’nin geleneksel olarak x86 pazarının kalbi olarak düşünülen Intel ve AMD için gerçek bir tehdit olarak ortaya çıkmasının bir parçasıdır. M1, özel ARM silikonun x86’yı kendi oyununda yenebileceğini gösterdi, ancak x86 eski yazılım pazarı hala odadaki meşhur 800 kiloluk goril. Windows’ta en iyi x86’yı denemek, yüksek performanslı bir ARM yongası ve birinci sınıf bir emülatör oluşturmak anlamına gelir. Bilgisayar pazarını ve cep telefonu pazarlarını teknolojik olarak ayrı tutmaya yardımcı olan ek bir engeldir. Ancak bu özel engel, yalnızca Windows’un pazar payı kadar güçlüdür.

Chromebook’lar, bir Windows dizüstü bilgisayarın sahip olduğu eski yazılım desteğiyle aynı beklentileri taşımaz. Bu, ARM ve x86’nın daha eşit şartlarda savaşmasını sağlar. Açık olmak gerekirse, tüm bunlar Quaw w w m, Samsung veya Nvidia gibi bir şirketin x86 ile rekabet edebilecek bir ARM CPU çekirdeği oluşturacağını varsayıyor. En iyisi, böyle bir CPU hala birkaç yıl uzakta. x86 CPU’lar şu anda daha yüksek performanslı bir sistem isteyen herkes için tercih edilen Chromebook çözümüdür ve bunun önümüzdeki veya iki yıl içinde değişmesi pek olası değildir. Ancak ARM CPU’lar x86 yongalarını geçme konusunda sürekli bir yetenek gösteriyorsa, bu pazara girmekle ilgilenen daha fazla yonga tasarımcısı göreceğiz.

X86’nın performans avantajına sahip olduğu ancak onu sabitleyecek kırk yıllık bir yazılım kitaplığından yoksun olduğu Chromebook’lara odaklanacaklar.

Windows, elbette kendi dev gücü olarak kalacak . comkimse işletim sisteminin sadece çöküş . comancak iki şirketin Chromebook pazar payını koruyamaması durumunda Intel ve AMD’nin küçülen bir pasta için mücadele edeceği açık. Bugün, elbette, bunların hepsi teorik, ancak yarı iletken pazarı böyle işliyor. Bundan 3-4 yıl sonra performans pazarını belirleyenler, bugün çizim tahtalarındaki CPU’lardır. Bugün AMD ve Intel’in sorunu yok. Bundan dört yıl sonra çok farklı bir hikaye olabilir. Microsoft ’un kendisini Windows açısından tanımlamaktan uzaklaşıp bulut merkezli bir geleceğe geçiş kararı, bu gibi rakamlar karşısında çok mantıklı geliyor. Microsoft, Chromebook’lar pazar payını gerçekten artırmaya başladığında, başka iş segmentlerinin de konuşmasını istiyor.

PC pazarında 2010’lar boyunca pek de ilginç hiçbir şeyin olmadığı uzun huzur döneminin artık açık olduğu oldu, daha az ölümcül bir düşüş ve daha çok bir duraklama oldu. (Nispeten) yeni bir işletim sistemi pazar payı ve yeni bir CPU mimarisi var.

Sizlere Bildirisw w w Yer Alan Tüm İçerikler Okurları Bilgilendirmek Amacıyla Başka Sitelerden Alınmış veya Derlenmiş Toparlanmıştır ve Bilgilerin Doğruluğu Garanti Edilememektedir. Telif hakkı ya Da Öneri / Şikayet İçin lütfen Mail Atınız Ve Anında İlgilenelim

Next Post

Bu Devasa Eğitim Paketi ile Oyun Sevginizi Kariyere Dönüştürün . comExtremeTech

Per Şub 18 , 2021
Bu Devasa Eğitim Paketi ile Oyun Sevginizi Kariyere Dönüştürün . comExtremeTech Video oyunları oynayarak çok zaman geçirecekseniz, en sevdiğiniz hobinizden para kazanmaya başlayabilirsiniz. COVID-19 salgını sayesinde çoğumuz evde çok daha […]
Bu Devasa Eğitim Paketi ile Oyun Sevginizi Kariyere Dönüştürün . comExtremeTech

Benzer Bilgiler

Son Yazılar