Belkıs Dilligil

Belkıs Dilligil

Belkıs Dilligil Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Belkıs Dilligil Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Belkıs Dilligil
Belkıs Dilligil İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Belkıs Dilligil Kelimesinin Anlamı?
Belkıs Dilligil Ne Demek?
Belkıs Dilligil Ne Demektir?
Belkıs Dilligil Analizi?
Belkıs Dilligil
Belkıs Dilligil Anlamı Nedir?
Belkıs Dilligil Ne Demektir?
Belkıs Dilligil Açıklaması Nedir?
Belkıs Dilligil Cevabı Nedir?
Belkıs Dilligil Kelimesinin Anlamı?
Belkıs Dilligil Kelimesinin Anlamı Nedir?
Belkıs Dilligil Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Belkıs Dilligil Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Belkıs Dilligil (gerçek adı: Belkıs Bergüzar Fırat; 19 Şubat 1929, İstanbul - 14 Mayıs 1995, İstanbul), Türk tiyatro ve sinema oyuncusu.

1929 yılında İstanbul'da doğan Belkıs Fırat, Fatih Lisesi'nden mezun oldu. Sanat hayatına amatör olarak Fatih Halkevi'nde başlayan Fırat, İzmir Şehir Tiyatroları'nda sahnelenen Elektra adlı oyunla profesyonel oyuncu olarak devam etti.

Belkıs Dilligil ile birlikte eşi Avni Dilligil ve görümcesi Aliye Rona'nın da kabirlerinin bulunduğu Karacaahmet Mezarlığı'ndaki aile kabristanı

1956 yılında Türk Tiyatrosu'nun önde gelen isimlerinden Avni Dilligil ile evlenen sanatçının bu evliliğinden Rahmi ve Çiçek adında iki çocuğu oldu. Eşi Avni Dilligil'in 1971 yılında vefatının ardından sinema oyuncusu olarak sanat yaşamına devam eden Belkıs Dilligil, 10 Mayıs 1995 tarihinde Boğaziçi Köprüsü'nde kızı Çiçek Dilligil'in kullandığı araçta başka bir aracın neden olduğu (Köprüde şerit değiştirme yasağına uymama) kazada ağır yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. 4 gün boyunca yoğun bakımda tutulan sanatçı 14 Mayıs 1995 tarihinde 66 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi Karacaahmet Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedildi.

Filmografisi

Dış bağlantılar