Belçim Bilgin

Belçim Bilgin

Belçim Bilgin Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Belçim Bilgin Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Belçim Bilgin
Belçim Bilgin İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Belçim Bilgin Kelimesinin Anlamı?
Belçim Bilgin Ne Demek?
Belçim Bilgin Ne Demektir?
Belçim Bilgin Analizi?
Belçim Bilgin
Belçim Bilgin Anlamı Nedir?
Belçim Bilgin Ne Demektir?
Belçim Bilgin Açıklaması Nedir?
Belçim Bilgin Cevabı Nedir?
Belçim Bilgin Kelimesinin Anlamı?
Belçim Bilgin Kelimesinin Anlamı Nedir?
Belçim Bilgin Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Belçim Bilgin Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Belçim Bilgin (31 Ocak 1983, Ankara) Türk sinema ve dizi oyuncusu.

Hayatı ve kariyeri

31 Ocak 1983 tarihinde Ankara'da doğan Kürt kökenli Türk oyuncu Bilgin'in baba tarafı Tunceli (il) ve anne tarafının bir yarısı Mardin ve bir yarısı Batman tarafından olup çok yıllar önce ailesiyle birlikte Ankara'ya yerleşmiştir.[1] Küçüklükten beri oyuncu olacağını söyleyenlerden birisi olduğunu belirten Belçim Bilgin tiyatroya bu yıllarda bağlandı. İlkokulu Salih Alptekin İlkokulu'nda okuduktan sonra babasının tayini nedeniyle İskenderun'a taşındılar. Ortaokulun son yılı ve lise yıllarını 'nin sosyal ortamında geçirerek 2001'de Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. 2002'de Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü'nde yüksek eğitimine başladı.

Ancak lise yıllarında amatör olarak tiyatroyu deneyen Belçim Bilgin, oyuncu olmayı düşünüyordu. Bir arkadaşının vasıtasıyla Yılmaz Erdoğan'la tanıştı.[2] Bu olaydan sonra adlı sinema filminde oynayan Belçim okulunu dondurup Paris'e yerleşti. Burada 2 sene kalan Belçim Dol adlı film'de de rol aldı. 2006 yılında Türkiye'ye dönen oyuncu Yılmaz Erdoğan'la evlendi.[3]

Hatırla Sevgili adlı dizide Defne karakterini canlandıran Belçim eşi Yılmaz Erdoğan'ın yazdığı bir oyunda rol almak istediğini de belirtmiştir. 23 Ocak 2009 da vizyona giren Güz Sancısı filminde Nemika karakterini canlandırmıştır. Ayrıca Ocak 2011'de Aşk Tesadüfleri Sever adlı filmde baş rol oyuncusu olarak oynadı. 2016 yılında Fox TV'de yayınlanan Kördüğüm adlı dizide başrol oyuncusu olarak rol aldı. Kördüğüm dizisinden sonra aynı yıl içerisinde Annemin Yarası sinema filminin oyuncularındandı. 2017 yılında Çember, 2018 yılında Cebimdeki Yabancı ve , 2019 yılında Rüzgar ve 2020 yılında sırasıyla Acı Kiraz, ve gibi sinema filmleri ve dizilerde yer almıştır. Şu sıralar Hekimoğlu dizisinde "Selin Kurt" karakterine hazırlanmaktadır.

Filmografisi

Kaynakça

  1. ^ "Belçim Bilgin'in 2015 yılında İzzet Çapa ile yaptığı röportaj". Hürriyet. 25 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2020. 
  2. ^ "Erdoğan'ın müstakbel eşinden şaşırtan sözler". Haber 7. 22 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2006. 
  3. ^ "Erdoğan, Şeyh Said'in torunuyla evleniyor". Hürriyet. 24 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2006. 
  4. ^ "Belçim Bilgin: Okan Yalabık ile kimyamız tuttu". Hürriyet. 24 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2016. 

Dış bağlantılar