Ayla Karaca

Ayla Karaca

Ayla Karaca Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Ayla Karaca Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Ayla Karaca
Ayla Karaca İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Ayla Karaca Kelimesinin Anlamı?
Ayla Karaca Ne Demek?
Ayla Karaca Ne Demektir?
Ayla Karaca Analizi?
Ayla Karaca
Ayla Karaca Anlamı Nedir?
Ayla Karaca Ne Demektir?
Ayla Karaca Açıklaması Nedir?
Ayla Karaca Cevabı Nedir?
Ayla Karaca Kelimesinin Anlamı?
Ayla Karaca Kelimesinin Anlamı Nedir?
Ayla Karaca Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Ayla Karaca Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Ayla Karaca gerçek adı ile Atina Miloharakti;[1] 20 Mayıs 1933, İstanbul - 17 Mart 2021, İzmir[2]), Türkiye Rumu oyuncu.

Yaşamı

1933 yılında Kurtuluş'ta doğdu. İlk olarak 1944'te 12 yaşında Ses Tiyatrosu'nda "Kapan" adlı piyesle oyunculuğa başladı. Okuduğu bir Rumca şarkı ile tanınırlığı arttı. Muammer Karaca grubunun esas kadrosunda yer aldı. 8 ay süren bir Anadolu turnesi sırasında arkadaşlarının verdiği Ayla adı ve Muammer Karaca'dan aldığı soyadı ile "Ayla Karaca" sahne adını aldı. 1949'da ilk filmi olan Ayşe'nin Duası'nda rol aldı. İlk evliliğini oyuncu Tevhit Bilge, ikinci evliliğini 1950'lerde görüntü yönetmeni Özen Sermet ile yaptı.[3] Sermet ile evlendikten sonra oyunculuğu bırakarak Amerika'ya yerleşti.[4] Üçüncü evliliği, Ulvi Alacakaptan'ın babası turizmci Ercüment Hakkı Alacakaptan ile 18 yıl sürdü.[5] 90'lı yılların sonunda oyunculuğa döndü ve birkaç dizide rol aldı.

17 Mart 2021'de İzmir'in Balçova ilçesinde COVID-19 nedeniyle 87 yaşında hayatını kaybetti.[6] Karaca 22 Mart 2021'de Kadıköy Rum Ortodoks Mezarlığı'nda bulunan kilisede yapılan cenaze töreninin ardından aile kabristanına defnedildi.[7]

Filmografi

Sinema

Dizi

  • Neşeli Günler - 1997
  • Sevda Rüzgarları - 1997
  • Yabancı Damat - 2004 (Eleni Angelopolos)
  • - 2010

Kaynakça

Dış bağlantılar