Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir?

Wuppertal Nedir?

Wuppertal Nedir?, Wuppertal Nerededir?, Wuppertal Hakkında Bilgi?, Wuppertal Analizi? Wuppertal ilgili Wuppertal ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Wuppertal ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Wuppertal Ne Anlama Gelir Wuppertal Anlamı Wuppertal Nedir Wuppertal Ne Anlam Taşır Wuppertal Neye İşarettir Wuppertal Tabiri Wuppertal Yorumu 

Wuppertal Kelimesi

Lütfen Wuppertal Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Wuppertal İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Wuppertal Kelimesinin Anlamı? Wuppertal Ne Demek? ,Wuppertal Ne Demektir? Wuppertal Ne Demektir? Wuppertal Analizi? , Wuppertal Anlamı Nedir?,Wuppertal Ne Demektir? , Wuppertal Açıklaması Nedir? ,Wuppertal Cevabı Nedir?,Wuppertal Kelimesinin Anlamı?,Wuppertal Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Wuppertal Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Wuppertal Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Wuppertal Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Wuppertal Kelimesinin Anlamı Nedir? Wuppertal Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Wuppertal Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Wuppertal Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Wuppertal - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Wuppertal

Wuppertal Nedir? Wuppertal Ne demek? , Wuppertal Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Wuppertal Kelimesinin Anlamı? Wuppertal Ne Demek? Wuppertal Ne Demektir? ,Wuppertal Analizi? Wuppertal Anlamı Nedir? Wuppertal Ne Demektir?, Wuppertal Açıklaması Nedir? , Wuppertal Cevabı Nedir? , Wuppertal Kelimesinin Anlamı?


Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir?

Wuppertal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wuppertal
Wuppertal-Elberfeld
Wuppertal bayrağı
Bayrak
Wuppertal resmî sembolü
Arma
Almanya üzerinde Wuppertal
Wuppertal
Wuppertal
ÜlkeAlmanya Almanya
Eyalet Kuzey Ren-Vestfalya
İl (Regierungsbezirk)Düsseldorf
İdare
 • Belediye başkanıAndreas Mucke (SPD)
Yüzölçümü
 • Toplam168.41 km²
Rakım100-350 m
Nüfus
 (31 Aralık 2010)
 • Toplam349.721
 • Yoğunlukoto/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (DAS)
Posta_kodu
42001-42399
Alan kodu0202
Resmî site
www.wuppertal.de

Wuppertal, Almanya'nın kuzeybatı kesiminde, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde (Land) bir kent.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Düsseldorf’un kuzeydoğusunda, Ren Irmağının kollarından Wupper Irmağının iki yakasında 16 km boyunca uzanır. 1929'da Barmen, Elberfeld, Beyenburg, Cronenberg, Ronsdorf ve Vohwinkel kasabalarının birleştirilmesiyle Barmen-Elberfeld adıyla kurulmuş, 1930'da Wuppertal (Wupper Vadisi) adını almıştır. Nüfusu, 31 Aralık 2009 itibarıyla 351.050’dir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

11. ve 12. yüzyıllardaki kayıtlarda adı geçen Barmen ve Elberfeld 1527'de Bergisches Land'ın yün ağartma tekelini elde etti.

16. yüzyılda başlayan kurdele üretimi ve keten dokumacılığı ile dantel yapımı (1750), ipek dokumacılığı (1775) ve kırmızı boya üretimi (1785) dokuma sanayisine hız kazandırdı.

1853'te Elberfeld'de başlatılan yoksullara yardım sistemi bütün dünyada örnek alındı.

20. yüzyılın başlarında Wuppertal'de ilk monoray (Wuppertaler Schwebebahn), asma tren hattı kuruldu.

Şehir bölgeleri ve semtler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir bölgeleri ve semtler
Şehir bölgeleri ve semtler

Wuppertal 10 şehir bölgesine bölünmüştür ve her şehir bölgesine bağlı birkaç semt bulunmaktadır:

 • 0 Elberfeld
 • 1 Elberfeld-West
 • 2 Uellendahl-Katernberg
 • 3 Vohwinkel
 • 4 Cronenberg
 • 5 Barmen
 • 6 Oberbarmen
 • 7 Heckinghausen
 • 8 Langerfeld-Beyenburg
 • 9 Ronsdorf

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgenin dokumacılık merkezi olan Wuppertal'de kimyasal maddeler, kauçuk, makine, çeşitli aletler ve basım malzemesi de üretilir.

Wuppertal'da faaliyet gösteren firmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Görülecek turistik yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Wuppertaler Schwebebahn: 1901'de kurulmuş monoray sistemi. Şehir sokaklarının 8 m üstünden ve Wupper Nehri'nin 12 m üstünden geçmekte.
 • Saat Müzesi: Hafta sonları kapalı.
 • Die Hardt Park: Şehir ortasında bir tepede konumlu geniş bir park.
 • Botanik Bahçe: Die Hardt Park'ın bir kısmında kurulu.
 • Wuppertaler Zoo: Şehrin ödül almış, değişik Alman televizyon programlarına da ev sahipliği etmiş hayvanat bahçesi.
 • Historische Stadthalle Wuppertal:Eski belediye sarayı. Günümüzde konser salonu olarak kullanılmakta ve şehirde gerçeklesen büyük kapsamlı kültürel etkinliklerin çoğu bu salonda yapılmaktadır.
 • Geburtshaus von Friedrich Engels / Das Engelshaus: Friedrich Engels'in dogduğu ev.
 • Museum für Frühindustrialisierung (Erken Sanayileşme Müzesi): Birçok antika makinelerin hâlen işlemekte olduğunu görmek mümkün olan, şehrin sanayileşme dönemini anlatan, Friedrich Engels'in ailesi tarafından kurulan tekstil fabrikasının binasında işleyen müze.
 • Tanztheater Wuppertal / Tanztheater Pina Bausch: Modern dans koreografı Pina Bausch (1940-2009) tarafından kurulan dünyaca ünlü dans trupu. Gösterileri çok kere Oper Wuppertal da verilmektedir.
 • Sehirde mimari değeri olan evler: Şehirde 4500 yapı "milli anıt" olarak listelenmişstir ve bunların mimari stilleri Neoklasizm, Eclecticizm, Historicism, Art Nouveau/Jugendstil ve Bauhaus'dan oluşmaktadır.
 • Arboretum Burgholz: geniş kapsamlı ağaç bahcesi.
 • Von der Heydt Müzesi: Şehrin en tanınmış ailelerinden Von Der Heydt ailesi tarafından kurulmuş, hâlâ ailenin özel koleksiyonlarını ve bunun yanında da 19. ve 20. yüzyılın birçok baş yapıtını barındıran güzel sanat eserleri galerisi. Picasso'nun ilk halka açık sergisi bu galeride halka sunulmuştur.
 • Skulpturenpark Waldfrieden: Açık hava heykel parkı. Kurucusu heykeltıraş Tony Cragg'dir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Nedir? :Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? ile ilgili Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Ne Demektir? Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Açıklaması Nedir? Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Cevabı Nedir? Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Açıklaması? :Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Gerçek mi? :Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? ile ilgili Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Hakkında? :Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? ile ilgili Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? burada bulabilirsiniz. Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Wuppertal nedir?, Wuppertal anlamı nedir?, Wuppertal ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Amasya milletvekilleri listesi, Yürek Kraliçesi, Neonun yanma süreci, 2 Zamanlı motor, Växjö, Uçurum, Çubuk 1 Barajı, Anton Hanak, Fortuna Sittard, Ibadan, ibadan, Niyazi, Solunum sistemi, Röveşata, 29 Mart, Commonwealth, Diego Poyet, Cambridge Üniversitesi, Toros Dağları, Günah Çıkartıcı Aziz Edward, Tanrıverdi, Taşlıçay, 1989 UEFA Kupa Galipleri Kupası Finali, Kewaunee, Yucca sterilis, Askerî Yargıtay, Casanare, The Rolling Stones, Bahçe, Karataş, Mir (ödeme şeması), Kağıttan kaplan, New York eyaletindeki köyler listesi, Diadematoida, Cirrus (bankalar arası ağ), Çetin Tekindor, Fotoğrafçı, Dinler tarihi, Silivri, Otlukbeli, Demirözü, Safinaz (tekli), Yaşar Güler, RC Cannes, Pius XII, Altı Bölük Halkı, Keep the Faith, New Age, Yeni Akit, ABD Deniz Kuvvetleri fırkateynleri listesi, Osmanlı İşaret Dili, Kuantum kimyası, Casal Cermelli, Scilla, Piper guatopoense, Kara Davut Paşa, Maria Corazon Aquino, David Dukes, Ahmet Karayiğit, Altın Portakal En İyi Müzik Ödülü, POS terminal, 2023 Copa Sudamericana Turlar, Rhipicephalus dux, Kral Affetmez, Palworld, Motor, Seymour Cassel, Dermacentor dispar, Elle Fanning, Salih İsmail bin Adil, Rhipicephalus bursa, Dermacentor niveus, Dermacentor nitens, Devrim Günü, Sancakburnu Kalesi, Trochosa papakula, II. Seleukos, Germano Celant, Dermacentor hunteri, Amphidraus bifidus, Ladaniva, Solanum anomalostemon, Bakteriyel menenjit, Dermacentor asper, Phengaris, Dermacentor steini, Karabağ Sıradağları, Fender, Thymus serrulatus, Belamî, Babür, Babur, Bothriocroton hydrosauri, Rhipicephalus complanatus, Else Krüger, Wilhelm Canaris, Mavi Sürgün (film), Ahmed Cevad Paşa, Hasırlı, Sur, Uzak (film, 2002), Senetli kölelik, Zoli Ádok, Beni Kaynuka,
Hasan Bitmez Kimdir?, Topoğrafik Nedir?, Sancak-ı Şerif Anlamı Nedir, Sancak-ı Şerif Nasıl Oluştu, Sancak-ı Şerif Tarihi, Sancak-ı Şerif Renkleri, Sancak-ı Şerif Tasarımı, Lütfi İlteriş Öney Kimdir?, Ufuk Değerliyurt Kimdir?, Folklorik Nedir?, Rana Berk Kimdir?, Toplum Dışı Nedir?, Fokurdak Nedir?, Toplum Bilimsel Nedir?, Fodulca Nedir?, Ayla Bedirhan Çelik Kimdir?, Harun Özgür Yıldızlı Kimdir?, Samara bayrağı Anlamı Nedir, Samara bayrağı Nasıl Oluştu, Samara bayrağı Tarihi, Samara bayrağı Renkleri, Samara bayrağı Tasarımı, Figen Yıldırım Kimdir?, Flüoresan Nedir?, Ayhan Özçelik Kimdir?, Toplanık Nedir?, İzzet Kaplan Kimdir?, Mühip Kanko Kimdir?, Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?,