Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir?

Victor Hugo Nedir?

Victor Hugo Nedir?, Victor Hugo Nerededir?, Victor Hugo Hakkında Bilgi?, Victor Hugo Analizi? Victor Hugo ilgili Victor Hugo ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Victor Hugo ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Victor Hugo Ne Anlama Gelir Victor Hugo Anlamı Victor Hugo Nedir Victor Hugo Ne Anlam Taşır Victor Hugo Neye İşarettir Victor Hugo Tabiri Victor Hugo Yorumu 

Victor Hugo Kelimesi

Lütfen Victor Hugo Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Victor Hugo İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Victor Hugo Kelimesinin Anlamı? Victor Hugo Ne Demek? ,Victor Hugo Ne Demektir? Victor Hugo Ne Demektir? Victor Hugo Analizi? , Victor Hugo Anlamı Nedir?,Victor Hugo Ne Demektir? , Victor Hugo Açıklaması Nedir? ,Victor Hugo Cevabı Nedir?,Victor Hugo Kelimesinin Anlamı?,Victor Hugo Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Victor Hugo Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Victor Hugo Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Victor Hugo

Victor Hugo Kelimesinin Anlamı Nedir? Victor Hugo Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Victor Hugo Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Victor Hugo - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Victor Hugo - Oranlamak Victor Hugo - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Victor Hugo - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Victor Hugo - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Victor Hugo - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Victor Hugo

Victor Hugo Nedir? Victor Hugo Ne demek? , Victor Hugo Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Victor Hugo Kelimesinin Anlamı? Victor Hugo Ne Demek? Victor Hugo Ne Demektir? ,Victor Hugo Analizi? Victor Hugo Anlamı Nedir? Victor Hugo Ne Demektir?, Victor Hugo Açıklaması Nedir? , Victor Hugo Cevabı Nedir? , Victor Hugo Kelimesinin Anlamı?


Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir?

Victor Hugo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Victor Hugo
Victor Hugo by Étienne Carjat 1876 - full.jpg
Victor Hugo
Étienne Carjat tarafından çekilmiş portre, 1876
Doğum Victor-Marie Hugo
26 Şubat 1802
Besançon, Fransa
Ölüm 22 Mayıs 1885 (83 yaşında)
Paris, Fransa
Meslek Şair, oyun yazarı, roman yazarı, deneme yazarı, devlet adamı
Edebî akım Romantizm
Evlilikler Adèle Foucher (1822-1868)


İmza

Victor Marie Hugo (Fransızca telaffuz: [viktɔʁ maʁi yɡo]; 26 Şubat 1802, Besançon - 22 Mayıs 1885, Paris) Romantik akıma bağlı Fransız şair, romancı ve oyun yazarı. En büyük ve ünlü Fransız yazarlardan biri kabul edilir. Hugo'nun Fransa'daki edebi ünü ilk olarak şiirlerinden sonra da romanlarından ve tiyatro oyunlarından gelir. Pek çok şiirinin içinde özellikle Les Contemplations ve La Légende des siècles büyük saygı görür. Fransa dışında en çok Sefiller ve Notre Dame'ın Kamburu romanlarıyla tanınır.

Gençliğinde şiddetli bir kral yanlısı olsa da, görüşü yıllar içinde değişti ve tutkulu bir cumhuriyet destekçisi oldu. Eserleri zamanının politik ve sosyal sorunlarına ve sanatsal akımlarına değinir. Hugo'nun cenazesi 1885'te Panthéon'da gömüldü. Hugo hakkında en çok eser yazılan ilk 100 kişi listesinde yer almaktadır.

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Victor Hugo, Joseph Léopold Sigisbert Hugo (1773-1828) ve Sophie Trébuchet (1772-1821) çiftinin üçüncü oğluydu; Abel Joseph Hugo (1798-1855) ve Eugène Hugo (1800-1837) isminde iki ağabeyi vardı. 1802'de Besançon'da doğdu. Napolyon'un bir kahraman olduğunu düşünen serbest fikirli bir cumhuriyetçiydi. Annesi 1812'de Napolyon'a karşı komplo kurduğu için idam edilen General Victor Lahorie ile sevgili olduğu düşünülen Katolik bir Kralcıydı.

Hugo'nun çocukluğu ülkede siyasi karmaşıklığın olduğu bir dönemde geçti. Doğumundan iki yıl sonra Napolyon İmparator ilan edilmiş, 18 yaşındayken de Bourbon Monarşisi yeniden tahta geçirilmişti. Hugo'nun ailesinin ters dini ve politik görüşleri Fransa'da egemenlik mücadelesi veren kuvvetleri yansıtıyordu. Hugo'nun babası İspanya'da yenilene kadar orduda yüksek rütbeli bir subaydı.

Babası subay olduğu sürece aile sık sık taşındı ve bu yolculuklar sırasında Hugo pek çok şey öğrendi. Çocukluğunda Napoli'ye giderken geniş Alpler'deki geçitleri ve karlı zirveleri, muhteşem Akdeniz mavisini ve şenlikler yapılan Roma'yı gördü. 5 yaşında olmasına rağmen bu 6 aylık geziyi her zaman aklında tuttu. Aile Napoli'de birkaç ay kalıp doğruca Paris'e döndü.

Hugo'nun annesi Sophie evliliğinin başında kocasına İtalya (Leopold Napoli'ye yakın bir vilayette valiydi) ve İspanya'ya (üç vilayette görev almıştı) kadar eşlik etti. Askerî hayatın getirdiği yorucu yolculuklar ve kocasının inancının zayıflığı nedeniyle ters düşmelerinden dolayı Sophie 1803'te Leopold'dan bir süreliğine ayrılıp üç çocuğuyla Paris'e yerleşti. Bundan sonra Hugo'nun eğitimi ve yetişmesi üzerine eğildi. Bu yüzden Hugo'nun kariyerinin ilk dönemindeki şiir ve kurgu çalışmaları annesinin inancının ve krala bağlılığının yansımasıydı. Ama başını Fransa'daki 1848 Devrimi'nin çektiği olaylar sırasında Katolik Kralcı yanlısı eğitime başkaldırıp Cumhuriyetçiliği ve Özgür düşünceyi desteklemeye başladı.

Gençliğinde âşık oldu ve annesinin isteklerine karşı gelip çocukluk arkadaşı Adèle Foucher (1803-1868) ile gizlice nişanlandı. Annesi ile yakın ilişkisinden dolayı Adèle ile evlenmek için annesinin ölümüne (1821) kadar bekledi ve 1822'de evlendi.

Adèle ve Victor Hugo'nun ilk çocuğu Leopold 1823'te doğdu ama doğduktan kısa süre sonra öldü. Sonraki sene kızları 28 Ağustos 1824'te Léopoldine doğdu. Onu 4 Kasım 1826'da doğan Charles, 28 Ekim 1828'de doğan François-Victor ve 24 Ağustos 1830'da doğan Adèle takip etti.

Hugo'nun en büyük ve en sevdiği kızı Léopoldine, Charles Vacquerie ile evliliğinden kısa süre sonra 19 yaşındayken 1843'te öldü. 4 Eylül 1843'te Seine nehrinde boğuldu. Gemi alabora olduğundan ağır eteği tarafından dibe doğru çekildi ve kocası Charles Vacquerie de onu kurtarmaya çalışırken öldü. O zaman metresi ile Fransa'nın güneyinde seyahat etmekte olan Hugo kızının ölümünü oturduğu cafede okuduğu bir gazeteden öğrendi. Kızının ölümü Hugo'yu oldukça harap etti.

Yaşadığı sarsıntı ve kederi yazdığı À Villequier şiirinde betimledi;

Hélas ! vers le passé tournant un oeil d'envie,
Sans que rien ici-bas puisse m'en consoler,
Je regarde toujours ce moment de ma vie
Où je l'ai vue ouvrir son aile et s'envoler!
Je verrai cet instant jusqu'à ce que je meure,
L'instant, pleurs superflus !
Où je criai : L'enfant que j'avais tout à l'heure,
Quoi donc ! je ne l'ai plus !

Sonraları da kızının yaşamı ve ölümüyle ilgili birçok şiir yazdı. Bir biyografi yazarına göre de bundan asla vazgeçmedi. En ünlü şiiri Demain, dès l'aube kızının mezarına yaptığı bir ziyareti anlatır.

III. Napolyon'un 1851 yılının sonundaki askerî darbesi sebebiyle sürgüne çıktı. Fransa'dan ayrıldıktan sonra, Channel Adaları'na gitmeden önce kısa bir süre Brüksel'de yaşadı. 1852'den 1855'e kadar Jersey'de yaşadı. 1855'te 15 yıl yaşayacağı Guernsey'e taşındı. III. Napolyon 1859'da genel af ilan ettiğinde ülkesine dönme fırsatı elde ettiyse de sürgünde kalmayı tercih etti. Kaybedilen Fransa-Prusya Savaşı'nın sonucu olarak III. Napolyon iktidardan çekilmek zorunda kalınca ülkesine döndü. Paris Kuşatması'ndan sonra hayatının geri kalanını Fransa'da geçirmek için geri dönmeden önce tekrar Guernsey'e taşınıp 1872 ve 1873 arası orada kaldı.

Yazarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Victor Hugo'nun 1870'te Bertall tarafından çekilen bir fotoğrafı

Hugo ilk romanını (Han d'Islande, 1823) evliliğinden bir yıl sonra yayımladı. Üç yıl sonra da ikinci romanı (Bug-Jargal, 1826) basıldı. 1829 ve 1840 arasında zamanının en iyi şairlerinden biri olarak ününü pekiştiren beş şiir kitabı (Les Orientales, 1829; Les Feuilles d'automne, 1831; Les Chants du crépuscule, 1835; Les Voix intérieures, 1837; ve Les Rayons et les ombres, 1840) yayınladı.

Zamanının çoğu genç yazarı gibi Hugo da, 19. yüzyılda Romantik Akımın ünlü temsilcisi ve Fransa'da edebi alanın önde gelen şahsiyetlerinden olan François-René de Chateaubriand'dan etkilendi. Hatta Hugo gençliğinde Chateaubriand gibi olamayacaksa bir hiç olmaya karar verdi. Hugo'nun hayatı da örnek aldığı kişiyle benzerlikler gösterir. Chateaubriand gibi Hugo da Romantizmin eksikliklerini gidermeye çalıştı, politikaya dahil oldu (genelde bir Cumhuriyet yanlısı olarak) ve siyasi görüşleri nedeniyle sürgün edildi.

Tutkusunu ve belagat yeteneğini ilk dönem eserlerine de yansıtan Hugo bu sayede genç yaşında şöhrete kavuştu. İlk şiir derlemesi Odes et poésies diverses 1822'de Hugo yalnızca 20 yaşındayken yayınlandı ve ona XVIII. Louis tarafından kraliyet maaşı bağlanmasını sağladı. Şiirlerin spontane coşkusu ve akıcılığı büyük övgü alsa da asıl dört yıl sonra yayınlanan şiir kitabı (Odes et Ballades) Hugo'nun muhteşem bir şair ve kelime kullanma üstadı olduğunu açıkça ortaya koydu.

Victor Hugo'nun kelimenin tam olarak olgun denilebilecek ilk kurgu eseri 1829'da basıldı. Bu eserde Hugo'nun daha sonraki işlerinde de değineceği toplumsal vicdanı keskin bir biçimde inceleniyordu. Le Dernier jour d'un condamné (Bir İdam Mahkumunun Günlüğü) isimli bu roman Albert Camus, Charles Dickens ve Fyodor Dostoyevski gibi yazarlarda derin bir etki bırakmıştır. Fransa'da idam edilen gerçek bir katilin anlatıldığı kısa öykü Claude Gueux 1834'te basıldı. Bu hikâye bizzat Hugo tarafından sosyal adaletsizlik üzerine başyapıtı Sefiller romanının öncüsü kabul edilir.

Sefiller'in orijinal basımından Émile Bayard'ın yaptığı "Cosette" portresi (1862)

Hugo'nun ilk romanı Notre-Dame de Paris (Notre Dame'ın Kamburu) 1831'de basıldığından büyük başarı kazandı ve çabucak Avrupa'daki diğer dillere çevrildi. Eserin etkilerinden biri de Paris şehrini utandırarak romanı okuyan binlerce turistin görmeye geldiği uzun süredir ihmal edilen Notre Dame Katedrali'nin restore edilmesi oldu. Roman ayrıca Rönesans öncesi yapıların da bakıma girmesi konusunda etki etti.

Hugo 1830'ların başında toplumsal sefalet ve adaletsizlik hakkında büyük bir eser üzerine çalışmaya başladı. Ama Sefiller'i tamamlamak tam 17 yıl sürdü ve roman nihayet 1862'de yayınlandı. Hugo romanının kalitesinin kesinlikle farkındaydı ve yayın hakkını da en yüksek teklife verdi. Belçikalı yayınevi Lacroix and Verboeckhoven o zaman için nadir görülen bir pazarlama kampanyasına girişti. Eser hakkındaki basın bültenleri yayından tam altı ay önce sunuldu. Başlangıç olarak romanın ilk bölümü ("Fantine") büyük şehirlerde piyasaya sürüldü. Teslim edilen kitaplar bir saat içinde tükendi ve Fransız halkında büyük etki yarattı.

Romana yapılan eleştiriler oldukça düşmancaydı. Hippolyte Taine samimiyetsiz bulmuştu, Barbey d'Aurevilly bayağı olduğundan şikayet ediyordu, Gustav Flaubert'e göre de kitapta ne gerçek vardı ne de cesamet, Goncourtlar yapaylıktan dem vuruyordu, Charles Baudelaire gazetede olumlu eleştiriler yazmasına rağmen şahsi olarak "tatsız ve beceriksizce" bulduğunu söylüyordu. Yine de Sefiller vurguladığı sorunların Fransa Ulusal Meclisi'nin gündemine girmesini sağlayacak kadar popüler oldu. Dünya çapında tanınan bir roman oldu ve zaman içinde birçok kere sinemaya, tiyatroya ve sahne gösterilerine uyarlandı.

Tarihin en kısa mektuplaşmasının Hugo ve yayıncısı Hurst and Blackett arasında geçtiği söylenir. Sefiller yayınlandığında Hugo tatildeydi. Kitabın aldığı reaksiyonu merak ederek yayıncısına sadece "?" yazarak bir telegraf gönderdi. Yayıncısı da ona sadece "!" yazarak romanın ne kadar başarılı olduğunu belirtti.[1]

Hugo 1866'da yayınlanan bir sonraki romanı Deniz İşçileri 'nde toplumsal/siyasi sorunlardan bahsetmeye ara verdi. Buna rağmen kitap (belki de önceki romanı Sefiller'in başarısı nedeniyle) ilgiyle karşılandı. Sürgünde 15 yılını geçirdiği Guernsey adasına adadığı bu eserde, insanın denizle mücadelesini ve denizin derinliklerinde saklanan Kalamar hayvanının Paris'te alışılmadık bir şekilde moda olunuşunu anlatıyordu. Kalamar yemekleri ve sergilerinden kalamar şapkaları ve partilerine değin Parisliler o zamanlarda pek çok yönden efsanevi olduğu düşünülen bu nadir deniz yaratığının etkisi altına girmişti. Kitabın etkisiyle Guernsey Fransızca'da kalamar anlamında kullanılır oldu.

1869'da basılan bir sonraki romanı Gülen Adam'da (L'Homme Qui Rit) tekrar siyasi ve toplumsal sorunlara döndü. Aristokrasinin eleştirel bir portresinin çizildiği roman önceki eserleri kadar başarılı olamadı ve Hugo kendisini gerçekçi ve natüralist romanlarının ünü kendininkileri aşan Gustave Flaubert ve Emile Zola ile arasındaki farkın açılmaya başlaması konusunda eleştirmeye başladı.

Son romanı Doksan Üç (Quatre-vingt-treize) 1874'te yayınlandı ve Hugo'nun daha önce uzak durduğu bir konu olan Fransız Devrimi'nde meydana gelen Terör Dönemi'ni ele alıyordu. Kitap yayınlandığı zaman Hugo'nun itibarının zedelese de şimdilerde daha fazla bilinen eserleri kadar değerli olduğu düşünülür.

Siyasi Hayatı ve Sürgün[değiştir | kaynağı değiştir]

Victor Hugo Jersey'de sürgündeyken

Üç başarısız girişimden sonra nihayet 1841'de Fransız Akademisi'ne seçilebildi. Bir grup Fransız akademisyen, özellikle de Etienne de Jouy, "Romantik Devrime" karşı mücadele ediyordu. Hugo'nun akademiye seçilmesini de geciktirmişlerdi.[2] Hugo daha sonra giderek Fransız siyasetinin içine daha fazla girmeye başladı.

1841'de Kral Louis-Philippe tarafından asilzadeliğe yükseltildi. Ölüm cezası ve toplumsal adaletsizliğe karşı çıkıp Polonya'nın bağımsızlığını ve basın özgürlüğünü savunacağı Soylular Meclisi'ne girdi. Cumhuriyetçi hükûmetin destekçisi olup, 1848 Devrimleri ve İkinci Cumhuriyetin kuruluşunu takiben Anayasa Meclisi ve Yasama Meclisi'ne seçildi.

Louis-Napolyon (III. Napolyon) 1851'de askerî darbe yapıp gücü ele geçirince anti-parlamenter bir anayasayı yürürlüğe koydu. Bunun üzerine Hugo da onu vatana ihanetle suçladı. Önce Brüksel'e ardından Kraliçe Victoria'yı eleştiren bir gazeteyi savunduğu için sınırdışı edildiği Jersey'e, son olarak da 1855 Ekim'inden 1870'e kadar kalacağı Guernsey'in başkenti Saint Peter Port'a ailesi ile birlikte taşındı.

Sürgündeyken III. Napolyon'a karşı Napoléon le Petit ve Histoire d'un crime adlı ünlü hicivlerini yayınladı. Hicivler Fransa'da yasaklandı ama buna rağmen etkileri büyük oldu. Guernsey'de sürgünde olduğu sırada aralarında Sefiller'in de olduğu en iyi romanlarını ve oldukça beğenilen üç şiir kitabını (Les Châtiments, 1853; Les Contemplations, 1856; ve La Légende des siècles, 1859) yayınladı.

İngiliz hükûmetini terörist faaliyetlerden hüküm giymiş altı İrlandalıyı bağışlama konusunda ikna etti. Bu hareketiyle ölüm cezasının Cenova, Portekiz ve Kolombiya anayasalarından çıkarılmasına katkıda bulundu.[3] Ayrıca Benito Juárez'e I. Maximiliam'ı bağışlaması için ikna etmeye çalışsa da başarılı olamadı. Ayrıca arşivinden çıkan bir mektupta ABD'ye gelecekteki itibarının zedelenmemesi için John Brown'ın hayatının bağışlanması gerektiğini yazdıysa da, mektup Brown infaz edikten sonra yerine ulaşabildi.

III. Napolyon 1859'da bütün siyasi sürgünler için genel af ilan etse de, Hugo bunun hükûmete karşı eleştirilerinde daha yumuşak olmasına sebebiyet vereceğini düşünerek dönmeyi reddetti. III. Napolyon düşüp Üçüncü Cumhuriyet ilan edildiğinde nihayet 1870'te vatanına döndü ve çabucak Ulusal Meclise seçildi.

1870'te şehrin Prusya tarafından kuşatıldığı sırada Paris'teydi. Halka yemeleri için Paris hayvanat bahçesindeki hayvanlar veriliyordu. Kuşatma uzadıkça yemekler de azalıyordu. Hugo günlüğünde bilmediği şeyleri yemek zorunda kaldığını yazıyordu.

Sanatçıların hakları ve telif hakkı hakkında duyduğu endişe sebebiyle Uluslararası Edebiyat ve Sanat Derneği'ni kurdu. Bu dernek Edebi ve sanatsal eserlerin korunmasına dair Bern Konvansiyonu'nun da önünü açtı. Yine de Pauvert tarafından yayınlanan arşivlerinde "Her sanatta iki yaratıcı vardır; karışık duyguların sahibi insanlar ve bu duyguları tercüme eden sanatçılar, ve böylece insanlar sanatçıların kendi duygularına bakış açılarını takdir ederler. Yaratıcılardan biri öldüğünde verilen imtiyazlar diğerine geri dönmeli, yani halka" şeklinde görüşünü açıklıyordu.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Victor Hugo'nun defini

1870'te Paris'e döndüğünde Hugo halk tarafından ulusal bir kahraman olarak selamlandı. Popülaritesine rağmen 1872'de Ulusal Meclise giremedi. Kısa bir zaman zarfı içerisinde hafif bir felç geçirdi, kızı Adèle akıl hastanesine kapatıldı (hayat hikâyesi (The Story of Adele H. filmine ilham kaynağı oldu) ve iki oğlu öldü. Karısı Adèle de 1868'de ölmüştü.

Kendi ölümünden iki yıl önce 1883'te sadık metresi Juliette Drouet öldü. Kişisel kayıplarına rağmen yine de siyasetin içinde yer aldı. Yeni oluşturulan senatoya 30 Ocak 1876'da seçildi. Siyasi kariyerinin son demleri başarısızlıklarına sahne oldu. Partisiyle pek uyumsuzdu ve kısa sürede senatodan ayrıldı.

27 Haziran 1878'de hafif bir felç geçirdi.[4] Şubat 1881'de 79. doğumgününü kutladı. Sekseninci yaşı için kutlamalar yapıldı. Kutlamalar Şubatın 25'inde Hugo'ya bir Sèvres vazosu hediye edilmesiyle başladı. Ayın 27'sinde ise Fransa tarihinin en büyük geçit törenlerinden biri yapıldı.

Hugo'nun mezarı

Gösteriler yaşadığı yer Avenue d'Eylau'dan başlayıp Paris'in merkezine kadar yayıldı. Geçit törenindeki yürüyüşçüler evinin penceresinde oturan Hugo'nun onuruna altı saat yürüdü. Törendeki her santim ve detay Hugo içindi; resmî rehberler bile Sefiller'deki Fantine'nin şarkısına bir gönderme olarak peygamberçiçeği takmışlardı. Ayın 27'sine gelindiğinde Avenue d'Eylau'nun adı Avenue Victor-Hugo olarak değiştirildi.[5] Yazara gönderilen mektuplarda bile artık « Bay Victor Hugo'ya, Onun Paris'teki caddesine » şeklinde adres belirtiliyordu.

Victor Hugo 22 Mayıs 1885'te 83 yaşındayken zatürreden öldü. Ülkeye bir yas havası hakim oldu. O sadece saygı duyulan önemli bir edebi figür değil aynı zamanda Fransa'da Üçüncü Cumhuriyet'e ve demokrasiye yön veren bir devlet adamıydı. Zafer Takı'ndan gömüleceği Panthéon'e kadar götürüldüğü Paris'teki cenaze törenine iki milyondan fazla insan katıldı. Hugo, Panthéon'da Alexandre Dumas ve Émile Zola gibi önemli yazarlarla aynı yerde yatıyor. Fransa'da pek çok büyük yere onun adı verildi.

Hugo ölmeden önce arkasında son sözleri olarak yayınlanacak beş cümle bıraktı;

« Je donne cinquante mille francs aux pauvres. Je veux être enterré dans leur corbillard.
Je refuse l'oraison de toutes les Eglises. Je demande une prière à toutes les âmes.
Je crois en Dieu. »
("Fakirlere 50.000 frank bırakıyorum. Mezarlığa onlara mahsus cenaze aracı ile nakledilmek istiyorum.
Hiçbir kilisenin benim için ayin yapmasını istemiyorum. Bütün ruhlardan benim için dua etmelerini rica ediyorum.
Tanrı'ya inanıyorum.")

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şiirler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Odes et poésies diverses (1822; Odlar ve Çeşitli Şiirler)
 • Nouvelles Odes (1824; Yeni Odlar)
 • Odes et Ballades (1826; Odlar ve Baladlar)
 • Les Orientales (1829; Doğulular)
 • Les Feuilles d'automne (1831; Sonbahar Yaprakları)
 • Les Chants du crépuscule (1835; Şafak Türküleri)
 • Les Voix intérieures (1837; Gönülden Sesler)
 • Les Rayons et les Ombres (1840, Işınlar ve Gölgeler)
 • Les Châtiments (1853; Azaplar)
 • Les Contemplations (1856; Düşünceler)
 • La Légende des siècles (1859, 1877, 1883; Yüzyılların Efsanesi)
 • Les Chansons des rues et des bois (1865; Sokak ve Orman Şarkıları)
 • L'Année terrible (1872; Korkunç Yıl)
 • L'Art d'être grand-père (1877; Büyükbaba Olma Sanatı)
 • Le Pape (1878)
 • La Pitié suprême (1879)
 • L'ne (1880)
 • Religions et religion (1880)
 • Les Quatre Vents de l'esprit (1881; Usun Dört Rüzgarı)
 • La Fin de Satan (1886; Şeytanın Sonu)
 • Toute la Lyre (ös 1888, 2 dizi; 1893, 1 dizi; Bütün Lir)
 • Dieu (1891; Tanrı)
 • Les Années funestes, 1852-1870 (ös 1898; Uğurusuz Yıllar: 1852-1870)

Romanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Cromwell (1827)
 • Amy Robsart (1828)
 • Hernani (1830; Hernani)
 • Marion de Lorme (1831; Marion de Lorme)
 • Le roi s'amuse (1832; Kral Eğleniyor)
 • Lucrèce Borgia (1833)
 • Marie Tudor (1833)
 • Angelo, tyran de Padoue (1835; Padova Tiranı Angelo)
 • Ruy Blas (1838; Ruy Blas)
 • Les Burgraves (1843; Derebeyler)
 • Théâtre en liberté (1886; Özgürlükte Tiyatro)

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Le Rhin (1842; Ren)
 • Napoléon le Petit (1852; Küçük Napolyon)
 • Actes et paroles - Avant l'exil (1841-1851; 1. c. Eylemler ve Sözler - Sürgünden Önce)
 • Actes et paroles - Pendant l'exil (1852-1870; 2. c. Eylemler ve Sözler - Sürgünden Sonra)
 • Actes et paroles - Depuis l'exil (1870-1885; 3.-4. c. Eylemler ve Sözler - Sürgünden Bu Yana)
 • Histoire d'un crime (1877; Bir Suç Öyküsü)
 • Alpes et Pyrénées (ölümünden sonra 1890; Alpler ve Pireneler)
 • La France et la Belgique (ölümünden sonra 1894; Fransa ve Belçika)
 • Choses vues (ölümünden sonra 1887-1899, 2 cilt; Görülen Şeyler)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Walsh, William S: 'Handy-Book of Literary Curiosities, sayfa 600. Philadelphia: J.B. Lipincott Co, 1892.
 2. ^ E. de Jouy'un V.Hugo'ya karşı tavrı Michel Faul'ün Les aventures militaires, littéraires et autres de Etienne de Jouy de l'Académie française kitabında görülebilir (Editions Seguier, France, 2009 ISBN 978-2-84049-556-7)
 3. ^ Victor Hugo, l'homme océan 29 Mart 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Expositions.bnf.fr. Erişim tarihi 19 Temmuz 2012.
 4. ^ Robb, Graham Victor Hugo (1997) sayfa 506
 5. ^ "Acte de décès de Victor Hugo". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Nedir? :Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? ile ilgili Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Ne Demektir? Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Açıklaması Nedir? Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Cevabı Nedir? Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Açıklaması? :Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Gerçek mi? :Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? ile ilgili Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Hakkında? :Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? ile ilgili Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? burada bulabilirsiniz. Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Victor Hugo nedir?, Victor Hugo anlamı nedir?, Victor Hugo ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Libor, Florent Amodio, Dumitru Prunariu, 2010 Çaylı çatışmaları, Kızgın Damdaki Kedi, II. Bayezid, Schillingsfürst, Filogeni, Vitebsk Guberniyası, Irak Türkmenleri, Apple Notlar, Tevfik Rüştü Aras, Jordi Cornet, Tutankhamun, Platonik, Muğla, Ardel, NGC 3027, 1927 Türkiye genel seçimleri, Kurunegala, Antalya, Mircea Lucescu, İtalik diller, NGC 3117, Moussa Sow, Bulaşık temizleyicisi, Ali Erdoğan, Hukuk, Fevzipaşa, Silivri, Joaquín Correa, Jorge Filipe Monteiro, Tunusluların vatandaşlığa alınma meselesi, Pieter van Musschenbroek, Arkeometri, Abbasanta, Festuca rubra, Gennadiy Züganov, Brockhaus ve efron ansiklopedik sözlüğü, Emma Gapçenko, Moleküler bulut, Değişen yıldız, Ifugao, Ottava, Megumu Yoshida, ii. osman, Rusya Komünist İşçi Partisi, Yunjin Kim, Celal Bayar, Kezban Arca Batıbeki, Mükemmel sayı, Alice Roberts, Miha Baloh, Carlos Kameni, Rezistivite, Yahudiler, Modeste MBami, The Nice Guys, Mark Schwarzer, Fulla, IV. Amenemhat, Tekirdağ, Mis (şarkı), Limifossoridae, Nuada, Gururlu Tarkinus, Cengel, Alexander Rusev, Tömük, Dağkızılca, Torbalı, Johann Wolfgang von Goethe, Botola, Didim, Zeytinburnu Aktarma Merkezi, Onkolog, Ümit Efekan, DirectX 10, KF Ballkani, Laholm, Düzensiz galaksi, Túlio Maravilha, İldiko, Hermann Balck, Tenbun, Thelma ve Louise, Mısırın on beşinci hanedanı, 1993 Rusya anayasa krizi, José Joaquín Fernández de Lizardi, 2022 Çernihiv bombalaması, 1962de sinema, Oklahoma City, Alhendín, Barbara Caine, Sefarad Yahudisi, Cengiz Aytmatov, Mansûr, Busenaz Sürmeneli, Interstate 85, Evren bilimi, Zeraim, CarPlay,
Ali Rıza Bodur Kimdir?, Deadpool (film), Kaygısız İsminin Anlamı Nedir?, Pürmelal Nedir?, Ahmet Münir Erkal Kimdir?, İpsiz Sapsız İsminin Anlamı Nedir?, Fişlik İsminin Anlamı Nedir?, Çarpmasız Nedir?, Tenkidî İsminin Anlamı Nedir?, Prezantabl İsminin Anlamı Nedir?, Niueli İsminin Anlamı Nedir?, Muhip Arcıman Kimdir?, Anna Neplyakh Kimdir?, J. J. Abrams Kimdir?, Çârçeşm İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Binboğa Kimdir?, Alelade İsminin Anlamı Nedir?, Kaygılı İsminin Anlamı Nedir?, Anna Muzıçuk Kimdir?, İpsiz İsminin Anlamı Nedir?, Dalgacının Kralı, Fişli İsminin Anlamı Nedir?, Gaga Burun Nedir?, Çarpmalı Nedir?, Ahmet Mümtaz Taylan Kimdir?, Tenhalık İsminin Anlamı Nedir?, Prese İsminin Anlamı Nedir?, Nitratlı İsminin Anlamı Nedir?, Çapulcu İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Bilal Kimdir?, Alelacayip İsminin Anlamı Nedir?, Anna Mjöll Kimdir?, Morton I. Abramowitz Kimdir?, Kaygan İsminin Anlamı Nedir?, Pürik Nedir?, İpsi İsminin Anlamı Nedir?, Fişeksiz İsminin Anlamı Nedir?, Çarpıntısız Nedir?, Alegorik İsminin Anlamı Nedir?, Çılgın Savaşçılar, Ali Rıza Beyranvend Kimdir?, Anna Mitioglo Kimdir?, Tenhaca İsminin Anlamı Nedir?, Presbiteryen İsminin Anlamı Nedir?, Çapsız İsminin Anlamı Nedir?, Niteliksiz İsminin Anlamı Nedir?, Ali Sururi Kimdir?, Çılgın İkili 2, Aldırmaz İsminin Anlamı Nedir?, Kaydırıcı İsminin Anlamı Nedir?, Pürhiddet Nedir?, İpotetik İsminin Anlamı Nedir?, Fişeklik İsminin Anlamı Nedir?, Çarpıntılı Nedir?, Anna Maria Jopek Kimdir?, Ali Rıza Alaboyun Kimdir?, Pavel Abramov Kimdir?, Çılgın İkili, Ahmet Mücahid Ören Kimdir?, Çapraz İsminin Anlamı Nedir?, Aldırışsız İsminin Anlamı Nedir?, Teneşirlik İsminin Anlamı Nedir?, Prefabrik İsminin Anlamı Nedir?, Nitelikli İsminin Anlamı Nedir?, Anna Makarova Kimdir?, Çılgın Bir Gece, Pürdikkat Nedir?, Nüfuzsuz Nedir?, Kayda Değer İsminin Anlamı Nedir?, İpotekli İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli İsminin Anlamı Nedir?, Çarpılı Nedir?, Ali Reşat Çağan Kimdir?, Aldık İsminin Anlamı Nedir?, Çaylak Soyguncular, Çapraşık İsminin Anlamı Nedir?, Anna Łukasiak Kimdir?, Ahmet Murat Özel Kimdir?, Teneke İsminin Anlamı Nedir?, Pratik İsminin Anlamı Nedir?, Nitel İsminin Anlamı Nedir?, Pürçüklü Nedir?, Ali Rahme el-Marri Kimdir?, Nüfuzkâr Nedir?, Aldayıcı İsminin Anlamı Nedir?, İpnotizmalı İsminin Anlamı Nedir?, Kayan İsminin Anlamı Nedir?, Fistolu İsminin Anlamı Nedir?, Çarpıkça Nedir?, Anna Loos Kimdir?, Çaplı İsminin Anlamı Nedir?, Aldatıcı İsminin Anlamı Nedir?, Cutthroat Island, Pürçeksiz Nedir?, Nüfus Bilimsel Nedir?, İpnotize İsminin Anlamı Nedir?, Tendürüst İsminin Anlamı Nedir?, Prangasız İsminin Anlamı Nedir?, Nişastalı İsminin Anlamı Nedir?, Ali Demirel Kimdir?,