Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir?

Václav Havel Nedir?

Václav Havel Nedir?, Václav Havel Nerededir?, Václav Havel Hakkında Bilgi?, Václav Havel Analizi? Václav Havel ilgili Václav Havel ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Václav Havel ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Václav Havel Ne Anlama Gelir Václav Havel Anlamı Václav Havel Nedir Václav Havel Ne Anlam Taşır Václav Havel Neye İşarettir Václav Havel Tabiri Václav Havel Yorumu 

Václav Havel Kelimesi

Lütfen Václav Havel Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Václav Havel İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Václav Havel Kelimesinin Anlamı? Václav Havel Ne Demek? ,Václav Havel Ne Demektir? Václav Havel Ne Demektir? Václav Havel Analizi? , Václav Havel Anlamı Nedir?,Václav Havel Ne Demektir? , Václav Havel Açıklaması Nedir? ,Václav Havel Cevabı Nedir?,Václav Havel Kelimesinin Anlamı?,Václav Havel Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Václav Havel Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Václav Havel Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Václav Havel

Václav Havel Kelimesinin Anlamı Nedir? Václav Havel Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Václav Havel Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Václav Havel - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Václav Havel - Oranlamak Václav Havel - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Václav Havel - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Václav Havel - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Václav Havel - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Václav Havel

Václav Havel Nedir? Václav Havel Ne demek? , Václav Havel Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Václav Havel Kelimesinin Anlamı? Václav Havel Ne Demek? Václav Havel Ne Demektir? ,Václav Havel Analizi? Václav Havel Anlamı Nedir? Václav Havel Ne Demektir?, Václav Havel Açıklaması Nedir? , Václav Havel Cevabı Nedir? , Václav Havel Kelimesinin Anlamı?


Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir?

Václav Havel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Václav Havel
1. Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
Görev süresi
2 Şubat 1993 – 2 Şubat 2003
Başbakan Václav Klaus
Josef Tošovský
Miloš Zeman
Vladimír Špidla
Yerine geldiği Makam oluşturuldu
Yerine gelen Václav Klaus
9. Çekoslovakya Devlet Başkanı
Görev süresi
29 Aralık 1989 – 20 Temmuz 1992
Başbakan Marián Čalfa
Jan Stráský
Yerine geldiği Marián Čalfa (Geçici)
Yerine gelen Jan Stráský (Geçici)
Kişisel bilgiler
Doğum 5 Ekim 1936(1936-10-05)
Prag, Çekoslovakya
(şimdi Çek Cumhuriyeti)
Ölüm 18 Aralık 2011 (75 yaşında)
Vlčice, Çek Cumhuriyeti
Partisi Yurttaşlık Forumu (1989-1993)
Yeşiller Partisi destekçisi (2004–2011) (from 1980s supporter of green politics)
Evlilik(ler) Olga Šplíchalová (1964-1996)
Dagmar Veškrnová (1997-2011)
Bitirdiği okul Prag Teknik Üniversitesi
Mesleği Tiyatro Yazarı, Siyasetçi
İmzası

Vaclav Havel, (d. 5 Ekim 1936 - ö. 18 Aralık 2011[1]), Çek tiyatro yazarı, düşünce insanı, siyasetçi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1936'da Prag'da doğdu. Prag Sanat Akademisi'nde drama üzerine eğitim gören Havel, en bilinen tiyatro eseri The Garden Party'yi 1963 yılında yayımladı. 1968'deki Prag Baharı'ndan sonra gerçekleşen Varşova Paktı'nın Çekoslovakya'yı İşgali'nden sonra kara listeye alınarak siyasi faaliyetlerde bulunması ve yazı yazması yasaklanan Havel, yaklaşık 4 yıl cezaevinde yattı. Ancak çalışmalarını ve fikirlerini açıklamayı sürdüren Havel, 18 gün süren kitlesel gösterilerden oluşan ve hükûmetin devrilmesiyle sonuçlanan, 1989'daki Kadife Devrim'in öncüsü oldu. 29 Aralık 1989'da devrimi gerçekleştiren Yurttaşlık Forumu tarafından Çekoslovakya Devlet Başkanlığı'na getirildi. 1990'da yapılan serbest seçimlerde Cumhurbaşkanı oldu. 1992'nin Aralık ayında ülkenin Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak barışçıl bir şekilde ikiye bölünmesinde de önemli rol oynayan Havel, yeni Çek Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı seçildi. Arkadaşı Ivan Medek, Cumhurbaşkanı'nın (Şansölye) makamının başına getirildi.[2] 1998'de yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Havel, Şubat 2003'te eski siyasi rakiplerinden Václav Klaus tarafından yenilgiye uğratıldı ve Cumhurbaşkanlık dönemi sona erdi.

1990'lı yıllardan bu yana sağlık sorunları olan Havel'in akciğerinin bir bölümü, kanserin yayılmasını önlemek amacıyla 1996 yılında ameliyatla alındı.

2007 yılında Vaclav Havel, kürt doktor ve insan hakları savunucusu Dr. Yekta Uzunoğlu'nun vermiş olduğu hukuk mücadelesini açlık grevi yaparak destekledi. Bir cumhurbaşkanın ülkesinde yaşayan bir yabancının mücadelesini desteklemek  için açlık grevi yapmış olması dünya tarihinde bir ilkti.[3][4][5]

Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD'den Foreign Policy ve İngiltere'den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entelektüeli listelerinde, 2005 yılında 4., 2008 yılında 26. sırada yer almıştır.

Aynı zamanda bir yazar olan Çek siyasetçi Václav Havel'in 17 Kasım 2008 günü çekilmiş bir portresi.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Letters to Olga (1988)
 • Open Letters (1991)
 • Disturbing the Peace (1991)
 • Summer Meditations (1992-1993)
 • The Power of the Powerless (1985)
 • The Art of the Impossible (1998)
 • Buruk Ezgi (Largo Desolato), (oyun, 1984), Can Yayınları
 • Bildirim (Vyrozumeni), oyun, Can Yayınları.
 • Görüşme Kutlama Çağrı, oyun, Remzi Kitabevi.
 • Şeytan Çelmesi, oyun, Can Yayınları.
 • Uzaktan Soruşturma, Afa yayınları.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Hürriyet Gazetesi, "Efsanevi lider hayatını kaybetti" haberi 8 Ocak 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 18.12.2011 tarihinde erişildi.
 2. ^ PRECLÍK, Vratislav. Masaryk a legie (Masaryk and legions), váz. kniha book, 219 pages, first issue - vydalo nakladatelství Paris Karviná, Žižkova 2379 (734 01 Karviná-Mizerov, CZ) ve spolupráci s Masarykovým demokratickým hnutím (In association wiith the Masaryk democratic movement, Prague), 2019, ISBN 978-80-87173-47-3, str. 24-25, s. 151, s. 157, s. 169, s. 184, s. 185
 3. ^ [email protected], TYDEN, www tyden cz, e-mail: (22 Mart 2007). "Havel hladoví na podporu Uzunoglua". TÝDEN.cz (Çekçe). 4 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2021. 
 4. ^ "Havel drží hladovku za Uzunogla | Aktuálně.cz". Aktuálně.cz - Víte, co se právě děje (Çekçe). 22 Mart 2007. 17 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2021. 
 5. ^ ČTK (23 Mart 2007). "Havel symbolicky hladověl za Uzunoglua". Hospodářské noviny (iHNed.cz) (Çekçe). 22 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Václav Havel ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

Siyasi görevi
Önce gelen
Marián Čalfa
Geçici
Çekoslovakya Devlet Başkanı
1989 - 1992
Jan Stráský
Geçici
Makam oluşturuldu Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
1993 - 2003
Sonra gelen
Václav KlausVáclav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Nedir? :Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? ile ilgili Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Ne Demektir? Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Açıklaması Nedir? Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Cevabı Nedir? Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Açıklaması? :Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Gerçek mi? :Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? ile ilgili Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Hakkında? :Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? ile ilgili Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? burada bulabilirsiniz. Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Václav Havel nedir?, Václav Havel anlamı nedir?, Václav Havel ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Protestanlık, Ringa martı, Detroit Tigers, NGC 5609, Persabad, HEBA A1, Kaplan, Travo, Kerim Saidi, KS Kastrioti, Torrevieja, Abdulkadir Karaduman, KF Ballkani, 1820ler, Reşid, Kurtlar Vadisi Pusu, Milan Rapaić, Tebriz Garı, Quercus vulcanica, Akrep ve Felix, Tahin, Tuşpa, 10. yüzyıl, St. Francois, Schillingsfürst, Aral Denizi, Café de olla, Victoria 3, KTBK, KTÜ Makina Mühendisliği, 1964, Sharingan, Renkli Devrim, Somme Çarpışması, My Way, Kahramanmaraş, The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford, ANCSA, Fiat Palio, Vakit, Thelma ve Louise, Boogie Nights, Away From Her, Julius Streicher, Yücel Uyar, Ecclesiazusae, Shrine Auditorium, Emrullah Efendi, Panama Kanalı, Napoleon, Proteus etkisi, Da Nang Uluslararası Havaalanı, Burunca, Büyükorhan, HMS Beagle, valide sultanlar listesi, Cisco Systems, Dersim İsyanı, Eminem, Ticari kuruluş türleri, Putting Holes In Happiness, CRUD, Ganeş, Vasil Mjavanadze, 2009 Gujarat Hepatit B salgını, Sen Mühimsin, Erdemli, Uluslararası ticaret hukuku, Britanya Denizaşırı Toprakları Kanunu 2002, Alan Kay, Kulyab, Luna 20, Besim Abbas, Ernest Swinton, Hakkı Yeten, Zaur Uguev, Filbox, 2008 Wimbledon, Raymond v. Raymond, Caller ID, Bisaurri, Kaminokawa, Sosyalist Parti ABD, Amiral Yamamoto, Soliton, Andreas Maxsø, Kaçma birader, Chartres Katedrali, Bruce Cassidy, Beyhan Çalışkan, Vardar Irmağı, Nun (harf), Between Showers, Karataşlar, Köprüköy, Jacurso, Giresun ili genel seçim sonuçları, Anlatım biçimi, Creepypasta, Florida Keys, Jules Chéret, Henry Hazlitt,
Ali Rıza Bodur Kimdir?, Deadpool (film), Kaygısız İsminin Anlamı Nedir?, Pürmelal Nedir?, Ahmet Münir Erkal Kimdir?, İpsiz Sapsız İsminin Anlamı Nedir?, Fişlik İsminin Anlamı Nedir?, Çarpmasız Nedir?, Tenkidî İsminin Anlamı Nedir?, Prezantabl İsminin Anlamı Nedir?, Niueli İsminin Anlamı Nedir?, Muhip Arcıman Kimdir?, Anna Neplyakh Kimdir?, J. J. Abrams Kimdir?, Çârçeşm İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Binboğa Kimdir?, Alelade İsminin Anlamı Nedir?, Kaygılı İsminin Anlamı Nedir?, Anna Muzıçuk Kimdir?, İpsiz İsminin Anlamı Nedir?, Dalgacının Kralı, Fişli İsminin Anlamı Nedir?, Gaga Burun Nedir?, Çarpmalı Nedir?, Ahmet Mümtaz Taylan Kimdir?, Tenhalık İsminin Anlamı Nedir?, Prese İsminin Anlamı Nedir?, Nitratlı İsminin Anlamı Nedir?, Çapulcu İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Bilal Kimdir?, Alelacayip İsminin Anlamı Nedir?, Anna Mjöll Kimdir?, Morton I. Abramowitz Kimdir?, Kaygan İsminin Anlamı Nedir?, Pürik Nedir?, İpsi İsminin Anlamı Nedir?, Fişeksiz İsminin Anlamı Nedir?, Çarpıntısız Nedir?, Alegorik İsminin Anlamı Nedir?, Çılgın Savaşçılar, Ali Rıza Beyranvend Kimdir?, Anna Mitioglo Kimdir?, Tenhaca İsminin Anlamı Nedir?, Presbiteryen İsminin Anlamı Nedir?, Çapsız İsminin Anlamı Nedir?, Niteliksiz İsminin Anlamı Nedir?, Ali Sururi Kimdir?, Çılgın İkili 2, Aldırmaz İsminin Anlamı Nedir?, Kaydırıcı İsminin Anlamı Nedir?, Pürhiddet Nedir?, İpotetik İsminin Anlamı Nedir?, Fişeklik İsminin Anlamı Nedir?, Çarpıntılı Nedir?, Anna Maria Jopek Kimdir?, Ali Rıza Alaboyun Kimdir?, Pavel Abramov Kimdir?, Çılgın İkili, Ahmet Mücahid Ören Kimdir?, Çapraz İsminin Anlamı Nedir?, Aldırışsız İsminin Anlamı Nedir?, Teneşirlik İsminin Anlamı Nedir?, Prefabrik İsminin Anlamı Nedir?, Nitelikli İsminin Anlamı Nedir?, Anna Makarova Kimdir?, Çılgın Bir Gece, Pürdikkat Nedir?, Nüfuzsuz Nedir?, Kayda Değer İsminin Anlamı Nedir?, İpotekli İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli İsminin Anlamı Nedir?, Çarpılı Nedir?, Ali Reşat Çağan Kimdir?, Aldık İsminin Anlamı Nedir?, Çaylak Soyguncular, Çapraşık İsminin Anlamı Nedir?, Anna Łukasiak Kimdir?, Ahmet Murat Özel Kimdir?, Teneke İsminin Anlamı Nedir?, Pratik İsminin Anlamı Nedir?, Nitel İsminin Anlamı Nedir?, Pürçüklü Nedir?, Ali Rahme el-Marri Kimdir?, Nüfuzkâr Nedir?, Aldayıcı İsminin Anlamı Nedir?, İpnotizmalı İsminin Anlamı Nedir?, Kayan İsminin Anlamı Nedir?, Fistolu İsminin Anlamı Nedir?, Çarpıkça Nedir?, Anna Loos Kimdir?, Çaplı İsminin Anlamı Nedir?, Aldatıcı İsminin Anlamı Nedir?, Cutthroat Island, Pürçeksiz Nedir?, Nüfus Bilimsel Nedir?, İpnotize İsminin Anlamı Nedir?, Tendürüst İsminin Anlamı Nedir?, Prangasız İsminin Anlamı Nedir?, Nişastalı İsminin Anlamı Nedir?, Ali Demirel Kimdir?,