Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir?

Trabzon Vilayeti Nedir?

Trabzon Vilayeti Nedir?, Trabzon Vilayeti Nerededir?, Trabzon Vilayeti Hakkında Bilgi?, Trabzon Vilayeti Analizi? Trabzon Vilayeti ilgili Trabzon Vilayeti ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Trabzon Vilayeti ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Trabzon Vilayeti Ne Anlama Gelir Trabzon Vilayeti Anlamı Trabzon Vilayeti Nedir Trabzon Vilayeti Ne Anlam Taşır Trabzon Vilayeti Neye İşarettir Trabzon Vilayeti Tabiri Trabzon Vilayeti Yorumu 

Trabzon Vilayeti Kelimesi

Lütfen Trabzon Vilayeti Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Trabzon Vilayeti İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Trabzon Vilayeti Kelimesinin Anlamı? Trabzon Vilayeti Ne Demek? ,Trabzon Vilayeti Ne Demektir? Trabzon Vilayeti Ne Demektir? Trabzon Vilayeti Analizi? , Trabzon Vilayeti Anlamı Nedir?,Trabzon Vilayeti Ne Demektir? , Trabzon Vilayeti Açıklaması Nedir? ,Trabzon Vilayeti Cevabı Nedir?,Trabzon Vilayeti Kelimesinin Anlamı?,Trabzon Vilayeti Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Trabzon Vilayeti Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Trabzon Vilayeti Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Trabzon Vilayeti Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Trabzon Vilayeti Kelimesinin Anlamı Nedir? Trabzon Vilayeti Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Trabzon Vilayeti Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Trabzon Vilayeti Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Trabzon Vilayeti - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Trabzon Vilayeti

Trabzon Vilayeti Nedir? Trabzon Vilayeti Ne demek? , Trabzon Vilayeti Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Trabzon Vilayeti Kelimesinin Anlamı? Trabzon Vilayeti Ne Demek? Trabzon Vilayeti Ne Demektir? ,Trabzon Vilayeti Analizi? Trabzon Vilayeti Anlamı Nedir? Trabzon Vilayeti Ne Demektir?, Trabzon Vilayeti Açıklaması Nedir? , Trabzon Vilayeti Cevabı Nedir? , Trabzon Vilayeti Kelimesinin Anlamı?


Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir?

Trabzon Vilayeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Trabzon Vilayeti
Vilayet-i Trabzon
Osmanlı İmparatorluğu Vilayeti

1867–1922
Trabzon Vilayeti harita üzerinde
Trabzon Vilayeti harita üzerinde
Trabzon Vilayeti (1890)
Merkez Trabzon[1]
Tarih
 - Kuruluş 1867
 - Kaldırılış 1922
Nüfus
 - Müslüman, 1914[2] 921.128 
 - Yunan, 1914[2] 161.524 
 - Ermeni, 1914[2] 38.899 

Trabzon Vilayeti, Osmanlı Devleti'nde, 19. yüzyılın ikinci yarısında girişilen idari reformlar sonucunda kurulan vilayetlerden biridir. 1867 yılında Trabzon Eyaleti'nin kaldırılmasıyla kurulmuştur. İdari merkezi Trabzon olan vilayet, Alaçam'dan Çürüksu'ya kadar Karadeniz kıyı şeridi boyunca uzanıyordu. Dört sancaktan oluşuyordu ve Gümüşhane sancağı dışındaki üç sancağın Karadeniz'e kıyısı bulunuyordu.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1861 yılında Trabzon Vilayeti'nin sancakları: Trabzon, Lazistan, Canik, Gümüşhane

Trabzon Eyaleti 1867 yılında kabul edilen Teşkil-i Vilâyet Nizamnâmesi ile kaldırılmıştır. Yerine Trabzon Vilayeti kurulmuştur. Vilayete bağlı sancaklar Trabzon Sancağı, 1869'dan itibaren Canik Sancağı, Lazistan Sancağı ve Gümüşhane Sancağı'dır.

Trabzon vilayeti, 1869 tarihli salnameye göre Trabzon, Canik, Gümüşhane ve Lazistan sancaklarından oluşuyordu. Trabzon sancağı, bir mutasarrıflık olarak idare edilen merkezin dışında, Bucak, Gireson, Rize, Of ve Tirebolu kazalarını kapsıyordu. Akçaabat, Vakfısagir ile birlikte Yomra, Vakfıkebir ile birlikte Tonya ve Maçka nahiyeleri mutasarrıflığa bağlıydı. Aybastı, Perşembe, Ulubey-Hapsemana Bucak kazasına bağlı birer nahiyeydi. Gireson kazasına Keşap ve Aksu nahiyeleri bağlıydı. Rize kazası Kura-i Seba nahiyesini, Of kazası Sürmene nahiyesini, Tirebolu kazası Görele nahiyesini kapsıyordu. Trabzon sancağının merkezi olan Trabzon kentinde Rum metropolitinin başında bulunduğu Trabzon metropolitliği vardı. Ayrıca Trabzon ve çevresinden sorumlu Ermeni piskoposu, Trabzon ve çevresinden sorumlu Katolik piskoposu görev yapıyordu. Trabzon kentinde Rusya, Belçika, İran, İngiltere, Fransa, Avusturya-Macaristan, Müttefik Kuzey Almanya ve İtalya’nın konsoloslukları vardı.

Canik sancağı, bir mutasarrıflık olarak idare edilen merkez Samsun kazası dışında, Ünye, Bafra ve Çarşamba kazalarından oluşuyordu. Kavak nahiyesine merkez kazaya bağlıydı. Fatsa, Niksar, Çemeş-Bolaman ve Karakuş, Ünye kazasına bağlı nahiyelerdi. Terme nahiyesi Çarşamba kazasına, Alaçam nahiyesi de Bafra kazasına bağlıydı. Canik sancağının merkezi olan Samsun’da Canik ve çevresinden sorumlu Rum metropoliti görev yapıyordu.

Lazistan sancağı, bir mutasarrıflık olarak idare edilen merkez Batum kazası dışında, Arhavi ve Livana sancaklarından oluşuyordu. Acara-yı Ulya, Acara-yı Sufla ve Çürüksu birer nahiye olarak Batum kazasına bağlıydı. Arhavi kazası, Hemşin, Atina, Gönye ve Hopa nahiyelerini kapsıyordu. Livana kazasında ise sadece Maçahel nahiyesi bulunuyordu.

Gümüşhane sancağı, bir mutasarrıflık olarak idare edilen merkez Gümüşhane kazası dışında,Torul ve Kelkit kazalarından oluşuyordu. Kovans ve Yağmurdere Gümüşhane kazasında yer alıyordu. Kürtün nahiyesi Torul kazasına, Şiran nahiyesi de Kelkit kazasına bağlıydı. Sancağın merkezi Gümüşhane kentinde, Gümüşhane ve çevresinden sorumlu Rum metropoliti görev yapıyordu.[3]

Eyalete bağlı sancak sınırlarını gösteren harita.

1869 yılı nüfusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon sancağı 1.082 köyden ve 63.365 haneden oluşuyordu. Bunun 52.846 hanesi Müslüman, 10.519 hanesi Hristiyan idi. 1869 tarihli salnamede sadece erkek nüfusu verilmiştir. Buna göre sancakta 210.149 erkek yaşıyordu. Bu erkek nüfusun 175.664 kişi Müslüman, 26.523 kişi Rum, 7.565 kişi Ermeni ve 397 kişi Katolik idi. Bu tespitte vergi yükümlüsü yetişkin erkek nüfusu sayılmış olmalıdır. Bu sayının dört katı alındığında, sancağın yaklaşık toplam nüfusu ortaya çıkar. Buradan hareketle 1869 yılında Trabzon sancağının toplam nüfusunun, 702.656 kişi Müslüman, 106.092 kişi Rum, 30.260 kişi Ermeni ve 1.588 kişi Katolik olmak üzere, 840.596 kişiden oluştuğu söylenebilir.

Canik sancağı 862 köyden ve 37.301 haneden oluşuyordu; 29.167 hanesi Müslüman, 8.134 hanesi Hristiyan idi. 1869 tarihli salnameye göre sancakta, 99.545 kişi Müslüman, 25.119 kişi Rum ve 7.391 kişi Ermeni olmak üzere, 132.055 erkek yaşıyordu. Bu yetişkin erkek nüfusun dört katı alındığında, 98.180 kişi Müslüman, 100.476 kişi Rum ve 29.564 kişi Ermeni olmak üzere, sancağın yaklaşık toplam nüfusunun 528.222 kişiden oluştuğu ortaya çıkar.

Lazistan sancağı 330 köyden ve 21.926 haneden oluşuyordu; 21.474 hanesi Müslüman, 452 hanesi Hristiyan idi. 1869 tarihli salnameye göre, sancakta 66.232 erkek yaşıyordu. Bu erkek nüfusu içinde 64.534 kişi Müslüman, 41 kişi Rum, 396 kişi Ermeni ve 1.261 kişi Katolik idi. Söz konusu yetişkin erkek nüfusunun dört katı alındığında, 258.136 kişi Müslüman, 88 kişi Rum, 1.584 kişi Ermeni ve 5.044 kişi Katolik olmak üzere, sancağın yaklaşık toplam nüfusunun 264.928 kişiden oluştuğu sonucuna varılabilir.

En az nüfusun yaşadığı Gümüşhane sancağı 366 köyden ve 16.378 haneden oluşuyordu. Bunun 10.307 hanesi Müslüman, 6.071 hanesi Hristiyan idi. Gümüşhane sancağında, 25.517 kişi Müslüman, 11.755 kişi Rum ve 1.047 kişi Ermeni olmak üzere, 38.319 erkek kaydedilmiştir. Benzer biçimde söz konusu erkek nüfusunun dört katı alındığında, 102.068 kişi Müslüman, 47.020 kişi Rum ve 4.188 kişi Ermeni olmak üzere, sancağın toplam nüfusunun 153.276 kişiden oluştuğu ortaya çıkar.[4]

Sancakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı alfabesiyle yazılmış Trabzon Vilayetin 1907 haritası

1909 yılında Trabzonun sancakları, kazaları ve nahiyeleri:

TRABZON VİLAYETİ
Trabzon Sancağı
Kaza Nahiye
Trabzon
Akçaabat
Giresun
Görele
Of
Ordu
Sürmene
Tirebolu
Vakfıkebir
Canik Sancağı
Kaza Nahiye
Samsun (Merkez)
Bafra
Çarşamba
Fatsa
Terme
Ünye
Gümüşhane Sancağı
Kaza Nahiye
Gümüşhane
Kelkit
Şiran (Karaca)
Torul
Lazistan Sancağı
Kaza Nahiye
Rize (Merkez)
Atina
Hopa

1920'de Trabzon sancağına bağlı kaza olan Giresun, Ordu, Tirebolu ve Görele kazalarıyla birleştirilip Giresun sancağına dönüşmüş, 1921'de Giresun sancağına bağlı Ordu kazası Trabzon Vilayeti'nin Canik Sancağı'na bağlı Fatsa ve Ünye kazalarıyla birleşip Ordu Sancağı'nı oluşturmuştur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus
Trabzon
Yıl Nüfus
1864 938.100
1884 1.003.300
1890 1.047.700
1891 1.051.800
1900 948.500
1910 1.444.100
1920 1.073.900
Y & G
1914 nüfusu.
Trabzon Vilayeti 1914 Nüfusu [5]
Sancak/Kaza Müslüman Rum Ermeni Yahudi Diğer Toplam
Trabzon 64.726 23.806 14.846 8 127 104.858
Ordu 111.421 18.505 12.349 - 1.211 143.491
Of 75.050 1.819 - - - 76 869
Akçaabat 56.401 6.561 3.517 - - 66.479
Tirebolu 48.999 10.530 868 - - 60.397
Sürmene 57.698 9.762 323 - - 67.783
Giresun 92.301 24.138 2.275 - - 118.714
Görele 42.823 1.648 312 - - 44.783
Vakfıkebir 28.484 13 51 - - 28.548
Maçka 17.950 19.575 258 - - 37.783
Trabzon sancağı 595.853 116.357 36.149 8 1.338 749.705
Lazistan (Rize) 122.055 1.507 5 - - 123.567
Atina 50.297 171 28 - - 50.496
Hopa 38.156 44 2 - - 38.202
Lazistan sancağı 210.508 1.722 35 - - 212.265
Gümüşhane 29.639 9.179 1.817 - - 40.635
Şiran 22.312 3.155 392 - - 25.859
Torul 29.686 30.547 24 - - 60.257
Kelkit 33.130 614 482 - - 34.226
Gümüşhane sancağı 114.767 16.495 2.715 - - 160.977
Canik (Samsun) 44.992 54.709 4.791 18 533 105.044
Ünye 58.351 5.251 5.861 9 - 69.472
Bafra 44.944 23.838 1.735 - 81.517
Fatsa 35.678 3.026 1.250 - 385 40.339
Çarşamba 54.353 3.948 10.820 - 609 69.730
Terme 23.632 967 2.601 - - 27.200
Canik sancağı 265.950 91.739 27.319 27 1.267 393.302
Toplam 1.187.078 253.313 66.218 35 2.605 1.516.249
Not: Ermenilerden 64.607 Gregoryen, 1.611 Katolik Ermeni.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Google Kitaplar'da Geographical Dictionary of the World, s. 1854,
  2. ^ a b c "1914 Census Statistics" (PDF). Turkish General Staff. ss. 605-606. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2011. 
  3. ^ Trabzon Vilayeti Salnamesi − 1869-1904, (Hazırlayan) Kudret Emiroğlu, Ankara, 1993-2009, 22 cilt; 1. cilt, s. 73-127. ISBN 9789157871117.
  4. ^ Trabzon Vilayeti Salnamesi − 1869-1904, (Hazırlayan) Kudret Emiroğlu, Ankara, 1993-2009, 22 cilt; 1. cilt, s. 147. ISBN 9789157871117.
  5. ^ Karpat, Kemal (1985). Ottoman Population, 1830-1914: Demographic and Social Characteristics. University of Wisconsin Press. ss. 180-184. ISBN 9780299091606. 14 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2013. 

Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Nedir? :Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? ile ilgili Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Ne Demektir? Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Açıklaması Nedir? Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Cevabı Nedir? Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Açıklaması? :Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Gerçek mi? :Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? ile ilgili Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Hakkında? :Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? ile ilgili Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? burada bulabilirsiniz. Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Trabzon Vilayeti nedir?, Trabzon Vilayeti anlamı nedir?, Trabzon Vilayeti ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Uluslararası Ticaret Merkezi, Sony Pictures Animation, Kuzey Makedonya, Naoki Ishikawa, Guillaume Canet, Ara Beni, Beth Broderick, Alman İdeolojisi, Minyan, 1969 Alaşehir depremi, Sahilde, Osmanlı padişahlarının defnedildiği yerler listesi, Protestanlık, Amstel Gold Race, Tuzyaka, Kulu, Akın Koçovalı, Yaraşlı, Kulu, Kavaklıdere, Yaşam Ansiklopedisi, Layton Williams, Farmakolojik, Hakan Tütüncü, Tiyatro Tempo, II. Béla, Göygöl, Giovanni Sio, Bisiklet turu, Cauchy integral formülü, Hereford, İsferlik, Tıp doktoru, Cola, Sefer Aycan, Levent Yükselin 2. CDsi, Tamer Dağlı, Kimlik Hırsızı, Prefektörlük, Pakistan, Ulsan Hyundai FC, Jarvis Cocker, Großbeeren Muharebesi, Batbayan, Crystal Gayle, Çamaşır deterjanı, Casa Blanca, Ordino, Pseudocode, Tur operatörü, Necdet Ünüvar, SC Rheindorf Altach, Yeton Neziray, Olimpiyat stadyumu, 2030 Kış Olimpiyatları, 3. Ana Jet Üs Komutanlığı, 2024 Yaz Olimpiyatları, 2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları, cachoeiro de itapemirim, Ağır Romantik, Cachoeiro de Itapemirim, Olimpiyat sembolleri, Neslihan Acar, NGC 6490, Carolyn Jones, Aydın Güleş, Özlem...Düne, Bugüne, Yarına, NGC 4446, Thandiwe Newton, Herbolzheim, Levent İnanır, Arsinoe, Anastasia Lapsui, Luke Harper and Erick Rowan, Ahmet Cevdet Ertuğrul, Screen Actors Guild Award, 1976 Yaz Olimpiyatları, Acara bayrağı, Fanatik (Türk gazetesi), Quay (film), Tilki ve Avcı Köpeği, Bogdantsi, Sarmal gökada, Savcı Tansel, Elektromanyetik, Sukiyaki, Uykusuz (film, 2002), Pontevedra, Kardash, Küçük Kadınlar (film, 2019), Taranis, Amedeo Avogadro, Dragon Çayı, Dyego Sousa, Avusturyalı, Górnik Zabrze, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs, Tadahiro Akiba, Bad World Tour, 16 mm film, Yuma, Karahan Çantay, Nokia 7510 Supernova,
Yüksüz İsminin Anlamı Nedir?, Şivesiz İsminin Anlamı Nedir?, Fanfan Nedir?, Gökhan Kargı Kimdir?, Teleütçe Nedir?, Nadi Sarı Kimdir?, Yüksekçe İsminin Anlamı Nedir?, Şiveli İsminin Anlamı Nedir?, Jolly Roger Anlamı Nedir, Jolly Roger Nasıl Oluştu, Jolly Roger Tarihi, Jolly Roger Renkleri, Jolly Roger Tasarımı, Teleüt Türkçesi Nedir?, Yüksek İsminin Anlamı Nedir?, Şivekâr İsminin Anlamı Nedir?, Haydar Altıntaş Kimdir?, Yrd Doç Dr Ayşe Demir Kimdir? Yrd Doç Dr Ayşe Demir Nereli Yrd Doç Dr Ayşe Demir Kaç Yaşında?, Teleskobik Nedir?, Güner Basut Kimdir?, Yüklü İsminin Anlamı Nedir?, Şişmanca İsminin Anlamı Nedir?, Hüseyin Şahin Erturun Kimdir?, Telepatik Nedir?, Falanıncı Nedir?, Yüklemcil İsminin Anlamı Nedir?, Şişman İsminin Anlamı Nedir?, Bilal Uzun Kimdir?, Teleolojik Nedir?, İngriya bayrağı Anlamı Nedir, İngriya bayrağı Nasıl Oluştu, İngriya bayrağı Tarihi, İngriya bayrağı Renkleri, İngriya bayrağı Tasarımı, Yüğrük İsminin Anlamı Nedir?, Şişlik İsminin Anlamı Nedir?, Seda Kâya Ösen Kimdir?, Seval Başkesen Kimdir?, Yüceltici İsminin Anlamı Nedir?, Şişko İsminin Anlamı Nedir?, Falakasız Nedir?, Abdurrahman Öztürk Kimdir?, Falakalı Nedir?, Yüce Gönüllü İsminin Anlamı Nedir?, Şişkince İsminin Anlamı Nedir?, Erhan Özkan Kimdir?, Tektürel Nedir?, Falafelsiz Nedir?, Güngör Dincer Kimdir?, Yüce İsminin Anlamı Nedir?, Şişkin İsminin Anlamı Nedir?, Hristiyan bayrağı Anlamı Nedir, Hristiyan bayrağı Nasıl Oluştu, Hristiyan bayrağı Tarihi, Hristiyan bayrağı Renkleri, Hristiyan bayrağı Tasarımı, Falafelli Nedir?, Yuvarlak İsminin Anlamı Nedir?, Şişirmece İsminin Anlamı Nedir?, Tekten Nedir?, Nuray Onuk Kimdir?, Yuvarlacık İsminin Anlamı Nedir?, Şişirme İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Ünveren Kimdir?, Tekstilci Nedir?, Fakirce Nedir?, Yuvalı İsminin Anlamı Nedir?, Şişe İsminin Anlamı Nedir?, Barbaros Hayrettin Mahiroğulları Kimdir?, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Anlamı Nedir, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Nasıl Oluştu, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Tarihi, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Renkleri, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Tasarımı, Yuvaksı İsminin Anlamı Nedir?, Şiş İsminin Anlamı Nedir?, Şehnaz Güvendik Arık Kimdir?, Yusyuvarlak İsminin Anlamı Nedir?, Şistli İsminin Anlamı Nedir?, Mehmet Timurtaş Kimdir?, Yusyumru İsminin Anlamı Nedir?, Şirret İsminin Anlamı Nedir?, Müştehi İsminin Anlamı Nedir?, Failimuhtar Nedir?, Ali Uçak Kimdir?, Eriş Cesur Kimdir?, Yurtsuz İsminin Anlamı Nedir?, Şirin İsminin Anlamı Nedir?, Müştak İsminin Anlamı Nedir?, Failimeçhul Nedir?, Yurtsever İsminin Anlamı Nedir?, Şireli İsminin Anlamı Nedir?, Müşrik İsminin Anlamı Nedir?, Tekli Nedir?, Yurtsal İsminin Anlamı Nedir?, Şipşirin İsminin Anlamı Nedir?, Müşkülpesent İsminin Anlamı Nedir?, Şadi Özdemir Kimdir?, Yurt İçi İsminin Anlamı Nedir?, Müşkülâtlı İsminin Anlamı Nedir?, Ali Akgün Kimdir?, Tekidi Nedir?, Yurt Dışı İsminin Anlamı Nedir?, Şinas İsminin Anlamı Nedir?, Müşkül İsminin Anlamı Nedir?, Endülüs bayrağı Anlamı Nedir, Endülüs bayrağı Nasıl Oluştu, Endülüs bayrağı Tarihi, Endülüs bayrağı Renkleri, Endülüs bayrağı Tasarımı, Uğur Sevim Kimdir?, Tekgövde Nedir?, Yüksel Taşkın Kimdir?, Yundusuz İsminin Anlamı Nedir?, Şimşekli İsminin Anlamı Nedir?, Müşfik İsminin Anlamı Nedir?, Tekerli Nedir?, Yunanca İsminin Anlamı Nedir?, Şimdiki İsminin Anlamı Nedir?, Müşevvik İsminin Anlamı Nedir?,