Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir?

Timsah Nedir?

Timsah Nedir?, Timsah Nerededir?, Timsah Hakkında Bilgi?, Timsah Analizi? Timsah ilgili Timsah ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Timsah ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Timsah Ne Anlama Gelir Timsah Anlamı Timsah Nedir Timsah Ne Anlam Taşır Timsah Neye İşarettir Timsah Tabiri Timsah Yorumu 

Timsah Kelimesi

Lütfen Timsah Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Timsah İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Timsah Kelimesinin Anlamı? Timsah Ne Demek? ,Timsah Ne Demektir? Timsah Ne Demektir? Timsah Analizi? , Timsah Anlamı Nedir?,Timsah Ne Demektir? , Timsah Açıklaması Nedir? ,Timsah Cevabı Nedir?,Timsah Kelimesinin Anlamı?,Timsah Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Timsah Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Timsah Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Timsah Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Timsah Kelimesinin Anlamı Nedir? Timsah Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Timsah Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Timsah Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Timsah - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Timsah

Timsah Nedir? Timsah Ne demek? , Timsah Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Timsah Kelimesinin Anlamı? Timsah Ne Demek? Timsah Ne Demektir? ,Timsah Analizi? Timsah Anlamı Nedir? Timsah Ne Demektir?, Timsah Açıklaması Nedir? , Timsah Cevabı Nedir? , Timsah Kelimesinin Anlamı?


Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir?

Timsahlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Timsah sayfasından yönlendirildi)
Timsahlar
Yaşadığı dönem aralığı: 84-0 myö
Santoniyen-Günümüz[1][2] 
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
lem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Reptilia
Takım: Crocodilia
Owen, 1842[3]
Alt gruplar
Dünya üzerindeki timsah türlerinin dağılımı.

Timsahlar (LatinceCrocodilia), sıcak bölgelerde bataklıklar ve su kenarlarında yaşayan vücudu kemiksi pullarla örtülü sürüngenleri içeren bir grup.[2] Bu takımın familyaları Alligatoridae (Aligatorgiller), Crocodylidae (Timsahgiller) ve Gavialidae'dir (Gavyaller).

Kuşların yaşayan en yakın akrabalarıdır. Kuşlar ve timsahlar, Archosauria grubunun yaşayan son üyeleridir. Crocodilia takımı, 220 milyon yıl önce Trias Döneminde ortaya çıkmış olan ve Mezozoik dönemde çok çeşitli şekillere ayrılan Crurotarsi grubunun üyelerindendir.

Köken bilimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Timsah sözcüğü köken olarak Arapça bir sözcüktür. Peçenekler, Kumanlar, Kıpçaklar, Basmıllar, Oğuzlar, Karluklar, Türgeşler, Hazarlar, Göktürkler, Uygurlar, Tuna Bulgarları, Kimekler timsaha alavan demişlerdir. Kâşgarlı Mahmud tarafından Bağdat'ta 1072 - 1074 yılları arasında yazılan Türkçe - Arapça sözlük olan Divânu Lügati't-Türk'te timsahın Türkçe karşılığı alavan olarak geçer.

Fizyoloji ve biyoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Timsah, sıcak bölgelerdeki akarsularda yaşayan, Timsahgiller takımından iri yapılı, kalın ve kabuksu derili sürüngen türlerinin genel adıdır. Uzaktan bakıldığında kertenkeleye benzerler. Vücutlarının üzeri, sert kemiksi plakalarla örtülüdür. Ön ayaklarında beşer, arka ayaklarında dörder parmak bulunur. Parmak araları tamamen veya kısmen perdelidir. Uzun, yandan basık kuyrukları suda kürek vazifesi görür. Güçlü dişlerle bezenmiş, çok kuvvetli çeneleri vardır. Yalnız üst çene açılır. Etli dil, alt damağa yapışıktır. Gözleri, burunları ve kulakları başlarının üst kısmında bulunur. Suda yüzerken rahatça etraflarını görür, işitir ve solunum yaparlar. Karada vücutlarını zor taşımalarına rağmen, suda çok iyi yüzerler. Gündüzleri dinlenir, çoğunlukla gece avlanırlar. Gözbebekleri dikey olduğundan gece de iyi görürler. Timsahlar renk körüdür ve dillerini dışarı çıkaramazlar.

Avlanma ve beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Balık, kuş ve suya gelen memelilerle beslenirler. İnsanlara da saldıranları vardır. Timsahlar avına saldırmadan önce yaklaşık 2 metrelik bir alana girmesini beklerler. Avı saldırabileceği kadar yakına gelen timsah, yaklaşık 12 m/s bir hız ile avını yakalar. Bu hıza; vücutlarının yapısı, arka bacakları ve de en önemlisi kaslı kuyrukları sayesinde ulaşırlar. Avlarını güçlü çeneleri arasına sıkıştırıp suya çekerek boğarlar. Kendilerinden büyük olan avlarını 200 kg bir kuvvet uygulayabildikleri ve avını ağzı ile kavrayıp kendi etrafında birkaç kez dönerek gerçekleştirdikleri ölüm dönüşü adı verilen yöntemle daha küçük parçalara ayırırlar. Çeneleri sağa sola hareket etmediği için besinleri çiğneyemeden büyük parçalar hâlinde yutarlar. Sindirim için çakıl ve taş da yutarlar. Sonra dişlerinin arasındaki artıkları dışarı çıkarırlar. Dişlerinin arasında sıkışan atıkları atamadıklarında ağızlarını açık tutarlar. Bu sayede bazı kuş türleri ağza konar ve atıkları yer ve buna Protokooperasyon denir. Taze etin sindirimi zor olduğu için bazı türler avlarını gömerek çürümelerini bekler.

Gözleri üç perdelidir. Suya daldıkları zaman burun ve kulak delikleri birer kapakla örtülür. Ağız gerisinde bulunan bir kıvrımı damaklarına yapıştırarak soluk ve yemek borularını birbirinden ayırabildiklerinden su altında bile ısırıp yiyebilirler. Konik yapılı dişler aşındıkça yenileri sürer. Derilerinden bavul, ayakkabı, çanta iskarpin yapılır. Bu bakımdan bol miktarda avlanılırlar.

Yukarıdan aşağıya: Amerika aligatoru (Alligator mississippiensis), Nil timsahı (Crocodylus niloticus) ve Hint gavyali (Gavialis gangeticus).

Yürekleri dört gözlüdür. Aort kökleri Panizza kanalı vasıtasıyla birleştiklerinden vücutlarında kirli kan dolaşır. Diğer sürüngenler gibi soğukkanlı hayvanlardır. Vücut ısıları çevre ısısına göre değişir.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm timsahlar yavrularının cinsiyetini yuvanın sıcaklığına göre belirler.

Yumurtayla çoğalırlar. Çiftleşmeden sonra dişi, kıyıdaki bir kumlukta açtığı çukur içine kaz yumurtası iriliğinde 50 kadar yumurta yumurtlar. Yumurtaların üzerini kumla örterek yakınlarında nöbet bekler. Bazen bu süre üç ayı bulur. Dişi bu sürede hiçbir şey yemediğinden kilo kaybeder. Zaman zaman erkek de dişinin yakınına gelir. Ama dişisini beslemeyi akıl edemez. Yavrular, yumurta kabuğunu kırmaya hazır olunca 20 metre kadar uzaklıktan duyulan sesler çıkararak annelerini yardıma çağırırlar. Dişi, kumları açarak yumurtalardan yavruların çıkmasına yardım eder. İnce derili yavrular büyük bir titizlikle tek tek annenin ağzında su kıyısına taşınır. Bakıma muhtaç yavrular altı ile sekiz haftalık bir süre içinde anne ve baba tarafından dış tehlikelerden büyük bir dikkatle korunur. Yırtıcı kuşlar ve vahşi memeliler timsah yavrularına düşkündür.

Yavrular kendilerine bakacak duruma gelince anne ve babalarından uzaklaşarak kendilerine av sahaları ararlar. Büyük timsahlardan uzak olmak zorundadırlar. Hatta bazen sonraki karşılaşmalarda anne ve babalar yavrularını tanıyamamakta, onlara av gözüyle bakmaktadır. Yavrular, balık yumurtaları, salyangoz ve su böcekleriyle beslenirler.

Coğrafi dağılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Timsahlara çoğunlukla Amerika, Afrika, Madagaskar, Güney ve Doğu Asya ile Orta Avustralya'da rastlanmaktadır. Tuzlu sularda yaşayanları da vardır. Nil timsahının anayurdu Nil Nehri olduğundan bu adla anılır. Eski Mısırlılar bunlardan korkar ve mukaddes sayarlardı. Bugün Nil kıyılarında bu timsahlar kalmamıştır. Madagaskar'da mevcuttur. Uzunluğu 7 metreye ulaşabilir. Bu timsahlar 1500 kg'a kadar ulaşabilirler. Bunların eskiden yaşamış onlarından bir tanesinin fosilinin boyu 15 metre civarında tahminen de 4000 kg kadardı.

Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Timsahlar insanlara da saldırabilir. Amerikan timsahının (Crocodylus acutus) boyu 50 cm - 3,8 m arasında değişir. 4 metre olanları da bulunmuştur. Ağırlık olarak da 2000 kg'a kadar ulaşabilirler. Denizde de yaşayabilir ve insan için tehlikelidir. Hindistan ve Sri Lanka'da yaygın olan Hint timsahı tatlı suda yaşar. Uzunluğu 5 metre kadar olabilir. Çoğunlukla balıkla beslenir. İnsana nadir saldırır. ABD'nin güneydoğusundaki bataklık, göl ve ırmaklarda yaşayan Amerika aligatorunun (Alligator misisipiensis) derileri ayakkabı ve valiz yapımında değerli sayılır. En çok Florida bataklıklarında yaşar. Üreme dönemlerinde avlanmaları yasaklanmıştır. Boyları 3-4 metreye ulaşabilir. Timsahlar yok edilmediği takdirde uzun süre yaşayabilmektedir. Hayvanat bahçelerinde 80 yaşını aşanlar vardır. Bazı kuşlar timsahların açık ağızlarının arasına çekinmeden girerek artık etleri ve damağa yapışmış sülükleri yerler. Timsahlarla bu kuşlar arasında âdeta ortak bir yaşam göze çarpar. Tehlike anında timsahları çığlıklarıyla uyarırlar.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Order Crocodilia: The Crocodillians of the World - Untamed Science". untamedscience.com. 15 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2021. 
  2. ^ a b "Crocodylia". paleobiodb.org. 7 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2021. 
  3. ^ "Crocodilia". ITIS. 
Wikimedia Commons'ta Timsahlar ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies'te Timsahlar ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Nedir? :Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? ile ilgili Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Ne Demektir? Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Açıklaması Nedir? Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Cevabı Nedir? Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Açıklaması? :Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Gerçek mi? :Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? ile ilgili Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Hakkında? :Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? ile ilgili Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? burada bulabilirsiniz. Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Timsah nedir?, Timsah anlamı nedir?, Timsah ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Seyyal Taner diskografisi, Kara Karayev (futbolcu), Gateshead International Stadium, Eşref Bilgiç, ABD Eğitim Bakanlığı, Yunan sineması, Muzaffer Arıcı, Türkistan Milli Devleti, Switch (DJ), Dichobunidae, Ewald Dytko, Tıbbi kirlenme olaylarının listesi, Aziz Mahmud Hüdayi Camii, Obezite oranına göre ülkelerin listesi, Kelt Uyanışı, Kutchicetus, Çeruskerler, Hear In The Now Frontier, İrnek, Capital Radio Türkiye, Fiorello H. La Guardia, Giza, Bayer 04 Leverkusen, Belbarak, Hacıbektaş, Macarlar (film), Cüce tavşangiller, Topal İzzet Mehmed Paşa, Amapá, Ahmed Amiş Efendi, Goriot Baba, Çalış, Görele, Black Cat (manga), Al Nassr FC, Csepel adası, Microsoft işletim sistemleri listesi, Tekirdağ Limanı, İzzettin Çalışlar, Hababam Sınıfı Üç Buçuk, Leroy Fer, Çağlar Çuhadaroğlu, Take Me to Your Heaven, Fare keseli sıçanıgiller, Tony Hateley, Pyotr Deynekin, Güvenlik ve İstihbarat Bölümü, Ankara Anadolu Lisesi, Daisuke Oku, Dyan Cannon, A Pocket Full of Rye, Amasyada 1973 Türkiye yerel seçimleri, Millî Cephe Partisi, Uluslararası Arama Kodları listesi, Homofon, ABD 1976 yılı 1 numara şarkıları, Göçmen, José Luis Rodríguez Zapatero, Oktay Kuday, Rope (film), Romatizmal ateş, Bahreyn Silahlı Kuvvetleri, Devlet üniversitesi, Corvus, Alejandro Giammattei, Makalu Dağı, Brabantse Pijl, Doğu Saraybosna Üniversitesi, Sürtünmeli ünsüz, NGC 475, 35 Aquarii, Slobodan Praljak, Barbaros Hayrettin Paşa, Çocuklar Duymasın bölümleri listesi, Henryk Szeryng, 1947 Vuelta a España, Scorp, Rustavi, Resmî dil, Talat Artemel, 2011 Libya bombardımanı, Melantias Muharebesi, Windows DVD Maker, Bojan Jorgačević, Hafifmeşreplik, Ramón Sánchez Pizjuán Stadyumu, Randy Barnes, Kukri, Ben Wheatley, Nilgün Özhan Kasapbaşoğlu, Barangay, İşlevsel sinir sistemi görüntüleme, Japonya başbakanları listesi, Fransız Polinezyası, Trigonometrik fonksiyonların integralleri, Fecr Suresi, Büyük Rus Bölgeleri, Nihat Ali Özcan, Dış Güneş Sistemi, Nobel Kimya Ödülü sahipleri listesi, İshak Alaton, Çeboksarı,
Ahmet Oral Kimdir?, Evren Şahin Kimdir?, Atilla Koç Kimdir?, Aleaddin Yakan Kimdir?, Boncuk Boncuk İsminin Anlamı Nedir?, Velveleci İsminin Anlamı Nedir?, Sıkı İsminin Anlamı Nedir?, Mevut İsminin Anlamı Nedir?, Herifceğiz İsminin Anlamı Nedir?, Dost Canlısı İsminin Anlamı Nedir?, Bomboz İsminin Anlamı Nedir?, Tuğberk Güzel Kimdir?, Yanıcı Nedir?, Soğukkan Nedir?, Aldy Bernard Kimdir?, Herhangi Bir İsminin Anlamı Nedir?, Dost İsminin Anlamı Nedir?, Serhat Çelik Kimdir?, Oğuzhan Ünal Kimdir?, Sıkça İsminin Anlamı Nedir?, Mevsuk İsminin Anlamı Nedir?, Bomboş İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Hun Kimdir?, Veysel Dönmez Kimdir?, Yangısız Nedir?, Bombol İsminin Anlamı Nedir?, Herhangi İsminin Anlamı Nedir?, Dosdoğru İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Güzel Kimdir?, Velut İsminin Anlamı Nedir?, Sık İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bombok İsminin Anlamı Nedir?, Yangılı Nedir?, Soğukbez Nedir?, Hercümerç İsminin Anlamı Nedir?, Dore İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Güner Kimdir?, Dore Nedir?, John Aldridge Kimdir?, Kırgızistan bayrağı Anlamı Nedir, Kırgızistan bayrağı Nasıl Oluştu, Kırgızistan bayrağı Tarihi, Kırgızistan bayrağı Renkleri, Kırgızistan bayrağı Tasarımı, Bombesiz İsminin Anlamı Nedir?, Vehimli İsminin Anlamı Nedir?, Sıhri İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimsel İsminin Anlamı Nedir?, Özgür Şimşek Kimdir?, Atilla Gülan Kimdir?, Emre Karabacak Kimdir?, Yangaz Nedir?, Ekrem Erdin Kimdir?, Hercaice İsminin Anlamı Nedir?, Dopdolu İsminin Anlamı Nedir?, Bombeli İsminin Anlamı Nedir?, Yeşim Karadağ Kimdir?, Atilla Girgin Kimdir?, Adrián Aldrete Kimdir?, Vefasız İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhi İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimli Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bolca İsminin Anlamı Nedir?, Soğdca Nedir?, Hercai İsminin Anlamı Nedir?, Donuk İsminin Anlamı Nedir?, Hikmetli Nedir?, Atilla Dorsay Kimdir?, Berkay Akkuş Kimdir?, Bol İsminin Anlamı Nedir?, Sophie Aldred Kimdir?, Vefalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatsiz İsminin Anlamı Nedir?, Mevrut İsminin Anlamı Nedir?, Soğansı Nedir?, Mökkem Nedir?, Herbivor İsminin Anlamı Nedir?, Donlu İsminin Anlamı Nedir?, Donlu Nedir?, Niler Albayrak Kimdir?, Boklu İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Enes Süzen Kimdir?, Atilla Ateş Kimdir?, Möblesiz Nedir?, Bok İsminin Anlamı Nedir?, Her Bir İsminin Anlamı Nedir?, Don Yağı İsminin Anlamı Nedir?, Vefakâr İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatli İsminin Anlamı Nedir?, Mevkut İsminin Anlamı Nedir?, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Boğunuk İsminin Anlamı Nedir?, Resül Kaplan Kimdir?, Soğanımsı Nedir?, Mozambikli Nedir?, Hepçil İsminin Anlamı Nedir?, Dominikli İsminin Anlamı Nedir?, Dominikli Nedir?, Aldo Polo Kimdir?, Atilla Atalay Kimdir?, Veciz İsminin Anlamı Nedir?, Sığ İsminin Anlamı Nedir?, Mevdu İsminin Anlamı Nedir?,