Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir?

Thomas Hobbes Nedir?

Thomas Hobbes Nedir?, Thomas Hobbes Nerededir?, Thomas Hobbes Hakkında Bilgi?, Thomas Hobbes Analizi? Thomas Hobbes ilgili Thomas Hobbes ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Thomas Hobbes ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Thomas Hobbes Ne Anlama Gelir Thomas Hobbes Anlamı Thomas Hobbes Nedir Thomas Hobbes Ne Anlam Taşır Thomas Hobbes Neye İşarettir Thomas Hobbes Tabiri Thomas Hobbes Yorumu 

Thomas Hobbes Kelimesi

Lütfen Thomas Hobbes Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Thomas Hobbes İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Thomas Hobbes Kelimesinin Anlamı? Thomas Hobbes Ne Demek? ,Thomas Hobbes Ne Demektir? Thomas Hobbes Ne Demektir? Thomas Hobbes Analizi? , Thomas Hobbes Anlamı Nedir?,Thomas Hobbes Ne Demektir? , Thomas Hobbes Açıklaması Nedir? ,Thomas Hobbes Cevabı Nedir?,Thomas Hobbes Kelimesinin Anlamı?,Thomas Hobbes Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Thomas Hobbes Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Thomas Hobbes Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Thomas Hobbes Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Thomas Hobbes Kelimesinin Anlamı Nedir? Thomas Hobbes Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Thomas Hobbes Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Thomas Hobbes Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Thomas Hobbes - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Thomas Hobbes

Thomas Hobbes Nedir? Thomas Hobbes Ne demek? , Thomas Hobbes Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Thomas Hobbes Kelimesinin Anlamı? Thomas Hobbes Ne Demek? Thomas Hobbes Ne Demektir? ,Thomas Hobbes Analizi? Thomas Hobbes Anlamı Nedir? Thomas Hobbes Ne Demektir?, Thomas Hobbes Açıklaması Nedir? , Thomas Hobbes Cevabı Nedir? , Thomas Hobbes Kelimesinin Anlamı?


Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir?

Thomas Hobbes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Thomas Hobbes
Doğumu5 Nisan 1588(1588-04-05)
Malmesbury, Wiltshire, İngiltere
Ölümü4 Aralık 1679 (91 yaşında)
Derbyshire, İngiltere
Çağı17. yüzyıl felsefesi
(modern felsefe)
BölgesiBatı felsefesi
Okulu
İlgi alanlarıSiyaset felsefesi, tarih, etik, geometri
Önemli fikirleriToplum sözleşmesi, doğa durumu
Etkiledikleri

Thomas Hobbes, (5 Nisan 1588 - 4 Aralık 1679) felsefede materyalizmi, etikte haz ahlakını, siyasette monarşiyi benimseyen bir İngiliz filozoftur. En tanınmış eseri olan 1651 tarihli Leviathan, Batı siyaset felsefesinin izleyeceği yolu çizmiş ve baş ucu eseri olmuştur. Leviathan, Tevrat'ta geçen bir canavarın adıdır ve Hobbes'ta her şeye egemen olan devletin simgesidir. Bir siyaset felsefecisi olarak tanınsa da, tarih, geometri, etik ve genel felsefe gibi pek çok alanla ilgilenmiştir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hobbes'un en ünlü eseri olan Leviathan'ın kapağı

Hobbes, 15 yaşındayken Oxford’a gitmiş ve orada skolastik mantık ve Aristoteles felsefesi öğrenmiştir. 22 yaşındayken Lord Hardwick’in eğiticisi olmuş ve 1610 yılında onunla büyük bir gezi yapmıştır. Çok etkilendiği Galilei ve Kepler üzerinde çalışmaya başlaması da bu tarihlere rastlamaktadır.

İtalya’da, Galilei’yi ziyaret etmiş, sonra İngiltere’ye dönmüştür. Uzun parlamento 1640'ta toplandığı ve Laud’la Strafford Londra Kulesi’ne hapsedildiğinde Hobbes dehşete kapılıp Fransa’ya kaçmış ve 11 yıl boyunca dönmemiştir. Bir süre için (1646-1648) Hobbes, geleceğin II. Charles'ına matematik öğretmiştir. Bununla birlikte Leviathan'ı yayımlanınca (1651), kitabın etkisi ani ve büyük olmuştur.

II. Charles'ın 1660'ta tahta geçerek monarşiyi yeniden kurması Hobbes'a bir kez daha öne çıkma olanağı sağlamıştır. Piskoposlar ve adalet bakanı saraya alınmasına tepki gösterdilerse de, Hobbes'un kıvrak zekâsından ve nüktelerinden hoşlanan kral ona yılda 100 sterlin maaş bağlamış ve portresini saraydaki galeriye astırmıştır. Avam Kamarası'nın 1666'da dine saygısızlığa ve ateizme karşı hazırladığı yasa tasarısı ise Hobbes'u güç duruma düşürmüştür. Yasa tasarısının gönderildiği komiteye Leviathan'ı da incelemeye alma talimatının verilmesi üzerine 80'ine yaklaşan Hobbes tehlikeli gördüğü yazılarını yakmıştır. Leviathan adlı yapıtın rasyonalist ve seküler ruhu mültecilerin çoğunun canını sıkmış ve hem Anglikanları hem de Fransız Katoliklerini sinirlendirmiştir. Bu yüzden başka tercihi olmayan Hobbes gizlice Londra’ya kaçmış ve korunma için İngiliz Hükümetine başvurmuştur. Orada Cromwell’e boyun eğmiş ve her türlü siyasal çalışmadan kaçınmıştır.

Boş zamanlarını doldurmak için, 84 yaşında, Latince ve nazım olarak kendi yaşam öyküsünü kaleme almıştır. 87 yaşında, Homeros çevrisini yayımlamıştır.

Ahmet Cevizci'ye göre Hobbes, "yaşadığı süre içinde, biri entelektüel, diğeri siyasi olan iki devrime tanıklık etmiştir. Bu devrimlerden siyasî olanı, yani mutlak monarşinin parlamenter demokrasinin temsili kurumlarıyla sınırlanması söz konusu olduğunda, Hobbes tam bir karşı devrimcidir. Entelektüel devrim, yani Ortaçağın tanrı merkezli ve Aristotelesçi dünya görüşünün bırakılarak, yeni doğa bilimleriyle, mekanik açıklamanın ve deneysel yöntemin benimsenmesi söz konusu olduğunda, o tam bir devrimcidir."[3]

Düşünceleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Thomas Hobbes, var olan her şeyin fiziksel madde olduğunu ve her şeyin maddenin hareketiyle açıklanabileceğini öne sürmüştür. Belli bir sınıfa alınması güç bir filozof olan Thomas Hobbes, Locke, Berkeley ve Hume gibi bir empiriktir ancak onların aksine matematiksel yöntemin hayranıdır. Yalnız matematikte değil, onun uygulamalarıyla da ilgilenmiştir. Genelde Bacon’dan çok, Galilei’den esinlenmiştir.

Francis Bacon'ın ampirizminden etkilenen Hobbes'a göre dünya mekanik hareket yasaları tarafından yönetilen cisimlerin bütünüdür. İnsan ve hayvan bu bütünün bir parçasıdır. Onların fiziksel ve ruhsal yaşamları da tümüyle mekanik hareket yasalarına bağlıdır. Bu bakımdan tanrı, melek, ruh diye bir şey yoktur. Bunlar imgelemin ürünüdür.

Hobbes'a göre evrende töz (cevher) olarak yalnızca "madde" vardır. Felsefenin konusunu bu madde ve maddenin biçim almış bir durumu olan cisimler oluşturur. Cisimler de ancak gözlem ve deney yoluyla incelenir. Maddenin dışında kalan Tanrı, melek, cin, şeytan, ruh gibi şeyler ise ilahiyata ait inanç konularıdır.

Hobbes'a göre devletin asıl amacı bireysel güvenliktir.[4] Erkin, toplum sözleşmesi ile tek bir elde toplanmasını amaçlar. Çatışma ortamının, doğal olarak kazanılmış haklardan feragat ederek daha büyük bir erke devri ile sonlanabileceğini savunur.[4] Böylece herkesin temel hakkının korunacağı görüşündedir. Hobbes'un görüşüne göre devletin ortaya çıkmasını sağlayan sözleşme ile insanlar, tüm tehlikelere karşı can ve mal güvenliklerini sağlama almış olurlar. Hobbes'a göre sözleşme ile yaratılan yapay güç yani Leviathan, onları koruyup temsil edecektir. Leviathan, sözleşmeden almış olduğu yetkiyle güç kullanma tekeline sahip durumdadır. Mutlak, sürekli ve bölünemez niteliktedir. Bu durum modern devletin, ulus devlet olgusunun kuramsal dayanak noktasını oluşturmaktadır.[4] Hobbes, düzen olmadığı sürece kimsenin kendini güvende hissedemeyeceğini söyler. Hobbes'un sözleşme teorisi insanları otoriter bir devlete götürmüştür.[4]

Hobbes’un ‘insan insanın kurdudur(homo homini lupus) ve ‘herkesin herkesle savaşı’ (bellum omnium contra omnes) sözlerinden toplum sözleşmesi öncesi doğa durumunda kargaşa ve kaosun hakim olduğu anlaşılır. Leviathan adlı eserinde insanların güven içinde yaşamalarını ve her eylemlerinin sonucunun ortak yarara yönelik olmasını sağlamak amacıyla hakların bir kişiye ya da kurula devredilmesi gerektiğini ve bu kurulun da devredilen hakları gözetmesi, haksızlıklara karşı cezalandırıcı görevi olmasını öngörmüştür. İnsanlar haklarını ve özgürlüklerini Leviathan isimli bir Ejderhaya başka bir deyişle Ölümsüz Tanrı’ya devrederler. Bunun karşılığı olarak ise Leviathan’dan düzen ve güvenlik beklerler.[5]

Hobbes da Niccolò Machiavelli gibi kiliseyi devlete bağımlı kılar. Hobbes'un amacı, aynı Jean Bodin'inki gibi barış ve birliğin korunmasıdır. Fakat bu amaca, Bodin hoşgörüyle ulaşmayı amaçlarken Machiavelli ve Hobbes toplumu güderek ve zor kullanarak ulaşmayı amaçlar. Üç düşünürün de benimseyip savunduğu yönetim biçimi mutlak egemenliktir. Üçü de görüşlerinde objektif ve tarihsel bir yöntem kullanmıştır.

Bu dünyada en büyük mutluluk, diğer bütün şartların eşit olması koşuluyla, karamsarların mutluluğudur. Hobbes kendi durumunu tarif etmekten keyif almaktadır. Bu durumdaki insanlar, ölümden korktukları ve güvenlik istedikleri için bir hükümdara mutlak iktidar vermeye razı olurlar. Belki de kendi tarzı ile Hobbes, bu kadar bencil ve mekanik olduğu için insan doğasını eleştirmekteydi. Leviathan adlı eserinin bir bölümünde şöyle yazmıştır:

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Orozco-Echeverri, Sergio H. (2012). "On the Origin of Hobbes's Conception of Language: The Literary Culture of English Renaissance Humanism". Revista de Estudios Sociales. 44: 102-112. 
  2. ^ a b "Thomas Hobbes". Thomas Hobbes (Stanford Encyclopedia of Philosophy). Metaphysics Research Lab, Stanford University. 2021. 
  3. ^ Ahmet Cevizci, Paradigma Felsefe Sözlüğü
  4. ^ a b c d "Thomas Hobbes – Toplum Sözleşmesi". 12 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ Hobbes, Thomas (2015). Leviathan. YKY Yayınları. 

Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Nedir? :Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? ile ilgili Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Ne Demektir? Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Açıklaması Nedir? Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Cevabı Nedir? Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Açıklaması? :Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Gerçek mi? :Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? ile ilgili Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Hakkında? :Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? ile ilgili Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? burada bulabilirsiniz. Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Thomas Hobbes nedir?, Thomas Hobbes anlamı nedir?, Thomas Hobbes ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Gilpin, Birgi, Arıklıkaş, Bahçe, Bülent Bölükbaşı, Vietnamlı, Ultraviyole ışık, Yunanistan İç Savaşı, 2021 Yılında Yapılan Yağlı Güreş Müsabakaları, Tataristan Cumhurbaşkanı, Doktor (akademik derece), Hakasça, Aşağıarıcaklı, Bahçe, Hakasca, Antalyada 2024 Türkiye yerel seçimleri, Aşağıkaradere, Bahçe, Tarih yazımı, Kaman, Bahçe, Paris Komünü, Arpiar Arpiaryan, Cyclyrius, Nohut, Bahçe, Yunanistan Olimpiyat Komitesi, If Its Over, Lorraine, Kuveyt Deniz Kuvvetleri, Kızlaç, Bahçe, Gökmustafalı, Bahçe, Francesco Rosi, Eposta, Buzuluk, Azerbaycan Ulusal Marşı, 2023 FIBA Basketbol Dünya Kupası F Grubu, Andrew Lincoln, Yüksek Sovyet, Dünyanın en büyük madencilik şirketleri listesi, Taaruz tüfeği, Bahçe, Osmaniye, Milo Raduloviç, Sundance Film Festivali, Ahmed Bin Bella, 12 Kasım, Silindir kapak contası, Stereogram, Namig Abdullayev, Robbie Brady, The Rock (film), Tony Blinken, Pyrilia barrabandi, Thubten Gyatso, Belcik, Yıldızeli, E. e. cummings, Hurşut Meriç, Endonezya, Pervensto Professionalnoy Futbolnoy Ligi, Benedetta Parodi, Oersberg, Hırvatistan 17 yaş altı millî futbol takımı, ISU Junior Grand Prix Finali, Çivi tabancası, NGC 3191, NGC 4641, Datura leichhardtii, Abdülkerim Paşa, TV5 (Türkiye), Lesley Manville, Fettah Can, Bilal Aziz Özer, Gallerie dellAccademia, Lav kubbesi, Kamera Obscura, Daguerrotype, Zündapp, Kreka, György Sándor, Sibirya grubu, Balat Khorenyan Ermeni Okulu, Jonathan Osorio, Bingen, Hira Tekindor, Hermann Ebbinghaus, Kuzeyir, Demirci, Gilbert Stuart, Göynem, Falkland Adaları Muharebesi, Somali, Phimosus infuscatus, Elektronik saat, Ormoc, Vilfredo Frederico Damaso Pareto, Hans Langsdorff, Elan Chalon, Birkbeck, Londra Üniversitesi, Ayumu Murase, Pareto optimumu, Abazalar, Áskell Löve, Avrupa Merkez Bankaları Sistemi, 1997 FA Charity Shield, Appling County, Battle of the Bulge (film),
Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?, Ömer Eldemir Kimdir?, Demokratik Kampuçya bayrağı Anlamı Nedir, Demokratik Kampuçya bayrağı Nasıl Oluştu, Demokratik Kampuçya bayrağı Tarihi, Demokratik Kampuçya bayrağı Renkleri, Demokratik Kampuçya bayrağı Tasarımı, Kürşat Özer Kimdir?, Zorlayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Sertaç Çelikkaleli Kimdir?, Zorlamasız İsminin Anlamı Nedir?, Togolu Nedir?, Kenan Çarboğa Kimdir?, Zorlama İsminin Anlamı Nedir?, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Anlamı Nedir, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Nasıl Oluştu, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Tarihi, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Renkleri, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Tasarımı, Burak Ustalı Kimdir?, Zorca İsminin Anlamı Nedir?, Zorba İsminin Anlamı Nedir?, İlker İpek Kimdir?, Gülcan Alp Kimdir?, Zoraki İsminin Anlamı Nedir?, Niyazi Ünalmış Kimdir?, Zor İsminin Anlamı Nedir?, Fin Ugor Nedir?, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Asiye Küçükyılmaz Kimdir?, Tirşemsi Nedir?, Zoolojik İsminin Anlamı Nedir?, Tirşe Gözlü Nedir?, Filtresiz Nedir?, Zom İsminin Anlamı Nedir?, İbrahim Kaan Kimdir?, Filtreli Nedir?, Hasan Ataman Kimdir?, Ziyasız İsminin Anlamı Nedir?, Filozofik Nedir?, Ziyansız İsminin Anlamı Nedir?, Aslan ve Güneş Anlamı Nedir, Aslan ve Güneş Nasıl Oluştu, Aslan ve Güneş Tarihi, Aslan ve Güneş Renkleri, Aslan ve Güneş Tasarımı,