Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir?

Tennessee Williams Nedir?

Tennessee Williams Nedir?, Tennessee Williams Nerededir?, Tennessee Williams Hakkında Bilgi?, Tennessee Williams Analizi? Tennessee Williams ilgili Tennessee Williams ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Tennessee Williams ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Tennessee Williams Ne Anlama Gelir Tennessee Williams Anlamı Tennessee Williams Nedir Tennessee Williams Ne Anlam Taşır Tennessee Williams Neye İşarettir Tennessee Williams Tabiri Tennessee Williams Yorumu 

Tennessee Williams Kelimesi

Lütfen Tennessee Williams Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Tennessee Williams İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Tennessee Williams Kelimesinin Anlamı? Tennessee Williams Ne Demek? ,Tennessee Williams Ne Demektir? Tennessee Williams Ne Demektir? Tennessee Williams Analizi? , Tennessee Williams Anlamı Nedir?,Tennessee Williams Ne Demektir? , Tennessee Williams Açıklaması Nedir? ,Tennessee Williams Cevabı Nedir?,Tennessee Williams Kelimesinin Anlamı?,Tennessee Williams Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Tennessee Williams Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Tennessee Williams Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Tennessee Williams Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Tennessee Williams Kelimesinin Anlamı Nedir? Tennessee Williams Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Tennessee Williams Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Tennessee Williams Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Tennessee Williams - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Tennessee Williams

Tennessee Williams Nedir? Tennessee Williams Ne demek? , Tennessee Williams Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Tennessee Williams Kelimesinin Anlamı? Tennessee Williams Ne Demek? Tennessee Williams Ne Demektir? ,Tennessee Williams Analizi? Tennessee Williams Anlamı Nedir? Tennessee Williams Ne Demektir?, Tennessee Williams Açıklaması Nedir? , Tennessee Williams Cevabı Nedir? , Tennessee Williams Kelimesinin Anlamı?


Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir?

Tennessee Williams

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Thomas Lanier Williams
Williams'ın 1965 yılında çekilmiş bir fotoğrafı
Doğum26 Mart 1911
Columbus, Mississippi, Amerika Birleşik Devletleri
Ölüm25 Şubat 1983 (71 yaşında)
New York, Amerika Birleşik Devletleri
Takma adTennessee Williams
MeslekOyun yazarı
MilliyetAmerikalı
Dönem1930-1983

Tennessee Williams takma adıyla bilinen Thomas Lanier Williams (26 Mart 1911 – 25 Şubat 1983), büyük bir Amerikalı oyun yazarı ve 20. yüzyılın en seçkin oyun yazarlarından biriydi. “Tennessee” adı kendisine, okul arkadaşları tarafından güneyli aksanı ve babasının Tennessee geçmişinden dolayı verilmiştir. Arzu Tramvayı ile 1948’de ve Kızgın Damdaki Kedi ile de 1955 yılında Pulitzer Tiyatro Ödüllerine layık görülmüştür. Bu iki oyunun yanı sıra, Sırça Hayvan Koleksiyonu 1945'te ve Iguana’nın Gecesi de 1961 yılında “New York Eleştirmenler Birliği” ödülünü kazandı. 1952 yılında yazdığı “Gül Dövmesi” oyunu (erkek arkadaşı Frank Merlo’ya ithaf etmiştir) Tony Ödülleri’nde en iyi oyun ödülünü kazandı. Eleştirmenler, Williams’ın Güneyli Gotik tarzında yazdığı düşüncesini sürdürmektedirler.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tennessee Williams’ın sorunlu bir ailesi vardı ve bu ona eserlerinde ilham kaynağı oldu. Mississippi, Columbus’ta doğdu. Anne tarafından büyükbabasının evi piskoposlarca yönetilen bölge papazının eviydi. (Evi artık, Mississippi Karşılama Merkezi ve şehrin seyahat acentesidir.) Babası, Cornelius Williams, çocukları büyüdükçe gitgide tacizkarlaşmaya başlayan bir pazarlamacıydı. Erkek kardeşi Dakin Williams, babaları tarafından genellikle el üstünde tutulurdu. Annesi, Edwina Williams, soylu güneyli bir aileden geliyordu ve bu hali kısmen boğucuydu. Thomas üç yaşındayken, aile Mississippi Clarksdale’e taşındı. Sekiz yaşındayken difteri teşhisi konuldu ve iki yıl boyunca neredeyse hiçbir şey yapamadı; ama sonra annesi onun zamanını ayakkabı çekeceğiyle konuşarak harcamasına izin vermemesi gerektiğine karar verdi. Onu, hayal gücünü kullanmasına teşvik etti ve on üçündeyken ona bir daktilo hediye etti.

1918’de, aile Missouri St.Louis’e yerleşti. 1927 yılında, 16 yaşındayken, Williams İyi Bir Kadın İyi Bir Eğlence Olabilir mi? başlıklı, Smart Set’te yayınlanan yazısıyla beş dolarlık üçüncülük ödülünü kazandı. Ertesi yıl, Nitocris'in İntikamı’nı Weird Tales’ta yayınladı. 1930’ların başında Missouri Columbia Üniversitesi’ne gitti ve burada Alpha Tau Omega Derneği’ne üye oldu. Burası, dernek arkadaşları tarafından, koyu güneyli aksanı yüzünden Tennessee adının koyulduğu yerdir. 1930’ların sonunda Williams bir yıllığına Washington Üniversitesi’ne geçti ama sonunda, 1938 yılında, Iowa Üniversitesi’nden mezun oldu. Bu zamana kadar, Williams seyirci karşısına çıkan ilk oyunu olan Cairo, Shangai, Bombay!’ı 1917 yılında Memphis, Tennessee’deki Snowden kasabasında yazdı. Bu eser ilk olarak 1935 yılında 1780 Glenviewve’de ve ayrıca Memphis’te sahnelendi.

Williams, New Orleans, Louisiana’nın Fransız bölgesinde yaşadı. Buraya ilk olarak, WPA’de yazmak için 1939 yılında Toulouse Sokağı’na taşındı ve burası şimdi, Tarihi New Orleans Derlemesi’nin bir parçası olan, 1977 yılında kaleme aldığı Vieux Carré oyununun geçtiği yerdir. Arzu Tramvayı’nı 1947 yılında 632 St. Peter Sokağı’nda otururken yazdı.

Tennessee, belki de kendine en büyük ilham kaynağı olan kızkardeşi Rose’a çok yakındı. Rose, hayatının büyük bir bölümünü şizofreni tanısı altında akıl hastanelerinde geçiren, narin, güzel bir kızdı. Birkaç başarısız terapi girişiminden sonra, paranoyak oldu. Anne babası, onu iyileştirmek amacıyla prefrontal lobotomiye izin verdi sonunda. 1937’de Washington’da yapılan ameliyat kötü geçti ve Rose hayatının geri kalanına zihinsel engelli olarak devam etti. Rose’un başarısızlıkla geçen lobotomisi Williams’ın üzerinde derin izler bıraktı ve ailesini bu ameliyata izin verdikleri için asla affetmedi. Bu onu alkolizme sürükleyen nedenlerden biri olabilir. Pek çok oyununda görülen “dengesiz kahraman” temasının, kız kardeşi Rose’dan esinlendiği söylenebilir.

Arzu Tramvayı oyununun filminde Vivien Leigh Blanche DuBois rolünde. (1951)

Oyunlarındaki karakterler, genellikle aile üyelerinin yansımalarıdır. Sırça Kümes oyunundaki Laura Wingfield, Rose’un bir sureti olarak anlaşılmaktadır. Bazı biyografi yazarları, Arzu Tramvayı oyunundaki Blanche DuBois karakterinin de yine ondan esinlendiğini söylerler. Lobotomi motifi “Geçen Yaz Birdenbire”de de kendini gösterir. “Sırça Kümes'teki Amanda Wingfield karakterinin Williams’ın annesi olduğu rahatlıkla görülmektedir. Sırça Kümes”teki Tom Wingfield ve Geçen Yaz Birdenbire'deki Sebastian’ın da içinde bulunduğu karakterlerin çoğu kendisinden izler taşımaktadır. Aktris Anne Meacham, Tennessee Williams’ın yakın bir arkadaşıydı ve “Geçen Yaz Birdenbire” dahil olmak züere, onun pek çok oyununda başrolü oynadı.

Günlüklerinde, cinsel olarak aktifleşmeye ergenlik döneminde başladığını dile getirir. Onun biyografisini kaleme alan Lyle Leverich, bunun aslında, yirmili yaşlarının sonlarında olduğunu öne sürer. Provincetown, Massachusetts’te geçen otobiyografik özellikler taşıyan bir erken dönem aşk hikâyesi olan The Parade or Approaching the End of the Summer'ı yirmi dokuz yaşındayken yazmaya başladı ve üzerinde hayatı boyunca çalıştı. Bu oyun, ilk defa 1 Ekim 2006 Provincetown Tennessee Williams Festivali’nde sahnelendi. Sekreteri Frank Merlo’yla olan ilişkisi 1947’den Merlo’nun kanser sonucu 1963’teki ölümüne kadar sürdü ve Williams’ın ölümsüz eserlerinin ortaya çıktığı dönemde ona bir düzen sağladı. Merlo, Williams’ın kız kardeşi gibi delireceği yönündeki korkusu başta olmak üzere, birçok bunalım eğilimlerinde onun hayatında bir denge unsuru oldu. Sevgilisinin ölümü Williams’ı on yıl kadar süren büyük bir depresyonun içine sürükledi.

Williams, Key West’te 1979 yılının Ocak ayında, eşcinsel karşıtı bir saldırının kurbanı oldu. Beş genç erkek tarafından dövüldü, fakat ciddi bir şekilde yaralanmadı. Bu olay yerel bir papazın homoseksüellik karşıtı bir gazete bildirisi yayınlamasından sonra oluşan eşcinsellik karşıtı eylemlerin bir parçasıydı. Bazı edebiyat eleştirmenleri, eserlerindeki aşırılıkları ağır bir şekilde eleştiriyorlardı; ancak bir kısmı da bunu, Williams’ın eşcinselliğine karşı bir saldırı olarak yorumluyordu.

Tennessee Williams, New York Elysee Oteli’ndeki odasında boğazına bir şişe kapağı kaçması sonucu yetmiş bir yaşında öldü. Erkek kardeşi Dakin de dahil olmak üzere bazıları, onun öldürüldüğünü düşünüyorlardı. Hâlbuki, ölümüyle ilgili tutulan polis kayıtlarına göre ölümünde ilaçlar etkili olmuştu, odasında birçok ilaç reçetesi bulundu ve vücudunda bulunan alkol ve ilacın etkisiyle boğazına kaçan şişe kapağını dışarı atacak tepkiyi veremedi.

Williams'ın kendine en çok örnek aldığı isimlerden biri olan şair Hart Crane gibi denize yakın bir yere gömülmesi isteğine rağmen, St. Louis Missouri’deki Calvary mezarlığına defnedildi. Telif haklarını, Sewanee Tennessee’deki bir üniversitenin kurucusu olan büyükbabası Walter Dakin’e ithafen güney bölgesinin üniversitesi olan Sewanee’ye bıraktı. Üniversite ödeneği, günümüzde, yaratıcı yazarlık programını desteklemektedir. Kızkardeşi Rose, yaşamının çoğunu akıl hastanesinde geçirdikten sonra,öldüğünde, elli milyon doların üzerindeki mirasını yine aynı üniversiteye bağışlamıştır. 2007 baharında Sewanee Tiyatrosu beş tane tek perdelik oyununu sahnelemiştir. Bunlar Mr. Paradise, Escape, The Palooka, The Municipal Abattoir ve Adam and Eve on the Ferry’dir.

Williams’ın çalkantılı hayatında elde ettiği pek çok deneyim, yapıtlarında birer isyan olarak göze çarpmaktadır. Örneğin, Kızgın Damdaki Kedi eşcinselliğine, zihinsel dengesizliğinin ve alkolizminin izlerini diğer eserlerinden daha çok taşımaktadır. St. Louis Ünlüler Geçidi'ne 1989 yılında dahil edilmiştir.

Kültürel referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Williams’ın eserleri, İngiliz müzik grubu “The The ” üzerinde çok etkili olmuştur. Örneğin, Infected albümlerindeki bir şarkının ismi, “Sweet Bird of Youth” ve Mind Bomb albümlerindeki “August and September” şarkısı “Geçen yaz birdenbire / Aklımı kaybetmeye başladım.” dizeleriyle başlar.
  • II. Dünya Savaşı’ndan sonra Roma’da Williams’la tanışan Gore Vidal, onu “İhtişamlı Kuş” olarak anar. Vidal, eserlerinde “O kuş her yerde.” der.
  • Ünlü rock müzik grubu Manic Street Preachers, 1992 tarihli “Generation Terrorists” adlı tartışmalı ilk albümlerindeki Tennessee adlı şarkılarında Williams’a gönderme yapmaktadır. Albüm kartonetinin içinde 1867 yılında “Lodge Creek Tıp Kurulu”na üye Comanche şefi Ten Bears (On ayı)’dan bir alıntı vardır.
  • Amerikan bağımsız rock grubu “The National” Alligator albümlerindeki City Middle şarkısının şu sözleriyle Williams’a gönderme yaparlar:

"Dediğine göre, Tennessee Williams olduğumu düşünüyorum
İlham bekliyorum
Ama aklıma bir şey gelmiyor. Gecenin ortasında kızı almaya geldim."

  • Country şarkıcısı Don Williams Bob McDill tarafından yazılan “Good Ole Boys Like Me” adlı 1980 tarihli hit şarkısında Williams’tan şu şekilde bahseder:

"Hala meşe ağaçlarındaki o güney kokan rüzgarları hissederim
Ve o Williams oğlanları benim için çok şey ifade ediyorlar.
Hank ve Tennessee
Sanırım hepimiz, ne olacaksak, o olacağız."

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]


Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Nedir? :Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? ile ilgili Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Ne Demektir? Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Açıklaması Nedir? Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Cevabı Nedir? Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Açıklaması? :Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Gerçek mi? :Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? ile ilgili Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Hakkında? :Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? ile ilgili Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? burada bulabilirsiniz. Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Tennessee Williams nedir?, Tennessee Williams anlamı nedir?, Tennessee Williams ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Hipgnosis, Desi Slava, Hazine ve Maliye Bakanlığı (Pakistan), Piper graciliramosum, Piper glabribracteum, Tunus erkek millî hentbol takımı, Piper gilvescens, Aşk romanı, III. Charlesın aldığı ödüller listesi, Termik santral, Gölova Barajı, Piper globulantherum, Salas Bajas, Fort Dodge, Iowa, Yuzo Minami, FANUC, Tefecilik, Bingölde 1946 Türkiye yerel seçimleri, Piper gonocarpum, Spektrometre, 2008 Pekin Olimpiyatları, Yumuşatma işareti, John Milton Hoberman, 1956 Yaz Olimpiyatlarında Sovyetler Birliği, Enclava Krallığı, York City FC, Osmaniye Nişanı, Abbasi Devleti, Abdülkadir Hamidî Çelebi, Ortografi, Mitch McConnell, Sinüzit, Grandma Lee, Piper capitarianum, 1904 Yaz Olimpiyatlarında jimnastik, Euro Show, MS 1, Buça Muharebesi, Vasili Zavoyko, Uykusuzluk, Washington konsensüsü, Proses kontrol, Tuna Bulgar Hanlığı, Piper guacimonum, Piper griffithii, Armbian, Piper guazacapanense, Piper hainanense, Toprak solucanları, Natasha Myers, Sylvinho, Gizem Güreşen, Wind, Yeşil, Gaziemir, Kara Mayınlarının Yasaklanması için Uluslararası Kampanya, Mike Batiste, Stuart Hanedanı, Batman ilindeki yerleşim yerleri listesi, Barnes Noble, Strovolos, Alexandre Lamfalussy, Smolensk Güney Havalimanı, Sergey Lavrov, Göbekli Tepe, Mahmut Muhiti, Sıcağı Sıcağına bölümleri listesi, Hiyanus gezegeni, Faik Öztrak (1954 doğumlu siyasetçi), Segovia, CryEngine 3, Asker Ressamlar, Jämsä, Sart, Vadstena, Sırxavənd, Breathlessly, Lp uzayı, Nörobilim, Branko Grahovac, Patricia Russo, Robert Charles Wilson, Branko Grahovac, Newfoundland and Labrador, Piper hederaceum, Askeri sosyoloji, Piper heptandrum, Rachel Maddow, Piper hermosanum, Prens Milošun Konağı, Piper heterobracteum, Dasyanthina, Bileklik, Piper humaytanum, Cypsnagra, Potsdam Konferansı, Yedikır Barajı, Mīmu Iro Iro Yume no Tabi, Liam Millar, Barkod, Dijital uydu,
Folklorik Nedir?, Rana Berk Kimdir?, Toplum Dışı Nedir?, Fokurdak Nedir?, Toplum Bilimsel Nedir?, Fodulca Nedir?, Ayla Bedirhan Çelik Kimdir?, Harun Özgür Yıldızlı Kimdir?, Samara bayrağı Anlamı Nedir, Samara bayrağı Nasıl Oluştu, Samara bayrağı Tarihi, Samara bayrağı Renkleri, Samara bayrağı Tasarımı, Figen Yıldırım Kimdir?, Flüoresan Nedir?, Ayhan Özçelik Kimdir?, Toplanık Nedir?, İzzet Kaplan Kimdir?, Mühip Kanko Kimdir?, Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?, Ömer Eldemir Kimdir?, Demokratik Kampuçya bayrağı Anlamı Nedir, Demokratik Kampuçya bayrağı Nasıl Oluştu, Demokratik Kampuçya bayrağı Tarihi, Demokratik Kampuçya bayrağı Renkleri, Demokratik Kampuçya bayrağı Tasarımı, Kürşat Özer Kimdir?, Zorlayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Sertaç Çelikkaleli Kimdir?,