Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir?

Tenisçi Nedir?

Tenisçi Nedir?, Tenisçi Nerededir?, Tenisçi Hakkında Bilgi?, Tenisçi Analizi? Tenisçi ilgili Tenisçi ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Tenisçi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Tenisçi Ne Anlama Gelir Tenisçi Anlamı Tenisçi Nedir Tenisçi Ne Anlam Taşır Tenisçi Neye İşarettir Tenisçi Tabiri Tenisçi Yorumu 

Tenisçi Kelimesi

Lütfen Tenisçi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Tenisçi İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Tenisçi Kelimesinin Anlamı? Tenisçi Ne Demek? ,Tenisçi Ne Demektir? Tenisçi Ne Demektir? Tenisçi Analizi? , Tenisçi Anlamı Nedir?,Tenisçi Ne Demektir? , Tenisçi Açıklaması Nedir? ,Tenisçi Cevabı Nedir?,Tenisçi Kelimesinin Anlamı?,Tenisçi Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Tenisçi Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Tenisçi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Tenisçi Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Tenisçi Kelimesinin Anlamı Nedir? Tenisçi Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Tenisçi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Tenisçi Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Tenisçi - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Tenisçi

Tenisçi Nedir? Tenisçi Ne demek? , Tenisçi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Tenisçi Kelimesinin Anlamı? Tenisçi Ne Demek? Tenisçi Ne Demektir? ,Tenisçi Analizi? Tenisçi Anlamı Nedir? Tenisçi Ne Demektir?, Tenisçi Açıklaması Nedir? , Tenisçi Cevabı Nedir? , Tenisçi Kelimesinin Anlamı?


Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir?

Tenis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Tenisçi sayfasından yönlendirildi)
Tenis
Prestijli Grand Slam turnuvası Amerika Açık'tan bir görüntü.
BirlikUluslararası Tenis Federasyonu
İlk oynanış19. yüzyıl
Özellikleri
Takım üyeleriTekler, Çiftler, Karışık Çiftler
KategoriRaket sporları
EkipmanTenis topu, Tenis raketi
AlanTenis kortu
Olimpiyatlar1896-1924, 1988-günümüz

Tenis, raket ve topla iki kişi arasında ya da ikişer kişilik iki takım arasında oynanan olimpik bir spor. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik bir tenis topunu ağ (file) üzerinden rakibinin sahasına (kort) atmaya çalışırlar. Kort toprak kort, çim kort ve sert kort türlerinde olur. Kurallar dahilinde en çok puanı alan oyuncu kazanır.

Kökleri Orta Çağ Fransa'sında elle oynanan bir oyuna dayanan ancak bugünküne oldukça yakın şekilde 1800'lü yıllar İngiltere'sinde oynanmaya başlayan oyun, öncelikle İngilizce konuşulan ülkelerde yayılmıştır. Tenis bugün bir olimpiyat sporu olup, her seviyeden, her yaştan ve her ülkeden oyuncusu bulunmaktadır.[1]

Tenis dikdörtgen düz bir kortta genellikle beton (sert), kil (toprak), çim veya ahşap bir yüzeyde oynanır. Profesyonel teniste kortlar belirli ölçülere göre yapılmak zorundadır.[2]

Tenis sözcüğünün kökeni Anglo-Fransızca tenetz (bekle ve yakala) sözcüğüne dayanır.[3] Bu sözcük de aynı anlamdaki Fransız eskica "tenez" sözcüğünden gelir. 14. yüzyılda Fransız şövalyelerin bir topa avuç içi ile vurmak suretiyle oynadığı ve "avuç içi oyunu" olarak bilinen bir oyunda oyuncular birbirlerine tenetz! diye bağırırlardı. Bu nedenle izleyiciler zamanla oyunu bu nida ile özdeşleştirdiler.[3]

Tenis kortunun ölçüleri. 8,23'lük kısım tekler, 10,97'lik kısım çiftler içindir.

Profesyonel bir tenis kortu dikdörtgen şeklindedir ve 23,77m (78 feet) uzunluğunda, 10,97 m (36 feet) genişliğindedir. Tekler müsabakası için genişlik 8,23 m (27 feet)‘dir.[2]

Kort 1,07 metre (3 1/2 feet) yüksekliğindeki iki direğin üzerinden geçen çelik tel veya kordona asılmış ağ (net) ile ortadan ikiye ayrılmıştır. Ağ gergin olmalı, direkler arasını tamamen doldurmalı ve topun geçmeyeceği kadar sık dokunmuş olmalıdır. Ağın orta yüksekliği 0,914 m (3 feet) olup, fileyi tutan çelik telin üzerinden geçerek yere sabitlenen bir “orta bant” ile ağın yüksekliği ve gerginliği ayarlanır. Ağın üzerindeki çelik tel, bir bant tarafından (ağ bantı) örtülmüş olmalı, ağ bantı ve orta bant tamamıyla beyaz olmalıdır. Fileyle ilgili kurallar arasında şunlar yer alır:[2]

 • Çelik telin veya kordonun çapı en çok 0,8 cm (1/3 inç) olmalıdır.
 • Ortada bulunan ağ bandının genişliği en çok 5 cm (2 inç) olmalıdır.
 • Ağ bandının genişliği, çelik telin her iki yanından da aşağıya doğru en az 5 cm (2 inç), en çok 6,35 cm (2.1/2 inç) olmalıdır.

Kortların genişliğini belirleyen çizgilere sınır çizgileri denir. Bunların ortasındaki küçük işaretin adı ise çilekeş çizgisidir. Bu çizgilerin kalınlığı 5 cm dir.

Beş ana türde kort vardır. Kortların yüzeyinde kullanılan malzemeye bağlı olarak her topun yüzeye sekmesindeki hızı farklıdır. Bu da iki kişilik oyunlarda oyunun seviyesini etkileyebilir. En bilinen beş kort türü şunlardır:

 • Toprak (kil)
 • Çim
 • Sert yüzey
 • Halı saha
 • Sentetik

Bazı oyuncular belirli yüzeylerde daha başarılı sonuçlar elde eder. Bu oyunculara başarılı oldukları kortun uzmanı (örneğin çim kort uzmanı) denilir.

Toprak kortları "yavaş" olarak tanımlanırlar; çünkü top rakete gelene kadar hız kaybeder, ondan sonra oldukça yükseğe zıplar ve yere çarptıktan sonra ani bir hızlanma olur. Bunun sebebi toprak kortta oyuncuların "top-spin" vuruşları tercih etmeleridir. Toprak korttaki maçlar "winner" adı verilen sayı alan vuruşların daha zor olması sebebiyle daha uzun sürer. Sayılar genellikle oyuncuların "basit hatalar" denilen topun filede kalması ya da çizgilerin dışarı atılması sonucu alınır. Toprak kortlarında oynanan oyunlarda topun bıraktığı izler belirgindir.

Sert ve çim kortlar daha "hızlı" yüzeylerdir. Bu hız yapıldıkları maddeye göre değişir. Bu yüzeylerin özelliği "kısa sıçrayışlar" dır. Bu kortlarda sert servis atan ve vuruşları sert olan oyuncuların avantajı vardır. Çim kortlarda topun sıçraması miktarı, çimin ne kadar sağlıklı ve ne sıklıkta biçildiğini gösterir.

Normal bir puanlık oyun:

Oyuncular veya çiftler nette karşılıklı bir biçimde durur. Bir oyuncu servisi uygular ve netin karşısındaki oyuncu(lar) yani rakip(ler)i alıcıdır. Servis kortun iki yarısı arasından değişir.

Her bir puan için, servis atan kişi sınır çizgisinin arkasında, orta işaret ile yan çizgi arasında durur. Alıcı onun tarafındaki netten istediği yerde durabilir ama genellikle servis kutusunun arkasındadır. Alıcı hazırsa servisi atan kişi atar.

Meşru olarak top nete değmeden, net üstünden rakibin çaprazdaki sahasına (service box) iner. Top eğer servis atarken dışarı çıkarsa "out" olur ve servisi atan kişi puan kaybetmiş olur.

Tenis, bu spora özgü raket ve toplarla oynanabilmektedir

Servis, bir oyuncunun elindeki topu havaya attıktan sonra raketle vurarak karşı sahaya göndermesidir. Servis şu şekilde icra edilir (sağ elini kullanan oyuncular için):
1- Raket ve top birbirine paralel şekilde elde hazır olur.
2- Doğru servis kutusuna geçilir ve top alından yukarı doğru yaklaşık 2 kol boyu yükseltilir.
3- Top raketle eş zamanlı olarak birbirinden ayrılırken sağ eldeki raket geriye doğru hareket ettirilir.
4- Dirsekten, yukarıya doğru yükselen topa, omuzdan kuvvet alarak vuruş uygulanır ve raket sol ayağa doğru indirilerek vuruş tamamlanır.

Oyuncunun tek seferde iki servis atma hakkı vardır, ilk servisi atamadığında "Birinci hata" olarak nitelendirilir ve ikinci servis için atışı beklenir. İkinci servisi de atamadığı durumda ise puan karşı tarafın olur.

Forehand, raket tutan elin avuç içi karşıya (vuruş yönüne) gelecek şekilde yapılan vuruştur. Bu vuruşta kol gergin bir şekilde geriye çekilir. Bu esnada bacaklar birbirine paralel olacak şekilde hafif bükük durulur. Gerilen raket aşağıdan giderek hafif bükülmüş dizin tam önünde durur, topa vurulur.

Backhand vuruşunda geriye iki elle raket çekilir. Raket geriye çekildikten sonra raketin yüzü, karşıyı göstermelidir. Raket çekilirken dizler paralel bir biçimde hafif kırılmalıdır. Topa dizin biraz önünde raket iki elle vurulmalıdır. Raket topa vurulduktan sonra iki elle boyna çekilmelidir.

Maç, set ve galibiyet

[değiştir | kaynağı değiştir]

Teniste 4 sayı alan tenisçi bir oyunu, 6 oyunu kazanan tenisçi bir seti, 3 setin ikisini veya 5 setin üçünü kazanan oyuncu da maçı kazanmış olur.

Bir taraf servis atarak oyunu başlatır. Kazanılan her sayıda oyuncunun puanı 15, 30, 40 ve oyun şeklinde artar. Sayı, topun rakibin sahasında kalması, rakibin topu hatalı atması, rakibin iki kere üst üste hatalı servis kullanması (çifte hata) gibi durumlarda kazanılır. Üç sayı alıp 40 puana erişen oyuncu, bir sayı daha kazanırsa, o set içinde 1 oyun kazanmış olur. Toplamda 6 oyun kazanan oyuncu, bir set kazanmış olur. Erkeklerin maçları genellikle 5 set ve kadın maçları 3 set üzerinden oynanır. Setlerin çoğunu kazanan oyuncu, galip gelir.

Eğer oyun sırasında 40-40'lık bir eşitlik meydana gelirse oyun uzar bir sonraki sayıyı kazanan oyuncu sadece avantaj kazanır. Böyle bir durumda aynı oyuncu bir sayı daha kazanırsa oyunu alır. Sayıyı rakibi kazanırsa eşitlik durumu yeniden oluşur. Bir oyuncu iki sayı üst üste (avantaj + sayı) kazanıncaya kadar mücadele bu şekilde devam eder.

Teniste Puanlama Sistemi aşağıdaki şekildedir.

Topu rakibin sahasına atan oyuncu şu koşullarda 1 puan (sayı) kazanır:

 • Rakip topa vuramadan, top bir defadan daha fazla yere değerse (iki kere veya daha fazla sekerse),
 • Rakip topa vuramaz (karşılayamaz) ve top içeri düşerse,
 • Rakip topa vursa dahi topu dışarı atarsa,
 • Rakip topa vursa dahi top fileye takılır ve kendi sahasına düşerse,
 • Rakip topa vurduktan sonra (topu rakibin sahasına geçse dahi), rakibin raketi fileyi aşar ise,
 • Rakip topu karşıladığında, topu doğru sahaya gönderse dahi, top kendi raketine bir kereden fazla değer ya da vücuduna değer ise.

Rakip puan kaybeder. Top rakibin hava sahasına girdiğinde rakip oyuncu topun yerden sekmesini beklemek zorunda değildir, yani topu havada karşılayabilir.

Veteran tenis turnuvaları belirli bir yaşı geçmiş tenisçiler için düzenlenen turnuvalardır. Ayrıcalıklı bazı durumları ise şunlardır:

 • 85 yaş ve üzeri oyuncular için düzenli olarak turnuvalar yapılır. Veteran teniste turnuvalar (kadın ve erkek için) 35 yaşta başlar ve beşer yıllık aralarla erkeklerde 85, kadınlarda 75 yaş kategorilerinde oynanır. Bütün bu kategorilerin ulusal ve uluslararası müsabakaları bulunmaktadır. Dünyada bir yılda 186 bireysel turnuva ve takım şampiyonası oynandığı bilinmektedir. Bilinen en yaşlı tenisçi 93 yaşındadır.
 • Her yıl Dünya Veteran Şampiyonası (B serisi +55 +60 +65 +70 +75 +80 +85) Antalya ilinde 31 ülkeden 600 civarında kadın erkek tenisçinin katılacağı turnuva yapılır.

Uluslararası turnuvalar

[değiştir | kaynağı değiştir]
Uluslararası Tenis Turnuvaları
ITF Turnuvaları
ATP Turnuvaları
WTA Turnuvaları
Grand Slam

Grand Slam kazanmış tenisciler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu listede yer alan tenisçiler, en az 5 Grand Slam turnuvası kazanmış olan tenisçileri göstermektedir.
Son güncelleme: 26.06.2024

Erkekler
Kadınlar

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
 1. ^ ITF Olimiyat Oyunları Ağ Sayfası 28 Nisan 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. - Tenis Oyunun Olimpiyat Oyunlarındaki Yeri
 2. ^ a b c "TTF Tenis Kuralları". 23 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2010. 
 3. ^ a b "tennis." 18 Mayıs 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Online Etymology Dictionary

Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Nedir? :Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? ile ilgili Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Ne Demektir? Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Açıklaması Nedir? Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Cevabı Nedir? Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Açıklaması? :Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Gerçek mi? :Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? ile ilgili Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Hakkında? :Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? ile ilgili Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Tenisçi nedir?, Tenisçi anlamı nedir?, Tenisçi ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
İvrindi, Balıkesir, Schefflera longipedicellata, Schefflera longifructescens, Kozelsk, Thalassornis leuconotus, Dolbazlar, Manavgat, Schefflera elachistocephala, Cici Baba, Steve Englehart, Microsoft Windows, Schefflera archeri, Reşit Rahmeti Arat, Schefflera barbata, Stagecoach, Schefflera agamae, Schefflera alpina, Demirköprü Savaşı, Schefflera brevipedicellata, Schefflera aurata, Schefflera avenis, Paul Zbyszewski, Schefflera bangii, Schefflera blepharidophylla, Beyaz Dağ Muharebesi, Schefflera angustifoliolata, Satellite Awards, Evanjelikalizm, NGC 2153, Solungaç, Giffoni Sei Casali, İran Halkın Fedaileri Gerillaları Örgütü, Mukadder, QF 6 pounder, Schefflera bifida, La Amistad Millî Parkı, Schefflera bojeri, Schefflera bonita, Schefflera caduca, Schefflera carrii, PCI DSS, Çanakpınar, Akseki, Leucauge bontoc, Lyciasalamandra billae, Karaçal Barajı, 1932 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri, Ziya Cemal Kadıoğlu, Kiran Rao, Sidharth Malhotra, Coleophora eilatica, Sümüklü böcek, Lucius Tarquinius Superbus, Renyum, Karbondioksit giderme, La Llorona, Sürü zihniyeti, Epidemiyoloji, Maximum elevation figure, Schefflera cerata, Schefflera clausa, Schefflera digyna, Lucas Romero, Schefflera duidae, Jan van Riebeeck, Schefflera eximia, Schefflera fengii, Schefflera glabra, Pete Sampras, Eisenhower Doktrini, Avusturya bayrağı, Sus Barbatus, Field Mill, La noche es para mí, Behramşah, Çağbaşı, Siirt, Domagoj Bradarić, Berke Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Cesaretin Var Mı Aşka, Bilim ve Teknik, Adolf Muschg, Yeruşalim, Carlos Velasco Carballo, Kene (film), Strickland Roger, 4N1K, Schefflera glauca, Johor Sultanlığı, Schefflera huberi, Schefflera jahnii, Schefflera lurida, Schefflera kurzii, Schefflera malmei, Ilovik, Millî Güvenlik Kurulu (Türkiye), Schefflera mannii, Schefflera nodosa, Schefflera patula, 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri, The Champion (film, 1915), NGC 4774, Amasra,
Neşe Kangüleç Kimdir?, Dilan Kunt Ayan Kimdir?, Orkun Şıktaşlı Kimdir?, Suat Yıldız Kimdir?, Gürhan Özcan Kimdir?, Mehmet Özdağ Kimdir?, Mehmet Koç Kimdir?, Nazan Güneysu Kimdir?, Ayten Kordu Kimdir?, Filiz Tuğçe Ayrancı İplikçi Kimdir?, Yrd Doç Dr Halit Zavalsız Kimdir? Yrd Doç Dr Halit Zavalsız Nereli Yrd Doç Dr Halit Zavalsız Kaç Yaşında?, Mustafa Yeşilyurt Kimdir?, İsmail Cavga Kimdir?, Hasan Eryılmaz Kimdir?, Mehmet Karaman Kimdir?, Murat Çan Kimdir?, Nurettin Karadeniz Kimdir?, Özer Özçınar Kimdir?, İbrahim Baykan Kimdir?, Menije Nur Özcan Kimdir?, Ali Fethi Gürler Kimdir?, Hanife Sever Kimdir?, Metin Kapıdere Kimdir?, Gündüz Kadir Gençcan Kimdir?, Abdul Özcan Kimdir?, Selçuk Han Kimdir?, Emel Akçil Kimdir?, Azize Çeroğlu Kimdir?, Fatma Biçer Kimdir?, Elif Apohan Kimdir?, Sibel Uzun Kimdir?, Ecevit Keleş Kimdir?, Şeyhmus Göçmez Kimdir?, Şaban Yeğin Kimdir?, Ayça Taşkent Kimdir?, Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Kimdir? Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Nereli Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Kaç Yaşında?, Tansu Coşkun Kimdir?, Naciye İskender Kimdir?, Muhammet Yıldız Kimdir?, Nurcan Duygu Kimdir?, Erol Tunç Kimdir?, Tahsin Ocaklı Kimdir?, Erol Ertürk Kimdir?, Meltem Işık Kimdir?, Rıza Tekerek Kimdir?, Muazzez Orhan Işık Kimdir?, Mehmet Orhun Döğüşcü Kimdir?, Orhan Özatik Kimdir?, Selma Özel Ası Kimdir?, Ünal Köksal Kimdir?, Sema Vadi Kimdir?, Asu Kaya Kimdir?, İbrahim Çalışkan Kimdir?, Sabri Soner Görgülü Kimdir?, Vildan Doğan Kimdir?, Nilgün Yılmaz Kimdir?, İsmail Afşar Kimdir?, Mehmet Mustafa Yıldız Kimdir?, Cengiz Okur Kimdir?, Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Kimdir? Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Nereli Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Kaç Yaşında?, Adnan Ayyıldız Kimdir?, Gani Kaplan Kimdir?, Ahmet Toklucuoğlu Kimdir?, Hasan Hüseyin Hadimli Kimdir?, Ahmet Yorkun Kimdir?, Erhan Gökmen Kimdir?, Yıldız Özbek Kimdir?, Ozan Sakarya Kimdir?, Nuri Ünalan Kimdir?, Sabahattin Erdoğan Sarıtaş Kimdir?, Sevgi Özbek Kimdir?, Esra Totan Kimdir?, Tolunay Özçelik Kimdir?, Orhan Gazi Kofoğlu Kimdir?, Eda Doğan Kimdir?, Yaşar Yaman Kimdir?, Osman Bayrak Kimdir?, Süleyman Şenol Kimdir?, Salih Nazmi Büyükdöğerlioğlu Kimdir?, Osman Fedai Kimdir?, Vedat Ünal Kimdir?, Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Kimdir? Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Nereli Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Kaç Yaşında?, Fatma Gebeş Çimen Kimdir?, Selin Tozoğlu Kimdir?, Güner Karaduman Kimdir?, Mahmut Sürmeli Kimdir?, Menekşe Turen Kimdir?, Süreyya Öneş Derici Kimdir?, Savaş Eminoğlu Kimdir?, Gizem Özcan Kimdir?, Savaş Karaduman Kimdir?, Cumhur Uzun Kimdir?, Aşkın Özön Kimdir?, Emel Zengin Çakır Kimdir?, Neslihan Çelebi Kimdir?, Güzin Aşkın Alparslan Atalı Kimdir?, Güven Kocabıyık Kimdir?, Seda Büyükkara Kimdir?, Meral Atman Kimdir?, Hasan Sır Kimdir?,