Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir?

Sonik patlama Nedir?

Sonik patlama Nedir?, Sonik patlama Nerededir?, Sonik patlama Hakkında Bilgi?, Sonik patlama Analizi? Sonik patlama ilgili Sonik patlama ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Sonik patlama ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Sonik patlama Ne Anlama Gelir Sonik patlama Anlamı Sonik patlama Nedir Sonik patlama Ne Anlam Taşır Sonik patlama Neye İşarettir Sonik patlama Tabiri Sonik patlama Yorumu 

Sonik patlama Kelimesi

Lütfen Sonik patlama Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Sonik patlama İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Sonik patlama Kelimesinin Anlamı? Sonik patlama Ne Demek? ,Sonik patlama Ne Demektir? Sonik patlama Ne Demektir? Sonik patlama Analizi? , Sonik patlama Anlamı Nedir?,Sonik patlama Ne Demektir? , Sonik patlama Açıklaması Nedir? ,Sonik patlama Cevabı Nedir?,Sonik patlama Kelimesinin Anlamı?,Sonik patlama Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Sonik patlama Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Sonik patlama Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Sonik patlama Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Sonik patlama Kelimesinin Anlamı Nedir? Sonik patlama Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Sonik patlama Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Sonik patlama Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Sonik patlama - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Sonik patlama

Sonik patlama Nedir? Sonik patlama Ne demek? , Sonik patlama Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Sonik patlama Kelimesinin Anlamı? Sonik patlama Ne Demek? Sonik patlama Ne Demektir? ,Sonik patlama Analizi? Sonik patlama Anlamı Nedir? Sonik patlama Ne Demektir?, Sonik patlama Açıklaması Nedir? , Sonik patlama Cevabı Nedir? , Sonik patlama Kelimesinin Anlamı?


Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir?

Sonik patlama

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ses kaynağı ses hızının 1,4 katı hızında ilerliyor (1.4 Mach). Kaynak oluşturduğu ses dalgalarından daha hızlı hareket ettiği için yayılan dalgalara yön verir.
M = 2,92'de hareket eden bir uçağın ürettiği, 20 derecelik koni açısından hesaplanan bir ses patlaması. Gözlemciler, koninin kenarlarındaki şok dalgası konumlarını geçinceye kadar hiçbir şey duymazlar.
Mach koni açısı
N dalgası imzasını gösteren NASA verileri.[1]

Sonik patlama, bir nesne havada ses hızından daha hızlı hareket ettiğinde oluşan şok dalgalarıyla ilişkilendirilen sestir. Sonik patlamalar, insan kulağına bir patlama ya da gök gürlemesi gibi gelen, muazzam miktarlarda ses enerjisi üretir. Ateşlenen bir merminin patlama sesi veya bir kamçının sesi küçük sonik patlamalar olarak sayılabilir.[2]

Büyük süpersonik uçaklardan kaynaklanan sonik patlamalar özellikle gürültülü ve ürkütücü olabilir, insanları uyandırabilir ve bazı yapılarda küçük hasara neden olabilir. Bu yüzden bu tür uçakların karaların üstünde uçmasına yasak getirildi. Tamamen önlenememekle birlikte, araştırmalar, aracın dikkatle şekillendirilmesiyle, sonik patlamalara bağlı rahatsızlığın kara üzerindeki süpersonik uçuşun pratik bir seçenek haline gelebileceği noktaya kadar azaltılabileceğini göstermektedir.[kaynak belirtilmeli] Bir sonik patlama sadece bir nesne ses hızını geçtiği anda oluşmaz; ve süpersonik nesnenin etrafındaki her yönden de duyulmaz. Aslında,patlama süpersonik hızlarda hareket ederken ortaya çıkan sürekli bir etkidir. Ancak yalnızca nesnenin arkasında geometrik bir koni şeklinde bir bölgeyle kesişen bir noktada konumlandırılmış gözlemcileri etkiler. Nesne hareket ettikçe, bu konik bölge de onun arkasında hareket eder ve koni gözlemcinin üzerinden geçtiğinde, kısa bir süre patlamayı deneyimleyeceklerdir.

Sebepler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir uçak havadan geçtiğinde, bir teknenin ardında yarattığı yay ve kıç dalgalarına benzer şekilde, uçağın önünde ve arkasında bir dizi basınç dalgası oluşturur. Bu dalgalar ses hızında hareket eder ve nesnenin hızı arttıkça dalgalar birbirine girer veya sıkıştırılır, çünkü birbirlerinin yolundan yeterince hızlı çıkamazlar. Sonunda ses hızında, Mach 1 olarak bilinen kritik bir hızda hareket eden, deniz seviyesinde ve 20 °C (68 °F)'de hızı yaklaşık 1.235 kilometre/saat (767 mph) olan tek bir şok dalgasında birleşirler.

Normal uçuşta, şok dalgası uçağın burnunda başlar ve kuyrukta biter. Uçağın hareket yönü etrafındaki farklı radyal yönler eşdeğer olduğundan ("normal uçuş" koşulu kabul edildiğinde), şok dalgası, uçağın ucundayken, burun konisine benzer bir Mach konisi oluşturur. Uçuş yönü ile şok dalgası arasındaki yarım açı şu şekilde bulunur:

,

uçağın Mach sayısı()'nın tersi olduğundan uçak ne kadar hızlı seyahat ederse koni de o kadar düzgün ve sivri olur.

Uçağın burnunun bulunduğu bölgedeki basınçta bir yükselme olur, bu yükselme kuyruk bölgesinde negatif basınca varana dek düzgünce azalır, uçak geçtikten hemen sonra basınç aniden normale döner. Bu " yüksek basınç profili" şekli nedeniyle bir N dalgası olarak bilinir. "Patlama" basınçta ani bir değişiklik olduğunda yaşanır; bu nedenle, bir N dalgası, ilki yüksek basınç dalgasının gözlemciye ulaştığı an ve ikincisi basıncın normale döndüğü an olmak üzere iki sonik patlama yaratır. Bu, süpersonik bir uçağın ayırt edici "çift patlamasına" yol açar. Uçak manevra yaparken, basınç dağılımı karakteristik bir U dalgası şekliyle farklı formlara dönüşür.

Patlama, uçak süpersonik olduğu sürece sürekli olarak üretildiğinden, uçağın uçuş yolunu takip eden zeminde dar bir hat oluşturur, açılan bir kırmızı halı gibi gözüktüğünden "sonik halı" olarak bilinir. Genişliği, uçağın yüksekliğine bağlıdır. Patlamanın duyulduğu yerdeki noktadan uçağa olan mesafe, uçağın yüksekliğine ve açısına bağlıdır.

Normal çalışma koşullarında günümüzün süpersonik uçakları için, tepe aşırı basınç, bir N dalgası patlaması için 50 ila 500 Pa (1 ila 10 psf (feet kare başına pound)) arasında değişir. U dalgaları için tepe aşırı basınçlar, N dalgasının iki ila beş katına kadar yükselebilir, ancak bu güçlendirilmiş aşırı basınç, sonik patlamanın geri kalan kısmına kıyasla sadece çok küçük bir alanı etkiler. Şimdiye kadar kaydedilen en güçlü ses patlaması 7.000 Pa (144 psf) idi ve maruz kalan araştırmacıların yaralanmasına neden olmadı. Patlama, 100 fit (30 m) yükseklikte ses hızının hemen üzerinde uçan bir F-4 tarafından üretildi.[3] Son testlerde, daha gerçekçi uçuş koşullarında ölçülen maksimum bom 1.010 Pa (21 psf) idi. Bazı hasarların - örneğin parçalanan bir camın - bir sonik patlamasından kaynaklanma olasılığı vardır. İyi durumda olan binaların 530 Pa (11 psf) veya daha düşük basınçlardan zarar görmemesi gerekir. Ve genelde, toplumun maruz kaldığı ses patlaması 100 Pa'nın (2 psf) altındadır. Sonik patlamadan kaynaklanan yer hareketi nadirdir ve ABD Maden Bürosu ve diğer kurumlar tarafından kabul edilen yapısal hasar eşiklerinin çok altındadır.[4]

Şok dalgasının gücü veya hacmi, hızlanan havanın miktarına ve dolayısıyla uçağın boyutuna ve şekline bağlıdır. Uçak hızı arttırdıkça, şok konisi araç çevresinde daha da sıkılaşır ve çok yüksek hızlarda ve rakımlarda patlama duyulmayacak kadar zayıflar. Patlamanın önden arkaya "uzunluğu", x uçağın uzunluğu olmak üzere'e bağlıdır. Bu nedenle daha uzun uçaklar patlamalarını daha küçük olanlardan daha fazla “yayarlar”, bu da daha güçsüz bir patlamaya yol açar.

Birkaç küçük şok dalgası uçağın diğer bölgelerinde oluşabilir ve genellikle oluşur.

Daha sonraki şok dalgaları birincisinden biraz daha hızlıdır, daha hızlı seyahat eder ve çok daha belirgin bir N dalgası şekli oluşturarak uçaktan uzaklaşan ana şok dalgasına karışır. Bu, patlamanın daha gürültülü duyulmasını sağlayan şokun hem büyüklüğünü hem de "yükselme süresini" en üst düzeye çıkarır. Çoğu uçak tasarımında karakteristik mesafe yaklaşık 40.000 fit (12.000 m)'dir, yani bu yüksekliğin altında ses patlaması "daha yumuşak" olacaktır. Fakat, bu yükseklikteki veya altındaki sürüklenme, süpersonik seyahati özellikle verimsiz hale getirir, bu da ciddi bir sorun oluşturur.

Ölçüm ve örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Uçakların neden olduğu sonik patlamaların basıncı, her bir fit kare başına birkaç pounddur. Daha yüksek irtifada uçan bir araç zeminde daha düşük basınçlar üretecektir, çünkü şok dalgası araçtan uzaklaştıkça yoğunluğu azalır, ancak sonik patlamalar araç hızından daha az etkilenir.

Uçak Hız Rakım Basınç (lbf / ft 2) Basınç (Pa)
SR-71 Blackbird Mach 3+ 80.000 fit (24.000 m) 0.9 43
Concorde (SST) Mach 2 52.000 fit (16.000 m) 1.94 93
F-104 Starfighter Mach 1.93 48.000 fit (15.000 m) 0.8 38
Space Shuttle Mach 1.5 60.000 fit (18.000 m) 1.25 60
Ref:[5]

Gürültünün Azaltılması[değiştir | kaynağı değiştir]

NASA'nın Glenn Araştırma Merkezi'nde süpersonik uçakların ürettiği sonik patlamanın hafifletilmesine yardımcı olabilecek yeni araştırmalar yapılıyor. Testler yakın zamanda mikro dizi akış kontrollü Büyük Ölçekli Düşük Patlama süpersonik giriş modelinde tamamlandı. Bir NASA havacılık mühendisi, Büyük Ölçekli Düşük Patlamalı süpersonik giriş modeliyle bir rüzgar tünelinde resmedilmiştir.

Süpersonik ulaşım (SST) tasarımlarının aktif olarak araştırıldığı 1950'lerin sonlarında, patlama çok şiddetli olsa da, daha yüksek uçarak sorunların önlenebileceği düşünülüyordu. Bu varsayım, Kuzey Amerika XB-70 Valkyrie uçmaya başladığında yanlışlığını kanıtladı ve patlamanın 70.000 feet'de(21.000 m) bile bir sorun yarattığı keşfedildi.). N dalgasının ilk defa karakterize edilmesi bu tesetler sırasındaydı.

Richard Seebass ve Cornell Üniversitesi'ndeki meslektaşı Albert George, sorunu kapsamlı bir şekilde incelediler ve sonunda farklı uçakların ses seviyelerini karakterize etmek için bir " Başarım ölçüsü " (BÖ) tanımladılar. BÖ, uçak ağırlığının ve uçak uzunluğunun bir fonksiyonudur. Bu değer ne kadar düşük olursa, uçak o kadar az patlama oluşturur, yaklaşık 1 veya daha düşük rakamlar kabul edilebilir olarak ele alınır. Bu hesaplamayı kullanarak, Concorde için 1.4 ve Boeing 2707 için 1.9'luk BÖ'ler buldular. Bu nihayetinde SST projelerinin çoğunu siyasetle karışan, kamusal kızgınlıkla lanetledi ve sonuçta bu tür uçakları kullanışsız hale getiren yasalarla sonuçlandı (örneğin ses üstü olarak sadece su üzerinde uçulabiliyordu).

Bir Avustralya kamçisı

Bir boğanın düzgün bir şekilde kullanıldığında çıkardığı ses aslında küçük bir sonik patlamadır. "Kırıcı" olarak bilinen kırbaç ucu, ses hızından daha hızlı hareket eder ve böylece ses patlaması yaratır.[6]

Bir kamçı sap bölümünden kırıcıya doğru daralır. kırıcının tutamak bölümünden çok daha az kütlesi vardır. Kırbaç keskin bir şekilde sallandığında, enerji konik kırbaç uzunluğuna aktarılır. Goriely ve McMillen, bir halkanın gerginlik altındaki konik bir filamandan geçme şeklini içeren fiziksel açıklamanın karmaşık olduğunu gösterdiler.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Haering (1 Ocak 2005). "Flight Demonstration Of Low Overpressure N-Wave Sonic Booms And Evanescent Waves". AIP Conference Proceedings. 838: 647-650. 13 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2020. 
  2. ^ May, Mike (Eylül 2002). "Crackin' Good Mathematics". American Scientist. 90 (5). ss. 415-416. JSTOR 27857718. 
  3. ^ "Analyzing Sonic Boom Footprints of Military Jets, Andy S. Rogers, A.O.T, Inc." 17 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2020. 
  4. ^ USAF Fact Sheet 96-03, Armstrong Laboratory, 1996
  5. ^ NASA 11 Mayıs 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Armstrong Flight Research Center Fact Sheet: Sonic Booms
  6. ^ May (Eylül 2002). "Crackin' Good Mathematics". American Scientist. 90 (5): 415-416. 
  7. ^ Alain Goriely and Tyler McMillen (2002). "Shape of a Cracking Whip" (PDF). Physical Review Letters. 88 (12): 244301. 30 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 22 Mayıs 2020. 

Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Nedir? :Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? ile ilgili Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Ne Demektir? Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Açıklaması Nedir? Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Cevabı Nedir? Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Açıklaması? :Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Gerçek mi? :Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? ile ilgili Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Hakkında? :Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? ile ilgili Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? burada bulabilirsiniz. Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Sonik patlama nedir?, Sonik patlama anlamı nedir?, Sonik patlama ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Penny Oleksiak, Augusto Boal, Amatör telsizcilik, Oligopol Piyasaları, Perymeniopsis, Ayşe Osmanoğlu, Lepidophyllum, NGC 3526, Lasiocephalus, Top arabası, Ligulariopsis, Rukiye Sultan, Joe Budden, Leptorhynchos, Macrachaenium, Kedi Butch, Ulviye Sultan, Mesanthophora, Saša Ilić, Walter Eschweiler, El Faşir, Yumurta (yiyecek), Paranephelius, Fahriye Sultan, William Longchamp, Plagiocheilus, Lepidospartum, Wrestlingworth and Cockayne Hatley, Atike Sultan, 1.FC Brünn, Zabaykalskiy Özerk Bölgesi, Henri Prost, Sutra, 2019 Avrupa Oyunlarında okçuluk, Lütfiye Sultan, Türk mafyası, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Lorandersonia, Liodytes, Thymus samius, Namibithamnus, Orochaenactis, Yasin Öztop, Lipoblepharis, Emetullah Sultan, Darfur Sultanlığı, Lachnospermum, Michael Rooker, Oswaldo Sánchez, Phacellothrix, Muhammed Davud Han, Ancien Régime, Kamariotissa, Marlon Teixeira, Karbonik asit, III. Władysław, Kavaklıdere, Ankara, Agarta, Kommagene hükümdarları listesi, Lily Leung, Kalincar Kalesi, Prens Albert, Gong Li, Ford Puma, Pyotr Kiriçek, Reana del Rojale, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 874 sayılı kararı, Niyazi Bahçecioğlu, Medinet Habu Tapınağı, Sabiha Sultan, 1857 Hindistan İsyanı, Dieter Nohlen, Hepatit, Demirkırat, Vinland Haritası, Guanajuato, Antienflamatuvar, Müktefî, IV. Guaimar, Ferrari 166 S, Cunta, Muktefî, Damian Chapa, Lamnidae, Aksungur, Guan Qiao, Triyak, McFlurry, Yosef Navon, Bernard Madoff, Kibi no Makibi, Bouillante, Röle, Arzu Ceylan, Role, Avgancık, Hocalar, İnsan Hakları İzleme Örgütü, Frekans seçici yüzey, Himno Nacional Mexicano, Selim Kayacı,
Elektronik İsminin Anlamı Nedir?, Yarım Yığma Kâgir İsminin Anlamı Nedir?, Sözünübilmez İsminin Anlamı Nedir?, Mukaveleli İsminin Anlamı Nedir?, Porto Riko bayrağı Anlamı Nedir, Porto Riko bayrağı Nasıl Oluştu, Porto Riko bayrağı Tarihi, Porto Riko bayrağı Renkleri, Porto Riko bayrağı Tasarımı, Necdet Öztürk Kimdir?, Hüseyin Yıldızhan Kimdir?, Yirmi İki Nedir?, Elektronegatif İsminin Anlamı Nedir?, Yarım Yamalak İsminin Anlamı Nedir?, Sözüne Sahip İsminin Anlamı Nedir?, Mukataalı İsminin Anlamı Nedir?, Yirmi Dört Nedir?, Elektromanyetik İsminin Anlamı Nedir?, Onur Çelik Kimdir?, Hasan Alpdoğan Kimdir?, Edhem Ünal Kimdir?, Yarım Pabuçlu İsminin Anlamı Nedir?, Sözsüz İsminin Anlamı Nedir?, Mukarrer İsminin Anlamı Nedir?, Yirmi Dokuz Nedir?, Elektrokinezi İsminin Anlamı Nedir?, Elektrokinezi Nedir?, Ferda Kapucuoğlu Kimdir?, Yarım Boy İsminin Anlamı Nedir?, Sözlü İsminin Anlamı Nedir?, Mukannen İsminin Anlamı Nedir?, Yirmi Bir Nedir?, Elektrojen İsminin Anlamı Nedir?, Elektrojen Nedir?, Mehmet Tamer Cantekin Kimdir?, Tunahan Gök Kimdir?, Portekiz bayrağı Anlamı Nedir, Portekiz bayrağı Nasıl Oluştu, Portekiz bayrağı Tarihi, Portekiz bayrağı Renkleri, Portekiz bayrağı Tasarımı, Yirmi Beş Nedir?, Elektrodinamik İsminin Anlamı Nedir?, Yarım Asalak İsminin Anlamı Nedir?, Sözleşmeli İsminin Anlamı Nedir?, Mukaffa İsminin Anlamı Nedir?, Yirmi Altı Nedir?, Elektrobiyolojik İsminin Anlamı Nedir?, Elektrobiyolojik Nedir?, Yarım Akıllı İsminin Anlamı Nedir?, Sözleşimsel İsminin Anlamı Nedir?, Beyda Nur Ayçetin Kimdir?, Mukaddes İsminin Anlamı Nedir?, Nermin Tuzcu Kimdir?, Özge Göksu Kimdir?, Aysima Mihriban Mehtap Arslan Kimdir?, Ayhan Ün Kimdir?, Elektriksiz İsminin Anlamı Nedir?, Elektriksiz Nedir?, Yarım İsminin Anlamı Nedir?, Sözgötürmez İsminin Anlamı Nedir?, Mukadder İsminin Anlamı Nedir?, Hikmet Yalım Halıcı Kimdir?, Yinelemeli Nedir?, Elektriksel İsminin Anlamı Nedir?, Ayhan Taş Kimdir?, Yarık İsminin Anlamı Nedir?, Sözel İsminin Anlamı Nedir?, Mukaddem İsminin Anlamı Nedir?, Yimsel Nedir?, Caner Öner Kimdir?, Elektrikli İsminin Anlamı Nedir?, Arslan Bolat Kimdir?, Polonya bayrağı Anlamı Nedir, Polonya bayrağı Nasıl Oluştu, Polonya bayrağı Tarihi, Polonya bayrağı Renkleri, Polonya bayrağı Tasarımı, Ayhan Sicimoğlu Kimdir?, Yarıbiçimli İsminin Anlamı Nedir?, Sözde İsminin Anlamı Nedir?, Mukabil İsminin Anlamı Nedir?, Elegant İsminin Anlamı Nedir?, Elegant Nedir?, Ayhan Pala Kimdir?, Oktay İyisaraç Kimdir?, Yarı Saydam İsminin Anlamı Nedir?, Sözbilimsel İsminin Anlamı Nedir?, Mukabelesiz İsminin Anlamı Nedir?, Eldivenli İsminin Anlamı Nedir?, Eldivenli Nedir?, Abdullah Gözen Kimdir?, İsmail Sarıboğa Kimdir?, Ayhan Öztoplu Kimdir?, Onur Yanar Kimdir?, Erkan Özçelik Kimdir?, Yrd Doç Dr Hüseyin Çelik Kimdir? Yrd Doç Dr Hüseyin Çelik Nereli Yrd Doç Dr Hüseyin Çelik Kaç Yaşında?, Yıvışık Nedir?, Eldesiz İsminin Anlamı Nedir?, Eldesiz Nedir?, Ayhan Kavas Kimdir?, Yarı Resmî İsminin Anlamı Nedir?, Söz Konusu İsminin Anlamı Nedir?, Mukabeleli İsminin Anlamı Nedir?, Yırtmaçsız Nedir?, Eldeli İsminin Anlamı Nedir?, Eldeli Nedir?, Yarı Mamul İsminin Anlamı Nedir?, Söz Dizimsel İsminin Anlamı Nedir?, Mukaar İsminin Anlamı Nedir?, Pitcairn Adaları bayrağı Anlamı Nedir, Pitcairn Adaları bayrağı Nasıl Oluştu, Pitcairn Adaları bayrağı Tarihi, Pitcairn Adaları bayrağı Renkleri, Pitcairn Adaları bayrağı Tasarımı, Ayhan Halit Acarkan Kimdir?,