Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir?

Sinestezi Nedir?

Sinestezi Nedir?, Sinestezi Nerededir?, Sinestezi Hakkında Bilgi?, Sinestezi Analizi? Sinestezi ilgili Sinestezi ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Sinestezi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Sinestezi Ne Anlama Gelir Sinestezi Anlamı Sinestezi Nedir Sinestezi Ne Anlam Taşır Sinestezi Neye İşarettir Sinestezi Tabiri Sinestezi Yorumu 

Sinestezi Kelimesi

Lütfen Sinestezi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Sinestezi İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Sinestezi Kelimesinin Anlamı? Sinestezi Ne Demek? ,Sinestezi Ne Demektir? Sinestezi Ne Demektir? Sinestezi Analizi? , Sinestezi Anlamı Nedir?,Sinestezi Ne Demektir? , Sinestezi Açıklaması Nedir? ,Sinestezi Cevabı Nedir?,Sinestezi Kelimesinin Anlamı?,Sinestezi Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Sinestezi Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Sinestezi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Sinestezi Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Sinestezi Kelimesinin Anlamı Nedir? Sinestezi Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Sinestezi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Sinestezi Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Sinestezi - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Sinestezi

Sinestezi Nedir? Sinestezi Ne demek? , Sinestezi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Sinestezi Kelimesinin Anlamı? Sinestezi Ne Demek? Sinestezi Ne Demektir? ,Sinestezi Analizi? Sinestezi Anlamı Nedir? Sinestezi Ne Demektir?, Sinestezi Açıklaması Nedir? , Sinestezi Cevabı Nedir? , Sinestezi Kelimesinin Anlamı?


Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir?

Sinestezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bazı sinestezik kişilerin harfleri ve rakamları nasıl algıladığını gösteren bir görsel

Sinestezi veya duyum ikiliği[1], kişilerde herhangi bir duyunun uyarımı otomatik olarak başka bir duyu algısını tetiklemektedir.[2]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunanca, syn (Birlikte) ve aisthesis (algı/his/duyum) kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Ortaya çıkan "synaistesia" kelimesi, "birleşik his" ya da "birleşik duyum" olarak tercüme edilebilir. Kaynak olarak "hissizlik, duyu eksikliği" anlamına gelen anesthesia (anestezi) kelimesi ile aynı temele dayanmaktadır.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir algı modalitesi uyarıldığında birden fazla kanalda uyarılma oluşmasına verilen tıbbi isimdir. Metafor, sembolizm kelimeleri gibi, çeşitli sanat ürünlerinin tanımlanmasında kullanılan "sinestezi" kelimesinden farklı olarak bu olguyu yaşayan kişiler, kasıtsız ve sürekli olarak oluşan benzetmelerden bahsederler. Kısaca, birden fazla algı sistemi aynı nesnelere kendi yorumlarını aynı kuvvette verirler. Sinestezi sahibi insanlar, örneğin, insanları, insan olarak değil de görsel/işitsel/yazısal vb. bir nesne/olgu olarak hatırlar ve benimserler. Annesini ılık süt, kardeşini bir kedi vb. olarak gören/hatırlayan/düşünen biri gibi.

Demografi olarak genelde solak ve çift el kullananlarda ve kadınlarda daha sık rastlanmaktadır. Irsi olduğu düşünülmektedir ortalama her 20.000 kişide bir görülür. Bu kişilerde, hafıza fonksiyonları güçlenirken matematiksel ve mekansal algı fonksiyonlarıda tavan yapar. Matematiksel algıda sinestezik birey sayıları çarparken renkleri kullanır böylece matematiksel algısı güçlenmiş olur. Mekansal algıda ise 360 derecenin 1 derecelik diliminin bile bir rengi vardır. Sinestezinin, beynin sol yarım küresiyle ilgili ve hipokampus bezine bağlı bir fonksiyon olduğu düşünülmektedir. İstatiksel olarak çok nadir rastlansa da "normal" bir beyin fonksiyonudur. Her beyinde gerçekleşen bir sürecin bazı insanlarda bilinç yüzeyine yansımasından kaynaklanmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel
Spesifik
 1. ^ "TDK Güncel Sözlük". 29 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 2. ^ "SİNESTEZİ: RENKLERİ DUYMAK,ŞEKİLLERİ TATMAK..." TÜBİTAK. 9 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2013. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Simon Baron-Cohen and Harrison, J. (Eds., 1997). Synaesthesia: Classic and Contemporary Readings. Oxford: Blackwell Publishers. ISBN 0-631-19764-8.
 • Bosch, P. (2007) The Name of This Book is Secret Little, Brown Young Readers. ISBN 978-0-31-611366-3.
 • Córdoba M.J. de, Riccò D. (et al.), Sinestesia. Los fundamentos teóricos, artísticos y científicos, Ediciones Fundación Internacional Artecittà, Granada 2012. ISBN 978-84-939054-1-5
 • Campen, Cretien van. (2007) The Hidden Sense. Synesthesia in Art and Science. Cambridge, MA: MIT Press/Leonardo Books. ISBN 0-262-22081-4
 • Cytowic, R.E. (2003)The Man Who Tasted Shapes. Cambridge: MIT Press ISBN 9780907845430.
 • Cytowic, R.E. (2002) Synesthesia: A Union of The Senses, second edition. Cambridge: MIT Press ISBN 978-0-26-2032964.
 • Cytowic, R.E. & Eagleman, D.M. (2009) Wednesday is Indigo Blue: Discovering the Brain of Synesthesia, with an afterword by Dmitri Nabokov. Cambridge: MIT Press ISBN 978-0-26-201279-9.
 • Dann, K. (1998). Bright Colors Falsely Seen. Cambridge: Harvard University Press. ISBN 0-300-06619-8.
 • Duffy, P. L. (2001). Blue Cats and Chartreuse Kittens: How Synesthetes Color their Worlds. New York: Henry Holt & Company. ISBN 0-7167-4088-5.
 • Harrison, J. (2001). Synaesthesia: The Strangest Thing. Oxford: Oxford University Press. ISBN 0-19-263245-0.
 • Jay, C. (2009) Breathing in Colour. Little, Brown. ISBN 978-0-74-992978-7.
 • Marks L.E., The Unity of the Senses. Interrelations among the modalities, Academic Press, New York, 1978.
 • Riccò D., Sinestesie per il design. Le interazioni sensoriali nell'epoca dei multimedia, Etas, Milano, 1999. ISBN 88-453-0941-X
 • Riccò D., Sentire il design. Sinestesie nel progetto di comunicazione, Carocci, Roma, 2008. ISBN 978-88-430-4698-0
 • Robertson, L. and Sagiv, N. (Eds., 2005). Synesthesia: Perspectives from Cognitive Neuroscience. Oxford: Oxford University Press. ISBN 0-19-516623-X.
 • Rowedder, Anna K. (2009). Für Dich - For You - Pour Toi. Luxembourg: Synaisthesis. ISBN 978-99959-622-1-0.
 • Sinha, Jasmin (ed.). 2009. Synästhesie der Gefühle (Emotional Synaesthesia). Luxembourg: Synaisthesis. ISBN 978-99959-622-6-5.
 • Tammet, D. (2006) Born on a Blue Day: A Memoir of Aspergers and an Extraordinary Mind. Hodder & Stoughton Ltd. ISBN 978-0-34-089974-8.
 • Tornitore T., Storia delle sinestesie. Le origini dell'audizione colorata, Genova, 1986.
 • Tornitore T., Scambi di sensi. Preistoria delle sinestesie, Centro Scientifico Torinese, Torino, 1988.
 • Mass, W. (2003) A Mango-Shaped Space. Little, Brown and Company. ISBN 0-316-52388-7
 • Ward, J. (2008) The Frog who croaked Blue: Synesthesia and the Mixing of the Senses. Routledge. ISBN 978-0-415-43014-2.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilimsel kaynaklar

Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Nedir? :Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? ile ilgili Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Ne Demektir? Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Açıklaması Nedir? Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Cevabı Nedir? Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Açıklaması? :Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Gerçek mi? :Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? ile ilgili Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Hakkında? :Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? ile ilgili Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Sinestezi nedir?, Sinestezi anlamı nedir?, Sinestezi ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Jimmy Durmaz, Tacikistan Silahlı Kuvvetleri, Togo Futbol Federasyonu, Biyografik filmler listesi, Boden, Anish Kapoor, Mariensztat, Stola, German Albums Chart, Küfi, Kufi, Neogotik mimari, Kadıköy, Aydın, Çok katlı değişici epitel, Allerton Mauleverer with Hopperton, Pirus zaferi, Accrington, Yerli Plaka, Church, Hakem, Agra Kalesi, UEFA Avrupa Ligi, Neuenbürg, Enver Hoxha, Aslan Koruyucular, Moritanya Futbol Federasyonu, Emre Tilev, EPDK, Aziz Peter Basilikası, Lakatamia, Stephen Elop, Kadirli, Mehmed Cemil Paşa, Štěpánka Hilgertová, Guyana devlet başkanları listesi, 1990 Birleşik Devletler Grand Prix, Fevzi Daldal, Piperazin, Kabartayca, Tahinli çörek, Gül Devrimi, Bandar Abbas, İbrahim Sıtkı Yırcalı, Ruhr Nehri, Mantecol, Betaksolol, MS 72, Zerevani, Morena Camilleri, TSV Havelse, Windows 2.1x, Brawl Stars savaşçı listesi, Orhan Sarıbal, Tavşan Adası, Exient Entertainment, Umbelliferon, Uzay Korsanı Kaptan Harlock, Travma, Mali Futbol Federasyonu, Battlefield 2, CB Sevilla, Mutiu Adepoju, Toei Animation, Senegal Futbol Federasyonu, Mustafa İsen, Mohamed Sissoko, Darcus Howe, Vurgun, John Garang, Samogitçe, Ocepeia, Orival Pessini, NGC 245, Almatı Eyaleti, Nagihan Karadere, Montesano sulla Marcellana, Huancayo, Cupertino, Kotaro Fujiwara, Ira Losco, Bryan Mbeumo, Gana Futbol Federasyonu, Arkoloji, Sousse, Hulusi Kentmen, Oeste, Küçük Prenses (anime), 1988 Yaşar Doğu Turnuvası, Melora Walters, Amalia Aguilar, Sunak, Diyarbakırda 2019 Türkiye yerel seçimleri, 1943, Cybaeus minor, 14. Zırhlı Tugay, MGM Televizyon Programları Listesi, NGC 1640, İstanbul Muhafızları, Susa ili, Corentin Tolisso,
Yarım Yığma Kâgir İsminin Anlamı Nedir?, Sözünübilmez İsminin Anlamı Nedir?, Mukaveleli İsminin Anlamı Nedir?, Porto Riko bayrağı Anlamı Nedir, Porto Riko bayrağı Nasıl Oluştu, Porto Riko bayrağı Tarihi, Porto Riko bayrağı Renkleri, Porto Riko bayrağı Tasarımı, Necdet Öztürk Kimdir?, Hüseyin Yıldızhan Kimdir?, Yirmi İki Nedir?, Elektronegatif İsminin Anlamı Nedir?, Yarım Yamalak İsminin Anlamı Nedir?, Sözüne Sahip İsminin Anlamı Nedir?, Mukataalı İsminin Anlamı Nedir?, Yirmi Dört Nedir?, Elektromanyetik İsminin Anlamı Nedir?, Onur Çelik Kimdir?, Hasan Alpdoğan Kimdir?, Edhem Ünal Kimdir?, Yarım Pabuçlu İsminin Anlamı Nedir?, Sözsüz İsminin Anlamı Nedir?, Mukarrer İsminin Anlamı Nedir?, Yirmi Dokuz Nedir?, Elektrokinezi İsminin Anlamı Nedir?, Elektrokinezi Nedir?, Ferda Kapucuoğlu Kimdir?, Yarım Boy İsminin Anlamı Nedir?, Sözlü İsminin Anlamı Nedir?, Mukannen İsminin Anlamı Nedir?, Yirmi Bir Nedir?, Elektrojen İsminin Anlamı Nedir?, Elektrojen Nedir?, Mehmet Tamer Cantekin Kimdir?, Tunahan Gök Kimdir?, Portekiz bayrağı Anlamı Nedir, Portekiz bayrağı Nasıl Oluştu, Portekiz bayrağı Tarihi, Portekiz bayrağı Renkleri, Portekiz bayrağı Tasarımı, Yirmi Beş Nedir?, Elektrodinamik İsminin Anlamı Nedir?, Yarım Asalak İsminin Anlamı Nedir?, Sözleşmeli İsminin Anlamı Nedir?, Mukaffa İsminin Anlamı Nedir?, Yirmi Altı Nedir?, Elektrobiyolojik İsminin Anlamı Nedir?, Elektrobiyolojik Nedir?, Yarım Akıllı İsminin Anlamı Nedir?, Sözleşimsel İsminin Anlamı Nedir?, Beyda Nur Ayçetin Kimdir?, Mukaddes İsminin Anlamı Nedir?, Nermin Tuzcu Kimdir?, Özge Göksu Kimdir?, Aysima Mihriban Mehtap Arslan Kimdir?, Ayhan Ün Kimdir?, Elektriksiz İsminin Anlamı Nedir?, Elektriksiz Nedir?, Yarım İsminin Anlamı Nedir?, Sözgötürmez İsminin Anlamı Nedir?, Mukadder İsminin Anlamı Nedir?, Hikmet Yalım Halıcı Kimdir?, Yinelemeli Nedir?, Elektriksel İsminin Anlamı Nedir?, Ayhan Taş Kimdir?, Yarık İsminin Anlamı Nedir?, Sözel İsminin Anlamı Nedir?, Mukaddem İsminin Anlamı Nedir?, Yimsel Nedir?, Caner Öner Kimdir?, Elektrikli İsminin Anlamı Nedir?, Arslan Bolat Kimdir?, Polonya bayrağı Anlamı Nedir, Polonya bayrağı Nasıl Oluştu, Polonya bayrağı Tarihi, Polonya bayrağı Renkleri, Polonya bayrağı Tasarımı, Ayhan Sicimoğlu Kimdir?, Yarıbiçimli İsminin Anlamı Nedir?, Sözde İsminin Anlamı Nedir?, Mukabil İsminin Anlamı Nedir?, Elegant İsminin Anlamı Nedir?, Elegant Nedir?, Ayhan Pala Kimdir?, Oktay İyisaraç Kimdir?, Yarı Saydam İsminin Anlamı Nedir?, Sözbilimsel İsminin Anlamı Nedir?, Mukabelesiz İsminin Anlamı Nedir?, Eldivenli İsminin Anlamı Nedir?, Eldivenli Nedir?, Abdullah Gözen Kimdir?, İsmail Sarıboğa Kimdir?, Ayhan Öztoplu Kimdir?, Onur Yanar Kimdir?, Erkan Özçelik Kimdir?, Yrd Doç Dr Hüseyin Çelik Kimdir? Yrd Doç Dr Hüseyin Çelik Nereli Yrd Doç Dr Hüseyin Çelik Kaç Yaşında?, Yıvışık Nedir?, Eldesiz İsminin Anlamı Nedir?, Eldesiz Nedir?, Ayhan Kavas Kimdir?, Yarı Resmî İsminin Anlamı Nedir?, Söz Konusu İsminin Anlamı Nedir?, Mukabeleli İsminin Anlamı Nedir?, Yırtmaçsız Nedir?, Eldeli İsminin Anlamı Nedir?, Eldeli Nedir?, Yarı Mamul İsminin Anlamı Nedir?, Söz Dizimsel İsminin Anlamı Nedir?, Mukaar İsminin Anlamı Nedir?, Pitcairn Adaları bayrağı Anlamı Nedir, Pitcairn Adaları bayrağı Nasıl Oluştu, Pitcairn Adaları bayrağı Tarihi, Pitcairn Adaları bayrağı Renkleri, Pitcairn Adaları bayrağı Tasarımı, Ayhan Halit Acarkan Kimdir?, Yunus Emre Göçenoğlu Kimdir?,