Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir?

Sind Eyaleti Nedir?

Sind Eyaleti Nedir?, Sind Eyaleti Nerededir?, Sind Eyaleti Hakkında Bilgi?, Sind Eyaleti Analizi? Sind Eyaleti ilgili Sind Eyaleti ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Sind Eyaleti ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Sind Eyaleti Ne Anlama Gelir Sind Eyaleti Anlamı Sind Eyaleti Nedir Sind Eyaleti Ne Anlam Taşır Sind Eyaleti Neye İşarettir Sind Eyaleti Tabiri Sind Eyaleti Yorumu 

Sind Eyaleti Kelimesi

Lütfen Sind Eyaleti Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Sind Eyaleti İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Sind Eyaleti Kelimesinin Anlamı? Sind Eyaleti Ne Demek? ,Sind Eyaleti Ne Demektir? Sind Eyaleti Ne Demektir? Sind Eyaleti Analizi? , Sind Eyaleti Anlamı Nedir?,Sind Eyaleti Ne Demektir? , Sind Eyaleti Açıklaması Nedir? ,Sind Eyaleti Cevabı Nedir?,Sind Eyaleti Kelimesinin Anlamı?,Sind Eyaleti Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Sind Eyaleti Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Sind Eyaleti Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Sind Eyaleti Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Sind Eyaleti Kelimesinin Anlamı Nedir? Sind Eyaleti Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Sind Eyaleti Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Sind Eyaleti Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Sind Eyaleti - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Sind Eyaleti

Sind Eyaleti Nedir? Sind Eyaleti Ne demek? , Sind Eyaleti Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Sind Eyaleti Kelimesinin Anlamı? Sind Eyaleti Ne Demek? Sind Eyaleti Ne Demektir? ,Sind Eyaleti Analizi? Sind Eyaleti Anlamı Nedir? Sind Eyaleti Ne Demektir?, Sind Eyaleti Açıklaması Nedir? , Sind Eyaleti Cevabı Nedir? , Sind Eyaleti Kelimesinin Anlamı?


Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir?

Sind

Koordinatlar: 26°21′K 68°51′D / 26.350°K 68.850°D / 26.350; 68.850
Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sind Eyaleti sayfasından yönlendirildi)
Sind Eyaleti
سنڌ
Sind Eyaleti haritası
Sind Eyaleti haritası
ÜlkePakistan Pakistan
Yönetim merkeziKaraçi
İdare
 • ValiNasreen Jalil
Yüzölçümü
 • Toplam140914 km²
Nüfus
 (2017)
 • Toplam47,854,510
 • Yoğunlukoto/km²
Zaman dilimiUTC+05.00 (PZD)
 • Yaz (YSU)UTC+05.00 (PZD)
Resmî site
(İngilizce) sindh.gov.pk

Sind Eyaleti (Urducaسندھ), Pakistan'ın 4 eyaletinden birisidir.

Ülkenin en büyük kenti Karaçi'nin içinde bulunduğu bu eyalet, ülkenin güneyinde ve Hint Okyanusu kıyısında bulunmaktadır. Sindhiler'in anavatanı olan eyaletin yerel adı "Mehran"dır. Eyalet adını İndus Nehri'nden almaktadır.

İndus vadisinin verimli topraklarında yer alan Sind topraklarında bilinen ilk yerleşimin MÖ 7000 yıllarına kadar gittiği bilinir. Bu dönemde Mehrgarh yerleşiminin izlerini bu bölgede görmek mümkündür. Daha sonra İndus Vadisi Uygarlığı olarak bilinen uygarlığın, bu bölgede İndus Nehri kıyısında kurduğu Mohenco-daro bu uygarlığın en gelişmiş şehriydi.

Bölgede İslam ordularını görüldüğü tarih 711 yılıdır. Komutan Muhammed bin Kasım idaresindeki 20.000 asker bu tarihte bölgenin Alor, Multan ve Debal yerleşimlerini aldı. Sind Emeviler'in en doğu eyaleti haline geldi ve Arap haritaları üzerinde 'El-Sind' olarak gösterilmeye başlandı. Muhammed bin Kasım daha sonra bu yeni topraklara başkent olarak Mansura şehrini, liman olarak hizmet vermesi için Debal şehrini kurdu. Bu dönemde Sindli Müslümanlar, denizcilik alanında ileri bir seviyeye ulaştılar.

Bölgesel sembolü (resmî değil)
Bölgesel hayvanı
Bölgesel kuşu
Bölgesel çiçeği
Bölgesel ağacı
Bölgesel Sporu

Eyaletin ilçeleri

[değiştir | kaynağı değiştir]
Sind Eyaleti'nin 23 ilçesini gösteren idari harita

Sind Eyaleti 23 ilçeye ayrılmıştır. Bu ilçeler ve eyalet içindeki konumları aşağıda belirtilmiştir.[1]

 1. Karaçi ilçesi
 2. Camşoro ilçesi
 3. Tatta ilçesi
 4. Badin ilçesi
 5. Tarparkar ilçesi
 6. Umerkot ilçesi
 7. Mirpur Kas ilçesi
 8. Tando Allahyar ilçesi
 9. Naushahro Feroze ilçesi
 10. Tando Muhammed Han ilçesi
 11. Haydarabad ilçesi
 12. Sangar ilçesi
 13. Kairpur ilçesi
 14. Benazirabad
 15. Dadu ilçesi
 16. Qambar Shahdadkot
 17. Larkana ilçesi
 18. Matiari ilçesi
 19. Gotki ilçesi
 20. Şikarpur ilçesi
 21. Yakubabad ilçesi
 22. Sukkur ilçesi
 23. Kaşmore ilçesi

Büyük şehirler

[değiştir | kaynağı değiştir]
Sind Eyaleti'ndeki büyük şehirler listesi
Sıra Şehir İlçe Nüfus


Karaçi

1 Karaçi Karaçi 13,052,000
2 Haydarabad Haydarabad 1,578,367
3 Sukkur Sukkur 500,000
4 Larkana Larkana 456,544
5 Navabşah Shaheed Benazirabad 275,000
6 Mirpur Has Mirpur Khas 245,000
7 Yakubabad Jacobabad 200,815
8 Şikarpur Şikarpur 177,682
Kaynak: World Gazetteer 2010[2]

Sind Eyaleti'ndeki diğer şehir ve kasabalar:

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Nedir? :Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? ile ilgili Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Ne Demektir? Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Açıklaması Nedir? Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Cevabı Nedir? Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Açıklaması? :Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Gerçek mi? :Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? ile ilgili Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Hakkında? :Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? ile ilgili Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? burada bulabilirsiniz. Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Sind Eyaleti nedir?, Sind Eyaleti anlamı nedir?, Sind Eyaleti ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Furnarius, MÖ 43. yüzyıl, Sphenodon, Never Ever, XVI. Carl Gustaf, Vintage giyim, Justin.tv, Ulalume, Ömer Asım Aksoy, Toros göknarı, RIANZ, rianz, UNCTAD, Bubo caligatus, Aïssa Maïga, Zeytune Üniversitesi, Abies cilicica, Trikofaji, Shimenawa, Quercus ilex, Siapiccia, Gümeli Tabiat Anıtı, Tofaş SAS, Belgin Uygur, Things That U Do, Alison Moyet, Strigopidae, Yazıt bilimi, 25 Kasım, Schefflera ulocephala, Gümeli Porsuğu, Vaalbara, Chaim Topol, Kokulu ardıç, Superior vena kava, Corallus, Somniosus microcephalus, Boylu ardıç, Zübeyr, Paralampona, Kazakistanda seçimler, Mercator Projeksiyonu, Anıt ağaç, Mehmet Zeki Okudan, Kara baza, Macheiramphus alcinus, AirPods Pro, Marcus Elieser Bloch, Lu (devlet), Ak çiçekli karahindiba, Corvey İmparatorluk Manastırı, Türklerde batınilik tarihi, MÖ 69, 2017 Avustralya Grand Prix, Çanakkalede 1964 Türkiye senato seçimleri, Kraliyet Derneği, Kahokya, Alacaatlı, Dinar, Taraxacum farinosum, Hechi, Akçaağaç yapraklı üvez, NGC 5421A, Solanum brownii, Taraxacum, Grönland köpek balığı, Duba, Eugene Garfield, Pest ili, Ali Ayağ, Future simple, Tarım Havzasına Türk yerleşimi, Dilaver Uyanık, Orhan Aksoy, Mısır Memluk Sultanlığı, Alaçam, Tek kanatlı uçak, Chiara Mastroianni, Isola Santa, TİT, Akran değerlendirmesi, Ben Benim, Andrea Ranocchia, Annan Planı, Sarpsborg, Savaş suçları, Capannori, Careggine, Gallicano, Joe Hisaişi, LaMarcus Aldridge, Bağdatlı Muhammed Emin Efendi, Ağırlama, Massarosa, Yunus Emre Enstitüsü, Pescaglia, Seravezza, Sakla Beni, Coreglia Antelminelli, Racale, David Pelletier,
Umut Dayanan Kimdir?, Aliye Kızıldamar Kimdir?, Kazım Özsoy Kimdir?, Özler Yılmaz Kimdir?, Ferit Şenyaşar Kimdir?, Aslı Öz Kimdir?, Nilsu İrem Koçyiğit Kimdir?, Neşe Kangüleç Kimdir?, Dilan Kunt Ayan Kimdir?, Orkun Şıktaşlı Kimdir?, Suat Yıldız Kimdir?, Gürhan Özcan Kimdir?, Mehmet Özdağ Kimdir?, Mehmet Koç Kimdir?, Nazan Güneysu Kimdir?, Ayten Kordu Kimdir?, Filiz Tuğçe Ayrancı İplikçi Kimdir?, Yrd Doç Dr Halit Zavalsız Kimdir? Yrd Doç Dr Halit Zavalsız Nereli Yrd Doç Dr Halit Zavalsız Kaç Yaşında?, Mustafa Yeşilyurt Kimdir?, İsmail Cavga Kimdir?, Hasan Eryılmaz Kimdir?, Mehmet Karaman Kimdir?, Murat Çan Kimdir?, Nurettin Karadeniz Kimdir?, Özer Özçınar Kimdir?, İbrahim Baykan Kimdir?, Menije Nur Özcan Kimdir?, Ali Fethi Gürler Kimdir?, Hanife Sever Kimdir?, Metin Kapıdere Kimdir?, Gündüz Kadir Gençcan Kimdir?, Abdul Özcan Kimdir?, Selçuk Han Kimdir?, Emel Akçil Kimdir?, Azize Çeroğlu Kimdir?, Fatma Biçer Kimdir?, Elif Apohan Kimdir?, Sibel Uzun Kimdir?, Ecevit Keleş Kimdir?, Şeyhmus Göçmez Kimdir?, Şaban Yeğin Kimdir?, Ayça Taşkent Kimdir?, Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Kimdir? Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Nereli Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Kaç Yaşında?, Tansu Coşkun Kimdir?, Naciye İskender Kimdir?, Muhammet Yıldız Kimdir?, Nurcan Duygu Kimdir?, Erol Tunç Kimdir?, Tahsin Ocaklı Kimdir?, Erol Ertürk Kimdir?, Meltem Işık Kimdir?, Rıza Tekerek Kimdir?, Muazzez Orhan Işık Kimdir?, Mehmet Orhun Döğüşcü Kimdir?, Orhan Özatik Kimdir?, Selma Özel Ası Kimdir?, Ünal Köksal Kimdir?, Sema Vadi Kimdir?, Asu Kaya Kimdir?, İbrahim Çalışkan Kimdir?, Sabri Soner Görgülü Kimdir?, Vildan Doğan Kimdir?, Nilgün Yılmaz Kimdir?, İsmail Afşar Kimdir?, Mehmet Mustafa Yıldız Kimdir?, Cengiz Okur Kimdir?, Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Kimdir? Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Nereli Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Kaç Yaşında?, Adnan Ayyıldız Kimdir?, Gani Kaplan Kimdir?, Ahmet Toklucuoğlu Kimdir?, Hasan Hüseyin Hadimli Kimdir?, Ahmet Yorkun Kimdir?, Erhan Gökmen Kimdir?, Yıldız Özbek Kimdir?, Ozan Sakarya Kimdir?, Nuri Ünalan Kimdir?, Sabahattin Erdoğan Sarıtaş Kimdir?, Sevgi Özbek Kimdir?, Esra Totan Kimdir?, Tolunay Özçelik Kimdir?, Orhan Gazi Kofoğlu Kimdir?, Eda Doğan Kimdir?, Yaşar Yaman Kimdir?, Osman Bayrak Kimdir?, Süleyman Şenol Kimdir?, Salih Nazmi Büyükdöğerlioğlu Kimdir?, Osman Fedai Kimdir?, Vedat Ünal Kimdir?, Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Kimdir? Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Nereli Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Kaç Yaşında?, Fatma Gebeş Çimen Kimdir?, Selin Tozoğlu Kimdir?, Güner Karaduman Kimdir?, Mahmut Sürmeli Kimdir?, Menekşe Turen Kimdir?, Süreyya Öneş Derici Kimdir?, Savaş Eminoğlu Kimdir?, Gizem Özcan Kimdir?, Savaş Karaduman Kimdir?, Cumhur Uzun Kimdir?, Aşkın Özön Kimdir?,