Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir?

Simone Weil Nedir?

Simone Weil Nedir?, Simone Weil Nerededir?, Simone Weil Hakkında Bilgi?, Simone Weil Analizi? Simone Weil ilgili Simone Weil ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Simone Weil ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Simone Weil Ne Anlama Gelir Simone Weil Anlamı Simone Weil Nedir Simone Weil Ne Anlam Taşır Simone Weil Neye İşarettir Simone Weil Tabiri Simone Weil Yorumu 

Simone Weil Kelimesi

Lütfen Simone Weil Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Simone Weil İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Simone Weil Kelimesinin Anlamı? Simone Weil Ne Demek? ,Simone Weil Ne Demektir? Simone Weil Ne Demektir? Simone Weil Analizi? , Simone Weil Anlamı Nedir?,Simone Weil Ne Demektir? , Simone Weil Açıklaması Nedir? ,Simone Weil Cevabı Nedir?,Simone Weil Kelimesinin Anlamı?,Simone Weil Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Simone Weil Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Simone Weil Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Simone Weil Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Simone Weil Kelimesinin Anlamı Nedir? Simone Weil Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Simone Weil Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Simone Weil Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Simone Weil - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Simone Weil

Simone Weil Nedir? Simone Weil Ne demek? , Simone Weil Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Simone Weil Kelimesinin Anlamı? Simone Weil Ne Demek? Simone Weil Ne Demektir? ,Simone Weil Analizi? Simone Weil Anlamı Nedir? Simone Weil Ne Demektir?, Simone Weil Açıklaması Nedir? , Simone Weil Cevabı Nedir? , Simone Weil Kelimesinin Anlamı?


Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir?

Simone Weil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Simone Weil
Simon Weil - Filozof ve Katolik bir mistik
Doğum3 Şubat 1909(1909-02-03)
Paris, Fransa
Ölüm24 Ağustos 1943 (34 yaşında)
Ashford,Birleşik Krallık
MeslekFilozof
Ebeveyn(ler)Saolomea Weil, Bernard Weil
Akraba(lar)André Weil
İmza

Simone Weil[1] (Paris, Fransa, d. 3 Şubat 1909 – Ashford, İngilitere, ö. 24 Ağustos 1943). Fransız filozof ve Katolik bir mistik.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Weil, 1909'da ataları Musevi olmakla birlikte kendisini ve büyük erkek kardeşini agnostik olarak büyüten bir ailenin çocuğu olarak Paris'te dünyaya geldi. Hayatı boyunca başağrıları ve sinizütten dolayı acı çekti.

Weil'in on iki yaşında Antik Yunanca öğrenerek ileri düzeyde kitapları okuyabilmesi ileride sergileyecek yeteneklerinin bir ön habercisiydi. Ecole Normale Supérieure'deki sınıfının ikincisi olmuştu.

1919'da on yaşındayken Bolşevik olduğunu ilan etti. Gençliğinde işçi hareketine katıldı. Politik yazılar kaleme aldı, gösterilerde yürüdü ve işçi haklarını savundu.

1931'de öğretmenlik diplomasını alarak Le Puy adlı kız okulunda felsefe öğretmeni oldu. Öğretmenliğinin yanı sıra tüm eleştirilere rağmen marksizm'e inanan bir kişi olarak işsiz ve grevdeki işçiler arasına girerek yerel politik eylemlere katıldı. Sonraları Marksist görüşlerinden vazgeçmesine rağmen demokratik ve kapitalist toplumlara ilişkin görüşlerini yazmaya devam etti. Weil kapitalizm ve sosyalizm'in sınırları hakkında kötümser bir görüşe sahipti. 1934'te sıra dışı metotları sebebiyle öğretmenliği bırakmaya zorlandı ve Paris fabrikasında çalışmaya başladı. Kötü sağlığı ve eksik fiziksel gücü sebebiyle fabrikada fazla çalışamadı.

1936'da öğretmenliğe geri dönmüş ancak artık tüm şevkini kaybetmişti. Aynı yıl İspanya'ya gider ve İspanya İç Savaşı'nda anarşist cepheye katılır. Silah kullanmaz ancak cephe gerisinde çalışır. Kaynar suyla yaralanır ve Fransa'ya geri döner.

Savaştan sonra Weil ilgisini dine yöneltir. Tanrı ve onun kendi yaşamı ile ilgili iradesi hakkında daha fazla şey keşfetmenin peşine düşmüştür. İlk mistik deneyimini Solesmes Manastırında keşişlerin söyledikleri ilahileri dinlerken yaşar. Bu deneyiminden sonra hayatının geri kalanını Tanrı'nın kendi yaşamıyla ilgili iradesini keşfetmeye ve deneyimlerinin entelektüel sonuçlarını ifade etmeye adamıştır.

Weil'e 1943'te tüberküloz teşhisi konmuştur. Doktorları tarafından dinlenmesi ve iyi bir diyet programı takip etmesi istendi ancak o, politik eylemlere katılmaya, ülkesindeki direniş sebebiyle duyduğu üzüntüyle yiyeceğini ülkesindeki insanlarının yiyeceği oranında kısıtlar ve çoğu kez çok az yiyecekle yetinir. Paraya önem vermeyişi özel bir tedavi kabul etmesine izin vermez. Sağlığı gittikçe kötüleştiğinden İngiltere'de Ashford'da bir senatoryum'da yatmak zorunda kalır.

Kimilerince 20. yüzyılın en ilginç filozoflarından kabul edilen Simone Weil, 1943 yılının Ağustos ayında 34 yaşındayken kalp yetmezliğinden dünyaya gözlerini kapar. Ölüm raporunda şu ifadeler yer alır; "Merhume zihin dengesini yitirerek yemek yemeği reddedip kendini öldürdü."

Simon'un el mektubu

Çoğu eseri ölümünden sonra yayınlanmıştır.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Simone Weil'i evinde ağırlayan ve kendisine yazı taslaklarını vererek eserlerinin günümüze taşınmasına önayak olan Gustave Thibon, Weil'in ilk basılan eseri La Pesanteur et la Grâce'ın önsözünde (Yerçekimi ve Tanrı'nın Lütfu, adıyla Türkçeye çevirilmiştir aşağıdaki alıntı da bu Türkçe çeviriden alınmıştır) şunları söylemektedir:

"Yarım yüzyıl önce yazılan bu satırlara ne ekleyebilirim?

Tin için ışık ve ruh için besin olan Simone Weil'in yapıtının güncelleştirilmeye gereksinimi yoktur, çünkü bu yapıt, bütün zamanların ve bütün yerlerin dışına taşan varlığın doruğundan çıkmaktadır. Platon'un veya Marc-Aurele'in bir düşüncesine, Eschyle'in bir dizesine veya bir Shakespeare kahramanının çığlığına nasıl tarih koyabiliriz? Aynı şey Simone Weil için de söz konusudur. Gerçek ışık sönmüyor ve gerçek kaynakların yenilenmeye gereksinimleri yoktur...."

André Gide için Weil "Bu yüzyılın en spiritüel yazarı", Albert Camus için "zamanımızın en büyük ruhu", T.S.Eliot için "bir azizin sahip olduğu türden deha sahibi bir kadın" idi. Eleştirmen Leslie Fiedler ise onu "yabancılaşma çağında Aziz olarak yabancı" biri olarak tasvir etmişti.

Kitaplarından[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Yerçekimi ve Tanrı'nın Lütfu adlı eserinden;

"Zaman, açıkçası yoktur (sınır olarak şimdinin dışında) ve buna rağmen biz zamana tabiyiz. Bu bizim durumumuzdur. Varolmayan şeye tabiyiz. İster edilgen olarak acı çekilen -fiziksel acı, bekleyiş, pişmanlık, vicdan azabı, korku gibi - zaman olsun, ister çekip çevrilen - düzen, yöntem, zorunluluk gibi - zaman olsun, her iki durumda da tabi olduğumuz şey var değildir. Ama itaatimiz vardır. Biz, gerçekdışı zincirlerle gerçekten bağlanmışız. Gerçekdışı olan zaman, her şeyi ve bizi gerçekdışılıkla örter."

"İnsan kendini her zaman bir buyruğa adar. Doğaüstü esin dışta tutarsak, bu buyruğun merkezi, ya kendidir ya da özel bir varlıktır (bu özel varlık bir soyutlama olabilir). Buyruk bu varlığın içinde taşınır (askerleri için Napolyon, Bilim, Parti, vs.) Perspektifsel buyruk."

"Görüşler arasında seçim yapma zorunluluğu yoktur; bunların hepsini kabul etmek ama onları dikey olarak sıralamak ve uygun yerlere yerleştirmek gerekir."

"Okumalar. Okuma - belirli bir dikkat niteliği hariç tutulursa - yerçekimine itaat eder. Yerçekimi tarafından telkin edilen görüşler okunur (insanlar ve olaylar üzerine olan yargılarımızda tutkuların ve toplumsal konformizmin büyük payı)"

"Olmak ve sahip olmak. - İnsanın varlığı yoktur, yalnızca sahip olduğu vardır. İnsanın varlığı perdenin arkasında, doğaüstünün olduğu taraftadır. Kendisi hakkında bilebileceği şey, yalnızca koşulların ona verdiği şeydir. Ben benim için gizlidir (ve başkası için de); ben Tanrı tarafındadır, Tanrı'dadır, Tanrı'dır. Gururlu olmak, Tanrı olduğunu unutmaktır... Perde, insanın sefaletidir; İsa için bile bir perde vardır.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • La Pesanteur et la Grâce (Gravity and Grace) (1947)
 • L'Enracinement (The Need for Roots) (1949)
 • Attente de Dieu (Waiting on God) (1950)
 • Oppression et Liberté (Oppression and Liberty) (1955)

Simone Weil üzerine[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Jacques Cabaud - Simone Weil (1964)
 • Richard Rees - Simone Weil (1966)
 • Simone Pétrement - Simone Weil: A Life (1988, orig. French edition 1973)
 • Dorothy T. McFarland - Simone Weil (1983)
 • Robert Coles - Simone Weil: A Modern Pilgrimage (1987)
 • Pat Little - Simone Weil (1988)
 • Gabriella Fiori - Simone Weil: An Intellectual Biography (1989)
 • Stephanie Strickland - Red Virgin: A Poem Of Simone Weil 1993
 • Heiz Abosh - Simone Weil (1994)
 • Francine du Plessix Gray - Simone Weil (2001)

Türkçede Simone Weil[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Yerçekimi ve Tanrı'nın Lütfu, çev. Mehmet Mukadder Yakupoğlu, Mor Yayınları, Ankara, 1999.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ A Dictionary of Christian Spirituality. Gordon S. Wakefield (İngilizce). SCM Press LTD. 1983. s. 392. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Nedir? :Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? ile ilgili Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Ne Demektir? Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Açıklaması Nedir? Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Cevabı Nedir? Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Açıklaması? :Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Gerçek mi? :Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? ile ilgili Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Hakkında? :Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? ile ilgili Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? burada bulabilirsiniz. Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Simone Weil nedir?, Simone Weil anlamı nedir?, Simone Weil ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
IPhone, İtalyan İstatistik Enstitüsü, İPhone, Darius Garland, Cezayir başbakanı, 21 Aralık, Hıristiyanlar, Slovakia, Ziggurat, Cadı, Tek ülkede sosyalizm, Salva Ballesta, Radoviş, Bumerdas Vilayeti, Kökşetau, Sedum clavifolium, Istavroz, Modern sentez, Anuel AA diskografisi, Siaka Tiéné, Turkish Ziraat Bank Bosnia dd, Artek, Begonia acutiloba, Aloe serriyensis, Barack Obamanın başkanlığa geçişi, Kültür, Amerika Birleşik Devletleri Avrupa Komutanlığı, Lambda Eridani, Ata Berk Mutlu, Euphrasian Bazilikası, Cant Get You Out of My Head, Kriyojeniyen, Usain Bolt, Sucha Beskidzka, Birincil üretim, Capriglia Irpina, Mazinho, En Uzun Mesafe, İtalya (Roma eyaleti), Mineraller, Lesoto arması, 2016 Yaz Olimpiyatlarında atıcılık, Rock County, Minnesota, Alman sömürge imparatorluğu, Entebbe Uluslararası Havalimanı, Lazika Savaşı, 59 Eridani, Keiran Lee, Baklan, Vasabi, Geelong, Flávio Conceição, Safiye Topçuoğlu, Borsalar listesi, El Tarif Vilayeti, Alexander Takımadaları, Amerika Birleşik Devletleri Anayasası, Uykusuzluk, İskandinavya, Iskandinavya, Krasimir Balakov, Ulubatlı, Konak, Tomoaki Seino, Mercek, Lloret de Vistalegre, Chicago Bulls tüm zamanların kadrosu, Artland (şirket), Mongiardino Ligure, Kilimli, Lamborghini Diablo, Destinys Child, İrini Asanina, Golden Globe Ödülleri, Prison School, Stockholm, 74. Akademi Ödülleri, Appendicularia, Çamlıca, Adıyaman, NGC 3894, Whig Partisi, Edmundo Suárez, Kütüphane (bilgisayar bilimi), Rozzano, Amerika Birleşik Devletleri Afrika Komutanlığı, Gustavo Matosas, Berete, Besni, Sebastião Lazaroni, Ardahanda 2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri, McDonalds, Twenty One Pilots, Romário, Wolfsschanze, 1994 FIFA Dünya Kupası elemeleri (CONMEBOL), Relizane Vilayeti, Conquest (1937 film), Tamara Bykova, Osmanlı toplumu, Samandar, Robert Widmark, Göynük,
Zoolojik İsminin Anlamı Nedir?, Tirşe Gözlü Nedir?, Filtresiz Nedir?, Zom İsminin Anlamı Nedir?, İbrahim Kaan Kimdir?, Filtreli Nedir?, Hasan Ataman Kimdir?, Ziyasız İsminin Anlamı Nedir?, Filozofik Nedir?, Ziyansız İsminin Anlamı Nedir?, Aslan ve Güneş Anlamı Nedir, Aslan ve Güneş Nasıl Oluştu, Aslan ve Güneş Tarihi, Aslan ve Güneş Renkleri, Aslan ve Güneş Tasarımı, Şeref Tamtürk Kimdir?, Onur Sergen Doğan Kimdir?, Ziyadar İsminin Anlamı Nedir?, İsmail Büyükkayıkçı Kimdir?, Filolojik Nedir?, Canan Kebenç Özkan Kimdir?, Tipsiz Nedir?, Tipolojik Nedir?, Zirai İsminin Anlamı Nedir?, Okan Işıktaş Kimdir?, Tipili Nedir?, Arap İsyanı bayrağı Anlamı Nedir, Arap İsyanı bayrağı Nasıl Oluştu, Arap İsyanı bayrağı Tarihi, Arap İsyanı bayrağı Renkleri, Arap İsyanı bayrağı Tasarımı, Zingal İsminin Anlamı Nedir?, Zinde İsminin Anlamı Nedir?, Yrd Doç Dr Berat Ahi Kimdir? Yrd Doç Dr Berat Ahi Nereli Yrd Doç Dr Berat Ahi Kaç Yaşında?, İsmail Keskin Kimdir?, Zincirleme İsminin Anlamı Nedir?, Filantrop Nedir?, Özgen Aydıncak Kimdir?, Zimmetli İsminin Anlamı Nedir?, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Anlamı Nedir, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Nasıl Oluştu, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tarihi, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Renkleri, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tasarımı, Atakan Özkan Kimdir?, Necdet Kayra Kimdir?, Zilli İsminin Anlamı Nedir?, Semra Kıratlı Kimdir?, Zilingir İsminin Anlamı Nedir?, Tiksinç Nedir?, Fil Dişi Nedir?, Ümit Özer Kimdir?, Zikzaklı İsminin Anlamı Nedir?, Abdülvahit Vardar Kimdir?, Tiko Nedir?, Ak Sancak Anlamı Nedir, Ak Sancak Nasıl Oluştu, Ak Sancak Tarihi, Ak Sancak Renkleri, Ak Sancak Tasarımı, Meryem Tanrıverdi Göktaş Kimdir?, Tikel Nedir?, Zihnî İsminin Anlamı Nedir?, Abdulmecit Yıldırım Kimdir?, Hami Korkmazlı Kimdir?, Tiilinen Nedir?, Zihinsel İsminin Anlamı Nedir?, Fikirdeş Nedir?, Tiheähkö Nedir?, Zihayat İsminin Anlamı Nedir?, Buse Albayrak Kimdir?, Fijili Nedir?, İbrahim Yüksel Kimdir?, Fiili Bozuk Nedir?, Burhan Bahadır Özsoy Kimdir?, Zifirî İsminin Anlamı Nedir?, Burcugül Çubuk Kimdir?, Tıynetli Nedir?, Zibidi İsminin Anlamı Nedir?, Yaşar Dursun Kimdir?, Tırtılsı Nedir?, Zıypak İsminin Anlamı Nedir?, Arzu Şimşek Kimdir?, Figürlü Nedir?, Zıvanalı Sigara İsminin Anlamı Nedir?, Yunis Aksu Kimdir?, İrfan Hülakü Kimdir?, Tırsınç Nedir?, Zıvanalı İsminin Anlamı Nedir?, Tırsak Nedir?, Fiddire Nedir?, Zıt Anlamlı İsminin Anlamı Nedir?, Fidan Boylu Nedir?, Aşkın Genç Kimdir?, Meliha Apaydın Kimdir?, Berfin Kara Kimdir?, Zıt İsminin Anlamı Nedir?, Zırzop İsminin Anlamı Nedir?, Fıtıklı Nedir?, Ergün Şimşek Kimdir?, Zırtlak İsminin Anlamı Nedir?, Hüseyin Demir Kimdir?, Fışkırdak Nedir?, Ziver Kaplan Kimdir?, Tırı Vırı Nedir?, Fıskiyesiz Nedir?, Zırtapoz İsminin Anlamı Nedir?, Hürana Güngör Kimdir?, Sami bayrağı Anlamı Nedir, Sami bayrağı Nasıl Oluştu, Sami bayrağı Tarihi, Sami bayrağı Renkleri, Sami bayrağı Tasarımı, Tırhallı Nedir?, Fıskiyeli Nedir?, Zırlak İsminin Anlamı Nedir?, Abdullah Karapıçak Kimdir?, Mehmet Şerif Öner Kimdir?, Zırhlı İsminin Anlamı Nedir?, Kadir Yalçın Kimdir?,