Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir?

Ruslar Nedir?

Ruslar Nedir?, Ruslar Nerededir?, Ruslar Hakkında Bilgi?, Ruslar Analizi? Ruslar ilgili Ruslar ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Ruslar ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Ruslar Ne Anlama Gelir Ruslar Anlamı Ruslar Nedir Ruslar Ne Anlam Taşır Ruslar Neye İşarettir Ruslar Tabiri Ruslar Yorumu 

Ruslar Kelimesi

Lütfen Ruslar Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Ruslar İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Ruslar Kelimesinin Anlamı? Ruslar Ne Demek? ,Ruslar Ne Demektir? Ruslar Ne Demektir? Ruslar Analizi? , Ruslar Anlamı Nedir?,Ruslar Ne Demektir? , Ruslar Açıklaması Nedir? ,Ruslar Cevabı Nedir?,Ruslar Kelimesinin Anlamı?,Ruslar Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Ruslar Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Ruslar Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Ruslar Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Ruslar Kelimesinin Anlamı Nedir? Ruslar Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Ruslar Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Ruslar Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Ruslar - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Ruslar

Ruslar Nedir? Ruslar Ne demek? , Ruslar Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Ruslar Kelimesinin Anlamı? Ruslar Ne Demek? Ruslar Ne Demektir? ,Ruslar Analizi? Ruslar Anlamı Nedir? Ruslar Ne Demektir?, Ruslar Açıklaması Nedir? , Ruslar Cevabı Nedir? , Ruslar Kelimesinin Anlamı?


Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir?

Ruslar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ruslar
русские
Önemli nüfusa sahip bölgeler
 Rusya111.016.896 (2010)[1]
 Ukrayna8.334.141 (2001)[2]
 Kazakistan3.512.925 (2020)[3]
 Belarus706.992 (2019)[4]
 ABD3.072.756 (2010)[5]
 Özbekistan750.000 (2017)[6]
 Kırgızistan341.351 (2021)[7]
 Letonya487.250 (2018)[8]
 Estonya322.700 (2021)[9]
 Litvanya141.122 (2021)[10]
 Almanya275.000[11]
 Kanada500.000[12]
 Azerbaycan119.300[13]
 Türkmenistan142.000[14]
 Fransa115.000 [kaynak belirtilmeli]
 Birleşik Krallık150.000
 Arjantin127.000[kaynak belirtilmeli]
 Brezilya100.000[15]
 Tacikistan68.200[16]
 Gürcistan67.671[17]
 Avustralya60.200[18]
 Paraguay55.000[19]
 Küba150.000[20]
 Finlandiya75.000[21]
 Romanya30.000[22]
 Türkiye151.049 (Rus vatandaşı olan)[23]
 Çin15.600[24]
 Bulgaristan15.595[25]
 Ermenistan20.000[26]
 Filipinler12.000
 Polonya17.500[27]
Diller
Din
Çoğunluğu: Rus Ortodoks. Belli bir kısım eski inançlara sahiptir. Küçük sayıda Protestan ve Islam azınlığı.
İlgili etnik gruplar
Diğer Doğu Slavları (Belaruslular, Ukraynalılar, Rusinler)

Ruslar (Rusçaрусские, russkiye; trl: russkie), genellikle Rusya'da yaşayan Doğu Slav halkı veya bu halkın soyundan olan kimselere denir. Dünya çapında yaklaşık 132 milyon kişi civarında bir nüfusa sahiptirler.

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğunlukla Ortodoks Hristiyan ve Moskova merkezli Rus Ortodoks Kilisesi'ne bağlıdırlar. Sayıları az da olsa aralarında eski pagan inançlarını da benimseyen belli bir kesim vardır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Rus köylü kızları, ellerindeki tabaklarda çeşitli çilekler görülmektedir. (Kirillov yakınında Şeksna Nehri kenar bölgesinde, Vologda Guberniyası, Rus İmparatorluğu)

Rusların ataları erken Orta Çağ zamanlarında Doğu Avrupa Ovası'na göç eden Doğu Slav boylarıdır. Rusların ayrı bir etnik grup olarak ilk kez tanınması 15. yüzyıla rastlar. Bu sıralarda onlara Moskova Çarlığı'nın bölgesel bir güç olarak birleşmesinden dolayı Muskovit Rusları deniliyordu. 17. ve 19. yüzyıllar arasında Sibirya ve Rus Uzak Doğusu'na yerleşen Rus göçebeler sayesinde etnik Rusların yaşama alanı genişledi.

Antik Çağ[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğu Slavları'nın toprakları, 8.-9. yüzyıl

Modern Rusların ataları esas yurtları bazı akademisyenler tarafından Avrupa'daki en büyük sulak alanlardan biri olan Pripyat Bataklıkları olarak görülen Slav kavimlerine dayanır. Doğu Slavlar Batı Rusya'ya zaman içerisinde iki dalga halinde göç etti : Birinci göç dalgası Kiev'den günümüz Suzdal ve Murom'a ve ikinci göç dalgası ise Polotsk'dan Novgorod ve Rostov'a doğru gerçekleşmiştir. Böylece Doğu Slavlar, 7. yüzyıldan itibaren Batı Rusya'da çoğunluğu oluşturmaya başlamışlardır ve bazı akademisyenlere göre yerli Volga Finlerini yavaşça ancak barışçıl bir biçimde asimile etmişlerdir.

Arkeolojik kalıntıların dışında Doğu Slav tarihini anlatan İlk Vakayiname'nin yazılmaya başlandığı MS 859 yılından önce genel olarak Rusların ataları hakkında çok az şey bilinmektedir. MS 600'de Slavların dilsel olarak güney, batı ve doğu kollarına ayrıldığına inanılıyor.

Orta Çağ[değiştir | kaynağı değiştir]

Kievlilerin vaftiz oluşu, Klavdiy Lebedev'in tablosu

Vikingler tarafından yönetilen Kiev Knezliği'nin 862 yılında kuruluşu Rus tarihinin başlangıcı olarak kabul edilir. Staraya Ladoga ve Novgorod İskandinavya'dan gelen göçmenler ile birlikte Slav ve Fin-Ugorlar'ın yeni birliğinin büyük şehirleri oldular. Novgorod prensi Oleg 882 yılında Kiev'i elegeçirdi, böylece Doğu Slavları'nın kuzey ve güney topraklarını tek bir otorite altında birleştirmiş oldu. Devlet, 988 yılında Bizans aracılığıyla Hristiyanlık'ı benimsedi bu gelecek milenyum boyunca Bizans ve Slav kültürlerinin sentezi olan Ortodoks Slav kültürünün başlangıcı oldu. Kiev Rus', kraliyet ailesi arasındaki çekişmeler nedeniyle nihayetinde parçalandı.

13. yüzyıldan sonra Moskova siyasi ve kültürel bir merkez haline geldi. 15. yüzyılın sonunda Moskova, kuzeydoğu ve kuzeybatı Rus prensliklerini birleştirdi ve 1480'de nihayet Moğol boyunduruğunu devirdi. Moskova Knezliği'nin toprakları üzerinde 1547'de Rusya Çarlığı kuruldu.

Modern tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyükannenin Masalları, Vasily Maksimov

1721 yılında Çar I. Petro, politikalarının Batı Avrupa'ya eğilimli olmasının tersine, Kiev Rus'un tarihi ve kültürel başarıları ile bağdaştırmayı umarak devletini Rus İmparatorluğu olarak yeniden adlandırdı. İmparatorluk şimdi doğuda topraklarını genişleterek Polonya-Litvanya Birliği'nin doğu sınırlarından Pasifik Okyanusu'na dek uzanmaktaydı. Rusya büyük bir güçtü ve Napolyon'a karşı kazanılan zaferden sonra Avrupa'yı domine etti. Köylülerin ayaklanmaları yaygındı ve bu ayaklanmalar sıklıkla şiddetle bastırılıyordu. İmparator II. Aleksandr 1861 yılında köylü serfliğini kaldırdı ancak bu reform çeşitli nedenlerle başarısızlığa uğradı ve devrimci baskılar arttı. Sonraki yıllarda ekonomik ve politik sistemi açmak ve liberalize etmek için 1906-1914 Stolypin reformları, 1906 Rus Anayasası, Devlet Duması gibi reform çabaları oldu ancak İmparatorlar otokratik yönetimlerinden feragat etmeyi reddettiler ve güçlerini paylaşmaya karşı direndiler.

Ekonomik çöküntü, savaş yorgunluğu ve otokratik hükûmet sistemine duyulan hoşnutsuzluk 1917 yılında Rus Devrimi'nin patlak vermesi ile sonuçlandı. Aynı yıl içerisinde Şubat Devrimi ile birlikte çarlık monarşisinin devrilmesi sonrası yönetim ılımlı sosyalistler ve liberallerin oluşturduğu bir koalisyon tarafından yürütülmeye çalışıldı ancak koalisyonun başarısız politikalarını 25 Ekim 1917 tarihinde komünist Bolşeviklerin Ekim Devrimi ile iktidarı ele geçirmesi takip etti. Sovyet Rusya, 1922 yılında Ukrayna SSC, Belarus SSC ve Transkafkasya SFSC ile birlikte Sovyetler Birliği Kuruluş Antlaşması'nı imzalayarak SSCB'nin kuruluşuna imza attı. Sovyetler Birliği İkinci Dünya Savaşı'nın galipleri arasında yer aldı ve bir süper güce dönüşerek Batılı devletler ile Soğuk Savaş olarak bilinen çoğunlukla siyasi ve ekonomik mücadelelere girdi. Bu dönemde Sovyetler Birliği uzaya ilk insan gönderen devlet oldu. 1980'lerin ortalarında Sovyetler Birliği ekonomik ve politik olarak gerilemeye başladı ve nihayetinde dağıldı ve 1991 yılında Rusya Federasyonu kuruldu.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "(2010)". 12 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2016. 
 2. ^ Про кількість та склад населення України за підсумками Всеукраїнського перепису населення 2001 року 2 Şubat 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Ukraynaca)
 3. ^ [ Қазақстан Республикасы Статистика жөнiндегi агенттiгi https://www.stat.gov.kz/api/getFile/?docId=ESTAT355258 14 Mart 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.]
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2022. 
 5. ^ "(2006)". 25 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2008. 
 6. ^ "(2005)". 11 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2008. 
 7. ^ "(2014)". 28 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2016. 
 8. ^ "(2018)". 20 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2019. 
 9. ^ "(2007)". 7 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2008. 
 10. ^ "(2001)". 16 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2008. 
 11. ^ "(2003)". 10 Mayıs 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2008. 
 12. ^ "Multicultural Canada". 18 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2008. 
 13. ^ "(2009)". 28 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2016. 
 14. ^ "BBC NEWS | Asia-Pacific | Russians left behind in Central Asia". 11 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2008. 
 15. ^ "(2005)". 28 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2008. 
 16. ^ "(2000)". 25 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2008. 
 17. ^ "(2002 nüfus sayımı)". 13 Kasım 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2008. 
 18. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 24 Eylül 2006 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2008. 
 19. ^ (2005)
 20. ^ "Créditos". 3 Şubat 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2008. 
 21. ^ "(2002 nüfus sayımı)". 24 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2008. 
 22. ^ "Informatii utile | Agentia Nationala pentru Intreprinderi Mici si Mijlocii". 13 Mayıs 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2008. 
 23. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2023. 
 24. ^ "(2000 nüfus sayımı)". 28 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2008. 
 25. ^ "(2001 nüfus sayımı)". 30 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2008. 
 26. ^ "(2001 nüfus sayımı)" (PDF). 30 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 11 Nisan 2008. 
 27. ^ (2002 nüfus sayımı) Główny Urząd Statystyczny 9 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Nedir? :Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? ile ilgili Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Ne Demektir? Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Açıklaması Nedir? Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Cevabı Nedir? Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Açıklaması? :Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Gerçek mi? :Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? ile ilgili Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Hakkında? :Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? ile ilgili Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? burada bulabilirsiniz. Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Ruslar nedir?, Ruslar anlamı nedir?, Ruslar ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
NGC 7476, Lahad Datu, Craigin Krallığı, Dangerous World Tour, 31. kuzey enlemi, Toshihiro Iijima, Barış Bağcı, Tiren Denizi, Makav, Çeder göl, Helmuth Johannes Ludwig von Moltke, Richard Corliss, Fosterın Hayali Dostlar Mekanı, Barbara Pravi, Bullpup, The Celts (şarkı), Halifax, Yeni İskoçya, Powerpuff Girls (2016), Gönen Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Erich von Falkenhayn, Citerna, Lagrange noktaları, Kuzey Amerika, Ben 10 (dizi, 2016), Borgholm, İnek ve Tavuk, Bayramlı, Kadınhanı, Lagrange Çarpanı, Drama Adası, Kuzey Irak, Albert Pike, Psychotria haplantha, Ebubekir Pamukçu, Paratephritis, Miro Gavran, Lagosuchus, Mustafa Denizli, Yanaloba, Suruç, Ramsar, Blanche of Castile, Oggy ve Hamam Böcekleri, Asya Pasifik Film Festivali, Fairbury, Nebraska, Milton Berle, Norge, Devil May Cry 3, 1988 UEFA Kupa Galipleri Kupası Finali, Korint (il), Meydancık, Baskil, Kartallı Kazım Meydanı, Suriye ile ilgili Birleşmiş Milletler kararları listesi, Doğu Attika, Lago de Sanabria, Tepehan, Pütürge, Lago Viedma, Adventure Time, Barbizon okulu, Leo Sgouros, Hantılar, Nöropsikoloji, Harun Ovalıoğlu, Lago Argentino, Neolojizm, Lagman (il), János Pálffy, Çerkes dilleri, Laggar doğanı, Grant Morrison, Lage, Christian Ziege, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, Sanayi casusu, Lagaş, Minutes to Midnight, Trouble – Norwegian Live EP, Lagün, Muharrem İnce, Cevheri, Sungurlu, Ikimonogakari, Türk lehçeleri, Oruçlu, Babaeski, II. Dünya Savaşında Japon savaş esirleri, Macaristan başbakanları listesi, Slovenya 21 yaş altı millî futbol takımı, Glas V8, Lady Oscar, NGC 5547, Festen, Caloundra, Aleksey Brusilov, Mustafa Sinan Kaçalin, Verjamem, Tripoliçe Muharebesi, En İyi Film Akademi Ödülü, Collingwood, Achaea Prensliği, Yenipınar, Hisarcık, Ajmer, Buşatlı Mustafa Paşa, Ömer Naci Rollas,
Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?, Ömer Eldemir Kimdir?, Demokratik Kampuçya bayrağı Anlamı Nedir, Demokratik Kampuçya bayrağı Nasıl Oluştu, Demokratik Kampuçya bayrağı Tarihi, Demokratik Kampuçya bayrağı Renkleri, Demokratik Kampuçya bayrağı Tasarımı, Kürşat Özer Kimdir?, Zorlayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Sertaç Çelikkaleli Kimdir?, Zorlamasız İsminin Anlamı Nedir?, Togolu Nedir?, Kenan Çarboğa Kimdir?, Zorlama İsminin Anlamı Nedir?, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Anlamı Nedir, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Nasıl Oluştu, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Tarihi, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Renkleri, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Tasarımı, Burak Ustalı Kimdir?, Zorca İsminin Anlamı Nedir?, Zorba İsminin Anlamı Nedir?, İlker İpek Kimdir?, Gülcan Alp Kimdir?, Zoraki İsminin Anlamı Nedir?, Niyazi Ünalmış Kimdir?, Zor İsminin Anlamı Nedir?, Fin Ugor Nedir?, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Asiye Küçükyılmaz Kimdir?, Tirşemsi Nedir?, Zoolojik İsminin Anlamı Nedir?, Tirşe Gözlü Nedir?,