Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir?

Payas Nedir?

Payas Nedir?, Payas Nerededir?, Payas Hakkında Bilgi?, Payas Analizi? Payas ilgili Payas ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Payas ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Payas Ne Anlama Gelir Payas Anlamı Payas Nedir Payas Ne Anlam Taşır Payas Neye İşarettir Payas Tabiri Payas Yorumu 

Payas Kelimesi

Lütfen Payas Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Payas İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Payas Kelimesinin Anlamı? Payas Ne Demek? ,Payas Ne Demektir? Payas Ne Demektir? Payas Analizi? , Payas Anlamı Nedir?,Payas Ne Demektir? , Payas Açıklaması Nedir? ,Payas Cevabı Nedir?,Payas Kelimesinin Anlamı?,Payas Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Payas Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Payas Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Payas

Payas Kelimesinin Anlamı Nedir? Payas Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Payas Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Payas - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Payas - Oranlamak Payas - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Payas - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Payas - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Payas - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Payas

Payas Nedir? Payas Ne demek? , Payas Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Payas Kelimesinin Anlamı? Payas Ne Demek? Payas Ne Demektir? ,Payas Analizi? Payas Anlamı Nedir? Payas Ne Demektir?, Payas Açıklaması Nedir? , Payas Cevabı Nedir? , Payas Kelimesinin Anlamı?


Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir?

Payas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Payas
Hatay ili siyasi haritası
Hatay ili siyasi haritası
Hatay in Turkey.svg
Türkiye'de Hatay'ın konumu
Ülke Türkiye
İl Hatay
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İdare
 • Kaymakam Kürşad Karaca
 • Belediye başkanı Bekir Altan[1] (AK Parti)
Yüzölçümü
 • Toplam 157 km² (60 mil²)
Rakım 19 m (62 ft)
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 41,409
 • Kır
-
 • Şehir
-
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
Posta kodu 31900
İl alan kodu 0326
İl plaka kodu 31

Payas, Hatay ilinin bir ilçesidir. Akdeniz kıyısında İskenderun ve Dörtyol ilçeleri arasında yer almaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Payas ilçesinde, yerleşim neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Anadolu'yu Suriye ve Ortadoğu'ya bağlayan güzergâh üzerinde olması sebebiyle tarihin her döneminde Payas bölgesi stratejik bakımdan önemli bir yerleşim bölgesi oldu. Payas'ın eski çağlardaki adı Baias'tır. Sonraları Bayyas, Bayas ve son olarak da bugünkü hali olan Payas adını almıştır.

Zamanın en büyük iki devleti Bizans İmparatoru Herakleios ile İran Kralı II. Hüsrev zamanında 622'de yapılan büyük savaş Payas'ta olmuştur.

Daha sonraları Payas, bu sefer de Haçlı Seferleri yolu üzerinde olması sebebiyle önemini korumuştur. Haçlıların İlk seferlerinde Anadolu’dan Payas üzerinden çıktıkları bilinmektedir. Payas'taki Cin Kulesi’nin gözetleme amacıyla 13. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Bölge kısa bir süre Haçlı egemenliğinde kalmıştır.

Payas, Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi ile Osmanlıların eline geçmiştir. Hac yolu üzerinde olması nedeniyle Osmanlılar Payas’a önem vermişler ve Cenevizlilerden temel yıkıntıları ile kalan kaleyi tamamen sökerek aslına uygun olarak 1567-1571 tarihleri arasında bugünkü kale ve hendeği yapmışlardır. Külliye, cami, hamam ve imaret ise 1568-1574 yılları arasında tamamlanmıştır. Payas kalesi, kervansarayı ve limanı ile uzun bir dönem önemini korumuştur .

Osmanlı Devleti tüm doğu seferlerinde Payas Limanı'nı lojistik ikmal üssü olarak kullanmıştır. Son olarak IV. Murat ünlü Bağdat seferinde tüm lojistik ikmalini Payas üzerinden yapmıştır.

Evliya Çelebi seyahatnamesinde Payas'tan teferruatlı bir şekilde bahsetmektedir. Buna göre 17. yüzyılda Payas'ın nüfusu 8.000 civarındadır. Yine Evliya Çelebi'nin anlattıklarından o dönemde de turunç, üzüm ve incir bölgenin en dikkate değer ürünleri arasındadır. Evliya Çelebi yol üstündeki kervansaraylardan en önemlisi olarak Payas kervansarayını göstermiştir. Bu da Payas’ın 17. yüzyıldaki önemini göstermesi açısından dikkate değerdir.

I. Dünya Savaşı sonrasında kısa bir süre Fransız işgaline uğrayan Payas, işgalden fazla etkilenmemiştir. Her ne kadar 200 kişilik bir Fransız birliği ve atanmış bir Fransız kaymakamı bulunsa da bölgedeki çete faaliyetlerinin Payas'ın dağlarında ve özellikle Fındık Yaylası'nda üstlenmesi sonucu işgal hiçbir zaman etkili olmamıştır.

1939 yılında Hatay'ın anavatana katılımıyla sınır kenti olan Payas Hatay’a bağlanmıştır. 1970'li yıllara kadar bir tarım ve bahçecilik beldesi olan Payas, İskenderun Demir ve Çelik Fabrikası'nın kurulmasıyla bir anda büyümüş, 7.000'lerde olan nüfusu 25.000'lere kadar yükselmiştir. O günden bu yana istikrarlı bir şekilde büyüyen Payas, bugün sanayi ve ticarete dayalı ekonomisi, tarihi ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin önemli ilçelerinden birisidir. Payas, 12 Kasım 2012'de 6360 sayılı kanun ile Dörtyol'a bağlı bucak iken ilçe oldu.[4]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Payas ilçesinde Türkmen kültür ve gelenekleri yaşanmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Tarihî yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sokullu Mehmet Paşa Kervansarayı İskenderun - Adana otoyolu üzerindeki Payas ilçesindedir. Kervansaray, hamam, medrese, cami ve bedesten gibi yapıları ihtiva eden bir külliye, 16.yüzyılda Sokullu Mehmet Paşa'nın emirleri üzerine Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. En önemli yapı gruplarından birini teşkil eden Kervansaray' ın genişçe bir avlusu vardır. Avlunun etrafında ise yolcuların ve kervanların barınması için kubbeli odalar mevcuttur.

Cin Kulesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ile deniz kıyısı arasında hakim bir tepe üzerinde inşa edilmiştir. Kulenin Cenevizliler ya da Haçlılar tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Kale planlı, tamamen kesme taştan yapılan bu eser gözetleme kulesi olarak yapılmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Payas Kalesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Payas Kalesi, 2019

Aslen Haçlılar tarafından yaptırılan ve daha sonra da Osmanlılar tarafından restore edilen bu kale Payas'ın en dikkate değer sanat yapıtlarından birisidir. Sokullu Mehmet Paşa Külliyesinin güneyine düşmektedir. Sekiz kulesi mevcut olan bu kalenin etrafı düşman saldırılarından korunmak için savunma amaçlı büyük su hendeği ile çevrilmiştir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2020 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre Payas'ın nüfusu 43.647'dir.

Yıl Toplam
2013[5] 38.959
2014[6] 39.857
2015[7] 40.434
2016[7] 40.784
2017[7] 41.153
2018[7] 41.409
2019[7] 42.477
2020[7] 43.647

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Payas ilçesinin yüzölçümü 157 km²'dir.[8] Payas, Hatay il merkezine 83 kilometre uzaklıktadır. İlçe topraklarının kuzeyinde Dörtyol, doğusunda Amanos dağları, güneyinde İskenderun ve batısında Akdeniz bulunur. İlçenin rakımı 19 metredir. Payas ilçe merkezi Akdeniz kıyısında düz bir alanda kurulmuştur. İlçenin en önemli akarsuları Kozludere ve Payas çaylarıdır.[kaynak belirtilmeli]

Jeolojik yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Payas ilçe topraklarının ana çatısını Amanos Dağları ve Payas düzlüğü oluşturur. Bu dağ sırası ile ovanın jeolojik yapısını peridotit ve serpantin gabro gibi yeşil kütleler oluşturmaktadır.

Dağ ve tepeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Payas ilçe topraklarının %90,5'ini ovalar %5,5'ini dağlar %0,4'ünü ise platolar oluşturur. İlçenin kuzey-güney hattında Amanos Dağları yer almaktadır. İskenderun - Payas ilçe sınırı arasındaki dağlık kesimde 1,643 metre yükseklikte Çağsak Tepe bulunmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Payas ilçesinde Akdeniz iklimi görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir.[9]

Bitki örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Payas ilçesinin doğal bitki örtüsünü makiler ve ormanlar oluşturur. Amanos Dağları'nda 800 metrenin altında Akdeniz Makisi üstünde çam ormanları bulunmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Payas ilçesinin ekonomisi, sanayi, tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İlçe sanayi ve şehirleşme yönünden gelişmiştir. İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. ve Payas Organize Sanayi Bölgesi ilçenin 2 büyük sanayi kuruluşudur. İlçede narenciye ağırlıklı olmak üzere zeytin, kayısı, hububat ve sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır. Köylerde ve yaylarda besicilik yoluyla küçük baş ve büyük baş hayvancılık ile arıcılık yapılmaktadır. Ayrıca kıyı kesimlerinde küçük çapta balıkçılık'ta yapılmaktadır. İlçede; Payas İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü[10], Payas Ziraat Odası ve T.C. Ziraat Bankası Payas Şubesi[11] tarafından çiftçilere tarım ve hayvancılık alanında destek verilmektedir. İlçede; esnaflara, kobilere ve kooperatiflere Halkbank Payas Şubesi[12] ve Türkiye İş Bankası Payas Şubesi[13] tarafından ön ödemeli faizsiz kredi desteği sağlanmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Payas ilçe merkezi ile tüm mahalle ve köylerinde; elektrik, su, telefon ve kanalizasyon şebekesi mevcuttur. İlçede; Payas Ptt Merkez Müdürlüğü,[14] Tedaş Payas İlçe İşletme Şefliği, Hatsu Payas İlçe İşletme Şefliği ve Payas Türk Telekom İşletme Şefliği bulunmaktadır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

2015 yılı verilerine göre İlçede; Payas Halk Eğitim Merkezi, 2 Anaokulu, 19 İlk ve Ortaokulu, 5 Lise Mesleki, Teknik Lisesi ve 2 Sürücü Kursu bulunmaktadır.[15]

Sağlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Payas ilçesinde; 2015 yılında hizmete açılan 50 yataklı; Payas Devlet Hastanesi,[16] Payas Toplum Sağlığı Merkezi, Payas 8.Nolu 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu, 1 Özel Poliklinik, 4 Aile Sağlığı Merkezi ve 2 Sağlık Evi ve 15 eczane bulunmaktadır.[17]

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Payas ilçe merkezinden bağlı mahalle ve köylere ulaşım otobüs, minibüs ve dolmuşlar vasıtasıyla sağlanmaktadır. İlçe merkezinden günün her saatinde bağlı mahalle ve köyler ile çevre ilçelerin belde ve köylerine otobüs, dolmuş ve minibüs bulmak mümkündür. Dörtyol - Payas ilçe yolu 10 km'dir.[18] Hatay - Payas otoyolu ise 83 km'dir.[19] Ayrıca İskenderun - Adana otobanı ve İskenderun - Toprakkale otoyolu Payas ilçesinin doğusunda geçmektedir. Adana'dan ayrılan tali demir yolu hattı da ilçenin içinden geçerek İskenderun'a ulaşmaktadır.

Asayiş ve güvenlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Payas ilçesinin asayiş ve güvenliği, Payas İlçe Emniyet Müdürlüğü[20] ve Payas İlçe Jandarma Komutanlığı[21] birimleri tarafından sağlanmaktadır. İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Payas Polis Merkezi Amirliği ile Mobese Komuta Merkezi bulunmaktadır.

Yerel yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu an Kürşad Karaca Payas Kaymakamlığı görevini yürütmektedir. 2014 Türkiye yerel seçimleri sonucunda Bekir Altan Payas Belediye Başkanlığı görevini yürütmektedir.

İdari yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

2012 yılında TBMM'de kabul edilen 6360 sayılı kanunla Payas ilçesi kurulmuştur.[22] Belde belediyeleri kapatılarak mahalleye dönüştürülmüştür. Payas 12 mahalleden oluşmaktadır.[23]

Belediye[değiştir | kaynağı değiştir]

Payas'ta belediye teşkilatı ilk kez 1942 yılında kurulmuştur. Yakacık (Payas) 1968 yılında bucak merkezi olurken, Payas belde belediyesi, 2014 yılında ise Payas ilçe belediyesi olmuştur.[24]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Başkanımız". Payas Belediyesi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2015. [ölü/kırık bağlantı]
 2. ^ "İl ve İlçe Yüz Ölçümleri" (PDF). Harita Genel Komutanlığı. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2015. 
 3. ^ "Payas Kaymakamlığı resmi Web Sitesi" (PDF). 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2015. 
 4. ^ "TBMM". 15 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2015. 
 5. ^ "2013 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 15 Şubat 2014 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2014. 
 6. ^ "2014 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 10 Şubat 2015 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2015. 
 7. ^ a b c d e f
  • "Merkezi Dağıtım Sistemi" (html) (Doğrudan bir kaynak olmayıp ilgili veriye ulaşmak için sorgulama yapılmalıdır). Türkiye İstatistik Kurumu. Erişim tarihi: 13 Nisan 2016. 
  • "Payas Nüfusu - Hatay". nufusu.com. Erişim tarihi: 5 Şubat 2021. 
  • "Hatay Payas Nüfusu". nufusune.com. 
 8. ^ "İl ve İlçe Yüz Ölçümleri" (PDF). Harita Genel Komutanlığı. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2014. 
 9. ^ "PAYAS İçin 5 Günlük Hava Tahmini". Meteoroloji Genel Müdürlüğü. 22 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2015. 
 10. ^ "Payas İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü". 1 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2015. 
 11. ^ "ZİRAAT BANKASI PAYAS ŞUBESİ". firmasec.com. 19 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2015. 
 12. ^ "HALKBANK PAYAS ŞUBESİ". firmasec.com. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2015. 
 13. ^ "İŞ BANKASI PAYAS ŞUBESİ". firmasec.com. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2015. 
 14. ^ "PAYAS POSTANESİ". firmasec.com. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2015. 
 15. ^ "Payas İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2015. 
 16. ^ "Payas Devlet Hastanesi". firmasec.com. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2015. 
 17. ^ "Hatay İl Sağlık Müdürlüğü". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2015. 
 18. ^ "İl ve İlçeler Arası Mesafe". illerarasimesafe.com. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2015. 
 19. ^ "İl ve İlçeler Arası Mesafe". illerarasimesafe.com. 15 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2015. 
 20. ^ "Payas İlçe Emniyet Müdürlüğü". 13 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2015. 
 21. ^ "Payas İlçe Jandarma Komutanlığı". Erişim tarihi: 23 Haziran 2015. [ölü/kırık bağlantı]
 22. ^ "Kanun No.6360". Resmi Gazete. Erişim tarihi: 16 Kasım 2015. 
 23. ^ "Mahalle ve Köyler". Payas Belediyesi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2015. [ölü/kırık bağlantı]
 24. ^ "Payas Belediyesi". 29 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Nedir? :Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? ile ilgili Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Ne Demektir? Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Açıklaması Nedir? Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Cevabı Nedir? Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Açıklaması? :Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Gerçek mi? :Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? ile ilgili Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Hakkında? :Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? ile ilgili Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? burada bulabilirsiniz. Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Payas nedir?, Payas anlamı nedir?, Payas ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Uslamlama, Gilman Lika, Bağımsız Samoa Devleti, Osmanlı amiralleri listesi, İndigo boya, Kanada futbolu, Anlak, Aleks Buda, Yunanistan, Max Payne 2, Giovanni Abagnale, Lonicera, Günah (şarkı), 1 (anlam ayrımı), Tennis, Kırklar Baba, Slug, İkincil ağızlılar, Rupert Keith Murdoch, Jani Vreto, Gobioides, I. Sixtus, 2007 Brezilya Grand Prix, Zenc İsyanı, Michael Eneramo, Çevirici, Princeton, Minnesota, Arnavutlar listesi, Zalmay Halilzad, Eşref Gani Ahmedzay, Cam suyu, Xhevahir Sukaj, Bianor punjabicus, Zararlı yazılım, Air Tahiti, YouTube, Kelteminar kültürü, Souto da Velha, Siyaset felsefesi, Klodian Duro, Chorizopes, EOKA, Mukbang, 2019 Avustralya Grand Prix, Wikipedi, Kurt Krause, Hernán Pellerano, Tefik Osmani, NGC 503, The Fugs, Eugene Clark, Finansal sistem, Kursaklı ceylan, Anadolu Selçuklu Devleti, Israel, Tongariro Milli Parkı, Ali Dino, Ervin Skela, Gulf Air, IV. Antiokhos Epifanis, Özgön, felsefe, Naim Fraşiri, Portekiz, Agon Mehmeti, Flori Mumajesi, Makkabi ayaklanması, Ergün Penbe, Tarımcılık, Yasutora Sado, Ortognatik cerrahi, Siyasi ekoloji, Travma merkezi, 1998 Formula 1 sezonu, Yusupov Sarayı, Helena Bonham Carter, Tastepe, Kofçaz, Süleyman Sırrı Aral, Hitler Almanyası, Kostas Stafylidis, Atlasglobal, Souleymanou Hamidou, Türkiye Satranç Federasyonu, Totma, Yatak yarası, Oxygen, Demba Savage, Zeyneb bint Ali, Delta Air Lines, John Perry, D 160, Nymphadora Tonks, Marco (anime), Demokratik Solculuk, Orbit Express Havayolları, FC Milsami, Steal My Girl, Dobrota, Air Koryo, FAC 55,
Abubakar Salim Kimdir?, Alevli İsminin Anlamı Nedir?, Galaksinin Koruyucuları, Kayıtsızca İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Mansuryan Kimdir?, Profesyonel İsminin Anlamı Nedir?, Çarksız İsminin Anlamı Nedir?, Nizâr İsminin Anlamı Nedir?, Azer Bülbül Kimdir?, Obruklu Nedir?, İrhas İsminin Anlamı Nedir?, Fitopatolojik İsminin Anlamı Nedir?, Çatal Sakal Nedir?, Anna Schudt Kimdir?, Aletli İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Kubilay Kimdir?, Kayıtsız Şartsız İsminin Anlamı Nedir?, Fırlama Çöpçüler, Anna Schell Kimdir?, Ahmet Ogan Kimdir?, Abu Julia Kimdir?, Çarklı İsminin Anlamı Nedir?, Alesta İsminin Anlamı Nedir?, İrençäk İsminin Anlamı Nedir?, Fitneci İsminin Anlamı Nedir?, Galaktore Nedir?, Tenzilatlı İsminin Anlamı Nedir?, Problemsiz İsminin Anlamı Nedir?, Nizamsız İsminin Anlamı Nedir?, Fare Şehri, Ali Rıza Kaşkayan Kimdir?, Anna Rogowska Kimdir?, Kayıtsız İsminin Anlamı Nedir?, Alerjisiz İsminin Anlamı Nedir?, İranlı İsminin Anlamı Nedir?, Çarkıt İsminin Anlamı Nedir?, Fitne Kumkuması İsminin Anlamı Nedir?, Gaiz Nedir?, Tentesiz İsminin Anlamı Nedir?, Problemli İsminin Anlamı Nedir?, Nizamlı İsminin Anlamı Nedir?, Avni Dilligil Kimdir?, Anna Rigon Kimdir?, Ali Rıza İmamifer Kimdir?, Omid Abtahi Kimdir?, Alerjili İsminin Anlamı Nedir?, En Süper Kahraman, Kayıtlı İsminin Anlamı Nedir?, Obez Nedir?, İradi İsminin Anlamı Nedir?, Fitne Fücur İsminin Anlamı Nedir?, Çat Pat Nedir?, Çarıksız İsminin Anlamı Nedir?, Anna Puu Kimdir?, Alerjik İsminin Anlamı Nedir?, Easy Street (film, 1917), Ali Rıza Hurşidi Kimdir?, Ahmet Nur Çebi Kimdir?, Tentenesiz İsminin Anlamı Nedir?, Problematik İsminin Anlamı Nedir?, Nizami İsminin Anlamı Nedir?, İrfan Atasoy Kimdir?, Kayışçı İsminin Anlamı Nedir?, Aleni İsminin Anlamı Nedir?, Anna Prelević Kimdir?, Abşir Ömer Çama Kimdir?, Pürtelaş Nedir?, Nüzullü Nedir?, İradesiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz İsminin Anlamı Nedir?, Çarşafsız Nedir?, Çarıklı İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Hakiki Kimdir?, Dur! Yoksa Annem Ateş Edecek, Yılmaz Yaşar Kimdir? Yılmaz Yaşar Nereli Yılmaz Yaşar Kaç Yaşında?, Alengirli İsminin Anlamı Nedir?, Anna Poslavska Kimdir?, Tenteneli İsminin Anlamı Nedir?, Problem İsminin Anlamı Nedir?, Niyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Cüneyt Arkın Kimdir?, Kayıp İsminin Anlamı Nedir?, Doğal Kahramanlar, Pürsıhhat Nedir?, İradeli İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Fegani Kimdir?, Fitilli İsminin Anlamı Nedir?, Çarşaflık Nedir?, Çaresiz İsminin Anlamı Nedir?, Âlemşümul İsminin Anlamı Nedir?, Anna Polina Kimdir?, Álex Abrines Kimdir?, Dick Tracy (film, 1990), Tenteli İsminin Anlamı Nedir?, Probiyotik İsminin Anlamı Nedir?, Niyetli İsminin Anlamı Nedir?, Kayın İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Demircan Kimdir?, Âlemci İsminin Anlamı Nedir?, Pürneşe Nedir?,