Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir?

Oslo Nedir?

Oslo Nedir?, Oslo Nerededir?, Oslo Hakkında Bilgi?, Oslo Analizi? Oslo ilgili Oslo ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Oslo ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Oslo Ne Anlama Gelir Oslo Anlamı Oslo Nedir Oslo Ne Anlam Taşır Oslo Neye İşarettir Oslo Tabiri Oslo Yorumu 

Oslo Kelimesi

Lütfen Oslo Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Oslo İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Oslo Kelimesinin Anlamı? Oslo Ne Demek? ,Oslo Ne Demektir? Oslo Ne Demektir? Oslo Analizi? , Oslo Anlamı Nedir?,Oslo Ne Demektir? , Oslo Açıklaması Nedir? ,Oslo Cevabı Nedir?,Oslo Kelimesinin Anlamı?,Oslo Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Oslo Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Oslo Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Oslo Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Oslo Kelimesinin Anlamı Nedir? Oslo Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Oslo Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Oslo Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Oslo - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Oslo

Oslo Nedir? Oslo Ne demek? , Oslo Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Oslo Kelimesinin Anlamı? Oslo Ne Demek? Oslo Ne Demektir? ,Oslo Analizi? Oslo Anlamı Nedir? Oslo Ne Demektir?, Oslo Açıklaması Nedir? , Oslo Cevabı Nedir? , Oslo Kelimesinin Anlamı?


Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir?

Oslo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oslo
Oslo bayrağı
Bayrak
Oslo arması
Arma
Slogan:
Multikültür şehri
Norway üzerinde Oslo
Oslo
Oslo
Oslo'nun Norveç'teki konumu
ÜlkeNorveç Norveç
İlOslo
Şehir1048
Alt idari birimler
İdare
 • Belediye başkanıMarianne Borgen (SV)
Nüfus
 (2018)
 • Başkent673,469
 • Yoğunluk1.400/km²
 • Kent
1,000,467
 • Kent yoğunluğu3,300/km² (8.000/mil²)
 • Metropol
1,588,457
 • Metropol yoğunluğu160/km² (400/mil²)
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)

Oslo (1624 - 1878 arasında Christiania, 1878 - 1924 arasında Kristiania), Norveç'in başkenti ve en büyük şehridir. Oslo aynı zamanda şehrin bulunduğu eyaletin adıdır. Kopenhag ve Stockholm'ün ardından İskandinavya'nın dördüncü büyük şehridir. Dünyanın en pahalı şehirleri arasındadır. 673.469 nüfusa sahip şehrin yüzölçümü 454 km²'dir.[1]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Christiania, 1814

Oslo, Norveç destanlarına göre, 1049'da Harald Hardråde (III. Harald) tarafından açık denizden 120 km içeride Oslo fiyordu'nun en iç noktasında kurulmuş ise de taş devrinden beri kullanılan bir yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Son dönemlerdeki arkeolojik çalışmalar, Lo deresinin denize karıştığı yerde (Oslo ismi bir teoriye göre "Lo deresi ağzı", daha çok kabul gören başka bir teoriye göre de sırtını dayadığı Ekeberg adlı "tepenin yamacı" anlamındaki sözcüklerden oluşmuş) 1000 yılı öncesine ait Hristiyan gömüleri ortaya çıkarıldığından, 2000 senesinde Oslo'nun kuruluşunun 1000. yılı şerefine kutlamalar yapılmıştır.

Oslo, kentte kalıcı olarak ikâmet eden ilk kral olan Håkon V'in (1299-1319) hanedanlığı itibarıyla başkent olarak kabul edilmişti. Håkon V bu dönemde, günümüzde de Oslo limanında yer alan ünlü Akershus Kalesi'nin yapımını başlatmıştı. Bundan bir yüzyıl kadar sonra Norveç, Danimarka ile olan birliğinde kuvvetten düşünce kralların ikametgâhı da Kopenhag'a kaydı. Böylece önemini yitiren Oslo, uzunca bir süre sıradan bir idari yönetim birimi duruma indirgendi.

Oslo, tarih boyunca yangınlarda büyük zarar görmüş bir kenttir. 1567'de İsveç ordusu işgali, 1611'de 13. ve 1624'te 14. büyük yangın felaketinin ardından, o dönemdeki Danimarka ve Norveç kralı Christian IV, 1624'te Akershus kalesi yanındaki koyda yani 2 km daha batıda kentin tümünün yanmaz duvarlarla ve şehir sınırlarının rönesans usulü dışı çukurlu, üzeri top bataryalı burçlarla çevrili duvarlar ile yeniden kurulmasını emretmiş ve kente Christiania adını vermişti. Kentin 1624 yılı sonrasında inşa edilen kısmı kaleden cadde boyu top atışına uygun dik kesişen caddeleri yüzünden Kvadraturen olarak adlandırıldı. Christiania böylece, ticaret için daha güvenli, askeri ve idari kurumlar için (garnizon, meclis, saray, darphane, mahkeme) daha uygun konumu ile daha önce elinden kaçırdığı önemi yeniden kazanmış ve Norveç'te önemli bir ticaret ve kültür merkezi haline gelmiştir. 1814 yılında Danimarka ile kurulan birliğin sonuna gelindiğinde, kent bir kez daha gerçek bir başkent olacaktı. Kentteki Kraliyet Sarayı (1825-1848), Stortinget (Parlamento binası) (1861-1866), Oslo Üniversitesi, Ulusal Tiyatro, Oslo Borsası gibi göze çarpan önemli binaların çoğu bu dönemde inşa edildi. Ayrıca, Christiana bu dönem boyunca Henrik Ibsen ve Knut Hamsun gibi yazarlara da ev sahipliği yapıyordu.

Kent, Norveç'in diğer bir önemli kenti olan Bergen karşısında da güçlenince, Norveç'in en popüler kenti haline gelmişti. 1878' de yeni bir isim değişikliği ile Kristiania olarak adlandırılan kent, bugünkü adı olan Oslo ismini 1925 yılında yani 300 yıl sonra yeniden aldı.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kuzeyde yer almasına rağmen nemli ve oldukça ılık olan okyanussal iklim hüküm sürer. Atlas okyanusundan batı rüzgarları ile gelen Körfez Akıntısı sıcak su akıntısı kıyı kesimlerde kışın sıcaklığın düşmesini engeller. Nitekim Bergen de ocak ayı ortalarında sıcaklık 5 C üzerindedir. Buna karşılık iç kısımlarda yer alan Oslo -5 C yakındır. Kışları ülkenin genelinde karlı bir hava hüküm sürmektedir.


 Oslo (1991-2020) iklimi 
Aylar Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yıl
En yüksek sıcaklık (°C) 10,4 13,7 21,5 25,4 31,1 31,9 34,6 31,5 26,4 19,1 16,1 12,6 34,6
Ortalama en yüksek sıcaklık (°C) 0,1 1,1 5,3 11,0 16,7 20,4 22,7 21,3 16,4 9,6 4,4 0,8 10,8
Ortalama sıcaklık (°C) −2,3 −1,9 1,3 6,2 11,4 15,3 17,6 16,5 12,1 6,5 2,1 −1,5 9,9
Ortalama en düşük sıcaklık (°C) −4,7 −4,7 −2,1 2,1 6,8 10,8 13,4 12,5 8,6 3,8 −0,0 −3,9 8,3
En düşük sıcaklık (°C) −20,5 −20,7 −16,9 −7,3 −1,8 3,0 6,5 4,2 −1 −8 −12,1 −19,7 −20,7
Ortalama yağış (mm) 57,1 44,9 40,2 47,2 59,0 78,7 85,9 101,8 81,5 91,7 83,1 53,2 824,3
Kaynak: Norveç Meteoroloji Enstitüsü[2]


Oslo'daki turist uğrağı yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Akhersus Kalesi, Oslo
 • Operahuset (Oslo Opera Binası): Beyaz mermerden eğimli yüzeyi deniz yüzeyinden tepe noktasına kadar yürünebilir.
 • Akershus Festning (Akershus Kalesi): Oslo'nun büyümesi ve başkentliğinin sebebi, 6 kez muhasara görmüş (en son 1716'da Osmanlı himayesinde 5 yıl kalmış olan Demirbaş Şarl tarafından), hiç fethedilememiş kale.
 • Norsk Folkemuseum (Norveç Kültürel tarih Müzesi): Bygdøy'de yer alır. Eski binalar içerir. Açık hava Müzesidir.
 • Forsvarsmuseet (Savunma Müzesi):
 • Oslo Rådhus (Oslo Belediye Meclisi Binası): Nobel Barış Ödülü töreni burada yapılıyor.
 • Nobels Fredssenter, Aker brygge (Nobel Barış Merkezi): Nobel ödülleri ile ilgili konularda devamlı yenilenen ilginç sergiler sunar.
 • Historisk Museum (Tarih Müzesi)
 • Astrup Fearnley Museet (Modern Sanatlar Müzesi): Adını bağışçı aileden almış
 • Ekebergparken (Ekeberg/Meşelitepe Parkı): Patikaları hibe edilmiş modern sanat eserleriyle süslü merkezi ormanlık yamaç
 • Akerselva (Irmak): "Oslo'nun haritadaki gülümsemesi" denen, gölden denize 10 km tamamen şehir içinde, yanı boyu yürünebilen şelaleli akarsu.
 • Holmenkollbakken (Holmenkollen Kayak Atlama Pisti): 1952 Kış Olimpiyatları ve Holmenkollen ski festival'in yapıldığı yer.
 • Holmenkollen Ski Museum (Holmenkollen Kayak Müzesi):
 • Kon-Tiki Müzesi, Bygdøy'de Thor Heyerdahl'ın 1947'de Peru'dan Polinezya'ya pasifik okyanusunu 101 günde aştığı salın müzesi
 • Munch Müzesi: Ressam Edward Munch'un tablolarının sergilendiği müze)
 • Nasjonalgalleriet (Oslo Ulusal Galerisi): Sanat dünyasından tanınmış klasik tablolar ve heykeller
 • Norsk Maritimt Museum (Norveç Denizcilik Müzesi) Bygdøy'de
 • Fram Museum (Norveç'in Roald Amundsen önderliğindeki kutup keşiflerinde kullandığı Fram adlı geminin sergilendiği müze)
 • Oslo bymuseum (Oslo Şehir Müzesi): Oslo'nun şehir olarak gelişimini konu edinen müze
 • Det kongelige slott (Kraliyet Sarayı):
 • Henie Onstad Kunstsenter: Norveç olimpik paten şampiyonu Hennie Onstad ve armatör kocası Niels Onstad'ın koleksiyonların sergilendiği müze.
 • Oslo domkirke (Oslo Katedrali): Kralın ölümü, prensin düğünü gibi olaylara sahne olan merkezi büyük kilise.
 • Norsk Teknisk Museum (Norveç Bilim ve Teknoloji Müzesi): Özellikle çocuklara hitap eden içeriği ile tanınır.
 • Zoologiske og geologiske museum (Zooloji ve jeoloji Müzeleri), Botanisk hage (botanik bahçeleri), Palmehuset (palmiyeler binası) 19 Ocak 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Tøyen
 • Stortinget (parlamento binası): 1814den beri 4 yılda bir seçilen 169 temsilcinin Norveç hükûmet ve kanunlarını düzenledikleri yer.
 • Vigeland Park (Gustav Vigeland'ın bir ömür harcayarak yaptığı yüzlerce heykelin yer aldığı park) Frogner'de
 • Vikingskipshuset på Bygdøy, Viking mezar höyüklerinden çıkarılma büyük gemilerin sergilendiği müze) Bygdøy'de
 • Tryvannstårnet Dört yanında orman, göl ve kayak merkezleri olan, Oslo'nun en yüksek noktasındaki telekomünikasyon kulesi.
 • Hovedøya (Büyükada) Tarifeli gemi seferleri olan ve bir manastır harabesi içeren, yakın Oslo fjord adalarının en büyüğü
 • Ullevål Hageby, Oslo'nun 1918-1926 arasında inşa edilmiş işçi kooperatifi yapımı bahçeli evleri.
 • Oslo Fiyordu ve adaları

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ What is the Capital of Norway? 1 Şubat 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Map Universal
 2. ^ seklima.met.no

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Nedir? :Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? ile ilgili Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Ne Demektir? Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Açıklaması Nedir? Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Cevabı Nedir? Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Açıklaması? :Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Gerçek mi? :Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? ile ilgili Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Hakkında? :Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? ile ilgili Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? burada bulabilirsiniz. Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Oslo nedir?, Oslo anlamı nedir?, Oslo ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
High Point, Kuzey Karolina, Nişli Mehmed Paşa, Leeds United FC, İlk Folyo, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi, Esiyor, Alla Belinska, Kutsal Makam, Björn Borg, Anıtkabir Komutanlığı, MTV Video Müzik Ödülleri En İyi Erkek Videosu, Markos İncili, Blood of the Nations, Kırmızı Pabuçlar (film), NGC 4123, Tom Kempinski, Meyankökü, Latte, Naohiro Ishikawa, Future progressive, Blitzkrieg, Ara Güler Müzesi, Robert G. Bergman, 20 Mayıs, GP de Wallonie, Ebu Musa Havaalanı, Shepeleviche Muharebesi, Denis Menchov, Lee Felix, Pazardzhik, NOAO, Hayvan, Night Must Fall (film, 1937), Allan Simonsen, Baş işletme görevlisi, Amerika Birleşik Devletleri, Peiligang kültürü, Triana Park, Kopenhag, Kuzey Dakota, Les Granges Brûlées, Fasulye, Rasüleyn Muharebesi, Spirou Basket, Gebre otu, Disstortion EP, I. Abdülhamit, Desire Under the Elms, Küçük Hindistan cevizi, Comiziano, Armoracia, İzmir ekonomisi, Yahya bin Ahmed Sirhindi, The Originals, İş makinası, Fındık, Florida Keys, Toll geni, Alberto Espínola, Mandopop, Dalmaçya Krallığı, Alt orta sınıf otomobil, Azerbaycan edebiyatı, Mezopotamya, Gridlock (Doctor Who), Edin Višća, Great Abington, Squamata, Alchornea, Aleurites, Roger B. Myerson, Azerbaycan Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı, Aşık kemiği, Ankara coğrafyası, Magadha Krallığı, Ali Fuat Paşa Kuvayı Milliye Müzesi, Challenger Uzay Mekiği, Vila Nova de São Bento, Barış Atay, Google Mail, Raymond Gosling, XVII. Louis, Kıyma Bana Güzelim, Cezayir Savaşı, Gazi Koşusu, Topal İzzet Mehmed Paşa, Sıra ev, Last Days, Jingmen, Uçuş teknisyeni, Uziyahu, Helles, Lastik çizme, Braunstone Town, Antonio Vivaldi operaları listesi, Kenosha, Funda Eryiğit, Nippon Telegraph and Telephone, Shiptonthorpe, Roger Seydoux,
Hasan Bitmez Kimdir?, Topoğrafik Nedir?, Sancak-ı Şerif Anlamı Nedir, Sancak-ı Şerif Nasıl Oluştu, Sancak-ı Şerif Tarihi, Sancak-ı Şerif Renkleri, Sancak-ı Şerif Tasarımı, Lütfi İlteriş Öney Kimdir?, Ufuk Değerliyurt Kimdir?, Folklorik Nedir?, Rana Berk Kimdir?, Toplum Dışı Nedir?, Fokurdak Nedir?, Toplum Bilimsel Nedir?, Fodulca Nedir?, Ayla Bedirhan Çelik Kimdir?, Harun Özgür Yıldızlı Kimdir?, Samara bayrağı Anlamı Nedir, Samara bayrağı Nasıl Oluştu, Samara bayrağı Tarihi, Samara bayrağı Renkleri, Samara bayrağı Tasarımı, Figen Yıldırım Kimdir?, Flüoresan Nedir?, Ayhan Özçelik Kimdir?, Toplanık Nedir?, İzzet Kaplan Kimdir?, Mühip Kanko Kimdir?, Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?,