Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir?

Okul Nedir?

Okul Nedir?, Okul Nerededir?, Okul Hakkında Bilgi?, Okul Analizi? Okul ilgili Okul ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Okul ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Okul Ne Anlama Gelir Okul Anlamı Okul Nedir Okul Ne Anlam Taşır Okul Neye İşarettir Okul Tabiri Okul Yorumu 

Okul Kelimesi

Lütfen Okul Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Okul İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Okul Kelimesinin Anlamı? Okul Ne Demek? ,Okul Ne Demektir? Okul Ne Demektir? Okul Analizi? , Okul Anlamı Nedir?,Okul Ne Demektir? , Okul Açıklaması Nedir? ,Okul Cevabı Nedir?,Okul Kelimesinin Anlamı?,Okul Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Okul Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Okul Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Okul Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Okul Kelimesinin Anlamı Nedir? Okul Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Okul Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Okul Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Okul - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Okul

Okul Nedir? Okul Ne demek? , Okul Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Okul Kelimesinin Anlamı? Okul Ne Demek? Okul Ne Demektir? ,Okul Analizi? Okul Anlamı Nedir? Okul Ne Demektir?, Okul Açıklaması Nedir? , Okul Cevabı Nedir? , Okul Kelimesinin Anlamı?


Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir?

Okul

Vikipedi, özgür ansiklopedi
New York'taki Bay Ridge Lisesi, 1920.
Hraðbraut'ta bir sınıf ve öğrenciler, 2006.
Gambiya'da bir İslam Yatılı Okul.
Albert Anker (1896)

Okul, eğitim-öğretim verilen kurum ve bu faaliyetlerin gerçekleştirildiği eğitim kurumu ve diğer tesislerdir. Ayrıca temel öğrenim, ortaokul, lise ve üniversite toplam 16 yıldır. Öğretmenlerin rehberliğinde öğrencilerin öğretimi için öğrenme alanı ve öğrenme ortamı sağlar. Okul sözcüğü çocuk ve gençlerin, devam ettiği örgün eğitim kurumlarının yanı sıra tek bir alanda eğitim veren kurumlar ve bazı yüksek eğitim kurumları için de kullanılır: sanat okulu, spor okulu, müzik okulu, dil okulu, dans okulu, gazetecilik okulu, meslek yüksek okulu gibi. Herhangi bir okulda eğitim alan kimselere öğrenci denir. Öğrenciler için okul üniforması tasarımları vardır.

Okulda eğitim-öğretim veren kişiye öğretmen denir. İlk ve orta dereceli okullarda okulun idaresinden okul müdürü ve müdür yardımcıları sorumludur. Ayrıca okulda hizmetliler ve memurlar bulunur ve bunlarda temizlik ve idare ile ilgilenir. Okul sağlığı ve beslenme hizmetleri, okul güvenliği, okul disiplini ve okulda şiddet her zaman hassas konulardan biridir. Birçok ülkelerde öğrenci taşımacılığı hizmetleri mevcuttur.

Okul öncesi eğitim veya anaokulu, çok küçük çocuklara (genellikle 3-5 yaş arası) bir miktar eğitim sağlar. Üniversite, meslek okulu, kolej, lise veya seminer ortaokuldan sonra mevcut olabilir. Alternatif okullar, geleneksel olmayan müfredat ve yöntemler sağlayabilir.

Tüm dünyada okulların büyük bir kısmı devlet okulu'dur. Özel okullar olarak da bilinen bağımsız okullar, hükûmetin yeterli veya belirli eğitim ihtiyaçlarını karşılamadığı durumlarda gerekli olabilir. Yetişkinler için okullar, eğitim ve geliştirme okulları, askerî öğretim ve eğitim ve işletme okulu içerir.

Evde eğitimde ve uzaktan eğitimde, öğretim ve öğrenme, sırasıyla okul kurumundan bağımsız olarak veya geleneksel bir okul binasının dışındaki sanal okulda gerçekleşir. Okullar genellikle birkaç farklı okul organizasyon modelleri'nde organize edilir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul sözcüğü Türkçe "okumak" kökünden, muhtemelen Fransızca école 22 Ekim 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (ekol) sözcüğüne benzetilerek, serbest çağrışım yöntemiyle türetilmiştir.[1] Fransızca école sözcüğünün kökeni Yunanca σχολή 20 Aralık 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (skholế) kelimesidir ve "felsefe ve ders yeri" anlamına gelir.[2] Türkçede Arapça kökenli mektep kelimesi de okul anlamında kullanılır.[3]

Eğitim-öğretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul sadece bilimsel bilginin verildiği mekanlar değil aynı zamanda kültür, sanat, siyaset gibi öznel kaynaklı derslerin de verildiği eğitim kurumlarıdır.

Okullarda çeşitli düzeylerde genellikle toplu, bazı alanlarda da bireysel eğitim verilir. Okul eğitimindeki temel amaç, öğrencilerin zihinsel, bedensel ve ahlaksal açıdan gelişmesini sağlamaktır. Ayrıca okullarda demokrasi anlayışının benimsetilmesi için sınıf başkanlığı, öğrenci temsilciliği gibi konumlar için seçimler yapılır.

Bina ve tesisler[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul binaları okulun amacına göre yapılır. Okullar, öğrenci sayısının fazla olduğu bölgelerde çok katlı ve çok derslikli olarak yapılır. Her okulun bir adı vardır. Okul adları bazen ünlü kişilerin adlarından, bazen yerleşim alanlarından, bazen de okulda verilen eğitimin türünden kaynaklanırlar. Okul içerisinde derslikler; müdür, müdür yardımcısı, psikolojik danışman, veli görüşme ve öğretmenler odaları; laboratuvarlar, spor salonu ve iş atölyesi gibi bölümler bulunmaktadır.

Bireyler yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan bilgileri örgün eğitim veren okullarda alırlar. Örneğin; okuma-yazma, hastalıklardan korunma, doğa olaylarına karşı önlemler alma gibi. Bir toplumun bilgi ve teknoloji üretebilmesi için yetişmiş insan gücüne gereksinimi vardır. Okul, hem bir bilgi yuvası hem de sosyal etkinliklerin yerine getirildiği bir kurumdur.

Butik okul[değiştir | kaynağı değiştir]

Butik okul, öğrenci sayılarının sınırlı tutulduğu, eğitimin daha çok kişiselleştirilebildiği, yönetimsel bürokrasinin en aza indirilerek işletildiği okul tipi. Butik kelimesi moda kıyafetler ve aksesuarlar satan küçük bir dükkân olarak algılansa da artık büyük bir endüstrinin bir yönünde uzmanlaşmış küçük bir departmanı olarak kullanılmaktadır.[4] Butik okullarda, okul takımlarını veya okul kulüplerini vb. aktif tutabilmek için herkesin katılımı gerekir, bu nedenle öğrencilerin gözden kaçırılması çok nadir olur. Okuldaki eğitimciler, öğrenciler ve diğer okul çalışanları birbirlerini standart bir okula göre çok daha iyi tanır ve birbirleriyle çok daha kişisel ilişkiler kurabilir. Bu nedenle butik okulların okul, öğrenci, ebeveyn üçgenindeki ebeveyn katılımı daha yüksektir. Butik okullardaki öğrenciler kişisel eğitimleri için daha fazla sorumluluk alırlar; böylece öğrenme faaliyetleri daha çok bireyselleştirilir. Sınırlı öğrenci sayısına sahip olduklarından okul binası ve sınıflar genellikle daha küçüktür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "okul." 27 Mart 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Nişanyan Sözlük. Erişim: 28 Nisan 2013.
  2. ^ "school." Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003.
  3. ^ "mektep." 28 Mart 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Büyük Türkçe Sözlük. Türk Dil Kurumu. Erişim: 9 Ekim 2011
  4. ^ "Dictionary.com | Meanings & Definitions of English Words". Dictionary.com (İngilizce). 3 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2024. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]


Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Nedir? :Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? ile ilgili Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Ne Demektir? Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Açıklaması Nedir? Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Cevabı Nedir? Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Açıklaması? :Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Gerçek mi? :Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? ile ilgili Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Hakkında? :Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? ile ilgili Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? burada bulabilirsiniz. Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Okul nedir?, Okul anlamı nedir?, Okul ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Eddie Hazel, La Liga gol kralları listesi, Caprie, 1932 Yaz Olimpiyatlarında halter, Deliktaş, Pamukkale, Mihalis Rakincis, Belenardıç, Pamukkale, Avrasya Tüneli, Copa del Rey, Ereğli Belediyespor, BAFTA En İyi Yönetmen Ödülü, V (karakter), Kervansaray, Pamukkale, Pier Paolo Pasolini sinemasında dönemler, Mahmut Sönmez, Pamukkale, Röntgen ışını, Çaycı İzzet Paşa, Portekiz Ginesi, Tam Tutulma, Web İçeriği Erişilebilirlik Yönergeleri, Aziziye, Pamukkale, Demirköprü Barajı, 2008 Amerika Birleşik Devletlerinin İstanbul Başkonsolosluğu saldırısı, Finlandiya, M. Mücahit Küçükyılmaz, Akçapınar, Pamukkale, Scissor Sisters, Özel görelilik kuramının tarihi, Apsû, Karataş, Pamukkale, Hakkalar, Gökçeli, Salıpazarı, Quesadilla, Göğüs ütüleme, İsviçredeki buzulların listesi, NGC 299, Alman fiziği, Mina Sundwall, Baykuş Evi, Marktleuthen, Rubio Ñú, İzlanda bayrağı, Radikal demokrasi, İlham Gencer, Sonderhofen, Rohan Dennis, Süperkabarcık, Kyle Beckerman, Jean Chevrier, Sankt Veit an der Glan, Doğu Karadeniz meşesi, Arouca, Görelilik teorisi, Binekli, Harran, Köprülü Hamdi Bey, Argas latus, Mary Murtfeldt, Karin Konoval, Haniler, Graciliraptor, Avusturya Federal Devleti, Franz Mertens, Orman alanına göre ülkeler listesi, Digimon Fusion, Yeni dini hareketler, Evren, Doğu kızılağacı, Aksoy, Yıldızlar Kuşandık, Monteri çamı, Andreas Samaris, Rude Boy, Babalar Günü, Pinus pinea, Quarrata, Büyük yapraklı ıhlamur, Paul Mendelssohn Bartholdy, Eucalyptus camaldulensis, Sakaryada 1955 Türkiye yerel seçimleri, III. Johan (İsveç kralı), Alpirsbach, Focus Sat, Carlos Marighella, 1976 Yaz Paralimpik Oyunları, Jefferson County, New York, Auguste Beernaert, Esentepe, Çaycuma, Moses Mendelssohn, Ernst Eduard Kummer, Tigery, Qin (devlet), Mustafa Baş, Edirne Vilayeti, Kerem Yılmazer, Some People Have Real Problems, Yusuf Namoğlu, 2004 Trophée des champions, Kurt Hensel, 1931 İtalya Bisiklet Turu, 1992 Kürdistan Bölgesel Yönetimi yasama seçimleri,
Tipolojik Nedir?, Zirai İsminin Anlamı Nedir?, Okan Işıktaş Kimdir?, Tipili Nedir?, Arap İsyanı bayrağı Anlamı Nedir, Arap İsyanı bayrağı Nasıl Oluştu, Arap İsyanı bayrağı Tarihi, Arap İsyanı bayrağı Renkleri, Arap İsyanı bayrağı Tasarımı, Zingal İsminin Anlamı Nedir?, Zinde İsminin Anlamı Nedir?, Yrd Doç Dr Berat Ahi Kimdir? Yrd Doç Dr Berat Ahi Nereli Yrd Doç Dr Berat Ahi Kaç Yaşında?, İsmail Keskin Kimdir?, Zincirleme İsminin Anlamı Nedir?, Filantrop Nedir?, Özgen Aydıncak Kimdir?, Zimmetli İsminin Anlamı Nedir?, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Anlamı Nedir, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Nasıl Oluştu, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tarihi, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Renkleri, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tasarımı, Atakan Özkan Kimdir?, Necdet Kayra Kimdir?, Zilli İsminin Anlamı Nedir?, Semra Kıratlı Kimdir?, Zilingir İsminin Anlamı Nedir?, Tiksinç Nedir?, Fil Dişi Nedir?, Ümit Özer Kimdir?, Zikzaklı İsminin Anlamı Nedir?, Abdülvahit Vardar Kimdir?, Tiko Nedir?, Ak Sancak Anlamı Nedir, Ak Sancak Nasıl Oluştu, Ak Sancak Tarihi, Ak Sancak Renkleri, Ak Sancak Tasarımı, Meryem Tanrıverdi Göktaş Kimdir?, Tikel Nedir?, Zihnî İsminin Anlamı Nedir?, Abdulmecit Yıldırım Kimdir?, Hami Korkmazlı Kimdir?, Tiilinen Nedir?, Zihinsel İsminin Anlamı Nedir?, Fikirdeş Nedir?, Tiheähkö Nedir?, Zihayat İsminin Anlamı Nedir?, Buse Albayrak Kimdir?, Fijili Nedir?, İbrahim Yüksel Kimdir?, Fiili Bozuk Nedir?, Burhan Bahadır Özsoy Kimdir?, Zifirî İsminin Anlamı Nedir?, Burcugül Çubuk Kimdir?, Tıynetli Nedir?, Zibidi İsminin Anlamı Nedir?, Yaşar Dursun Kimdir?, Tırtılsı Nedir?, Zıypak İsminin Anlamı Nedir?, Arzu Şimşek Kimdir?, Figürlü Nedir?, Zıvanalı Sigara İsminin Anlamı Nedir?, Yunis Aksu Kimdir?, İrfan Hülakü Kimdir?, Tırsınç Nedir?, Zıvanalı İsminin Anlamı Nedir?, Tırsak Nedir?, Fiddire Nedir?, Zıt Anlamlı İsminin Anlamı Nedir?, Fidan Boylu Nedir?, Aşkın Genç Kimdir?, Meliha Apaydın Kimdir?, Berfin Kara Kimdir?, Zıt İsminin Anlamı Nedir?, Zırzop İsminin Anlamı Nedir?, Fıtıklı Nedir?, Ergün Şimşek Kimdir?, Zırtlak İsminin Anlamı Nedir?, Hüseyin Demir Kimdir?, Fışkırdak Nedir?, Ziver Kaplan Kimdir?, Tırı Vırı Nedir?, Fıskiyesiz Nedir?, Zırtapoz İsminin Anlamı Nedir?, Hürana Güngör Kimdir?, Sami bayrağı Anlamı Nedir, Sami bayrağı Nasıl Oluştu, Sami bayrağı Tarihi, Sami bayrağı Renkleri, Sami bayrağı Tasarımı, Tırhallı Nedir?, Fıskiyeli Nedir?, Zırlak İsminin Anlamı Nedir?, Abdullah Karapıçak Kimdir?, Mehmet Şerif Öner Kimdir?, Zırhlı İsminin Anlamı Nedir?, Kadir Yalçın Kimdir?, Fırtına Gibi Nedir?, Zırdeli İsminin Anlamı Nedir?, İlyas Topsakal Kimdir?, Şule Ağaçayak Ersoy Kimdir?, Pan-Afrika bayrağı Anlamı Nedir, Pan-Afrika bayrağı Nasıl Oluştu, Pan-Afrika bayrağı Tarihi, Pan-Afrika bayrağı Renkleri, Pan-Afrika bayrağı Tasarımı, Zırcahil İsminin Anlamı Nedir?, Tıpasız Nedir?, Fırınlı Nedir?, Tıpalı Nedir?, Zıravut İsminin Anlamı Nedir?, Fırfırlı Nedir?, Pınar Kayalar Kimdir?, Tıntın Nedir?, Fırçalı Nedir?, Zıpır İsminin Anlamı Nedir?, Tınlamalı Nedir?, Fırça Çekmek Nedir?, Zındık İsminin Anlamı Nedir?,