Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir?

Nargile Nedir?

Nargile Nedir?, Nargile Nerededir?, Nargile Hakkında Bilgi?, Nargile Analizi? Nargile ilgili Nargile ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Nargile ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Nargile Ne Anlama Gelir Nargile Anlamı Nargile Nedir Nargile Ne Anlam Taşır Nargile Neye İşarettir Nargile Tabiri Nargile Yorumu 

Nargile Kelimesi

Lütfen Nargile Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Nargile İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Nargile Kelimesinin Anlamı? Nargile Ne Demek? ,Nargile Ne Demektir? Nargile Ne Demektir? Nargile Analizi? , Nargile Anlamı Nedir?,Nargile Ne Demektir? , Nargile Açıklaması Nedir? ,Nargile Cevabı Nedir?,Nargile Kelimesinin Anlamı?,Nargile Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Nargile Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Nargile Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Nargile Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Nargile Kelimesinin Anlamı Nedir? Nargile Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Nargile Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Nargile Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Nargile - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Nargile

Nargile Nedir? Nargile Ne demek? , Nargile Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Nargile Kelimesinin Anlamı? Nargile Ne Demek? Nargile Ne Demektir? ,Nargile Analizi? Nargile Anlamı Nedir? Nargile Ne Demektir?, Nargile Açıklaması Nedir? , Nargile Cevabı Nedir? , Nargile Kelimesinin Anlamı?


Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir?

Nargile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Osmanlı döneminde nargile

Nargile, Balkanlar, Orta Doğu ve Güney Asya'ya özgü geleneksel bir tütün içme aracıdır. Kullanıcının bir hortum aracılığıyla sudan geçerek süzülen dumanı içine çekmesini sağlayan bir düzenek olan nargile, içim şekli ve adabı, yüzlerce yılda oluşmuş kullanım geleneği ile basit bir aletten fazlasını ifade etmekte olup, doğu kültürünün bir parçası haline gelmiştir.

Yapısı ve Tasarımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir nargile

Nargile temel olarak 5 bölümden oluşur:

  1. Ser: Nargilenin uzun gövdesidir. Boyun kısmı dar olmakla birlikte karın kısmına inildikçe çapı genişleyen, yapı olarak sürahiye benzeyen bir parçadır. Cam, metal ve seramikten yapılır.
  2. Lüle: En üstte bulunan, nargile tütünü'nün (mu‘assel) konulduğu delikli tabladır. Gümüş, pirinç ya da bakırdan yapılmış, oymalarla süslü bir muhafaza ile çevrilidir. Üzerine köz konularak gerekli ısı sağlanır.
  3. Marpuç: Dumanı şişeden alan ve ağza ulaştıran bölümdür. Bu bölümde kullanılan hortumun iç kısmı koyun ve özel olarak ceylan derisinden yapılır.
  4. Şişe: İçinde dumanı filtre eden suyun olduğu ve fokurdamaların geldiği bölümdür.
  5. Tahliye: Yeni nesil Nargile takımlarında nargilenin içerisinde biriken havanın dışarı atılmasını sağlayan hava delikleri bulunmaktadır. Bu sayede geriye doğru üflendiğinde içerisinde biriken acı yanmış duman dışarı tahliye edilir.

Bunlar dışında nargilenin diğer elemanları ise şöyledir:

  • Sipsi: Marpucun ucuna takılan, dumanın içinden çekildiği küçük ağızlıktır. Tercihen kehribardan yapılır, fakat maliyet sebebiyle ve sıhhi açıdan, genelde tek kullanımlık olması sebebiyle, plastik veya silikon olanları kullanılır. Mermer ya da gümüş olanları da mevcuttur.
  • Tepsi ve rüzgârlık: Tepsi közden düşen külleri toplar, rüzgârlık ise közün sönmemesi ve tepsideki ve lüledeki küllerin etrafa savrulmaması için kullanılır.
  • Tömbeki: Nargileye has, kurutulmuş tütünün ince ince kıyılmasıyla elde edilen tütündür.

Nargilenin tasarımında İslam'ın etkisindeki sanatın derin izleri görünmektedir. Cami minaresini andıran ser kısmı bunu çok iyi simgelemektedir. Ayrıca ser kısmı genellikle çiçek ve yaprak desenleriyle süslenmekte ve bunlarda zaman zaman yaldız kullanılmaktadır. Marpuç kısmında ise genelde el dokuması olan kilim desenleri kullanılmaktadır.

Çalışma Şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

İçici marpuçtan nefes aldığında oluşan basınç farkıyla hava sırayla közden, sonra ısınarak lüledeki gözeneklerden geçer. Sıcak hava ile ısıtılan tömbekinin dumanı karışarak suyun içinden geçer, bu esnada soğur. Daha sonra hava marpuçtan içiciye ulaşır. Nargile içerisinde bulunan su dumanı soğutmanın yanı sıra içindeki katranı da bir miktar süzer. Nargile ile tütün içmenin, sigara şeklinde tütün içmekten farkı; nargilede çekilen tütün dumanı sudan geçerken barındırdığı ısı suyu bir miktar buharlaştırır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul'da bir kahvehane - 1905

Nargile, doğu kültürünün bir öğesi olmakta ile birlikte doğuş yerinin Hindistan olduğu zannedilmektedir. Çok farklı kültürlerin farklı adlandırdıkları bu keyif aracı, Araplar tarafından "Narcile", İranlılar tarafından da "Kalyan" diye adlandırılır. Asıl nargilenin kökeni ise Farsça’da "Hindistan cevizi" anlamına gelen "Nargil"den gelir. Hindistan’da ortaya çıkan nargilenin ilk örnekleri, Hindistan cevizinin içinin çıkarılıp kabuğuna bir kamış sokularak yapılmıştır. Zamanla Hindistan cevizi yerine kabak kullanılmaya başlanmış, kullananların sayısı arttıkça porselen ve bronz da nargile için elverişli malzemeler haline gelmiştir. Bunları cam, billur, çini hatta gümüş gövdeli nargileler izlemiştir. Hindistan’da doğan nargile, başta İranlılar olmak üzere Araplar, daha sonra da Osmanlılarla tanışmıştır.

Osmanlı döneminde İran’dan getirilen ve zamanın kahvehanelerinde muhabbetlere eşlik eden tömbeki, bazı padişahlar tarafından yasaklanmıştır. Nargile de uzun zaman İstanbul Tophane’de, İzmir Kemeraltı'nda ve Ankara Gençlik Parkı'nda tömbeki olarak sunulmaya başlanmıştır. Bu nostaljik mekânların müdavimlerini ise genellikle orta yaşın üstündeki insanlar oluşturuyordu. Daha sonraki, yani yakın dönemlerdeki aromalı nargilelerin hayatımıza girmesi ile daha hafif bir içecek haline gelen nargile genç kitle tarafından da tercih edilmeye başlandı.

Nargile Kültürü[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğu kültürünün bir öğesi olan nargile sonradan batıda da kimi değişikliklerle kullanılmaya başlanmıştır. Kullanım kültürü dolayısıyla bu iki türe göre farklılıklar gösterir, ancak pek çok ortak öğe de mevcuttur.

Batıda birden çok marpuca sahip nargile kullanımı yaygındır. Bu uygulama doğudakine göre farklı bir toplu içim ortamı sunar ki doğuda nargilenin bir marpucu vardır ve el değiştirmediği sürece tek kişi tarafından içilir.

Değişik görünümde nargile içen bir Tatar
Çölde nargile - Sudan

Arap kültüründe kullanıcı içtikten sonra ya marpucu masaya dayayarak bunu belli eder ya da ağız kısmı kendine bakacak şekilde eğimli tutarak yanındakine ikram eder. Kabul eden, nargileyi verene elinin tersi ile hafifçe vurur ya da sıvazlar, bu memnuniyet göstergesidir. Kafe ve restoranlarda ise her kullanıcının ayrı bir nargile ısmarlaması yaygındır.

İspanya'da "tetería" adı verilen ve genelde Müslüman göçmenlerce işletilen çay evlerinde nargile içimi yaygınlık kazanmaktadır. İsrail'de "nargeela" olarak adlandırılan nargile kullanımı özellikle Yemen, İran, Irak ve Türkiye'den gelen göçmenler arasında yaygındır. Bunun yanında İsrailliler arasında da nargile kullanımı görülür.

Nargile tiryakileri arasında, güzel bir içim için ortamda olması gerektiği düşünülen dört öğe vardır, bunlar "nargilenin dört şartı" olarak geçiyor. Maşa, meşe közünü karıştırmak için gerekli, en iyi köz meşeden oluyor. Güzel bir köşeye yerleşmek tabii ki önemli ve Ayşe’de tiryakinin çay, kahve gibi istekleri için hazır bulunmalı. Bu deyiş özellikle "eski toprak" Türk tiryakiler arasında yaygın olarak kullanılıyor.

Sağlığa etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nargile tüketimi genel olarak halk sağlığına tehdit olarak kabul edilir. ABD Akciğer Derneği tarafından "yeni ortaya çıkan ölümcül bir moda" olarak tanımlanmıştır. Nargile tüketimiyle akciğer kanseri vakaları arasında bağlantı vardır. Bu bağlantı konuyla ilgili yapılan bilimsel çalışmalarda istikrarlı biçimde ortaya konmuştur. Buna ek olarak, akciğer hastalıkları, periodontitis ve bebeklerin düşük doğum ağırlığıyla nargile tüketimini bağlantılıdır.[1] Yapılan çalışmalar nargilenin kalp ve damarlara sigara kadar zarar verdiğini ve dumanın sudan geçmesinin "temizleyici" bir etkisi olmadığını ortaya koymaktadır. Nargilenin sigaraya göre sağlığa daha az zararlı olduğu nargilenin yaygınlaşmasında önemli bir etken olsa da bu yönde bir bilimsel kanıt yoktur. Bir takım araştırmalarda nargile içmenin tansiyonu yükselttiği, düzenli nargile içenlerin tansiyonlarının sigara içenlere göre daha yüksek olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.[2]

Nargile içmek beraberinde herpes, tüberküloz ve hepatit enfeksiyonu riskini de getirir. Özellikle ağızlığın paylaşıldığı durumlarda bu risk artar; Orta Doğu'da salgın hastalıklarla bağlantılı olduğu bulunmuştur. Pek çok nargile kafesi bu nedenle tek kullanımlık ağızlık temin eder. Bununla beraber, nargiledeki nemli ortam pek çok mikroorganizmanın gelişimine uygun bir ortam sağlar. Tüberküloza yol açan bakteri nargile ser borularının içinde çoğalabilir. Pek çok işletme nargile borularını yıkasa dahi tam olarak temizlenmesi neredeyse imkânsızdır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Elie A Akl; Swarna Gaddam; Sameer K Gunukula; Roland Honeine; Philippe Abou Jaoude; Jihad Irani (2010). "The effects of waterpipe tobacco smoking on health outcomes: a systematic review". International Journal of Epidemiology. 39 (3). Oxford Üniversitesi Yayınları. ss. 834-857. doi:10.1093/ije/dyq002. 18 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2017. 
  2. ^ a b Kadhum, M. ve ark. (2015). "A review of the health effects of smoking shisha". Journal of the Royal College of Physicians. 15 (3). Birleşik Krallık Kraliyet Tıp Koleji. ss. 263-266. doi:10.7861/clinmedicine.15-3-263. Erişim tarihi: 18 Nisan 2017. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]


Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Nedir? :Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? ile ilgili Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Ne Demektir? Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Açıklaması Nedir? Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Cevabı Nedir? Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Açıklaması? :Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Gerçek mi? :Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? ile ilgili Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Hakkında? :Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? ile ilgili Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? burada bulabilirsiniz. Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Nargile nedir?, Nargile anlamı nedir?, Nargile ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Hafik, İsveç hükümdarları listesi, Recep Burak Yılmaz, Lehrte, Gıda güvenliği risk analizi, Saša Lošić, Hafci Muharebesi, Arkadiusz Głowacki, Hafız Ahmed Paşa, Endüstriyel süreçler, Myanmar merkezli havayolu şirketleri listesi, Hadise (ilçe), Türkiyede yayın yapan televizyon kanalları listesi, Samsunspor başkanları listesi, Hadise, Irak, Pat McGuigan, Hadis, Hadim Mesih Mehmed Paşa, Advance Australia Fair, Birgit Õigemeel, Hadım Sinan Paşa, Hadim Sinan Paşa, NGC 489, Hadım Süleyman Paşa, Hadim Hasan Paşa, Hadım Hasan Paşa, Zeynep Heyzen Ateş, Amanlis, 2010 Mentawai depremi ve tsunamisi, Hadım Ali Paşa (Sadrazam), İşkodra Kuşatması (1474), 2007 AFC Asya Kupası, Hadım Ali Paşa, Juliana de Aquino, Muzaffer Ayata, Hacker, South African Airways, Bodo, Chris Evert, Walid Mesloub, Hacim, Babil İmparatorluğu, Sivas Ulu Camii, Dundy ilçesi, Nebraska, Mapungubwe Krallığı, Mardinde 1935 Türkiye genel seçimleri, Amerika Birleşik Devletleri temyiz mahkemeleri, Hac (İslam), Hiroaki Kamijo, Ekonomik planlama, Seksüel, Hacı Salih Paşa, Bnei Menaşe, Mansfield, Teksas, Fahl Muharebesi, Hacı Paşa, Ludvík Daněk, TRT Kent Radyo İstanbul, Nova deca, Kültürel Feminizm, Hacı Halil Paşa, Alaungpaya, Litvanca, Hacı Hüsam Efendi, Birthe Wilke, Hacı Ahmed Efendi, Unreal Engine Oyun Listesi, Letonya devlet başkanları listesi, Badwater Havzası, İspanyanın özerk bölgeleri, Ulusal liberalizm, 1809, Iron Man maçı, Knudsen sayısı, Rúben Amorim, Hacı İvaz Mehmed Paşa, Tsukubai, Lia Manoliu, Habire, Jennie, Jennie, Aziz Michael Kilisesi, Lesotho bayrağı, Ebabil, Kazakistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ulusal marşı, Ağrı milletvekilleri listesi, Trinity testi, Apodiformes, Boran, Symphony X, Kral Davud, Scott Pilgrim vs. the World, Haşim İşcan, Yitzhak Herzog, Yunanistan Millî Kütüphanesi, Isco, isco, Yakov Belopolskiy, Recai Türeli, Dalek, Leuconostocaceae,
Atilla Gülan Kimdir?, Emre Karabacak Kimdir?, Yangaz Nedir?, Ekrem Erdin Kimdir?, Hercaice İsminin Anlamı Nedir?, Dopdolu İsminin Anlamı Nedir?, Bombeli İsminin Anlamı Nedir?, Yeşim Karadağ Kimdir?, Atilla Girgin Kimdir?, Adrián Aldrete Kimdir?, Vefasız İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhi İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimli Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bolca İsminin Anlamı Nedir?, Soğdca Nedir?, Hercai İsminin Anlamı Nedir?, Donuk İsminin Anlamı Nedir?, Hikmetli Nedir?, Atilla Dorsay Kimdir?, Berkay Akkuş Kimdir?, Bol İsminin Anlamı Nedir?, Sophie Aldred Kimdir?, Vefalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatsiz İsminin Anlamı Nedir?, Mevrut İsminin Anlamı Nedir?, Soğansı Nedir?, Mökkem Nedir?, Herbivor İsminin Anlamı Nedir?, Donlu İsminin Anlamı Nedir?, Donlu Nedir?, Niler Albayrak Kimdir?, Boklu İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Enes Süzen Kimdir?, Atilla Ateş Kimdir?, Möblesiz Nedir?, Bok İsminin Anlamı Nedir?, Her Bir İsminin Anlamı Nedir?, Don Yağı İsminin Anlamı Nedir?, Vefakâr İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatli İsminin Anlamı Nedir?, Mevkut İsminin Anlamı Nedir?, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Boğunuk İsminin Anlamı Nedir?, Resül Kaplan Kimdir?, Soğanımsı Nedir?, Mozambikli Nedir?, Hepçil İsminin Anlamı Nedir?, Dominikli İsminin Anlamı Nedir?, Dominikli Nedir?, Aldo Polo Kimdir?, Atilla Atalay Kimdir?, Veciz İsminin Anlamı Nedir?, Sığ İsminin Anlamı Nedir?, Mevdu İsminin Anlamı Nedir?, Boğumlu İsminin Anlamı Nedir?, Nilay Barkın Kimdir?, Atilla Andaç Yapıcıer Kimdir?, Yanaklı Nedir?, Sofralık Nedir?, Motorsuz Nedir?, Hepatolojik İsminin Anlamı Nedir?, Dominant İsminin Anlamı Nedir?, Higroskopik Nedir?, Boğum Boğum İsminin Anlamı Nedir?, Muhammet Bahadır Ayas Kimdir?, Aldo Leão Ramírez Kimdir?, Vebalı İsminin Anlamı Nedir?, Yonca Mete Soy Kimdir? Yonca Mete Soy Nereli Yonca Mete Soy Kaç Yaşında?, Sıfır İsminin Anlamı Nedir?, Mevcut İsminin Anlamı Nedir?, Mehmet Ali Doğu Kimdir?, Atilla Alpar Kimdir?, Boğuk Boğuk İsminin Anlamı Nedir?, Sofiyane Nedir?, Hennez İsminin Anlamı Nedir?, Domestik İsminin Anlamı Nedir?, Higrometrik Nedir?, Aldo Duscher Kimdir?, Boğuk İsminin Anlamı Nedir?, Vazifeşinas İsminin Anlamı Nedir?, Sıçrayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Bilgehan Tuba Tiryaki Kimdir?, Hendesi İsminin Anlamı Nedir?, Dolusu İsminin Anlamı Nedir?, Higrofil Nedir?, Dolusu Nedir?, Boğucu İsminin Anlamı Nedir?, İsmet Güneşhan Kimdir?, Aldo Corzo Kimdir?, Vazifeperver İsminin Anlamı Nedir?, Sıcakkanlı İsminin Anlamı Nedir?, Mevâlî İsminin Anlamı Nedir?, Kenya bayrağı Anlamı Nedir, Kenya bayrağı Nasıl Oluştu, Kenya bayrağı Tarihi, Kenya bayrağı Renkleri, Kenya bayrağı Tasarımı, Boğmaklı İsminin Anlamı Nedir?, Yamyaş Nedir?, Sofistik Nedir?, Leman Sivri Kimdir?, Motifsiz Nedir?, Birgül Yıldız Günay Kimdir?, Hemzemin İsminin Anlamı Nedir?,