Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir?

Methadon Nedir?

Methadon Nedir?, Methadon Nerededir?, Methadon Hakkında Bilgi?, Methadon Analizi? Methadon ilgili Methadon ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Methadon ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Methadon Ne Anlama Gelir Methadon Anlamı Methadon Nedir Methadon Ne Anlam Taşır Methadon Neye İşarettir Methadon Tabiri Methadon Yorumu 

Methadon Kelimesi

Lütfen Methadon Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Methadon İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Methadon Kelimesinin Anlamı? Methadon Ne Demek? ,Methadon Ne Demektir? Methadon Ne Demektir? Methadon Analizi? , Methadon Anlamı Nedir?,Methadon Ne Demektir? , Methadon Açıklaması Nedir? ,Methadon Cevabı Nedir?,Methadon Kelimesinin Anlamı?,Methadon Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Methadon Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Methadon Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Methadon Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Methadon Kelimesinin Anlamı Nedir? Methadon Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Methadon Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Methadon Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Methadon - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Methadon

Methadon Nedir? Methadon Ne demek? , Methadon Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Methadon Kelimesinin Anlamı? Methadon Ne Demek? Methadon Ne Demektir? ,Methadon Analizi? Methadon Anlamı Nedir? Methadon Ne Demektir?, Methadon Açıklaması Nedir? , Methadon Cevabı Nedir? , Methadon Kelimesinin Anlamı?


Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir?

Metadon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Methadon sayfasından yönlendirildi)
Metadon
Klinik verisi
Uygulama
yolu
Ürin
Farmakokinetik veri
Biyoyararlanım%40-80(92)
Protein bağlanma%65-75
MetabolizmaHepatik
Eliminasyon yarı ömrü24-36 saat
BoşaltımRenal
Tanımlayıcılar
  • (RS)-6-(Dimetilamino)-4,4-difenilheptan-3-on
CAS Numarası
PubChem CID
DrugBank
CompTox Bilgi Paneli (EPA)
ECHA Bilgi Kartı100.000.907 Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Kimyasal ve fiziksel veriler
FormülC21H27NO
Mol kütlesi309.445

Methadon, tıpta doktor kontrolünde, kronik ağrıların yönetiminde ağrı kesici (analjezik )olarak ve narkotik bağımlılığı tedavisinde kullanılan bir sentetik opioiddir.[1] 1937'de Almanya'da geliştirilmiştir. Methadonun fizyolojik tesiri her bakımdan morfine benzer. En önemli farkı analjezik tesirinin morfinden fazla, toksik tesirinin, bağımlılık yapma etkisinin ve solunum sistemi üzerine etkisinin morfinden az olmasıdır.Buna rağmen metadonda diğer opiyatlara benzer şekilde istismar potansiyeli taşır.[2] Bu nedenle methadon morfinmanların tedavisinde morfin yerine başlangıçta ilaç olarak verilir. Molekül DSÖ'nün Temel İlaçlar Listesi'nde yer almaktadır.

Uyarılar:

Metadon kullanımı sırasında kişi potansiyel bağımlılık ve suistimal ile yanlış kullanım açısından izlenmelidir.

Doktor önerisi ve takibi dışında kullanım özellikle de çocuklarda doz ile de ilişkili olarak ölüme neden olabilir.

Yan Etkileri :

Kardiyak Etkileri: QT aralığı uzaması ve ciddi kardiyak aritmiler (torsades de pointes gibi); kronik ağrının yönetiminde 200 mg dozu üstünde ve opiat bağımlılığı tedavisinde daha düşük dozlar için raporlanmıştır Bu yüzden de tedavi başlangıcı ve doz değişimleri sırasında kalp ritmi monitorize edilmelidir.

Solunum depresyonu :İlaca başlama döneminde,diğer bir opioid'ten geçişte hatta suistimal ve yanlış kullanım olmaksızın bile ölümcül solunum depresyonu raporlanmıştır.Bu etki özellikle erken dozlarda görülebildiği gibi pik ağrı kesici etkiden sonra da persistan bir süre boyunca görülebilir.

İlaçlarla etkileşim : Benzodiazepinler ve diğer MSS depresanlarıyla (alkol dahil) birlikte kullanımda derin sedasyon solunum depresyonu koma ve ölüm görülebilir.

Metadon kullanarak detoksifikasyon bir aydan daha kısa bir sürede gerçekleştirilebilir veya altı ay kadar uzun bir sürede kademeli olarak yapılabilir.

Günde 3 mg morfin yerine 1 mg methadon verilir. Günlük doz yavaş yavaş azaltılarak 3 hafta içinde kesilir. Tartarik asit yardımıyla optikçe aktif izotoplarına ayrılmış sol şeklinin morfinden iki kat fazla, sağ şeklinin ise 1/10'u kadar tesirli olduğu görülmüştür. İsomethadonun analkezik etkisi methadondan azdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Opioid Bağımlılığının Tedavisinde Metadon ve Buprenorfin'in Etkinliği: Hangisini Kullanalım?". Cyprus Turkish Journal of Psychiatry & Psychology. 2019. 9 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Kasım 2020. 
  2. ^ "Methadone Monograph for Professionals". Drugs.com (İngilizce). 22 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2021. 

Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Nedir? :Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? ile ilgili Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Ne Demektir? Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Açıklaması Nedir? Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Cevabı Nedir? Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Açıklaması? :Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Gerçek mi? :Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? ile ilgili Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Hakkında? :Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? ile ilgili Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? burada bulabilirsiniz. Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Methadon nedir?, Methadon anlamı nedir?, Methadon ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Sazlar, Polatlı, Maymunların evrimi, Super League of Malawi, İctihat, İçtihat, Koreyim, Nükleobaz, Gözlemevleri, Sedat Pekerin YouTube videoları, İngiltere Krallığı, Babanız Atatürk (kitap), Türkiyede cumhuriyetin ilanı, Ruby Sunday, SK Torpedo Kutaisi, Ruanda başbakanları listesi, American History X, David Oyelowo, Haşimi, Doğu Malezya, Ian Holm, Gizli Evlenme, The Master (2012 film), 127 Hours, Walk the Line, 2013 Chicago Sinema Eleştirmenleri Derneği Ödülleri, 2001 Chicago Sinema Eleştirmenleri Derneği Ödülleri, Jim Morrison, Dallas Buyers Club, Eastern Promises, Memento (film), A Beautiful Mind (film), Signal Iduna Park, Pessinus, Palmiye çekirdeği, Robert J. Shiller, Penske Media Corporation, Tarihsel dilbilim, Gašper Vidmar, As Good As It Gets, Güllerede Küstüm, İttihatçılık, Astralwerks, Marvel Comics, Susurluk, 12 Years a Slave (film), The Remains of the Day (film), Joe Mantegna, Chicago Film Critics Association, Michael Collins (film), Call Me by Your Name (film), Sound of Metal, Fences (film), Berlin Serbest Üniversitesi, Teutobod, Mustafa Özenç, Elephas maximus indicus, Nemea aslanı, Elephas maximus sumatranus, Yan ürün, Lady Gaga şarkıları listesi, 2. Lig, I. Ferdinand (Avusturya), San Ferdinando di Puglia, Sincik, Polatlı, Sivri, Polatlı, TV Vlaanderen, Damla Babacan, MATZ, Yaralı, Polatlı, Yenice, Polatlı, Seyran, Haymana, Çaldağ, Haymana, Durak, Karaisalı, Köynek, Mustafa Önsay, treehouse of horror vi, Treehouse of Horror VI, Doğru akım, 2005 Voleybol Dünya Ligi, Lil Loaded, Lil Loaded, Meryemin günahsızlığı, 1986 Wimbledon Tenis Turnuvası, Alan Root, Artvinde 2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri, Ülkelerin kişi başına GSYİH’ya (nominal) göre sıralanışı, Zahara de la Sierra, Mondragone, Brise soleil, NGC 2808, Mustafa Çiloğlu, Taşıt kayıt plakası, Vancouver, Washington, Fenerbahçe erkek voleybol takımı, İngiliz Milletler Topluluğu, Premiere FC, Bumsuz, Haymana, Alaçık, Haymana, Mustafa Çamran, Ataköy, Haymana,
Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?, Ömer Eldemir Kimdir?, Demokratik Kampuçya bayrağı Anlamı Nedir, Demokratik Kampuçya bayrağı Nasıl Oluştu, Demokratik Kampuçya bayrağı Tarihi, Demokratik Kampuçya bayrağı Renkleri, Demokratik Kampuçya bayrağı Tasarımı, Kürşat Özer Kimdir?, Zorlayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Sertaç Çelikkaleli Kimdir?, Zorlamasız İsminin Anlamı Nedir?, Togolu Nedir?, Kenan Çarboğa Kimdir?, Zorlama İsminin Anlamı Nedir?, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Anlamı Nedir, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Nasıl Oluştu, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Tarihi, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Renkleri, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Tasarımı, Burak Ustalı Kimdir?, Zorca İsminin Anlamı Nedir?, Zorba İsminin Anlamı Nedir?, İlker İpek Kimdir?, Gülcan Alp Kimdir?, Zoraki İsminin Anlamı Nedir?, Niyazi Ünalmış Kimdir?, Zor İsminin Anlamı Nedir?, Fin Ugor Nedir?, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı,