Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir?

Mercan Denizi Muharebesi Nedir?

Mercan Denizi Muharebesi Nedir?, Mercan Denizi Muharebesi Nerededir?, Mercan Denizi Muharebesi Hakkında Bilgi?, Mercan Denizi Muharebesi Analizi? Mercan Denizi Muharebesi ilgili Mercan Denizi Muharebesi ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Mercan Denizi Muharebesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Mercan Denizi Muharebesi Ne Anlama Gelir Mercan Denizi Muharebesi Anlamı Mercan Denizi Muharebesi Nedir Mercan Denizi Muharebesi Ne Anlam Taşır Mercan Denizi Muharebesi Neye İşarettir Mercan Denizi Muharebesi Tabiri Mercan Denizi Muharebesi Yorumu 

Mercan Denizi Muharebesi Kelimesi

Lütfen Mercan Denizi Muharebesi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Mercan Denizi Muharebesi İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Mercan Denizi Muharebesi Kelimesinin Anlamı? Mercan Denizi Muharebesi Ne Demek? ,Mercan Denizi Muharebesi Ne Demektir? Mercan Denizi Muharebesi Ne Demektir? Mercan Denizi Muharebesi Analizi? , Mercan Denizi Muharebesi Anlamı Nedir?,Mercan Denizi Muharebesi Ne Demektir? , Mercan Denizi Muharebesi Açıklaması Nedir? ,Mercan Denizi Muharebesi Cevabı Nedir?,Mercan Denizi Muharebesi Kelimesinin Anlamı?,Mercan Denizi Muharebesi Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Mercan Denizi Muharebesi Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Mercan Denizi Muharebesi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Mercan Denizi Muharebesi

Mercan Denizi Muharebesi Kelimesinin Anlamı Nedir? Mercan Denizi Muharebesi Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Mercan Denizi Muharebesi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Mercan Denizi Muharebesi - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Mercan Denizi Muharebesi - Oranlamak Mercan Denizi Muharebesi - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Mercan Denizi Muharebesi - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Mercan Denizi Muharebesi - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Mercan Denizi Muharebesi - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Mercan Denizi Muharebesi

Mercan Denizi Muharebesi Nedir? Mercan Denizi Muharebesi Ne demek? , Mercan Denizi Muharebesi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Mercan Denizi Muharebesi Kelimesinin Anlamı? Mercan Denizi Muharebesi Ne Demek? Mercan Denizi Muharebesi Ne Demektir? ,Mercan Denizi Muharebesi Analizi? Mercan Denizi Muharebesi Anlamı Nedir? Mercan Denizi Muharebesi Ne Demektir?, Mercan Denizi Muharebesi Açıklaması Nedir? , Mercan Denizi Muharebesi Cevabı Nedir? , Mercan Denizi Muharebesi Kelimesinin Anlamı?


Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir?

Mercan Denizi Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mercan Denizi Muharebesi
II. Dünya Savaşı, Pasifik Cephesi
A heavy explosion on board USS Lexington (CV-2) blows an aircraft over her side, 8 May 1942 (80-G-7413).jpg
USS Lexington'da meydana gelen patlama (8 Mayıs 1942, ağır kruvazör Minneapolis'tan bir görüntü)
Tarih4 Mayıs - 8 Mayıs 1942
Bölge
Sebep Japon İmparatorluğu'nun Port Moresby'yi ve çevresini elde etmek istemesi
Sonuç Japon İmparatorluğunun taktiksel zaferi
Müttefiklerin stratejik zaferi
Taraflar
Amerika Birleşik Devletleri Birleşik Devletler
Avustralya Avustralya
Japonya Japon İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Amerika Birleşik Devletleri Frank J. Fletcher Japonya Takeo Takagi
Japonya Kiyohide Shima
Japonya Sadamichi Kajioka
Japonya Kuninori Marumo
Japonya Aritomo Gotō
Güçler
2 Uçak gemisi
7 Ağır kruvazör
2 Hafif kruvazör
12 Muhrip
2 Uçak gemisi
1 Hafif uçakgemisi
7 Ağır kruvazör
1 Hafif kruvazör
13 Muhrip
Kayıplar
1 uçakgemisi,
1 muhrip ve 1 petrol tankeri battı
65 uçak[1]
543 ölü
1 hafif uçakgemisi ve 1 muhrip battı
69 uçak[2]
1.074 ölü


Mercan Denizi Muharebesi (Japonca: 珊瑚海海戦 Sango-kai Kaisen; Mercan Denizi deniz muharebesi), II. Dünya Savaşı'nda, Yeni Gine'deki stratejik Port Moresby'ye doğru ilerleyen Japon kuvvetlerinin püskürtülmesiyle sonuçlanan hava ve deniz çarpışması (4-8 Mayıs 1942).

MO harekâtı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mercan Denizi savaşı haritası (Japonca)
Mercan Denizi Savaşı
Japon hafif uçak gemisi Hōshō battı
Japon uçak gemisiShōkaku orta derecede hasar gördü
USS Lexington (CV-2) uçak gemisinin uçuş güvertesinden denize atlayan mürettebat

Nisan 1942 sonlarında Japonlar, Yeni Gine'nin güneydoğusundaki Port Moresby'de ve Solomon Adalarının güneyindeki Tulagi'de hava üsleri kurarak Avustralya ve Yeni Kaledonya arasındaki Mercan Denizinin denetimini ele geçirmeye hazırlanıyorlardı.

Japonların Port Moresby'yi ele geçirme planını haber alan Müttefikler eldeki bütün hava ve deniz kuvvetlerini alarma geçirdiler. Japonların 3 Mayıs'ta Tulagi'ye çıkarma yapmaları üzerine, Tuğamiral Frank J. Fletcher komutasındaki keşif kuvvetine bağlı bir uçak gemisinden havalanan ABD uçakları Japon çıkarma grubuna saldırarak bir destroyeri, birkaç mayın tarama ve çıkarma gemisini batırdı.

4 Mayıs'ta Rabaul'den yola çıkan asıl Japon kuvvetlerini oluşturan deniz birliklerinin çoğu doğuya doğru dolambaçlı bir yol izledi.

Deniz Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

İki tarafın uçak gemileri 5-6 Mayıs günlerini birbirlerini aramakla geçirdi. 7 Mayıs sabahı Japon uçak gemisinden havalanan uçaklar bir ABD destroyeriyle tankerini batırdı. Fletcher'ın uçakları da Japon hafif uçak gemisi Şoho'yu ve bir kruvazörü batırdı. Ertesi gün Japon uçakları ABD uçak gemisi Lexington'ı batırdı ve Yorktown'a büyük hasar verdi. Buna karşılık ABD uçakları da büyük Japon uçak gemisi Shokaku'yu savaşamayacak ölçüde ağır hasara uğrattı.

Japon donanmasının geri çekilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok uçak kaybeden Japonlar, hava korumasının yetersizliği ve karadan havalanan Müttefik bombardıman uçaklarının saldırıları karşısında Port Moresby'ye giden kuvvetlerini Rabaul'de geri çekmek zorunda kaldılar. Zaferle sonuçlanan çarpışmalar boyunca yalnızca uçakları kullanan Müttefik deniz kuvvetleri, hiçbir zaman Japon savaş gemilerine atış menziline girecek kadar yaklaşmadı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Funk and Wagnalls New Encyclopedia (New York, 1986), Volume 7, p. 209, "Coral Sea, Battle of the".
  2. ^ Lundstrom, Guadalcanal Campaign, p. 92. Breakdown of aircraft losses: 19 “Zero” fighters, 19 “Valdive bombers, and 31 “Katetorpedo bombers.

Wikimedia Commons'ta Mercan Denizi Muharebesi ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.


Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Nedir? :Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? ile ilgili Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Ne Demektir? Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Açıklaması Nedir? Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Cevabı Nedir? Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Açıklaması? :Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Gerçek mi? :Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? ile ilgili Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Hakkında? :Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? ile ilgili Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Mercan Denizi Muharebesi nedir?, Mercan Denizi Muharebesi anlamı nedir?, Mercan Denizi Muharebesi ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Jerome Friedman, Ryuta Kawashima, Aleksandr Oparin, TBMM, Anime International Company, Jordon Mutch, SeaMonkey, Kızıl Afiş, Eugenio Montale, Tetragnatha extensa, Maoist, Koronal döngü, Görele, Fethiye, Maramureș ili, Uzuncuk, Hilvan, Led Zeppelin II, Diyadin, Bilimsel teori, Volkan Severcan, Adrian Grenier, Grand Slam karışık çiftler şampiyonları listesi, Rising Force, Nexus Q, Brachygobius, Mehmet Aurelio, Loiret, Dante Alighieri, Yumuşatma işareti, Ávila (il), Azak Denizi, BP petrol sızıntısı, Parçacık hızlandırıcısı, Acayip İyi, NGC 3743, Nakam, Etçil, Friedrich Paulus, Putte, Hukuk ve ekonomi, Shakira, NGC 3804, Leyla İmret, Vermilyon Kuşu, 1973 Suriye parlamento seçimleri, Late Registration, NGC 2193, Tümgeneral, Wilt Chamberlain, NGC 7303, Erez Tal, Avdat, Matthew Barlow, Weinstadt, Genç Osmanlılar Cemiyeti, Kloroflorokarbon gazları, Gıda teknolojisi, Marshall Amfi, Celaenia, II. Clovis, Absint, Blekinge ili, Merkez konsol, Arsenal FC teknik direktörleri listesi, Quisp, Jean Negulesco, Roblox Corporation, BeOS, Kızgınlık, Hasan Kürklü, Birgit Õigemeel, Alec Guinness, Keri Russell, Esîr çekim teorisi, Astragalus glycyphyllos, Mark Wilkerson, Mega bindirmeli deprem, Branda, Soya, Kraliçe Maud Toprakları, Rocca Grimalda, Klarceti, Alzano Scrivia, Meksika kurdu, Comte, Emmanuel Mayuka, Leonardo DiCaprio, Ensarüddin, Pentekostal, Clusiaceae, Vila de Prado, Vör, Montreal, Krayir, Apistogramma brevis, C4 karbon tutulumu mekanizması, Digama, Samsung Galaxy A72, Final GSK, Dünyanın evrimi kuramı,
Ali Sadreddin Beyenuni Kimdir?, Algılayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Gizli Ortak, Kaypak İsminin Anlamı Nedir?, Çarpık Çurpuk İsminin Anlamı Nedir?, Püskürme Benli Nedir?, Ocaklı Nedir?, İri Yapılı İsminin Anlamı Nedir?, Algılanabilir İsminin Anlamı Nedir?, Gerçek Yalanlar, Ahmet Öksüz Kimdir?, Teorik İsminin Anlamı Nedir?, Protez İsminin Anlamı Nedir?, Nohutlu İsminin Anlamı Nedir?, Can Başak Kimdir?, Anna Sueangam-iam Kimdir?, Kaynar İsminin Anlamı Nedir?, Çarpık İsminin Anlamı Nedir?, Alfasayısal İsminin Anlamı Nedir?, İri Kıyım İsminin Anlamı Nedir?, Fizikî İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Soydan Kimdir?, Anna Stevenson Kimdir?, Geceyarısı Avı, Ahmet Okur (film yönetmeni) Kimdir?, Alfabetik İsminin Anlamı Nedir?, Teolojik İsminin Anlamı Nedir?, Prostelâlı İsminin Anlamı Nedir?, Nobranca İsminin Anlamı Nedir?, Bülent Bilgiç Kimdir?, Kaynaklı İsminin Anlamı Nedir?, Çarpıcı İsminin Anlamı Nedir?, Gece ve Gündüz, Anna Sorokin Kimdir?, Püskülsüz Nedir?, Ali Rıza Serlek Kimdir?, Obstrüktif Nedir?, Abubakr Abakarov Kimdir?, İri İri İsminin Anlamı Nedir?, Fiyatlı İsminin Anlamı Nedir?, Çatal Yürekli Nedir?, Aleyhtar İsminin Anlamı Nedir?, Ahmet Okur (bürokrat) Kimdir?, Kaymaklı İsminin Anlamı Nedir?, Anna Smaşnova Kimdir?, Tenzilâtsız İsminin Anlamı Nedir?, Promosyonlu İsminin Anlamı Nedir?, Nobran İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Yenişehirlioğlu Kimdir?, Çarliston Marka İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Öztürk Kimdir?, Alevsiz İsminin Anlamı Nedir?, İri İsminin Anlamı Nedir?, Galaksinin Koruyucuları 2, Fiyakalı İsminin Anlamı Nedir?, Galeyanlı Nedir?, Çatal Yürek Nedir?, Abubakar Salim Kimdir?, Alevli İsminin Anlamı Nedir?, Galaksinin Koruyucuları, Kayıtsızca İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Mansuryan Kimdir?, Profesyonel İsminin Anlamı Nedir?, Çarksız İsminin Anlamı Nedir?, Nizâr İsminin Anlamı Nedir?, Azer Bülbül Kimdir?, Obruklu Nedir?, İrhas İsminin Anlamı Nedir?, Fitopatolojik İsminin Anlamı Nedir?, Çatal Sakal Nedir?, Anna Schudt Kimdir?, Aletli İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Kubilay Kimdir?, Kayıtsız Şartsız İsminin Anlamı Nedir?, Fırlama Çöpçüler, Anna Schell Kimdir?, Ahmet Ogan Kimdir?, Abu Julia Kimdir?, Çarklı İsminin Anlamı Nedir?, Alesta İsminin Anlamı Nedir?, İrençäk İsminin Anlamı Nedir?, Fitneci İsminin Anlamı Nedir?, Galaktore Nedir?, Tenzilatlı İsminin Anlamı Nedir?, Problemsiz İsminin Anlamı Nedir?, Nizamsız İsminin Anlamı Nedir?, Fare Şehri, Ali Rıza Kaşkayan Kimdir?, Anna Rogowska Kimdir?, Kayıtsız İsminin Anlamı Nedir?, Alerjisiz İsminin Anlamı Nedir?, İranlı İsminin Anlamı Nedir?, Çarkıt İsminin Anlamı Nedir?, Fitne Kumkuması İsminin Anlamı Nedir?, Gaiz Nedir?, Tentesiz İsminin Anlamı Nedir?, Problemli İsminin Anlamı Nedir?, Nizamlı İsminin Anlamı Nedir?, Avni Dilligil Kimdir?, Anna Rigon Kimdir?,