Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir?

Megali Idea Nedir?

Megali Idea Nedir?, Megali Idea Nerededir?, Megali Idea Hakkında Bilgi?, Megali Idea Analizi? Megali Idea ilgili Megali Idea ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Megali Idea ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Megali Idea Ne Anlama Gelir Megali Idea Anlamı Megali Idea Nedir Megali Idea Ne Anlam Taşır Megali Idea Neye İşarettir Megali Idea Tabiri Megali Idea Yorumu 

Megali Idea Kelimesi

Lütfen Megali Idea Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Megali Idea İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Megali Idea Kelimesinin Anlamı? Megali Idea Ne Demek? ,Megali Idea Ne Demektir? Megali Idea Ne Demektir? Megali Idea Analizi? , Megali Idea Anlamı Nedir?,Megali Idea Ne Demektir? , Megali Idea Açıklaması Nedir? ,Megali Idea Cevabı Nedir?,Megali Idea Kelimesinin Anlamı?,Megali Idea Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Megali Idea Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Megali Idea Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Megali Idea Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Megali Idea Kelimesinin Anlamı Nedir? Megali Idea Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Megali Idea Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Megali Idea Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Megali Idea - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Megali Idea

Megali Idea Nedir? Megali Idea Ne demek? , Megali Idea Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Megali Idea Kelimesinin Anlamı? Megali Idea Ne Demek? Megali Idea Ne Demektir? ,Megali Idea Analizi? Megali Idea Anlamı Nedir? Megali Idea Ne Demektir?, Megali Idea Açıklaması Nedir? , Megali Idea Cevabı Nedir? , Megali Idea Kelimesinin Anlamı?


Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir?

Megali İdea

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Megali Idea sayfasından yönlendirildi)
Nea Hellas afişi.
Paris Barış Konferansı'nda Fransa ve Yunanistan'ın teklif ettiği Yunan toprağı
Sevres Antlaşmasına göre "Büyük Yunanistan" (Üstte solda Venizelos)
Dönemlere göre Yunanistan toprağı

Megali İdea (Yunanca: Μεγάλη Ιδέα, Türkçe: Büyük Fikir),[1] Yunan İhtilali'nin (1821-1829) bitmesinden sonrasının ilerleyen yıllarında ortaya atılan, hala Osmanlı hakimiyetinde bulunan ve Yunan nüfusunun fazla olduğu bölgeleri de içeren, geleneksel olarak antik dönemlerden beri Yunanlarla ilgili olan yerleri bir Yunan Devleti hakimiyetine geçirerek Bizans İmparatorluğu’nu diriltme hedefini ifade eden irredentist bir görüştür.[2]

Bu fikrin Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u alarak, Bizans İmparatorluğu’na son verdiği günden beri yürürlükte olduğu iddia edilse de aslında ilk kez, Başbakan İoannis Kolettis'in 1844 anayasasının ilanından önce Kral Otto ile yaptığı tartışmalar sırasında ortaya çıkmıştır.[3]

Megali İdea, ortaya çıktığı 1840’lı yıllardan, 20. yüzyılın başındaki Balkan Savaşları’na kadar Yunanistan'ın dış ve iç politikasına egemen olmuştur. Ancak bu fikir, Yunanistan'ın Türk-Yunan Savaşı'nda yenilmesi ve 1922'de meydana gelen İzmir Yangını sonucu etkinliğini yitirmeye başlamış ve ardından yapılan nüfus mübadelesi sonucu etkinliğini yitirmiştir. Günümüzde bu fikir ile bağlantılı olarak görülen ve Megali İdea`nın bir alt fikri olan Enosis’tir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Megali İdea terimi, Yunanca megalo (cinssiz)/megalos (eril) sıfatının dişil hali olan Μεγάλη (büyük) ve dişil olan Ιδέα (fikir) sözcüklerinin Latin alfabesi ile yazımıdır.[4][5]

Diğer bir tanım olan Megalo İdea ise, her ne kadar halk arasında bu tanımı Türklerin alay etmek için uydurduğu ve ilk başta bu yönde bir tane amaç varken bu amacı tanımlamak için eril eki olan "Megalo" kullanıldığı, daha sonra bu yöndeki amaçlar artınca bu amaçların hepsini birden tanımlamak için "Megalo" yerine çoğul eki olan "Megali" kullanıldığına dair söylentiler yaygındır.

Hedefi[değiştir | kaynağı değiştir]

Megali İdea'nın hedefi, batıda Bizans'ın zamanında İyonya Denizi'nde hakimiyet altına aldığı toprakları, doğuda Küçük Asya ve Karadeniz'i, kuzeyde Trakya, Makedonya ve Epir'i, güneyde Girit ve Kıbrıs'ı hakimiyet altına alıp; başkenti Konstantinopolis yaparak Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu'nu diriltmekti.

Ortaya Çıkışı[değiştir | kaynağı değiştir]

"Yunan Krallığı, Yunanistan değildir; Yunanistan'ın sadece bir parçasıdır, en zayıf parçası... Yunan, sadece krallık sınırları dahilinde yaşayanlar değildir; aynı zamanda Yanya, Selanik, Serez, Adrianopolis, Konstantinopolis, Trapezus, Girit, Sisam ve Yunan tarihine veya Yunan ırkına ait herhangi bir bölgede yaşayan kişidir... Helenizmin iki başkenti vardır. Atina, krallığın başkentidir. Konstantinopolis ise büyük başkenttir; tüm Yunanların şehri, hayali ve ümidi..."

1844 Ocak'ında Kolettis, fikrini Ulusal Meclis'te dile getiriyor.[6]

Her ne kadar Megali İdea, Velestinli Rigas ile birlikte anılsa da aslında bu fikrin onunla bir alakası yoktur. Bu fikir onun ölümünden çok daha sonra ortaya çıkmakla birlikte Rigas ayrı bir devlet kurmaktan ziyade Osmanlı İmparatorluğu içinde demokratik bir devrim gerçekleştirmek istemiştir.[7]

Yunan İhtilali 1829'da sona erdikten sonra, günümüz Yunanistanı'nın güneyinde bir krallık kuruldu. Bununla birlikte, Yannis Kapodistrias yönetimindeki bu yeni Yunan devleti, nüfusu sınırları dışında bulunup aynı etnik kökene sahip olan insanların nüfusundan daha az olan dönemin iki ülkesinden biriydi (diğeri Sırbistan); etnik Rumların çoğu hâlâ Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde ikamet ediyordu. Yunanistan'ın bu hali, daha büyük bir Yunan devletinin Osmanlı İmparatorluğu'nun yerini aldığını görmek istemeyen Büyük Devletler tarafından tasarlandı. Bu sebeplerden dolayı, bu fikir ilk kez İoannis Kolettis tarafından Kral Otto ile bu konuda yapılan tartışmalar sonucu ortaya çıkmıştır.[3]

Daha sonra genç Danimarkalı prens I. Georgios 1863 yılında kral olarak seçildiğinde, Yunan Ulusal Meclisi tarafından kendisine sunulan unvanın, görevden alınan selefi Kral Otto'nun unvanı olan "Yunanistan Kralı" değil de "Helenlerin Kralı" olması bu fikrin bu yıllarda giderek güçlendiğini gösterir.

Krallığa bu fikir doğrultusunda hareket edilerek dahil edilen ilk bölgeler, 1864 yılında İyonya adaları ve daha sonra Berlin Antlaşması (1878) ile elde edilen Tesalya idi.

Günümüzde[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde, Müslüman Rumlar haricinde, nüfus mübadelesi, İstanbul pogromu ve 1964'te Rumların İstanbul'dan tehcir edilmesi sonucu Türkiye'de önemli bir Yunan nüfusu kalmamıştır.[8][9] Ayrıca başta Imia / Kardak olmak üzere, halihazırda çok sayıda Türk-Yunan sınır anlaşmazlıkları bulunmaktadır.

Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkiler, 1999 Gölcük depremi sonrasında gönderilen Yunan yardımı ve 1999 Atina depreminden sonra gönderilen Türk yardımından sonra iyileşmiştir. Bu karşılıklı uzlaşma dönemi deprem diplomasisi olarak bilinir ve o zamandan beri Türk-Yunan ilişkileri daha samimi bir hal almıştır.

Günümüzde Megali İdea sadece, Altın Şafak gibi halk tarafından pek de desteklenmeyen aşırı sağcı gruplar tarafından desteklenmektedir.[10]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mateos, Natalia Ribas. The Mediterranean in the Age of Globalization: Migration, Welfare & Borders. Transaction Publishers. 
  2. ^ Roumen Daskalov, Tchavdar Marinov, Entangled Histories of the Balkans - Volume One: National Ideologies and Language Policies; BRILL, 2013; 900425076X, p. 200.
  3. ^ a b History of Greece 7 Haziran 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Encyclopædia Britannica Online Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "BA0" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  4. ^ "Yunanca-İngilizce Sözlük "Μεγάλη"". 20 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2007. 
  5. ^ "Yunanca-İngilizce Sözlük "Ιδέα"". 20 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2007. 
  6. ^ Smith M., Ionian Vision, (1999), p. 2
  7. ^ Millas, Herkül (1994). Yunan Ulusunun Doğuşu.
  8. ^ "TURKS EXPELLING ISTANBUL GREEKS; Community's Plight Worsens During Cyprus Crisis- The New York Times - AUG. 9, 1964". 9 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2020. 
  9. ^ Roudometof, Victor; Agadjanian, Alexander; Pankhurst, Jerry (2006). Eastern Orthodoxy in a Global Age: Tradition Faces the 21st Century. AltaMira Press. s. 273. ISBN 978-0759105379. 30 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2020. 
  10. ^ "Arşivlenmiş kopya" Μιχαλολιάκος: Του χρόνου στην Κωνσταντινούπολη, στην Σμύρνη, στην Τραπεζούντα…. Stochos (Yunanca). 31 Aralık 2012. 5 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2013. 

Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Nedir? :Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? ile ilgili Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Ne Demektir? Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Açıklaması Nedir? Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Cevabı Nedir? Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Açıklaması? :Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Gerçek mi? :Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? ile ilgili Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Hakkında? :Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? ile ilgili Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? burada bulabilirsiniz. Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Megali Idea nedir?, Megali Idea anlamı nedir?, Megali Idea ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Khmerce, UDBA, Ahmet Paşa Antlaşması, Feridun Bilgin, Happy Meal, 2013 Masters Turnuvası, Washington SyCip, Guillermo Ragazzone, Climax Studios, Fizyolojik kimya, NGC 3702, Kuzey Amerika Bulutsusu, 2013 Trophée des champions, Bulanık mantık, Prostaglandin, Office Open XML, Luckau, Kutaisi, Batı İsviçre Kütüphane Ağı, Yeşilyurt, Çay, Meslek, National Organization for Women, Kurenai Yuhi, Toplumsal, UEFA EURO 2008, Tarot, George C. Pimentel, Signal (yazılım), Reel sayı, 1658, HTML, Karar Ver, Rasulayn, Live Free or Die Hard, 1963 Akdeniz Oyunlarında atıcılık, Rusinka, Leşkergah ilçesi, Nayarit, Çevresel sinir sistemi, Yonca Cevher Yenel, Devralma, Yuji Senuma, Türkiyede mesleki eğitim stajı, Grafen, Dango Ouattara, Industrial Rock, Scarlett Johansson, 1. Alain Juppé Hükümeti, MacTCP, Canzano, Pedro Zerolo, Hajduk, Karamanî Mehmed Paşa, Ozan Özkan, Köpek balıkları, Jane Eyre, Avusturya bayrağı, Kırıkhan, Karlovy Vary ili, Ceyhan Mumcu, Cyril Makanaky, Ursus americanus amblyceps, Ricky Winslow, I. Margaret, Anna Brüggemann, Aurora Snow, Amerika yaban koyunu, Suriye İç Savaşındaki isyancılar arasındaki çatışmalar, World Championship Wrestling, Kamyonetler listesi, Makedonya ve Trakya Merkezi Olmayan İdaresi, Middlesbrough FC, İnternet fenomeni, Trofeo Laigueglia, Maria Fyodorovna, Seddülbahir 32 Saat, Der Rosenkavalier, Aksı ilçesi, Selefçegan, Lıki, Hiperişlem, Skateboarding, Ariadna viridis, Hayvan gübresi, Çelikhan, Enders Game, Lewis Hamilton, Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Onbeşgen, Goostrey, Paul McCartney, Gomel, Shinji Ono, Musurgiller, Yaşamın Kıyısında (film, 2007), U Orionis, Whippomorpha, Ateştuğla, Bağcılar, Oglianico, Jason Davis,
Ziyansız İsminin Anlamı Nedir?, Aslan ve Güneş Anlamı Nedir, Aslan ve Güneş Nasıl Oluştu, Aslan ve Güneş Tarihi, Aslan ve Güneş Renkleri, Aslan ve Güneş Tasarımı, Şeref Tamtürk Kimdir?, Onur Sergen Doğan Kimdir?, Ziyadar İsminin Anlamı Nedir?, İsmail Büyükkayıkçı Kimdir?, Filolojik Nedir?, Canan Kebenç Özkan Kimdir?, Tipsiz Nedir?, Tipolojik Nedir?, Zirai İsminin Anlamı Nedir?, Okan Işıktaş Kimdir?, Tipili Nedir?, Arap İsyanı bayrağı Anlamı Nedir, Arap İsyanı bayrağı Nasıl Oluştu, Arap İsyanı bayrağı Tarihi, Arap İsyanı bayrağı Renkleri, Arap İsyanı bayrağı Tasarımı, Zingal İsminin Anlamı Nedir?, Zinde İsminin Anlamı Nedir?, Yrd Doç Dr Berat Ahi Kimdir? Yrd Doç Dr Berat Ahi Nereli Yrd Doç Dr Berat Ahi Kaç Yaşında?, İsmail Keskin Kimdir?, Zincirleme İsminin Anlamı Nedir?, Filantrop Nedir?, Özgen Aydıncak Kimdir?, Zimmetli İsminin Anlamı Nedir?, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Anlamı Nedir, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Nasıl Oluştu, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tarihi, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Renkleri, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tasarımı, Atakan Özkan Kimdir?, Necdet Kayra Kimdir?, Zilli İsminin Anlamı Nedir?, Semra Kıratlı Kimdir?, Zilingir İsminin Anlamı Nedir?, Tiksinç Nedir?, Fil Dişi Nedir?, Ümit Özer Kimdir?, Zikzaklı İsminin Anlamı Nedir?, Abdülvahit Vardar Kimdir?, Tiko Nedir?, Ak Sancak Anlamı Nedir, Ak Sancak Nasıl Oluştu, Ak Sancak Tarihi, Ak Sancak Renkleri, Ak Sancak Tasarımı, Meryem Tanrıverdi Göktaş Kimdir?, Tikel Nedir?, Zihnî İsminin Anlamı Nedir?, Abdulmecit Yıldırım Kimdir?, Hami Korkmazlı Kimdir?, Tiilinen Nedir?, Zihinsel İsminin Anlamı Nedir?, Fikirdeş Nedir?, Tiheähkö Nedir?, Zihayat İsminin Anlamı Nedir?, Buse Albayrak Kimdir?, Fijili Nedir?, İbrahim Yüksel Kimdir?, Fiili Bozuk Nedir?, Burhan Bahadır Özsoy Kimdir?, Zifirî İsminin Anlamı Nedir?, Burcugül Çubuk Kimdir?, Tıynetli Nedir?, Zibidi İsminin Anlamı Nedir?, Yaşar Dursun Kimdir?, Tırtılsı Nedir?, Zıypak İsminin Anlamı Nedir?, Arzu Şimşek Kimdir?, Figürlü Nedir?, Zıvanalı Sigara İsminin Anlamı Nedir?, Yunis Aksu Kimdir?, İrfan Hülakü Kimdir?, Tırsınç Nedir?, Zıvanalı İsminin Anlamı Nedir?, Tırsak Nedir?, Fiddire Nedir?, Zıt Anlamlı İsminin Anlamı Nedir?, Fidan Boylu Nedir?, Aşkın Genç Kimdir?, Meliha Apaydın Kimdir?, Berfin Kara Kimdir?, Zıt İsminin Anlamı Nedir?, Zırzop İsminin Anlamı Nedir?, Fıtıklı Nedir?, Ergün Şimşek Kimdir?, Zırtlak İsminin Anlamı Nedir?, Hüseyin Demir Kimdir?, Fışkırdak Nedir?, Ziver Kaplan Kimdir?, Tırı Vırı Nedir?, Fıskiyesiz Nedir?, Zırtapoz İsminin Anlamı Nedir?, Hürana Güngör Kimdir?, Sami bayrağı Anlamı Nedir, Sami bayrağı Nasıl Oluştu, Sami bayrağı Tarihi, Sami bayrağı Renkleri, Sami bayrağı Tasarımı, Tırhallı Nedir?, Fıskiyeli Nedir?, Zırlak İsminin Anlamı Nedir?, Abdullah Karapıçak Kimdir?, Mehmet Şerif Öner Kimdir?, Zırhlı İsminin Anlamı Nedir?, Kadir Yalçın Kimdir?, Fırtına Gibi Nedir?, Zırdeli İsminin Anlamı Nedir?, İlyas Topsakal Kimdir?, Şule Ağaçayak Ersoy Kimdir?, Pan-Afrika bayrağı Anlamı Nedir, Pan-Afrika bayrağı Nasıl Oluştu, Pan-Afrika bayrağı Tarihi, Pan-Afrika bayrağı Renkleri, Pan-Afrika bayrağı Tasarımı, Zırcahil İsminin Anlamı Nedir?, Tıpasız Nedir?, Fırınlı Nedir?, Tıpalı Nedir?,