Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir?

Mediha Esenel Nedir?

Mediha Esenel Nedir?, Mediha Esenel Nerededir?, Mediha Esenel Hakkında Bilgi?, Mediha Esenel Analizi? Mediha Esenel ilgili Mediha Esenel ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Mediha Esenel ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Mediha Esenel Ne Anlama Gelir Mediha Esenel Anlamı Mediha Esenel Nedir Mediha Esenel Ne Anlam Taşır Mediha Esenel Neye İşarettir Mediha Esenel Tabiri Mediha Esenel Yorumu 

Mediha Esenel Kelimesi

Lütfen Mediha Esenel Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Mediha Esenel İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Mediha Esenel Kelimesinin Anlamı? Mediha Esenel Ne Demek? ,Mediha Esenel Ne Demektir? Mediha Esenel Ne Demektir? Mediha Esenel Analizi? , Mediha Esenel Anlamı Nedir?,Mediha Esenel Ne Demektir? , Mediha Esenel Açıklaması Nedir? ,Mediha Esenel Cevabı Nedir?,Mediha Esenel Kelimesinin Anlamı?,Mediha Esenel Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Mediha Esenel Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Mediha Esenel Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Mediha Esenel Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Mediha Esenel Kelimesinin Anlamı Nedir? Mediha Esenel Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Mediha Esenel Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Mediha Esenel Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Mediha Esenel - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Mediha Esenel

Mediha Esenel Nedir? Mediha Esenel Ne demek? , Mediha Esenel Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Mediha Esenel Kelimesinin Anlamı? Mediha Esenel Ne Demek? Mediha Esenel Ne Demektir? ,Mediha Esenel Analizi? Mediha Esenel Anlamı Nedir? Mediha Esenel Ne Demektir?, Mediha Esenel Açıklaması Nedir? , Mediha Esenel Cevabı Nedir? , Mediha Esenel Kelimesinin Anlamı?


Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir?

Mediha Esenel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mediha Esenel
Doğum1914
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm26 Ağustos 2005 (90-91 yaşlarında)
İstanbul, Türkiye
Eğitim
EvliliklerNiyazi Berkes
Çocuk(lar)Fikret Berkes
Kariyeri
DalıSosyoloji
Çalıştığı kurumlarAnkara Üniversitesi

Mediha Esenel (1914 – 2005), Türk sosyolog, yazar ve gazeteci. Solcu akademisyenlere yönelik tasfiyeler sırasında öğretmenlik görevinden istifa ettiği 1947'ye kadar Ankara Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

İlk yılları ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1914 yılında İstanbul'da doğdu.[1][2] Erenköy Kız Lisesi'nde eğitim gördü.[2][3] 1935'te İstanbul Üniversitesi'nden felsefe diploması aldı.[3] Daha sonra eşi Niyazi Berkes ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ne giderek Chicago Üniversitesi'nde sosyoloji, halkbilim ve arkeoloji dersleri aldı.[3] Doktorasını Ankara Üniversitesi'nden aldı ve tezi batıl inançlar üzerineydi.[3]

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'ye döndükten sonra eşiyle birlikte 1939 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'ne girdi.[4] İlk olarak Halk Edebiyatı ve Halkbilimi Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak çalıştı.[5] Daha sonra felsefe enstitüsünde sosyoloji hocası oldu.[5] Kırsal sosyoloji alanında araştırmalar yaptı.[3] Eşinin ve diğer akademisyenlerin fakülteden ihraç edilmesinden kısa bir süre sonra 7 Ocak 1947'de öğretmenlik görevinden istifa etti.[4][6] İlk sayısı 22 Şubat 1947'de çıkan 24 Saat adlı günlük gazeteyi kurdu.[4] Genel yayın yönetmeni Adnan Cemgil'di ve gazete 6 Mart 1947'ye kadar yalnızca 13 gün basıldı.[4]

Daha sonra tercüman olarak çalışmaya başladı.[6] 1953 yılında eşinin yaşadığı Kanada'ya gitti.[2] Orada bir kütüphanede çalıştı ve 1954'te Türkiye'ye döndü.[6] Esenel, 1955-1960 yılları arasında Denizcilik Bankası'nda (Türkçe: Denizcilik Bankası) tercüman olarak çalıştı.[6] İşten ayrıldı ve 1960 yılında Robert Kolej'e katıldı ve burada felsefe ve sosyoloji öğretmeni olarak çalıştı.[6] 1972 yılında emekli oldu ve Anadolu'daki köy ziyaretlerine devam etti.[2]

1937-1946 yılları arasında İsmail Hakkı Baltacıoğlu'nun Yeni Adam dergisinin düzenli yazarlarından biriydi [7] Ankara Üniversitesi'ndeki öğrenimi sırasında Vatan ve Tan gazetelerinde yazılar yazdı.[3] Bu dönemde Yurt ve Dünya'da 22 makale yayınladı.[2][4] 1948 yılında Ankara Üniversitesi'nden istifasının ardından ilkokul öğrencilerine yönelik bir ders kitabı yazdı.[6] Anıları 1999'da Geç Kalmış Bir Kitap olarak yayımlandı.[3][8]

Kişisel yaşamı ve ölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Niyazi Berkes ile evlendi ve Fikret adında bir oğlu oldu.[3][9] 1954'te boşandılar.[3] Esenel, 26 Ağustos 2005'te İstanbul'da öldü.[6][9]

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Geç kalmış kitap: 1940'lı yıllarda Anadolu köylerinde araştırmalar ve yaşadığım çevreden izlenimler (1999)[10]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Gökhan Ak (2015). "Türk Düşünce Hayatında Mediha Esenel (Berkes) ve 1948 DTCF Tasfiyeleri İlişkisi Üzerine Bir İnceleme". Çağdaş Türkiye Tarihi Araştırmaları Dergisi. 15 (30): 253. 9 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2023. 
 2. ^ a b c d e Ayfer Coşkun (10 Haziran 2001). "Yıllar sonra yazılan kitap" (PDF). Cumhuriyet Dergi (794). ss. 14-15. 4 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 4 Mayıs 2023. 
 3. ^ a b c d e f g h i Feryal Saygılıgil (2014). "Erken Cumhuriyet Dönemi Aydınlarından: Mediha Esenel (Berkes)". Sosyoloji Dergisi. 28 (1). 
 4. ^ a b c d e Kaynar, Mete Kaan; Ak, Gökhan (4 Mayıs 2017). "A Forgotten Moment in Turkish Intellectual History: 24 Hours and Mediha Berkes". Journal of Balkan and Near Eastern Studies (İngilizce). 19 (3): 259-275. doi:10.1080/19448953.2017.1267417. ISSN 1944-8953. 
 5. ^ a b Mete Çetik (October 1997). "Unutulan Yıllar". Birikim, 102. 4 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2023. 
 6. ^ a b c d e f g "DTCF'den 70 Yıl Önce İhraç Edildiler, Tarihe İtibarsız Olarak Geçen Onları Atanlar Oldu". Bianet. 9 Şubat 2017. 2 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2023. 
 7. ^ Gökhan Ak (2014). "Niyazi Berkes Yazını Üzerine Bir Bibliyografya Denemesi". Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Dergisi. 54 (2): 426. 
 8. ^ Murat Metinsoy (2020). "Negotiating the price of the new state and republican modernization: resistance to the agricultural taxes in modern Turkey". New Perspectives on Turkey. 20: 83. doi:10.1017/npt.2020.24. 
 9. ^ a b "Ölüm İlanları". Cumhuriyet. 28 Ağustos 2005. 4 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2023. 
 10. ^ Esenel, Mediha (1999). Geç kalmış kitap: 1940'lı yıllarda Anadolu köylerinde araştırmalar ve yaşadığım çevreden izlenimler. Sistem Yayıncılık. ISBN 978-975-322-128-3. 

Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Nedir? :Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? ile ilgili Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Ne Demektir? Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Açıklaması Nedir? Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Cevabı Nedir? Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Açıklaması? :Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Gerçek mi? :Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? ile ilgili Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Hakkında? :Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? ile ilgili Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? burada bulabilirsiniz. Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Mediha Esenel nedir?, Mediha Esenel anlamı nedir?, Mediha Esenel ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Renat Dadaşov, Cochliopina, Littoridina, Pyrgophorus, Fly on the Wings of Love, Hacılar Köprüsü, Kileler, Bilgisayarlı görü, Sarmal galaksi, Tefsir, Dijital çizgi roman, İsviçre bayrağı, Severin Elektro, Anna Silk, Et muadilleri, Kosice, Croome DAbitot, Julius Nevalainen, Cochliopidae, Jorge Medina, Bedel bölümleri listesi, Kist, Eric Maynor, Dosya barındırma hizmeti, Jony Ive, Çandigarh Başkent Yerleşkesi, Minyadidae, Demosthenes, Devrim (film), Anmary, Otobüs, Kishakapı Kilisesi, Gordon Moore, Metal halojenür lamba, Alexander Wetmore, Kişilik bozukluğu, Solanum tunariense, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Günü, Zaman çizelgesi, Cybaeus nichikoensis, Yushu Tibet Özerk İli, Diascorhynchidae, Pierre Wome, Asterothamnus, Ali G, RockA, Akıllı kart, Tren, Barbara Krafftówna, I. Joseph Wenzel, Agusan del Norte, Keine Grenzen – Żadnych granic, Hierapolis, Dilekçe hakkı, 1839, Port Elizabeth, Auloplax, Ernie Macmillan, Enkyū, Wahbi Khazri, André Maurois, Alfred Grosser, Aconitum hicksii, Tembel, Ligai futboli Tocikiston, Hunedoara ili, Alan Slough, Ayzek ile Bir Gece, 2000 Yaz Olimpiyatlarında futbol, Karadağ Sırpları, McLaren, Leonardo Kutris, Ardahanda 1994 Türkiye yerel seçimleri, Zeytin, 1991 Sedat Simavi Ödülleri, Leon Sguros, Anayurt güvenliği, Güçler, Karaman, Keetmanshoop, József Schweng, Dave Merrington, Vasil Garvanliev, Horozköy, Efeler, Yonçe Hristovski, The Lucky One, Aluminum Corporation of China Limited, Salticus devotus, Kuşçuburun Tren İstasyonu, Belçika hükümdarları listesi, Smyrna, Yeşil kükürt bakterisi, Toronto Film Festivali, Annette Bening, MGM Studios, Daniel Kovac, Barbatula, Tropenmuseum, The Saturday Evening Post, Trent Reznor, UTC saati,
Topolojik Nedir?, Hasan Bitmez Kimdir?, Topoğrafik Nedir?, Sancak-ı Şerif Anlamı Nedir, Sancak-ı Şerif Nasıl Oluştu, Sancak-ı Şerif Tarihi, Sancak-ı Şerif Renkleri, Sancak-ı Şerif Tasarımı, Lütfi İlteriş Öney Kimdir?, Ufuk Değerliyurt Kimdir?, Folklorik Nedir?, Rana Berk Kimdir?, Toplum Dışı Nedir?, Fokurdak Nedir?, Toplum Bilimsel Nedir?, Fodulca Nedir?, Ayla Bedirhan Çelik Kimdir?, Harun Özgür Yıldızlı Kimdir?, Samara bayrağı Anlamı Nedir, Samara bayrağı Nasıl Oluştu, Samara bayrağı Tarihi, Samara bayrağı Renkleri, Samara bayrağı Tasarımı, Figen Yıldırım Kimdir?, Flüoresan Nedir?, Ayhan Özçelik Kimdir?, Toplanık Nedir?, İzzet Kaplan Kimdir?, Mühip Kanko Kimdir?, Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?,