Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir?

Marsupialia Nedir?

Marsupialia Nedir?, Marsupialia Nerededir?, Marsupialia Hakkında Bilgi?, Marsupialia Analizi? Marsupialia ilgili Marsupialia ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Marsupialia ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Marsupialia Ne Anlama Gelir Marsupialia Anlamı Marsupialia Nedir Marsupialia Ne Anlam Taşır Marsupialia Neye İşarettir Marsupialia Tabiri Marsupialia Yorumu 

Marsupialia Kelimesi

Lütfen Marsupialia Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Marsupialia İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Marsupialia Kelimesinin Anlamı? Marsupialia Ne Demek? ,Marsupialia Ne Demektir? Marsupialia Ne Demektir? Marsupialia Analizi? , Marsupialia Anlamı Nedir?,Marsupialia Ne Demektir? , Marsupialia Açıklaması Nedir? ,Marsupialia Cevabı Nedir?,Marsupialia Kelimesinin Anlamı?,Marsupialia Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Marsupialia Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Marsupialia Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Marsupialia Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Marsupialia Kelimesinin Anlamı Nedir? Marsupialia Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Marsupialia Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Marsupialia Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Marsupialia - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Marsupialia

Marsupialia Nedir? Marsupialia Ne demek? , Marsupialia Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Marsupialia Kelimesinin Anlamı? Marsupialia Ne Demek? Marsupialia Ne Demektir? ,Marsupialia Analizi? Marsupialia Anlamı Nedir? Marsupialia Ne Demektir?, Marsupialia Açıklaması Nedir? , Marsupialia Cevabı Nedir? , Marsupialia Kelimesinin Anlamı?


Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir?

Keseliler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Marsupialia sayfasından yönlendirildi)
Keseliler
Yaşadığı dönem aralığı: 75-0 myö
Kampaniyen-Günümüz[1] 
Koala (Phascolarctos cinereus)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
lem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
İnfra sınıf: Metatheria
(sırasız): Marsupialia
Illiger, 1811
Üst takımlar
Mevcut türlerin dağılımı

Keseliler (LatinceMarsupialia), memeliler sınıfının bir alt sınıfıdır. Eteneliler ile aralarındaki en önemli fark, yavruların henüz iyi gelişmemiş (neredeyse Embriyo) şekilde çok erken doğup annenin kesesinde gelişmeye devam etmesidir. Bugün Avustralya ve Amerika'da yaklaşık 320 keseli türü yaşamaktadır. Bunlar bütün memelilerin %6'sını oluşturur.[kaynak belirtilmeli]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Keselilerde yavruyu süt ile emzirmek, kıllardan oluşan bir post, üç kemikçikten oluşan duyma mekanizması ve ses telleri gibi memeliler için tipik olan özellikler mevcuttur. Ancak doğurma şekli, keseleri ve bazı diğer özellikleri Etenelilerden farklı olduklarını gösterir.

Kafatasları ve beyinleri vücutlarına orantılı olarak dar ve küçüktür. Beyin yapısı diğer memelilerden olduğundan daha basittir. Çoğu ortak özellikleri kafataslarında ve dişlerinde bulunur. Vücut yapıları ise türden türe çok farklı olabilir. Keselilerin daima 2 adet cinsel organı vardır.. Dişilerin iki adet rahmi ve iki adet döl yolu vardır. Erkeklerde de penis ve testis torbası ikişer adet vardır.

Kese (Marsupium) çoğu türde mevcut olsa da her keseli türünde yoktur. Bazı keselilerin sabit bir kesesi varken, bazılarında sadece gebelik zamanında gelişir. Keseli sıçangiller gibi bazılarının ise kesesi yoktur ve yavrularını karınlarında bulunan bir deri buruşukluğuna veya postun arasına saklarlar. Kesenin yapısında da farklar vardır: Zıplayarak ilerleyen Kangurugiller'de kesenin girişi öndedir. Dört ayak üzerinde yürüyen veya ağaçlara tırmanan türlerde ise kesenin girişi arkadadır.

Vücut ölçüleri ve şekilleri de çok farklıdır. En büyük yaşayan keseli Kızıl dev kanguru 1,8 m boya ve 90 kg ağırlığa ulaşır. En küçük temsilcileri Yassı kafalı keseli fare 5 cm uzunluğa ve 5 gram ağırlığa ulaşır. Ancak soyu tükenmiş olan çok daha büyük keseli türleri de tanılmaktadır (örneğin Diprotodon).

Birçok keseli türleri eteneli türlere benzemekte ve konvergen evrimin mükemmel örneklerini sunmaktadır. Örneğin soyu tükenmiş Tazmanya kurdu bildiğimiz eteneli kurda çok benzemektedir. Keseli köstebek, bildiğimiz eteneli köstebeğe benzer bir vücut yapısı ve yaşam şekli geliştirerek aynı habitatı ele geçirmiştir. Keseli sıçangiller ve Fare keseli sıçanıgiller'de yine eteneli kemirgenlere benzer vücut yapısı ile sıçan ve fare gibi habitatlara yerleşmiştir. Bir keseli familyası olan Uçar kuskusgiller'in geliştirdiği uçma membranı ve süzülme yöntemleri, eteneli bir familya olan Uçar makigiller veya Uçar sincapcıklar'da olanın aynısıdır, ama bu familyalar bunları birbirlerinden bağımsız şekilde geliştirmiştir. Kangurugillerin beslenmesi ve sindirim sistemi eteneli Çift toynaklılara benzemektedir. Birden fazla mideye sahiptirler ve hatta bazen geviş getirirler.

Yayılım ve yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Keseliler Avustralya civarında ve Amerika'da yaşar. Amerika'da yaşayanların çoğu Güney Amerika'da yaşar. Birkaç tür Orta Amerika'da ve sadece Opossum türü Kuzey Amerika'da yaşar.

Avustralya civarındaki keselilerin çoğu Avustralya ve Yeni gine'de yaşar. Endonezya'nın doğusunda ve Solomon Adaları'nda da keseli türleri vardır. Pasifik Okyanusu'nun diğer adalarında ve Yeni Zelanda'da keseli türler yoktur.

Keseliler farklı yaşam alanlarına uyum sağlamıştır: Ormanlı, kurak ve çalılık, dağlı ve hatta çöl bölgelerinde rastlanabilirler. Etenelilerden farklı olarak neredeyse hiç sucul yaşamaya uyum sağlamış keseli yoktur. Sadece Sucul keseli ve kısmen Kalın kuyruklu keseli sıçan sucul bir yaşam şekli sürdürmektedir. Birçok keseli türleri ağaçlarda yaşamaya uyum sağlamış ve tırmanmaya yönelik vücut yapıları ve kabiliyet geliştirmiştir.

Yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Keselilerin yaşam şekilleride aynı yaşam alanları kadar birbirlerinden farklıdır. Bazıları gece diğerleri gündüz aktifdir. Etenelilerde olduğu gibi iyi gelişmiş sosyal yapılar keselilerde yoktur. Bazı türler yalnız, diğerleri belli bir sosyal düzeni olmayan kısa ömürlü sürüler içinde yaşar.

Keselilerin beslenmeside familyadan familyaya çok farklıdır. Kangurugiller, Vombatlar ve Koala otçuldur. Çoğu keseliler her şey yiyicidir (omnivor) ve sırf etçil beslenen keseliler Yırtıcı keseliler ve Fare keseli sıçanıgiller familyalarında bulunur.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Annesinin kesesi içinde yeni doğmuş bir kanguru yavrusu
Kesesi içinde yeni doğmuş yavrusu ile bir kanguru

Keselilerin üreme sistemi etenelilerin üreme sisteminden oldukça farklıdır.[2][3] Embriyonik gelişim esnasında tüm keselilerde bir koryo-vitellin plasenta oluşur. Bandikutlarda ek olarak koryo-allantoik plasenta da oluşur ama Eutheria kladı üyelerinde bulunan koryonik villi bulunmaz. Sadece Koala'da ve birkaç diğer türde gerçek bir plasenta vardır. Keselilerde üremenin evrimi ve memelilerin üremesinin atasal durumu 19. yüzyılının sonundan beri tartışmalara neden olan bir konudur. Her iki cinsiyet de, dışarı atılmadan önce atıkların saklandığı ürogenital keseye bağlı bir kloaka sahiptir.[3] Keselilerin mesanesi idrarı toplamak ve hem erkek hem de dişilerde ortak olan ürogenital boşluğa boşaltma işlevine sahiptir.[3]

Keselilerde gebelik 11 - 43 gün kadar kısadır. Yavrular az gelişmiş, henüz embriyo seviyesinde dünyaya gelir. Bazılarında 1 gram (bir türde hatta 1 mg) ağırlığında olan yavrunun henüz organları bile yeterince gelişmiş değildir. Sadece kolları ve bacakları, kendi kendine annenin kesesine tırmanıp memeyi bulmaya yetecek kadar gelişmiş olur.

Her keselinin içinde memelerin bulunduğu gerçek bir kesesi yoktur. Bazı türlerde yavrular sadece memeye asılı şekilde postun arasında veya deri kırışıklıkları arasında saklı durur. Keseli yavruları yaşamlarının ilk haftalarında veya aylarında annenin memesini ağzından bırakmaz ve anne ile bir bütün olur. Keselilerde emzirme süresi etenelilerde olduğundan daha uzundur.

Erkek üreme sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Macropodidae[4] ve keseli köstebekler[5] dışında keseli erkeklerinin çoğunda dişilerin iki vajinasına uyacak şekilde iki kolu ve iki ucu olan çatallı bir penise sahiptirler.[6][3][7][8][9][10][11] Penis yalnızca çiftleşme esnasında kullanılır ve boşaltım sisteminden ayrıdır.[3][9] Ereksiyon hâlinde iken kavislidir[12] ve ereksiyon hâlinde değilken S şeklinde kıvrık olarak gövdenin içinde saklanır.[9] Ne keselilerde ne de tek deliklilerde baculum yoktur.[6] Penis başının şekli keseli türleri arasında farklılık gösterir.[9][13][14][15]

Erkek Tasmanya kaplanının çalılıklar arasında koşarken dış üreme organlarını koruyan bir kesesi vardı.[16]

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Tazmanya canavarı, Yırtıcı keseliler takımının en büyük temsilcisidir.

Eski sınıflandırmalarda keseliler Marsupialia adında tek bir takım olarak kabul edilmiştir. Ancak modern bilimde keselilerin sınıflandırmasını daha ayrıntılı ele alınıp, 2 üst takıma bölünen 7 takım kabul edilmektedir.

 • Alt sınıf Marsupialia- Keseliler
 • Takım Microbiotheria
 • Takım Notoryctemorphia
 • Alt takım Vombatiformes - Vombatımsılar
 • Alt takım Phalangeriformes - Kuskusumsular
 • Üst familya Phalangeroidea
 • Üst familya Petauroidea - (Uçan keseliler)
 • Alt takım Macropodiformes - Kangurumsular

İnsanlar ve keseliler[değiştir | kaynağı değiştir]

20. yüzyılın başında soyu tükenen Domuzayaklı keseli

Dünyanın diğer kıtalarında da diğer memelilerde olduğu gibi, Avustralya'da da keseliler et ve postları yüzünden Avustralya yerlileri Aborijinler tarafından avlanmıştır. Aborijinlerin hangi türleri aşırı avlamak dolayı tükettikleri kesin söylenememektedir. Eski çağlarda ortadan kaybolan keseli türleri doğal facialardan dolayı da tükenmiş olabilir.

Ancak 19. yüzyılda Avrupalıların Avustralya'ya gelmesi ile birçok keseli türü yaşam alanlarının tarlaya veya otluğa cevrilmesi, aşırı avcılık ve Avrupa'dan getirilen yabancı hayvan türleri yüzünden tükenmeye başlamıştır. Özellikle Avrupa'dan getirilen kızıl tilki ve ev kedisi Avustralya'da her yere yayılmış ve birçok keseli türlerini ortadan kaldırmıştır ve hala günümüze kadar birçok türleri tehdit etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Young, Emma. "Earliest known marsupial unearthed in China". New Scientist (İngilizce). 28 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2021. 
 2. ^ Short, R. V.; Balaban, E. (1994). The Differences Between the Sexes. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-44878-9. 
 3. ^ a b c d e King, Anna (2001). "Discoveries about Marsupial Reproduction". Iowa State University Biology Dept. 5 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2012. 
 4. ^ Staker, Lynda (30 Haziran 2014). Macropod Husbandry, Healthcare and Medicinals—Volumes One and Two. Lynda Staker. ISBN 978-0-9775751-2-1. 
 5. ^ Cope, E.D. (Şubat 1892). "On the Habits and Affinities of the New Australian Mammal, Notoryctes typhlops" (PDF). The American Naturalist. 26 (302). ss. 121-128. 
 6. ^ a b Nowak 1999.
 7. ^ Don II, Hunsaker (1977). The Biology of Marsupials. Elsevier Science. ISBN 978-0-323-14620-3. 19 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2020. 
 8. ^ Setchell, B. P. (1977). "Reproduction in male marsupials". The Biology of Marsupials. ss. 411-457. doi:10.1007/978-1-349-02721-7_24. ISBN 978-1-349-02723-1. 
 9. ^ a b c d Renfree, Marilyn; Tyndale-Biscoe, Hugh (1987). Reproductive Physiology of Marsupials. Cambridge University Press. ISBN 9780521337922. 15 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2020. 
 10. ^ Sharman, G. B.; Pilton, Phyllis E. (1964). "The life history and reproduction of the red kangaroo (Megaleia rufa)". Proceedings of the Zoological Society of London. 142 (1). ss. 29-48. doi:10.1111/j.1469-7998.1964.tb05152.x. 
 11. ^ Sadleir, R. M. F. S. (1965). "Reproduction in two species of kangaroo (Macropus robustus and Megaleia rufa in the arid Pilbara region of Western Australia". Proceedings of the Zoological Society of London. 145 (2). ss. 239-261. doi:10.1111/j.1469-7998.1965.tb02016.x. 
 12. ^ Sadleir, Richard (1973). The Reproduction of Vertebrates. Elsevier Science. ISBN 978-0-323-15935-7. 1 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2020. 
 13. ^ Australian Mammal Society (1978). Australian Mammal Society. Australian Mammal Society. ss. 73-. 25 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2020. 
 14. ^ Osgood, Wilfred Hudson; Herrick, Charles Judson (1921). A monographic study of the American marsupial, Caēnolestes ... University of Chicago. ss. 64-. 25 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2020. 
 15. ^ The Urologic and Cutaneous Review. Urologic & Cutaneous Press. 1920. ss. 677-. 
 16. ^ Paddle, Robert (2002). The last Tasmanian tiger : the history and extinction of the thylacine. Port Melbourne, Vic.: Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-53154-2. 

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

 • T. S. Kemp: The Origin & Evolution of Mammals. Oxford University Press, Oxford 2005. ISBN 0-19-850761-5
 • Malcolm C. McKenna, Susan K. Bell: Classification of Mammals – Above the Species Level. Columbia University Press, New York 2000. ISBN 0-231-11013-8
 • Ronald M. Nowak: Walker’s Mammals of the World. Johns Hopkins University Press, Baltimore 1999. ISBN 0-8018-5789-9
 • D. E. Wilson, D. M. Reeder: Mammal Species of the World. Johns Hopkins University Press, Batimore 2005. ISBN 0-8018-8221-4

Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Nedir? :Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? ile ilgili Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Ne Demektir? Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Açıklaması Nedir? Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Cevabı Nedir? Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Açıklaması? :Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Gerçek mi? :Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? ile ilgili Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Hakkında? :Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? ile ilgili Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? burada bulabilirsiniz. Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Marsupialia nedir?, Marsupialia anlamı nedir?, Marsupialia ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Martin JRM Mars, Anwar El Ghazi, Sakaryada 2024 Türkiye yerel seçimleri, Solunum yolları, London Eye, Abbas Bahri, BlackBerry Messenger, 1981 Dünya Üniversite Yaz Oyunları, Emiruşağı, Tomarza, 2005 Hanekin saldırıları, Fuchū, Hiroşima, Mokoma, Çin rakamları, II. Dünya Savaşı, Sluis Çarpışması, Çakonya, Concatenation, Uluslararası Fonetik Alfabesi, 11. Afife Tiyatro Ödülleri, İkili, Rem (birim), Aryabhata rakamları, NGC 1632, İstanbul Medipol Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, 2022 Grand Prix Ivan Yarygin Turnuvası, Temaşvar, Türkiye Amerikan Futbolu 1. Ligi, 2005 Formula 1 sezonu, Kimya yasaları, İtalya 19 yaş altı millî futbol takımı, Arnavutluktaki Dünya Mirasları Listesi, Onluk sayı sistemi, Üçlü sayı sistemi, Tekli sayı sistemi, Gabriel, Temerin, Osmanlı İmparatorluğu muharebeleri listesi, Kısmi sıralı küme, Basamak (matematik), Office Sway, Ispartada 1931 Türkiye genel seçimleri, São Cristóvão, Osmanlı Hanedanı, Diş hekimliği tarihi, Veríssimo Correia Seabra, WWE şampiyonları listesi, Halfeti, Video oyunu programcısı, Murtaza Bin Yunus, Prens Muhammed bin Fahd Stadyumu, Üst ve alt sınır, İkinin tümleyeni, Sultan, Madatyphlops, Heidelberg Gözlemevi, Steve Montador, Allen, Teksas, Gävleborg ili, Porselen safra kesesi, Shan Hai Jing, Georges Matheron, holokost filmleri listesi, Sürdürülebilir enerji, İndüksiyonla birleşmiş plazma kütle spektrometrisi, 2014 Türkiye nüfus sayımı, Meşkinşehr şehristanı, Artvinde 1965 Türkiye genel seçimleri, One More Day, Dean Koontzs Frankenstein, Srinivasa Ramanujan, Teksas valileri listesi, Semerkant Rasathanesi, Erkek organ (çiçek), İngiliz Mustafa Paşa, Minor Planet Center, Tie Your Mother Down, Muradiye, Rize, TBMM 1. Dönem Ayıntab milletvekilleri, Heathrow Airport, Drvenik Mali, Dengi Dengine, When You Believe (şarkı), Grand Theft Auto kopyaları, Bekereci, Kadirli, Zoli Ádok, Alaska İnuitleri, Necdet Menzir, Burun konisi tasarımı, ICTP Ramanujan Ödülü, Kenneth O. May Ödülü, Paul Erdős Ödülü, Milenyum Problemleri, SMS Hertha, Boluda 1963 Türkiye yerel seçimleri, MiG 25, İnsülin, Manş, Miss Marple, Kaydırıcı kuvvet,
Tipolojik Nedir?, Zirai İsminin Anlamı Nedir?, Okan Işıktaş Kimdir?, Tipili Nedir?, Arap İsyanı bayrağı Anlamı Nedir, Arap İsyanı bayrağı Nasıl Oluştu, Arap İsyanı bayrağı Tarihi, Arap İsyanı bayrağı Renkleri, Arap İsyanı bayrağı Tasarımı, Zingal İsminin Anlamı Nedir?, Zinde İsminin Anlamı Nedir?, Yrd Doç Dr Berat Ahi Kimdir? Yrd Doç Dr Berat Ahi Nereli Yrd Doç Dr Berat Ahi Kaç Yaşında?, İsmail Keskin Kimdir?, Zincirleme İsminin Anlamı Nedir?, Filantrop Nedir?, Özgen Aydıncak Kimdir?, Zimmetli İsminin Anlamı Nedir?, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Anlamı Nedir, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Nasıl Oluştu, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tarihi, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Renkleri, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tasarımı, Atakan Özkan Kimdir?, Necdet Kayra Kimdir?, Zilli İsminin Anlamı Nedir?, Semra Kıratlı Kimdir?, Zilingir İsminin Anlamı Nedir?, Tiksinç Nedir?, Fil Dişi Nedir?, Ümit Özer Kimdir?, Zikzaklı İsminin Anlamı Nedir?, Abdülvahit Vardar Kimdir?, Tiko Nedir?, Ak Sancak Anlamı Nedir, Ak Sancak Nasıl Oluştu, Ak Sancak Tarihi, Ak Sancak Renkleri, Ak Sancak Tasarımı, Meryem Tanrıverdi Göktaş Kimdir?, Tikel Nedir?, Zihnî İsminin Anlamı Nedir?, Abdulmecit Yıldırım Kimdir?, Hami Korkmazlı Kimdir?, Tiilinen Nedir?, Zihinsel İsminin Anlamı Nedir?, Fikirdeş Nedir?, Tiheähkö Nedir?, Zihayat İsminin Anlamı Nedir?, Buse Albayrak Kimdir?, Fijili Nedir?, İbrahim Yüksel Kimdir?, Fiili Bozuk Nedir?, Burhan Bahadır Özsoy Kimdir?, Zifirî İsminin Anlamı Nedir?, Burcugül Çubuk Kimdir?, Tıynetli Nedir?, Zibidi İsminin Anlamı Nedir?, Yaşar Dursun Kimdir?, Tırtılsı Nedir?, Zıypak İsminin Anlamı Nedir?, Arzu Şimşek Kimdir?, Figürlü Nedir?, Zıvanalı Sigara İsminin Anlamı Nedir?, Yunis Aksu Kimdir?, İrfan Hülakü Kimdir?, Tırsınç Nedir?, Zıvanalı İsminin Anlamı Nedir?, Tırsak Nedir?, Fiddire Nedir?, Zıt Anlamlı İsminin Anlamı Nedir?, Fidan Boylu Nedir?, Aşkın Genç Kimdir?, Meliha Apaydın Kimdir?, Berfin Kara Kimdir?, Zıt İsminin Anlamı Nedir?, Zırzop İsminin Anlamı Nedir?, Fıtıklı Nedir?, Ergün Şimşek Kimdir?, Zırtlak İsminin Anlamı Nedir?, Hüseyin Demir Kimdir?, Fışkırdak Nedir?, Ziver Kaplan Kimdir?, Tırı Vırı Nedir?, Fıskiyesiz Nedir?, Zırtapoz İsminin Anlamı Nedir?, Hürana Güngör Kimdir?, Sami bayrağı Anlamı Nedir, Sami bayrağı Nasıl Oluştu, Sami bayrağı Tarihi, Sami bayrağı Renkleri, Sami bayrağı Tasarımı, Tırhallı Nedir?, Fıskiyeli Nedir?, Zırlak İsminin Anlamı Nedir?, Abdullah Karapıçak Kimdir?, Mehmet Şerif Öner Kimdir?, Zırhlı İsminin Anlamı Nedir?, Kadir Yalçın Kimdir?, Fırtına Gibi Nedir?, Zırdeli İsminin Anlamı Nedir?, İlyas Topsakal Kimdir?, Şule Ağaçayak Ersoy Kimdir?, Pan-Afrika bayrağı Anlamı Nedir, Pan-Afrika bayrağı Nasıl Oluştu, Pan-Afrika bayrağı Tarihi, Pan-Afrika bayrağı Renkleri, Pan-Afrika bayrağı Tasarımı, Zırcahil İsminin Anlamı Nedir?, Tıpasız Nedir?, Fırınlı Nedir?, Tıpalı Nedir?, Zıravut İsminin Anlamı Nedir?, Fırfırlı Nedir?, Pınar Kayalar Kimdir?, Tıntın Nedir?, Fırçalı Nedir?, Zıpır İsminin Anlamı Nedir?, Tınlamalı Nedir?, Fırça Çekmek Nedir?, Zındık İsminin Anlamı Nedir?,