Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir?

Marino Ghetaldi Nedir?

Marino Ghetaldi Nedir?, Marino Ghetaldi Nerededir?, Marino Ghetaldi Hakkında Bilgi?, Marino Ghetaldi Analizi? Marino Ghetaldi ilgili Marino Ghetaldi ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Marino Ghetaldi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Marino Ghetaldi Ne Anlama Gelir Marino Ghetaldi Anlamı Marino Ghetaldi Nedir Marino Ghetaldi Ne Anlam Taşır Marino Ghetaldi Neye İşarettir Marino Ghetaldi Tabiri Marino Ghetaldi Yorumu 

Marino Ghetaldi Kelimesi

Lütfen Marino Ghetaldi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Marino Ghetaldi İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı? Marino Ghetaldi Ne Demek? ,Marino Ghetaldi Ne Demektir? Marino Ghetaldi Ne Demektir? Marino Ghetaldi Analizi? , Marino Ghetaldi Anlamı Nedir?,Marino Ghetaldi Ne Demektir? , Marino Ghetaldi Açıklaması Nedir? ,Marino Ghetaldi Cevabı Nedir?,Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı?,Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Marino Ghetaldi Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı Nedir? Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Marino Ghetaldi Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Marino Ghetaldi - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Marino Ghetaldi

Marino Ghetaldi Nedir? Marino Ghetaldi Ne demek? , Marino Ghetaldi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı? Marino Ghetaldi Ne Demek? Marino Ghetaldi Ne Demektir? ,Marino Ghetaldi Analizi? Marino Ghetaldi Anlamı Nedir? Marino Ghetaldi Ne Demektir?, Marino Ghetaldi Açıklaması Nedir? , Marino Ghetaldi Cevabı Nedir? , Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı?


Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir?

Marino Ghetaldi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Marino Ghetaldi
Kendi dilinde adıMarin Getaldić
Doğum2 Ekim 1568(1568-10-02)
Dubrovnik, Ragusa Cumhuriyeti (günümüzde Hırvatistan)
Ölüm11 Nisan 1626 (57 yaşında)
Dubrovnik, Ragusa Cumhuriyeti
VatandaşlıkVenedik Cumhuriyeti
EğitimAccademia dei Lincei
EvlilikMarija Sorkočević
Çocuk(lar)3 (Anica, Franica ve Marija)
Kariyeri
DalıMatematik · fizik
Doktora
danışmanı
François Viète
Christopher Clavius

Marino Ghetaldi (LatinceMarinus Ghetaldus; HırvatçaMarin Getaldić; 2 Ekim 1568, Dubrovnik - 11 Nisan 1626, Dubrovnik), Ragusalı matematikçi ve fizikçidir. İtalya, İngiltere ve Belçika'da okuyan Ghetaldi; optik ve matematik konularında çalışmalar yapmıştır. François Viète'nin birkaç öğrencisinden biriydi.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Variorum problematum collectio isimli eseri, 1607

Ghetaldi soylu bir ailede doğdu. Ailenin altı çocuğudan biriydi. Cebirin geometriye uygulanması üzerine Promotus Archimedus (1603), De resolutione et ve Compositione matica (1630) eserleri başta olmak üzere 7 kitap yazdı. Geometrik optik alanındaki araştırmalarıyla tanındı. 1607 yılında 42 geometrik problemin, Variorum problematum colletio’nun çözümlerini içeren bir broşür hazırladı. Bu eser Geometrinin cebirselleşmesinin temellerini attı. Geometriye katkıları, İngiltere'de Halley kuyruklu yıldızı olarak bilinen yıldızın yörüngesini hesaplayan Hollandalı fizikçi Christiaan Huygens ve Edmond Halley tarafından kaynak olarak gösterildi.

Ghetaldi parabolik aynayı tasarladı. Bu ayna günümüzde Londra'daki Ulusal Denizcilik Müzesi'nde sergilenmektedir. Ayrıca konik lens yapımında öncü oldu.[1] Padova’da geçirdiği süre boyunca düzenli olarak yazıştığı Galileo Galilei ile tanıştı Fransız matematikçi François Viète'nin iyi bir arkadaşıydı. Avrupa'daki en prestijli üniversitelerinden biri olan Belçika'daki Leuven'de matematik profesörü olarak görev yaptı.

Marino Ghetaldi'nin portresi

Bir dönem siyasetle de uğraştı. Ragusa Cumhuriyeti'nin siyasi organları olan Büyük ve Küçük Konseyler üyesiydi. 1606'da Konstantinopolis'teki Ragusa Cumhuriyeti'nin elçisi olarak görev aldı. Marija Sorkočević ile evlendi. Çiftin Anica, Franica ve Marija adında üç kızı vardı.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Mirası[değiştir | kaynağı değiştir]

Dubrovnik'teki iki önemli yer Getaldić'in adıyla ilişkilendirilir: Marino'nun lakabından adını alan Bete Mağarası, aynaları tutuşturarak deneyler yaptığı yer; ve 1604 yılında Dubrovnik Cumhuriyeti yetkilileri tarafından inşa edilmesi için görevlendirildiği Ston tahkimat sistemindeki önemli bir stratejik kule olan Pozvizd.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "history and culture". www.vodice.org. 30 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2016. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bibliyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • A. Favaro, "Marino Ghetaldi," Amici e corrisponsdenti di Galileo, 3 vols. (Firenze, 1983), 2, 911-34.
  • H. Wieleitner, "Marino Ghetaldi und die Anfänge der Koordinatengeometrie," Bibliotheca mathematica, 3rd ser., 13, pp. 242–247.
  • G. Barbieri, "Marino Ghetaldi," in Pietro F. Martecchini, Galleria di Ragusei illustri, (Ragusa, 1840).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Nedir? :Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? ile ilgili Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Ne Demektir? Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Açıklaması Nedir? Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Cevabı Nedir? Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Açıklaması? :Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Gerçek mi? :Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? ile ilgili Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Hakkında? :Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? ile ilgili Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Prens Charles, Sertan Vardar, 1965, İsveç hükümdarları listesi, Gıda boyası, Avitus, Ercan Topaca, Halil Ağan, Biyologlar listesi, 1085, Bam Margera, Kuantum Alan Kuramı Tarihi, Leonardo Iglesias, leonardo iglesias, Erbil (il), Theodosius (Mauriciusun oğlu), Diatomit, Emili Vicente, Erbil, 1910 yapımı Amerikan filmleri listesi, Grand Slam çift kadınlar şampiyonları listesi, Apuseni Tabiat Parkı, Gratianus, Karından bacaklılar, Eragon (film), San Francisco şehir bayrağı, Saori Arimachi, Probus, Gillingham, Kent, NGC 38, Ürdün kralları listesi, ASAP Ferg, Eugenius, Epimer, Alexander Severus, National Park Service, Serdar (Osmanlı İmparatorluğu), FIFA 14, II. Leo (imparator), Epigenetik, Chicago Bulls, NGC 6341, Leonora Carrington, Carinus, Epidermis (botanik), Basdeo Panday, Epidemiyoloji, Nihilizm, Sammy Bossut, 1952, Kempes, Eosen, Johnny Weir, Embraer EMB 314 Super Tucano, Christopher Dawson, 2022 New England Patriots sezonu, Nerva, NGC 4588, Dünya Mirasları tablosu, 1978, Kalutron, Malnütrisyon, Yörünge periyodu, Zeki Duygulu, 2014 Türkiyenin Musul Başkonsolosluğu saldırısı, Mor Güller, As Told by Ginger, İran Kürtleri, Aurelianus, Felix Hurdes, Marion Davies, NGC 3627, Stefanos (I. Romanosun oğlu), Eoarkeen, Harajuku İstasyonu, Federico García Lorca, Enzo Millot, Benjamin List, 2005 Dünya Üniversite Yaz Oyunlarında voleybol, VIII. İoannis, Devanagari, Enzim ölçümü, 2022, TBMM 10. dönem milletvekilleri listesi, Enzim, Civarını temizleme, Pelikansılar, Enver Kuray, Konstantinos Laskaris, Balıkçılgiller, Mustafa Akgül Özgür Yazılım Kampları, I. Valentinianus, Sidney Nolan, Arif Çoban, Enver Hızlan, Lucas Villafáñez, Entoprocta, Eriovixia, Cemal Süreya, Enteropneusta,
Emre Karabacak Kimdir?, Yangaz Nedir?, Ekrem Erdin Kimdir?, Hercaice İsminin Anlamı Nedir?, Dopdolu İsminin Anlamı Nedir?, Bombeli İsminin Anlamı Nedir?, Yeşim Karadağ Kimdir?, Atilla Girgin Kimdir?, Adrián Aldrete Kimdir?, Vefasız İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhi İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimli Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bolca İsminin Anlamı Nedir?, Soğdca Nedir?, Hercai İsminin Anlamı Nedir?, Donuk İsminin Anlamı Nedir?, Hikmetli Nedir?, Atilla Dorsay Kimdir?, Berkay Akkuş Kimdir?, Bol İsminin Anlamı Nedir?, Sophie Aldred Kimdir?, Vefalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatsiz İsminin Anlamı Nedir?, Mevrut İsminin Anlamı Nedir?, Soğansı Nedir?, Mökkem Nedir?, Herbivor İsminin Anlamı Nedir?, Donlu İsminin Anlamı Nedir?, Donlu Nedir?, Niler Albayrak Kimdir?, Boklu İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Enes Süzen Kimdir?, Atilla Ateş Kimdir?, Möblesiz Nedir?, Bok İsminin Anlamı Nedir?, Her Bir İsminin Anlamı Nedir?, Don Yağı İsminin Anlamı Nedir?, Vefakâr İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatli İsminin Anlamı Nedir?, Mevkut İsminin Anlamı Nedir?, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Boğunuk İsminin Anlamı Nedir?, Resül Kaplan Kimdir?, Soğanımsı Nedir?, Mozambikli Nedir?, Hepçil İsminin Anlamı Nedir?, Dominikli İsminin Anlamı Nedir?, Dominikli Nedir?, Aldo Polo Kimdir?, Atilla Atalay Kimdir?, Veciz İsminin Anlamı Nedir?, Sığ İsminin Anlamı Nedir?, Mevdu İsminin Anlamı Nedir?, Boğumlu İsminin Anlamı Nedir?, Nilay Barkın Kimdir?, Atilla Andaç Yapıcıer Kimdir?, Yanaklı Nedir?, Sofralık Nedir?, Motorsuz Nedir?, Hepatolojik İsminin Anlamı Nedir?, Dominant İsminin Anlamı Nedir?, Higroskopik Nedir?, Boğum Boğum İsminin Anlamı Nedir?, Muhammet Bahadır Ayas Kimdir?, Aldo Leão Ramírez Kimdir?, Vebalı İsminin Anlamı Nedir?, Yonca Mete Soy Kimdir? Yonca Mete Soy Nereli Yonca Mete Soy Kaç Yaşında?, Sıfır İsminin Anlamı Nedir?, Mevcut İsminin Anlamı Nedir?, Mehmet Ali Doğu Kimdir?, Atilla Alpar Kimdir?, Boğuk Boğuk İsminin Anlamı Nedir?, Sofiyane Nedir?, Hennez İsminin Anlamı Nedir?, Domestik İsminin Anlamı Nedir?, Higrometrik Nedir?, Aldo Duscher Kimdir?, Boğuk İsminin Anlamı Nedir?, Vazifeşinas İsminin Anlamı Nedir?, Sıçrayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Bilgehan Tuba Tiryaki Kimdir?, Hendesi İsminin Anlamı Nedir?, Dolusu İsminin Anlamı Nedir?, Higrofil Nedir?, Dolusu Nedir?, Boğucu İsminin Anlamı Nedir?, İsmet Güneşhan Kimdir?, Aldo Corzo Kimdir?, Vazifeperver İsminin Anlamı Nedir?, Sıcakkanlı İsminin Anlamı Nedir?, Mevâlî İsminin Anlamı Nedir?, Kenya bayrağı Anlamı Nedir, Kenya bayrağı Nasıl Oluştu, Kenya bayrağı Tarihi, Kenya bayrağı Renkleri, Kenya bayrağı Tasarımı, Boğmaklı İsminin Anlamı Nedir?, Yamyaş Nedir?, Sofistik Nedir?, Leman Sivri Kimdir?, Motifsiz Nedir?, Birgül Yıldız Günay Kimdir?, Hemzemin İsminin Anlamı Nedir?, Dolu İsminin Anlamı Nedir?,