Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir?

Marino Ghetaldi Nedir?

Marino Ghetaldi Nedir?, Marino Ghetaldi Nerededir?, Marino Ghetaldi Hakkında Bilgi?, Marino Ghetaldi Analizi? Marino Ghetaldi ilgili Marino Ghetaldi ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Marino Ghetaldi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Marino Ghetaldi Ne Anlama Gelir Marino Ghetaldi Anlamı Marino Ghetaldi Nedir Marino Ghetaldi Ne Anlam Taşır Marino Ghetaldi Neye İşarettir Marino Ghetaldi Tabiri Marino Ghetaldi Yorumu 

Marino Ghetaldi Kelimesi

Lütfen Marino Ghetaldi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Marino Ghetaldi İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı? Marino Ghetaldi Ne Demek? ,Marino Ghetaldi Ne Demektir? Marino Ghetaldi Ne Demektir? Marino Ghetaldi Analizi? , Marino Ghetaldi Anlamı Nedir?,Marino Ghetaldi Ne Demektir? , Marino Ghetaldi Açıklaması Nedir? ,Marino Ghetaldi Cevabı Nedir?,Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı?,Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Marino Ghetaldi Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı Nedir? Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Marino Ghetaldi Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Marino Ghetaldi - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Marino Ghetaldi

Marino Ghetaldi Nedir? Marino Ghetaldi Ne demek? , Marino Ghetaldi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı? Marino Ghetaldi Ne Demek? Marino Ghetaldi Ne Demektir? ,Marino Ghetaldi Analizi? Marino Ghetaldi Anlamı Nedir? Marino Ghetaldi Ne Demektir?, Marino Ghetaldi Açıklaması Nedir? , Marino Ghetaldi Cevabı Nedir? , Marino Ghetaldi Kelimesinin Anlamı?


Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir?

Marino Ghetaldi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Marino Ghetaldi
Marin Getaldić
Doğum2 Ekim 1568(1568-10-02)
Dubrovnik, Ragusa Cumhuriyeti (günümüzde Hırvatistan)
Ölüm11 Nisan 1626 (57 yaşında)
Dubrovnik, Ragusa Cumhuriyeti
VatandaşlıkVenedik Cumhuriyeti
EğitimAccademia dei Lincei
EvlilikMarija Sorkočević
Çocuk(lar)3 (Anica, Franica ve Marija)
Kariyeri
DalıMatematik · fizik
Doktora
danışmanı
François Viète
Christopher Clavius

Marino Ghetaldi (LatinceMarinus Ghetaldus; HırvatçaMarin Getaldić; 2 Ekim 1568, Dubrovnik - 11 Nisan 1626, Dubrovnik), Ragusalı matematikçi ve fizikçidir. İtalya, İngiltere ve Belçika'da okuyan Ghetaldi; optik ve matematik konularında çalışmalar yapmıştır. François Viète'nin birkaç öğrencisinden biriydi.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Variorum problematum collectio isimli eseri, 1607

Ghetaldi soylu bir ailede doğdu. Ailenin altı çocuğudan biriydi. Cebirin geometriye uygulanması üzerine Promotus Archimedus (1603), De resolutione et ve Compositione matica (1630) eserleri başta olmak üzere 7 kitap yazdı. Geometrik optik alanındaki araştırmalarıyla tanındı. 1607 yılında 42 geometrik problemin, Variorum problematum colletio’nun çözümlerini içeren bir broşür hazırladı. Bu eser Geometrinin cebirselleşmesinin temellerini attı. Geometriye katkıları, İngiltere'de Halley kuyruklu yıldızı olarak bilinen yıldızın yörüngesini hesaplayan Hollandalı fizikçi Christiaan Huygens ve Edmond Halley tarafından kaynak olarak gösterildi.

Ghetaldi parabolik aynayı tasarladı. Bu ayna günümüzde Londra'daki Ulusal Denizcilik Müzesi'nde sergilenmektedir. Ayrıca konik lens yapımında öncü oldu.[1] Padova’da geçirdiği süre boyunca düzenli olarak yazıştığı Galileo Galilei ile tanıştı Fransız matematikçi François Viète'nin iyi bir arkadaşıydı. Avrupa'daki en prestijli üniversitelerinden biri olan Belçika'daki Leuven'de matematik profesörü olarak görev yaptı.

Marino Ghetaldi'nin portresi

Bir dönem siyasetle de uğraştı. Ragusa Cumhuriyeti'nin siyasi organları olan Büyük ve Küçük Konseyler üyesiydi. 1606'da Konstantinopolis'teki Ragusa Cumhuriyeti'nin elçisi olarak görev aldı. Marija Sorkočević ile evlendi. Çiftin Anica, Franica ve Marija adında üç kızı vardı.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Mirası[değiştir | kaynağı değiştir]

Dubrovnik'teki iki önemli yer Getaldić'in adıyla ilişkilendirilir: Marino'nun lakabından adını alan Bete Mağarası, aynaları tutuşturarak deneyler yaptığı yer; ve 1604 yılında Dubrovnik Cumhuriyeti yetkilileri tarafından inşa edilmesi için görevlendirildiği Ston tahkimat sistemindeki önemli bir stratejik kule olan Pozvizd.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "history and culture". www.vodice.org. 30 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2016. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bibliyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • A. Favaro, "Marino Ghetaldi," Amici e corrisponsdenti di Galileo, 3 vols. (Firenze, 1983), 2, 911-34.
  • H. Wieleitner, "Marino Ghetaldi und die Anfänge der Koordinatengeometrie," Bibliotheca mathematica, 3rd ser., 13, pp. 242–247.
  • G. Barbieri, "Marino Ghetaldi," in Pietro F. Martecchini, Galleria di Ragusei illustri, (Ragusa, 1840).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Nedir? :Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? ile ilgili Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Ne Demektir? Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Açıklaması Nedir? Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Cevabı Nedir? Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Açıklaması? :Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Gerçek mi? :Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? ile ilgili Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Hakkında? :Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? ile ilgili Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Marino Ghetaldi nedir?, Marino Ghetaldi anlamı nedir?, Marino Ghetaldi ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Delonte West, Igor Rakocevic, Göksel Gümüşdağ, Hazar Hyrkania karma ormanları, 1964 Kış Olimpiyatlarında İsveç, Filistatidae, 1968 Kış Olimpiyatlarında İsveç, Kozlu, En çok satış yapan video oyunları listesi, Mehmet Leblebi, Carabus erberi, Kōken (imparatoriçe), Tilda Swinton, Arthur Chung, Eddie Paskey, Hermetia, Emir Berke Zincidi, Deloitte Touche Tohmatsu, Maxanapis, Dişbudak yapraklı kanatlı ceviz, Marshal Adaları, Satranç turnuvası, İsveç erkek millî hentbol takımı, Bratsk, Devlet Duması Geçici Komitesi, Versatil, Model (müzik grubu), Masule, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Retrocausality, Deloitte Futbol Para Ligi, Mutasım, Tita (1958 doğumlu futbolcu), Sinop, Baklava, Peldon, Dominique Walter, Bonnie Hunt, Cinsiyet bükücü, Burjuva sosyalizmi, Kansk, Barselona Uluslararası Havalimanı, Turnix, Goriçan Çlirim, Save as Draft, Deloitte Football Money League, Compagnie des Indes Orientales, compagnie des indes orientales, Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi, Azize Astvatsatsin Kilisesi, Siyaset, Keten tohumu, Mu kıtası, Baillif, Aster takasagomontanus, Jeotgal, Deloitte, Katrín Jakobsdóttir, Towards the Sun, Hatay Meclisi, 1988 Yaz Olimpiyatlarında Kenya, Revan, Poyrazdamları, Salihli, 2002 UEFA Intertoto Kupası, Havar Kilis Operasyon Odası, Maymuna, Alicia Molik, Glapthorn,  Magda Goebbels, 1992 Yaz Olimpiyatlarında İsveç, GOG.com, Australian Plant Name Index, İletişim Güvenliği Örgütü, Vizontele, 2020 Yaz Olimpiyatlarında Kenya, 2022 Dünya Tekvando Grand Prix, Ayrton Senna, MTV Türkiye, R. Campbell Thompson, The Last Recruit, Bursa Merinosspor, İran Sineması, Yuri Gecesi, Pornografik video, Küba kadın millî voleybol takımı, Dōjinshi, Hackebornlu Mechtilde, Yusuf Bozkurt Özal, Berilyum oksit, Sistem Geri Yükleme, Nannophrys, İnternet protokolü, IPhone, Xavier Koller, İPhone, Stockport, Charles Vernon Boys, Zorya Luhansk, Beyaz Kola, Piper durilignum,
Hanife Sever Kimdir?, Metin Kapıdere Kimdir?, Gündüz Kadir Gençcan Kimdir?, Abdul Özcan Kimdir?, Selçuk Han Kimdir?, Emel Akçil Kimdir?, Azize Çeroğlu Kimdir?, Fatma Biçer Kimdir?, Elif Apohan Kimdir?, Sibel Uzun Kimdir?, Ecevit Keleş Kimdir?, Şeyhmus Göçmez Kimdir?, Şaban Yeğin Kimdir?, Ayça Taşkent Kimdir?, Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Kimdir? Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Nereli Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Kaç Yaşında?, Tansu Coşkun Kimdir?, Naciye İskender Kimdir?, Muhammet Yıldız Kimdir?, Nurcan Duygu Kimdir?, Erol Tunç Kimdir?, Tahsin Ocaklı Kimdir?, Erol Ertürk Kimdir?, Meltem Işık Kimdir?, Rıza Tekerek Kimdir?, Muazzez Orhan Işık Kimdir?, Mehmet Orhun Döğüşcü Kimdir?, Orhan Özatik Kimdir?, Selma Özel Ası Kimdir?, Ünal Köksal Kimdir?, Sema Vadi Kimdir?, Asu Kaya Kimdir?, İbrahim Çalışkan Kimdir?, Sabri Soner Görgülü Kimdir?, Vildan Doğan Kimdir?, Nilgün Yılmaz Kimdir?, İsmail Afşar Kimdir?, Mehmet Mustafa Yıldız Kimdir?, Cengiz Okur Kimdir?, Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Kimdir? Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Nereli Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Kaç Yaşında?, Adnan Ayyıldız Kimdir?, Gani Kaplan Kimdir?, Ahmet Toklucuoğlu Kimdir?, Hasan Hüseyin Hadimli Kimdir?, Ahmet Yorkun Kimdir?, Erhan Gökmen Kimdir?, Yıldız Özbek Kimdir?, Ozan Sakarya Kimdir?, Nuri Ünalan Kimdir?, Sabahattin Erdoğan Sarıtaş Kimdir?, Sevgi Özbek Kimdir?, Esra Totan Kimdir?, Tolunay Özçelik Kimdir?, Orhan Gazi Kofoğlu Kimdir?, Eda Doğan Kimdir?, Yaşar Yaman Kimdir?, Osman Bayrak Kimdir?, Süleyman Şenol Kimdir?, Salih Nazmi Büyükdöğerlioğlu Kimdir?, Osman Fedai Kimdir?, Vedat Ünal Kimdir?, Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Kimdir? Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Nereli Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Kaç Yaşında?, Fatma Gebeş Çimen Kimdir?, Selin Tozoğlu Kimdir?, Güner Karaduman Kimdir?, Mahmut Sürmeli Kimdir?, Menekşe Turen Kimdir?, Süreyya Öneş Derici Kimdir?, Savaş Eminoğlu Kimdir?, Gizem Özcan Kimdir?, Savaş Karaduman Kimdir?, Cumhur Uzun Kimdir?, Aşkın Özön Kimdir?, Emel Zengin Çakır Kimdir?, Neslihan Çelebi Kimdir?, Güzin Aşkın Alparslan Atalı Kimdir?, Güven Kocabıyık Kimdir?, Seda Büyükkara Kimdir?, Meral Atman Kimdir?, Hasan Sır Kimdir?, Mehmet Gültekin Uğur Kimdir?, Hüseyin Atılgan Kimdir?, Ömer Albayrak Kimdir?, Yrd Doç Dr Fahri Apaydın Kimdir? Yrd Doç Dr Fahri Apaydın Nereli Yrd Doç Dr Fahri Apaydın Kaç Yaşında?, Ahmet Yorgun Kimdir?, Özhan Aşkın Öztürk Kimdir?, Fethi Buluş Kimdir?, Rümeysa Ataseven Kimdir?, Leyla Serin Kırık Kimdir?, Filiz Turak Kimdir?, Ali Fuat Kardaş Kimdir?, Nursen Yücesoy Temizkan Kimdir?, Abdulkadir Erbağcı Kimdir?, Hakan Hakkoymaz Kimdir?, Emre Yılmaz Kimdir?, Alipaşa Naipoğlu Kimdir?, Nahide Doğan Kimdir?, Hasan Ufuk Çakır Kimdir?, Nesli Gökçe Kondu Çağlayan Kimdir?, Talat Dinçer Kimdir?, Selahattin Yılmaz Kimdir?,