Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir?

Mari Gerekmezyan Nedir?

Mari Gerekmezyan Nedir?, Mari Gerekmezyan Nerededir?, Mari Gerekmezyan Hakkında Bilgi?, Mari Gerekmezyan Analizi? Mari Gerekmezyan ilgili Mari Gerekmezyan ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Mari Gerekmezyan ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Mari Gerekmezyan Ne Anlama Gelir Mari Gerekmezyan Anlamı Mari Gerekmezyan Nedir Mari Gerekmezyan Ne Anlam Taşır Mari Gerekmezyan Neye İşarettir Mari Gerekmezyan Tabiri Mari Gerekmezyan Yorumu 

Mari Gerekmezyan Kelimesi

Lütfen Mari Gerekmezyan Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Mari Gerekmezyan İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı? Mari Gerekmezyan Ne Demek? ,Mari Gerekmezyan Ne Demektir? Mari Gerekmezyan Ne Demektir? Mari Gerekmezyan Analizi? , Mari Gerekmezyan Anlamı Nedir?,Mari Gerekmezyan Ne Demektir? , Mari Gerekmezyan Açıklaması Nedir? ,Mari Gerekmezyan Cevabı Nedir?,Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı?,Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Mari Gerekmezyan

Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı Nedir? Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Mari Gerekmezyan - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Mari Gerekmezyan - Oranlamak Mari Gerekmezyan - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Mari Gerekmezyan - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Mari Gerekmezyan - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Mari Gerekmezyan - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Mari Gerekmezyan

Mari Gerekmezyan Nedir? Mari Gerekmezyan Ne demek? , Mari Gerekmezyan Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı? Mari Gerekmezyan Ne Demek? Mari Gerekmezyan Ne Demektir? ,Mari Gerekmezyan Analizi? Mari Gerekmezyan Anlamı Nedir? Mari Gerekmezyan Ne Demektir?, Mari Gerekmezyan Açıklaması Nedir? , Mari Gerekmezyan Cevabı Nedir? , Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı?


Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir?

Mari Gerekmezyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mari Gerekmezyan
Kendi dilinde adı Մարի Կերեքմէզեան
Doğum 1913
Talas, Kayseri, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 29 Ekim 1947 (34 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Ölüm sebebi Verem
Defin yeri Şişli Ermeni Mezarlığı
Etnik köken Ermeni
Vatandaşlık Osmanlı İmparatorluğu
Türkiye
Eğitim İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi
Meslek Heykeltıraş, öğretmen
Partner(ler) Bedri Rahmi Eyüboğlu

Mari Gerekmezyan (ErmeniceՄարի Կերեքմէզեան, 1913, Kayseri - 1947, İstanbul), Ermeni asıllı Türk heykeltıraş ve öğretmen.[1] Türkiye'nin ilk kadın heykeltıraşlarından biri olarak kabul edilir.[2]

1913 yılında Kayseri'nin Talas ilçesinde doğan Gerekmezyan, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü'nde, Rudolf Belling'den ders aldı ve akademiyi birincilikle bitirdi. Bu sırada Arti Gırtaran İlkokulu, Esayan Ermeni Okulu ve Getronagan Ermeni Lisesinde öğretmenlik yaptı. 1945'te, yaptığı ve günümüzde kayıp olan, Yahya Kemal Büstü ile birincilik ödülü kazandı. Bir dönem Türk şair ve ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu ile ilişkisi sırasında "Karadut" şiirinde atıf yapılan kişi oldu.[3][4] Eyüboğlu evli olduğu için bu ilişki Ermeni cemaatinin tepkisini çekti ve cemaat tarafından dışlandı. Gerekmezyan'ın yaptığı eserler hiç ön plana çıkmadı. İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ve Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde bazı eserlerdi sergilendi.

Mari Gerekmezyan 1946'da verem hastalığına yakalandı.[5] Henüz sona eren II. Dünya Savaşı nedeniyle ilaç çok pahalıydı. Bedri Rahmi birçok tablosunu sattı ama Gerekmezyan'ı kurtaramadı. 29 Ekim 1947 yılında İstanbul'da 34 yaşında öldü.[6] Naaşı Şişli Ermeni Mezarlığı'na defnedildi. Anısına, 2012 yılının aralık ayında, öğretmenlik yaptığı Getronagan Ermeni Lisesi'nde sergi düzenlendi.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ziflioğlu, Vercihan (12 Aralık 2012). "Exhibit marks Turkey's first female sculptor". Hurriyet. 29 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2013. 
  2. ^ Akgün, Müge. "O sadece 'karadutum, çatalkaram' değildi..." Radikal. 15 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2017. 
  3. ^ Renda, edited by Günsel (1986). The Transformation of Turkish culture: the Atatürk legacy. Princeton, N.J.: Kingston Press. ISBN 0940670100. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2013. Mari Gerekmezyan (1915-1947) was a successful bust sculptor with striking effects and interpretations of plastics. 
  4. ^ a b "Bedri Rahmi'nin 'kara dutu' Mari için sergi". Sabah. 14 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2013. 
  5. ^ "12 kadın 12 şair 12 hikaye". Haberturk.com. 29 Mayıs 2015. 24 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2022. 
  6. ^ Değirmenciyan, Sevan (22 Kasım 2020). "Mari Gerekmezyan'ın son haykırışı". Agos. 24 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2022. 

Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Nedir? :Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? ile ilgili Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Ne Demektir? Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Açıklaması Nedir? Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Cevabı Nedir? Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Açıklaması? :Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Gerçek mi? :Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? ile ilgili Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Hakkında? :Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? ile ilgili Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? burada bulabilirsiniz. Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Kürdistan, Formulaz, İlyaslı, Vakfıkebir, Missulena, Kireç taşı, Tece Kalesi, Serez Arkeoloji Müzesi, Pekin Ulusal Stadyumu, Taribo West, Alianza Lima, Lütfullah Kayalar, Buddy Holly, Pep Guardiola, MetroLyrics, Hestia, Gariplik, Oğuz grubu, Kerç Boğazı, Merdehek, Jamie, PETKİM, Paddy Bush, Sidiclei de Souza, Ahmet Samim, Kafka, 2. Korintoslular, Bojnice, Tematik park, İç hastalıkları, Otto Barić, Keops Piramidi, Viljandi, Hughan Gray, Çocuk hakları, Fernando Botero, Tarantula Bulutsusu, Armadillo, San José del Guaviare, İyi ideası, Kolibri, Milano metrosu, Mario Cuomo, Giuditta Pasta, Tunja, Hylocitreidae, United Artist, 1135 Colchis, Antioquia, Pasto, Sergey Kiryakov, Amazon İşbirliği Antlaşması Örgütü, Riohacha, Büyük Kolombiya, Yopal, Neiva, Soledad, Atlántico, papalar listesi, Turner sendromu, Havacılık, Apple EarPods, John Goodman, Mahya Dağı, Tosya, And Milletler Topluluğu, Brasilia Üniversitesi, Kenzaburo Oe, Montería, Genlik modülasyonu, İlerlemeci Dönem, Muscogee County, Mitú, Soacha, Mustafa Kalemli, Arauca, Casanare, Tek gözlük, Zondag met Lubach, Giuditta Negri Pasta, Kolumbiya, Kampuçya Halk Cumhuriyeti, Bisiklet, Chocó, Ganja, Ruhbani Kod, Paleozoik zaman, Aurelian, Panama, Cauca, Sanfins de Ferreira, Florian Cajori, Zenobia, William Huggins, Seni düşündükçe, Kenya Kolonisi, Santander (Kolombiya), Ramazanoğlu, Çaycuma, Caldas, Kolombiya Kızılderilileri, Kapı, Kolombiya arması,
İplik İplik İsminin Anlamı Nedir?, Charlie'nin Melekleri: Tam Gaz, Fistanlık İsminin Anlamı Nedir?, Kavurma İsminin Anlamı Nedir?, Ahmet Li Kimdir?, Anna Lee Fisher Kimdir?, Temtek İsminin Anlamı Nedir?, Pörtlek İsminin Anlamı Nedir?, Nişanlık İsminin Anlamı Nedir?, Ahmet Üstün (şarkıcı) Kimdir?, Ali Perret Kimdir?, Alçakça İsminin Anlamı Nedir?, Charlie'nin Melekleri (film, 2019), Çapar İsminin Anlamı Nedir?, Putrelli Nedir?, Nursuz Pirsiz Nedir?, İpliğimsi İsminin Anlamı Nedir?, Fistanlı İsminin Anlamı Nedir?, Anna Lazareva Kimdir?, Çarliston Marka Nedir?, Kavurgan İsminin Anlamı Nedir?, Alçak Gönüllü İsminin Anlamı Nedir?, Charlie'nin Melekleri (film, 2000), Ali Peçen Kimdir?, Ahmet Levendoğlu Kimdir?, Temsili İsminin Anlamı Nedir?, Nişancı İsminin Anlamı Nedir?, Anna Kurnikova Kimdir?, Cezalandırıcı, Çapalı İsminin Anlamı Nedir?, Alçak İsminin Anlamı Nedir?, Nursuz Nedir?, İpince İsminin Anlamı Nedir?, Fiske İsminin Anlamı Nedir?, Çarksız Nedir?, Kavunumsu İsminin Anlamı Nedir?, Ali Palabıyık Kimdir?, Cehennem Silahı 4, Abraham Løkin Hansen Kimdir?, Alçacık İsminin Anlamı Nedir?, Temposuz İsminin Anlamı Nedir?, Pozsuz İsminin Anlamı Nedir?, Nispetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Ahmet Akyol Kimdir?, Çapaksız İsminin Anlamı Nedir?, Nurlu Nedir?, İpil İsminin Anlamı Nedir?, Cehennem Silahı 3, Fiskal İsminin Anlamı Nedir?, Kavunsu İsminin Anlamı Nedir?, Anna Korakaki Kimdir?, Alca İsminin Anlamı Nedir?, Cehennem Silahı 2, Ahmet Kuyaş Kimdir?, Tempolu İsminin Anlamı Nedir?, Pozitivist İsminin Anlamı Nedir?, Nispetli İsminin Anlamı Nedir?, Adnan Mersinli Kimdir?, İpi Kırık İsminin Anlamı Nedir?, Anna Karlin Kimdir?, Çapaklı İsminin Anlamı Nedir?, Albüminli İsminin Anlamı Nedir?, Fire İsminin Anlamı Nedir?, Çarkıt Nedir?, Cehennem Silahı, Kavuklu İsminin Anlamı Nedir?, Anna Kalinskaya Kimdir?, Albinos İsminin Anlamı Nedir?, Cazcı Kardeşler 2000, Ali Öztürk (masa tenisçi) Kimdir?, Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Kimdir?, Pusulasız Nedir?, İpi Çürük İsminin Anlamı Nedir?, Firaklı İsminin Anlamı Nedir?, Temkinsiz İsminin Anlamı Nedir?, Çarıksız Nedir?, Pozitiv İsminin Anlamı Nedir?, Çapaçul İsminin Anlamı Nedir?, Nispetçi İsminin Anlamı Nedir?, Kavruk İsminin Anlamı Nedir?, Cazcı Kardeşler (film), Albinistinen İsminin Anlamı Nedir?, Anna Júlia Donáth Kimdir?, Ali Özsoy Kimdir?, Cattle Stampede, Pusulalı Nedir?, Nur Topu Gibi Nedir?, İpekli İsminin Anlamı Nedir?, Finlandiyalı İsminin Anlamı Nedir?, Çap İsminin Anlamı Nedir?, Albenisiz İsminin Anlamı Nedir?, Anna Johansson Kimdir?, Temkinli İsminin Anlamı Nedir?, Pozitif İsminin Anlamı Nedir?, Nisai İsminin Anlamı Nedir?, Zhang Ziyi Kimdir?, Kavrayışsız İsminin Anlamı Nedir?, Catfight (film), Albenili İsminin Anlamı Nedir?, Anna Jesień Kimdir?,