Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir?

Mari Gerekmezyan Nedir?

Mari Gerekmezyan Nedir?, Mari Gerekmezyan Nerededir?, Mari Gerekmezyan Hakkında Bilgi?, Mari Gerekmezyan Analizi? Mari Gerekmezyan ilgili Mari Gerekmezyan ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Mari Gerekmezyan ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Mari Gerekmezyan Ne Anlama Gelir Mari Gerekmezyan Anlamı Mari Gerekmezyan Nedir Mari Gerekmezyan Ne Anlam Taşır Mari Gerekmezyan Neye İşarettir Mari Gerekmezyan Tabiri Mari Gerekmezyan Yorumu 

Mari Gerekmezyan Kelimesi

Lütfen Mari Gerekmezyan Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Mari Gerekmezyan İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı? Mari Gerekmezyan Ne Demek? ,Mari Gerekmezyan Ne Demektir? Mari Gerekmezyan Ne Demektir? Mari Gerekmezyan Analizi? , Mari Gerekmezyan Anlamı Nedir?,Mari Gerekmezyan Ne Demektir? , Mari Gerekmezyan Açıklaması Nedir? ,Mari Gerekmezyan Cevabı Nedir?,Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı?,Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Mari Gerekmezyan Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı Nedir? Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Mari Gerekmezyan Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Mari Gerekmezyan - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Mari Gerekmezyan

Mari Gerekmezyan Nedir? Mari Gerekmezyan Ne demek? , Mari Gerekmezyan Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı? Mari Gerekmezyan Ne Demek? Mari Gerekmezyan Ne Demektir? ,Mari Gerekmezyan Analizi? Mari Gerekmezyan Anlamı Nedir? Mari Gerekmezyan Ne Demektir?, Mari Gerekmezyan Açıklaması Nedir? , Mari Gerekmezyan Cevabı Nedir? , Mari Gerekmezyan Kelimesinin Anlamı?


Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir?

Mari Gerekmezyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mari Gerekmezyan
Kendi dilinde adıՄարի Կերեքմէզեան
Doğum1913
Talas, Kayseri, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm29 Ekim 1947 (34 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Ölüm sebebiVerem
Defin yeriŞişli Ermeni Mezarlığı
Etnik kökenErmeni
VatandaşlıkOsmanlı İmparatorluğu
Türkiye
Eğitimİstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi
MeslekHeykeltıraş, öğretmen
Partner(ler)Bedri Rahmi Eyüboğlu

Mari Gerekmezyan (ErmeniceՄարի Կերեքմէզեան, 1913, Kayseri - 1947, İstanbul), Ermeni asıllı Türk heykeltıraş ve öğretmen.[1] Türkiye'nin ilk kadın heykeltıraşlarından biri olarak kabul edilir.[2]

1913 yılında Kayseri'nin Talas ilçesinde doğan Gerekmezyan, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü'nde, Rudolf Belling'den ders aldı ve akademiyi birincilikle bitirdi. Bu sırada Arti Gırtaran İlkokulu, Esayan Ermeni Okulu ve Getronagan Ermeni Lisesinde öğretmenlik yaptı. 1945'te, yaptığı ve günümüzde kayıp olan, Yahya Kemal Büstü ile birincilik ödülü kazandı. Bir dönem Türk şair ve ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu ile ilişkisi sırasında "Karadut" şiirinde atıf yapılan kişi oldu.[3][4] Eyüboğlu evli olduğu için bu ilişki Ermeni cemaatinin tepkisini çekti ve cemaat tarafından dışlandı. Gerekmezyan'ın yaptığı eserler hiç ön plana çıkmadı. İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ve Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde bazı eserlerdi sergilendi.

Mari Gerekmezyan 1946'da verem hastalığına yakalandı.[5] Henüz sona eren II. Dünya Savaşı nedeniyle ilaç çok pahalıydı. Bedri Rahmi birçok tablosunu sattı ama Gerekmezyan'ı kurtaramadı. 29 Ekim 1947 yılında İstanbul'da 34 yaşında öldü.[6] Naaşı Şişli Ermeni Mezarlığı'na defnedildi. Anısına, 2012 yılının aralık ayında, öğretmenlik yaptığı Getronagan Ermeni Lisesi'nde sergi düzenlendi.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ziflioğlu, Vercihan (12 Aralık 2012). "Exhibit marks Turkey's first female sculptor". Hurriyet. 29 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2013. 
  2. ^ Akgün, Müge. "O sadece 'karadutum, çatalkaram' değildi..." Radikal. 15 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2017. 
  3. ^ Renda, edited by Günsel (1986). The Transformation of Turkish culture: the Atatürk legacy. Princeton, N.J.: Kingston Press. ISBN 0940670100. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2013. Mari Gerekmezyan (1915-1947) was a successful bust sculptor with striking effects and interpretations of plastics. 
  4. ^ a b "Bedri Rahmi'nin 'kara dutu' Mari için sergi". Sabah. 14 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2013. 
  5. ^ "12 kadın 12 şair 12 hikaye". Haberturk.com. 29 Mayıs 2015. 24 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2022. 
  6. ^ Değirmenciyan, Sevan (22 Kasım 2020). "Mari Gerekmezyan'ın son haykırışı". Agos. 24 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2022. 

Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Nedir? :Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? ile ilgili Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Ne Demektir? Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Açıklaması Nedir? Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Cevabı Nedir? Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Açıklaması? :Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Gerçek mi? :Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? ile ilgili Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Hakkında? :Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? ile ilgili Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? burada bulabilirsiniz. Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Mari Gerekmezyan nedir?, Mari Gerekmezyan anlamı nedir?, Mari Gerekmezyan ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Europa binası, Mersinde 2018 Türkiye cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri, Daniel Lipšic, Android KitKat, Kirazdere Barajı, Hasan Çelik, Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič, Biyoloji ve cinsel yönelim, Hot 100, Yannakis Matsis, Vladimír Mečiar, Plone, Ermenistan Kamu Radyosu, Yaşa göre artistik buz pateninde Olimpiyat madalyası kazananlar listesi, IntelliJ IDEA, Annaba Vilayeti, Ján Čarnogurský, İhvan, Ermenistan, Satürnün doğal uyduları, Selsovyet, Muhammed Mehdi, Ermeni mutfağı, Malcolm McLaren, APOEL (futbol takımı), Volkswagen Lupo, Karasınır, Güneysınır, Ermeni Süleyman Paşa, Uranometria, Ardahan ili genel seçim sonuçları, Ermeni Lejyonu (Fransa), Friderika Bayer, Ermeni, Stratford Canning, Çiğcik, Kadirli, Midilli Uluslararası Havalimanı, Agent 47, Taşsı meteorit, Hristiyan Demokratik Hareket, Erkan Haberal, Çin (bölge), Himni i Flamurit, Slovakya cumhurbaşkanı, Nasyonal sosyalizm, Evans Wise, Cervidae, Landkreis Lörrach, Eritre bayrağı, Kudüslü Ioveta, This Sorrowful Life, Patoz, Bengal Körfezi, Slovakya Macarları, Berni Alder, Avrupa Birliği Zirvesi, Eritre Bağımsızlık Savaşı, David Lynch, Küresel İkon MTV Avrupa Müzik Ödülü, Light, Steyr, Uziletişim, Apocalyptica, Marko Vešović, Joe Krol, Yedikule Tren İstasyonu, Sugören, Hopa, Eritre, Morötesi, Tehlikeli Adımlar, Belirsizlik ilkesi, Siddhārtha Gautama, Erikli Baskını, Epicynodontia, Büyük Timur İmparatorluğu, İğne biyopsisi, Karmatîlik, Tünel (İstanbul), Comenius Üniversitesi, Avrupa tutuklama emri, ShiVa, Bilgisayar, Avrupa Birliğinde siyaset, Ja sam za ples, Survivor Series, Erich Hof, Kahraman (takımyıldız), Volodımır Zelenskıy, Ilk Yunan tanrıları, Diyarbakır, NGC 1171, Amasyada 2019 Türkiye yerel seçimleri, Kenan Yılmaz, Vanina Vanini, Paprika, Göçebelik, Yannakis Maçis, Dōjinshi, Milis, İstatistiksel makine çevirisi,
Fakirce Nedir?, Yuvalı İsminin Anlamı Nedir?, Şişe İsminin Anlamı Nedir?, Barbaros Hayrettin Mahiroğulları Kimdir?, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Anlamı Nedir, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Nasıl Oluştu, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Tarihi, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Renkleri, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Tasarımı, Yuvaksı İsminin Anlamı Nedir?, Şiş İsminin Anlamı Nedir?, Şehnaz Güvendik Arık Kimdir?, Yusyuvarlak İsminin Anlamı Nedir?, Şistli İsminin Anlamı Nedir?, Mehmet Timurtaş Kimdir?, Yusyumru İsminin Anlamı Nedir?, Şirret İsminin Anlamı Nedir?, Müştehi İsminin Anlamı Nedir?, Failimuhtar Nedir?, Ali Uçak Kimdir?, Eriş Cesur Kimdir?, Yurtsuz İsminin Anlamı Nedir?, Şirin İsminin Anlamı Nedir?, Müştak İsminin Anlamı Nedir?, Failimeçhul Nedir?, Yurtsever İsminin Anlamı Nedir?, Şireli İsminin Anlamı Nedir?, Müşrik İsminin Anlamı Nedir?, Tekli Nedir?, Yurtsal İsminin Anlamı Nedir?, Şipşirin İsminin Anlamı Nedir?, Müşkülpesent İsminin Anlamı Nedir?, Şadi Özdemir Kimdir?, Yurt İçi İsminin Anlamı Nedir?, Müşkülâtlı İsminin Anlamı Nedir?, Ali Akgün Kimdir?, Tekidi Nedir?, Yurt Dışı İsminin Anlamı Nedir?, Şinas İsminin Anlamı Nedir?, Müşkül İsminin Anlamı Nedir?, Endülüs bayrağı Anlamı Nedir, Endülüs bayrağı Nasıl Oluştu, Endülüs bayrağı Tarihi, Endülüs bayrağı Renkleri, Endülüs bayrağı Tasarımı, Uğur Sevim Kimdir?, Tekgövde Nedir?, Yüksel Taşkın Kimdir?, Yundusuz İsminin Anlamı Nedir?, Şimşekli İsminin Anlamı Nedir?, Müşfik İsminin Anlamı Nedir?, Tekerli Nedir?, Yunanca İsminin Anlamı Nedir?, Şimdiki İsminin Anlamı Nedir?, Müşevvik İsminin Anlamı Nedir?, Fahametli Nedir?, Muhsin Yiğit Kimdir?, İsmet Koçak Kimdir?, Yunan İsminin Anlamı Nedir?, Şimali İsminin Anlamı Nedir?, Müşevveş İsminin Anlamı Nedir?, Çingene bayrağı Anlamı Nedir, Çingene bayrağı Nasıl Oluştu, Çingene bayrağı Tarihi, Çingene bayrağı Renkleri, Çingene bayrağı Tasarımı, Yaren Karaca Kimdir?, Yumuşakça İsminin Anlamı Nedir?, Şilili İsminin Anlamı Nedir?, Müşerref İsminin Anlamı Nedir?, Façetasız Nedir?, Façetalı Nedir?, Selma Çicek Kimdir?, Yumuşak Başlı İsminin Anlamı Nedir?, Şile Bezi İsminin Anlamı Nedir?, Müşekkel İsminin Anlamı Nedir?, Berfin Polat Kimdir?, Tekdilli Nedir?, Façalı Nedir?, Yumuşak Ağızlı İsminin Anlamı Nedir?, Şikeste İsminin Anlamı Nedir?, Müşarünileyh İsminin Anlamı Nedir?, Fisun Mehlika Toca Kimdir?, Fâcire Nedir?, Neşe Kıyık Kimdir?, Yumuşak İsminin Anlamı Nedir?, Şikesiz İsminin Anlamı Nedir?, Müşahhas İsminin Anlamı Nedir?, Benelüks bayrağı Anlamı Nedir, Benelüks bayrağı Nasıl Oluştu, Benelüks bayrağı Tarihi, Benelüks bayrağı Renkleri, Benelüks bayrağı Tasarımı, Mesut Samanlı Kimdir?, Yumuşacık İsminin Anlamı Nedir?, Şikemperver İsminin Anlamı Nedir?, Müşabih İsminin Anlamı Nedir?, Servet Güzel Kimdir?, Yumurtamsı İsminin Anlamı Nedir?, Şikeli İsminin Anlamı Nedir?, Müsveddelik İsminin Anlamı Nedir?, Tek Tanrılı Nedir?, Ömer Ekici Kimdir?, Ender Unutan Ersözlü Kimdir?, Yumulu İsminin Anlamı Nedir?, Şikâyetçi İsminin Anlamı Nedir?, Müstevli İsminin Anlamı Nedir?, Tek Seçici Nedir?, Eziyetsiz Nedir?, Yumuk Gözlü İsminin Anlamı Nedir?, Şikâf İsminin Anlamı Nedir?, Müstevi İsminin Anlamı Nedir?, Yrd Doç Dr Arif Alkan Kimdir? Yrd Doç Dr Arif Alkan Nereli Yrd Doç Dr Arif Alkan Kaç Yaşında?, Yumuk İsminin Anlamı Nedir?, Şiirsel İsminin Anlamı Nedir?, Müstevfî İsminin Anlamı Nedir?,