Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir?

Manya Burnu Nedir?

Manya Burnu Nedir?, Manya Burnu Nerededir?, Manya Burnu Hakkında Bilgi?, Manya Burnu Analizi? Manya Burnu ilgili Manya Burnu ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Manya Burnu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Manya Burnu Ne Anlama Gelir Manya Burnu Anlamı Manya Burnu Nedir Manya Burnu Ne Anlam Taşır Manya Burnu Neye İşarettir Manya Burnu Tabiri Manya Burnu Yorumu 

Manya Burnu Kelimesi

Lütfen Manya Burnu Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Manya Burnu İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Manya Burnu Kelimesinin Anlamı? Manya Burnu Ne Demek? ,Manya Burnu Ne Demektir? Manya Burnu Ne Demektir? Manya Burnu Analizi? , Manya Burnu Anlamı Nedir?,Manya Burnu Ne Demektir? , Manya Burnu Açıklaması Nedir? ,Manya Burnu Cevabı Nedir?,Manya Burnu Kelimesinin Anlamı?,Manya Burnu Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Manya Burnu Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Manya Burnu Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Manya Burnu Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Manya Burnu Kelimesinin Anlamı Nedir? Manya Burnu Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Manya Burnu Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Manya Burnu Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Manya Burnu - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Manya Burnu

Manya Burnu Nedir? Manya Burnu Ne demek? , Manya Burnu Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Manya Burnu Kelimesinin Anlamı? Manya Burnu Ne Demek? Manya Burnu Ne Demektir? ,Manya Burnu Analizi? Manya Burnu Anlamı Nedir? Manya Burnu Ne Demektir?, Manya Burnu Açıklaması Nedir? , Manya Burnu Cevabı Nedir? , Manya Burnu Kelimesinin Anlamı?


Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir?

Manya Burnu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Manya Yarımadası'nın haritası

Manya Burnu (Yunanca: Μάνη) veya Orta Çağ'daki adıyla Maina ya da Maïna (Μαΐνη Maïni), Yunanistan'ın güneyinde bulunan ve kendilerini antik Spartalıların torunları sayan Manyot'ların (Mανιάτες Maniátes) vatanı olan yarımadadır. Manya'nın başkentleri Gytheio ve Areopoli'dir. Manya, Mora Yarımadası'ndan güneye uzanan üç yarımadadan ortada bulunanıdır. Doğusunda Lakonya Körfezi, batısındaysa Messinya Körfezi bulunur. Manya Yarımdadası, Taygetos sıradağlarının sonunda yer alır.

Manya Yarımdası'ndaki Matapan (ya da Tenaro) Burnu, Yunanistan anakarasının en güney noktasıdır.

"Manya" veya"Mani" adı bir Frank kalesi olan le Grand Magne'dan geliyor olabilir. Daha büyük olasılıkla “Mani”, “çorak ve ağaçsız yer” anlamındaki bir kelimeden türemiştir.

Mora Yarımadası'nın yeşil renkle gösterildiği bir Yunanistan haritası. Manya, Mora'nın güneyinde, ortadadır.

Arazi, dağlık ve erişilmezdir. Yakın zamanlara dek Manya köylerinin çoğuna sadece deniz yoluyla ulaşılabiliyordu. Günümüzde Kalamata'dan Areopoli'ye batı sahili boyunca uzanan, sonra güneyde Akrotainaro'ya (Kıta Yunanistanı'nın en güney noktasındaki burun), oradan da kuzeyde Gytheio'ya varan dar, virajlı bir yol mevcuttur. Pire - Manya hattındaki otobüslerin onyıllardır kullandığı bir diğer yol, Tripoliçe'den gelip Sparta, Yitio, Areopoli ve son olarak Mapatan burnu yakınındaki Yerolimenas şehirlerinden geçer. Manya, geleneksel olarak üç bölgeye ayırılmıştır:

 • Ekso Mani (Έξω Μάνη) ya da Dış Manya, kuzeydoğuda
 • Kato Mani (Κάτω Μάνη) ya da Aşağı Manya, doğuda
 • Mesa Mani (Μέσα Μάνη) ya da İç Manya, güneybatıda.

Kuzeyde bulunan ve Vardunya (Βαρδούνια) adı verilen dördüncü bir bölgeyse Manya'ya bazen dahil edilir, ancak tarihsel olarak asla Manya'nın parçası olmamıştır. Vardunya, Osmanlı kontrolündeki Evrotas ovasıyla Mani arasında tampon bölge işlevi görmüştür. Müslüman Arnavutlar, Osmanlı tarafından bu bölgeye iskân edilmiştir. Bu yerleşimciler, Yunan İsyanı'na dek yöre halkının büyük bir kısmını oluşturmuş, isyan sırasında da Tripoliçe'deki Türk müstahkemine kaçmıştır.[1] İsyandan sonra Vardunya'daki Rum nüfusu Aşağı Mani ve orta Lakonya'dan gelen yerleşimcilerce güçlendirilmiştir.

"Sadece geçiyorsan Mani'yi görmek için üç güne ihtiyacın var, ziyaret ediyorsan üç aya ihtiyacın var, ruhunu görmek için üç ömre ihtiyacın var. Biri denizi için, biri dağları için, biri de halkı için"

Manya, idari olarak Mora bölgesindeki Lakonya (Kato Mani, Mesa Mani) ve Mesinya (Ekso Mani) illeri arasında bölünmüştür, ancak antik zamanlarda tamamen Sparta kontrolündeki Lakonya içerisinde sayılıyordu. Manya'nın Mesinya'daki kısmı (aposkiaderi, "gölgeli" anlamında yöresel bir tabir), Lakonya'daki kısmından (prosiliaki, "güneşli" anlamında yöresel bir tabir) daha çok yağış alır, hâliyle tarım üretiminde daha ileridir. Mesinya'daki Manililerin soyadları -éas ekiyle, Lakonya'daki Manyalıların soyadlarıysa -ákos ekiyle biter; ayrıca -óggonas (éggonos, "torun" kelimesinden) eki de Manililerin soyadlarında bulunur.

Manya bayrağı (gayriresmî). Üzerinde antik bir Sparta atasözü olan "Zafer ya da ölüm, ya onunla [kalkanın elinde gelirsin] ya da onun üzerinde [getirilirsin]" yazmaktadır. Bir hoplit, ağır kalkanını yere atmadan savaştan kaçamazdı. Böylece bu sözle Spartalılara savaşta cesur olma görevleri hatırlatılırdı.[2]
Vatheia'daki kule evler.
Gytheio şehrindeki liman.

Yarımadanın batısındaki Alepotrypa Mağarası'nda 210 bin yıllık bir insan (Homo sapiens) kafatası bulundu. Bu, (2019 (2019) itibarıyla), Avrupa'da Homo sapienslerin varlığına dair en eski kanıttır.

Alepotrypa Mağarası da dahil Manya sahillerindeki birçok mağarada Cilalı Taş Devri kalıntıları bulundu.[3] Homeros Manya bölgesindeki çok sayıda kasabadan bahseder. Ayrıca bölgede Miken döneminden (1900 BC - 1100 BC) kalıntılara da rastlanmıştır. MÖ 1200 civarlarında bölge Dorlarca işgal edildi ve Sparta hakimiyetine geçti. Sparta iktidarı MÖ 3. yy'da yok edilince Manya özerk kaldı.

Bizans İmparatorluğu zayıflarken yarımadanın da kontrolünü yitirmekteydi. Güneydeki Maini Kalesi bölgenin merkeszi oldu. Sonraki yüzyıllarda Bizanslılar, Franklar ve Sarazenler yarımadanın hakimiyeti için savaştı.

Ms 1204'teki Dördüncü Haçlı Seferi'nden sonra İtayan ve Fransız şövalyeleri (Rumlar onların hepsine birden Frank adını takmıştır) Mora'yı işgal edip Achaea Prensliği'ni kurdu. Mistra, Passavas, Gustema (Beaufort) ve Büyük Maina (la Grand Magne) kalelerini kurdu. Bölge, 1262'den sonra Bizans kontolüne geçerek Mora Despotluğu'na dahil oldu.

1460'ta, İstanbul'un Fethi'nden 7 yıl sonra Despotluk Osmanlı kontrolüne geçti. Manya zaptedilmemişti ve yıllık haraç ödeme karşılığında özerliğini koruyabilmişti, ancak bu haraç sadece bir kez ödenmişti. Yöresel beyler Manya'yı Osmanlı adına yönetmişti.

Bunların ilki 17. yy'daki Limberakis Yerakaris'ti. Venedik filosunda kürekçilik yapmış olan Yerakaris, Osmanlılarca yakalanıp idama mahkûm edilmiş, sonra sadrazam tarafından Osmanlı adına Manya'nın kontrolünü ele alması karşılığında affedilmişti. Yerakaris kaul etti ve bu fırsatı Manya'nın güçlü ailelerinden Stefanopoluloi ailesiyle kan davasını sürdürmek için kullanmıştı. Onların Oitylo'daki konutlarını kuşatmış, 35'ini esir alıp idam ettirmişti. 20 yıllık hükmü boyunca Venediklilerle Türkler arasında baplılığını değiştirmişti.[4]

1776'da, Orlov İsyanı'nın hezimetle sonuçlanmasının ardından Bâb-ı li Manya'ya özerklik tanıdı ve sonraki 45 yıl boyunca, 1821'deki Yunan İsyanı'na dek sekiz bey Manya'yı Bâb-ı li adına yönetti:[4]

 • Canetos Kutufaris (1776–1779)
 • Mihalbey Trupakis ya da Murcinos (1779–1782)
 • Canetos Kapetanakis Grigorakis ya da Canet Bey (1782–1798)
 • Panayotis Kumunduros (1798–1803)
 • Antonbey Grigorakis (1803–1808)
 • Konstantinos Zervakos ya da Zervo Bey (1808–1810)
 • Theodorobey Canetakis (1811–1815)
 • Petros Mavromihalis ya da Petro Bey (1815–1821)

Osmanlı güçten düşerken Manya dağları kleftlerin, yani Osmanlıya karşı savaşan eşkiyaların kalesine dönüştü. Osmanlı yıllarında çok sayıda Manyalının Korsika'ya göç ettiğine dair kanıtlar da mevcuttur. Petros Mavromihalis, son Manya beyi, Yunan İsyanı'nın önderlerindendi ve isyanı 17 Mart 1821'de Areopoli'de ilân etti. Manyalılar isyana büyük katkı sundukları hâlde Yunanistan bağımsızlığını kazanınca özerklik talebinde bulundular. Yannis Kapodistrias'ın hükmü boyunca dışarıdan müdahaleye şiddetle karşı çıktılar. Bu durum, Kapodistrias'ın Mavromihalis tarafından öldürülmesine kadar gitmiştir.

1878'de milli hükûmet Manya'nın özerkliğini azaltmış ve bölge zamanla ilgisizlik sebebiyle geri kalmıştır; sakinleri Manya'dan Yunanistan'daki büyük şehirlere, Batı Avrupa'ya ve Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmiştir. Bu durum, 1970'lerde yeni yolların inşa edilmesi sonucu bölge turizminin gelişebilmesiyle tersine çevrilmiş ve Manya'nın nüfusu tekrar artmaya ve bölge tekrar zenginleşmeye başlamıştır.

Bölge, kuraklığına rağmen glina ya da syglino (kekik, keklik otu ve nane gibi baharatlarla fümelenmiş, portakal kabuğuyla beraber domuz yağında saklanmış bir tür domuz sosisi) gibi gıda ürünleriyle tanınmıştır. Manya, zeytinyağıyla ve balıyla da meşhurdur.

Günümüzde Manya'nın sahil köyleri kafe ve hediyelik eşya dükkanlarıyla doludur. Yarımadadaki Bizans kiliseleri, Frank kaleleri, kumlu plajlar ve manzara turist çekmektedir. Yazın Kalogria plajı ve Stoupa limanı civarındaki plajlar popülerdir, ancak Kardamyli ve Agios Nikolaos bölgelerinde de güzel plajlar mevcuttur. Manya'daki antik kule evler (pyrgospita) de turistleri cezbeder ve bazıları onlara konaklama imkânı sunar. Otylo yakınındaki Vlychada Mağarasıda popüler bir turizm rotasıdır. Mağara kısmen sualtında olduğu için turistler orayı gondol-benzeri kayıklarla gezer.

Gytheio, Areopoli, Kardamyli ve Stoupa yazın turistlerle dolu olduğu hâlde kışın genellikle sakindir. Yerlilerin çoğu zeytin yetiştirir ve kış aylarını zeytin hasadı ve işlemesine ayırır. Bazı dağ köyleri turist odaklı değildir ve nüfusları genellikle çok azdır.

Hristiyanlık Manya'ya geç gelmiştir: Yunan tapınakları ilk MS 11. yy'da kiliselere çevrilmeye başlanmıştı. MS 10. yy'ın (900'lü yıllar) son yarısında Nikon Metanoite (Yunanca: Νίκων ὁ Μετανοείτε) adlı bir Bizans keşişi, Kilise tarafından Manya ve Çakonya gibi pagan kalan bölgelerde Hristiyanlığı yaymakla görevlendirilmiştir.

Manyalılar, Aziz Nikon'un vaazları sonucu Hristiyanlığa geçmeye başlamış, ancak pagan dini ve geleneklerinin çoğunlukla ortadan kaldırılması ve Manyalıların Hristiyanlığı tamamen kabbul etmesi 200 yıldan fazla sürmüş, ancak 11. ve 12. yüzyıllarda mümkün olabilmiştir. Doğu Ortodoks Kilisesi'nin Aya Nikon'u aziz ilan etmesinin ardından o, Sparta'nın olduğu gibi Manya'nın de koruyucu azizi olmuştur.

Patrick Leigh Fermor'ın yazdıklarına göre:

Dağlarında, dış dünyanın etkilerinden izole bir şekilde kısmen mağaralarda yaşayan Manyalılar, Hristiyanlığa geçen son Rumlardı. Onlar, Yunanların eski dinini ancak dokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru terk ettiler. Hristiyanlığın doğduğu Levant'ın kalbine böylesine yakın olan bu kayalık yarımadanın St. Augustine'ın çok uzaktaki Kent'e varmasından tam üç yüzyıl sonra vaftiz edilebilmesi şaşırtıcıdır.'[5]

Konuyla ilgili yayınlar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
 1. ^ "Mani - Kato Mani - from Kelefa to Vardounia and on to Githeon". www.zorbas.de. 6 Temmuz 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2020. 
 2. ^ Plutarhos. Moralia. s. 241. 
 3. ^ Neolithic Alepotrypa Cave in the Mani, Greece. Oxbow Books, Limited. 31 Ekim 2017. ISBN 978-1-78570-648-6. 
 4. ^ a b Mani -- Travels in the Southern Peloponnese. John Murray. 1958. s. 48. 
 5. ^ Mani -- Travels in the Southern Peloponnese. John Murray. 1958. s. 46. 

Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Nedir? :Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? ile ilgili Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Ne Demektir? Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Açıklaması Nedir? Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Cevabı Nedir? Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Açıklaması? :Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Gerçek mi? :Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? ile ilgili Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Hakkında? :Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? ile ilgili Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? burada bulabilirsiniz. Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Manya Burnu nedir?, Manya Burnu anlamı nedir?, Manya Burnu ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Schefflera glabra, Hindu, Schefflera fengii, Schefflera eximia, Schefflera clausa, Schefflera duidae, Schefflera koresii, Rhein, Schefflera kuntzei, Schefflera digyna, Schefflera lancifoliolata, Schefflera cerata, Schefflera carrii, Schefflera latifoliolatum, Schefflera lociana, Rasyonalizm (felsefe), Schefflera longepetiolata, Schefflera longipetiolata, Schefflera caduca, Schefflera bojeri, Schefflera bonita, Schefflera bifida, Schefflera bangii, Kiran Rao, Schefflera avenis, Schefflera aurata, one direction, QF 6 pounder, Yunanistan demografisi, Something, Paul Zbyszewski, Mehmet Karaca, Stray Kids, Sidharth Malhotra, Laosta turizm, NGC 4774, Altın Koza En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü, Tenisçi, Germaine Mason, Karbondioksit giderme, Leucauge bontoc, Schefflera lukwangulensis, Jacob Abbott, Schefflera minutistellata, Schefflera montana, Schefflera moratii, Schefflera multifoliolata, Schefflera nervosa, İstanbulda 1943 Türkiye genel seçimleri, Karaçal Barajı, Ilovik, Natalya Koçanova, Çaltepe, Manavgat, Doktor Watson, Cici Baba, Beyaz Dağ Muharebesi, 27 Ağustos, Tik Tok, Nazism, Kola, Bad Dürkheim (ilçe), Tomoko Suzuki, Gaia hipotezi, AirPods, Nova Esperança do Piriá, Schefflera obliqua, Cesur Yürek, Sabrina (film, 1954), Schefflera oblonga, Dont Start Now (Dua Lipa şarkısı), Schefflera ouveana, Shut Down, Schefflera obovata, Schefflera ovoidea, Schefflera pallens, Karabulak, Kulp, Karagümrük, Fatih, Shoot em up, Bom Jesus do Tocantins, Pará, Arron Afflalo, Schefflera papuana, Schefflera paruana, Ready For Love, Schefflera parvifoliolata, Schefflera phanerophlebia, Pointilist, Rhinocerotinae, Yaratık (film), Ananindeua, Brazilya, Mesut Saray, Vigia, Pará, Avatar 3, İshak Razzakov, Gerald Griffin, Cary Joji Fukunaga, Peristalsis, Eupteleaceae, Ruth Roberta de Souza, Yalancı Bahar (dizi), Hadi Haşaba,
Neşe Kangüleç Kimdir?, Dilan Kunt Ayan Kimdir?, Orkun Şıktaşlı Kimdir?, Suat Yıldız Kimdir?, Gürhan Özcan Kimdir?, Mehmet Özdağ Kimdir?, Mehmet Koç Kimdir?, Nazan Güneysu Kimdir?, Ayten Kordu Kimdir?, Filiz Tuğçe Ayrancı İplikçi Kimdir?, Yrd Doç Dr Halit Zavalsız Kimdir? Yrd Doç Dr Halit Zavalsız Nereli Yrd Doç Dr Halit Zavalsız Kaç Yaşında?, Mustafa Yeşilyurt Kimdir?, İsmail Cavga Kimdir?, Hasan Eryılmaz Kimdir?, Mehmet Karaman Kimdir?, Murat Çan Kimdir?, Nurettin Karadeniz Kimdir?, Özer Özçınar Kimdir?, İbrahim Baykan Kimdir?, Menije Nur Özcan Kimdir?, Ali Fethi Gürler Kimdir?, Hanife Sever Kimdir?, Metin Kapıdere Kimdir?, Gündüz Kadir Gençcan Kimdir?, Abdul Özcan Kimdir?, Selçuk Han Kimdir?, Emel Akçil Kimdir?, Azize Çeroğlu Kimdir?, Fatma Biçer Kimdir?, Elif Apohan Kimdir?, Sibel Uzun Kimdir?, Ecevit Keleş Kimdir?, Şeyhmus Göçmez Kimdir?, Şaban Yeğin Kimdir?, Ayça Taşkent Kimdir?, Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Kimdir? Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Nereli Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Kaç Yaşında?, Tansu Coşkun Kimdir?, Naciye İskender Kimdir?, Muhammet Yıldız Kimdir?, Nurcan Duygu Kimdir?, Erol Tunç Kimdir?, Tahsin Ocaklı Kimdir?, Erol Ertürk Kimdir?, Meltem Işık Kimdir?, Rıza Tekerek Kimdir?, Muazzez Orhan Işık Kimdir?, Mehmet Orhun Döğüşcü Kimdir?, Orhan Özatik Kimdir?, Selma Özel Ası Kimdir?, Ünal Köksal Kimdir?, Sema Vadi Kimdir?, Asu Kaya Kimdir?, İbrahim Çalışkan Kimdir?, Sabri Soner Görgülü Kimdir?, Vildan Doğan Kimdir?, Nilgün Yılmaz Kimdir?, İsmail Afşar Kimdir?, Mehmet Mustafa Yıldız Kimdir?, Cengiz Okur Kimdir?, Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Kimdir? Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Nereli Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Kaç Yaşında?, Adnan Ayyıldız Kimdir?, Gani Kaplan Kimdir?, Ahmet Toklucuoğlu Kimdir?, Hasan Hüseyin Hadimli Kimdir?, Ahmet Yorkun Kimdir?, Erhan Gökmen Kimdir?, Yıldız Özbek Kimdir?, Ozan Sakarya Kimdir?, Nuri Ünalan Kimdir?, Sabahattin Erdoğan Sarıtaş Kimdir?, Sevgi Özbek Kimdir?, Esra Totan Kimdir?, Tolunay Özçelik Kimdir?, Orhan Gazi Kofoğlu Kimdir?, Eda Doğan Kimdir?, Yaşar Yaman Kimdir?, Osman Bayrak Kimdir?, Süleyman Şenol Kimdir?, Salih Nazmi Büyükdöğerlioğlu Kimdir?, Osman Fedai Kimdir?, Vedat Ünal Kimdir?, Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Kimdir? Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Nereli Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Kaç Yaşında?, Fatma Gebeş Çimen Kimdir?, Selin Tozoğlu Kimdir?, Güner Karaduman Kimdir?, Mahmut Sürmeli Kimdir?, Menekşe Turen Kimdir?, Süreyya Öneş Derici Kimdir?, Savaş Eminoğlu Kimdir?, Gizem Özcan Kimdir?, Savaş Karaduman Kimdir?, Cumhur Uzun Kimdir?, Aşkın Özön Kimdir?, Emel Zengin Çakır Kimdir?, Neslihan Çelebi Kimdir?, Güzin Aşkın Alparslan Atalı Kimdir?, Güven Kocabıyık Kimdir?, Seda Büyükkara Kimdir?, Meral Atman Kimdir?, Hasan Sır Kimdir?,