Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir?

Macrovipera lebetinus Nedir?

Macrovipera lebetinus Nedir?, Macrovipera lebetinus Nerededir?, Macrovipera lebetinus Hakkında Bilgi?, Macrovipera lebetinus Analizi? Macrovipera lebetinus ilgili Macrovipera lebetinus ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Macrovipera lebetinus ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Macrovipera lebetinus Ne Anlama Gelir Macrovipera lebetinus Anlamı Macrovipera lebetinus Nedir Macrovipera lebetinus Ne Anlam Taşır Macrovipera lebetinus Neye İşarettir Macrovipera lebetinus Tabiri Macrovipera lebetinus Yorumu 

Macrovipera lebetinus Kelimesi

Lütfen Macrovipera lebetinus Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Macrovipera lebetinus İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Macrovipera lebetinus Kelimesinin Anlamı? Macrovipera lebetinus Ne Demek? ,Macrovipera lebetinus Ne Demektir? Macrovipera lebetinus Ne Demektir? Macrovipera lebetinus Analizi? , Macrovipera lebetinus Anlamı Nedir?,Macrovipera lebetinus Ne Demektir? , Macrovipera lebetinus Açıklaması Nedir? ,Macrovipera lebetinus Cevabı Nedir?,Macrovipera lebetinus Kelimesinin Anlamı?,Macrovipera lebetinus Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Macrovipera lebetinus Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Macrovipera lebetinus Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Macrovipera lebetinus Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Macrovipera lebetinus Kelimesinin Anlamı Nedir? Macrovipera lebetinus Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Macrovipera lebetinus Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Macrovipera lebetinus Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Macrovipera lebetinus - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Macrovipera lebetinus

Macrovipera lebetinus Nedir? Macrovipera lebetinus Ne demek? , Macrovipera lebetinus Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Macrovipera lebetinus Kelimesinin Anlamı? Macrovipera lebetinus Ne Demek? Macrovipera lebetinus Ne Demektir? ,Macrovipera lebetinus Analizi? Macrovipera lebetinus Anlamı Nedir? Macrovipera lebetinus Ne Demektir?, Macrovipera lebetinus Açıklaması Nedir? , Macrovipera lebetinus Cevabı Nedir? , Macrovipera lebetinus Kelimesinin Anlamı?


Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir?

Koca engerek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Macrovipera lebetinus sayfasından yönlendirildi)
Koca engerek
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)[1]
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
lem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Reptilia
Takım: Squamata
Familya: Viperidae
Alt familya: Viperinae
Cins: Macrovipera
Tür: M. lebetina
İkili adlandırma
Macrovipera lebetina
(Linnaeus, 1758)

Koca engerek (Macrovipera lebetina),[2][3] engerekgiller (Viperidae) familyasından zehirli bir engerek türü. Orta Doğu'nun geniş bir alanı da dahil, Kuzey Afrika'dan Keşmir'in doğusuna kadar geniş bir habitatta yayılım gösteren koca engereğin beş alt türü bulunmaktadır.

Genel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sırt bölgesinin rengi genel olarak grimsi kahverengi ve bu rengin tonlarında olur. Sırtta bazı yerlerde birleşik koyumsu benekler (bazen belirsiz) bulunur. Bunların yanında (sırtın ortalarında) kenarları koyu renkli, iç kısımları tuğla kırmızısı ya da sarı renkte benekler de bulunur. Başın üst kısmında bazen küçük siyah benekler bulunabilir. Kuyruk ucu sarımsı, beyazımsı ya da pembemsi olan karın bölgesinde nokta halinde siyah benekler bulunur.

Yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel olarak fare gibi küçük kemiriciler, kertenkeleler, kuşlar, yılanlar ve çeşitli omurgasız hayvanlarla beslenirler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Avlarını sabahın erken saatlerinde ya da geceleyin avlarlar. Yemeden önce zehirleyerek öldürürler. Hareketleri oldukça ağır olan bu hayvanlar gündüzlerini daha çok dinlenerek geçirirler. Genel olarak canlı doğururlar (5-7 kadar). Bazı bölgelerde de yumurtlarlar (4-7 kadar). Yumurta 1 ay içinde açılır. Boyları 150 cm kadar olabilir. Bir engerek rekor kırıp 3 m 8 cm'ye ulaştı(İskenderun).

Yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ovalarda, taşlık yerlerde, terk edilmiş evlerde, harabelerde, bahçelerde ve tarlalarda yaşarlar. Yüksekliği 1500 metreye kadar olan yerlerde bulunabilirler.

Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da, Doğu Akdeniz bölgesinde habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler ve Türkiye'nin zehri en ölümcül yılanları olarak bilinirler.

Alt türler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Macrovipera lebetina lebetinus (LINNAEUS 1758)
  • Macrovipera lebetina cernovi (CHIKIN & SZCZERBAK 1992)
  • Macrovipera lebetina obtusa (DWIGUBSKY 1832)
  • Macrovipera lebetina schweizeri (WERNER 1935)
  • Macrovipera lebetina transmediterranea (NILSON & ANDRÉN 1988)
  • Macrovipera lebetina turanica (CHERNOV 1939)[2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Aghasyan, A., Ananjeva, N.B., Böhme, W., Cogălniceanu, D., Hraoui-Bloquet, S., Lymberakis, P., Orlov, N.L., Sadek, R., Sevinç, M., Tok, C.V., Tuniyev, B., Ugurtas, I.H., Werner, Y.L., Wilkinson, J., Borkin, L., Milto, K., Golynsky, E., Rustamov, A, Nuridjanov, D., Munkhbayar, K. & Giri, V. (2021). "Macrovipera lebetina". IUCN Kırmızı Listesi: e.T157295A750117. doi:10.2305/IUCN.UK.2021-3.RLTS.T157295A750117.en. Erişim tarihi: 14 Aralık 2022. 
  2. ^ a b "Macrovipera lebetinus (LINNAEUS, 1758)". The Reptile Database. J. Craig Venter Institute. 29 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2022. 
  3. ^ "Macrovipera lebetina". Bütünleştirilmiş Taksonomik Bilgi Sistemi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2022. 

Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Nedir? :Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? ile ilgili Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Ne Demektir? Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Açıklaması Nedir? Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Cevabı Nedir? Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Açıklaması? :Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Gerçek mi? :Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? ile ilgili Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Hakkında? :Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? ile ilgili Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? burada bulabilirsiniz. Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Macrovipera lebetinus nedir?, Macrovipera lebetinus anlamı nedir?, Macrovipera lebetinus ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Växjö, Podocnemis, Özgür Bayer, Dişyuvasıl yansürtünmesiz ünsüz, Arapça yıldız isimler listesi, Leminorella, Mayday, Özgür üreticiler birliği, Trochosa aquatica, Utupursi, Ribes glaciale, NGC 3199, Achtrup, Kuzey Kafkasya, Solist, Özgür Özel, Habibi, Çevrimiçi ofis paketi, Mazzè, Tanrı’nın oğlu, Erosa, PK makineli tüfeği, Dorin Recean, Maasdriel, Jazmine Sullivan, John Forbes Kerry, Alchornea, Voyvodina Özerk Bölgesi, Özgür, Karabağlar, Aurora do Tocantins, Özgüneş Tren İstasyonu, Songs in A Minor, Yıldız dizinleri, Çukurova Yana Yana, Alain Calmat, Gün Batımı (film), Lobothorax, Uhlan, Aieta, Nocera Umbra, Tartrazin, Paramycodrosophila, Oyo İmparatorluğu, Manisaspor, Montigyra, Azerbaycan Ulusal Marşı, Çakırlar, Kemah, Funda Kocabıyık, Apistogramma cacatuoides, Jätkäsaari, Solanum neorickii, Mahmoud Maowas, Türk sinemacılar, Episkopos, İşlemci soketi, Kelime işlemci, Flores ili, Ege Perla, Ben de Özledim bölümleri listesi, Gross Disnack, Dinozor, Madame Monsieur, Has ekmek, Beaver, Pensilvanya, Kırıkkale Üniversitesi, Atilla Alpar, Ses Dergisi, Mehmet Emin Erişirgil, Radyatör panjuru, Güneş enerjili buzdolabı, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İdaresi, FIBA 19 Yaş Altı Basketbol Dünya Kupası, Mame, 15. Yıl Seçmeler, Edgar Hovhannisyan, Balçova, Anderson Martins, Grayson Allen, Kevin Huerter, MeRA25, Caen, New American Gospel, Seán MacBride, Alaturka, Yeşilköy Surp Stepanos Kilisesi, Ferekidis, Ostpolitik, Sincan Üniversitesi, Settar İksel, Joseph von Radowitz, Ford Focus Sedan, Frantic (şarkı), Köpekler Adası (film), Yapay uydular, Ahmed Benbitur, 1771, Kalecik, İyidere, Campezo, Tanju Gürsu, Kristianstad,
Topolojik Nedir?, Hasan Bitmez Kimdir?, Topoğrafik Nedir?, Sancak-ı Şerif Anlamı Nedir, Sancak-ı Şerif Nasıl Oluştu, Sancak-ı Şerif Tarihi, Sancak-ı Şerif Renkleri, Sancak-ı Şerif Tasarımı, Lütfi İlteriş Öney Kimdir?, Ufuk Değerliyurt Kimdir?, Folklorik Nedir?, Rana Berk Kimdir?, Toplum Dışı Nedir?, Fokurdak Nedir?, Toplum Bilimsel Nedir?, Fodulca Nedir?, Ayla Bedirhan Çelik Kimdir?, Harun Özgür Yıldızlı Kimdir?, Samara bayrağı Anlamı Nedir, Samara bayrağı Nasıl Oluştu, Samara bayrağı Tarihi, Samara bayrağı Renkleri, Samara bayrağı Tasarımı, Figen Yıldırım Kimdir?, Flüoresan Nedir?, Ayhan Özçelik Kimdir?, Toplanık Nedir?, İzzet Kaplan Kimdir?, Mühip Kanko Kimdir?, Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?,