MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir?

MATLAB Nedir?

MATLAB Nedir?, MATLAB Nerededir?, MATLAB Hakkında Bilgi?, MATLAB Analizi? MATLAB ilgili MATLAB ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  MATLAB ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. MATLAB Ne Anlama Gelir MATLAB Anlamı MATLAB Nedir MATLAB Ne Anlam Taşır MATLAB Neye İşarettir MATLAB Tabiri MATLAB Yorumu 

MATLAB Kelimesi

Lütfen MATLAB Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. MATLAB İlgili Sözlük Kelimeler Listesi MATLAB Kelimesinin Anlamı? MATLAB Ne Demek? ,MATLAB Ne Demektir? MATLAB Ne Demektir? MATLAB Analizi? , MATLAB Anlamı Nedir?,MATLAB Ne Demektir? , MATLAB Açıklaması Nedir? ,MATLAB Cevabı Nedir?,MATLAB Kelimesinin Anlamı?,MATLAB Kelimesinin Anlamı Nedir? ,MATLAB Kelimesinin Anlamı Ne demek?,MATLAB Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

MATLAB Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

MATLAB Kelimesinin Anlamı Nedir? MATLAB Kelimesinin Anlamı Ne demek? , MATLAB Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

MATLAB Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! MATLAB - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

MATLAB

MATLAB Nedir? MATLAB Ne demek? , MATLAB Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

MATLAB Kelimesinin Anlamı? MATLAB Ne Demek? MATLAB Ne Demektir? ,MATLAB Analizi? MATLAB Anlamı Nedir? MATLAB Ne Demektir?, MATLAB Açıklaması Nedir? , MATLAB Cevabı Nedir? , MATLAB Kelimesinin Anlamı?


MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir?

MATLAB

Vikipedi, özgür ansiklopedi
MATLAB
Dosya:MATLAB R2015b.png
Windows 10'a kurulmuş MATLAB R2015b sürümü
Geliştirici(ler)MathWorks
Güncel sürümR2023b Update[1] Bunu Vikiveri'de düzenleyin / Ocak 10, 2024
Programlama diliC/C++, MATLAB
İşletim sistemiWindows, macOS ve Linux[2]
PlatformIA-32, x86-64
TürTeknik hesaplama
LisansSahipli yazılım/Ticari yazılım
Resmî sitesiMATLAB ana sayfa
MATLAB (programlama dili)
ParadigmasıÇok paradigmalı: emirli, yordamsal, nesne yönelimli, sıralı, fonksiyonel
İlk çıkışı1970 sonları
TasarımcıCleve Moler
GeliştiriciMathWorks
Kararlı sürüm9.9 (R2020b) (17 Eylül 2020 (3 yıl önce) (2020-09-17))
Tip sistemiDinamik, zayıf
Etkilendikleri
Etkiledikleri
Olağan dosya uzantıları.m, .p,[11] mex*,.[12] mat,[13] fig,[14] mlx,[15] mlapp,[16] mltbx,[17] mlappinstall,[18] mlpkginstall[19]

MATLAB (matrix laboratory), çok paradigmalı sayısal hesaplama yazılımı ve dördüncü nesil programlama dilidir. Sahipli bir programlama dili olan MATLAB, MathWorks tarafından geliştirilmektedir. MATLAB kullanıcıya, matris işleme, fonksiyon ve veri çizme, algoritma uygulama, kullanıcı arayüzü oluşturma, C, C++, Java, ve Fortran gibi diğer dillerde yazılmış programlarla arabağlama imkânı tanır.

MATLAB, öncelikli olarak sayısal işleme yönelik üretilmiş olmasına rağmen, isteğe bağlı olarak sembolik hesaplama yapabilen MuPAD sembolik motorunu kullanır. Ek paket, dinamik ve gömülü sistemler için Simulink'i, grafiksel çoklu alan simülasyonunu ve model tabanlı tasarımı ekler.

2004'te, MATLAB akademik ve endüstriyel alandaki kullanıcı sayısı bir milyon civarındaydı.[20] MATLAB kullanıcıları mühendislik, bilim, ve ekonomi gibi çeşitli alanlardan gelmektedir. MATLAB, yaygın olarak akademik ve araştırma kurumlarında olduğu kadar endüstriyel işletmelerde de çok kullanılmaktadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Cleve Moler, New Mexico Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi bölümünün başkanıydı, 1970'lerin sonunda MATLAB'ı geliştirmeye başladı.[21] Cleve Moler, öğrencilerine öğretmek için LINPACK ve EISPACK'ı tasarlamıştır, bunların dışında Fortran programlama dilini de öğrencilerine öğretmiştir. Uygulamalı matematik, yakın bir zaman içerisinde diğer üniversiteler ve toplum içinde güçlü bir kitle tarafından benimsenmiştir. Moler, 1983 yılında Stanford Üniversitesi'ne yaptığı bir ziyaret sırasında Jack Little ile tanışmıştır. Ticari potansiyeli gören Steve Bangert da onlara katılmıştır. MATLAB'ı C ile tekrar yazmışlar ve geliştirmeye devam etmek için 1984'te MathWorks'ü kurmuşlardır. Yeniden yazılan kütüphaneler JACKPAC olarak bilinir.[22] 2000'de, LAPACK matris işleme için yeni kütüphane kümeleri oluşturmak için MATLAB yeniden yazılmıştır.[23]

MATLAB, ilk olarak kontrol mühendisliğindeki araştırmacılar ve uygulayıcılar tarafından kabul edildi. Ayrıca şu an eğitim alanında da kullanılmaktadır, özellikle doğrusal cebir, sayısal analiz öğretiminde ve görüntü işleme bilim adamları arasında popülerdir.[21]

Söz dizimi[değiştir | kaynağı değiştir]

MATLAB uygulaması, MATLAB dili çerçevesinde geliştirilmiştir.[24]

Değişkenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Değişkenler, = atama operatörü kullanılarak tanımlanır. MATLAB zayıf ve dinamik tipli bir programlama dilidir. Zayıf tipli bir dildir çünkü tipler dolaylı olarak dönüştürülür.[25] Dinamik tipli bir dildir çünkü değişkenler, değişken türü yazılmadan da atanabilirler, sembolik nesne olarak kabul edilip işlenirler,[26] ve tipleri değiştirilebilir. Değişkenler, sabitlerden, diğer değişkenlerin değerlerini içeren işlemlerden, ya da bir fonksiyonun çıkışından tanımlanabilir. Örneğin:

>> x = 17
x =
 17
>> x = 'hat'
x =
hat
>> y = x + 0
y =
    104    97    116
>> x = [3*4, pi/2]
x =
  12.0000  1.5708
>> y = 3*sin(x)
y =
  -1.6097  3.0000

Vektörler/matrisler[değiştir | kaynağı değiştir]

MATLAB ile 1, 2 veya daha fazla boyutlarda dizileri oluşturup işleyebilirsiniz. MATLAB lehçesinde, bir vektör tek boyutlu bir matris anlamına gelir, diğer programlama dillerinde genellikle bir dizi olarak adlandırılır. Bir matris, genel olarak, 2-boyutlu bir dizi anlamına gelir, örnek vermek gerekirse, m ve n, 1'den daha büyük bir m×n dizisidir. İkiden daha büyük boyuttaki diziler, çok boyutlu diziler olarak adlandırılır. Diziler, açık döngüler olmadan, temel tipli ve birçok standart fonksiyonları yerel olarak destekleyip işlemler yapılmasına izin verir. Bu nedenle MATLAB dili, aynı zamanda bir dizi programlama dili örneğidir.

Basit bir dizi şunlar kullanılarak tanımlanır: init:increment:terminator. Örneğin:

>> dizi = 1:2:9
dizi =
 1 3 5 7 9

Değişken ismi dizi olarak tanımlanır (veya yeni değeri dizi adında mevcut bir değişkene atar). Bu dizi 1, 3, 5, 7, ve 9 değerlerinden oluşur. Diğer bir deyişle, dizi 1 değeri (init değeri) ile başlar, her adımda ikişer ikişer (2) (increment değeri) artar, ve 9'a (terminator değerine) ulaştığında durur (ya da aşılmasını önler).

>> dizi = 1:3:9
dizi =
 1 4 7

1 değerini varsayılan değer olarak kullanmak için, increment değeri aslında bu sözdiziminin dışında bırakılabilir (kolonlardan biri ile birlikte).

>> ari = 1:5
ari =
 1 2 3 4 5

1, 2, 3, 4, ve 5 değerlerini ari adındaki dizi değişkenine aktarır, varsayılan 'incrementer' (artırıcı) değer 1'dir.

Matrisler, satır elemanları ile boşluk veya virgül ile ayırarak tanımlanabilir ve her satırı sonlandırmak için noktalı virgül kullanılır. Liste elemanları köşeli parantez ile belirtilmeli: []. Parantezler: () elemanları ve altdizileri çağırır (bunlar, aynı zamanda, değişken listesini bağımsız bir işlem olarak belirtmek için kullanılır).

>> A = [16 3 2 13; 5 10 11 8; 9 6 7 12; 4 15 14 1]
A =
 16 3 2 13
 5 10 11 8
 9 6 7 12
 4 15 14 1

>> A(2,3)
ans =
 11

Örneğin [2, 3, 4] indisi, "2:4" ifadesi ile belirtilebilir. Örneğin, bir submatrix, 2 satır 4 aracılığıyla ve 3 sütun 4 aracılığıyla şu şekilde yazılabilir:

>> A(2:4,3:4)
ans =
 11 8
 7 12
 14 1

eye fonksiyonu kullanılarak n boyutlu bir kare birim matrisi oluşturulabilir, ve zeros ve ones fonksiyonları sırasıyla, boyutu sıfır ya da bir olan matrisler üretebilir.

>> eye(3)
ans =
 1 0 0
 0 1 0
 0 0 1
>> zeros(2,3)
ans =
 0 0 0
 0 0 0
>> ones(2,3)
ans =
 1 1 1
 1 1 1

En çok MATLAB fonksiyonları matrisler kabul edebilir ve her öğeyi kendisi gibi kabul edecektir. Örneğin, mod(2*J,n) "J"deki her öğeyi çoklu olarak 2 ile çarpacaktır, ve sonra her eleman modulo "n"yi düşürecektir. MATLAB standart "for" ve "while" döngülerini içerir, fakat (R'ye benzer uygulamalarda olduğu gibi), genellikle vektör notasyonunu kullanarak daha hızlı çalıştırmak için kod üretir. Bu kod, magic.m fonksiyonunun bir bölümüdür, nnin tekli değerleri için M sihirli karesini oluşturur (burada, MATLAB meshgrid fonksiyonu I ve J'nin içerdiği 1:n kare matrisi oluşturmak için kullanılmıştır).

[J,I] = meshgrid(1:n);
A = mod(I + J - (n + 3) / 2, n);
B = mod(I + 2 * J - 2, n);
M = n * A + B + 1;

Yapılar[değiştir | kaynağı değiştir]

MATLAB, yapısal veri tiplerine sahiptir. MATLAB dizilerindeki bütün değişkenlerden itibaren, daha uygun bir adı "structure array"dır, dizinin bütün elemanları aynı ada sahiptir. Buna ek olarak, MATLAB dinamik alan adlarını destekler (look-up alan adları, alan manipülasyonları, vb.). Fakat maalesef, MATLAB JIT (Just In Time) MATLAB yapılarını desteklemez, bu yüzden çeşitli yapısal değişkenlerin sadece basit bir paketi bile maliyetli olacaktır.[kaynak belirtilmeli]

Fonksiyon kolları[değiştir | kaynağı değiştir]

MATLAB, fonksiyon tanıtan kollar tarafından lambda-calculus elemanlarını veya referans fonksiyonlarını destekler, .m uzantılı ya da uzantısı olmayan dosyaları/yuvalanmış işlevleri, her ikisini de destekler.

Sınıflar[değiştir | kaynağı değiştir]

MATLAB birçok sınıfa sahip olmasına rağmen, söz dizimi ve arama kuralları diğer programlama dillerine göre farklı ve düzenlidir. MATLAB, değişken sınıflarına ve referans sınıflarına sahiptir, sınıflar super-class olarak handleye sahip olabilir (referans sınıfları için) ya da olmayabilir (değişken sınıfları için).

Metot çağırma, ara değişken ve referans sınıflarından farklıdır. Örneğin, metot çağırma,

object.method();

referans sınıfının bir örneği olan object yalnızca kendisinin bir üyesini değiştirebilir.

Grafik ve grafiksel kullanıcı arayüzü programlama[değiştir | kaynağı değiştir]

MATLAB, geliştirme uygulamalarıyla beraber grafiksel kullanıcı arayüzü özelliklerini de destekler. Ayrıca graph-plotting özellikleri de sıkıca entegre edilmiştir. Örneğin plot fonksiyonunda 2 vektör ile grafik üretilebilir. x ve y. Kod:

x = 0:pi/100:2*pi;
y = sin(x);
plot(x,y)

Ardından sinüs fonksiyonu ile şekiller üretilebilir:

MATLAB programı 3 boyutlu grafikler oluşturmak için surf, plot3 ya da mesh fonksiyonlarını kullanır.

[X,Y] = meshgrid(-10:0.25:10,-10:0.25:10);
f = sinc(sqrt((X/pi).^2+(Y/pi).^2));
mesh(X,Y,f);
axis([-10 10 -10 10 -0.3 1])
xlabel('{\bfx}')
ylabel('{\bfy}')
zlabel('{\bfsinc} ({\bfR})')
hidden off
   
[X,Y] = meshgrid(-10:0.25:10,-10:0.25:10);
f = sinc(sqrt((X/pi).^2+(Y/pi).^2));
surf(X,Y,f);
axis([-10 10 -10 10 -0.3 1])
xlabel('{\bfx}')
ylabel('{\bfy}')
zlabel('{\bfsinc} ({\bfR})')
Bu kod sinüs fonksiyonu ile normalleştirilmemiş 2 boyutlu 3D wireframe grafiğini üretir:     Bu kod sinüs fonksiyonu ile normalleştirilmemiş 2 boyutlu 3D surface grafiğini üretir:
   

MATLAB'da GUI tasarım araçlarıyla (GUIDE) grafiksel kullanıcı arayüzleri oluşturulabilir.[27]

Nesne yönelimli programlama[değiştir | kaynağı değiştir]

MATLAB'ın nesne yönelimli programlama için desteklediği sınıflar, inheritance, virtual dispatch, paketler, pass-by-value semantikleri, ve pass-by-reference semantikleridir.[28]

classdef merhaba
  methods
    function doit(this)
      disp('Merhaba!')
    end
  end
end

merhaba.m adlı bir dosyanın içine koyduğunuzda, aşağıdaki komutlarla çalışacaktır:

>> x = merhaba;
>> x.doit;
Merhaba!

Diğer dillerle etkileşim[değiştir | kaynağı değiştir]

MATLAB ile C programlama dili ya da Fortran'daki fonksiyonlar çağırılabilir ve altprogramlar yazılabilir. Çevirici bir fonksiyon MATLAB veri tiplerini geçişli ve devamlı olarak oluşturabilir. Bu şekilde derlenen fonksiyonlar tarafından oluşturulan dinamiksel yüklenebilir nesne dosyaları, "MEX-files" (MATLAB executable) olarak adlandırılır.[29][30]

Java, ActiveX ya da .NET ile yazılan kütüphaneler, direkt olarak MATLAB'dan çağrılabilir ve birçok MATLAB kütüphanesi (örneğin XML ya da SQL desteği), Java veya ActiveX kütüphaneleri çerçevesinde wrapper olarak uygulanabilir. MATLAB'da, Java'dan çağrışım yapmak çok karmaşıktır, fakat MATLAB ile genişletilebilir,[31] MathWorks tarafından ayrı olarak satılır, ya da JMI adlı belgelenmemiş bir mekanizma kullanılır (Java-to-MATLAB Interface),[32] JMI, Java Metadata Interface ile karıştırılmamalıdır.

Alternatif olarak, MathWorks'un geliştirdiği, MuPAD tabanlı Symbolic Math Toolbox (Sembolik Matematik Araç Seti) kullanılabilir, MATLAB Maple ya da Mathematica ile bağlantı kurabilir.[33]

MathML giriş ve çıkışları için kütüphanelerin bulunması gerekmektedir.[34]

Lisans[değiştir | kaynağı değiştir]

MATLAB, MathWorks şirketinin tescilli bir üründür, bu yüzden kullanıcılar satıcıya bağlıdır.[20][35] MATLAB Builder kütüphane dosyalarıyla MATLAB fonksiyonları dağıtılıp, .NET veya Java uygulaması oluşturulabiliyor olmasına rağmen, ileriki gelişimi MATLAB diline bağlı olacaktır.

Her araç kutusu ayrı olarak satın alınmaktadır. Eğer değerlendirme lisansı talep edilirse, MATLAB değerlendirmesi için MathWorks satış departmanı proje hakkında detaylı bilgi talep eder. Bir lisans edinmenin tüm süreçleri, para ve zaman şartlarından dolayı çok pahalıdır[kaynak belirtilmeli]. Değerlendirme lisansı 2 veya 4 hafta içinde değerlendirilip verilir. MATLAB'ın öğrenci versiyonu da mevcuttur.

Şikayet eden AB antitröst düzenleyicileri Mathworks'ün rakip lisansları satmayı reddedip reddetmediğini araştırıyor.[36]

Alternatifler[değiştir | kaynağı değiştir]

Alternatif olarak MATLAB'ın rakibi olan firmalar var.[37] Ticari rakipleri de dahil olmak üzere, Mathematica, Maple, NAG, ITT Visual Information Solutions tarafından geliştirilen IDL, masaüstü alternatifi olarak ise Metlynx ve GNU Octave Xoctave13 Mart 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. vardır.

Ayrıca diğer alternatif yazılımlar ücretsiz ve açık kaynakdır, özellikle GNU Octave, FreeMat, ve Scilab MATLAB dili ile son derece uyumlu olarak tasarlanmıştır.

NCLab16 Eylül 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Octave'nin bulut arayüzü olmasını sağlar, kullanıcıların web tarayıcısında MATLAB dosyalarını kaydetmesine ve çalıştırmasına izin verir. NCLab, kişisel, ticari amaç ile kullanmayan kullanıcılar için ücretsizdir ve hemen hemen hiçbir kısıtlama yoktur. Kurumlar ise sembolik bir abonelik ücretini öderler.

Diğer diller arasında basit olarak davranan diziler(dizi programlama dilleri), APL ve J, Fortran 90'dan daha yüksektir, istatistiksel bir dil olan S kadar iyidir (S'in ana uygulamaları S-PLUS ve popüler açık kaynak olan R).

Ayrıca, IT++ için C++, Perl Data Language için Perl, ScalaLab için Scala ve SciPy ile birlikte NumPy ve Matplotlib için Python gibi mevcut dillerdeki çeşitli kütüphanelere benzer fonksiyonlar eklenebilir.

Sürüm geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürüm![38] Sürüm adı Sürüm numarası Bundled JVM Yıl Sürüm tarihi Sürüm notu
MATLAB 1.0 1984
MATLAB 2 1986
MATLAB 3 1987
MATLAB 3.5 1990 MS-DOS üzerinde çalışır fakat en az 386 işlemcisi gerekmektedir. 3.5m sürümü olan bir matematik işlemcisi gereklidir.
MATLAB 4 1992
MATLAB 4.2c R7 1994 Windows 3.1 üzerinde çalışır. Matematik işlemcisi gereklidir.
MATLAB 5.0 R8 1996 Aralık, 1996
MATLAB 5.1 R9 1997 Mayıs, 1997
MATLAB 5.1.1 R9.1
MATLAB 5.2 R10 1998 Mart, 1998
MATLAB 5.2.1 R10.1
MATLAB 5.3 R11 1999 Ocak, 1999
MATLAB 5.3.1 R11.1 Kasım, 1999
MATLAB 6.0 R12 12 1.1.8 2000 Kasım, 2000 Bundled Java machine(JVM)'nin ilk sürümü.
MATLAB 6.1 R12.1 2001 Haziran, 2001
MATLAB 6.5 R13 13 2002 Temmuz, 2002
MATLAB 6.5.1 R13SP1 2003
MATLAB 6.5.2 R13SP2
MATLAB 7 R14 14 1.4.2 2004 Haziran, 2004
MATLAB 7.0.1 R14SP1 Ekim, 2004
MATLAB 7.0.4 R14SP2 1.5.0 2005 7 Mart, 2005
MATLAB 7.1 R14SP3 1.5.0 1 Eylül, 2005
MATLAB 7.2 R2006a 15 1.5.0 2006 1 Mart, 2006
MATLAB 7.3 R2006b 16 1.5.0 1 Eylül, 2006 HDF5 tabanlı MAT dosya desteği
MATLAB 7.4 R2007a 17 1.5.0_07 2007 1 Mart, 2007
MATLAB 7.5 R2007b 18 1.6.0 1 Eylül, 2007 PowerPC, Mac ve Windows 2000 için son sürüm. Windows Vista için lisans server desteği[39]
MATLAB 7.6 R2008a 19 1.6.0 2008 1 Mart, 2008
MATLAB 7.7 R2008b 20 1.6.0_04 9 Ekim, 2008
MATLAB 7.8 R2009a 21 1.6.0_04 2009 6 Mart, 2009 32-bit ve 64-bit Microsoft Windows 7 için ilk sürüm.
MATLAB 7.9 R2009b 22 1.6.0_12 4 Eylül, 2009 Intel 64-bit Mac için ilk sürüm. SPARC ve Solaris için son sürüm.
MATLAB 7.9.1 R2009bSP1 1.6.0_12 2010 1 Nisan, 2010
MATLAB 7.10 R2010a 23 1.6.0_12 5 Mart, 2010 Intel 32-bit Mac için son sürüm.
MATLAB 7.11 R2010b 24 1.6.0_17 3 Eylül, 2010
MATLAB 7.11.1 R2010bSP1 1.6.0_17 2011 17 Mart, 2011
MATLAB 7.12 R2011a 25 1.6.0_17 8 Nisan, 2011
MATLAB 7.13 R2011b 26 1.6.0_17 1 Eylül, 2011
MATLAB 7.14 R2012a 27 2012 1 Mart, 2012
MATLAB 8 R2012b 28 11 Eylül, 2012

Sürüm numarası, Concurrent License Manager programı olan FlexLM tarafından bildirilen sürümdür.

Dosya uzantıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel[değiştir | kaynağı değiştir]

.fig
MATLAB figürü
.m
MATLAB fonksiyonu, scripti, ya da sınıfı
.mat
MATLAB depolama değişkenleri için binary dosyası
.mex...
MATLAB executable (belirli platform, ör. Mac için ".mexmac", Linux için ".mexglx" vb.)
.p
MATLAB content-obscured .m dosyası (result e())

Üçüncü parti[değiştir | kaynağı değiştir]

.jkt
MATLAB için Jacket tarafından oluşturulan GPU önbellek dosyası (AccelerEyes)
.mum
MATLAB CAPE-OPEN Unit Operation Model File (AmsterCHEM)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "R2023b Updates Release Notes" (PDF). Erişim tarihi: 18 Ocak 2024. 
 2. ^ "Requirements". MathWorks. Erişim tarihi: 7 Haziran 2010. [ölü/kırık bağlantı]
 3. ^ "An interview with CLEVE MOLER Conducted by Thomas Haigh On 8 and 9 March, 2004 Santa Barbara, California" (PDF). Computer History Museum. 27 Aralık 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2016. So APL, Speakeasy, LINPACK, EISPACK, and PL0 were the predecessors to MATLAB. 
 4. ^ Bezanson, Jeff; Karpinski, Stefan; Shah, Viral; Edelman, Alan (14 Şubat 2012). "Why We Created Julia". Julia Language. 19 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2016. 
 5. ^ Eaton, John W. (21 Mayıs 2001). "Octave: Past, Present, and Future" (PDF). Texas-Wisconsin Modeling and Control Consortium. 9 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2016. 
 6. ^ "History". Scilab. 1 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2016. 
 7. ^ S.M. Rump: INTLAB – INTerval LABoratory. In Tibor Csendes, editor, Developments in Reliable Computing, pages 77–104. Kluwer Academic Publishers, Dordrecht, 1999.
 8. ^ Moore, R. E., Kearfott, R. B., & Cloud, M. J. (2009). Introduction to Interval Analysis. Society for Industrial and Applied Mathematics.
 9. ^ Rump, S. M. (2010). Verification methods: Rigorous results using floating-point arithmetic. Acta Numerica, 19, 287–449.
 10. ^ Hargreaves, G. I. (2002). Interval analysis in MATLAB. Numerical Algorithms, (2009.1).
 11. ^ "Protect Your Source Code". MathWorks. 7 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2019. 
 12. ^ "MEX Platform Compatibility". MathWorks. 11 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2019. 
 13. ^ "MAT-File Versions". MathWorks. 11 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2019. 
 14. ^ "Save Figure to Reopen in MATLAB Later". MathWorks. 15 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2019. 
 15. ^ "Live Code File Format (.mlx)". MathWorks. 1 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2019. 
 16. ^ "MATLAB App Designer". MathWorks. 27 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2019. 
 17. ^ "Toolbox Distribution". MathWorks. 18 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2019. 
 18. ^ "MATLAB App Installer File". MathWorks. 17 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2019. 
 19. ^ "Support Package Installation". MathWorks. 6 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2019. 
 20. ^ a b Richard Goering, "Matlab edges closer to electronic design automation world 29 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.," EE Times, 10/04/2004
 21. ^ a b Cleve Moler, the creator of MATLAB (Aralık 2004). "The Origins of MATLAB". 16 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2007. 
 22. ^ "MATLAB Programming Language". 2 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2010. 
 23. ^ Note from Cleve Moler in a Mathworks newsletter Cleve Moler, the creator of MATLAB (2000). "MATLAB Incorporates LAPACK". Erişim tarihi: 20 Aralık 2008. [ölü/kırık bağlantı]
 24. ^ "MATLAB technical documentation". Mathworks.com. Erişim tarihi: 7 Haziran 2010. [ölü/kırık bağlantı]
 25. ^ [1][ölü/kırık bağlantı] Documentation on MATLAB in relation to other languages
 26. ^ sym function 3 Mart 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Documentation for the MATLAB Symbolic Toolbox
 27. ^ Scott T. Smith (2006). Matlab: Advanced GUI Development. Dog Ear Publishing. ISBN 9781598581812. 
 28. ^ "MATLAB Class Overview". Mathworks.com. Erişim tarihi: 7 Haziran 2010. 
 29. ^ "MATLAB external interface guide". Erişim tarihi: 25 Mayıs 2008. [ölü/kırık bağlantı]
 30. ^ Spielman, Dan (10 Şubat 2004). "Connecting C and Matlab". Yale University, Computer Science Department. 3 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2008. 
 31. ^ "MATLAB Builder JA". MathWorks. Erişim tarihi: 7 Haziran 2010. 
 32. ^ "Java-to-Matlab Interface". Undocumented Matlab. 14 Nisan 2010. 5 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2010. 
 33. ^ Mathsource item #618 for calling MATLAB from Mathematica 22 Ekim 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Roger Germundsson from Wolfram Research
 34. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2012. 
 35. ^ Jan Stafford, "The Wrong Choice: Locked in by license restrictions 23 Haziran 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.," SearchOpenSource.com, 21 May 2003
 36. ^ Mathworks software license probed by EU antitrust regulators 15 Haziran 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Bloomberg news
 37. ^ Comparison of mathematical programs for data analysis 18 Mayıs 2016 tarihinde Portuguese Web Archive sitesinde arşivlendi ScientificWeb
 38. ^ Cleve Moler (Ocak 2006). "The Growth of MATLAB and The MathWorks over Two Decades" (PDF). 19 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 18 Ağustos 2008. 
 39. ^ "Do MATLAB versions prior to R2007a run under Windows Vista?". Eylül 2010. 5 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2011. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikikitap
Vikikitap
Vikikitapta bu konu hakkında daha fazla bilgi var:

MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Nedir? :MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? ile ilgili MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Ne Demektir? MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Açıklaması Nedir? MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Cevabı Nedir? MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Kelimesinin Anlamı? MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Açıklaması? :MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Gerçek mi? :MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? ile ilgili MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Hakkında? :MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? ile ilgili MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? burada bulabilirsiniz. MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler MATLAB nedir?, MATLAB anlamı nedir?, MATLAB ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Yılmaz Yurttaş, Madagaskar Savaşı, Ceva teoremi, John Krasinski, 2008 Yaz Olimpiyat Oyunları, Parlak Mustafa Paşa, İçerik yönetim sistemi, NGC 4421, Sapotaceae, Dan Savage, Gökkuşağı lorisi, World War Three, Berliner Fernsehturm, Milton Damerel, Buckfastleigh, Lucifer Sam, Hervé Pelletier, Phytomyxea, Birim çember, 1440p, Eve Branson, Bingen, Zinav Gölü, Zomba, Malavi, Türkiye 21 yaş altı kadın millî futbol takımı, Opisthotropis, Bourges Katedrali, Beşgen, 2004 Deutschland Tour, John Coltrane, Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı, NGC 6506, Soğanlı, Sur, NGC 6263, Emir Can İğrek, Idiogomphoides, Fasulye pilaki, Gordon Bunshaft, Ben Sen Olamam, Kore, Ağırlık merkezi, 57. Türkiye Hükûmeti, Dmitri İvanoviç, Sırbistan başbakanı, Hayat Yıldızı, Baukis ile Filemon, Fernsehturm Berlin, Zhiar Ali, Açıortay, Atari Corporation, Türk Bağımsızlık Savaşı, NGC 3746, Sarutobi Asuma, Halkların Demokratik Partisi, İmereti Krallığı, 6ixtynin9, NGC 5892, Katakalon Kekavmenos, Vestfalya sistemi, Kadri Aytaç, Acılar, II. Stephanus, Gordon Cooper, Fender Musical Instruments Corporation, Dardanelles, Vodafone McLaren Mercedes, İkizkenar üçgen, Matrikülasyon sınavı, Sosyoloji derneklerinin listesi, Antiemperyalist, Hazcı, Cinsiyet, Gagavuz Cumhuriyeti, Don Kişot, Amerika Birleşik Devletlerine İsveçli göçü, Joe Purdy, Grev, NGC 7772, Saisiyat, Győző Kulcsár, Afrasyab, Aristotelesçi, Mastaura, Beşbölük, Cantù, Quercus laceyi, Filistindeki camiler listesi, Üçburgu Tren İstasyonu, Yapraklı Barajı, Olimpiyat sembolleri, Malpolon insignitus, Salzlandkreis, Gürcistan Guberniyası, Israrlı takip, Dünyanın en büyük madencilik şirketleri listesi, I Dont Care (2NE1 şarkısı), Konkuk Üniversitesi, Liga Nacional de Fútbol Profesional de Honduras, Sitogenetik, Carlos Pena,
Yöntemsiz İsminin Anlamı Nedir?, Şımarık İsminin Anlamı Nedir?, Müstefit İsminin Anlamı Nedir?, Tehirsiz Nedir?, Hatice Kayalı Kimdir?, Eytişimsel Nedir?, Süleyman Şafak Kimdir?, Yönlendirici İsminin Anlamı Nedir?, Şıldır Şıldır İsminin Anlamı Nedir?, Müstebit İsminin Anlamı Nedir?, Fatih Toklucu Kimdir?, Yönetsel İsminin Anlamı Nedir?, Şıkır Şıkır İsminin Anlamı Nedir?, Müstebat İsminin Anlamı Nedir?, Tehditsiz Nedir?, Ayşen Aksoy Kimdir?, Yönetkisel İsminin Anlamı Nedir?, Müstear İsminin Anlamı Nedir?, Sinem Özcan Kimdir?, Tehditkâr Nedir?, Eyersiz Nedir?, Yönetimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Hatice Ceren Yılmaz Kimdir?, Şeytani İsminin Anlamı Nedir?, Yakup Kocabaş Kimdir?, Müstamel İsminin Anlamı Nedir?, Teğetsel Nedir?, Baas Partisi bayrağı Anlamı Nedir, Baas Partisi bayrağı Nasıl Oluştu, Baas Partisi bayrağı Tarihi, Baas Partisi bayrağı Renkleri, Baas Partisi bayrağı Tasarımı, Yönetimsel İsminin Anlamı Nedir?, Şeytanımsı İsminin Anlamı Nedir?, Müstakim İsminin Anlamı Nedir?, Teferruatsız Nedir?, Expeditious Nedir?, Yönelmeli İsminin Anlamı Nedir?, Şeytanılâin İsminin Anlamı Nedir?, Müstakil İsminin Anlamı Nedir?, Aytekin Mart Kimdir?, Sinan Karahan Kimdir?, Erdal Doğan Kimdir?, Yönelimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Şeytanca İsminin Anlamı Nedir?, Müstakbel İsminin Anlamı Nedir?, Tefeli Nedir?, Ece Güner Kimdir?, Yönelimli İsminin Anlamı Nedir?, Şeym İsminin Anlamı Nedir?, Müstakar İsminin Anlamı Nedir?, Avrupa bayrakları Anlamı Nedir, Avrupa bayrakları Nasıl Oluştu, Avrupa bayrakları Tarihi, Avrupa bayrakları Renkleri, Avrupa bayrakları Tasarımı, Ramazan Uyar Kimdir?, Yönelik İsminin Anlamı Nedir?, Şeydâ İsminin Anlamı Nedir?, Müstait İsminin Anlamı Nedir?, Özlem Durdağı Dokuyucu Kimdir?, Tedhişsiz Nedir?, Yöndeş İsminin Anlamı Nedir?, Şevksiz İsminin Anlamı Nedir?, Müstahzar İsminin Anlamı Nedir?, Tedhişli Nedir?, Evsel Nedir?, Songül Gizem Yücel Kimdir?, Yoz İsminin Anlamı Nedir?, Şevkli İsminin Anlamı Nedir?, Müstahkem İsminin Anlamı Nedir?, Bahattin Bahadır Erdem Kimdir?, Tedbirsizce Nedir?, Evrişik Nedir?, Yosunlu İsminin Anlamı Nedir?, Şev İsminin Anlamı Nedir?, Müstahak İsminin Anlamı Nedir?, Aşkabat Bayrak Direği Anlamı Nedir, Aşkabat Bayrak Direği Nasıl Oluştu, Aşkabat Bayrak Direği Tarihi, Aşkabat Bayrak Direği Renkleri, Aşkabat Bayrak Direği Tasarımı, Nazlı Akyüz Kimdir?, Evrimci Nedir?, Yosuncul İsminin Anlamı Nedir?, Şetaretli İsminin Anlamı Nedir?, Müstağrip İsminin Anlamı Nedir?, Evrilir Nedir?, Hıdır Karadaş Kimdir?, Yorumsuz İsminin Anlamı Nedir?, Şeriye İsminin Anlamı Nedir?, Müstağni İsminin Anlamı Nedir?, Evrik Nedir?, Yrd Doç Dr Ali Cançelik Kimdir? Yrd Doç Dr Ali Cançelik Nereli Yrd Doç Dr Ali Cançelik Kaç Yaşında?, Salim Ensarioğlu Kimdir?, Tecvitli Nedir?, Yorumlu İsminin Anlamı Nedir?, Şeritsiz İsminin Anlamı Nedir?, Müstacel İsminin Anlamı Nedir?, Mehtap Albayrak Kimdir?, Yasin Yakar Kimdir?, Asur bayrağı Anlamı Nedir, Asur bayrağı Nasıl Oluştu, Asur bayrağı Tarihi, Asur bayrağı Renkleri, Asur bayrağı Tasarımı, Yorum Yok İsminin Anlamı Nedir?, Şeritli İsminin Anlamı Nedir?, Müsrif İsminin Anlamı Nedir?, Yorucu İsminin Anlamı Nedir?, Şerif İsminin Anlamı Nedir?, Müspet İsminin Anlamı Nedir?, Kamile Kandal Kimdir?, Tecimsel Nedir?, Evli Barklı Nedir?, Mehmet Turhan Kimdir?,