Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir?

Kretase Nedir?

Kretase Nedir?, Kretase Nerededir?, Kretase Hakkında Bilgi?, Kretase Analizi? Kretase ilgili Kretase ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Kretase ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Kretase Ne Anlama Gelir Kretase Anlamı Kretase Nedir Kretase Ne Anlam Taşır Kretase Neye İşarettir Kretase Tabiri Kretase Yorumu 

Kretase Kelimesi

Lütfen Kretase Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Kretase İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Kretase Kelimesinin Anlamı? Kretase Ne Demek? ,Kretase Ne Demektir? Kretase Ne Demektir? Kretase Analizi? , Kretase Anlamı Nedir?,Kretase Ne Demektir? , Kretase Açıklaması Nedir? ,Kretase Cevabı Nedir?,Kretase Kelimesinin Anlamı?,Kretase Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Kretase Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Kretase Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Kretase Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Kretase Kelimesinin Anlamı Nedir? Kretase Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Kretase Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Kretase Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Kretase - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Kretase

Kretase Nedir? Kretase Ne demek? , Kretase Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Kretase Kelimesinin Anlamı? Kretase Ne Demek? Kretase Ne Demektir? ,Kretase Analizi? Kretase Anlamı Nedir? Kretase Ne Demektir?, Kretase Açıklaması Nedir? , Kretase Cevabı Nedir? , Kretase Kelimesinin Anlamı?


Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir?

Kretase

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kretase
~145,0 - 66,0 myö 
Erken Kretase dönemini gösteren Dünya haritası (120 myö)
Kronoloji
Etimoloji
Kullanım bilgisi
Gök cismiDünya
Bölgesel kullanımKüresel (ICS)
Kullanılan zaman çizelgesiICS Zaman Cetveli
Tanım
Kronolojik birimDönem
Stratigrafik birimSistem
Zaman aralığının resmîyetiResmî
Alt sınırını belirleyenResmî olarak belirlenmemiştir
Alt sınır belirleyici adayları
Alt sınır KSKN aday bölümleriYok
Üst sınırını belirleyenBüyük bir göktaşı çarpması ve akabinde K-Pj yok oluşuyla ilişkili, iridyum açısından zengin bir jeolojik katman.
Üst sınır KSKNEl Kâf Kesiti, El Kâf, Tunus
36°09′13″N 8°38′55″E / 36.1537°K 8.6486°D / 36.1537; 8.6486
KSKN onayı1991
Atmosfer ve iklim verileri

Kretase veya Kretase dönemi, Mezozoyik Zaman'ın üç alt bölümünden sonuncusudur. Jura'dan sonra, Paleojen'den önce gelir. Günümüzden 145 milyon yıl önce başlayıp ~ 66 milyon yıl önce sona erdiği kabul edilir.

Kretase, Tebeşir dönemi olarak da bilinir. Bu döneme tarihlenen kayaçlarda bolca tebeşir bulunması, döneme bu adın verilmesine neden olmuştur. Tebeşir, ölü planktonların deniz tabanına çökmesi sonucunda su basıncının etkisiyle oluşmaktadır.

Yeryüzü ve iklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıtaların parçalanma ve kayma süreci dönem boyunca devam eder. Antarktika ve Avustralya dönem sonunda birbirinden koparlar. Hindistan ve Madagaskar, kuzey doğu yönünde ilerlemeye devam etmektedir. İtalya ve Yunanistan, Tetis içinde tek bir kütle olarak Avrupa kıtasına yaklaşmaktadır. Avrasya hâlen bir bütün halindedir. Ayrılmış olan Kuzey Amerika dönem sonlarında Batı Avrupa’yla çarpışır. Hindi-Çini ise Avrasya kıtasına sokulmaktadır. Dönemin sonlarına doğru Güney Amerika da Afrika’dan ayrılır.

Kretase’de de Jura’da olduğu gibi ılıman ve yağışlı bir iklim gezegene hakimdir. Mevsimsel farklılıklar belirgin değildir. Karaların hemen hemen aynı seviyede olması, yükseltilerin olmaması bunda etkindir. Kutuplarda buzullar yoktur ve deniz seviyeleri yüksektir.

Deniz yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ilıman bir iklim, mevsim farklılıklarının belirgin olmaması, karalarda yağışların fazla olmasıyla denizlere taşınan minerallerin bolluğu, sığ denizlerin yaygınlığı, denizlerde özellikle planktonik yaşamın büyük ölçüde yaygınlaşmasına yol açmıştır. Planktonlarla beslenen deniz canlıları açısından son derece uygun olan bu ortamda, sığ ve ılıman denizlerde resifler hızla yayılmıştır.

Resiflerin yaygınlaşması pek çok canlı türünün de gelişmesine geniş bir ortam oluşturmuştur. Bugün bilinen türleriyle midyeler, istiridyeler, denizkestanesi gibi türlerin yanı sıra, ahtapot, yengeç, ıstakoz gibi gelişmiş kabuklular da yaygınlaşmıştır.

Orta ve derin sularda kıkırdaklı dev yırtıcılar varlık gösterirken sığ sularda su ortamına uyum sağlamış olan sürüngen türleri yaygınlaşmıştır. Her iki grup da Kretase boyunca giderek daha iri cüsseli olma eğilimi göstermişlerdir.

Kara yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir önceki dönem olan Jura döneminin baskın florası, Kretase'nin sonlarına kadar baskın olmaya devam etmiştir. Kretase'nin başlarında ortaya çıkmaya başlayan ve sonlarına doğru baskın bitki türü olan çiçekli bitkiler, bu dönemin evrimsel çizgisine damgasını vuran belirtin bir evrimsel aşamadır. Başlarda ekvator kuşağında, yağışların azalmasıyla ormanların aleyhine yaygınlaşan otsu bitkiler arasında ve giderek daha kuzey enlemlerde orman tabanında, otsu bitkiler olarak ortaya çıkan çiçekli bitkiler, Kretase’nin sonlarına doğru kozalaklı orman alanlarında da hızla yayıldılar. Meşe türleri, akçaağaç, manolya, ceviz, huş ve dişbudak ağaçları, çiçekli odunsu bitkilerin bugüne ulaşan biçimleridir.

Günümüzdeki floranın yüzde doksan, doksan beşinin çiçekli bitkilerden oluşmasına kadar gelişen açılım, Kretase'de ortaya çıkmış ve izleyen dönemlerde başarılı bir biçimde yaygınlaşmıştır. Çiçekli bitkilerin bu avantajı, üreme ve yayılma olanakları açısından böcekler gibi canlı türlerinden de yararlanmış olmalarına bağlı olmuştur.

Jura döneminden gelen Dinozorların yanı sıra yeni türler de bu dönemde ortaya çıkmıştır. Kretase Dönemi, Dinozorların altın çağı olmuştur.

Kitlesel yok oluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Kretase'nin sonunda bir göktaşının gezegene çarpmasıyla tüm yaşam türlerinin % 70-80 i yok olmuştur. (ya da diğer bir varsayım dönemdeki ani iklim değişiklikleri sonucu sıcaklığın düşmesi) Bu yok oluştan en fazla etkilenenler genel olarak sürüngenler ve özel olarak da Dinozorlardır. Tüm kuş olmayan Dinozor türleri ortadan kalkmıştır.

Kretase Dönemin sonunu ve –eski yıllarda Tersiyer Dönem olarak tanımlanan- bir sonraki dönemi başlatan bu olaya, “Kretase / Tersiyer Yok Oluşu”nun kısaltılmış ifadesi olarak “K/T Olayı” (veya K/Pg olayı) denile gelmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Uluslararası Kronostratigrafik Çizelge" (PDF). www.stratigraphy.org. Uluslararası Stratigrafi Komisyonu. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Öncesinde
gelen
Proterozoyik Üst Zaman
Fanerozoyik Üst Zaman
Paleozoyik Zaman Mezozoyik Zaman Senozoyik Zaman
Kambriyen Ordovisiyen Silüriyen Devoniyen Karbonifer Permiyen Triyas Jura Kretase Paleojen Neojen Kv.

Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Nedir? :Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? ile ilgili Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Ne Demektir? Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Açıklaması Nedir? Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Cevabı Nedir? Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Açıklaması? :Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Gerçek mi? :Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? ile ilgili Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Hakkında? :Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? ile ilgili Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? burada bulabilirsiniz. Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Kretase nedir?, Kretase anlamı nedir?, Kretase ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Vila Cova de Carros, Lomavren, Oleksiy Mihayliçenko, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Bren (hafif makineli silah), Derbent, Tavşanlı, Mario Monicelli, Gods and Monsters (film), Etrürya, Etrurya, Liji, Christiane Amanpour, Rank (lineer cebir), Bilgi temsili, Pinasca, Bugnara, Abdülhak Hamid Tarhan, Troyes AC, Hawkhurst, NGC 1708, Andreas Landgren, Avrupa ülkeleri listesi, Kıvanç Haznedaroğlu, Evciler, Gördes, Gicduvan, Birleşik Krallık Bakanlar Kurulu, Lisansüstü eğitim, 2022 Akdeniz Oyunlarında güreş, Araknofobi, Mirabella Eclano, Uğur Akdemir, Gemi kedisi, Alberto David, Gotye, Arnavutluk Katolik Kilisesi, Çamur, Kelkit, Yılan ısırığı, Folding@home, Orhun alfabesi, Ozzfest, 2015 NBA Seçmeleri, M4A1, Avrupa Birliği, Chignall, Kazanlı, Akdeniz, 1680, Çanakkale Savaşındaki denizaltı faaliyetleri, Rune Djurhuus, Abbasanta, Malaki, Dmitri Kirichenko, İçkale Müzesi, Tandır, Tepebaşı, Soğukbulak, Tuzluca, Çin İmparatoru, Yury Dokhoian, 1963 Akdeniz Oyunlarında yüzme, Samsun Golf Sahası, Alaska İnuitleri, Norfolk, Nebraska, Roseville, Minnesota, Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Northglenn, Colorado, Subaru XT, 1904 Yaz Olimpiyatlarında jimnastik, Atatürk Baraj Gölü, Matarlı, Alaşehir, Rocca dEvandro, Drowned World Tour, Laurence Rossignol, Karaburun, Oğuzeli, Sanal üniversite, Söz dizimi, Kayapa, İvrindi, Yarım Ay, Emesa Kuşatması, Santa Cruz de Tenerife, Rezervuar Köpekleri (film), Trave, Chiasmodontidae, Avrupadaki mikrodevletler, Türkiye Selçuklu sultanları listesi, Type 99, Baadur Cobava, Chūō Ana Hattı, Veysî, Petrografi, Hakrez ilçesi, Eşref Sencer Kuşçubaşı, Reno Hava Yarışları, Avrupadaki Dünya Mirasları, Türkmenli, Bayramiç, Trafalgar Meydanı, NGC 6328, Hacı Bedir Fırat, Aslı Akarsakarya, Syarhey Hotsmanau, Humus, Suriye, Fatih Camii (Foça), Geçitveren, Mazgirt,
Tirşemsi Nedir?, Zoolojik İsminin Anlamı Nedir?, Tirşe Gözlü Nedir?, Filtresiz Nedir?, Zom İsminin Anlamı Nedir?, İbrahim Kaan Kimdir?, Filtreli Nedir?, Hasan Ataman Kimdir?, Ziyasız İsminin Anlamı Nedir?, Filozofik Nedir?, Ziyansız İsminin Anlamı Nedir?, Aslan ve Güneş Anlamı Nedir, Aslan ve Güneş Nasıl Oluştu, Aslan ve Güneş Tarihi, Aslan ve Güneş Renkleri, Aslan ve Güneş Tasarımı, Şeref Tamtürk Kimdir?, Onur Sergen Doğan Kimdir?, Ziyadar İsminin Anlamı Nedir?, İsmail Büyükkayıkçı Kimdir?, Filolojik Nedir?, Canan Kebenç Özkan Kimdir?, Tipsiz Nedir?, Tipolojik Nedir?, Zirai İsminin Anlamı Nedir?, Okan Işıktaş Kimdir?, Tipili Nedir?, Arap İsyanı bayrağı Anlamı Nedir, Arap İsyanı bayrağı Nasıl Oluştu, Arap İsyanı bayrağı Tarihi, Arap İsyanı bayrağı Renkleri, Arap İsyanı bayrağı Tasarımı, Zingal İsminin Anlamı Nedir?, Zinde İsminin Anlamı Nedir?, Yrd Doç Dr Berat Ahi Kimdir? Yrd Doç Dr Berat Ahi Nereli Yrd Doç Dr Berat Ahi Kaç Yaşında?, İsmail Keskin Kimdir?, Zincirleme İsminin Anlamı Nedir?, Filantrop Nedir?, Özgen Aydıncak Kimdir?, Zimmetli İsminin Anlamı Nedir?, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Anlamı Nedir, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Nasıl Oluştu, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tarihi, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Renkleri, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tasarımı, Atakan Özkan Kimdir?, Necdet Kayra Kimdir?, Zilli İsminin Anlamı Nedir?, Semra Kıratlı Kimdir?, Zilingir İsminin Anlamı Nedir?, Tiksinç Nedir?, Fil Dişi Nedir?, Ümit Özer Kimdir?, Zikzaklı İsminin Anlamı Nedir?, Abdülvahit Vardar Kimdir?, Tiko Nedir?, Ak Sancak Anlamı Nedir, Ak Sancak Nasıl Oluştu, Ak Sancak Tarihi, Ak Sancak Renkleri, Ak Sancak Tasarımı, Meryem Tanrıverdi Göktaş Kimdir?, Tikel Nedir?, Zihnî İsminin Anlamı Nedir?, Abdulmecit Yıldırım Kimdir?, Hami Korkmazlı Kimdir?, Tiilinen Nedir?, Zihinsel İsminin Anlamı Nedir?, Fikirdeş Nedir?, Tiheähkö Nedir?, Zihayat İsminin Anlamı Nedir?, Buse Albayrak Kimdir?, Fijili Nedir?, İbrahim Yüksel Kimdir?, Fiili Bozuk Nedir?, Burhan Bahadır Özsoy Kimdir?, Zifirî İsminin Anlamı Nedir?, Burcugül Çubuk Kimdir?, Tıynetli Nedir?, Zibidi İsminin Anlamı Nedir?, Yaşar Dursun Kimdir?, Tırtılsı Nedir?, Zıypak İsminin Anlamı Nedir?, Arzu Şimşek Kimdir?, Figürlü Nedir?, Zıvanalı Sigara İsminin Anlamı Nedir?, Yunis Aksu Kimdir?, İrfan Hülakü Kimdir?, Tırsınç Nedir?, Zıvanalı İsminin Anlamı Nedir?, Tırsak Nedir?, Fiddire Nedir?, Zıt Anlamlı İsminin Anlamı Nedir?, Fidan Boylu Nedir?, Aşkın Genç Kimdir?, Meliha Apaydın Kimdir?, Berfin Kara Kimdir?, Zıt İsminin Anlamı Nedir?, Zırzop İsminin Anlamı Nedir?, Fıtıklı Nedir?, Ergün Şimşek Kimdir?, Zırtlak İsminin Anlamı Nedir?, Hüseyin Demir Kimdir?, Fışkırdak Nedir?, Ziver Kaplan Kimdir?, Tırı Vırı Nedir?, Fıskiyesiz Nedir?, Zırtapoz İsminin Anlamı Nedir?, Hürana Güngör Kimdir?, Sami bayrağı Anlamı Nedir, Sami bayrağı Nasıl Oluştu, Sami bayrağı Tarihi, Sami bayrağı Renkleri, Sami bayrağı Tasarımı, Tırhallı Nedir?, Fıskiyeli Nedir?, Zırlak İsminin Anlamı Nedir?, Abdullah Karapıçak Kimdir?, Mehmet Şerif Öner Kimdir?, Zırhlı İsminin Anlamı Nedir?,