Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir?

Karadağlıca Nedir?

Karadağlıca Nedir?, Karadağlıca Nerededir?, Karadağlıca Hakkında Bilgi?, Karadağlıca Analizi?

Karadağlıca ilgili

Karadağlıca ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. 

Karadağlıca ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz.

Karadağlıca

Karadağlıca Ne Anlama Gelir Karadağlıca Anlamı Karadağlıca Nedir

Karadağlıca Ne Anlam Taşır Karadağlıca Neye İşarettir Karadağlıca Tabiri Karadağlıca Yorumu ,Karadağlıca Kelimesi Bulunamadı.

Karadağlıca Kelimesi

Lütfen Karadağlıca Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.

Karadağlıca İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Karadağlıca Kelimesinin Anlamı? Karadağlıca Ne Demek? ,Karadağlıca Ne Demektir?

Karadağlıca Ne Demektir?

Karadağlıca Analizi? , Karadağlıca Anlamı Nedir? Karadağlıca Ne Demektir? , Karadağlıca Açıklaması Nedir? ,Karadağlıca Cevabı Nedir? Karadağlıca Kelimesinin Anlamı? Karadağlıca Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Karadağlıca Kelimesinin Anlamı Ne demek? Karadağlıca Kelimesinin Anlamı Ne demektir?


Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir?

Karadağca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Karadağlıca sayfasından yönlendirildi)
Karadağca
Crnogorski / Црногорски
Telaffuz [tsr̩nǒɡorskiː]
Bölge Balkanlar
Etnisite Karadağlılar
Konuşan sayısı 232.108  (2011)[1]
Dil ailesi
Yazı sistemi Karadağlı alfabesi
Resmî durumu
Resmî dil  Karadağ
Onaylanmış azınlık dili  Sırbistan
 Arnavutluk
 Bosna-Hersek
Dil kodları
ISO 639-2 cnr
ISO 639-3 cnr
MontenegroLanguage2011.PNG
2011 yılında Karadağlı dilinin konuşulduğu bölgeler (kırmızı)

Karadağca veya Karadağlıca (Crnogorski jezik / Црногорски језик), ana ülke Karadağ'da ve komşu devletlerde (Sırbistan, Hırvatistan) konuşulan bir Güney Slav dilidir. Aynı zamanda Karadağ'ın resmî dilidir. Karadağlı dili olarak da belirtilebilir. Karadağ Anayasasının “dil ve alfabe” başlıklı 13. maddesinde Karadağlı dilinin resmiyeti ve alfabesi belirtilmiştir.[2]

Yazı dili ve ağız olarak Karadağlıca konuşurlarının sayısı 2011 yılı sayım verilerine göre, Karadağ’da 229.251 kişidir. Anılan konuşur sayısına Karadağ’ın çevresindeki ülkelerden Sırbistan’da 2.519, Hırvatistan’da 876 ve Slovenya’da 462 kişinin eklenmesiyle toplam konuşur sayısı 233.108 olur. Bu sayı 2011 yılındaki nüfus sayımında ana dilini Karadağlıca olarak belirtenleri gösterir.[1] Bazılarınca Hırvatça, Sırpça ve Boşnakçanın da beraber alındığı Sırp-Hırvat dilinin standartlaştırılmış bir formu olarak kabul edilmektedir.[3][4]

Alfabe[değiştir | kaynağı değiştir]

Karadağlıcanın alfabesi Latin ve Kiril esaslı iki denk forma sahiptir. Anayasal olarak her iki yazı sisteminin eşit olması sebebiyle, Karadağlı alfabesi iki paralel varyanta sahiptir. Alfabe 32 harften oluşur.[5]

Karadağlı alfabesi Latin varyantı[değiştir | kaynağı değiştir]

Alfabe[6]
Sıra Harf Türk alfabesindeki dengi[5] Sıra Harf Türk alfabesindeki dengi[5]
1 A a A a 17 Lj lj /ly/ telaffuzuna yakın
2 B b B b 18 M m M m
3 C c /ts/ telaffuzuna yakın 19 N n N n
4 Č č Ç ç 20 Nj nj /ny/ telaffuzuna yakın
5 Ć ć Ç ç harfine yakın 21 O o O o
6 D d D d 22 P p P p
7 Dž dž C c 23 R r R r
8 Đ đ C c harfine yakın 24 S s S s
9 E e E e 25 Š š Ş ş
10 F f F f 26 Ś ś /sy/ telaffuzuna yakın
11 G g G g 27 T t T t
12 H h H h 28 U u U u
13 I i İ i 29 V v V v
14 J j Y y 30 Z z Z z
15 K k K k 31 Ž ž J
16 L l L l 32 Ź ź /zy/ telaffuzuna yakın

Karadağlı alfabesi Kiril varyantı[değiştir | kaynağı değiştir]

Alfabe[6]
Sıra Harf Türk alfabesindeki dengi[5] Sıra Harf Türk alfabesindeki dengi[5]
1 А а A a 17 Н н N n
2 Б б B b 18 Њ њ /ny/ telaffuzuna yakın
3 В в V v 19 О о O o
4 Г г G g 20 П п P p
5 Д д D d 21 Р р R r
6 Ђ ђ C c harfine yakın 22 С с S s
7 Е е E e 23 Ć ć /sy/ telaffuzuna yakın
8 Ж ж J j 24 Т т T t
9 З з Z z 25 Ћ ћ Ç ç harfine yakın
10 З́ з́ /zy/ telaffuzuna yakın 26 У у U u
11 И и İ i 27 Ф ф F f
12 Ј ј Y y 28 Х х H h
13 К к K k 29 Ц ц /ts/ telaffuzuna yakın
14 Л л L l 30 Ч ч Ç ç
15 Љ љ /ly/ telaffuzuna yakın 31 Џ џ C c
16 М м M m 32 Ш ш Ş ş

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Dilin tarihi için MS 9. yüzyıla kadar inen görüşler ortaya atılmıştır. Buradan başlayarak “9-12. yüzyıl”, “12-15. yüzyıl”, “15-18. yüzyıl”, “18. yüzyıl-1830’lar”, “1830’lar-1914” ve “1914’ten günümüze olmak üzere alt dönemler belirtilmiştir.

Karadağlı dili, tarihte 1990 yılına kadar “Sırpça” olarak adlandırılmış ve sınıflandırılmıştır.[7] Dilin Sırpçadan ayrışması ve kendi standartlaştırılmış yazı dilinin oluşturulması 1990 yılında Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nin dağılması sonrasında Karadağ bağımsızlığının savunucuları tarafından başlatılmıştır. Karadağlıca 2007 yılında Karadağ Anayasası'nda Karadağ'ın resmî dili olarak ilan edilmiştir ve dilin kullanımı devlet tarafından desteklenmekte ve teşvik edilmektedir.

Yazı diline iki yeni harf ve çeşitli imla kuralları eklenmiş olmasına rağmen bu yenilikler toplum içerisinde bazı kesimlerce kabul görmemiştir.[8] Bu gibi meseleler siyasi yaklaşım ve etnik aidiyetle ilgilidir. Karadağ’da ve civarında “Sırp” kimliğinden olan veya bu kimliği savunan kişilerde Karadağlıcanın kendi özerk varlığına karşı tutumlar görülebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b İğci, Alpay (2020). "Güney Slav Resmî Dillerinden Karadağlıcaya Genel Bakış". Balkanlarda Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmaları. 2 (2). s. 20. 
  2. ^ Karadağ Anayasası 12 Haziran 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Karadağlıca)
  3. ^ David Dalby, Linguasphere (1999/2000, Linguasphere Observatory), s. 445, 53-AAA-g, "Srpski+Hrvatski, Serbo-Croatian".
  4. ^ Benjamin W. Fortson IV, Indo-European Language and Culture: An Introduction, 2nd ed. (2010, Blackwell), s. 431, "Because of their mutual intelligibility, Serbian, Croatian, and Bosnian are usually thought of as constituting one language called Serbo-Croatian."
  5. ^ a b c d e İğci, Alpay (2020). "Güney Slav Resmî Dillerinden Karadağlıcaya Genel Bakış". Balkanlarda Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmaları. 2 (2). s. 24. 
  6. ^ a b Perović, Milenko; Silić, Josip; Vasiljeva, Ljudmila (2009). Pravopis crnogorskoga jezika i rječnik crnogorskoga jezika (pravopisni rječnik). Podgorica: Ministarstvo prosvjete i nauke Crne Gore. s. 8. 
  7. ^ cf. Roland Sussex, Paul Cubberly, The Slavic Languages, Cambridge University Press, Cambridge 2006; esp. v. pp. 73: "Serbia had used Serbian as an official language since 1814, and Montenegro even earlier.".
  8. ^ "CG: Niko neće crnogorska slova". Večernje Novosti. 1 Ekim 2013. 16 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Nedir? :Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? ile ilgili Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Ne Demektir? Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Açıklaması Nedir? Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Cevabı Nedir? Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Açıklaması? :Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Gerçek mi? :Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? ile ilgili Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Hakkında? :Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? ile ilgili Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? burada bulabilirsiniz. Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Karadağlıca nedir?, Karadağlıca anlamı nedir?, Karadağlıca ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
François Jean Dominique Arago, Nita Pippins, Tayip Temel, Gerónimo Rulli, Kategori:Biyografik kitaplar, Işıklar Askerî Hava Lisesi, Asyanın Merkezi anıtı, 15. SS Waffen Grenadier Tümeni "Letonya Nr. 1", Kategori:2000 şarkıları, Avrupa, Uçaklar, Trenler ve Arabalar, Bellosguardo, Samsunspor teknik direktörleri listesi, Kategori:Bilgi duyarlılığı, Kategori:Oksitleyici maddeler, Selanik, Uluslararası Standart Sanayi Sınıflaması, Rigobert Song, Tanju Sümer, Fritz Todt, Sinan Çalışkanoğlu, Aljustrel, Megakaryoblast, Gülle atma, Dosya:Fimmvorduhals second fissure 2010 04 02.JPG, The New York Post, Kategori:Fiziki okyanusbilim, Aşağı Silezya Voyvodalığı, Kategori:İtalyan tekstil markaları, Ekrem Baydar, Kabil, Archie Goodwin, Holger Stanislawski, D. Mehmet Doğan, Kategori:Gana başbakanları, Tolga Güleç, Adarsh Sein Anand, Günahkar (film), David Mamet, Sana Ne Kime Ne, KDE Plasma 5, Emin Kul, Leonardo DiCaprio filmografisi, Enugu, Miles Away (Madonna şarkısı), Heroes (dizi), Vektörskop, Águas de São Pedro, Yaygın koordinat dönüşümleri listesi, 7. yüzyıl, Pariste Gece Yarısı, Hadım, Jiangsu, Samsung Galaxy A30, Nélson Marcos, Erkand Qerimaj, Ahmet Remzi Akyürek, Puntland, Aruba florini, Nota (müzik), Bilim tarihi, Somaliland, Termal, James Clerk Maxwell, Kategori:Yer merkezli yörüngeler, Paşa Parfeni, Kategori:Beyoğlu tarihi, Jessie Mueller, Alçak geçiren filtre, Monark, Mustafa Sarıgül, Kategori:Amerika Birleşik Devletleri otomobil yarışı filmleri, Diego Colotto, Girls with guns, Katrin Sass, Kategori:Salamis Deniz Muharebesi, Yōtei Dağı, Eski Tiflis, Miacoidea, Gerson Rodrigues (1995 doğumlu futbolcu), Kategori:Yedi Zirveler, İPhone OS 2, Regiomontanus, Rahşan Ecevit, Rwanda, Takamatsu, Kategori:Japon anime yönetmenleri, Labioplasti, Sıvılaştırılmış petrol gazı, Benito Mussolini, Odilon Redon, Cezayir başbakanları listesi, Emel Göksu, Protest müzik, Ögeday Han, Vinil klorit, BookTube, Bülent Oran, Andy Serkis, Ödünçleme,
Douglas Teixeira Kimdir? Douglas Teixeira Nereli Douglas Teixeira Kaç Yaşında?, Tiago Lopes Kimdir?, Turgay Semercioğlu Kimdir?, Gölhisar Nüfusu Kaçtır , Gölhisar Kaç Mahallesi Vardır? , Gölhisar Köyleri , Gölhisar Tarihi , Gölhisar Mahalleleri, Pervin Salman Kimdir? Pervin Salman Nereli Pervin Salman Kaç Yaşında?, Ziya Kütevin Kimdir? Ziya Kütevin Nereli Ziya Kütevin Kaç Yaşında?, Douglas Pereira dos Santos Kimdir? Douglas Pereira dos Santos Nereli Douglas Pereira dos Santos Kaç Yaşında?, Gunnar Heidar Thorvaldsson Kimdir?, Turgay Gölbaşı Kimdir?, Pervin Nedim Bal Kimdir? Pervin Nedim Bal Nereli Pervin Nedim Bal Kaç Yaşında?, Ziya İshan Kimdir? Ziya İshan Nereli Ziya İshan Kaç Yaşında?, Douglas (Nisan 1990 doğumlu futbolcu) Kimdir? Douglas (Nisan 1990 doğumlu futbolcu) Nereli Douglas (Nisan 1990 doğumlu futbolcu) Kaç Yaşında?, Thomas Heurtaux Kimdir?, Sinan Turan Kimdir?, Çeltikçi Nüfusu Kaçtır , Çeltikçi Kaç Mahallesi Vardır? , Çeltikçi Köyleri , Çeltikçi Tarihi , Çeltikçi Mahalleleri, Pervin Erdem Kimdir? Pervin Erdem Nereli Pervin Erdem Kaç Yaşında?, Ziya İhsan Kimdir? Ziya İhsan Nereli Ziya İhsan Kaç Yaşında?, Doudou Mangni Kimdir? Doudou Mangni Nereli Doudou Mangni Kaç Yaşında?, Bernd Thijs Kimdir?, Aykut Turan Kimdir?, Pervin Dallıağ Kimdir? Pervin Dallıağ Nereli Pervin Dallıağ Kaç Yaşında?, Ziya Eryılmaz Kimdir? Ziya Eryılmaz Nereli Ziya Eryılmaz Kaç Yaşında?, Giovani dos Santos Kimdir? Giovani dos Santos Nereli Giovani dos Santos Kaç Yaşında?, Thievy Bifouma Kimdir?, Önder Turacı Kimdir?, Şanlıurfa Nüfusu Kaçtır Şanlıurfa Kaç İlçesi Vardır? Şanlıurfa Köyleri Şanlıurfa Tarihi Şanlıurfa Mahalleleri, Çavdır Nüfusu Kaçtır , Çavdır Kaç Mahallesi Vardır? , Çavdır Köyleri , Çavdır Tarihi , Çavdır Mahalleleri, Perran Yavuz Kimdir? Perran Yavuz Nereli Perran Yavuz Kaç Yaşında?, Ziya Ekrem Bayrak Kimdir? Ziya Ekrem Bayrak Nereli Ziya Ekrem Bayrak Kaç Yaşında?, Dória Kimdir? Dória Nereli Dória Kaç Yaşında?, Thierry Fidjeu-Tazemeta Kimdir?, Onur Tuncer Kimdir?, Perran Fügen Özülkü Kimdir? Perran Fügen Özülkü Nereli Perran Fügen Özülkü Kaç Yaşında?, Ziya Çelebi Kimdir? Ziya Çelebi Nereli Ziya Çelebi Kaç Yaşında?, Donis Avdijaj Kimdir? Donis Avdijaj Nereli Donis Avdijaj Kaç Yaşında?, Thibault Moulin Kimdir?, Tuncer Çimenli Kimdir?, Bucak Nüfusu Kaçtır , Bucak Kaç Mahallesi Vardır? , Bucak Köyleri , Bucak Tarihi , Bucak Mahalleleri, Perran F Özülkü Kimdir? Perran F Özülkü Nereli Perran F Özülkü Kaç Yaşında?, Ziya Ceren Kimdir? Ziya Ceren Nereli Ziya Ceren Kaç Yaşında?, Mitchell Donald Kimdir? Mitchell Donald Nereli Mitchell Donald Kaç Yaşında?, Theódór Elmar Bjarnason Kimdir?, Emrah Tuncel Kimdir?, Perran F Kutlu Kimdir? Perran F Kutlu Nereli Perran F Kutlu Kaç Yaşında?, Ziya Celayiroğlu Kimdir? Ziya Celayiroğlu Nereli Ziya Celayiroğlu Kaç Yaşında?, Álvaro Domínguez Kimdir? Álvaro Domínguez Nereli Álvaro Domínguez Kaç Yaşında?, Théo Mendy Kimdir?, Fevzi Tuncay Kimdir?, Altınyayla Nüfusu Kaçtır , Altınyayla Kaç Mahallesi Vardır? , Altınyayla Köyleri , Altınyayla Tarihi , Altınyayla Mahalleleri, Perizat Urfalı Kimdir? Perizat Urfalı Nereli Perizat Urfalı Kaç Yaşında?, Ziya Aydin Kimdir? Ziya Aydin Nereli Ziya Aydin Kaç Yaşında?, Domagoj Vida Kimdir? Domagoj Vida Nereli Domagoj Vida Kaç Yaşında?, Theo Bongonda Kimdir?, Mehmet Ali Tunç Kimdir?, Perim Ozan Kimdir? Perim Ozan Nereli Perim Ozan Kaç Yaşında?, Ziya Avşar Kimdir? Ziya Avşar Nereli Ziya Avşar Kaç Yaşında?, Dodô (1987 doğumlu futbolcu) Kimdir? Dodô (1987 doğumlu futbolcu) Nereli Dodô (1987 doğumlu futbolcu) Kaç Yaşında?, Emmanuel Tetteh Kimdir?, Halil İbrahim Tuna Kimdir?, Sivas Nüfusu Kaçtır Sivas Kaç İlçesi Vardır? Sivas Köyleri Sivas Tarihi Sivas Mahalleleri, Ağlasun Nüfusu Kaçtır , Ağlasun Kaç Mahallesi Vardır? , Ağlasun Köyleri , Ağlasun Tarihi , Ağlasun Mahalleleri, Perihan Uysal Kimdir? Perihan Uysal Nereli Perihan Uysal Kaç Yaşında?, Ziya Avcı Kimdir? Ziya Avcı Nereli Ziya Avcı Kaç Yaşında?, Bořek Dočkal Kimdir? Bořek Dočkal Nereli Bořek Dočkal Kaç Yaşında?, Teófilo Gutiérrez Kimdir?, Mehmet Uğur Tülümen Kimdir?, Perihan Sevde Nacak Kimdir? Perihan Sevde Nacak Nereli Perihan Sevde Nacak Kaç Yaşında?, Ziya Aksoy Kimdir? Ziya Aksoy Nereli Ziya Aksoy Kaç Yaşında?, Silvian Dobre Kimdir? Silvian Dobre Nereli Silvian Dobre Kaç Yaşında?, Rodrigo Tello Kimdir?, Aaron Tshibola Kimdir?, Burdur Nüfusu Kaçtır , Burdur Kaç Mahallesi Vardır? , Burdur Köyleri , Burdur Tarihi , Burdur Mahalleleri, Perihan Kuturman Kimdir? Perihan Kuturman Nereli Perihan Kuturman Kaç Yaşında?, Zişan Sarı Kimdir? Zişan Sarı Nereli Zişan Sarı Kaç Yaşında?, Milton do Ó Kimdir? Milton do Ó Nereli Milton do Ó Kaç Yaşında?, Alex Telles Kimdir?, Eren Tozlu Kimdir?, Perihan Korkut Kimdir? Perihan Korkut Nereli Perihan Korkut Kaç Yaşında?, Zinare Xamo Kimdir? Zinare Xamo Nereli Zinare Xamo Kaç Yaşında?, Dmitro Korkişko Kimdir? Dmitro Korkişko Nereli Dmitro Korkişko Kaç Yaşında?, Admir Teli Kimdir?, Murat Tosun Kimdir?, Yeniçağa Nüfusu Kaçtır , Yeniçağa Kaç Mahallesi Vardır? , Yeniçağa Köyleri , Yeniçağa Tarihi , Yeniçağa Mahalleleri, Perihan Korkmaz Kimdir? Perihan Korkmaz Nereli Perihan Korkmaz Kaç Yaşında?, Zileli Alkım Kimdir? Zileli Alkım Nereli Zileli Alkım Kaç Yaşında?, Dmitro Hreçişkin Kimdir? Dmitro Hreçişkin Nereli Dmitro Hreçişkin Kaç Yaşında?, Teenage Hadebe Kimdir?, Berat Tosun Kimdir?, Perihan Anaç Kimdir? Perihan Anaç Nereli Perihan Anaç Kaç Yaşında?, Zikri Altun Kimdir? Zikri Altun Nereli Zikri Altun Kaç Yaşında?, Johan Djourou Kimdir? Johan Djourou Nereli Johan Djourou Kaç Yaşında?, Bernard Tchoutang Kimdir?, Alaattin Tosun Kimdir?, Sinop Nüfusu Kaçtır Sinop Kaç İlçesi Vardır? Sinop Köyleri Sinop Tarihi Sinop Mahalleleri, Seben Nüfusu Kaçtır , Seben Kaç Mahallesi Vardır? , Seben Köyleri , Seben Tarihi , Seben Mahalleleri, Perihan Akbıyık Kimdir? Perihan Akbıyık Nereli Perihan Akbıyık Kaç Yaşında?, Zihni Küçümen Kimdir? Zihni Küçümen Nereli Zihni Küçümen Kaç Yaşında?, Arnaud Djoum Kimdir? Arnaud Djoum Nereli Arnaud Djoum Kaç Yaşında?, Taye Taiwo Kimdir?, Aydın Toscalı Kimdir?,