John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir?

John P. Marquand Nedir?

John P. Marquand Nedir?, John P. Marquand Nerededir?, John P. Marquand Hakkında Bilgi?, John P. Marquand Analizi? John P. Marquand ilgili John P. Marquand ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  John P. Marquand ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. John P. Marquand Ne Anlama Gelir John P. Marquand Anlamı John P. Marquand Nedir John P. Marquand Ne Anlam Taşır John P. Marquand Neye İşarettir John P. Marquand Tabiri John P. Marquand Yorumu 

John P. Marquand Kelimesi

Lütfen John P. Marquand Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. John P. Marquand İlgili Sözlük Kelimeler Listesi John P. Marquand Kelimesinin Anlamı? John P. Marquand Ne Demek? ,John P. Marquand Ne Demektir? John P. Marquand Ne Demektir? John P. Marquand Analizi? , John P. Marquand Anlamı Nedir?,John P. Marquand Ne Demektir? , John P. Marquand Açıklaması Nedir? ,John P. Marquand Cevabı Nedir?,John P. Marquand Kelimesinin Anlamı?,John P. Marquand Kelimesinin Anlamı Nedir? ,John P. Marquand Kelimesinin Anlamı Ne demek?,John P. Marquand Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

John P. Marquand Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

John P. Marquand Kelimesinin Anlamı Nedir? John P. Marquand Kelimesinin Anlamı Ne demek? , John P. Marquand Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

John P. Marquand Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! John P. Marquand - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

John P. Marquand

John P. Marquand Nedir? John P. Marquand Ne demek? , John P. Marquand Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

John P. Marquand Kelimesinin Anlamı? John P. Marquand Ne Demek? John P. Marquand Ne Demektir? ,John P. Marquand Analizi? John P. Marquand Anlamı Nedir? John P. Marquand Ne Demektir?, John P. Marquand Açıklaması Nedir? , John P. Marquand Cevabı Nedir? , John P. Marquand Kelimesinin Anlamı?


John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir?

John P. Marquand

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John P. Marquand
DoğumJohn Phillips Marquand
10 Kasım 1893(1893-11-10)
Wilmington, Delaware, ABD
Ölüm16 Temmuz 1960 (66 yaşında)
Newburyport, Massachusetts, ABD
Takma adJ.P.Marquand
MeslekRoman yazarı
Dilİngilizce
Milliyet ABD
Vatandaşlık ABD
EvliliklerChristina Davenport Sedgwick (Eylül 1922-1935)
Adelaide Hooker (1937-1968?)

John Philips Marquand (d. 10 Kasım 1893 - ö. 16 Temmuz 1960), Amerikalı yazar.

Mr. Moto casusluk hikâyeleriyle bilinir. Özellikle eleştirel eserleriyle popüler olmuş ve saygınlık kazanmıştır. 1938 yılında "The Late George Apley" isimli eseriyle Pulitzer Ödülü kazanmıştır.[1] Sıkça kullandığı teması Amerika'nın üst tabakası ve ona katılmayı isteyen insanlardır. Marquand bu temayı kendi karakteristik hicivsel ve saygılı yorumuyla işlemiştir.

Çocukluğu ve gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Marquand, Philips Marquand ve Margeret née Fuller'in çocukları olarak Wilmington, Delaware'de dünyaya gelmiştir. 19.yüzyıl yazarlarından Margaret Fuller'in yeğeni ve 20. yüzyılda Jeodezik Kubbe'nin mucidi Buckminister Fuller'in kuzenidir. Çocukluğu New York'un kenar mahallelerinde geçmiştir. Aile mali sıkıntılar dolayısıyla Marquant'ı Newburyport, Massachusetts'ye teyzesinin yanına göndermiş, yaşantısına burada devam etmiştir. Marquant'ın ataları Amerikan Devrimi döneminde başarılı tüccarlar haline gelmiş, Margaret Fuller ve diğer teyzeleri köleliğin kaldırılması döneminde aktif rol oynamışlardı.

Teyzesi Marquand'ı Newburyport Lisesi'ne kaydettirdi ve burada Harvard College'a katılmasını sağlayan bir burs kazandı. Burada edebiyatla ilgilenmeye başladı ve üniversite gazetesi olan Harvard Crimson tarafından reddedilmesine rağmen, üniversite mizah dergisinin editör kuruluna seçilmeyi başardı. 1915'te mezun olduktan sonra, The Boston Evening Transcript dergisinde ilk olarak muhabir ve daha sonra da editörlük bölümünde çalıştı.[2]

Sınıf arkadaşlarının çoğu gibi, I. Dünya Savaşı'nda orduda görev yaptı. Harvard'da bir öğrenci iken, 1916'da kurulan Massachusetts Ulusal Muhafızlarına katıldı. Temmuz 1916'da Marquand Meksika sınırına gönderildi.[2]

Hayatı ve çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

1922'de, "The Atlantic Monthly" editörü Ellery Sedgwick'in yeğeni Christina Sedgwick ile evlendi. Marquand'ın çalışmaları, Amerikan toplumu hakkındaki kararsızlığını ve özellikle eski seçkinlerin gücünü yansıtıyordu. 1925 yılında Marquand, 18. yüzyıl'da yaşamış olan Timothy Dexter'in (1763-1806) hayatının keşfedilmesi üzerine ilk önemli kitabı Lord Timothy Dexter yayınlandı.

1930'ların ortalarında, Saturday Evening Post gibi dergiler için kısa öyküler yazdı. Bu kısa öykülerden bazıları, Marquand'ın ilk iki romanında ( Anlaşılmaz Beyefendi ve Kara Kargo ) olduğu gibi tarihi bir nitelik taşıyordu. Daha sonra bu yazarın tarzı kostüm kurgu olarak nitelendirildi.

1930'ların sonlarında, Marquand en çok New England merkezli "toplumsal sınıf ikilemleri" üzerine bir dizi roman üretmeye başladı. Bunların ilki Boston'daki üst sınıf insanları hicveden "The Late George Apley", 1937 yılında yazara Pulitzer Ödülü kazandırdı. Devamında New England'ı ve toplumsal sınıf temalarını işleyen Wickford Point (1939), H.M. Pulham, Esquire (1941) ve Point of No Return (1949) adlı üç romanı yayınlandı. Devam eden yıllarda Marquand, Sports Illustratede ara sıra kısa hiciv öyküleriyle katkıda bulundu.

Marquand bu karamsarlığı dolayısıyla toplumda üst sınıfa geçemedi, lakin üst sınıfın özelliklerini romanlarında somutlaştırmayı başardı.

"The Last George Apley"deki başarısından sonra dikkatleri çekti ve Boston ve New York'taki tüm sosyal kulüplere katılmaya davet edildi. Adelaide Ferry Hooker'la yaptığı ikinci evlilik nedeniyle Rockefeller ailesine bağlandı. Çünkü yeni eşinin kız kardeşi Blanchette, John D. Rockefeller III ile evlendi.

1960 yılında Newburyport, Massachusetts'de vefat etti.

Popülerler romanları ve uyarlamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Marquand, bu romanlarından övgü almaya başlamadan önce Mr.Moto isimli seri casus romanıyla büyük popülarite ve ticari başarı elde etti. Bunlardan ilki Your Turn, Mr. Moto 1935 yılında basıldı. İkincisi Right You Are, Mr. Moto ise 1957 yılında yayınlandı. Bu dizi toplamda sekiz filme ilham kaynağı oldu.

Birçok Marquand romanı uyarlanarak beyaz perdeye aktarıldı. Marquand'ın romanlarında acımasız bir casus olan Moto, 1930'ların Peter Lorre filmlerinde gayet rahat davranan bir polis ajanı oldu. Sonuncu Bay Moto romanı ise, 1950'lerde bir casus hikâyesi olarak çekildi ancak Moto karakteri filmde yoktu.

Marquand'ın 1951 tarihli romanı, Melville Goodwin, ABD , bir generalin yasak aşkını gizlemeye çalışan kamuoyuyla ilgili hicivdi, fakat film yazarları generali bekar bir adama çevirdi.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mr Moto roman serisi

 • Your Turn, Mr. Moto. Boston, Little Brown, 1935; Mr. Moto Takes a Hand ismiyle, Londra, 1940; Your Turn, Mr. Moto ismiyle, New York, 1963.
 • Thank You, Mr. Moto. Boston, Little Brown, 1936; London, 1937.
 • Think Fast, Mr. Moto. Boston, Little Brown, 1937; London, 1938.
 • Mr. Moto Is So Sorry. Boston, Little Brown, 1938; London, 1939.
 • Last Laugh, Mr. Moto. Boston, Little Brown, 1942; London, 1943.
 • Stopover: Tokyo. Boston, Little Brown, and Londra 1957; The Last of Mr. Moto ismiyle, New York, 1963; as Right You Are, Mr. Moto ismiyle, New York, 1977.

Diğer polisiye romanları

 • Ming Yellow. Boston ve Londra, 1935.
 • Don't Ask Questions. Londra 1941.
 • Repent in Haste. Boston, 1945; Londra 1949.
 • It's Loaded, Mr. Bauer. Londra, 1949.

Edebi romanları

 • The Unspeakable Gentleman. New York ve Londra, 1922.
 • The Black Cargo. New York ve Londra 1925.
 • Warning Hill. Boston, 1930.
 • The Late George Apley. Boston, 1937.
 • Wickford Point. Boston, 1939.
 • H.M. Pulham, Esquire. Boston ve Londra, 1942.
 • So Little Time. Boston, 1943 ve Londra, 1944.
 • B.F.'s Daughter. Boston, 1946 ve Polly Fulton ismiyle Londra, 1947.
 • Point of No Return. Boston ve Londra, 1949.
 • Melville Goodwin, USA. Boston, 1951 ve Londra, 1952.
 • Sincerely, Willis Wayde. Boston ve Londra, 1955.
 • Women and Thomas Harrow. Boston, 1958 ; Londra, 1959.

Kısa hikâyeler koleksiyonu

 • Four of a Kind, 1923.
 • Haven's End. Boston, 1933; Londra, 1938.
 • Thirty Years, 1954.
 • Life at Happy Knoll, 1957.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "1938 Winners". The Pulitzer Prizes. 24 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2015. 
 2. ^ a b Holman, C. Hugh (1965), John P. Marquand, Minneapolis, Minnesota: U of Minnesota Press, s. 10, ISBN 0-8166-0350-2 

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Stephen Birmingham, The Late John Marquand: A Biography, J. B. Lippincott Company 1972.
 • Millicent Bell, Marquand: An American Life, Little, Brown and Company, 1979.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Nedir? :John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? ile ilgili John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Ne Demektir? John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Açıklaması Nedir? John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Cevabı Nedir? John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Kelimesinin Anlamı? John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Açıklaması? :John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Gerçek mi? :John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? ile ilgili John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Hakkında? :John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? ile ilgili John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? burada bulabilirsiniz. John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler John P. Marquand nedir?, John P. Marquand anlamı nedir?, John P. Marquand ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Cusco, To Each His Own (film, 1946), Script, Salvatore Quasimodo, Florence Griffith Joyner, Taake, Swing Entertainment, Çuraçao, Curaçao, 2008 Türkiye Kupası Finali, Seija Simola, Adabel Guerrero, Guadahortuna, You Can Dance, Josef Mengele, 2021 Clásica de San Sebastián, Academy of Motion Picture Arts and Sciences, Philip Reeve, Düzenli ifadeler, Shells, Muhammed Altıntaş, Cuauhtémoc, Meksiko, Antik çağlar, Tıp dalları, Elaine Thompson, Sıtkı Ulay, Cuauhtémoc, Britanya Virjin Adaları arması, Sestriere, Aden, EA Digital Illusions CE, CHARGE sendromu, 1967 Başbakanlık Kupası, Rigobert Song, Akdeniz, Erdemli, Cuajimalpa, Formant, Motion JPEG, Berliet, Kemal Serdar, Önemsiz Biri (film), Coyoacán, Dalilah Muhammad, Kenan Karışık, NGC 4900, Tab Energy, Microbacterium, 2009 Grammy Ödülleri, Kıyı topu, Aydos, Colima, Biga milletvekilleri listesi, Dafne Schippers, Potasyum asetat, Hakkı Anlı, Caldbeck, Evrensel mikrodalga arkaalan ışınımı, Peugeot 4007, Bodhidharma, 1884 British Home Championship, Valencia Havalimanı, Cockburn Town, Jamaika genel valileri listesi, Boğaziçi Dernekleri Platformu, Ergün Teber, Coahuila, Colette Besson, Ullensaker, Agah Oktay Güner, Duyma sistemi, Bade İşcil, Chihuahua, Gertrude B. Elion, Christine Arron, Londra Metrosu, Piton de la Petite Rivière Noire, Jeroen Krabbe, Sanat yönetmeni, Hakan Balta, Karviná ilçesi, Dikotik dinleme, Chennai, Peter McDonnell, Wget, 2023 FA Community Shield, Chandra Sturrup, Take Me Home Tonight (film), Ekstraklasa, Elektrikli pencere regülatörü, Pierre Billotte, Santo André, São Paulo, Greg Kirk, Jacques Barzun, Hugh Longbourne Callendar, 1966 Başbakanlık Kupası, Cathy Freeman, Charlotte Amalie, Amerika Birleşik Devletleri Virjin Adaları, Oxford University Press, Harsh Times, Osman Han,
Atila Sertel Kimdir?, Boğazsız İsminin Anlamı Nedir?, Aldo Canti Kimdir?, Vazifeli İsminin Anlamı Nedir?, Sıcak İsminin Anlamı Nedir?, Sobalık Nedir?, Motifli Nedir?, Metruke İsminin Anlamı Nedir?, Hemoroitli İsminin Anlamı Nedir?, Dolmuş İsminin Anlamı Nedir?, Hidrosefal Nedir?, Aylin Doğan Kimdir?, Boğazsak İsminin Anlamı Nedir?, Atila Kaya Kimdir?, Abdulkadir Baydur Kimdir?, Yamuk Yumuk Nedir?, Aldo Bobadilla Kimdir?, Motamot Nedir?, Boğazlı İsminin Anlamı Nedir?, Hemhudut İsminin Anlamı Nedir?, Dolmalık İsminin Anlamı Nedir?, Hidrolojik Nedir?, Atila Işık Kimdir?, Vazııkanun İsminin Anlamı Nedir?, Sıcacık İsminin Anlamı Nedir?, Bülent Maşaoğlu Kimdir?, Seda Bozdağ Güzelkaya Kimdir?, Bodur İsminin Anlamı Nedir?, Atila Emek Kimdir?, Hemhâl İsminin Anlamı Nedir?, Dolma İsminin Anlamı Nedir?, Aldo Benítez Kimdir?, Vazıh İsminin Anlamı Nedir?, Sezgisel İsminin Anlamı Nedir?, Metruk İsminin Anlamı Nedir?, Bluzsuz İsminin Anlamı Nedir?, Jiyan Aybar Kimdir?, Yamru Yumru Nedir?, Hemen İsminin Anlamı Nedir?, Dolgunca İsminin Anlamı Nedir?, Hidrojeolojik Nedir?, Dolgunca Nedir?, Kazakistan bayrağı Anlamı Nedir, Kazakistan bayrağı Nasıl Oluştu, Kazakistan bayrağı Tarihi, Kazakistan bayrağı Renkleri, Kazakistan bayrağı Tasarımı, Bluzlu İsminin Anlamı Nedir?, Yahya Bahadır Kimdir?, Aldo Baéz Kimdir?, Vazelinsiz İsminin Anlamı Nedir?, Sezgili İsminin Anlamı Nedir?, Metropoliten İsminin Anlamı Nedir?, Bloksuz İsminin Anlamı Nedir?, Slavca Nedir?, Morumtırak Nedir?, Hemcins İsminin Anlamı Nedir?, Dolgun İsminin Anlamı Nedir?, Sinan Demircioğlu Kimdir?, Aldo Angoula Kimdir?, Bloke İsminin Anlamı Nedir?, Vazelinli İsminin Anlamı Nedir?, Sezaryensiz İsminin Anlamı Nedir?, Metrolojik İsminin Anlamı Nedir?, Atif Dudaković Kimdir?, Feremez Tuncay Kimdir?, Yamçısız Nedir?, Morumsu Nedir?, Rüstem Avcı Kimdir?, Hemayar İsminin Anlamı Nedir?, Dolgulu İsminin Anlamı Nedir?, Dolgulu Nedir?, Mehmet Önder Mutlu Kimdir?, Bizar İsminin Anlamı Nedir?, Aldo Kimdir?, Vatlık İsminin Anlamı Nedir?, Sezaryenli İsminin Anlamı Nedir?, Metrik İsminin Anlamı Nedir?, Yamçılı Nedir?, Skgökvjcufmfch Nedir?, Morityuslu Nedir?, Biz Biçiminde İsminin Anlamı Nedir?, Hematolojik İsminin Anlamı Nedir?, Dolaysız İsminin Anlamı Nedir?, Hidrobiyolojik Nedir?, Atılgan Gümüş Kimdir?, Biyonik İsminin Anlamı Nedir?, Aldin Čajić Kimdir?, Yaman Yahşi Nedir?, Atılay Uluışık Kimdir?, Vatansız İsminin Anlamı Nedir?, Seyyibe İsminin Anlamı Nedir?, Metrajlı İsminin Anlamı Nedir?, Helmintolojik İsminin Anlamı Nedir?, Dolaylı İsminin Anlamı Nedir?, Hidratlı Nedir?, Özlem Teke Kimdir?, Mehmet Musa Çakır Kimdir?, Katar bayrağı Anlamı Nedir, Katar bayrağı Nasıl Oluştu, Katar bayrağı Tarihi, Katar bayrağı Renkleri, Katar bayrağı Tasarımı, Biyometeorolojik İsminin Anlamı Nedir?, Murat Atıl Kimdir?, Siyasetsiz Nedir?, Helmeli İsminin Anlamı Nedir?, Dolayı İsminin Anlamı Nedir?,