Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir?

Jelly Roll Morton Nedir?

Jelly Roll Morton Nedir?, Jelly Roll Morton Nerededir?, Jelly Roll Morton Hakkında Bilgi?, Jelly Roll Morton Analizi? Jelly Roll Morton ilgili Jelly Roll Morton ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Jelly Roll Morton ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Jelly Roll Morton Ne Anlama Gelir Jelly Roll Morton Anlamı Jelly Roll Morton Nedir Jelly Roll Morton Ne Anlam Taşır Jelly Roll Morton Neye İşarettir Jelly Roll Morton Tabiri Jelly Roll Morton Yorumu 

Jelly Roll Morton Kelimesi

Lütfen Jelly Roll Morton Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Jelly Roll Morton İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Jelly Roll Morton Kelimesinin Anlamı? Jelly Roll Morton Ne Demek? ,Jelly Roll Morton Ne Demektir? Jelly Roll Morton Ne Demektir? Jelly Roll Morton Analizi? , Jelly Roll Morton Anlamı Nedir?,Jelly Roll Morton Ne Demektir? , Jelly Roll Morton Açıklaması Nedir? ,Jelly Roll Morton Cevabı Nedir?,Jelly Roll Morton Kelimesinin Anlamı?,Jelly Roll Morton Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Jelly Roll Morton Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Jelly Roll Morton Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Jelly Roll Morton Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Jelly Roll Morton Kelimesinin Anlamı Nedir? Jelly Roll Morton Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Jelly Roll Morton Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Jelly Roll Morton Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Jelly Roll Morton - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Jelly Roll Morton

Jelly Roll Morton Nedir? Jelly Roll Morton Ne demek? , Jelly Roll Morton Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Jelly Roll Morton Kelimesinin Anlamı? Jelly Roll Morton Ne Demek? Jelly Roll Morton Ne Demektir? ,Jelly Roll Morton Analizi? Jelly Roll Morton Anlamı Nedir? Jelly Roll Morton Ne Demektir?, Jelly Roll Morton Açıklaması Nedir? , Jelly Roll Morton Cevabı Nedir? , Jelly Roll Morton Kelimesinin Anlamı?


Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir?

Jelly Roll Morton

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jelly Roll Morton
Jelly Roll Morton (1918)
Genel bilgiler
Doğum adıFerdinand Joseph LaMothe
Doğum20 Ekim 1890(1890-10-20)
New Orleans, Amerika Birleşik Devletleri
Ölüm10 Temmuz 1941 (50 yaşında)
Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri
TarzlarRagtime, caz, jazz blues, Dixieland, swing
MesleklerPiyanist, grup lideri, aranjör
ÇalgılarPiyano
Etkin yıllar1900-1941
İlişkili hareketlerRed Hot Peppers, New Orleans Rhythm Kings

Ferdinand Joseph LaMothe (20 Ekim 1890 - 10 Temmuz 1941),[1] Jelly Roll Morton takma adını kullanan, kariyerine Louisiana, New Orleans'te başlamış Amerikan besteci, grup lideri, arjantör,caz ve Ragtime piyanisti.

Morton, erken Cazın önemli bir figürü olarak kabul edilir ve 20. yüzyılın başında yaptığı çalışmalarla öncü bir görev üstlenmiştir. Kendisi Ragtime'dan Caz'a geçiş dönemde önemli rol oynamıştır. Onun bestelemiş olduğu Jelly Roll Blues müzik tarihinde dönüşüm sağlayacak bir yapıttır. Ayrıca Jelly Roll Blues caz tarihinde yayınlanan ilk caz bestesidir. Ragtime’ın belli bir besteye dayanan yorumundan koparak melodik malzemeyi daha özgür ve caz tarzında kullanan ilk müzisyenlerden biri olan Morton, cazın bir beste olmadığını, bir üslup olduğunu söylemiştir ve orkestradaki ilk üç sesli grubu kurmuştur. Bas, keman ve davulla ilk altyapıyı kaydetmiştir ve Grammy Hall of Fame Ödülü ve Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödüllerini kazanmıştır.

Ağustos 1938 tarihinde Amerikan Down Beat dergisinde yayımlanan bir mektupta ''Melodileri unuttuğum için doğaçlama yapardım, caz benim icadımdır''[2] diyerek Kendisini cazın asıl mucidi ve her çalgıcının partisyonlarının önceden kesin bir biçimde belirlendiği düzenlemelerini caz'a uygulayan ilk müzikçi olarak ilan etmiştir. Bu sözleri caz dünyasında geniş yankı uyandırmıştır ve hakkında çeşitli eleştiriler yapılmıştır. Caz tarihçisi David Gelly'e göre Morton kendini beğenmiş ve kibirli bir kişiliktir.[3]

Morton, Alessandro Baricco'nun yazmış olduğu Novecento kitabında karakterize edilmiştir. Bu kitapta ''Caz'ı icat eden adam'' olarak adlandırılmıştır ve kitabın ana kahramanı olan Novecento ile bir piyano düellosu yapmıştır ve kaybetmiştir. Bu kitap The Legend Of 1900 ismiyle beyaz perdeye uyarlanmıştır. Bu filmde Morton'u Clarence Williams III canlandırmıştır. Filmin düello sahnesinde çaldığı müzikler sırasıyla: Big Fat Ham, The Crave ve Finger Buster'dır.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Morton, doğum ismi Ferdinand Joseph LaMothe, 20 Ekim 1890 tarihinde New Orleans, Louisiana'da ırk bakımından Kreole (bu bağlamda soyu Louisiana ABD'ye katılmadan önce bölgede bulunan Fransız sömürgecilerden gelen etnik azınlık için kullanılan bir terimdir) bir ailede doğdu. Bazı kaynaklar doğum yılının 1890 değil 1885 olduğunu iddia etmektedir. Genel olarak 1890 yılı doğum tarihi kabul edilir. Ebeveynleri Edward J. Lamothe ve Louise Monette'tir. resmi olarak evli değillerdir ve onlar ayrıldıktan sonra annesi, Mouton adında bir adam ile evlenmiştir. Ferdinand, üvey babasından adını almıştır ve bunu İngilizceleştirerek "Morton" yaptı.[4]

Okula gittiği dönemde Garden District’te yakınlarını ziyaret etti. Bu sayede pek çok blues’cu dinledi: Buddie Canter, Josky Adamns, Game Kid, Frank Richards, Sam Henry... 8-9 yaşlarında “Alice Fields”, “Isn’t It Hard to Love”, “Make Me a Palate on the Floor” gibi blues melodilerini öğrenmiştir. Daha sonra da bunları gitarla çalmaya başladı. Piyano çalmayı 10 yaşında öğrendi.[4]

Müzikal kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Morton'un 1905 yılında yazdığını iddia ettiği "Jelly Roll Blues"

14 yaşına geldiğinde diğer birçok müzisyen gibi New Orleans kentinin ünlü eğlence mahallesi Storyville'daki genelevlerde piyano çalmaya başladı ve ''Jelly Roll'' takma adını edindi. Burada renkli kişiliği ile tanınmıştır ve büyükannesinin evinde kaldı. Fakat büyükannesi onun böyle bir ortamlarda piyano çaldığını öğrenince onu evinden attı. Kendisi bu konu hakkında şöyle söylemiştir:

"Büyükannem böyle bir ortamda caz çaldığımı öğrenince bana ailemizi rezil ettiğimi ve artık onun evinde kalmamı yasakladığını söyledi... O bana dedi ki bu şeytan müziği kesinlikle benim çöküşümü getirecekmiş."

Turne[değiştir | kaynağı değiştir]

1917 yılında Morton

Morton ayrıca 1904 yılı civarında Güney Amerika'da bir turne düzenledi. Bunun sayesinde çeşitli mekanlarda piyano çalmıştır ve yeni müzikler besteledi.  "Jelly Roll Blues", "New Orleans Blues", "Frog-I-More Rag", "Animule Dance" ve "King Porter Stomp" gibi bestelerini bu süre zarfı içerisinde besteledi. 1910 yılında Chicago'ya ve 1911 yılında ise New York'a gitti.

1912-1914 yılları arasında kız arkadaşı Rosa Brown ile birlikte Vodvil canlandırması yapmak için 3 yıllığına Chicago'ya gitmiştir. 1914'te kompozisyonlarını yazmaya başladı. 1915 yılında ilk Caz kompozisyonu olan Jelly Roll Blues'u yayımlamıştır. Jelly Roll Blues Caz tarihinde yayımlanmış ilk caz kompozisyonu olma özelliğini taşımaktadır. 1917 yılında  William Manuel Johnson ve Johnson'un kız kardeşi Anita Gonzalez ile birlikte Kaliforniya'ya gitti.

Vancouver[değiştir | kaynağı değiştir]

Soldan sağa, "Common Sence" Ross, Albertine Pickins, Ferd "Jelly Roll" Morton, Ada "Bricktop" Smith, Eddie Rucker, Mabel Watts (1918)

Morton Vancouver'de bulunan ve The Patricia diye adlandırılan bir gece kulübüne piyano çalması için davet edildi.

Chicago[değiştir | kaynağı değiştir]

Morton, Chicago'ya 1923 yılında geri döndü. İlk plaklarını 1923'te New Orleans Rhythm Kings orkestrasında doldurdu. 1926 yılında Red Hot Peppers adlı orkestrasını kurdu.  Kid OryOmer SimeonGeorge MitchellJohnny St. Cyr, Barney BigardJohnny DoddsBaby Dodds ve Avendrew Hilaire gibi isimlerden oluşan bu orkestrasıyla birçok başarılı kayıt ger­çekleştirmiş ve bu sayede ün kazandı.[4] Morton'un ünlü besteleri arasında "King Porter Stomp" ve "Jelly Roll Blues vardır.

Evliliği ve ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasım 1928 tarihinde Gary, Indiana'da Mabel Bertrand ile evlendi.

New York[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonra karısı ile New York'a taşınmış ve Victor için kayıtlara devam etti. Onun Piyano soloları ve trio kayıtları çok beğenildi fakat 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı'ndan sonra müzik istekleri değiştiği için 1930'lu yıllarda gittikçe gözden düşmeye başladı ve 1931'de RCA Victor Morton ile yeni kayıt anlaşması imzalamadı. Morton New York'ta müzik yapmaya devam etti.

Washington D.C.[değiştir | kaynağı değiştir]

Morton, 1935 yılında Washington, DC eyaletine taşındı. Mayıs 1938'de Lomax Morton'u bir röportaj için onu davet etmiştir. 1939 tarihinde fırtınalı yaşam öyküsünü anlattığı plak Mister Jelly Roll adıyla yayımlandı.[5]

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Los Angeles Count General Hastanesi'nde on bir gün kaldıktan sonra 10 Temmuz 1941 tarihinde öldü.[6][7]

Piyano Tarzı[değiştir | kaynağı değiştir]

Morton'un piyano tarzı erken ikincil ragtime ve ''shout''tan oluşmuştur.

Kompozisyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Morton'un bazı şarkıları:

 • "Big Foot Ham" ("Ham & Eggs" olarak da bilinir)
 • "Black Bottom Stomp"
 • "Boogaboo"
 • "Burnin' the Iceberg"
 • "The Crave"
 • "Creepy Feelin"
 • "Doctor Jazz Stomp"
 • "The Dirty Dozen"
 • "Fickle Fay Creep"
 • "Finger Buster"
 • "Freakish"
 • "Frog-I-More Rag"
 • "Ganjam"
 • "Good Old New York"
 • "Grandpa's Spells"
 • "Jungle Blues"
 • "Kansas City Stomp"
 • "King Porter Stomp"
 • "London Blues"
 • "Mama Nita"
 • "Milenberg Joys"
 • "Mint Julep"
 • "Murder Ballad"
 • "My Home Is in a Southern Town"
 • "New Orleans Bump"
 • "Pacific Rag"
 • "The Pearls"
 • "Pep"
 • "Pontchartrain"
 • "Red Hot Pepper"
 • "Shreveport Stomp"
 • "Sidewalk Blues"
 • "Stratford Hunch"
 • "Sweet Substitute"
 • "Tank Town Bump"
 • "Turtle Twist"
 • "Why?"
 • "Wolverine Blues"

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • The Piano Rolls (Nonesuch, 1997)
 • Giants of Jazz (Collectables, 1998)
 • Mr. Jelly Roll (Tomato Music, 2003)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Scott Yanow (1941-07-10). "Jelly Roll Morton | Biography & History" 20 Mayıs 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. AllMusic. Retrieved 2015-10-05.
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2016. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2016. 
 4. ^ a b c "Arşivlenmiş kopya". 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2016. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2016. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2016. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2016. 

Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Nedir? :Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? ile ilgili Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Ne Demektir? Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Açıklaması Nedir? Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Cevabı Nedir? Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Açıklaması? :Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Gerçek mi? :Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? ile ilgili Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Hakkında? :Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? ile ilgili Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? burada bulabilirsiniz. Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Jelly Roll Morton nedir?, Jelly Roll Morton anlamı nedir?, Jelly Roll Morton ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Edward Payson Evans, Fermatnın küçük teoremi, Honc, Quay, Siren (dizi), Küçük o gösterimi, Kızıldam, Gördes, İş simülasyonu oyunu, Ankara Anlaşması (1921), 2006 Macaristan Grand Prix, Müsadere, Kovaryans matrisi, Ruusbroeck, Stigma (harf), NGC 2422, Catriona Gray, Grand Port Bölgesi, Karim Ziani, Kelly McGillis, Longyan, Kurdufan, Renault Latitude, Sami Dündar, Hobbit, Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Takuya Kimura, Doomsday Machine, Samia Suluhu, Sagu, Poisson oranı, M. Night Shyamalan, Sandhoe, Fasa, Benjamin Boateng, Leon Battista Alberti, Ziggurat, Sippar, Cebeci, Ankara, Interstate 35, Alfa (alfabe), 2006 Lübnan Savaşı, Tutunma kaybı, Çayırlı, Tire, Ruud Geels, Rex W. Tillerson, Suriye İç Savaşı Kuzey Cephesi, NGC 4750, Hektometre, Çelebi, Karakoçan, Slovakyada turizm, Çankırıda 1983 Türkiye genel seçimleri, Arnavutluk Halk Sanatçıları, Lazonby, Zita (harf), NGC 7822, Hücum açısı, Garfield County, Washington, 1451, Katō Takaaki, NGC 5987, Digama (Pamfilyaca), Darıkol, Doğanşar, Çanta, Epakt, Guglielmo Cavallo, Restoran türleri listesi, Kuşçu, Sarız, Aphex Twin, Televizyonda bilimkurgu, Pirinç şarabı, Elektron nötrinosu, Bilişsel harita, Japon mitolojisi, Allah Yazdıysa Bozsun, Mülkiyet hırsızlıktır, Kimyasal savaş, Suriye ordusu, Davutlar, Keles, Lökosit, Yerel İdare Birimleri, Laerru, Juche Kulesi, Tuzlukçu, Fadl bin Nubaht, Johan Micoud, En İyi Kadın Oyuncu Los Angeles Sinema Eleştirmenleri Derneği Ödülü, Matematikte, bilimde ve mühendislikte kullanılan Yunan harfleri, Antik Yunanistanda tıp, İgor Dyakonov, Seyirci, Fiorello La Guardia, Rurik, II. Erdeşîr, Bulgaristanda insan hakları, Mega bindirmeli deprem, NGC 3941, Pierre van Hooijdonk, Inveruno, Renault Laguna, Ernst Happel,
Tipsiz Nedir?, Tipolojik Nedir?, Zirai İsminin Anlamı Nedir?, Okan Işıktaş Kimdir?, Tipili Nedir?, Arap İsyanı bayrağı Anlamı Nedir, Arap İsyanı bayrağı Nasıl Oluştu, Arap İsyanı bayrağı Tarihi, Arap İsyanı bayrağı Renkleri, Arap İsyanı bayrağı Tasarımı, Zingal İsminin Anlamı Nedir?, Zinde İsminin Anlamı Nedir?, Yrd Doç Dr Berat Ahi Kimdir? Yrd Doç Dr Berat Ahi Nereli Yrd Doç Dr Berat Ahi Kaç Yaşında?, İsmail Keskin Kimdir?, Zincirleme İsminin Anlamı Nedir?, Filantrop Nedir?, Özgen Aydıncak Kimdir?, Zimmetli İsminin Anlamı Nedir?, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Anlamı Nedir, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Nasıl Oluştu, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tarihi, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Renkleri, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tasarımı, Atakan Özkan Kimdir?, Necdet Kayra Kimdir?, Zilli İsminin Anlamı Nedir?, Semra Kıratlı Kimdir?, Zilingir İsminin Anlamı Nedir?, Tiksinç Nedir?, Fil Dişi Nedir?, Ümit Özer Kimdir?, Zikzaklı İsminin Anlamı Nedir?, Abdülvahit Vardar Kimdir?, Tiko Nedir?, Ak Sancak Anlamı Nedir, Ak Sancak Nasıl Oluştu, Ak Sancak Tarihi, Ak Sancak Renkleri, Ak Sancak Tasarımı, Meryem Tanrıverdi Göktaş Kimdir?, Tikel Nedir?, Zihnî İsminin Anlamı Nedir?, Abdulmecit Yıldırım Kimdir?, Hami Korkmazlı Kimdir?, Tiilinen Nedir?, Zihinsel İsminin Anlamı Nedir?, Fikirdeş Nedir?, Tiheähkö Nedir?, Zihayat İsminin Anlamı Nedir?, Buse Albayrak Kimdir?, Fijili Nedir?, İbrahim Yüksel Kimdir?, Fiili Bozuk Nedir?, Burhan Bahadır Özsoy Kimdir?, Zifirî İsminin Anlamı Nedir?, Burcugül Çubuk Kimdir?, Tıynetli Nedir?, Zibidi İsminin Anlamı Nedir?, Yaşar Dursun Kimdir?, Tırtılsı Nedir?, Zıypak İsminin Anlamı Nedir?, Arzu Şimşek Kimdir?, Figürlü Nedir?, Zıvanalı Sigara İsminin Anlamı Nedir?, Yunis Aksu Kimdir?, İrfan Hülakü Kimdir?, Tırsınç Nedir?, Zıvanalı İsminin Anlamı Nedir?, Tırsak Nedir?, Fiddire Nedir?, Zıt Anlamlı İsminin Anlamı Nedir?, Fidan Boylu Nedir?, Aşkın Genç Kimdir?, Meliha Apaydın Kimdir?, Berfin Kara Kimdir?, Zıt İsminin Anlamı Nedir?, Zırzop İsminin Anlamı Nedir?, Fıtıklı Nedir?, Ergün Şimşek Kimdir?, Zırtlak İsminin Anlamı Nedir?, Hüseyin Demir Kimdir?, Fışkırdak Nedir?, Ziver Kaplan Kimdir?, Tırı Vırı Nedir?, Fıskiyesiz Nedir?, Zırtapoz İsminin Anlamı Nedir?, Hürana Güngör Kimdir?, Sami bayrağı Anlamı Nedir, Sami bayrağı Nasıl Oluştu, Sami bayrağı Tarihi, Sami bayrağı Renkleri, Sami bayrağı Tasarımı, Tırhallı Nedir?, Fıskiyeli Nedir?, Zırlak İsminin Anlamı Nedir?, Abdullah Karapıçak Kimdir?, Mehmet Şerif Öner Kimdir?, Zırhlı İsminin Anlamı Nedir?, Kadir Yalçın Kimdir?, Fırtına Gibi Nedir?, Zırdeli İsminin Anlamı Nedir?, İlyas Topsakal Kimdir?, Şule Ağaçayak Ersoy Kimdir?, Pan-Afrika bayrağı Anlamı Nedir, Pan-Afrika bayrağı Nasıl Oluştu, Pan-Afrika bayrağı Tarihi, Pan-Afrika bayrağı Renkleri, Pan-Afrika bayrağı Tasarımı, Zırcahil İsminin Anlamı Nedir?, Tıpasız Nedir?, Fırınlı Nedir?, Tıpalı Nedir?, Zıravut İsminin Anlamı Nedir?, Fırfırlı Nedir?, Pınar Kayalar Kimdir?, Tıntın Nedir?, Fırçalı Nedir?, Zıpır İsminin Anlamı Nedir?, Tınlamalı Nedir?, Fırça Çekmek Nedir?,