I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir?

I. Andronikos Komnenos Nedir?

I. Andronikos Komnenos Nedir?, I. Andronikos Komnenos Nerededir?, I. Andronikos Komnenos Hakkında Bilgi?, I. Andronikos Komnenos Analizi? I. Andronikos Komnenos ilgili I. Andronikos Komnenos ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  I. Andronikos Komnenos ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. I. Andronikos Komnenos Ne Anlama Gelir I. Andronikos Komnenos Anlamı I. Andronikos Komnenos Nedir I. Andronikos Komnenos Ne Anlam Taşır I. Andronikos Komnenos Neye İşarettir I. Andronikos Komnenos Tabiri I. Andronikos Komnenos Yorumu 

I. Andronikos Komnenos Kelimesi

Lütfen I. Andronikos Komnenos Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. I. Andronikos Komnenos İlgili Sözlük Kelimeler Listesi I. Andronikos Komnenos Kelimesinin Anlamı? I. Andronikos Komnenos Ne Demek? ,I. Andronikos Komnenos Ne Demektir? I. Andronikos Komnenos Ne Demektir? I. Andronikos Komnenos Analizi? , I. Andronikos Komnenos Anlamı Nedir?,I. Andronikos Komnenos Ne Demektir? , I. Andronikos Komnenos Açıklaması Nedir? ,I. Andronikos Komnenos Cevabı Nedir?,I. Andronikos Komnenos Kelimesinin Anlamı?,I. Andronikos Komnenos Kelimesinin Anlamı Nedir? ,I. Andronikos Komnenos Kelimesinin Anlamı Ne demek?,I. Andronikos Komnenos Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

I. Andronikos Komnenos Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

I. Andronikos Komnenos Kelimesinin Anlamı Nedir? I. Andronikos Komnenos Kelimesinin Anlamı Ne demek? , I. Andronikos Komnenos Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

I. Andronikos Komnenos Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! I. Andronikos Komnenos - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

I. Andronikos Komnenos

I. Andronikos Komnenos Nedir? I. Andronikos Komnenos Ne demek? , I. Andronikos Komnenos Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

I. Andronikos Komnenos Kelimesinin Anlamı? I. Andronikos Komnenos Ne Demek? I. Andronikos Komnenos Ne Demektir? ,I. Andronikos Komnenos Analizi? I. Andronikos Komnenos Anlamı Nedir? I. Andronikos Komnenos Ne Demektir?, I. Andronikos Komnenos Açıklaması Nedir? , I. Andronikos Komnenos Cevabı Nedir? , I. Andronikos Komnenos Kelimesinin Anlamı?


I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir?

I. Andronikos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(I. Andronikos Komnenos sayfasından yönlendirildi)
I. Andronikos Komninos
Ανδρόνικος Α’ Κομνηνός
Bizans İmparatoru
Hüküm süresiMayıs 1183 - 12 Eylül 1185
Önce gelenII. Aleksios
Sonra gelenII. İsaakios
Doğum1118
Konstantinopolis
Ölüm1185
Konstantinopolis
Eş(ler)iTheodora Komnini
Çocuk(lar)ıManuil Komnenos
İoannis Komnenos
Maria Komnini
Aleksios Komnenos
İrini Komnini
HanedanKomninos Hanedanı
Babasıİsakios Komninos

I. Andronikos Komninos (Yunanca adı Ανδρόνικος Α’ Κομνηνός Andronikos I Komninos) (1118, Konstantinopolis- 12 Eylül 1185, Konstantinopolis), 1183-1185 arasında Bizans imparatoru olmuştur. İmparator I. Aleksios ve İrini Dukena'nin oğlu sebastokratōr İsakios Komninos'un oğludur. Komninos Hanedanı'nın son temsilcisidir. Devlet düzeninde reform yapmaya çalıştıysa da Batı Hristiyanlığına karşı gösterdiği büyük düşmanlıkla Norman istilasını hızlandırmıştır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İmparatorluk öncesi yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Andronikos Komninos yaklaşık 1118 yılında doğmuştur. Hem akıl ve hem vücut bakımından yetenekliydi. Yakışıklıydı, çok iyi ve inandırıcı bir şekilde konuşurdu, hareketli, zorluğa dayanıklı, cesur bir kişi idi. Ancak ahlak bakımdan biraz zayıflık göstermişti. Büyük bir askeri general ve çok yetenekli bir siyaset adamıydı.

Andronikos'un gençlik yılları askerlik ile geçmiş olmakla beraber bu askerlik sırasında eğlencesi eksik olmamıştı. 1141' de Selçuklular tarafından esir alındı ve bir yıl onların elinde esir kaldı. Sonra fidyesi ödemedi ve Konstantinopolis'e gitti. Orada kuzeni olan İmparator I. Manuil 'un gözüne girip sarayda yaşamaya başladı. Burada yeğeni olan prenses Evdoksiya'yi kandırdı ve prenses onun metresi oldu. 1152de Evdoksiya ile birlikte önemli bir askeri komutanlık görevi ile Kilikya'ya gitti. Bu görevde iken Mopsuesta şehrine onun planlaması ve komutası altında yapılan kuşatma ve hücumda başarısız oldu. Yine Konstantinopolis'e döndü.

İkinci defa bir başka bir themaya askeri vali olarak görevlendirildi. Fakat bu görevi de kısa zaman sonra bırakıp tekrar Konstantinopolis'e döndü.

Burada Evdoksiya'nin erkek kardeşlerinin hazırlamış olduğu bir pusudan bir şans eseri kurtulabildi. Bu sırada 1153' de Andronikos İmparator aleyhine hazırlanan bir komploya katıldı. Ama bu komplo İmparator tarafından öğrenildi. Andronikos dahil komplo liderleri uzun hapis cezasına çarptırıldılar. Andronikos 12 yıl hapis kaldı ve bu hapislik sırasında bir sıra başarısız kalan kaçma girişimlerinde bulundu.

I. Andronikos Komninos tarafından bastırılmış kavisli sikke

En sonunda 1165'te hapishaneden kaçmayı başardı. Serüvenli bir kaçıştan sonra Galiçya'daki Prens Yaroslav'ın sarayına erişti. Burada Prens tarafından koruma altında iken Prens ve İmparator I. Manuil arasında bir ittifak yapılmasına alet oldu. Bu başarısı dolayısıyla I. Manuil'in tekrar desteğini kazandı. Bir Rus ordusu ile I. Manuil'in Macaristan istila seferine katıldı ve Semlin şehrinin kuşatılmasında bulundu. Bu başarılı askeri sefer 1168' de bittiği zaman Andronikos İmparator ile birlikte Konstantinopolis'e geri döndü. Fakat bir yıl sonra I. Manuil'in kendine halef olarak seçtiği, sonradan Macaristan Kralı III. Béla adını alacak, kişiye sadakat yemini vermediği için İmparatorla arası açıldı. Kilikya theması valisi olarak atanarak Konstantinopolis'teki saraydan sürgün edildi.

Fakat İmparator'un gazabından kurtulmak için theması başına gitmeyen Andronikos Antakya Prensi olan Raymondo'ya sığındı. Onun sarayında yaşarken Prensin güzel kızı ve Bizans İmparatoriçesi Antakyalı Maria'nın kız kardeşi olan Prenses Filippa'ya aşık olup onu baştan çıkardı. Bunu duyan Bizans İmparatoru bu baştan çıkarmayı bir onur davası olarak gördü. Andronikos'a olan kızgınlığının artması haberi ta Antakya'ya ulaştı. Bunun üzerine Andronikos Kudüs'e Haçlılar Devleti Kralı "I. Amalrik" sarayına kaçtı ve o da Andronikos'u Beyrut'a vali tayin etti.

Andronikos Kudüs'te Bizans İmparatoru'nun yeğeni olan ve ölmüş Kudüs Kralı III. Baoudin'in dul karısı olan Theodora Komnini ile karşılaştı ve 56 yaşında olmakla beraber onu da baştan çıkarmayı başardı. Bizans İmparatoru'nun buna olan kızgınlığından kaçmak için Theodora ile birlikte Şam'a geçip Şam Hükümdarı Nureddin Mahmud Zengi'ye sığındılar. Orada da kendilerini güvenli görmeyip birlikte serüvenli bir uzun yolculuğa başladılar. İran'ı batıdan doğuya geçip Türkistan'a girdiler ve oradan Hazar Denizi'nin etrafını dönerek Kafkaslardan güneye geçerek Karadeniz kıyısına geldiler. Komninos Hanedanı'nın ortaya çıktığı yer olan Ünye (o zamanki Oinaion) civarındaki bir kaleye yerleştiler.

Andronikos'un kalede bulunmadığı bir gün Bizans Trabzon theması valisi kaleye bir baskın verdi ve Theodora ve iki çocuğunu esir alıp Konstantinopolis'e gönderdi. 1180 başlarında ailesini kurtarmak için Andronikos Konstantinopolis'e geldi. Çok yalvarıcı dramatik tavırlarla ellerini zincirle bağlamış şekilde İmparator'un huzuruna çıktı ve ondan kendinin ve ailesinin affını istedi. İmparator bu affı verdi; ama Andronikos'u Theodora ile birlikte tekrar Ünye'de yaşamak üzere sürgüne gönderdi.

İmparatorluk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

12. yüzyıl ortalarında Anadolu ve yakın doğu

1143-1180 arasında hüküm süren İmparator I. Manuil'un kuzeni olan Andronikos, Manuil'in ölümünden sonra, halk tarafından sevilmeyen dul imparatoriçe Antakyalı Maria'nın, imparator naibi olarak ülkeyi yönetmesine karşı çıktı. 1182 baharında bir ordu toplayarak, küçük yaştaki imparator II. Aleksios'u korumak bahanesiyle Konstantinopolis'e (İstanbul) girdi ve iktidarı ele geçirdi.

Bunun başlıca sonuçlarından biri çoğunluğunu Venediklilerle Cenevizlilerin oluşturduğu Batılıların kentte topluca öldürülmesi oldu. Andronikos, hemen ardından dul imparatoriçe Maria'yı da öldürttü. Eylül 1183'te Aleksios'la birlikte hükmetmek üzere taç giydi. İki ay sonra Aleksios'u boğdurttu. Zorbalığını yasallaştırmak için de Aleksios'un 13 yaşındaki dul karısı Fransalı Agnes ile evlendi. Bu sırada 65 yaşındaydı.

Başkenti bir kan gölüne çevirmesine karşın, yozlaşmış siyasal sistemde giriştiği reformlar, mevki ve makam satışını yasaklaması, rüşvet alan görevlileri cezalandırması, en önemlisi de ayrıcalıklarıyla imparatorluğun birliğini zayıflatan büyük feodal soyluların ve toprak sahiplerinin gücünü kırması, eyaletlerdeki yaşam koşullarını iyileştirme yönünde sonuçlar verdi. I. Manuil'in Batı yanlısı siyasetine karşı çıkarak, Doğu Kilisesi'nin bağımsızlığını vurguladı; böylece Batı Hristiyanlarının düşmanlığını pekiştirdi. Aynı yıl, Macar kralı III. Béla, Batı yanlısı olan dul imparatoriçenin intikamını almak gerekçesiyle imparatorluk topraklarına girerek birçok kenti yağmaladı. II. Guglielmo komutasındaki Sicilya Normanları Ağustos 1185'te, Yunanistan üzerine yürüyerek imparatorluğun ikinci önemli kenti olan Selanik'i ele geçirdiler. Normanların yaklaşmakta olduğu yolundaki haberler üzerine başkentte bir ayaklanma patlak verdi. II. İsaakios imparator ilan edildikten sonra Andronikos, isyancı bir grup tarafından öldürüldü.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Andronikos iki defa evlendi ve birçok metresleri oldu.

Birinci karısının ismi bilinmemektedir ama bu ilk karısından üç çocuğu olmuştur:

Metresi olan Theodora Komnini'den iki çocuğu olmuştur:

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
Genel
Resmî unvanlar
Önce gelen:
II. Aleksios

Bizans İmparatoru

1183 - 1185
Sonra gelen:
II. İsaakios

I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Nedir? :I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? ile ilgili I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Ne Demektir? I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Açıklaması Nedir? I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Cevabı Nedir? I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Kelimesinin Anlamı? I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Açıklaması? :I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Gerçek mi? :I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? ile ilgili I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Hakkında? :I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? ile ilgili I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? burada bulabilirsiniz. I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler I. Andronikos Komnenos nedir?, I. Andronikos Komnenos anlamı nedir?, I. Andronikos Komnenos ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Delonte West, Igor Rakocevic, Göksel Gümüşdağ, Hazar Hyrkania karma ormanları, 1964 Kış Olimpiyatlarında İsveç, Filistatidae, 1968 Kış Olimpiyatlarında İsveç, Kozlu, En çok satış yapan video oyunları listesi, Mehmet Leblebi, Carabus erberi, Kōken (imparatoriçe), Tilda Swinton, Arthur Chung, Eddie Paskey, Hermetia, Emir Berke Zincidi, Deloitte Touche Tohmatsu, Maxanapis, Dişbudak yapraklı kanatlı ceviz, Marshal Adaları, Satranç turnuvası, İsveç erkek millî hentbol takımı, Bratsk, Devlet Duması Geçici Komitesi, Versatil, Model (müzik grubu), Masule, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Retrocausality, Deloitte Futbol Para Ligi, Mutasım, Tita (1958 doğumlu futbolcu), Sinop, Baklava, Peldon, Dominique Walter, Bonnie Hunt, Cinsiyet bükücü, Burjuva sosyalizmi, Kansk, Barselona Uluslararası Havalimanı, Turnix, Goriçan Çlirim, Save as Draft, Deloitte Football Money League, Compagnie des Indes Orientales, compagnie des indes orientales, Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi, Azize Astvatsatsin Kilisesi, Siyaset, Keten tohumu, Mu kıtası, Baillif, Aster takasagomontanus, Jeotgal, Deloitte, Katrín Jakobsdóttir, Towards the Sun, Hatay Meclisi, 1988 Yaz Olimpiyatlarında Kenya, Revan, Poyrazdamları, Salihli, 2002 UEFA Intertoto Kupası, Havar Kilis Operasyon Odası, Maymuna, Alicia Molik, Glapthorn,  Magda Goebbels, 1992 Yaz Olimpiyatlarında İsveç, GOG.com, Australian Plant Name Index, İletişim Güvenliği Örgütü, Vizontele, 2020 Yaz Olimpiyatlarında Kenya, 2022 Dünya Tekvando Grand Prix, Ayrton Senna, MTV Türkiye, R. Campbell Thompson, The Last Recruit, Bursa Merinosspor, İran Sineması, Yuri Gecesi, Pornografik video, Küba kadın millî voleybol takımı, Dōjinshi, Hackebornlu Mechtilde, Yusuf Bozkurt Özal, Berilyum oksit, Sistem Geri Yükleme, Nannophrys, İnternet protokolü, IPhone, Xavier Koller, İPhone, Stockport, Charles Vernon Boys, Zorya Luhansk, Beyaz Kola, Piper durilignum,
Hanife Sever Kimdir?, Metin Kapıdere Kimdir?, Gündüz Kadir Gençcan Kimdir?, Abdul Özcan Kimdir?, Selçuk Han Kimdir?, Emel Akçil Kimdir?, Azize Çeroğlu Kimdir?, Fatma Biçer Kimdir?, Elif Apohan Kimdir?, Sibel Uzun Kimdir?, Ecevit Keleş Kimdir?, Şeyhmus Göçmez Kimdir?, Şaban Yeğin Kimdir?, Ayça Taşkent Kimdir?, Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Kimdir? Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Nereli Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Kaç Yaşında?, Tansu Coşkun Kimdir?, Naciye İskender Kimdir?, Muhammet Yıldız Kimdir?, Nurcan Duygu Kimdir?, Erol Tunç Kimdir?, Tahsin Ocaklı Kimdir?, Erol Ertürk Kimdir?, Meltem Işık Kimdir?, Rıza Tekerek Kimdir?, Muazzez Orhan Işık Kimdir?, Mehmet Orhun Döğüşcü Kimdir?, Orhan Özatik Kimdir?, Selma Özel Ası Kimdir?, Ünal Köksal Kimdir?, Sema Vadi Kimdir?, Asu Kaya Kimdir?, İbrahim Çalışkan Kimdir?, Sabri Soner Görgülü Kimdir?, Vildan Doğan Kimdir?, Nilgün Yılmaz Kimdir?, İsmail Afşar Kimdir?, Mehmet Mustafa Yıldız Kimdir?, Cengiz Okur Kimdir?, Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Kimdir? Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Nereli Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Kaç Yaşında?, Adnan Ayyıldız Kimdir?, Gani Kaplan Kimdir?, Ahmet Toklucuoğlu Kimdir?, Hasan Hüseyin Hadimli Kimdir?, Ahmet Yorkun Kimdir?, Erhan Gökmen Kimdir?, Yıldız Özbek Kimdir?, Ozan Sakarya Kimdir?, Nuri Ünalan Kimdir?, Sabahattin Erdoğan Sarıtaş Kimdir?, Sevgi Özbek Kimdir?, Esra Totan Kimdir?, Tolunay Özçelik Kimdir?, Orhan Gazi Kofoğlu Kimdir?, Eda Doğan Kimdir?, Yaşar Yaman Kimdir?, Osman Bayrak Kimdir?, Süleyman Şenol Kimdir?, Salih Nazmi Büyükdöğerlioğlu Kimdir?, Osman Fedai Kimdir?, Vedat Ünal Kimdir?, Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Kimdir? Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Nereli Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Kaç Yaşında?, Fatma Gebeş Çimen Kimdir?, Selin Tozoğlu Kimdir?, Güner Karaduman Kimdir?, Mahmut Sürmeli Kimdir?, Menekşe Turen Kimdir?, Süreyya Öneş Derici Kimdir?, Savaş Eminoğlu Kimdir?, Gizem Özcan Kimdir?, Savaş Karaduman Kimdir?, Cumhur Uzun Kimdir?, Aşkın Özön Kimdir?, Emel Zengin Çakır Kimdir?, Neslihan Çelebi Kimdir?, Güzin Aşkın Alparslan Atalı Kimdir?, Güven Kocabıyık Kimdir?, Seda Büyükkara Kimdir?, Meral Atman Kimdir?, Hasan Sır Kimdir?, Mehmet Gültekin Uğur Kimdir?, Hüseyin Atılgan Kimdir?, Ömer Albayrak Kimdir?, Yrd Doç Dr Fahri Apaydın Kimdir? Yrd Doç Dr Fahri Apaydın Nereli Yrd Doç Dr Fahri Apaydın Kaç Yaşında?, Ahmet Yorgun Kimdir?, Özhan Aşkın Öztürk Kimdir?, Fethi Buluş Kimdir?, Rümeysa Ataseven Kimdir?, Leyla Serin Kırık Kimdir?, Filiz Turak Kimdir?, Ali Fuat Kardaş Kimdir?, Nursen Yücesoy Temizkan Kimdir?, Abdulkadir Erbağcı Kimdir?, Hakan Hakkoymaz Kimdir?, Emre Yılmaz Kimdir?, Alipaşa Naipoğlu Kimdir?, Nahide Doğan Kimdir?, Hasan Ufuk Çakır Kimdir?, Nesli Gökçe Kondu Çağlayan Kimdir?, Talat Dinçer Kimdir?, Selahattin Yılmaz Kimdir?,