Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir?

Henry Gantt Nedir?

Henry Gantt Nedir?, Henry Gantt Nerededir?, Henry Gantt Hakkında Bilgi?, Henry Gantt Analizi? Henry Gantt ilgili Henry Gantt ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Henry Gantt ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Henry Gantt Ne Anlama Gelir Henry Gantt Anlamı Henry Gantt Nedir Henry Gantt Ne Anlam Taşır Henry Gantt Neye İşarettir Henry Gantt Tabiri Henry Gantt Yorumu 

Henry Gantt Kelimesi

Lütfen Henry Gantt Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Henry Gantt İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Henry Gantt Kelimesinin Anlamı? Henry Gantt Ne Demek? ,Henry Gantt Ne Demektir? Henry Gantt Ne Demektir? Henry Gantt Analizi? , Henry Gantt Anlamı Nedir?,Henry Gantt Ne Demektir? , Henry Gantt Açıklaması Nedir? ,Henry Gantt Cevabı Nedir?,Henry Gantt Kelimesinin Anlamı?,Henry Gantt Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Henry Gantt Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Henry Gantt Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Henry Gantt Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Henry Gantt Kelimesinin Anlamı Nedir? Henry Gantt Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Henry Gantt Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Henry Gantt Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Henry Gantt - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Henry Gantt

Henry Gantt Nedir? Henry Gantt Ne demek? , Henry Gantt Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Henry Gantt Kelimesinin Anlamı? Henry Gantt Ne Demek? Henry Gantt Ne Demektir? ,Henry Gantt Analizi? Henry Gantt Anlamı Nedir? Henry Gantt Ne Demektir?, Henry Gantt Açıklaması Nedir? , Henry Gantt Cevabı Nedir? , Henry Gantt Kelimesinin Anlamı?


Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir?

Henry Gantt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Henry Laurence Gantt
Doğum1861
Ölüm23 Kasım, 1919
MilliyetAmerikan
VatandaşlıkAmerika Birleşik Devletleri
Kariyeri
DalıBilimsel yönetim

Henry Laurence Gantt (Türkçe söyleyiş: Hânri Lôvrens Gent), (1861 - 23 Kasım 1919) Amerikan makine mühendisi ve yönetim danışmanı. 1910'da çizdiği Gantt çizelgesi ile ünlü olmuştur.

Gantt çizelgesi, Hoover Barajı ve Amerikan Eyaletlerarası Otoban Sistemi dahil büyük projelerin yapılmasına imkân kıldı ve bu çizelge proje yönetiminde önemli bir araç olmaya devam ediyor.[1]

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Gantt Calvert County, Maryland'da doğdu. 1878'de McDonogh Okulu'ndan mezun oldu ve Johns Hopkins Üniversitesi'ne gitti.

Önce öğretmenlik ve teknik çizimcilik yaptı sonra makine mühendisliği yapmaya başladı. 1887'de, Frederick W. Taylor'un bilimsel çalışmalarına Midvale Steel ve Bethlehem Steel ile katıldı, Taylor ile 1893'e kadar çalıştı. Kariyerine yönetim danışmanlığı yaparak devam etti; bunu Gantt çizelgesini buluşu takip etti; aynı zamanda ücret ödemeleri için 'görev ve prim' sistemi ve ek olarak işçi verimliği ve üretkenlik ölçüm sistemlerini geliştirdi.

Henry Gantt, Stevens Teknoloji Endüstrisi'nde Frederick Winslow Taylor (M.E., 1883) ile oda arkadaşıydı ve birlikte mezun olmuşlardı.

Amerikan Toplum Yararına Çalışan Makine Mühendisleri (ASME)'nin yıllık olarak verdiği ödüllerde, Henry Laurence Gantt onur ödülüne layık görüldü.[2]

İş[değiştir | kaynağı değiştir]

Üretim yönetimine Henry Gantt'ın mirası şudur:

 • Gantt çizelgesi: Hala önemli bir yönetim aleti olarak bugün kabul edilir, plan ve programlama için grafiksel kontrol sağlar. Bir projenin ileri doğru ilerlemesini denetim altına alır ve kaydeder. Çizelge bulunuşundan sonra da geliştirilmiştir. Program yıllık değerlendirme programları ve tekniklerini inceler.
 • Endüstriyel verimlilik sadece bilimsel analiz uygulaması devam eden çalışmaları tüm yönleri ile üretilebilir kılmak için kullanılır. Endüstriyel yönetimin rolü şans ve kazaları ortadan kaldırarak sağlam bir sistem geliştirmektir.
 • Görev ve Prim Sistemi: Çalışma verimliliği ile prim arasında adil bir sistem oluşturmayı imkânlı hale getirmiştir.
 • İşletmelerin sosyal sorumluluğu: Toplumun refahı için işletmelerin toplumsal yükümlülükleri olduğuna her zaman inandı ve bu konuda çeşitli çalışmalar yaptı.

Gantt çizelgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gantt birçok farklı çizelge oluşturdu.[3] O çizelgelerini öyle tasarladı ki ustabaşları veya diğer idareciler çabukça; üretimin program dahilinde, programın ilerisinde veya programın arkasında olup olmadığı bilebilir duruma geldi. Bugün modern tasarım yazılımları bile bu önemli işlevi içerir.

Gantt (1903) dengeyi iki şekilde açıkladı:[4]

 • "insanın kaydı", her işçinin ne yapması gerektiğini gösterir ve ne yaptığını veriler.
 • "günlük çalışma dengesi", yapılan çalışmanın miktarını ve yapılması gereken ortalamayı gösterir.

Gantt, tamamlanması birçok günü gerektirecek olan emirlerden örneklem uzay oluşturur. Günlük dengeyi, her gün boyunca sıralar ve her parça veya her çalışma için sütunlar oluşturur. Her sütunun üstünde ihtiyaç duyulup duyulmadığı tespit edilir. Uygun hücrelere girilen miktar parçalarının sayısı, her gün verilenir ve o parça için toplamsal veriler hesaplanır. Ağırlıklı yatay çizgiler emrin yapılmakta olduğu tarihi ve zamanı gösterir. Gantt'a göre, grafiksel günlük denge, "İşi programlamak ve kaydetmenin bir metodu"dur. Bunu 1903'teki makalesinde hem anlatır hem de tanımlar:

 • "Üretim kartları" her gün işin ne kadarının yapıldığını gösterir ve operatörlerin çalışmasını veriler.

1916'da yayınladığı "Çalışma, Ücret ve Kârlılık" adlı kitabında[5] Gantt özellikle çalışma çevresini tartışmaya açmıştır. O yöneticinin her gün belli normlarının olması gerektiğini ve bunları çalışanlara tavizsiz yaptırması gerektiğini düşünür. Daha fazlası, birlikte çalışılan ortamlarda kişisel etkileşimlerden kaçınmasını öğütler. Bununla birlikte, planlı ofis çalışmalarıyla her sorunun çözülemeyeceğini de belirtir.

1919'daki "Organizing for Work" adlı kitabında[6] Gantt iki ilkeden bahseder:

 • bir, etkinlik miktarı zamana bağlı olarak ölçülür;
 • iki, çizelge alanları etkinlik miktarını temsil eder, bu miktarın zamana bağlı olarak yapılandırılması önerilir.

Gantt program çizelgesi yılın her ayını gösterir, ince yatay çizgiler kullanır, parçaları ay boyunca üretim sırasıyla numaralar. Ek olarak, kalın yatay çizgiler yıllık üretim maddelerini gösterir. Her bir sıra iş amirinin emirlerine karşılık gelir ve bu sıralar bir ay boyunca teslim edilen malları gösterir. Bu sisteme en uygun dizim, Gantt'ın oluşturduğu çizelgedir. Bu çizelgede makine çizelgeleme yüksek bir düzeydedir.

Yine Gantt'a ait olan makine kayıt çizelgesi ve işçi kayıt çizelgesi de Gantt çizelgesiyle oldukça benzerdir, ancak bunlar her gün için hem fiili çalışma süresini hem de haftalık toplu çalışma zamanı gösterir. Grafiğin her bir satırı tek bir makine veya operatöre karşılık gelir. Bu çizelgeler işçi görevlerini göstermeyebilir.

Üretim programlarının görünürlüğünü artırmak için süreçlerin bağımlılığını gösteren bir gösterim yöntemi 1896 yılında Karol Adamiecki tarafından tasarlandı, bu 1903'teki Gantt'ın tanımlamalarına benzerdi. Ancak Adamiecki buluşlarını bilindik batı dillerinde yayınlamadı; dolayısıyla Gantt'ın yöntemleri daha popüler oldu. Gantt, 1910-1915 yıllarında çalışmalarını daha da geliştirdi ve bu kuramlar Gantt'a atfedildi. Ufak değişikliklerle uğramış Adamiecki'nin çizelgeleri bugün yaygın olarak Gantt çizelgeleri olarak bilinir.[7][8]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gantt birçok makale ve kitap yayınlamıştır, önemlileri şunlardır:

 • 1916. Work, Wages, and Profits ("Çalışma, Ücret ve Kârlılık") ikinci baskı, Engineering Magazine Co., New York.
 • 1919. Organizing for Work, ("Çalışma Organizasyonu") Harcourt, Brace ve Howe, New York.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Gantt chart history". 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2009. 
 2. ^ "ASME Henry Laurence Gantt Medal". 27 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2009. 
 3. ^ Gantt çizelgesinin aslının Herrmann'a ait olduğu tartışmaları (2005): Herrmann, Jeffrey W., History of Decision-Making Tools for Production Scheduling, Proceedings of the 2005 Multidisciplinary Conference on Scheduling: Theory and Applications, New York, Temmuz 18-21, 2005.
 4. ^ Gantt, Henry L., Üretiminde bir günlük çizelge dengesi, Amerikan Toplumsal Makine Mühendisleri İşlemleri, Volume XXIV, sayfa 1322-1336, 1903.
 5. ^ Gantt, Henry L., Work, Wages, and Profits, (Çalışma, Ücret ve Kârlılık) ikinci baskı, Engineering Magazine Co., New York, 1916. Easton, Maryland, 1973.
 6. ^ Gantt, Henry L., Organizing for Work, Harcourt, Brace, and Howe, New York, 1919. Reprinted by Hive Publishing Company, Easton, Maryland, 1973.
 7. ^ Gerard Blokdijk, Project Management 100 Success Secrets, Lulu.com, 2007, ISBN 0-9804599-0-7, Google Yazdırma, p.76 9 Haziran 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 8. ^ Peter W. G. Morris, The Management of Projects, Thomas Telford, 1994, ISBN 0-7277-2593-9, Google Yazdırma, p.18 10 Haziran 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Nedir? :Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? ile ilgili Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Ne Demektir? Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Açıklaması Nedir? Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Cevabı Nedir? Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Açıklaması? :Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Gerçek mi? :Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? ile ilgili Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Hakkında? :Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? ile ilgili Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? burada bulabilirsiniz. Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Henry Gantt nedir?, Henry Gantt anlamı nedir?, Henry Gantt ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Laos bayrağı, Mendirman Celaleddin, Başdüşman, Osman bin Affan, Filistin Devleti bayrağı, Öz geçmiş, Arapköy,  Günther Schwägermann, Doğan Koloğlu, Başlangıç menüsü, Nizamiye medreseleri, Çelik Simyacı bölüm listesi, Producers Guild of America, Monkey D. Luffy, Portekiz Futbol Federasyonu, Augusto Pinochet, Özür Diliyorum, Fildişi, III. Darius, Euophrys cooki, Windows 3.0, Alman savaş suçları, Atlas, Xunqueira de Espadanedo, İnegöl, Hümanizm, Humanizm, Kemaleddin ibn Yunus, 25 Nisan, İpek Türktan, Deli Yusuf, Öte uydu, CA Peñarol, Uzak geleceğin zaman çizelgesi, Mehmet Enes Sığırcı, Salat, Abdullah Gül, Michel Rolle, Ötümsüz yutaksıl sürtünmeli ünsüz, Exathlon, Epik şiir, Modernleşme teorisi, Eski Goa, George Crumb, Guadalcanal Muharebesi, Changbin, Ötümsüz küçükdilsil sürtünmeli ünsüz, Cnemidaster, TC Merkez Bankası, Aynı yıl içinde iki Akademi Ödülüne aday gösterilen oyuncular listesi, Ötümsüz küçükdilsil patlamalı ünsüz, Çok hücreli canlı, İpekli, Lepus saxatilis, Leopardus, Mustafa Kalemli, Zoroasteridae, Alexis Arquette, Heriberto Lazcano Lazcano, Asılsız Haber, Ankara Uluslararası Film Festivali ödülleri, Nasiriye, Antoine Thomson dAbbadie, Nasıriye, Sasebo, Li Jun Li, Akdeniz Oyunlarında Malta, Felsefe ve ekonomi, Ötümsüz dişyuvasıl yansürtünmeli ünsüz, Sultan Ahmet Camii, Polarizörler, Zambiya millî futbol takımı, Karaim Sinagogu, Soranice, II. Nikolas, Saint Lucia, Ötümsüz dişsil sürtünmeli ünsüz, İbn Yunus, Zoroaster, Erwin Vierow, Martinizm, Rock müzik, Muhammed Peygamber, Benim Adım Aşk (Sibel Can albümü), Astara şehristanı, LoveWave, Didi Chuxing, Köstendil Sancağı, Herbalife, Bilim, Hazırlık maçı, Kralkızı Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Ötümsüz damaksıl sürtünmeli ünsüz, Yusuf Franko Paşa, The Exorcism of Emily Rose, Ötümsüz damaksıl patlamalı ünsüz, Hubei, Aurelian, Johann Strauss II dans besteleri listesi, Murphy Kanunları,
Hasan Bitmez Kimdir?, Topoğrafik Nedir?, Sancak-ı Şerif Anlamı Nedir, Sancak-ı Şerif Nasıl Oluştu, Sancak-ı Şerif Tarihi, Sancak-ı Şerif Renkleri, Sancak-ı Şerif Tasarımı, Lütfi İlteriş Öney Kimdir?, Ufuk Değerliyurt Kimdir?, Folklorik Nedir?, Rana Berk Kimdir?, Toplum Dışı Nedir?, Fokurdak Nedir?, Toplum Bilimsel Nedir?, Fodulca Nedir?, Ayla Bedirhan Çelik Kimdir?, Harun Özgür Yıldızlı Kimdir?, Samara bayrağı Anlamı Nedir, Samara bayrağı Nasıl Oluştu, Samara bayrağı Tarihi, Samara bayrağı Renkleri, Samara bayrağı Tasarımı, Figen Yıldırım Kimdir?, Flüoresan Nedir?, Ayhan Özçelik Kimdir?, Toplanık Nedir?, İzzet Kaplan Kimdir?, Mühip Kanko Kimdir?, Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?,