Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir?

Gutenberg Projesi Nedir?

Gutenberg Projesi Nedir?, Gutenberg Projesi Nerededir?, Gutenberg Projesi Hakkında Bilgi?, Gutenberg Projesi Analizi? Gutenberg Projesi ilgili Gutenberg Projesi ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Gutenberg Projesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Gutenberg Projesi Ne Anlama Gelir Gutenberg Projesi Anlamı Gutenberg Projesi Nedir Gutenberg Projesi Ne Anlam Taşır Gutenberg Projesi Neye İşarettir Gutenberg Projesi Tabiri Gutenberg Projesi Yorumu 

Gutenberg Projesi Kelimesi

Lütfen Gutenberg Projesi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Gutenberg Projesi İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Gutenberg Projesi Kelimesinin Anlamı? Gutenberg Projesi Ne Demek? ,Gutenberg Projesi Ne Demektir? Gutenberg Projesi Ne Demektir? Gutenberg Projesi Analizi? , Gutenberg Projesi Anlamı Nedir?,Gutenberg Projesi Ne Demektir? , Gutenberg Projesi Açıklaması Nedir? ,Gutenberg Projesi Cevabı Nedir?,Gutenberg Projesi Kelimesinin Anlamı?,Gutenberg Projesi Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Gutenberg Projesi Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Gutenberg Projesi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Gutenberg Projesi Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Gutenberg Projesi Kelimesinin Anlamı Nedir? Gutenberg Projesi Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Gutenberg Projesi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Gutenberg Projesi Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Gutenberg Projesi - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Gutenberg Projesi

Gutenberg Projesi Nedir? Gutenberg Projesi Ne demek? , Gutenberg Projesi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Gutenberg Projesi Kelimesinin Anlamı? Gutenberg Projesi Ne Demek? Gutenberg Projesi Ne Demektir? ,Gutenberg Projesi Analizi? Gutenberg Projesi Anlamı Nedir? Gutenberg Projesi Ne Demektir?, Gutenberg Projesi Açıklaması Nedir? , Gutenberg Projesi Cevabı Nedir? , Gutenberg Projesi Kelimesinin Anlamı?


Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir?

Gutenberg Projesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gutenberg Projesi
Kuruluş1971
KurucuMichael S. Hart
Resmî site
gutenberg.org

Gutenberg Projesi (İngilizceProject Gutenberg, Kısaca: PG), telif hakkı olmayan kültürel eserleri dijital ortama aktarmak, arşivlemek ve dağıtmak amacıyla yürütülen gönüllü bir çalışmadır.

1971 yılında kurulan Gutenberg Projesi, dünyanın en eski dijital kütüphanesidir. İnternet'in doğmasından sonra Web ortamına taşınmıştır. Proje, özellikle edebiyat eserlerinin olabildiğince ücretsiz ve kalıcı bir biçimde, herhangi bir bilgisayarda kullanılabilen açık formatlarda serbestçe dağıtılmalarını sağlar.

Michael_Hart ve Gregory Newby, 2006

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Proje, 1971 yılında Illinois Üniversitesi'nde Michael S. Hart tarafından Amerikan Bağımsızlık Bildirisi'nin dijitalleştirilmesiyle başlatıldı. Üniversitenin öğrencisi olduğu sırada insan-makine arayüzleri konusunda çalışmış olan Hart'a, bilgisayarlara erişimin çok sınırlı ve pahalı olduğu o günlerde Materyal Araştırma Laboratuvarı'ndaki Xerox Sigma V bilgisayarının işleticisi olan arkadaşları tarafından bilgisayar erişim imkanı sağlanmış; ve söz konusu bilgisayarın İnternetin öncülü ARPANET'in bir parçası olduğunun bilincinde olan Hart, kendisine verilen çok değerli bilgisayar-zamanını hangi amaç uğruna kullanacağı konusunda bir süre kafa yorduktan sonra, ABD Bağımsızlık Günü nedeniyle o gün (4 Temmuz 1971) yerel markette kopyaları dağıtılan Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi'ni yazmaya karar vermişti.[1] Hart'ın teleprinter ile yazdığı Bağımsızlık Bildirgesi'ni Haklar Bildirisi, ABD Anayasası, İncil ve Shakespeare'in eserleri ile "Alice Harikalar Diyarında" ve "Peter Pan" gibi yapıtlar takip etti.

Tarayıcı ve optik karakter tanıma yazılımının geliştiği 1989 yılına kadar metinler bilgisayara elle girildi. 1989 yılında onuncu kitabını yayımlayan proje, 1990'larda İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla hızlandı.[2] Hart, 16 yıl boyunca tek başına çalışarak 313 kitap yükledi.[3] Projeye matbaanın mucidi Johannes Gutenberg’in adını verdi.

Hart'ın 1998 yılında yeni kurulan Illinois Üniversitesi PC Kullanıcı Grubu ile bağlantı kurup bir e-posta listesi yoluyla projesini duyurmaya başlamasından sonra gönüllülerden oluşan bir ekibin çalışması ile yılın sonunda 1.600 kitap projeye yüklendi.[1] 2000 yılına kadar 10bin e-kitap oluşturma ve her bir e-kitabı ortalama 100milyon okuyucuya ulaştırma hedefi koyan Hart, çabalarından dolayı Wired dergisinin Kasım 1998 sayısında, teknoloji yoluyla topluma önderlik edenlerin seçildiği "Wired 25" listesinde yer aldı.[4] Carnige Mellon Üniversitesi projenin finansörlüğünü üstlendi.

27 Ekim 1998'de Amerikan Meclisi'nin Telif Süresi Uzatma Kanunu'nu onaylaması sonucu kültürel üretimlerin büyük bölümünün kamu malına dönüşmesi süresi 20 yıl ertelendi. Bu gelişme, projenin önüne çıkan önemli bir engeldi. Hart, her şeye rağmen 2020 yılına kadar 9 milyon kitabın kamuya açık hale geleceğini hesaplayarak Gutenberg Projesi için yeni bir misyon belirledi: 100 dilde 10 milyon e-Kitap sunmak.[1]

Çevrimiçi bir katalog içeren ilk Gutenberg Web sitesi 1994 yılında İtalya'dan bir gönüllü olan Pietro Di Micel tarafından geliştirildi. Site, izleyen on yıl içinde birçok ödül kazandı.

Projenin gereksinimlerinin karşılanabilmesi için 2000 yılında Mississippi eyaletinde kâr amacı gütmeyen. Gutenberg Projesi Edebî Arşiv Vakfı kuruldu. Gregory Newby vakfın ilk başkanı oldu.

Projenin 40. yılında (2011) Michael Hart hayatını kaybetti. Gutenberg Projesi, günümüzde varlığını Kuzey Karolina Üniversitesinde sürdürmektedir.[kaynak belirtilmeli]

İdealler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gutenberg Projesi, e e-kitapların oluşturulması ve dağıtılması konusunda insanları teşvik etmek üzere geliştirilmiş, belirli bir merkezi olmayan bir gönüllülük projesidir. Proje, hangi metinlerin ekleneceğine dair bir seçim uygulamadığı gibi, gönüllülerin çalışmasına, ulaşabildikleri veya ilgilendikleri konularda metinlerin seçilmesine dayanır. Projenin ideali Micheal Hart’ın şu sözüyle ifade edilmiştir:[kaynak belirtilmeli]

Gutenberg Projesi’nin amacı, insanları E-Kitap yaratmaya ve dağıtmaya, bunu olabilecek en fazla format ve dilde mümkün kılarak, teşvik etmektir.

Birçok gönüllünün halk kütüphanelerini yaymaya ve edebi mirası korumaya yönelik çalışmalarının yanı sıra, Gutenberg Projesi Koleksiyonu sayesinde ise eserler olası bir kazaya karşı korunmakta, düzenli olarak yedeklenmekte ve farklı birçok sunucuya yansıtılmaktadır.

CD ve DVD Projesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağustos 2003’te, Gutenberg Projesi koleksiyonundaki “en iyi” 600 civarı e-kitabın bulunduğu bir CD oluşturdu. CD, ISO dosyası formatında kullanıcıya sunuldu. CD’yi indirmeyi başaramayan kullanıcılar için CD’nin bir kopyasını ücretsiz olarak kullanıcıya yollama seçeneği de sunuldu.

Aralık 2003’te içinde yaklaşık 10.000 dosya bulunan bir DVD oluşturuldu. O zaman için bu sayı koleksiyonun neredeyse tamamını kapsıyordu. 2004’ün ilk aylarında DVD posta yoluyla kullanıcılara sunuldu.

Temmuz 2007’de DVD’nin içinde 17.000’den fazla dosyanın bulunduğu yeni bir versiyonu oluşturuldu. Nisan 2010’da içinde yaklaşık 30.000 dosya bulunan çift katmanlı bir DVD kullanıcıya sunuldu.

DVD’lerin büyük kısmı ve postayla yollanan CD’lerin tamamı gönüllüler tarafından kayıt cihazları ile kaydedildi. Ekim 2010’e kadar postayla iletilen disk sayısı yaklaşık 40.000’dir. 2017’den itibaren ücretsiz CD teslimatı durdurulmuştur fakat ISO dosyası yüklemek isteyenler için hâlâ mevcuttur.[5]

Çoklu Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Gutenberg Projesi, e-kitap yaratma sürecinde birden çok basılı kaynağın kullanımını teşvik eder. Gutenberg Projesinin ilk e-kitabı olan Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi de dahil olmak üzere birçok eserin basılı kaynaklarda farklı versiyonları mevcuttur-. Bunların bir örneği de Shakespeare eserleridir. Gutenberg Projesinde Shakespeare eserlerinin farklı versiyonları mevcuttur. Uygulamada birçok Gutenberg Projesi e-kitabı tek bir basılı kaynağa dayansa da eksik sayfalar veya görseller için farklı bir versiyondan yararlanılır.

Koleksiyondaki e-Kitapların "Gutenberg Projesi e-kitapları" olarak belirtilmesi esastır. Basılı bir eserin yayınevi baskısı ve ön parçası dahil edilse bile, içeriğin basılı eserle tam olarak eşleştiğine dair hiçbir garanti yoktur (en azından alt bilgi ve üst bilgi kaldırılmaktadır).[6]

Eleştiri[değiştir | kaynağı değiştir]

Michael Hart ve John S. Guagliardo tarafından Mart 2004'te, düşük maliyetle de olsa maddi kazanç sağlamak için bir girişim başladı. PG gönüllüleri, bu projeyi maddi karşılığı olan bir girişim olduğu için ‘Project Gutenberg 2’ adının verilmesini eleştirdi.[kaynak belirtilmeli] Proje gönüllüler tarafından yönetildiği için, eserlerin yayınlanırken telif hakkının durumu, tarama kolaylığı ve popülerlik gibi faktörler göz önüne alınmıştır ve bu durum belirli topluluklara ve hedef kitleye hitap etmeyi zorlaştırmaktadır.

Metinlerdeki paragraflar çift satır aralığı ile ayrılır ve 65-70 karakter arasında yazılır. Dosyalar UTF-8'de kodlanmış ve düz metin biçimi kullanılarak yazılmıştır. Son yıllarda, ortaya çıkan görünüm ve işaretlemenin olmaması, genellikle bu formatın bir dezavantajı olarak algılanmıştır. Gutenberg Projesi, birçok metni PDF, HTML ve EPUB ve sürümlerinde de kullanıma sunarak bu sorunu çözmeye çalışmıştır. Eski metinlerin HTML sürümleri, otomatik oluşturulmuş sürümlerdir.

Bazı Gutenberg Projesi e-metinlerine eksikler olduğu için eleştiriler yöneltildi.[kaynak belirtilmeli] Kullanılan basımların yetersiz olması bu eleştirilerin sebeplerinden biri. Bu gibi eksikler metinlerin aslına uygun olmamasını ve akademik makalelerde kullanılmamasına neden olmuştur.

Diller[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Ağustos 2016 itibarıyla Gutenberg koleksiyonunda bulunan 66 dildeki 52615 e-kitabın dillere göre dağılımı aşağıda gösterilmiştir.[6]

 • İngilizce-43095
 • Fransızca-2711
 • Almanca-1469
 • Fince-1421
 • Flemenkçe-739
 • İtalyan-678
 • Portekizce-540
 • İspanyo-l504
 • Çince-427
 • Yunan-219
 • İsveççe-128
 • Macarca-112
 • Esperanto-112
 • Latince-102
 • Danimarka dili-66
 • Tagalogca-60
 • Lehçe-31
 • Katalanca-31
 • Japonca-22
 • Norveççe-17
 • Galce-11
 • Çekçe-10
 • Rusça-9
 • İzlandaca-7
 • Furlanca-7
 • Teluguca-6
 • İbranice-6
 • Ortaçağ İngilizcesi-6
 • Bulgarca-6
 • Sırpça-4
 • Eski-4
 • Afrikaans-4
 • Amerikan yerli dili-3
 • Nahuat-l3
 • Iloko-3
 • Sabuanca-3
 • Romence-2
 • Navahoca-2
 • Maya dilleri-2
 • Maorice-2
 • Antik Yunanca-2
 • Galce-2
 • İrlandaca-2
 • Frizce-2
 • Arapahoca-2
 • Yidiş-1
 • Slovence-1
 • Sanskritçe-1
 • Calo-1
 • Ojibvaca-1
 • Oksitanca-1
 • Napolice-1
 • Litvanca-1
 • Korece-1
 • Gamilaraay-1
 • Khasi-1
 • İnuitçe-1
 • Interlingua-1
 • Galiçyaca-1
 • Farsça-1
 • Estonca-1
 • Kaşupça-1
 • Bretonca-1
 • Giangan-1
 • Arapça-1
 • Aleutça-1

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c Poynder, Richard. "Michael Hart, founder of Project Gutenberg, speaks to Richard Poynder" (PDF). Open and Shut?: The Basement Interviews, 9 Mart 2006. 24 Ekim 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2021. 
 2. ^ "E-kitaplar sayesinde binlerce kitap sayfası artık el kadar cihazlara sığıyor". Milliyet gazetesi, 17 Haziran 2007. 20 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2021. 
 3. ^ "E-kitabın münzevi mucidi öldü". Milliyet gazetesi, 16 Eylül 2011. 20 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2021. 
 4. ^ "The Wired 25". Wired.com 11 Ocak 1998. 2 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2021. 
 5. ^ "The CD and DVD Project - Gutenberg". web.archive.org. 5 Ekim 2012. 8 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2021. 
 6. ^ a b Newby, Gregory. "Forty-Five Years Of Digitizing Ebooks". Gutenberg.org, 18 Ekim 2019. 20 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2021. Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Nedir? :Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? ile ilgili Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Ne Demektir? Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Açıklaması Nedir? Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Cevabı Nedir? Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Açıklaması? :Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Gerçek mi? :Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? ile ilgili Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Hakkında? :Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? ile ilgili Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Gutenberg Projesi nedir?, Gutenberg Projesi anlamı nedir?, Gutenberg Projesi ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Dimebag Darrell, Skandal, Lukla Airport, Tuğba Oral, Hotakîler, Esatpaşa, Menemen, 13 Scorpii, Akon, Gazze filosu saldırısı, Thomas Carlyle, II. Vaaletoa Sualauvi, Ay taşı, Callum Turner, Özkan Olcay, Ambérac, Sami Bulut, Tuzçullu, Menemen, Esrarın yasallığı, Beşiktaş Lisesi, Working Title Films, Ahmet Esat Kıratlıoğlu, Gammaz Kafa, Pridi, dala ti bom cvet, 30 Ağustos, Menemen, Tokmak Muharebesi, Türk milleti, Fethiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Irmak, Menemen, Süt ürünleri, 2011 Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Festivali, George H. Smith, Aylin Daşdelen, Sen ve Ben, Avrupa Birliği Ekonomik ve Parasal Birliği, Günerli, Menemen, Baba Hakkı, Olacak O Kadar, Bering Köprüsü, Eynesil, Türkiye Kupası şampiyonları listesi, Berkelyum izotopları, Rukiyye binti Muhammed, James Donnelly, Ulus, Menemen, Nitramid, Monkaen Kaenkoon, Alina Zagitova, Pancratium, Ulukent, Menemen, 2021 İslami Dayanışma Oyunları, Bobby Roth, Ayrıştırma, Avustralya, Elkas Mirza, Santiago Calatrava, Uhnaagiyn Hürelsüh, Emma (film, 2020), Polyuşka Polye, Anna Mihaylovna, Seydinnasrullah, Menemen, John Fowles, Cumhuriyet, Menemen, Pestisit, Bulgurlu, Üsküdar, Yamanaka Gölü, PPG Industries, Çankırıda 2004 Türkiye yerel seçimleri, Antonio Gramsci, George Lukacs, Alex McLeish, Brčko İlçesi, Kemah, Teşhircilik, Hamburg silahlı saldırısı, Orotelli, Çakonca, Boz madde, Kültür balıkçılığı, The Robots of Death, Ragıp Zarakolu, Cannobio, Gustafsonia, Jemima Rooper, Toyota Tacoma, Bel canto, Chiroptera, Enternasyonal Komünist Akım, Milano ili, Sürgündekiler, Recep İvedik 2, Beytüllahim Valiliği, Böcürt, Gran Metalik, Otomobilin tarihi, Mikrobiyolojik, Tüm Hindistan İlerleme Bloku, O Irixo, 8. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri, Prato,
Hasan Ataman Kimdir?, Ziyasız İsminin Anlamı Nedir?, Filozofik Nedir?, Ziyansız İsminin Anlamı Nedir?, Aslan ve Güneş Anlamı Nedir, Aslan ve Güneş Nasıl Oluştu, Aslan ve Güneş Tarihi, Aslan ve Güneş Renkleri, Aslan ve Güneş Tasarımı, Şeref Tamtürk Kimdir?, Onur Sergen Doğan Kimdir?, Ziyadar İsminin Anlamı Nedir?, İsmail Büyükkayıkçı Kimdir?, Filolojik Nedir?, Canan Kebenç Özkan Kimdir?, Tipsiz Nedir?, Tipolojik Nedir?, Zirai İsminin Anlamı Nedir?, Okan Işıktaş Kimdir?, Tipili Nedir?, Arap İsyanı bayrağı Anlamı Nedir, Arap İsyanı bayrağı Nasıl Oluştu, Arap İsyanı bayrağı Tarihi, Arap İsyanı bayrağı Renkleri, Arap İsyanı bayrağı Tasarımı, Zingal İsminin Anlamı Nedir?, Zinde İsminin Anlamı Nedir?, Yrd Doç Dr Berat Ahi Kimdir? Yrd Doç Dr Berat Ahi Nereli Yrd Doç Dr Berat Ahi Kaç Yaşında?, İsmail Keskin Kimdir?, Zincirleme İsminin Anlamı Nedir?, Filantrop Nedir?, Özgen Aydıncak Kimdir?, Zimmetli İsminin Anlamı Nedir?, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Anlamı Nedir, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Nasıl Oluştu, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tarihi, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Renkleri, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tasarımı, Atakan Özkan Kimdir?, Necdet Kayra Kimdir?, Zilli İsminin Anlamı Nedir?, Semra Kıratlı Kimdir?, Zilingir İsminin Anlamı Nedir?, Tiksinç Nedir?, Fil Dişi Nedir?, Ümit Özer Kimdir?, Zikzaklı İsminin Anlamı Nedir?, Abdülvahit Vardar Kimdir?, Tiko Nedir?, Ak Sancak Anlamı Nedir, Ak Sancak Nasıl Oluştu, Ak Sancak Tarihi, Ak Sancak Renkleri, Ak Sancak Tasarımı, Meryem Tanrıverdi Göktaş Kimdir?, Tikel Nedir?, Zihnî İsminin Anlamı Nedir?, Abdulmecit Yıldırım Kimdir?, Hami Korkmazlı Kimdir?, Tiilinen Nedir?, Zihinsel İsminin Anlamı Nedir?, Fikirdeş Nedir?, Tiheähkö Nedir?, Zihayat İsminin Anlamı Nedir?, Buse Albayrak Kimdir?, Fijili Nedir?, İbrahim Yüksel Kimdir?, Fiili Bozuk Nedir?, Burhan Bahadır Özsoy Kimdir?, Zifirî İsminin Anlamı Nedir?, Burcugül Çubuk Kimdir?, Tıynetli Nedir?, Zibidi İsminin Anlamı Nedir?, Yaşar Dursun Kimdir?, Tırtılsı Nedir?, Zıypak İsminin Anlamı Nedir?, Arzu Şimşek Kimdir?, Figürlü Nedir?, Zıvanalı Sigara İsminin Anlamı Nedir?, Yunis Aksu Kimdir?, İrfan Hülakü Kimdir?, Tırsınç Nedir?, Zıvanalı İsminin Anlamı Nedir?, Tırsak Nedir?, Fiddire Nedir?, Zıt Anlamlı İsminin Anlamı Nedir?, Fidan Boylu Nedir?, Aşkın Genç Kimdir?, Meliha Apaydın Kimdir?, Berfin Kara Kimdir?, Zıt İsminin Anlamı Nedir?, Zırzop İsminin Anlamı Nedir?, Fıtıklı Nedir?, Ergün Şimşek Kimdir?, Zırtlak İsminin Anlamı Nedir?, Hüseyin Demir Kimdir?, Fışkırdak Nedir?, Ziver Kaplan Kimdir?, Tırı Vırı Nedir?, Fıskiyesiz Nedir?, Zırtapoz İsminin Anlamı Nedir?, Hürana Güngör Kimdir?, Sami bayrağı Anlamı Nedir, Sami bayrağı Nasıl Oluştu, Sami bayrağı Tarihi, Sami bayrağı Renkleri, Sami bayrağı Tasarımı, Tırhallı Nedir?, Fıskiyeli Nedir?, Zırlak İsminin Anlamı Nedir?, Abdullah Karapıçak Kimdir?, Mehmet Şerif Öner Kimdir?, Zırhlı İsminin Anlamı Nedir?, Kadir Yalçın Kimdir?, Fırtına Gibi Nedir?, Zırdeli İsminin Anlamı Nedir?, İlyas Topsakal Kimdir?, Şule Ağaçayak Ersoy Kimdir?, Pan-Afrika bayrağı Anlamı Nedir, Pan-Afrika bayrağı Nasıl Oluştu, Pan-Afrika bayrağı Tarihi, Pan-Afrika bayrağı Renkleri, Pan-Afrika bayrağı Tasarımı, Zırcahil İsminin Anlamı Nedir?,