Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir?

Gürcü alfabesi Nedir?

Gürcü alfabesi Nedir?, Gürcü alfabesi Nerededir?, Gürcü alfabesi Hakkında Bilgi?, Gürcü alfabesi Analizi? Gürcü alfabesi ilgili Gürcü alfabesi ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Gürcü alfabesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Gürcü alfabesi Ne Anlama Gelir Gürcü alfabesi Anlamı Gürcü alfabesi Nedir Gürcü alfabesi Ne Anlam Taşır Gürcü alfabesi Neye İşarettir Gürcü alfabesi Tabiri Gürcü alfabesi Yorumu 

Gürcü alfabesi Kelimesi

Lütfen Gürcü alfabesi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Gürcü alfabesi İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Gürcü alfabesi Kelimesinin Anlamı? Gürcü alfabesi Ne Demek? ,Gürcü alfabesi Ne Demektir? Gürcü alfabesi Ne Demektir? Gürcü alfabesi Analizi? , Gürcü alfabesi Anlamı Nedir?,Gürcü alfabesi Ne Demektir? , Gürcü alfabesi Açıklaması Nedir? ,Gürcü alfabesi Cevabı Nedir?,Gürcü alfabesi Kelimesinin Anlamı?,Gürcü alfabesi Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Gürcü alfabesi Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Gürcü alfabesi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Gürcü alfabesi

Gürcü alfabesi Kelimesinin Anlamı Nedir? Gürcü alfabesi Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Gürcü alfabesi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Gürcü alfabesi - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Gürcü alfabesi - Oranlamak Gürcü alfabesi - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Gürcü alfabesi - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Gürcü alfabesi - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Gürcü alfabesi - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Gürcü alfabesi

Gürcü alfabesi Nedir? Gürcü alfabesi Ne demek? , Gürcü alfabesi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Gürcü alfabesi Kelimesinin Anlamı? Gürcü alfabesi Ne Demek? Gürcü alfabesi Ne Demektir? ,Gürcü alfabesi Analizi? Gürcü alfabesi Anlamı Nedir? Gürcü alfabesi Ne Demektir?, Gürcü alfabesi Açıklaması Nedir? , Gürcü alfabesi Cevabı Nedir? , Gürcü alfabesi Kelimesinin Anlamı?


Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir?

Gürcü alfabesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gürcü alfabesi
ქართული დამწერლობა
Tür El yazısı Alfabetik Alfabe
Diller Gürcüce, Kartveli dilleri
Oluşturan Kral I. Parnavaz (geliştiren)
Yaratılması MÖ 4. yüzyıl ile MS 3. yüzyıl arası
Unicode aralığı U+10A0–U+10FF,
U+2D00–U+2D2F
Bu sayfa UFA fonetik Unicode semboller içerir. Doğru bir görüntüleme desteğiniz bulunmadığı takdirde, soru işaretleri, kutular veya diğer Unicode karakterleri görebilirsiniz. IPA sembolleri ile ilgili rehberi okumak için, bakınız Yardım:IPA.

Gürcü alfabesi (Gürcüceქართული დამწერლობა / "kartuli damts'erloba" ya da ქართული ანბანი / "kartuli anbani"), Güney Kafkas dillerinin (Gürcüce, Megrelce, Svanca ve Lazca), özellikle Gürcücenin yazımında kullanılan alfabedir. 1940’larda Osetçe ve 1937-1954 arasında Abhazcanın[1] yazımında da kullanılmıştır. Gürcü alfabesi Dağıstan'da Avarlar tarafından da yüzyıllarca Avar dilini yazmak için kullanılmıştır. Avarlar Gürcü krallıkları ile Alazan vadisi yüzünden çatışmaya başlayınca Gürcü alfabesi, 16. yüzyıldan itibaren yerini Avar dili için düzenlenmiş Arap harflerinden oluşan Ajam alfabesine bıraktı.

Gürcü alfabesi, günümüzde dünyada kullanılan en eski yazı sistemilerinden biridir.[kaynak belirtilmeli] Beşi sesli olmak üzere 33 harften oluşur. Büyük-küçük harf ayrımı olmayıp hepsi aynı şekilde yazılır.

Alfabenin ortaya çıkışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gürcü tarih yazıcılığında Gürcü alfabesini geliştiren kişi olarak Kral I. Parnavaz kabul edilir. Gürcü alfabesinin geliştirildiği tarih olarak kabul edilen zaman dilimi, MÖ 4. yüzyıl ile MS 3. yüzyıl arasında değişir.[kaynak belirtilmeli] Hiç kuşkusuz Gürcüce çok eski tarihlerden beri vardı; ama Gürcistan eski çağlardan beri bir kültür bölgesiydi ve değişik halkların temsilcileri bu coğrafyada kendi dillerini konuşuyor ve kendi yazı sistemlerini kullanıyorlardı.

Alfabeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Alfabeler: Asomtavruli, Nushuri ve Mhedruli.

Asomtavruli[değiştir | kaynağı değiştir]

Asomtavruli (Gürcüce): ასომთავრული) en eski Gürcü yazısıdır. Asomtavruli "büyük harf" anlamına gelir; bu kelime "harf" anlamına gelen aso (ასო) ile "asıl, baş" anlamına gelen mtavari (მთავარი) kelimelerinden oluşur.

Asomtavruli harfler
ႭჃ,
 

Nushuri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nushuri harfler
ⴍⴣ, ⴓ

Mhedruli[değiştir | kaynağı değiştir]

Mhedruli harfler

Yazı biçimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gürcü alfabesinin üç farklı biçimi vardır. Mrgvlovani (Parnavaz döneminden kalmıştır) İÖ 3. yüzyıldan, Nushuri 9. yüzyıldan, Mhedruli 11. yüzyıldan ortaya çıkmıştır.

Mrgvlovani yazı biçimine en son 11. yüzyıl metinlerinde rastlanır. Sonraki yüzyıllarda bu yazı biçimi unutulmuş değildi; ama daha çok yazı başlıklarında kullanılıyordu. Bundan dolayı da, “başlık harfleri” anlamında Asomtavruli olarak adlandırılmıştır. Nushuri alfabesi, ilk olarak 9. yüzyıldaki metinlerde görülür. Mhedruli alfabesi ise 10. yüzyılda kullanılmaya başlanmıştır. Nushuri yazısı, Mhedruli yazısıyla eşzamanlı olarak kullanıldı. Ancak zaman içinde Nushuri dinsel ve bilimsel metinlerde, Mhedruli ise, bu alanların dışında, resmi ve askeri yazışmalarda kullanıldı. Bundan dolayı da Mhedruli (askeri) adıyla anılmaya başlandı. Nushuri bugün de kilisede kullanılan bir yazı biçimidir. Gündelik ve dinsel törenlere özgü metinler bu yazı biçimiyle yazılmaktadır.

Eski Gürcüce’de 38 harf bulunuyordu. 19. yüzyılda alfabede basitleştirilmeye gidildi. Bugün Gürcü alfabesinde 5’i sesli olmak üzere 33 harf vardır. Gürcüce’de her harf bir fonemi karşılar ve Gürcü alfabesi yazıldığı gibi okunur. Bu üç Gürcü yazı biçimi, yalnızca harflerin yazılış biçimiyle birbirinden ayrılır. Bugün kullanılan yazı, kolay yazılabilir biçime uygun hale getirilmiş bir alfabedir. Mrglovani yazı biçimi görece zor yazılan harflerden oluşur; çünkü bir harfi tek bir el hareketiyle yazmak olanaklı değildir. Bir harfi yazabilmek için eli birkaç kez kaldırmak gerekir. Ama her yazı biçiminin giderek gelişmiş bir biçim olduğu söylenebilir.

İlk yazı örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkaik dönem bir yana bırakılırsa eski Gürcüce’yi bugün de anlamak mümkündür. Zamanın gerektirdiği gibi alfabede değişiklikler olmuş; ama dilde bir değişiklik olmamıştır. Gürcü alfabesinin eskiliğine karşın bu alfabeyle yazılmış en eski metinler İS 5. yüzyıla tarihlenmektedir. Bu en eski yazılı belge, Filistin’deki Gürcü manastırında mozaikle çevrelenmiş biçimde Mrglovani alfabesiyle yazılmış dört Gürcü yazıtıdır. Bu yazıtlar, 433 yılına tarihlenmektedir. Yaklaşık bu tarihlerde Gürcüstan’da Asomtavruli yazısıyla yazılmış yazıtlar vardır. Bolnisi manastırındaki bu yazıtların tarihi 493/494 yılı olarak belirlenmiştir. 5-6. yüzyıllardan kalma başka yazıtlar da günümüze ulaşmıştır. Mtsheta’daki Cvari Kilisesi’nde yazıtlar ise 6-7. yüzyıllara aittir.

Gürcü edebiyatının en eski metinleri de gene 5. yüzyıla tarihlenmektedir. Şuşanikis Martviloba (Şuşanikis Tsameba) adlı bu en eski edebi metin, o kadar gelişmiş bir yazıyla ve dille yazılmıştır ki bunun ilk edebiyat metni olmadığı açıktır. Ancak daha eski metinler günümüze ulaşmamıştır. Bu metinde ayrıca bir İncil çevirisinden de söz edilmektedir. Biraz daha geç bir dönemde Evstati Mtshetelis Martviloba yazılmış ve bunu pek çok yeni metin izlemiştir.

İstanbul'da, Pirosmani 4 Şubat 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. adıyla Türkçe ve Gürcüce olarak yayımlanan dergi, Türkiye'de Gürcü alfabesini kullanan bir yayın organıdır.

Transkripsiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde kullanılan Gürcü alfabesi, 5’i sesli olmak üzere 33 harften oluşmaktadır.

Mhedruli
harfler
Unicode Adı ISO 9984 BGN IPA
U+10D0 an A a А а /a/
U+10D1 ban B b B b /b/
U+10D2 gan G g G g /ɡ/
U+10D3 don D d D d /d/
U+10D4 en E e E e /ɛ/
U+10D5 vin V v V v /v/
U+10D6 zen Z z Z z /z/
U+10D7 tan T t T t /t̪ʰ/
U+10D8 in I i I i /ɪ/
U+10D9 k’an K’ k’ K’ k’ /kʼ/
U+10DA las L l L l /l/
U+10DB man M m M m /m/
U+10DC nar N n N n /n/
U+10DD on O o O o /ɔ/
U+10DE par P’ p’ P’ p’ /pʼ/
U+10DF jan J j J j /ʒ/
U+10E0 rae R r R r /r/
U+10E1 san S s S s /s/
U+10E2 t’ar T’ t’ T’ t’ /t̪ʼ/
U+10E3 un U u U u /ʊ/
U+10E4 par P p P p /pʰ/
U+10E5 kan K k K k /kʰ/
U+10E6 ğan Ğ ğ Ğ ğ /ɣ/
U+10E7 q’ar Q’ q’ Q’ q’ /qʼ/
U+10E8 Şin Ş ş Ş ş /ʃ/
U+10E9 çin Ç ç Ç ç /ʧ/
U+10EA tsan Ts ts Ts ts /ʦʰ/
U+10EB dzil Dz dz Dz dz /ʣ/
U+10EC ts’il Ts’ Ts’ Ts’ ts’ /ʦʼ/
U+10ED ç’ar Ç’ ç’ Ç’ ç’ /ʧʼ/
U+10EE h'an H' h' H' h' /x/
U+10EF can C c C c /ʤ/
U+10F0 hae H h H h /h/

Türk alfabesinde karşılıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Gürcü alfabesi fonetik bir alfabe olup harflerinin çoğunun, yine fonetik bir alfabe olan Türk alfabesinde karşılıkları bulunmaktadır. Türk alfabesinde bulunmayan fonemler birden fazla harf (ც-ts; ძ-dz; წ-tz) kullanılarak ve Türk alfabesi harflerine işaretler (კ-k'; პ-p'; ტ-t'; ჭ-ç') konarak karşılanmaktadır. Bununla birlikte Türkçede bulunmayan Gürcüce fonemler ancak duyarak algılanabilir.

Mhedruli
harfler
Harfin Adı Türk alfabesindeki karşılığı
an A a
ban B b
gan G g
don D d
en E e
vin V v
zen Z z
tan T t
in I i
k’an K’ k’
las L l
man M m
nar N n
on O o
p'ar P’ p’
jan J j
rae R r
san S s
t’ar T’ t’
un U u
par P p
kan K k
ğan Ğ ğ
qar Q q
Şin Ş ş
çin Ç ç
tsan Ts ts
dzil Dz dz
tzil Tz tz
ç’ar Ç’ ç’
h'an H' h'
can C c
hae H h

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]


Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Nedir? :Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? ile ilgili Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Ne Demektir? Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Açıklaması Nedir? Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Cevabı Nedir? Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Açıklaması? :Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Gerçek mi? :Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? ile ilgili Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Hakkında? :Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? ile ilgili Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Gürcü alfabesi nedir?, Gürcü alfabesi anlamı nedir?, Gürcü alfabesi ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Aluminium Arak FC, Üçgen hücum, Kurt Yuvası Mağarası, Friedland Muharebesi, Riverdale, Hikari, Zeki Kuneralp, Basit bağlantılı, École Polytechnique, Veyselli Kaya Kabartmaları, 1989 Devrimleri, Argentinosaurus, Ahtapot, Cumhuriyet Halk Partisi, Hypocolius, Sabit Aksoy, Marisa Tomei, Tam hareketli video, Nothing to Lose, Necdet Zorluer, Basilicata, Emeviler, NGC 3117, Dolní Věstonice Venüsü, NGC 545, Trainwreck, Gürcü İsmail Paşa, Tank, Daniel Bovet, Novo Progresso, Nehebkau, Árpád von Degen, Stade Grimonprez Jooris, Silverius, Baba Tanrı, Joaquin Peirò, The Life of Pablo, Benjamin Boateng, Haram, Hernikler, Lokalizm, Fenike tatlısı, Osaka metrosu, Küçük Yenisey, Röt Oluşumu, Seviyorum Gülüm, Somaliland, Hamamlı, Eskipazar, C pil, NGC 7634, Banka kartı, Kandilli Deprem Müzesi, Buena Vista Social Club (film), The Boss Baby, Multics, Çağatay hanları listesi, MULTICS, Lego, Kuantum programlama, Uluslararası ilişkiler, Leonid Pilunsky, Ouagadougou, Spyker C8, Fransa, Mykonos, Geledi Sultanlığı, Bağımsız Devletler Topluluğu millî futbol takımı, Bahtiyar Rahmani, Kollektivizasyon, Finlandiya Parlamentosu, Brayton çevrimi, Pentheus, Siyaksares, Sunrise Beyond, Mühendislik, KC Rebell, Howard, Teksas, Hooverphonic, Nalbantlar, Söke, Robert Fitzroy, Harju, Cava gergedanı, Katar, İpliksi yılan, Bollullos Par del Condado, Kayıp On Kabile, Fermi enerjisi, Kuşadası, Erol Avcı, Sibirya Türkleri, Yelena Yakovleva, Birleşik Makedonya, Hacivat, 2007 Türkiye genel seçimleri, Genç Hristiyan Erkekler Birliği, Bulvar gazetesi, Hugo Chávez Frías, Hertford ilçesi, Kuzey Karolina, Polietilen tereftalat, Kopenhag,
Çarliston Marka İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Öztürk Kimdir?, Alevsiz İsminin Anlamı Nedir?, İri İsminin Anlamı Nedir?, Galaksinin Koruyucuları 2, Fiyakalı İsminin Anlamı Nedir?, Galeyanlı Nedir?, Çatal Yürek Nedir?, Abubakar Salim Kimdir?, Alevli İsminin Anlamı Nedir?, Galaksinin Koruyucuları, Kayıtsızca İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Mansuryan Kimdir?, Profesyonel İsminin Anlamı Nedir?, Çarksız İsminin Anlamı Nedir?, Nizâr İsminin Anlamı Nedir?, Azer Bülbül Kimdir?, Obruklu Nedir?, İrhas İsminin Anlamı Nedir?, Fitopatolojik İsminin Anlamı Nedir?, Çatal Sakal Nedir?, Anna Schudt Kimdir?, Aletli İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Kubilay Kimdir?, Kayıtsız Şartsız İsminin Anlamı Nedir?, Fırlama Çöpçüler, Anna Schell Kimdir?, Ahmet Ogan Kimdir?, Abu Julia Kimdir?, Çarklı İsminin Anlamı Nedir?, Alesta İsminin Anlamı Nedir?, İrençäk İsminin Anlamı Nedir?, Fitneci İsminin Anlamı Nedir?, Galaktore Nedir?, Tenzilatlı İsminin Anlamı Nedir?, Problemsiz İsminin Anlamı Nedir?, Nizamsız İsminin Anlamı Nedir?, Fare Şehri, Ali Rıza Kaşkayan Kimdir?, Anna Rogowska Kimdir?, Kayıtsız İsminin Anlamı Nedir?, Alerjisiz İsminin Anlamı Nedir?, İranlı İsminin Anlamı Nedir?, Çarkıt İsminin Anlamı Nedir?, Fitne Kumkuması İsminin Anlamı Nedir?, Gaiz Nedir?, Tentesiz İsminin Anlamı Nedir?, Problemli İsminin Anlamı Nedir?, Nizamlı İsminin Anlamı Nedir?, Avni Dilligil Kimdir?, Anna Rigon Kimdir?, Ali Rıza İmamifer Kimdir?, Omid Abtahi Kimdir?, Alerjili İsminin Anlamı Nedir?, En Süper Kahraman, Kayıtlı İsminin Anlamı Nedir?, Obez Nedir?, İradi İsminin Anlamı Nedir?, Fitne Fücur İsminin Anlamı Nedir?, Çat Pat Nedir?, Çarıksız İsminin Anlamı Nedir?, Anna Puu Kimdir?, Alerjik İsminin Anlamı Nedir?, Easy Street (film, 1917), Ali Rıza Hurşidi Kimdir?, Ahmet Nur Çebi Kimdir?, Tentenesiz İsminin Anlamı Nedir?, Problematik İsminin Anlamı Nedir?, Nizami İsminin Anlamı Nedir?, İrfan Atasoy Kimdir?, Kayışçı İsminin Anlamı Nedir?, Aleni İsminin Anlamı Nedir?, Anna Prelević Kimdir?, Abşir Ömer Çama Kimdir?, Pürtelaş Nedir?, Nüzullü Nedir?, İradesiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz İsminin Anlamı Nedir?, Çarşafsız Nedir?, Çarıklı İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Hakiki Kimdir?, Dur! Yoksa Annem Ateş Edecek, Yılmaz Yaşar Kimdir? Yılmaz Yaşar Nereli Yılmaz Yaşar Kaç Yaşında?, Alengirli İsminin Anlamı Nedir?, Anna Poslavska Kimdir?, Tenteneli İsminin Anlamı Nedir?, Problem İsminin Anlamı Nedir?, Niyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Cüneyt Arkın Kimdir?, Kayıp İsminin Anlamı Nedir?, Doğal Kahramanlar, Pürsıhhat Nedir?, İradeli İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Fegani Kimdir?, Fitilli İsminin Anlamı Nedir?, Çarşaflık Nedir?, Çaresiz İsminin Anlamı Nedir?, Âlemşümul İsminin Anlamı Nedir?, Anna Polina Kimdir?, Álex Abrines Kimdir?,