Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir?

Güney Rodezya Nedir?

Güney Rodezya Nedir?, Güney Rodezya Nerededir?, Güney Rodezya Hakkında Bilgi?, Güney Rodezya Analizi? Güney Rodezya ilgili Güney Rodezya ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Güney Rodezya ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Güney Rodezya Ne Anlama Gelir Güney Rodezya Anlamı Güney Rodezya Nedir Güney Rodezya Ne Anlam Taşır Güney Rodezya Neye İşarettir Güney Rodezya Tabiri Güney Rodezya Yorumu 

Güney Rodezya Kelimesi

Lütfen Güney Rodezya Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Güney Rodezya İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Güney Rodezya Kelimesinin Anlamı? Güney Rodezya Ne Demek? ,Güney Rodezya Ne Demektir? Güney Rodezya Ne Demektir? Güney Rodezya Analizi? , Güney Rodezya Anlamı Nedir?,Güney Rodezya Ne Demektir? , Güney Rodezya Açıklaması Nedir? ,Güney Rodezya Cevabı Nedir?,Güney Rodezya Kelimesinin Anlamı?,Güney Rodezya Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Güney Rodezya Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Güney Rodezya Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Güney Rodezya Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Güney Rodezya Kelimesinin Anlamı Nedir? Güney Rodezya Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Güney Rodezya Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Güney Rodezya Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Güney Rodezya - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Güney Rodezya

Güney Rodezya Nedir? Güney Rodezya Ne demek? , Güney Rodezya Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Güney Rodezya Kelimesinin Anlamı? Güney Rodezya Ne Demek? Güney Rodezya Ne Demektir? ,Güney Rodezya Analizi? Güney Rodezya Anlamı Nedir? Güney Rodezya Ne Demektir?, Güney Rodezya Açıklaması Nedir? , Güney Rodezya Cevabı Nedir? , Güney Rodezya Kelimesinin Anlamı?


Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir?

Güney Rodezya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Colony of Southern Rhodesia
Güney Rodezya
1923–1953
1963–1965
1979-1980
bayrağı
(1964)
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
Rodezya'nın Afrika kıtasında konumu (günümüzde Zimbabve)
Rodezya'nın Afrika kıtasında konumu
(günümüzde Zimbabve)
BaşkentSalisbury
Yaygın dil(ler)İngilizce
HükûmetKendi kendini yöneten
Britanya kolonisi
Tarihçe 
• Kuruluşu
1923–1953
1963–1965
1979
• Britanya Güney Afrika Şirketi yönetimi
1890-1923
• Britanya ilhakı
12 Eylül 1923
• Sorumlu hükûmet kurulması
1 Ekim 1923
1953-1963
• Tek taraflı bağımsızlık ilanı
11 Kasım 1965
• Dağılışı
1980

Güney Rodezya, Afrika kıtasının güney kesiminde Büyük Britanya kraliyet kolonisi olarak 1923 ile 1980 yılları arasında belirli dönemlerde varlığını sürdüren koloni bölgesi. Bölge 1965 yılında tek taraflı olarak Rodezya (1970 yılından itibaren Rodezya Cumhuriyeti) ismi ile bağımsızlığını ilan etmiş ancak hiçbir ülke tarafından kabul görmemiştir. Ülkenin kurulu olduğu bölgede günümüzde Zimbabve bulunmaktadır.

1888 yılında Ndebelelerin kralı tarafından var olan yeraltı madenlerini çıkartabilmesi adına Cecil Rhodes'e tanınan toprak imtiyazı sonucunda Avrupalılar bölgeye göç etmiştir.[1] Bu bölge üzerinde Almanya ve Portekiz'in de hak iddialarına karşı Büyük Britanya bölgeyi 1891 yılında kendi himaye bölgesi olarak ilan etmiştir. Britanya 1923 yılında bölgeyi ilhak ederek kraliyet kolonisi olarak tamamen bünyesine dahil etmiştir.

İlerleyen süreçte beyaz Avrupalıların egemenliği altına giren bölgede beyazların ve siyahi yerlilerin ayrı alanlarda yaşaması adına ayrı yerleşim alanları oluşturulmuştur. 1953 yılında bölge komşu sömürge bölgeleri ile birlikte Rodezya ve Nyasaland Federasyonu çatısı altında birleştirilmiştir. 1963 yılına kadar bu federasyon içerisinde yer alan bölge 1964 yılında diğer bölgeler Kuzey Rodezya (günümüzde Zambiya) ve Nyasaland'a (günümüzde Malavi) tanınan bağımsızlık hakkı Güney Rodezya'ya tanınmamış ve bölgenin adı tekrar Güney Rodezya olarak değiştirilmiştir. Ülkenin bağımsızlığının tanınmaması olarak Ian Smith önderliğinde iktidarda olan beyaz yönetimin, siyahi nüfusun yönetimde yer almasını kabul görmemesi olduğu ve Britanya'nın sahip olduğu çoğunluk olmadan bağımsızlık yok (İngilizce:No independence before majority rule) düşüncesinin etkili olduğu ifade edilmiştir.[2][3]

Yaşanan bu gelişmelerin ardından 1 Kasım 1965 yılında bölge tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiştir.[4] Bu tek taraflı ilanın ardından Birleşmiş Milletler tarafından ülkeye 216 ve 217 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararları ile yaptırım uygulanmıştır.[5][6] Bağımsızlık ilanı sonrasında iktidar yanlısı kişilere karşı siyahi kişiler tarafından başlatılan gerilla savaşı kapsamında birçok saldırı gerçekleştirilmiştir.

Yaşanan bu gerilla savaşını bitirmek adına 1976 yılında gerçekleştirilen Rodezya Konferansı'nda barış görüşmeleri gerçekleştirilmiş ancak herhangi bir sonuca ulaşılamamıştır. 1978 yılında gerçekleştirilen seçimler sonucu mecliste çoğunluğu elde eden siyahiler, aynı zamanda yeni başbakanın da siyahi olmasını sağlamışlardır.

1979 yılında başbakan Ian Smith bağımsızlık mücadelesi veren gruplar ile ateşkes imzalamıştır. 1979 yılında Rodezya Konferansı kapsamında Abel Muzorewa'yla imzalanan Lancaster House Antlaşması ile Mart 1980 yılında tüm siyasi tarafları kapsayacak şekilde seçimler gerçekleştirilmiş ve seçimlerden Robert Mugabe önderliğindeki ZANU başarılı bir şekilde ayrılmıştır.

18 Nisan 1980 tarihinde aynı bölgede bağımsız Zimbabve ilan edilerek Güney Rodezya'nın varlığına son verilmiştir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "www.rhodesia.me.uk" (PDF). 3 Aralık 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2017. 
  2. ^ Ian Smith: The Great Betrayal. Londra 1997
  3. ^ House of Commons Hansard 29 Mayıs 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 20 Aralık 1966
  4. ^ ".Rodezya, bağımsızlık ilanı ile Birleşik Krallık'tan ayrıldı". 10 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2017. 
  5. ^ "BM Güvenlik Konseyi 216 sayılı karar metni". 3 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2017. 
  6. ^ "BM Güvenlik Konseyi 217 sayılı karar metni". 3 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Nedir? :Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? ile ilgili Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Ne Demektir? Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Açıklaması Nedir? Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Cevabı Nedir? Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Açıklaması? :Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Gerçek mi? :Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? ile ilgili Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Hakkında? :Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? ile ilgili Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? burada bulabilirsiniz. Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Güney Rodezya nedir?, Güney Rodezya anlamı nedir?, Güney Rodezya ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Natalya Neidhart, İşitsel sistem, Painswick, Marmara Bölgesi, Girit Eyaleti, 17 Ekim, Glastonbury Festivali, Doğduğun Ev Kaderindir, Bologna Guglielmo Marconi Havalimanı, NGC 892, Harry Landers, Otlukbeli Gölü, Ordövr, NGC 5320, En İyi Sinematografi Akademi Ödülü, Av Köpekleri takımyıldızı, 1944, Asur milliyetçiliği, Liam Aiken, NGC 3627, Amasyada 1973 Türkiye genel seçimleri, Dragan Džajić, Doğu Almanya, Markian Popov, Piyade tüfeği, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı, Draco Malfoy, Stendal (ilçe), Marek Grechuta, Ellen Winther, Dow Jones Newswires, Meksiko, Etkin yayın gücü, Antakyalı İoannis, Alex Kingston, Palazzo Foscari, FIVB Voleybol Erkekler Milletler Ligi, Lincoln MKZ, Penascais, Vice City, Douglas Engelbart, NGC 3612, Yeşim Koçak, Doru vaşak, Dürrizade Mehmed Ataullah Efendi, Gök Tanrı, Musul Üniversitesi, Neilia Hunter Biden, Ortalama deniz seviyesinden yükseklik, İsmail Hamit Oktay, Donori, NGC 1868, 8 Temmuz, NATO, Tsarskoe Selo, Yılan Adası Deniz Muharebesi, Lourdes, Agnieszka Pomaska, Toprakkale, Wemmel, Nathan Redmond, Tetrahedron Letters, Konstantin Fedin, George Read, Osmanlı kültürü, Çelik (botanik), Türk Toyu, NGC 5735, PUBG, Yasaklayıcı trafik işareti, Çeçence, NGC 3637, Candaroğlu, Donington Park, Hile Yolu, Donanma, Rubin Colwill, Pelikanlar, 1958, Gianfranco Terenzi, Donald Knuth, Nicolas Lombaerts, Thymus linearis, Östergötland, Dinsizler listesi, Who Am I Living For, Zehirli maddeler, Dont be evil, Bakü Slav Üniversitesi, Pakistan merkezli havayolu şirketleri listesi, Tovuz Rayonu, Messier 96, Alternatif sağ, Dont Play That Song Again, Tokyo Hikayesi, 1951, Galaktik yıl, Domusnovas, Naoto Ishikawa, Cami Nebi, Sur,
Yangaz Nedir?, Ekrem Erdin Kimdir?, Hercaice İsminin Anlamı Nedir?, Dopdolu İsminin Anlamı Nedir?, Bombeli İsminin Anlamı Nedir?, Yeşim Karadağ Kimdir?, Atilla Girgin Kimdir?, Adrián Aldrete Kimdir?, Vefasız İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhi İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimli Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bolca İsminin Anlamı Nedir?, Soğdca Nedir?, Hercai İsminin Anlamı Nedir?, Donuk İsminin Anlamı Nedir?, Hikmetli Nedir?, Atilla Dorsay Kimdir?, Berkay Akkuş Kimdir?, Bol İsminin Anlamı Nedir?, Sophie Aldred Kimdir?, Vefalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatsiz İsminin Anlamı Nedir?, Mevrut İsminin Anlamı Nedir?, Soğansı Nedir?, Mökkem Nedir?, Herbivor İsminin Anlamı Nedir?, Donlu İsminin Anlamı Nedir?, Donlu Nedir?, Niler Albayrak Kimdir?, Boklu İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Enes Süzen Kimdir?, Atilla Ateş Kimdir?, Möblesiz Nedir?, Bok İsminin Anlamı Nedir?, Her Bir İsminin Anlamı Nedir?, Don Yağı İsminin Anlamı Nedir?, Vefakâr İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatli İsminin Anlamı Nedir?, Mevkut İsminin Anlamı Nedir?, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Boğunuk İsminin Anlamı Nedir?, Resül Kaplan Kimdir?, Soğanımsı Nedir?, Mozambikli Nedir?, Hepçil İsminin Anlamı Nedir?, Dominikli İsminin Anlamı Nedir?, Dominikli Nedir?, Aldo Polo Kimdir?, Atilla Atalay Kimdir?, Veciz İsminin Anlamı Nedir?, Sığ İsminin Anlamı Nedir?, Mevdu İsminin Anlamı Nedir?, Boğumlu İsminin Anlamı Nedir?, Nilay Barkın Kimdir?, Atilla Andaç Yapıcıer Kimdir?, Yanaklı Nedir?, Sofralık Nedir?, Motorsuz Nedir?, Hepatolojik İsminin Anlamı Nedir?, Dominant İsminin Anlamı Nedir?, Higroskopik Nedir?, Boğum Boğum İsminin Anlamı Nedir?, Muhammet Bahadır Ayas Kimdir?, Aldo Leão Ramírez Kimdir?, Vebalı İsminin Anlamı Nedir?, Yonca Mete Soy Kimdir? Yonca Mete Soy Nereli Yonca Mete Soy Kaç Yaşında?, Sıfır İsminin Anlamı Nedir?, Mevcut İsminin Anlamı Nedir?, Mehmet Ali Doğu Kimdir?, Atilla Alpar Kimdir?, Boğuk Boğuk İsminin Anlamı Nedir?, Sofiyane Nedir?, Hennez İsminin Anlamı Nedir?, Domestik İsminin Anlamı Nedir?, Higrometrik Nedir?, Aldo Duscher Kimdir?, Boğuk İsminin Anlamı Nedir?, Vazifeşinas İsminin Anlamı Nedir?, Sıçrayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Bilgehan Tuba Tiryaki Kimdir?, Hendesi İsminin Anlamı Nedir?, Dolusu İsminin Anlamı Nedir?, Higrofil Nedir?, Dolusu Nedir?, Boğucu İsminin Anlamı Nedir?, İsmet Güneşhan Kimdir?, Aldo Corzo Kimdir?, Vazifeperver İsminin Anlamı Nedir?, Sıcakkanlı İsminin Anlamı Nedir?, Mevâlî İsminin Anlamı Nedir?, Kenya bayrağı Anlamı Nedir, Kenya bayrağı Nasıl Oluştu, Kenya bayrağı Tarihi, Kenya bayrağı Renkleri, Kenya bayrağı Tasarımı, Boğmaklı İsminin Anlamı Nedir?, Yamyaş Nedir?, Sofistik Nedir?, Leman Sivri Kimdir?, Motifsiz Nedir?, Birgül Yıldız Günay Kimdir?, Hemzemin İsminin Anlamı Nedir?, Dolu İsminin Anlamı Nedir?, Hidrosiyanik Nedir?,