Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir?

Flakturm Nedir?

Flakturm Nedir?, Flakturm Nerededir?, Flakturm Hakkında Bilgi?, Flakturm Analizi? Flakturm ilgili Flakturm ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Flakturm ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Flakturm Ne Anlama Gelir Flakturm Anlamı Flakturm Nedir Flakturm Ne Anlam Taşır Flakturm Neye İşarettir Flakturm Tabiri Flakturm Yorumu 

Flakturm Kelimesi

Lütfen Flakturm Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Flakturm İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Flakturm Kelimesinin Anlamı? Flakturm Ne Demek? ,Flakturm Ne Demektir? Flakturm Ne Demektir? Flakturm Analizi? , Flakturm Anlamı Nedir?,Flakturm Ne Demektir? , Flakturm Açıklaması Nedir? ,Flakturm Cevabı Nedir?,Flakturm Kelimesinin Anlamı?,Flakturm Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Flakturm Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Flakturm Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Flakturm Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Flakturm Kelimesinin Anlamı Nedir? Flakturm Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Flakturm Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Flakturm Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Flakturm - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Flakturm

Flakturm Nedir? Flakturm Ne demek? , Flakturm Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Flakturm Kelimesinin Anlamı? Flakturm Ne Demek? Flakturm Ne Demektir? ,Flakturm Analizi? Flakturm Anlamı Nedir? Flakturm Ne Demektir?, Flakturm Açıklaması Nedir? , Flakturm Cevabı Nedir? , Flakturm Kelimesinin Anlamı?


Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir?

Uçaksavar kulesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Flakturm sayfasından yönlendirildi)
Viyana’daki uçaksavar kulesi
Berlin'deki uçaksavar kulesi (1942)
Kuledeki çift namlulu 128mm uçaksavar topu (1943)

Uçaksavar kulesi (Almancası: Flaktürme) yerin üzerinde inşa edilmiş olan büyük uçaksavar kuleleridir. Özellikle II. Dünya Savaşı sırasında Alman Hava Kuvvetleri Luftwaffe tarafından Müttefik Devletlerin hava saldırılarına karşı yapılmıştır. Oldukça korunaklı yapıları nedeniyle hava bombardıman saldırıları sırasında sığınak olarak da kullanılmışlardır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’nın başkenti Berlin’in 1940 yılında İngiltere Hava Kuvvetleri tarafından bombalanmasının ardından Adolf Hitler başkenti hava saldırılarından korumak için üç adet devasa uçaksavar kulesinin inşa edilmesi emrini verir. Her kulede ayrı bir radar istasyonu ve korumalı bir radar bulunmaktaydı. Hitler’in bizzat tasarımını denetlediği kuleler altı ay gibi çok kısa bir sürede inşa edilir. Uçaksavar kuleleri bu dönemde öncelikli proje olarak ele alınmış ve gerekli beton, demir ve odun hammadde sevkiyatının yapıldığı tren seferleri bile bu proje için değiştirilmiştir.[1] Uçaksavar kuleleri özellikle Berlin, Hamburg ve Viyana’da inşa edilmiştir. Bremen ve Münih için de planlansa da hayata geçirilememiştir.

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

3,5 metre kalınlığa varan beton duvarlara sahip olan uçaksavar kuleler Müttefik Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan geleneksel bombalara karşı hasar görmeyecek şekilde koruma sağlamaktaydı.[2]

Müttefik Hava Kuvvetleri genellikle kulelerin bulunduğu bölgeye saldırmamaya özen göstermişlerdir. Uçaksavar kuleleri toplamda dakikada 8 bin uçaksavar mermisi atma kapasitesine sahip çok sayıda uçaksavar top barındırmaktaydı. Kuleler 14 km çapında ve 360 derecelik bir menzili kapsayabiliyordu. Berlin’in etrafındaki üç adet uçaksavar kulesi bu sayede özellikle Berlin şehir merkezini koruyacak şekilde bir üçgen oluşturabiliyordu.

Uçaksavar kuleleri aynı zamanda bombardımanlar sırasında sivillerin kullanabileceği bir sığınak olarak da kullanılabiliyordu.[3] En büyük kuleler 10 bin sivili barındırabilecek ve bünyesinde bir hastane olacak şekilde planlanmıştı. II. Dünya Savaşı’nın sonuna doğru özellikle Berlin’deki uçaksavar kulelerine sığınan sivillerin sayısı 30 bin seviyelerine çıkmış ve bu insanlar ayrı bir topluluk kültürü oluşturmuştu.

II. Dünya Savaşının sonunda[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuleler Kızılordu’nun başkenti almak için Nazilere saldırdığı Berlin Muharebesi sırasında şehirdeki az sayıdaki güvenli yerlerdendi. Kuleler, içindeki askeri personel ve siviller ancak erzakları tükendiğinde teslim oldukları için en son ele geçirilen yerlerden olmuştur. Kızılordu, kulelere kara saldırısında çok az zayiat verdirebilmiştir. 203mm toplar bile bu devasa yapılara çok az zarar verebilmiştir. Berlin’i işgal eden Sovyet kuvvetleri genelde bu kuleleri ele geçirmek için uğraşmayarak ilerlemiş ve bölge ele geçirildikten sonra içeridekilere teslim olmaları yönünde çağrı yapılmıştır. Kuledeki uçaksavar topları kara hedeflerine karşı kullanılmış ve Berlin Hayvanat Bahçesi'ndeki uçaksavar kule Sovyet kıskaç hareketini yarmaya çalışan Nazi zırhlı birliklerine koruma ve destek sağlamıştır.

Savaştan sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaştan sonra kulelerin yıkılması çok pahalı ve zahmetli bir iş olarak değerlendirildiği için kuleler günümüze kadar gelebilmiştir. Halen çoğu kule; müze, iletişim istasyonu, depo ve sanat galerisi gibi farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

Kule tasarımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Her uçaksavar kulesi kompleksi aşağıdaki kısımlardan oluşmaktaydı:

 • G-Kulesi (Almancası: Gefechtsturm) veya muharebe kulesi, burada uçaksavar topları bulunmaktaydı.
 • L-Kulesi (Almancası: Leitturm) veya komuta kulesi, burada komuta merkezi ve iletişim merkezi ve alt seviyedeki uçaksavar topları bulunmaktaydı.
Üç nesil uçaksavar kuleleri

Kuleler dönemsel olarak üç farklı şekilde inşa edilmişti:

 • Birinci nesil:
 • G-Kuleleri 70.5 × 70.5 × 39 m ölçülerindeydi ve 8 adet çiftli 128mm, çok sayıda 37mm ile 32 adet sekizli 20mm uçaksavar topuna sahipti.
 • L-Kuleleri 50 × 23 × 39 m ölçülerindeydi ve 16 adet dörtlü 20mm uçaksavar topuna sahipti.
 • İkinci nesil:
 • G-Kuleleri 57 × 57 × 41.6 m ölçülerindeydi ve 8 adet dörtlü 128mm ve 16 adet dörtlü 20mm uçaksavar topuna sahipti.
 • L-Kuleleri 50 × 23 × 44 m ölçülerindeydi ve 40 adet onlu 20mm uçaksavar topuna sahipti.
 • Üçüncü nesil:
 • G-Kuleleri 43 × 43 × 54 m ölçülerindeydi ve 8 adet dörtlü 128mm ve 32 adet sekizli 20mm uçaksavar topuna sahipti.

Adolf Hitler daha büyük uçaksavar kulelerinin yapılması talimatı verdiyse de bunlardan tamamlanan yoktur. Bu yeni tip kuleler ölçü ve ateş gücü olarak önceki kulelerden üç kat daha güçlü olacaktı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ George Pagliero. (2008). Hitler's Secret Bunkers. (Belgesel) United Kingdom: Fulcrum TV. [1] 17 Mart 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 30 Aralık 2009 tarihinde erişilmiştir.
 2. ^ Buna rağmen savaşın sonuna doğru özellikle korunaklı sığınaklara karşı kullanılan Grand Slam bombalarına dayanıp dayanamayacağı bilinmemektedir. İngiliz mühendis ve bilim insanı Barnes Wallis tarafından icat edilen ve özellikle Avro Lancaster bombardıman uçaklarından atıldığında çarpma noktasına süpersonik hızla ulaşabilen bu bombalar özellikle denizaltı koruganlarının ve barajların imhasında kullanılmıştır.
 3. ^ Aynı korumayı sağlayacak yerüstü sığınak inşaatı yeraltı sığınak inşaatından daha ekonomik olarak değerlendirilmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili yazılan eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Foedrowitz, Michael. (1998). The Flak Towers in Berlin, Hamburg and Vienna 1940-1950. Schiffer Publishing. ISBN 0-7643-0398-8
 • Ute Bauer "Die Wiener Flakturme im Spiegel Oesterreichischer Erinnerungskultur", Phoibos Verlag, Wien 2003. ISBN 3-901232-42-7

Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Nedir? :Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? ile ilgili Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Ne Demektir? Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Açıklaması Nedir? Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Cevabı Nedir? Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Açıklaması? :Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Gerçek mi? :Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? ile ilgili Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Hakkında? :Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? ile ilgili Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? burada bulabilirsiniz. Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Flakturm nedir?, Flakturm anlamı nedir?, Flakturm ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
İçelde 1957 Türkiye genel seçimleri, Georgi Bliznaşki, Bir Katil Yaratmak, DMOZ, Piper perscabrifolium, EHF Avrupa Kupası, Sami Sabit Karaman, Mary J. Blige, Hugh Dancy, 1814, Anaerobacter, Adî bin Musafir, De Zeven Provinciën sınıfı fırkateyn, Agar plakası, İlaç şirketi, Jair Marinho, işın silahı oyunu, Haşare ilacı, Orhan Gazi Camii (Bursa), Ebu Hanife, Işın silahı oyunu, Barbara Krafftówna, NGC 7745, Amharca, Karamanda Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri, Sound of Freedom, Florin Cernat, Gewehr 41, Vasküler endotelyal büyüme faktörü, Kaçakçılık, Fushun Leifeng Stadyumu, Billboard China, Cătălin Predoiu, Alessandra Ambrosio, Moncler, Camiler listesi, Resident Evil, Rodhocetus, Jim Peebles, Telitromisin, Yupikçe, NBA TV, Ekerö, Stanford Üniversitesi, Philippe Troussier, II. Vladislaus, Hammadde, TV Vlaanderen Digitaal, Çamiçi, Bornova, İstanbulun işgali, Seratopsid, Turhan Tayan, Simbiyotizm, 1952 FA Cup Finali, Vahide Perçin, Helenistik devir, Septik artrit, Tanju Gürsu, Vector (video oyunu), Ege Denizi, International Federation of the Phonographic Industry, Komensalizm, Bağcılar, Çankaya, Patojen bakteriler, Yunanistan Olimpiyat Komitesi, Kırkkonaklar, Ankara Devlet Tiyatrosu, Abdelkader Ghezzal, Serebrospinal sıvı, Gram boyası, Destan, Vodafone McLaren Mercedes, Biyolojik haşare kontrolü, Anıttepe, Larry Flynt, Derrick Rose, 50. Yıl, Çankaya, Flash, Pigme şempanze, Estonya Lejyonu, 100. Yıl, Çankaya, Luka Dončić, Finansal sistem, Çukurambar, Candidatus Carsonella ruddii, Ankara Erkek Lisesi, Hebron Protokolü, Çevreyolu, Konuşlanma sistemi, 22 Mart, Columbia, South Carolina, Gaia, Sürünün Geri Dönüşü, Souto Maior (Sabrosa), Hepatit B virüsü, Louis Vuitton, Kelikler, Bafra, Kloroetan, Fuat Saner, 1055,
Topolojik Nedir?, Hasan Bitmez Kimdir?, Topoğrafik Nedir?, Sancak-ı Şerif Anlamı Nedir, Sancak-ı Şerif Nasıl Oluştu, Sancak-ı Şerif Tarihi, Sancak-ı Şerif Renkleri, Sancak-ı Şerif Tasarımı, Lütfi İlteriş Öney Kimdir?, Ufuk Değerliyurt Kimdir?, Folklorik Nedir?, Rana Berk Kimdir?, Toplum Dışı Nedir?, Fokurdak Nedir?, Toplum Bilimsel Nedir?, Fodulca Nedir?, Ayla Bedirhan Çelik Kimdir?, Harun Özgür Yıldızlı Kimdir?, Samara bayrağı Anlamı Nedir, Samara bayrağı Nasıl Oluştu, Samara bayrağı Tarihi, Samara bayrağı Renkleri, Samara bayrağı Tasarımı, Figen Yıldırım Kimdir?, Flüoresan Nedir?, Ayhan Özçelik Kimdir?, Toplanık Nedir?, İzzet Kaplan Kimdir?, Mühip Kanko Kimdir?, Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?,